Wangfcr DRIVE IN SHOW ^"^soesfc ALFA ROMEO nu ook in Soest vertegenwoordigd Groots welkom voor Soester stayer Jaap van den Broek Wethouder mevrouw Walter nam afscheid van Gemeentewerken 3 september a.s. Birkstraat 9 - Telefoon 02155-16980 Amersfoort, showroom E. Meijsterweg 54 - Tel. 03490-18901 Werkplaats Monnikenpad 1 - Telefoon 03490-31170 P.y.d.A. brengt klaarheid voor de kiezers liondcrdag 29 augustus 1971 53e Jaargang no. 1 spurLhus zie onzfc advertentie in dit blad UitgaveDrukkerij Smit Ii.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 120156 OPENING Uw bezoek zal ten zeerste worden gewaardeerd. MOEILIJKE SITUATIE VOOR VAKBONDSEISEN Drie politie-hrigadiers in het zilver 50-jarig priesterfeest Schaakbord in Klaarwater Protest tegen onover zichtelijke bocht Kostbaar schilderij ontvreemd Afd. bestuur wil twee wethouders Gemeente gaat in beroep tegen besluit van Gedeputeerde Staten G.S. maakt misbruik van macht Op weg naar echtgenoot in ziekenhuis betrokken bi] verkeersongeluk 1200 liter pap en vla op het wegdek SOESTERBERGSESTKAAT 3 - TEL. 02155-12749 by- J'j. UI J Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT De drie vakbondcentrales NW, NKV en NCV hebben voor het loonbeleid 1975 maar niet direkt een eisenpakket op tafel gelegd, doch zijn met een dis- kussienota daarover gekomen. Men wil kennelijk de kat eens uit de boom kijken. Eerst nog eens zien waar de re gering mee zal komen in de aanstaande rijksbegroting, om mede aan de hand daarvan de besprekingen in de Sociaal Ekonomische Raad te beginnen. Men wil de huidige regering natuurlijk niet teveel in de wielen rijden. Het is voor dit kabinet toch al moeilijk genoeg om een aan de achterban voldoend pro gressief beleid te voeren en tevens de ekonomische toestand niet te doen ver slechteren. De groei van het aantal werklozen noopt tot voorzichtigheid. Men is lang zamerhand gaan inzien dat een alge mene loonsverhoging en verdere loon kostenstijging niet door iedere bedrijfs tak meer voldoende kan worden opge vangen. Vooral het midden- en klein bedrijf in diverse sektoren kunnen de konkurrentie soms niet meer volhou den. Bedrijfssluitingen zijn hier aan de orde van de dag, waardoor het werklozenleger telkens weer wat wordt vergroot. Daartegenover gaat het in de zeer grote bedrijven en vooral in de metaal helemaal niet zo slecht. Daarin schijnt nog een behoorlijke winstmarge mogelijk en zijn de order portefeuilles goed voorzien. Het treft de buitenstaander dan dat, ondanks het groeiend aantal werklozen, er juist in de metaal een groot gebrek is aan werkkrachten, die men uit an dere landen wil halen, zoals nu weer metaalwerkers uit Engeland, waar dus wel werklozen ook in deze sektor zijn. De werkgelegenheid in de metaal kan dus blijkbaar niet ontlastend werken op het Nederlandse werklozenbestand. Dat is ln feite natuurlijk een vreemde situatie. Dan bekruipt je toch het ge voel, dat onze werklozenuitkering niet stimulerend genoeg werkt om de ar beidsmogelijkheden aan te pakken waar die er zijn. Natuurlijk heeft dat ook wat te maken met omscholing, waartoe minister Boersma grotere mogelijkheden wil openen, maar dit hiaat wordt toch ook wel veroorzaakt doordat men niet al werkend van onderaf wil beginnen, om zich in de bedrijven te laten bijscho len en daardoor weer op te klimmen tot de vroegere verdiensten. Een werkloze kan werk, dat hem niet een ongeveer gelijke beloning bezorgd als in zijn vorige baan, weigeren. Dat sociaal geachte punt draagt er niet toe bij om werklozen steeds voldoende van de bestaande werkgelegenheid te doen profiteren. Ook daarvoor moeten ze weer eerst door de staat geholpen wor den, door ze ook tijdens de omscho lingsperiode het eerstverdiende loon te garanderen. En dan moeten ze tot die omscholing nog bereid zijn, want dwang kan daarop niet worden uitge oefend. Voortgaande loonsverhogingen, de mi nimumjeugdlonen en de drang tot kor ter en minder werken, naast de hoge belastingen voor bedrijven en onderne mers, leggen op middenstand, midden- en kleinbedrijf zulke moeilijk te dra gen lasten, dat de noodkreten uit dia hoek steeds sterker opklinken. En ook van die zijde begint men nu maar eisen op tafel te leggen. Middenstanders, boe ren en tuinders raken de wanhoop na bij en zijn ook gaan demonstreren. Ja, wat moet je anders als je geen radi- kaal, pacifist, student of soldaat bent? Dezen hebben aangetoond hoe je in onze maatschappij wat kunt bereiken door buitenparlementaire akties. Dat ook de boeren, wier inkomsten niet vóór doch achteruit gaan, nu dus ook naar dat midden hebben gegrepen, is hen nau welijks te verwijten. Of het véél helpen zal is de vraag, maar het leert, ook de vakbonden, in ieder geval wel dat de situatie in me nig bedrijf allesbehalve rooskleurig is en dat men, terwille van de werkgele genheid, dus voorzichtig moet zijn met nieuwe eisen en eerst maar eens ge zamenlijk moet overleggen wat de mo gelijkheden zijn. De besturen van de vakbondcentrales willen via hun dis- kussienota kennelijk ook de nodige ruimte overlaten voor de vakbonden. De situatie zal wellicht moeten leiden tot een gedifferentiëerde aanpak van de arbeidsvoorwaarden, die dan dus voor de ene sektor wat beter zouden kunnen uitvallen dan voor de andere. Bij een werkloosheidscijfer als thans behoeft dat voor de diverse sektoren geen grote bezwaren op te leveren. Bij een algemeen krappe arbeidsmarkt zou dat wel tot moeilijkheden kunnen lel den. Voor een nader gesprek over een en ander zijn we dus in afwachting van waar de regering op Prinsjesdag mee komt. De brigadiers J. Douma, W. ter Haar en J. Mater van de gemeentepolitie zijn volgende maand 25 jaar in overheids dienst. Op woensdag 4 september van' 16 tot 18 uur, recipiëren zij gezamen lijk in de zaal bij de Emmakerk aan de Regentesselaan. Op zondag 1 september viert de eme ritus-deken J. J. H. van Rossum, die in de parochie van de Heilige Familie (Soest-Zuid) woont, zijn vijftigjarig priesterfeest. Ter gelegenheid daarvan begint in de r.k. kerk in Soest-Zuid om half tien een plechtige Hoogmis met medewerking van het kerkkoor Can tate Domino onder leiding van de heer Joh. van der Camp. Het koor zingt de Missa Pontificalis 2, het Ave Verum, Veni Creator, Haec Diës, O Salutarum Hostia en tot slot het Te Deum. Na afloop van de plech tigheid is er gelegenheid om de jubi lerende deken te feliciteren. Het gisteren door wethouder Walter geopende buurtparkje in de wijk Klaar water heeft de grootte van een voet balveld. Er is o.m. een speélheuvel in aangelegd, die 's winters kan dienen als sledehelling. Verder zijn er nog an dere speelattracties voor de jeugd neer gezet. Voor de ouderen is een groot schaak bord geplaatst. Het veld is 4 x 4 meter, in tegels van V2 m2. zwart/wit). De schaakstukken zijn van kunststof ge maakt en 30 a 45 cm hoog. Wanneer men een partijtje wil scha ken, dan kan men de schaakstukken verkrijgen bij de beheerder van Hons- bergen. Bewoners van de Ferd. Huycklaan heb- door middel van eigengemaakte borden het verkeer pogen te waarschuwen tegen, de onoverzichtelijke verkeerssi tuatie op de Peter van de Breemerweg, hoek Ferd. Hucklaan. Op advies van de politie zullen zij zich tot de ambtelijke verkeerscommissie wenden. De borden met het advies om kalm te rijden mochten echter niet blijven staan. Uit de woning van de familie S. aan de Vosseveldlaan is een kostbaar schil derij ontvreemd. Het doek (formaat 50 x 60) voorstellende een winterland schap werd uit de lijst gehaald. De inbraak is tijdens afwezigheid van de bewoners tussen 14.00 en 22.30 uur ge pleegd. De onbekende dader kwam bin nen via een tuimelraam aan de achter zijde van de woning, dat via het bal kon te bereiken was. De gehele woning werd doorzocht, maar voorzover kon worden nagegaan is alleen het schilde rij meegenomen. De eigenaar had het kunstwerk verzekerd; de waarde wordt op vele duizenden guldens geschat. Het is een werk van de kunstschilder Stol'k. Op maandag 9 september a.s. houdt de PvdA een openbare ledenvergadering om daarin verslag te doen van al hetgeen gebeurd is sinds de verkiezingen van 29 mei 1.1. Volledig klaarheid zal gebracht wor den over de gang van zaken bij de samenstelling van het college van wet houders, alle onderhandelingen en ge. sprekken die daarover gevoerd zijn met de andere fracties en partijgeno ten. Zoals de zaken nu staan levert de fraotie in ieder geval één wethouder en wel de heer K. de Haan, die echter tij dens de samenstelling van de kieslijst van de partij, tekenen gegeven heeft niet langer dan twee jaren te willen blijven zitten. Volgens onze informa tie wil de partij hem daar wel aan houden. De voorzitter van de afdeling sprak in dit verband van „kiezersbedrog" in dien de heer De Haan die afspraak niet zou nakomen. Ook meent het bestuur van de partij, dat zoals de zaken nu staan, de fractie twee leden aan het college van wet houders moet leveren, indien het CDA op haar standpunt (twee of geen) blijft staan. Volgens het bestuur heeft de WD in het college met de burgemees ter al drie zetels bezet. Wijkraad Naast de heer H. J. Bakker heeft de PvdA nu ook een tweede kandidaat voor de Wijkraad van Soesterberg. Be schikbaar heeft zich gesteld de heer Gerrit Kwint, Sinnemaplein 3, tel. 03463-2269. De heer Kwint is 32 jaar oud en van beroep boekhouder. De wijkraad krijgt de formatie 5 CDA- leden, 4 WD-ers en 2 leden van de PvdA. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben bfó besluit van 31 juli 1974 goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van 21 februari j.1. waarbij de boekwaarde van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soesterberg opnieuw werd vastge steld. Dat impliceerde dat de in het verleden gedane extra afschrijvingen ongedaan werden gemaakt. In de jaren 1964-1969 zijn in Soester berg voor diverse doeleinden gronden verkocht en eigenlijk is het normaal dat de boekwinst wordt overgebracht naar de algemene reserve. Dat is in Soesterberg niet gebeurd; daar is de boekwinst gebruikt als extra afschrij ving op de rioolwaterzuiveringsinstal latie. Die handelwijze werd op 21 februari ongedaan gemaakt en daar is G.S. nu niet mee accoord gegaan. De raad besloot dat te doen, omdat er geen enkel verband bestond tussen de verkoop van de betreffende gronden en de zuiveringsinstallatie en óók omdat het een vertekend beeld gaf van de werkelijke exploitatielasten van die in stallatie. Dat was eigenlijk volkomen onjuist omdat voor de gedeeltelijke dekking van deze lasten een speciale heffing in het leven was geroepen, te weten de rioolafvoerrechten. Door de begrotingswijziging is een aan zienlijke opwaardering van de zuive ringsinstallatie tot stand gekomen die direct verband houdt met het voorne men van de provincie het waterkwali teitsbeheer in de gehele provincie aan zich te trekken. De zuiveringsinstallatie te Soesterberg zal in dat kader door de provincie worden overgenomen. De onderhandelingen omtrent deze overname, waarbij voor de bepaling van de vergoeding bij de eigendoms overdracht in het algemeen wordt uit gegaan van de boekwaarde, moeten evenwel nog beginnen. G.S. stelt zich op het standpunt dat zij daarom nog geen beslissing op de begrotingswijziging kan nemen verzoekt de gemeente te bevorderen dat de begrotingswijziging voorshands wordt ingetrokken". De gemeente is dat „voorshands" niet van plan en deelde dat bij brief van 24 juli aan G.S. mee. G.S. antwoordde op haar beurt dat zij advies zou gaan inwinnen, maar dat in verband met artikel 231 van de gemeentewet, de goedkeuring van de begrotingswijzi ging op voorhand alvast maar moest worden onthouden. De raad stelt zich nu op het standpunt, dat als G.S. meent dat bij het bepalen van de vergoeding in het algemeen uit gegaan moet worden van de boekwaar de, dat dan toch een reële boekwaar de moet zijn. Bij de begrotingswijzi ging heeft de raad niet anders gedaan dan, uitgaande van de historische kost prijs, de boekwaarde opnieuw berekend en daarbij de extra afschrijvingen ge corrigeerd. „Het bevreemdt ons", aldus de raad in haar brief aan H. M. de Koningin, „dat gedeputeerde staten hiertegen bezwaar hebben, omdat naar onze mening deze handelwijze niet in strijd is met het financiële belang van de gemeente. De omstandigheid, dat het de provincie is die de installatie wil overnemen, mag hierbij geen rol spelen, omdat dan de vraag kan worden gesteld of er geen sprake is van misbruik van bevoegd heden". De raad vraagt de Kroon het besluit van G.S. te vernietigen en het besluit van de raad alsnog goed te keuren. In de showroom van zijn sponsor. Garage Stam, werd de Soester deelnemer aan de wereldkampioe<nschappen wielrennen in Montreal, de stayer Jaap van den Broek, een groots welkom bereid. P.V.O. bracht een serenade en een vijf tal sprekers brachten Jaaps voortreffelijke prestatie onder woorden. Daarna volgde nog een rondrit, in een open auto, door de gemeente. Het was meer dan verdiend, deze hul diging, want Van den Broek's team geest leverde Nederland een zilveren medaille op en als hij voor zich zelf had kunnen en mogen rijden dan was daar beslist nog een medaille bij ge komen. Daar was iedereen van over tuigd en daarom ook was de huldiging voor de vieTde plaats die Jaap van den Broex bereikte, terecht. Wethouder K. de Haan vertegenwoor digde het gemeentebestuur en bood namens de sportstichting enkele ca deaubonnen aan. De heer De Haan wees op de individuele kant van de wielrensport, die daardoor minder aan dacht kreeg dan de veel bezongen teamsporten. Het was naar zijn me ning beshst iets bijzonders dat een Soester jongen doordrong tot de top sport en het bereiken van de vierde plaats op de wereldranglijst was meer dan menigeen verwacht had. Hij wen- sfe hem voor de toekomst nog mooiere resultaten toe. Namens de KNWU sprak de heer J. Oskam. Hij wees erop dat iedere af vaardiging van de bond kritiek kreeg. Zo was er ook kritiek geweest op de uitzending van Van den Broek, „maar", zei de heer Oskam, „jij hebt je ver kiezing voor de volle honderd procent waar gemaakt". Naar zijn mening had Jaap nog méér kunnen presteren als hij voor eigen kans had mogen rijden. Hij vertrouwde er daarom op dat Van den Broek een volgende keer met een medaille thuis zou komen. De heer Oskam dankte hem voor zijn prestatie, die hij een goede stimulans noemde voor de wielersport in Midden Neder land. Het geschenk van de bond zou nog volgen. Namens Van den Broek's werkgever, de golfcartonfabriek Mercurius, sprak de heer J. Stalenhoef. Ook het perso neel van de fabriek had bijzonder ge noten van de prestatie van Van den Broek. „Wat je deed was slavenwerk; je stelde je volledig in dienst van de gedoodverfde kampioen Minneboo, die het helemaal niet haalde, maar je viel daardoor wel buiten de prijzen". De felicitaties gingen vergezeld van een envelop met inhoud en bloemen voor Van den Broek's echtgenote. Bloemen bood ook de voorzitter van wielervereniging Tempo, de heer Sem- per, aan. Tempo was bijzonder trots op de afvaardiging van twee van haar leden naar Canada (een ander lid. Schipper, maakte deel uit van de Jaap van de Broek gefeliciteerd door de heer G. Stam jr., naast hem zjjn vrouw. Foto: Herman van Dam prof-wegploeg) en de prestatie van Van den Broek. „Je hebt formidabel gereden", zei de heer Semper, „en je vierde plaats mag er wezen". De ge lukwensen van Tempo gingen verge zeld van een horloge met inscriptie. Nadat ook de heer G. Stam jr. bloe men aan mevrouw Van den Broek had aangeboden en aan Jaap een envelop pe met inhoud had overhandigd, volg de een rondrit door Soest. De succesvolle stayer nam met zijn vrouw plaats in een open auto en met een escorte van twintig jeugdige wiel-' rennertjes werd gereden via de rijks weg en over de Nieuweweg naar het clubgebouw van Tempo aan de Indu strieweg. Daar werd de stoet ontbon den. Van den Broek deelde tientallen hand tekeningen uit vooral aan jeugdige bewonderaars. Foto's van de succes volle amateur-stayer werden bij tien tallen verspreid onder het groot aantal belangstellenden, dat zich verzameld had bij het Nieuwerhoekplein. Onder de velen die Van den Broek persoon lijk de hand kwamen drukken was ook de directeur van de sportstichting, de heer Th. Peet. Op weg naar haar ernstig zieke echt genoot in het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort is mevrouw T, V.- L. (47) dinsdagmorgen vroeg betrokken geraakt bij een verkeersongeluk. Met een zware hersenschudding werd zij per ambulance naar De Lichtenberg gebracht, waar haar man inmiddels bleek te zijn overleden. Mevrouw V. werd via de politie ge waarschuwd dat de toestand van haar man ernstig was. De politie bood haar aan, haar naar Amersfoort te brengen, maar mevrouw V. besloot daar geen gebruik van te maken. Ongeveer twintig minuten later werd een ernstige aanrijding op de Birk straat gemeld, waar mevrouw V. bij betrokken bleek te zijn. Even voorbij de stoplichten aan de Kerkstraat, op de Birkstraat, kwam mevrouw V. met haar auto op het linkerweggedeelte, waar uit de richting Amersfoort een trekker met oplegger naderde, bestuurd door J. G. van D. (41) uit Leusden. Van D. week naar rechts uit, botste tegen een boom, raakte vervolgens de auto van me vrouw V. en daarna tegen de aan de andere zijde van de weg geparkeerde auto van de 33-jarige monteur A, H. Alle drie wagens werden zwaar be schadigd en moesten worden wegge sleept. Chauffeur Van D. kwam met de schrik vrij. Op de Birkstraat, nabij de Vondellaan, verloor de vrachtwagenchauffeur E. van der S. (30) uit Voorburg een ge deelte van zijn lading. Die bestond uit flessen melk, vla en yoghurt. Brand weer en gemeentewerken zorgden er voor dat het wegdek weer schoon werd, Van der S. reed met zijn vrachtwagen met aanhanger vanaf de Vondellaan Birkstraat op, toen de schuifdeur van de aanhangwagen los schoot, de inhoud van de wagen op de terecht kwam. De opruimingswerk zaamheden namen vijf kwartier in be slag. Het verkeer richting werd gedurende die tijd omgeleid de Soesterbergsestraat en de Bartolot- fcilaan; het verkeer richting Baarn mocht gebruik maken van het fiets pad. Mevrouw M. C. P.-Walter-van der Togt, wethouder van openbare werken, keert niet terug in de gemeenteraad. Zij stelde zich indertijd niet herkies baar, zodat haar naam niet meer voor kwam op de CDA-lijst. Gisteren nam zij afscheid van gemeen tewerken. Vooraf opende zij het buurt parkje in de wijk Klaarwater door middel van een schaakpartij tegen de directeur van gemeentewerken, de heer H. van der Dussen. Geassisteerd door de heer Van Schaf- felaar won mevrouw Walter in enkele zetten, 't Was een „vluggertje" met een type „herdersmatje". Iedereen was er, de burgemeester, de secretaris, de wethouders Dijkstra en Ebbers, vele hoofden van dienst en practisch al het personeel van gemeentewerken. Na deze laatste „officiële opening" maakte zij in gezelschap van de heer Van der Dussen een rondrit langs en kele werken, die in haar wethouders periode tot stand zijn gekomen. De tocht voerde haar naar de nieuwe wijk Overhees waar zij „pannebier" uitreikte omdat van de eerste bouw- stroomwoningen reeds het hoogste punt bereikt werd. De heer Walta van Bre- dero's Bouwbedrijf nam de „enveloppe met inhoud" voor de „doorwerkers" in ontvangst. Vervolgens bezocht het ge zelschap de gemeentekwekerij. Daarna volgde het afscheid bij ge meentewerken. De directeur bood haar met een toepasselijke speech een lucht foto aan van de gemeente Soest; van alle ambtenaren die onder haar ge werkt hebben kreeg mevrouw Walter een fototoestel en de heer A. D. Ver stoep las een „eigenwerk" voor over haar „wethouders-jaren". Het lange ge dicht werd haar aangeboden in kunst band. Wethouder Walter dankte voor de in de loop der jaren ondervonden mede werking en wenste iedereen alle toe. Wethouder mevrouw Walter overhan digt de envelop met inhoud aan de heer Walta van Bredero's

Soester Courant | 1974 | | pagina 1