Erepenningen in zilver ten afscheid Twee woningbouwverenigingen niet eens met gemeentelijke voorlichting LUXE KEUKENS schipper's Extra voordeel - Extra voordeel 65 .1.18 1.19 1.19 REEHORST-Supermarkt r v. SPAREN OP TERMIJN DANSSTUDIO lil BEARDA Inschrijving van leerlingen MET LAGE PRIJZEN SOEST Vrijdag en zaterdag-aanbiedingen Heel kilo HAAS- en RiBKARBONADE8.70 159 gram magere SLASESSHAM89 Grete pot Calvé PINDA KAAS1-59 Literfles Nitrieia CHOCOMEL1.19 2 grote flessen DRUIVENSAP1.79 Liter magere YOGHURT 1/4 liter SLAGROOM Grote HOTELCAKE 4 stuks grote TÖMROÖDEM VA kilo _n Zeeuwse KLEIAAIDAPPEIEN (Bintjes)69 VA kilo fijne HANDPEREN (Burré Hardy)98 Maak het u gemakkelijk, alle geldzaken aan één adres ook voor BONDSSPAARBANK J Cultureel Jongeren Paspoort bij Artshock verkrijgbaar Artikel in voorlichtingsblad incompleet Wielrijdster op fietspad aangereden Socsterbergsestraat 51 B, t.o. busstation Telefoon 14071 t Soester Courant van donderdag 5 september 1974 Merouw M. C. P. Walter-Van der Togt (12 jaar) Drs. L. J. Dükstra (16 jaar) Na afwerking van de agenda van de raadsvergadering werd afscheid genomen van de vertrekkende raadsleden. Dat waren er negen; de wethouders mevrouw Walter en de heer Dijkstra en de heren H. Gerth en H. Jonker van D'66, de heer K. Levinga en de heer P. Grift van het PAK, J, Detmar van de VVD, J. Korte van het CDA en M. de Gïoot van Binding Rechts. Voor ieder van hen had de burgemeester een persoonlijk woord. Zij dankten ook allemaal voor de vriendelijke woorden; de een kort, de ander wat langer en soms worden er wat toespelingen gemaakt op het verleden en op de toe komst. Circusartiest De burgemeester vergeleek een raads lid met een circusartiest; „af en toe mag hij in de piste om zijn kunsten te vertonen, maar het meeste werk vinidt achter de schermen plaats". Zij wees op de ^moeilijkheden die hij ondervond bij zijn werk en de kleine marge waarbinnen hij werken kon. „Deze kleine marge werkt tegengesteld aan de brede lijnen die een raad zou willen trekken", aldus de burgemees ter. Zij wees ook op de toenemende inge wikkeldheid van de gemeentelijke ta ken en het hoe langer hoe meer in elkaar grijpen van verschillende on derdelen. „Optimisten mogen denken, dat de participatie-democratie het werk van de bestuurder makkelijk zal maken, omdat meerderen meedenken en meerderen meepraten. Naar mijn overtuiging wordt door inspraak, over leg en hearings het werk wel veel zinvoller, maar ook veel tijdrovender en inspannender", aldus de burge meester. Van raadsleden wordt verwacht dat zij kennis van en inzicht in gemeente recht hebben, begrotingen kunnen le zen en vertalen, hoofd- en bijzaken in het gemeentelijk bestuur kuranen on derscheiden, dag en nacht klaar staan en meeleven met de samenleving en direct reageren op wat de pers sig naleert. „Dit vragen we van mannen en vrou wen, wiens hoofdfunctie een totaal an dere is, die er niet voor betaald wor den en voor wie bjj het minste of ge ringste uitglijden, en wie glijdt er niet uit in het leven, alleen van een groot aantal mensen komt het niet in de openbaarheid, geen kop in de krant groot genoeg is". Zij noemde het daarom een wonder dat in iedere gemeente steeds mensen bereid gevonden werden om de „klus" op zich te nemen. Volgens een raads lid in Den Haag zou dat zijn door een merkwaardig samengaan van burger zin, een hobby en geldingsdrang. Aan geldingsdrang en hobby twijfelde zij ernstig en zij concludeerde dat het dan burgerzin moest zijn. Veel was er mede door de scheidende raadsleden tot stand gekomen. „U hebt dat allen gedaan vanuit uw eigen achtergrond, uw eigen specialistische kennis. Daarvoor wil ik u namehs de gemeenschap in Soest veel dank be tuigen. Allereerst was dat aan de heer H. GERTH, d'ie slechts enkele maanden in de raad had doorgebracht en de bur gemeester vond dat hij in die drie raadsvergaderingen „bepaald niet had gezwegen". „Er straalt een zekere, blijheid van u af, die uw soms krasse uitspraken toch met lichtvoetigheid omkleedde". Zij verwachtte dat de heer Gerth wel ak- tief zou blijven en dat zij hem op hearings e.d. wel zou tegenkomen. „Tot dan", zo besloot de burgemeester. Dank bracht zij ook aan de heer DETMAR met wie zij „evenlang in de brandweerkazerne zat". „Uw speciale belangstelling en kennis ging naar milieu en de zorg voor natuur- en landschap. U hebt daarbij ook wegen aangegeven de door u zo geliefde rui tersport op een zinnige wijze te Inte greren in het land'schap. Dank voor uw werk, dank ook voor uw gezellig functioneren in de boscommissie". De heer LEVINGA die vier jaar inten sief aan het raadswerk deelnam had naar de mening van de burgemeester vooral belangstelling gehad voor de bescherming van de natuur, voor de sport, voor alles wat leefde. „Uw uit gesproken mening, uw principiële op stelling hebben we allemaal kunnen waarderen. U hebt soms heterogene bondgenoten voor uw ideeën gevon den". Dank voor alles wat u gedaan heeft. Ook de heer JONKER zat vier jaar in de raad en hij had naar de mening van de burgemeester een algemene politieke belangstelling en „een speci ale voorliefde voor alles wat rijdt en beweegt". We hebben kunnen profiteren van uw deskundigheid in die materie. We hebben uw pleidooien voor nog meer (soms naar onze mening te veel) open heid en openbaarheid gevolgd en uw afschuw van „geheimen" en geheime raadsvergaderingen". De burgemeester herinnerde eraan dat het aantal geheime vergaderingen ge weldig was afgenomen. Werden in de zittingsperiode 1930-1934 nog 28 gehei me raadsvergaderingen gehouden, in de periode 50-64 waren er dat nog 15, in de periode 60-64 vier en in de af gesloten periode 2 „waarvan één op voorstel van de vroegere fractiegenote van de heer Jonker; mevrouw Walma v. d. Molen". Ook de heer Jonker werd hartelijk be dankt voor zijn aandeel in het bestuur. Vervolgens werd de heer De Groot, lid sinds 1966, toegesproken. „U. bent een heel bjjzonder raadslid geweest, gewaardeerd door ieder hier in deze zaal. Het spyt ons allen dat u hier gaat vertrekken. U hebt zich een wjjs man getoond, die dikwijls de discus sies lage tijd onbewogen kon zitten volgen. Tot uw hand omhoog ging en u in een korte uitermate heldere formu lering de zaak op een rijtje zette, uw conclusies trok en tot de kern van de zaak doordrong. Uw rotsvast geloof, uw algemeen politiek inzicht, uw grote kennis van de natuur, de ervaring die u meebracht uit uw dagelijks werk als boer, ze hebben ons geïnspireerd en dikwijls tot nadenken gestemd. U hebt ook nog bijzondere capaciteiten ge töond bij het bosbeheer. Mijnheer De Groot, jammer dat u weggaat", aldus de burgemeester. De heer KORTE was 12 jaar raadslid Zijn belangstelling ging vooral uit naar de sociaal maatschappelijke sector, naar de volksgezondheid en de wo ningbouw. „Dat werk is niet spectacu lair, ook niet altijd dankbaar, maar het is wel gericht op het welzijn van de individuele burger". De burgemees ter dankte hem voor het vele werk dat hij voor de bevolking had gedaan. De heer P. GRIFT kreeg de zilveren erepenning van de gemeente. Hij was 21 jaar raadslid en hij had in die ja ren Soest mee zien groeien en die groei en verstedelijking mee geleid en begeleid. „U hebt er nooit zoveel be hoefte aan gehad aan de weg te tim- VOOR MIDDEN EN DOST NEDERLAND 'debankvoordezegeneratie' Steenhoffstraat 56, tel. 12691 Socsterbergsestraat 32, tel. 18016 Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, tel. 19525 Koninginnelaan 18, tel. 16600 P. Grift (21 jaar) meren en om in het openbaar te ver tellen hoe u de ontwikkeling van Soest zag en hoe het volgens u alle maal moest". De burgemeester roemde zijn inzet en zei: Het is goed voor de gemeenschap als ze over dergelijke mensen kan beschikken, geen praters maar werkers". De dank werd onder streept met de onderscheiding. Dank was er ook voor wethouder DIJKSTRA, 16 jaar lid van de raad, waarvan vier jaar wethouder. „U hebt een groot aandeel gehad in de ontwik keling v-an onderwijs en cultuur in on ze gemeente, de laatste vier jaar. U hebt in een veel bredere context daar voor als gemeenteraadslid uw inbreng gehad, mede door uw lidmaatschap van de financiële commissie, de com missie van openbare werken en de door velen gewaardeerde gascommis- sie". Ook wethoudér Dijkstra kreeg de zilveren erepenning. Wethouder MEVROUW WALTER, was 12 jaar gemeenteraadslid, waarvan 7 jaar wethouder. „U hebt", zo- zei de burgemeester, „het wethouderschap nooit gezocht. U hebt na de droeve dood van uw voorganger, van de ene op de andere dag deze taak op uw schouders gekregen". Soest, zo vond de burgemeester, moest dankbaar zijn dat zij die taak 7 jaar vervuld had. „U hebt het werk gedaan met heel uw verstand, met heel uw hart en met heel uw werkkracht. U hebt voor veel en voor velen in Soest d'e juiste taal gesproken en de juiste aanpak gehad. Dank voor alles; ik ben ervan overtuigd dat wij in Soest nog wel eens ergens voor, een beroep op u mogen doen". Ook mevrouw -Walter kreeg de erepenning. De burgemeester besloot haar toe spraak met de gehele raad te bedan ken voor de manier waarop zij haar het voorzitterschap makkelijk hadden ;emaakt en voor de vriendschappelijke verhouding die men met elkaar had opgebouwd. Partir De heer J. Detmar sprak van „partir c'est mou-rir". Hij -zei blij te zijin in de „keuken" van de gemeente te hebben mogen kijken. Hij keerde niet terug omdat hij over te weinig tijd beschikte. De meeste gerechten waren goed voor bereid en kond'en de toets der kritiek doorstaan; soms waren zij wel voor verbetering vatbaar en soms ook mis lukte er iets en werd er te royaal met ingrediënten omgesprongen. Hij bracht dank aan zijn collega's, de ambtena ren, waarvan hij speciaal de heren v. d. Berg, Van Grol en Bos noemde. Met een kleine verwijzing naar d'e al jaren stilstaande klok in de raadszaal, „er is een tijd van komen en gaan", besloot de heer Detmar zijn dank woord. De heer H. Jonker dankte mede na mens zijn fractiegenoot Gerth. „Je kunt inderdaad niet kwaad op hem worden", zei de heer Jonker, „wat voor verschrikkelijke dingen hij ook zegt". Ook de heer Jonker bracht dank aan het ambtenarenkorps, de bodes, de heren Van Dommelen en Van Dongen, de secretarissen van d'e commissies waarmee hij te maken had. Hij besloot met enkele „losse opmer kingen" zoals hij die noemde. Hij was niet onder de indruk van de nieuwe werkwijze van de comissies. Het een enorme papierlawine, werkte om slachtiger en was minder duidelijk voor de bevolking. Hem was het niet bevallen. Voor de CDA-fractie had hij de op merking dat het soms weieens gebeur de dat een bepaald beleid andere ge volgen had dan men aanvankelijk be doelde. Hij wees op de portefeuille ruimtelijke ordening, die al jaren in het bezit was van het CDA. „Door de ruimtelijke ordening, die in Soest de afgelopen tien, twintig jaren gevoerd is, zijn vele lieden uit de mid den en hogere standen naar Soest toe gevloeid. En die hoeveelheid VVD-ers, die nu in de komende raad zitting heeft, die heeft daar toch wel mee te maken. Zo breng je soms dingen te weeg, die je zelf niet bedoeld hebt", aidus de heer Jonker. H\j wenste de burgemeester een goed team toe „daar achter de tafel", die het werk goed aan zou kunnen en die aller vertrou wen zou genieten. Zwanezang De heer Levinga zei het een goed ge bruik te vinden dat scheidende raads leden een soort zwanezang mochien houden. Hij zou van de gelegenheid geen misbruik maken en daarom ook niet zeggen wat hij eigenlijk zou wil len en zelfs misschien zou moeien zeggen en alle bitterheden inslikken „hoe moeilijk me dat ook valt". Hij merkte op teleurgesteld te zijn dat hij niet herkozen werd „Je denkt toch dat je gedurende vier jaren je besi gedaan hebt voor althans een deel van de Soestenarn en als dat zich niei weerspiegelt in de stembusuitslag, is dat uiteraard een teleurstelling. HU meende verder dat Soest het meest rechtse bestuur van Nederland kreeg, maar men kreeg wat men wilde of verdiende „en daar zullen zij (de stem mers) en ook ik het de komende vier jaren mee moeten doen". HU hoopte dat de VVD nog eens een echte volks partij zou worden; het CDA steeds meor ChristelUk Democratisch Accep tabel; de PvdA nog weer eens ging 10'ken op die goede oude SDAP (inclu sief het gebroken geweertje) „en dat de groepering die als Progressief Soest in deze Raad vertegenwoordigd is, nog eens tot het besef komt dat progressief zyn méér is dan alleen het niet dra gen van een stropdas. Hij wenste allen sterkte toe en hoopte dat het gemeentebestuur en de ambte naren zich de komende vier jaren vol ledig zouden inzetten voor het welzijn van de gemeente en dat dat mocht leiden tot de meest gunstige ontwik keling van Soest. Hij zou het met be langstelling blijven volgen. De heer De Groot bracht dank voor de waarderende woorden die aan zijn adres waren gesproken. Naar zijn vas te overtuiging waren ze voor de volle honderd procent gemeend'. „Ze zijn echter in lijnrechte tegenspraak met de uitspraak van de kiezers". Men had zich uitgesproken dat zijn werk als raadslid van zo weinig waarde was voor de gemeente dat het in elk geval niet moest worden voortgezet. Af scheid nemen kostte hem veel moeite maar hij had zich bij de feiten neer gelegd. Graag had hij het raadswerk nog enige jaren gedaan, maar het had niet mogen zijn. Hij dankte allen voor de prettige samenwerking; het perso neel van het gemeentehuis, de ambte naren, zijn collega-raadsledien, het col lege van b. en w. HU verzocht hem de notulen van deze laatste raadsvergadering toe te zenden en hU besloot met de spreuk uit Prediker: „Van al het gehoorde moet dit het slotwoord zUn; Vreest God en onderhoudt ZUn geboden, want dat geldt voor alle mensen". De heer Korte dankte iedereen die het hem mogelijk gemaakt had dat werk te kunnen volbrengen. Na twaalf jaar stapte hij er nu uit; hij had geen spijt gehad er ooit aan begonnen te zijn, maar hij liet het nu graag over aan anderen. De heer Grift dankte voor de onder scheiding en de prettige samenwerking. In de 21 jaar was er veel gebeurd. Hij dacht dat er niet veel meer zouden zijn, die zo'n periode zouden volmaken. In de vakbeweging bleef hij niog wel aktief; hij zou er in september 40 jaar lid van zijn. Het raadswerk deed hij echter over aan een ander; dank aan ambtenaren, bodes en collega's. Wethouder Dijkstra vond het een voor recht, geen last, geruime tijd deel van het kollege te hebben mogen uitma ken. Hij bracht dank voor de steun die hij van het kollege en van de raad ondervonden had; dank ook aan de ambtenaren „van hoog tot laag"; dank voor de vele tekenen van vriendschap die hij had mogen ontvangen. Hij prees de openheid van dit bestuurs- werk; het kostte wel veel tijd om dui delijk te maken waarom iets zó ge daan werd maar het had het voordeel dat er niet overhaast beslissingen ge nomen konden worden naar eigen in zicht. Mevrouw Walter dankte voor de on derscheiding waar zij zich zeer mee vereerd voelde. „Ik heb gedaan wat gevraagd werd en wat ik meende dat mijn plicht was". Het was een bijzon der boeien-de tijd 'geweest; het werk werd haar gemakkelijk gemaakt door de ambtenaren. Zij herinnerde aan de veranderingen, de wijziging in de ge- daohtengang. Eerst moest Soest groei en. nu moest die groei afgeremd wor den; dat viel niet mee alhoewel zij het een prettige ontwikkeling vond. Dank aan de raad, met wie zij prettig had samengewerkt; dank aan het college waareigenlijk nooit sprake geweest was van minderheidsstandpunten. Zij hoopte dat de nieuwe raad in dezelfde sfeer zou kunnen werken. School voor studerenden Utrechtseweg 89 Tel. 03490 - 14456 Amersfoort seizoen 1974-1975, dage lijks van 12-21 uur, beh. zondags. Internationaal lesprogramma. Zeer verzorgde samenstelling der clubs naar leeftijden. Voor jongeren in de leeftyd van 15 - 25 jaar bestaat ook dit jaar vanaf 1 sep tember de mogeiykheid om zich een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) aan te schaffen. Het CJP is een door de overheid ingestelde reduktieregeling die de jeugd aktief bU het kultuurge- beuren wil betrekken. Voor het luttele bedrag van ƒ4,50 heeft men een jaar lang een Paspoort, dat aanzienlijke redukties geeft voor toneelvoorstellingen, concerten, kaba retvoorstellingen, tentoonstellingen en tijdschrift-abonnementen. Wie met »en CJP maar één keer per 'aar le schouwburg gaat, ^eefl de bestede 4,50 er al direkt uit. Dok bij soncer ten krijgt men redukties die /aak re gen de 4 a 5 gulden per concert lopen. De kortingen die vele vveek- en maand bladen aan CJP-ers geven zijn aan zienlijk. CJP-ers ontvangen bovendien het hele jaar het kuituur-informatie maandblad „Ontsticht" gratt? thuis. Inwoners van Soest Kunnen terecht bij de Amersfoortse Culturele Raad, Zon nehof 8, Amersfoort van maandag t.m. vrijdag tussen 8.30 en 17.30 uur, als mede bij Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest. Voor eventuele inlichtingen: buro Stichtse Culturele Raad. Lange Nieuw- straat 63, Utrecht, telefoon 030-310307. Bestuurders van de woningbouwvereniging Patrimonium en St. Joseph be treuren de incompleetheid van oen artikel in het voorlichtingsblad van de gemeente Soest „Op 't Hoogt" waarin gesproken wordt over de „gemeenteJyke vinger in de pap bU toewijzing huurwoning". TU'dens een persconferentie, die namens Patrimonium werd by'gewoond door de heren R, W. Brink, A. Mulder en R. L. van Zanten, respectieveiyk voor zitter, secretaris en administraties, en namens St. Joseph door de heren H. Snel en B. E. Onwezen, respectieveiyk vice-voorzitter en secretaris, bleek het ongenoegen vooral te schuilen in het niet vermelden van de mogeiykheden die ook de woningbouwverenigingen by de toewU'zing van woningen hebben. In het voorlichtingsblad wordt gezegd dat voor het indienen van een aanvraag de woningzoekende zich wendt tot het gemeentelUk bureau voor huisvesting". Daar zijn de beide besturen het niet mee eens, want ook zij doen veel op het terrein van de sociale woningbouw. Het artikel wordt eenzijdig genoemd. „Alle inwoners van Soest ontvangen dit blad", aldus de heer Brink, „en hebben zodoende het artikel betreffen de volkshuisvesting kunnen lezen. He laas is in dit artikel verzuimd de be volking te informeren, dat er in Soest buiten de gemeentelijke woningbedrij ven nog dine woningbouwverenigingen opereren. Verder doet men in dat ar tikel voorkomen, alsof erin Soest slechts één adres bestaal waar men zich moet melden om in het bezit te komen van een woning. Dit is absoluut onjuist. De woningbouwverenigingen hebben in Soest momenteel een bezit van 1000 woningen en na realisatie van het plan Overhees, zal het bezit toenemen met enkele honderden eengezinswoningen", aldus de heer Brink. Het heeft naar zijn mening en naar de mening van de twee besturen wel de gelijk nut voor woningzoekenden, zich in te laten schrijven bij een woning bouwvereniging. „Deze werken in de eerste plaats aan de behartiging van de belangen van de leden en het toewij zen van woningen door de bouwver eniging geschiedt dan ook in de eerste instantie aan deze leden". m HOUT-EN TRIPLEXHANDEL BV. INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.), TELEFOON 02155- 10304* Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur. Niet ontkend wordt overigens dat d« verenigingen contact onderhouden met het bureau volkshuisvesting om daar waar nodig in beslist zeer urgente ge vallen te helpen. Uitdrukkelijk wordt echter gesteld dat de woningbouwver enigingen primair zelf zijn woningen toewijst. Daarvoor beschikt men over eigen verdeelcommissies. Teleurgesteld is men verder ook dat in het verlichtingsblad geen aandacht wordt geschonken aan het feit dat de woningen in het plan Overhees eigen dom zullen worden van de bouwver enigingen. Voorzitter Brink: „Vanzelf sprekend wordt toewijzing in samen werking met de gemeente geregeld". In hoeverre dit standpunt door het be stuur van de derde woningbouwvereni ging (Goed Wonen) wordt gedeeld, werd niet duidelijk „Kon niet duidelijk worden" zo ver klaarden de bestuurders van de beide andere verenigingen, „omdat het be- stuursstandpunt nog niet bepaald was". Wel zou één van de bestuurders van Goed Wonen zich accoord verklaard hebben, maar dat mocht niet gezien worden als het standpunt van het to tale bestuur. Bestuursleden van Patrimonium be treurden ook dat de woningbouwver enigingen niet nader geïnformeerd wa ren over de gemeentelijke aktiviteiten op de expositie „Manifestatie '74 Soest". Ook dat hadden zij moeten lezen in het voorlichtingsblad. Daar werd overigens wat genuanceerder over gedacht door de vertegenwoordigers van St. Joseph; de heer ènel meende dat ook de wo ningbouwverenigingen aan de Manifes tatie zouden kunnen deelnemen, maar daar dan wel zelf het initiatief voor hadden moeten nemen. Op het fietspad langs de Ossendamweg werd mevrouw H. J. H.-S. (37) aange reden door de automobiliste mevrouw C. IT. J. W.-R. (48). Met een ribfractuur en een hersenschudding werd mevrouw H. naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Zij fietste richting station Soest-Zuid en kreeg geen voorrang van de auto mobiliste die vanaf de Ossendamweg, de Korte Ossendam in reed. De beide voertuigen werden beschadigd.

Soester Courant | 1974 | | pagina 3