e sterren "Berlchof Zeer veel moedeloze ondernemers KRUISWOORDPUZZEL Arbeidsbureau Amersfoort houdt laas werkloosheidspercentage Plaatsing schoolverlaters verliep vlot Vermiste huisdieren SOESTERBERG „Euterpe" op zoek naar sopranen Nieuwe jeugdvoorzitter K.V.0. MET RAAD EN DAAD Inkomen uit bedrijf steeds lager POLITIE TEL. 19444 Trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Slechte start van politie-voetbalelftal 16 coniferen gestolen Geparkeerde auto beschadigd ZIEKENAUTO - TEL. 12727 Steeds minder arbeidsplaatsen UW FIAT AGENT I AUTOBEDRIJF U KUNT NIET ALLES WETEN Soeoter Courant van donderdag 12 september 1974 O De daling van de geregistreerde arbeidsreserve by het gewestelijk arbeids bureau Amersfoort was in de afgelopen maand geringer dan men verwacht had. Btf de mannen daalde hei aantal met 53 van 648 naar 595. Vergeleken met andere bureau's in de provincie Utrecht is die ontwikkeling echter rela tief gunstig fce noemen omdat zowel in de 3tad Utrecht als in Veenendaal en Zeist sprake was van toenemende werkloosheid. Zonder seizoen-conrecie is er evenwel sprake van een stijgende tendens. VOOK DE WEEK VAN 12 TOT 19 SEPTEMBER 1974 VERMIST 27 augustus: „Mauwje" grijs/beige poes, witte bef en witte voetjes; circa één jaar oud. Familie Radstok, Braamweg 83. 29 augustus: Cyperse poes, gesterili seerd. Adres: Koren weg 6. 2 augustus: „Jeroen" alias ..Dibbes", kater, donker grijs, iets cypers; klein, gecastreerd, 7 jaar oud; blind aan het rechter oog, linker oog dicht genaaid. Familie Sillevis, Middenlaan 1, Soest- duinen, telefoon 13493. „Senta", bastaard tekkel, pincher; bruin en iets zwart op de rug, linker voor poot krom, teef, 3'/« jaar oud. In Soest zoekgeraakt. Familie De Fretes, Mar grietstraat 125, Beek (Limburg), tel. 04402-3358. 16 aug.: „Bruno", reu, duitse staander, kort haar, bruine rug met veel wit aan borst en poten; 5 jaar oud. Fami lie Huystee, Korte Oudekerkerdijk 65, Amsterdam, tel. 020-184949. 27 aug.: „Arno", reu, ongecoupeerde oren, klein litteken onder een oog, 2 jaar oud. Familie Helms, Prins Frede- riklaan 46, Amersfoort, tel. 03490-15688. 7 sept.: „Micky", ongecastreerde kater, zwart met witte bef en witte sokjes, houdt zijn staart op de rug, 1 jaar oud. Familie v. d. Burgt, Mariastraat 22, Soest. „Micky", poes, zwart met witte bef en witte rechter achterpoot, 4 maanden oud. Draagt een paars bandje met bel letjes om de hals. Familie v. d. Kant, Kerkdwarsstraat 2, Soest, tel. 16187. GEVONDEN: 26 augustus: bastaard herder, beige/ bruin, reu. Draagt halsband met num mer 300-55. Verblijft bij familie Pierik, Driftje 10, tel. 17659. Bastaard, reu, middelgroot, bruin met witte vlekken aan zijn poten en een kale plek bij zijn staart. Hij verblijft in het dierentehuis. 2 sept.: Bastaart reu, grijs, middelgroot, pas getrimd, erg bang. Hij verblijft in het dierentehuis. 4 sept.: Kater, circa vijf maanden oud. Gevonden in de Crocusstraat te Amers foort en verblijft in het dierentehuis in Soest. 5 sept.: Zwarte poes, circa vier maan den oud. Gevonden op de Peter van de Breemerweg en verblijft in het dierentehuis in Soest. Voor nadere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met het dieren asiel, telefoonnummer 13583; bij geen gehoor met nummer 10667 van de ver eniging „Amivedi". Mocht u uw ver miste huisdier terugkrijgen, wilt u dat dan ook even aan het dierenasiel door geven? Bij opgave van vermissing (aan één van beide bovengenoemde telefoonnum mers) wordt het zeer op prijs gesteld, dat u een zo volledig mogelijk signale ment doorgeeft: kleur, ras, leeftijd, bij zondere kenmerken e.d. De beide instanties adviseren bovendien vooral bij huis, de dieren niet zo maar los te laten lopen. Er komen nogal eens ongelukken van. AJOcd 9*0 0.0^ \9." Het Christelijk Gemengd Koor „Euter pe" is weer van start gegaan met de repetities op maandagavond (20.00-22.00 uur) in de ontmoetingshal van de Ge reformeerde kerk aan de Gen. Winkel manstraat. Onder leiding van de dirigent A. M. Okker uit Ede (oud-onderwijzer van de Christelijke school in Soesterberg) wordt gewerkt aan een programma voor de uitvoering in het begin van 1975. Ingestudeerd worden verschillen de eigentijdse koorwerken, het Te Deum van Purcell en een Missa van Telemann. Naast dit repertoire worden ook verschillende kerstliederen in stu die genomen. Hoewel het koor dat thans 14 jaar bestaat, ongeveer 45 leden telt, heeft men dringend behoefte aan sopranen, terwijl alten, tenoren en bassen natuur lijk altijd welkom zijn. Na twaalf jaar lang in diverse functies te hebben gewerkt bij de korfbalver eniging „Oranje" heeft de heer H. de Groot, de laatste jaren voorzitter van de jeugdcommissie afscheid genomen en werd de heer E. Blaauwendraat voorzitter. Van de heer De Groot werd in de be stuursvergadering al officieel afscheid genomen, maar voorzitter Verheus doet dit namens alle ouders nog eens in het clubblad, omdat het werk wat jeugd voorzitter De Groot deed, juist op het terein lag van de jeugd. De heer De Groot schrijft in het kon- taktorgaan, dat hij erg gelukkig is, dat de heer E. Blaauwendraat bereid ge vonden is zijn taak als voorzitter over te tremen„Mensen met nieuwe ideeën, met nieuwe inzichten, waarbij de KVO-jeugd alleen maar baat kan heb ben". WITTE MUS. Op mijn voedertafel komt nu al drie jaar lang een geheel witte mus. Daar ik voordien nog nooit een witte mus gezien heb, is mijn vraag: komt dit zo weinig voor? Antwoord: Ja, dit is een grote zeld zaamheid, zo'n albino. Men zegt, dat een albino bij de mussen maar eens op de 10.000 keer voorkomt. Ook hier is de oorzaak het ontbreken van pig ment. DE DERDE WERELD. Waarom spreekt men tegenwoordig van „derde wereld". Is er dan ook een eerste en een tweede? Antwoord: Deze uitdrukking is pas na de laatste wereldoorlog ontstaan. Men beschouwde Europa en enkele landen van het Nabije en het Midden Oosten als de eerste wereld. Later werd Noord- Amerika machtiger en dat zou de twee de wereld zijn. De ontwikkelingslan den in Afrika en in Zuid-Amerika noemt men nu de „Derde wereld". De onderscheiding is o.i. zinloos, want waartoe behoren dan b.v, Japan, Aus tralië en Indonesië? ONDERONTWIKKELDE GEBIEDEN. Waarom spreken wij van onderont wikkelde landen? Is dat geen discrimi natie? Is het niet beter te spreken van anders ontwikkelde landen? Antwoord: De term „onderontwikkeld land" is verouderd en al niet meer ge bruikelijk. Men spreekt nu liever van „ontwikkelingslanden", dus landen waar een bepaalde ontwikkeling gaan de is. Of er discriminatie in schuilt? Men be doelt natuurlijk: landen die onze tech nische ontwikkeling niet hebben mee gemaakt, of daar pas aan begonnen zijn. Overigens zijn er toch wel veel volkeren waarvan men moet aanne men, dat zij vele eeuwen lang tamelijk statisch zijn gebleven, of waar een technische of culturele ontwikkeling niet of moeilijk aanwijsbaar is. Gelet op de hoge rentelasten balanceren veel ondernemingen, vooral kleine, op de rand van de afgrond. Er zullen dan ook weer veel dienstverlenende bedreven, waar de loonpost bijzonder knelt, hun deuren gaan sluiten. De toekomst voor een groot aantal zelfstandigen ziet er somber uit. Verlichting brengende overheidsmaatregelen zyn er niet getroffen en evenmin te ver wachten. 16 17 De daling is het resultaat van een daling in de metaal en in de handels sector. In de bouwvakken was het re sultaat ongunstiger; was het aanbod bijvoorbeeld vorig jaar 85 nu is dat 150. Voornamelijk zijn dat volwassen bouwvakkers. Vergeleken met eind augustus 1973 is de geregistreerde arbeidsreserve thans 68 hoger en het aantal jeugdigen thans 10 hoger dan vorig jaar. De vraag naar mannelijk personeel daalde de afgelopen maand met 75 van 1227 naar 1156; toch is de vraag ver geleken met vorig jaar augustus nu 186 hoger. De vraag naar jeugdig man nelijk personeel ligt daarentegen 19 lager dan in augustus 1973. De huidige vraag/aanbod verhouding is thans voor volwassen mannen 834 - 543 en voor jeugdigen 322 - 52. Vraag is er vooral naar geschoolde metaalbewerkers en naar ongeschoolden, die in de bedrij ven opgeleid kunnen worden. Het aantal buitenlandse arbeidskrach ten mag ingevolge een regeringsbesluit niet verder uitgebreid worden. In uit zonderlijke gevallen wordt hier soms echter niet de hand aan gehouden, om dat sluiting van het totale bedrijf soms het enig overblijvende alternatief zou zijn. Vanuit de arbeidsbureau's wordt gewezen op het voorhanden zijnde po tentieel arbeidskrachten uit Suriname. Schoolverlaters Op enkele uitzonderingen na is de plaatsing van schoolverlaters zonder problemen verlopen. Moeilijk plaats baar zijn echter bouwkundig tekenaars op MTS-niveau, leerlingkapsters, elec- tromonteurs en adspirant verpleegsters. Deze laatste groep in verband met de leeftijdsgrens, die voor de opleiding op 17 jaar ligt. Het is overigens wel be langrijk dat alle nog werkzoekende 15- jarigen zich bij het arbeidsbureau la ten inschrijven. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen daalde deze maand met 8 van 186 naar 178., een daling die het resultaat is van een aantal geringe aanbodsverschuivingen in de diverse sectoren. Vergeleken met eind augustus 1973 is deze arbeidsreserve thans 1 la ger, terwijl het aantal jeugdigen ten opzichte van augustus 1973 steeg met 9. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde deze maand met 122 van 596 naar 474 en is thans 7 lager dan eind augustus 1973. Evenals bij de mannen daalde de vraag naar jeugdig vrouwe- RAM, 21 maart-20 april Rustige week, omdat de dingen u ge leidelijk aan duidelijk worden. U ver gelijkt uw eigen ervaringen met die van enkele anderen en komt tot de ontdekking, dat u eigenlijk weinig te klagen heeft. Geef rustig toe aan een gevoel van moeheid, tengevolge van de spanning, die u in de vorige periode heeft doorleefd. U zult ontdekken, dat u zelf voor een storm in een glas wa ter had gezorgd! STIER, 21 april-20 mei Een van uw oudste en beste medewer kers voelt zich de laatste tijd tekort gedaan. U bent over het geheel te zeer verdiept in één groot probleem, om goed te beseffen, wat er in anderen omgaat. U weet dat zelf ook, want u bent oprecht in uw gevoelens. Deze week kunt u echter goed een begin maken met de verbetering van deze si tuatie, U krijgt de kans, om dingen uit te praten en recht te zetten. TWEELINGEN, 21 mei-20 juni Een week met enkele onverwachte ge beurtenissen. Uw plannen moeten soms worden uitgesteld, dan wel overboord gezet. U ziet echter veel positiefs in de omstandigheden en u maakt daar ook een goed gebruik van. Een oudere rela tie raakt in de verdrukking en dank zij uw scherpe blik en goed hart komt deze kwestie best voor elkaar. Buiten kansje mogelijk, zowel beroepshalve als op gevoelsgebied. KREEFT, 21 juni-20 juli Het is mogelijk, dat u deze week een bericht krijgt omtrent oude vrienden, dat u een tikje ongeloofwaardig voor komt. Denk goed na, voor u tot een oordeel komt, want zij werken zelf hard aan de oplossing van hun pro bleem. Zelf heeft u succes te wachten vanwege de inspanningen, die u zich de laatste jaren heeft getroost. Men doet u een voorstel, dat het overwegen waard is. Ga echter alleen in op iets, dat u kunt combineren met de rest van uw werkzaamheden, anders krijgt u het te volhandig! lijk personeel en wel met 10 ten op zichte van augustus 1973. De vraag naar mannelijke part-time krachten daalde deze maand met 10 van 12 naar 2, waartegenover een aan bod staat van 18. Bij de vrouwen be- draag het part-time aanbod deze maand 142, waartegenover een vraag van 27. In vergelijking met provincie en rijk is het werkloosheidspercentage van mannen in het gewest Amersfoort: aug. 1973 aug. 1974 Amersfoort 1,2 1,4 Provincie 1,9 1,9 Landelijk 2,7 3,4 Voor Soest zijn de aantallen: Aanbod mannen: 114 aug. '74; 131 juli '74; 91 aug. '73. Vraag mannen: 323 aug. '74; 315 juli '74; 212 aug. '73. Aanbod vrouwen: 30 aug. '74; 36 juli '74; 31 aug. '73. Vraag vrouwen: 105 aug. '74; 81 juli '74; 98 aug. '73. PEB3affi—JH— en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02»55-14152 LEEUW, 21 juIi-20 augustus Gezellige week met weinig storingen. De verhoudingen met uw omgeving zijn prettig en u kunt u naar hartelust ont plooien. Eén bepaalde relatie kan dwarsdrijven, maar dat kent u al wel. Een karakter, dat zich niet meer laat veranderen. Blijft er zoals altijd maar met geduld mee omspringen. Uw hu mor wordt bij één bepaalde medede ling wel op de proef gesteld, maar ook dat komt voor elkaar! MAAGD, 21 augustus-20 september In een bepaald opzicht benut de laatste tijd bezig, uzelf te ontdekken en de resultaten van deze ontdekking doen uzelf en uw omgeving veel genoegen. Zoals gewoonlijk beleeft u dit als een soort roes en dat kan ook geen kwaad. De sterren raden u echter aan, deze facet van uw artistieke aanleg nu eens definitief uit te werken en niet te rus ten, tot u een afgerond resultaat heeft behaald. WEEGSCHAAL, 21 september-20 okt. U kunt er een goede week van maken, door u door niets te laten afleiden van eens begonnen taken. U bent al een poos op een weg, die u en anderen naar een gaaf resultaat kan leiden. Geef dus niet toe aan stemmingen en probeer, uzelf en uw idealen trouw te blijven. Dat valt niemand ooit heel ge makkelijk, maar des te beter is het om te beleven, dat u stuur heeft weten te geven aan uw leven. Een bepaald be richt doet u groot genoegen. SCHORPIOEN. 21 oktober-20 november Deze week zult u uw beste troef moe ten uitspelen: uw gevoel voor humor! Hoewel uw aanleg u eigenlijk dwingt tot een openlijke stellingname, is het beter, met filosofie de dingen te laten komen, zoals ze komen. Daarbij hoeft u volstrekt geen afstand te doen voor uw gevoel voor rechtvaardigheid. Maar de sterren raden u af, om al te heftig te reageren. Temeer, daar uw bezonken oordeel juist van grote waarde is in een bepaalde kwestie, die velen aan gaat. De voetbalcompetitie van de Neder landse Politie Sportbond nam weer 'n aanvang voor het seizoen 1974/'75, zo dat ook het voetbalelftal van de Soes ter Politie Sport Vereniging in aktie kwam. Werd vorige week de z.g. generale re petitie gespeeld tegen een elftal van de Marine te Loosdrecht, die met 3-1 door de SPSV werd gewonnen, de eerste competitiewedstrijd van dins dagmiddag op het VVZ-terrein, tegen de Koninklijke Marechaussee district Utrecht, werd een flop. De eerste helft konden de Soesters nog wel aardig partij geven, maar de tweede helft was het vuur uitgeblust bij de oude garde van de SPSV. Na acht minuten maakte Arie Kok, zij het uit buitenspelpositie het eerste doelpunt. 0-1. Vijftien minuten latei- werd het 0-2 door De Leeuw, die de bal met de hand „meenam". De scheids rechter had dit niet gezien. Toen kwam Rob de Landmeter in aktie, want dit was toch te erg voor de SPSV. Vrij spoedig werd het door hem 1-2 en vijf minuten later vloog de gelijk maker langs de marechaussee-keeper. 2-2. Twee minuten voor rust namen de bezoekers weer de leiding door hun rechtsbuiten Houkes. 2-3. Het bleek vrij spoedig, dat de elf spe lers van de SPSV, waarvan er enkelen feitelijk te oud en te stijf zijn om nog te voetballen, het loodje moesten leg gen tegen de jeugdige marechaussee's. Jammer voor Soest, dat de z.g. oudjes het moeten doen, terwijl er zoveel jon ge krachten bij het korps zijn. Do tweede helft was dan ook geheel voor de marechaussee's en wat Smit, De Landmeter, Stam, Van Straten (de jongere spelers van de SPSV) ook pro beerden, de score werd opgevoerd tot 2-8 door doelpunten van De Leeuw (2) en Anement (3). Dit was vermoedelijk ook wel de zwaarste wedstrijd van de competitie daar bij de ander© tegenstanders ook oudere krachten van de partij zijn. De 18-jarige in Soest wonende chauf feur J. M. M. van B. nam uit de kwe kerij van C, de J. aan de Wieksloter- weg zestien coniferen mee. Toen hij achterhaald werd, had hij de boompjes reeds weggegeven aan een vriend. De waarde van de buit is ongeveer 125 gulden. Mevrouw Van E. deed bij de politie aangifte van beschadiging van de voor haar woning aan de Pieter de Hoogh- laan geparkeerde auto. Het moet 's nachts gebeurd zijn; zij ontdekte 's morgens een flinke deuk in haar wagen. De dader is onbekend. BOOGSCHUTTER, 21 november-20 dec. Deze week krijgt u de kans, op te ko men voor iemand, die onrechtvaardig behandeld wordt. Hoewel u graag in rustige overwegingen verdiept voort leeft en liefst alleen uw naaste omge ving in uw gedachten betrekt, zult u ditmaal moeten optreden. Uw juist ge kozen- bewoordingen kunnen in dit ge val heel wat goeds bewerken, temeer, daar uw heldere blik, dingen doorziet, die anderen ontgaan. STEENBOK, 21 december-20 januari Kalme week, waarin u mogelijk een bericht krijgt, dat u met genoegen een komende gebeurtenis tegemoet doet zien. Dat ligt u wel, want dan kunt u rustig een poos aan de voorbereidingen gaan, en daar een stil genoegen aan beleven. Ondanks dat moet u toch uw ogen niet sluiten voor de moeilijkhe den, waarin een van uw beste relaties is komen te verkeren. Een hartelijke en begrijpende houding kunnen nu van groot belang zijn. WATERMAN, 21 januari-20 februari Deze week kan zonder veel bijzondere dingen verlopen, als u zich tenminste niet onnodig opwindt over bijkomstig heden. Daar heeft u de laatste tijd een beetje een handje van, omdat u zich eigenlijk ergert over veel belangrijker dingen, waar u geen kwaad mee weet. Soms is het tijdsgebeuren u teveel en zou u willen ingrijpen ten goede. Daar staat u niet alleen in en u kunt het beste alvast in eigen omgeving uw idealen toepassen. Die vinden heus verder hun weg ook! VISSEN, 21 februari-20 maart Deze week krijgt u op gevoelsgebied een kans, die het overwegen waard is, Het kan vriendschap zijn, ook liefde, ook de verhouding tot uw verwanten. Ditmaal kunt u voorkomen, wat u een andere keer door teveel geslotenheid heeft laten varen. Als u. prijs stelt op een verhouding, die kan uitgroeien tot iets goeds, moet u minder egocentrisch te werk gaan en zien los te komen van uzelf. U helpt een oudere uit een moei lijke situatie. HORIZONTAAL: 1. buisje met injectievloeistof; 6. soort vezel; 11. vaartuig; 12. gebogen been; 14. Nederl. Televisie Stichting; 16. boom; 18. soort; 19. meisjesnaam; 21. ontvangkamer; 23. netto; 24. bouwma teriaal; 25. voegwoord; 26. braanbaar koord; 27. bladader; 28. water in Fries land; 30. meisjesnaam; 33. richting; 36. gezang; 39. muziekterm; 40. verlaagde toon; 41. bevestiging; 42. immer; 43. meer naar beneden; 46. drukken; 49. bedrag; 52. bijwoord; 54. slank; 55. uniek; 57. titel; 58. vogel; 60. voorzet sel; 62. pl. in Drente; 64. beetje; 65. me'.alen ringetje; 66. vogel; 67. aspi rant; 69. geslotén; 70. deel v. Amerika; 71. zuigelingenattribuut; 72. meisjes naam. VERTICAAL: 2. keer; 3. kleinood; 4. klein persoon; 5. smalle strook; 7. voorzetsel; 8. voeten- warmer; 9. deel v. e. kachel; 10. pl. in Drente; 12. interest; 13. metaallegering; 15. lijst; 17. keukengerei; 20. meisjes naam; 22. vertaler; 24. licht breekbaar; 29. vaartuig; 31. maanstand; 32. vaar tuig; 33. pret; 34. zelfkant; 35. Soc. Econ. Raad; 36. smalle weg; 37. Soc. voorzieningen; 38. laag: 44. geestdrift; 45. rivier in Italië; 47. bond; 48. larie; 49. kaartspel; 50. kleurstof; 51. raakt; 53. bezittelijk vnw.; 54. vlugge; 56. graansoort; 57. meisjesnaam; 59. ind. dakbedekking; 61. overal; 63. niet vroeg; 68. per expresse; 70. bolgewas. Oplossing puzzel elders in dit blad. Het Econ. Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht dat dit jaar het aantal zelfstandigen weer met twee procent zal verminderen en dat hun inkomen gemiddeld met 1 VeWo zal dalen. Als men dit stelt tegenover de forse loonsverhogingen voor loontrek- kenden en daarbij ook nog vermeldt dat in 1973 ook al sprake was van een inkomstenvermindering van een half procent, dan zal duidelijk zijn dat er met name in de detailhandel, het vervoer, de horeca etc. niet veel plan nen bestaan om tot uitbreiding van aktiviteit over te gaan. Deze ontwikkeling zal de reeds be staande werkloosheid in vele sektoren aanwakkeren. Dit is dubbel betreu renswaardig omdat juist in de sektor van de dienstverlening de nodige uit breiding van de werkgelegenheid zal moeten worden gevonden. In dit licht aileen is het onvermijdelijk dat aan de prijsstijging een ferme stimulans wordt gegeven. Wie de illusie mocht koesteren dat deze ontwikkeling met prijsbeheersing of schelden op onder nemers kan worden opgevangen, komt bedrogen uit. In de industrie is het klimaat niet veel beter dan in de sektor dienstver lening. In dit soort ondernemingen is het in het verleden eenvoudiger ge weest om loonkostenstijging op te vangen door mensen uit te rangeren en er machines voor in de plaats te zetten. Dr. J. C. Post, direkteur van de ABN, heeft onlangs verklaard dat er op deze wijze in ruim drie jaar al 19.000 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. Maar ook aan die ontwikke ling komt een einde. Als men de in flatiebalans van de werkgelegenheid opmaakt, zal de struktuurwerkloosheid steeds meer slachtoffers maaken. Ge noemde bankdirekteur schatte dat er zodoende wel 7 tot 8% werkloosheid zou kunnen groeien. De grens over In het verleden is er door verschil lende betoogd dat wij onvoldoende aandacht besteden aan de uitbreiding van de werkgelegenheid door de ves tiging van nieuwe bedrijven of filia len. Dat is ook geen wonder want geen ondernemer, die zieit dat zijn in komen uit het bedrijf steeds lager wordt, denkt eraan zijn zaken uit te breiden. En voor zover hij daartoe nog moed heeft zal hij dat buiten de grenzen doen. Men wordt daardoor een kleine „international". Daar kan men dan ook de verwijten aan gaan rich ten dat zij manipuleren met orders, met verschuiving van voorraden over de grenzen, met fiskale regels. De grote internationals wordt dit op gro te schaal verweten. Deze konserns hebben trouwens al meermalen bekend gemaakt dat zij niets meer zien in een verdere expan sie van hun bedrijven op Nederlandse bodem. De werkgelegenheid gaat daar mee naar elders en wij raken verder achterop in de opbouw van een even wichtige ekonomische struktuur. De gedachte dat van een flink renderend bedrijf het grootste deel van de winst terecht komt bij geldopstapelende kapitalisten is een fiktie, die wij prijs moeten geven. Volgens dr. Post gaat slechts 3,7% van de bruto winst naar mensen die 40.000,of meer per jaar verdienen. Een nieuw bewijs om niet verder te gen winstvorming te ageren. Zelfs de Kon. Shellgroep keert volgens een re cente publikatie van het ministerie van Econ. Zaken niet meer dan ruim 3% van het geïnvesteerde vermogen aan winst uit. De meeste middelen blijven dus in het bedrijf en komen ten goede aan de werkgelegenheid. Het is wel de plicht van iedere be drijfsleiding om te zorgen dat het ge- investeerde vermogen weer in de on derneming terug keert via produktie en omzet. Er moet vertrouwen zijn in de toekomst. De wetenschap dat in Nederland dit vertrouwen ontbreekt is triest. Eén van de belangrijkste oor zaken is gelegen in de te grote druk op de winstmarges. Ziekteverzuim Een andere wantrouwende verwek kende gedachte is gelegen in de on voldoende medewerking van de over- MARGARINE. Graag zou ik willen weten wat de bestanddelen van „Cro- ma" zijn- Antwoord: „Croma" is een watervrije margarine, d.w.z. dat in onderscheid met andere marganinesoorten. welke meestal 15-16% en maximaal zelfs 20% water bevatten, Croma praktisch geen water bevat en dus bijna 100 vet en verder ook vitaminen A en D en een weinig vaste melkbestanddelen, nl. eiwitten en koolhydraten. De soor ten vet zijn, evenals bij andere marga rine-soorten. afhankelijk van aanbod en marktprijzen. PAPEGAAI. - Wij hebben een tijdje geleden bij een dierenwinkel een pa pegaai gekocht. Graag zouden wij wil len weten hoe oud zo'n dier kan wor den. x Antwoord: De maximum leeftijd van de verschillende soorten papegaaien loopt enigszins uiteen. Van de bekende Grijze Roodstaart weet men echter dat hij wel meer dan 100 jaar oud kan heid om de positie van het bedrijfs leven te verbeteren. De progressieve politici hebben onlangs verklaard dat zij de kleine zelfstandigen wel steun willen verlenen maar dat zich do sterke grote en middenbedrijven ach ter de kleinen verschuilen om van steunmaatregelen te profiteren. Nu is het merkwaardige dat het bedrijfsle ven helemaal geen steun wenst maar alleen een garantie dat men zijn funk- tie als ondernemer kan blijven uit oefenen. Het belasten van de onder nemers 'met investeringsheffingen is niet anders dan het paard achter de wagen spannen. Het steeds weer uit stellen van een volksverzekering voor arbeidsongeschiktheid treft ook alleen de zelfstandigen. Nog onlangs ver klaarde minister Boersma dat deze verzekering zeker niet eerder dan in 1976 kan worden verwezenlijkt omdat er „technische problemen" zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat Boersma voor de werknemers die problemen allang zou hebben opgelost. Voorts wordt het bedrijfleven ernstig geteisterd door een overmatig gebruik van het ziekteverzuim door de werk nemers. In heel veel ondernemingen kosten de maatregelen tegen winkel diefstallen en inbraken zoveel geld dat de resultaten erdoor worden ge drukt. Een krachtiger bestrijding van overtredingen en misdrijven zou het eenvoudiger maken om het zakenleven voldoende bescherming te geven. De werkwilligheid in een groot aantal ondernemingen laat te wensen over. De noodzakelijke zeggenschap van do leiding van veel bedrijven wordt aan getast door allerlei eisen van werk nemersorganisaties. Het pakket „rech ten" wordt steeds uitgebreid, het pro gramma van plichten wordt bijzaak. De belangstelling van jongeren om de bedrijven van ouders over te nemen nadert een minimum punt. Dit neemt ook voor de ouderen de lust weg om een zaak verder uit te bouwen. Van zelfsprekend komt er met zo'n gees tesgesteldheid een gebrek aan nieuwe arbeidsplaatsen. Er zullen weer im pulsen moeten komen om het de moeite waard te maken risiko's te aanvaarden en nieuwe bedrijven te bouwen. Voorlopig is de zon, die de warmte van voorspoed opwekt, achter de wolken van gezapigheid, ongemo tiveerdheid en berusting verdwenen. LAANSTRAAT 82-SOEST-TEU.02155.15963 Natte schoenen mag u nooit in de na bijheid van een kachel of radiator la ten drogen, wrijf ze af en zet ze op èen krant. Indien u aardappels met heet water opzet, blijft de smaak beter. Steek een gebruikt scheermesje in een flinke kurk en "u hebt en prima torn- mesje. Inktvlekken in houten vloeren verwij dert u met verdund zoutzuur. Enige uren laten inwerken, nabehandelen met zeepsop. Raffia reinigt men met tetra, nooit met water, daardoor krimpt het. Wilt u een vloerkleed motvrij opber gen? Besprenkel het met petroleum, rol het op en pak het in kranten. Gaspitten die nieuw zijn blijven lan ger goed als men ze voor het gebruik in azijn doopt en goed laat drogen. Door veel te slikken kunt u het hin derlijke hoesten, bijvoorbeeld in een schouwburg, een heel eind voorkomen. Een heel goed slaapdrankje is een be ker warme melk met suiker en kaneel. worden. Dit uiteraard in optimale om standigheden. Van de Ara is bekend, dat deze soort meestal niet veel ouder dan ca. 20 jaar wordt. Jongere onder zoekingen wijzen uit. dat de gemiddel de leeftijd van papagaaien toch een stuk lager ligt dan hierboven opgege ven. LEEFTIJD NEDERLANDERS. Hoe oud is de gemiddelde Nederlander? Ze hebben mij gezegd 72 jaar. maar ik dacht dat het enige jaren geleden 61, 62 of 63 jaar was. Antwoord: Zoals u de vraag stelt, wilt u eigenlijk weten hoe oud de gemid delde. thans levende. Nederlander is en dat is volgens het Bureau v. d. Sta tistiek 34 jaar. U zult echter wel be doelen wat de toekomstverwachting is voor een pasgeboren baby. In 1970 is dat onderzocht. Men kwam tot de kon- clusie. dat dit voor een pasgeboren jon gen 71,0 jaar is en voor een pasgeboren meisje 76,4 jaar.

Soester Courant | 1974 | | pagina 15