Fractie Partij van de Arbeid legde verantwoording af Problemen rond Braamhage 82 schilderijen op tentoonstelling van Rien Poortvliet DE MACHT IN DE STAAT Donderdag 12 september 1974 53e jaargang no. 3 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 12«15« De Wilde „Wat in het basis-program niet van ons geaccepteerd werd, daarmee zullen wij de raad blijven achtervolgen" Wethouder moet solidair met fractie zijn Bibliotheekbal in Soest Levensgevaarlijk spelletje Geharrewar rond benoeming van nieuw bestuur 't Nut organiseert unieke tentoonstelling in de bibliotheek Eerste winterprogramma van het Nivon SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag „Soest zal nu voor de tweede keer weten hoe het allemaal gegaan is", zei voorzitter Henny Jansen, maandagavond tijdens de PvdA-Iedenvergadering die in restaurant Darthuizen gehouden werd, voor hy fractie-voorzitter De Wilde het woord gaf. De heer De Wilde had. echter niet zoveel toe te voegen aan alles wat er al gezegd was en waar de kranten vorige week bol van stonden. Hy zou volstaan met wat kanttekeningen en dat nam toch nog wel een uurtje in beslag. Duidelijk liet hy nogeens uitkomen het bijzonder te betreuren dat het CDA niet meedeed in het college van b. en w. Hy noemde het een nare situatie toen daardoor de PvdA in de richting van de VVD werd gedrongen. Dat had o.m. tot gevolg dat de party nu als conservatief werd weggezet en niets was minder waar. Veel aandacht besteedde de heer De Wilde aan de opmerkingen gemaakt door de heer Visser van Progressief Soest als zou het zeven punten tellende basis beleidsprogramma van geen waarde zijn. ,,"Wij hebben nooit nagestreefd dat ons verkiezingsprogramma de grondslag zou zijn voor het beleid van b. en w. Dan hadden wij een program-college moe ten nastreven maar van het begin af aan hebben wij gezegd voorstanders te zijn van een afspiegelingscollege". Het gezamenlijke basis-program kon daar door beperkt blijven en men had nu de vrije hand om in de openbare raads vergaderingen de doelstellingen van het eigen program na te streven. De heer De Wilde veronderstelde ook dat het CDA nog achter dat basis-pro gramma zou staan. Daarom zou ook nog steeds gestreefd kunnen worden naar de samenwerkingsschool voor Havo/vwo. Voor de drie zuilen was in Soest geen plaats meende hij en daar om was overleg geboden. De nieuwe wethouder van onderwijs zou de zaak opnieuw moeten bekijken; hij zou de partijen weer rond de tafel moeten zien te krijgen om de kwestie met enige fantasie weer aan de orde te stellen. Visser had ongelijk om bij voorbaat te zeggen dat het niets zou uithalen. De herziening van het bestemmings plan Soester Eng en Weg over de Eng had te maken met ruimtelijke ordening en afremming van de groei om het lan delijk karakter van de gemeente te be houden. Een en ander kwam binnen kort al direkt aan de orde bij de be handeling van het plan Landelijk Ge bied. Hij sprak waarderend over het bezwaarschrift van de werkgroep „Ont wikkeling Eemland" en hij was het met hen eens dat nauwkeurig bezien moest worden of Kortend en Kercken- landt nog wel bebouwd moesten wor den, Bouwaktiviteiten moesten alleen gepleegd worden indien daar behoefte aan was en zo zou de groei van de ge meente in de hand gehouden kunnen worden. Met de werkgroep was hij ook van mening dat het gebied in de rich ting van de Eem open moest blijven. Een open vraag was voor hem ook of de Weg over de Eng er nog wel moest komen. In dat verband vond de heer De Wilde het wel noodzakelijk dat er spoed betracht werd met de opstelling van het nieuwe ontwikkelingsplan. K. de Wilde „Met CDA was beter geweest" De inbreng van de fractie met betrek king tot woningbouw en financiën was niet onaanzienlijk geweest. Bij het op stellen van het basis-program voor de woningbouw had het CDA geheel aan gesloten bij de zienswijze van de PvdA. Eigen inbreng had het CDA niet ge had. Conform het eigen program zou voorrang gegeven moeten worden aan de bouw van eengezinshuizen in de woningwetsfeer en de doorstroming kon op gang gebracht worden door bouwen in premie-sector. De heer De Wilde zei verder een voor stander te zijn van een financieel meer jarenplan echter niet zo direct voor een periode van 15 jaren alswel voor korte perioden waardoor de taakstel ling meer kracht kreeg. Hy sprak de hoop uit dat het college1 op het basis-beleidsprogram zou ingaan en duidelyk zou maken hoe de zeven punten in hun beleid konden worden verwerkt. „Gebeurd dat niet, dan zul len wy alle middelen aanwenden om het alsnog uitgevoerd te krijgen", aldus de heer De Wilde. Dat nam evenwel niet weg dat het eigen verkiezingsprogram recht over eind bleef. Naar democratisering, open baarheid van commissievergaderingen, bijstand en zorg voor achtergebleven groepen zou met alle kracht gestreefd worden. Officieel had hij nooit geweten dat CDA en VVD vooraf onderhandeld hadden. Als die twee partijen de wet houders zetels onderling verdeeld had den, had hem dat niet zoveel pijn ge daan. De fractie zou dan loyaal, maar wel scherp kritisch oppositie gevoerd hebben. Dat had hij ook tijdens de eerste bespreking laten weten. Hij wil de zich ook nu niet bemoeien met de controverse tussen VVD en CDA, maar wel vond hij dat de gang van zaken, zoals die in de laatst gehouden raads vergadering naar buiten kwam, poli tiek Soest geen goed gedaan had. Beter was het geweest, nu zeker achteraf, in dien alle vergaderingen over de verde ling van de wethouderszetels openbaar geweest waren. De heer De Wilde vertelde dat hij pas op - september een gesprek gehad had met alleen de WD. Dat was daarvoor niet eerder het geval geweest. Op 2 september hadden beide partijen zich voorbereid over de gang van zaken indien het CDA alsnog zou besluiten niet mee te gaan. Deed het CDA dat toch dan had die partij de tweede wethouder mogen leveren en de PvdA pas de vierde. Hij betreurde uiteraard de gang van zaken en zei geneigd te zijn dat het in het belang van de ge meente was indien het college zou hebben blijven bestaan uit vier wet houders. Dat was zeker zakelijk ver antwoord geweest. Hij voegde er ech ter aan toe dat nu het politiek niet te verwezenlijken was, het ook zakelijk verantwoord was met drie wethouders in zee te gaan. Wat de verdeling van de portefeuilles betrof meende de heer De Wilde dat de PvdA behoorlijk aan haar trekken gekomen was. Men had tijdens de be sprekingen te kennen gegeven te op teren voor onderwijs danwel voor ruimtelijke ordening. Dat dat uiteinde lijk anders gelopen was, was te ver klaren uit de moeizame verdelings-on- derhandelingen. In principe vond hij dat ruimtelijke ordening bij een wet houder thuishoorde, maar hij zei er in de huidige constellatie van het college vrede mee te hebben dat deze gewich tige portefeuille door de burgemeester beheerd werd. Dat onderwijs bij de WD terecht kwam was ook verklaarbaar, omdat wethouder Plomp min of meer een expert op dat terrein was. Wethouder De Haan kreeg echter een zeer centrale positie door naast finan ciën ook woningbouw en grondbedrijf te beheren. Hy maakte daarbij de opmerking dat men wel erg moest oppassen dat het beleid zich niet ging verplaatsen naar de „binnenkamer" van het college; dat hoorde thuis in de openbare raadsver gaderingen en dat zou de fractie dui delyk laten blyken. De vragen die daarna gesteld werden spitsten zich toe op de verdeling van de portefeuilles (de PvdA is eigenlijk in een college met 3 WD-ers toch maar matig beloond); op de inschake ling van de leden tijdens de onderhan delingen en of de PvdA haar meedoen in het college niet afhankelijk had moeten stellen aan het meegaan van het CDA. Ook het eigen programma werd naar voren geschoven en dat ontlokte de heer De Wilde de uitspraak die hy tij dens de onderhandelingen gezegd had: „Wat u (VVD en CDA) in het basis program niet accepteert van ons, daarmee zullen wy u in de openbare raadsvergaderingen blijven achtervol gen". Hij dacht ook niet dat de PvdA de zwarte piet toegespeeld had gekregen en mocht dat wel zo zijn, dan kon hem dat niet zoveel schelen. „Wij kunnen de kiezers recht in de ogen kijken". Even nog werd de solidariteit van de wethouders met de fractie aangehaald, maar dat stond voor de heer De Wilde als een paal boven water. De wethou der noemde hij de voorman van de fractie. Minderheidsstandpunten zouden daarom openbaar gemaakt worden. De fractie zal tweemaal per maand verga deren; daarbij zullen ook de wijkraad leden aanwezig kunnen zijn. Verder zal er eens per maand een spreekuur voor de burgers worden ingesteld. Voorzitter Jansen sloot daarna de bij eenkomst die door circa veertig leden werd bijgewoond. Afscheid Aan het begin van de avond had hij afscheid genomen van de heer P. Grift, die de partij 21 jaar in de raad verte genwoordigde. Ook werd afscheid ge nomen van de heer J. van Munster die vier jaar lid van de Wijkraad was. Beiden kregen een cadeaubon en voor mevrouw Grift waren er bloemen. Beide heren dankte voor de attentie en zeiden het werk met zeer veel plezier gedaan te hebben. Op 7 oktober zal een ledenvergadering gehouden worden, met aansluitend een discussie over de nieuwe huur en sub sidienota van de regering. Het bestuur hoopt daarvoor staatssecretaris Schaf- fer naar Soest te kunnen krijgen. De afdeling zal op 28 september deelne men aan de anti-Kalkar demonstratie. In de bijeenkomst werd niet de vraag gesteld of wethouder De Haan zijn nieuwe periode zou uitzitten. In de convocatie van 11 februari j.1. werd aangekondigd dat de heer De Haan zich bereid had verklaard nieuwe raadsleden in te werken. „Zelf wil hij niet langer dan circa V/s jaar zitting in de Raad nemen", aldus het bericht aan de leden. Blijkbaar is de heer De Haan gezwicht voor de op hem uitgeoefende aandrang, die dan mogelijk wel van VVD-zijde gekomen kan zijn. En het bestuur en nu ook de leden tillen er kennelijk niet zwaar meer aan, ondanks dat men nog niet zo lang geleden sprak van „kiezersbe drog". In navolging van het alom bekende boekenbal gaat het NBLC, het Neder lands Bibliotheek- en Lectuur Centrum te Den Haag, een bibliotheekbal orga niseren. Dat gebeurt dan in het kader van de landelijke bibliotheek-week, die van II tot en met 19 oktober a.s. ge houden wordt. In de bibliotheek in Soest zal het lan delijke bibliotheekbal plaatsvinden, waarvoor uitnodigingen zijn of worden verzonden. In het gebouw aan de Alb. Cuyplaan zijn voor dit ongetwijfeld grootse evenement beschikbaar de gro te zaal en de jeugdbibliotheek, de lees zaal en de kelder, alsmede de hal bo ven en beneden. Het bal staat gepland op 12 oktober. Tijdens de bibliotheekweek zal er op vele plaatsen in het land, óók in Soest, gediscussieerd worden over de biblio theek-nota. De doelstelling van de open bibliotheek komt daarbij aan de orde. De discussie-avond is niet uit sluitend bestemd voor insiders, maar er zullen uitnodigingen uitgaan naar vormingscentra en werkende jongeren. In Soest zal gedurende de bibliotheek- week ook een huis-aan-huis krant ver spreid worden en verder zal er bekend heid aan gegeven worden door middel van affiches, stickers, balonnen en prenteboeken en voor wat ouderen komt een AO-boekje uit over het bi bliotheekwerk. Onbekenden hebben het glas van het rode knipperlicht bij de spoorweg overgang te Soestduinen wit geschil- deld. Dat kan aanleiding geven voor zeer ernstige ongelukken. Gelukkig werd het vroegtijdig ontdekt en kon het glas met benzine worden schoonge maakt. De onbekende schilders maak ten ook de paddestoel bij het fietspad richting Bilthoven aan de De Beau- forfclaan. In het maandblad „Stemmen" van de vereniging Vryzinnige Godsdienstigen te Soest wordt mededeling gedaan over de bestuurs- moeilijkheden op Braamhage. Het bestuur van de vereniging stelt zich op het standpunt dat reeds eerder ingenomen werd, dat men zich niet wil mengen in de bestuursvorm van het bejaardencentrum. Dit standpunt is ook de reden geweest om geen enkel bestuurslid voor te dragen als kandidaat-bestuurslid van Braamhage. Duidelijk wordt ook gemaakt dat juist hun medewerking werd ingeroepen door het bestuur van de Prot. Stich ting voor Bejaardenzorg in de Neder landse Protestanten Bond en in dat verband doet het vreemd aan dat een commissie van goede diensten in haar in februari j.1. verschenen rapport op merkt: „Tussen het huis (Braamhage) en de Soester samenleving is vrijwel geen communicatie. Zelfs het contact met de NPB laat te wensen over". Kort na het verschijnen van dat rap port werden de voorzitter, de heer Noorderhaven en de voorganger, do minee Leerink uitgenodigd voor een bespreking met het bestuur van de Prot. Stichting voor Bejaardenzorg. Tij dens die bespreking werd het verzoek gedaan om kandidaten te leveren voor het bestuur van Braamhage, maar daaraan werd geen gevolg gegeven om dat er sprake was van uitbreiding van het zittende bestuur en niet van een vervanging. Bovendien zou er geen openbaar-making komen van de con clusies van de leden van de commissie van goede diensten. Op 24 mei j.1. ontving het bestuur van de vereniging echter alsnog een ver zoek om kandidaten voor te dragen voor een „nieuw" bestuur van Braam hage. Soest reageerde daar positief op door vóór de gestelde datum (15 juni) een zevental kandidaten op te geven, die qua bestuurlijke ervaring en lei dinggevende capaciteiten geacht kon den worden een zeer goed bestuur te kunnen vormen. Door het uitblijven van elke reactie van de Prot. Stichting voor Bejaar denzorg, liet het bestuur van Soest op 19 juli een schrijven uitgaan naar de zeven kandidaten, waarin de veront schuldigingen werden uitgesproken voor dit uitstel, wat toegeschreven werd aan de vakantie-tijd. Inmiddels zijn er wel twee bijeenkom sten gehouden met de kandidaats-be stuursleden en met een uit het niet verrezen „raad van commissarissen' zijnde bestuursleden van de Prot. Stichting voor bejaardenzorg en van de Stichting Mens en Samenleving. Deze „nieuwe" commissarissen zijn nu van mening dat Braamhage „nog niet rijp is voor een nieuw bestuur". Er dient naar de mening van diezelfde commissarissen wel een interum-perio- de worden overbrugd „waar de leiding zal berusten bij een drietal van deze Raad van commissarissen". Dat een en ander in volledige tegen stelling is tot het advies van dominee Leerink en enkele bewoners, die een belangrijk deel van de bewoners van Braamhage vertegenwoordigden op de bijeenkomsten, spreekt voor zich. Enkele kandidaats-bestuursleden heb ben nu inmiddels maar bedankt voor de eer, omdat zij het gevoel gekregen hebben „gewogen te zijn, maar te licht bevonden". Het bestuur van de afdeling Soest zegt niet te willen twijfelen aan de be kwaamheid van de commissarissen, maar men is wei van mening dat het besturen van een bejaardenoord in Soest vanuit Nijmegen, Holten en Utrecht meer tijd vraagt dan dat dit zou geschieden door inwoners van Soest (die tevens lid zijn van de NPB). Wel wordt fel geprotesteerd tegen het feit dat er sprake is van cumulatie van functies, die in het verleden oorzaak was, dat nimmer een protest tegen handelingen van een bestuurslid van Braamhage op de juiste wijze kon worden onderzocht. Ook nu doet zich weer de situatie voor dat de voorzit ter van de R. v. C. deel uitmaakt van het bestuur van „Mens en Samenle ving" en lid is van het Hoofdbestuur. „Men heeft zich", zo zegt voorzitter Noorderhaven, „buiten de problemen van Braahage, nooit afgevraagd welke terugslag de besluiten zouden hebben op de plaatselijke afdeling. Juist door het naar voren brengen van zeven pro minente leden van de afdeling, zou een beter contact zijn ontstaan tussen Braamhage en de afdeling." Men wacht nu op een tweede reden van de algemeen voorzitter, omtrent het feit, wie de afdeling in een isole ment brengt. Vooruitgang Toch is er inmiddels enige vooruitgang geboekt. Er is met ingang van afge lopen maandag een t(jdelyk directeur benoemd en er is een interim-college gevormd bestaande uit drie commissa rissen, drie adspirant-bestuursleden en drie bewoners. Verder worden regelingen in het voor uitzicht gesteld met betrekking tot de renteloze voorschotten en het uitreiken van schuldbekentenissen en is, in ver band met de reorganisatie van de fi nanciële administratie de relatie met de Stichting Centraal Administratie kantoor te Driebergen per 1 januari 1975 opgezegd. Voor de periode van 9 september tot 1 februari 1975 is als tijdelijk directeur benoemd de heer H. C. Majoor (51) uit Blaricum. De bewoners van Braamhage maakten maandag j.1., tijdens een bij eenkomst in de rekreatiezaal, met hem kennis. Daarbij waren ook aanwezig de adspirant-bestuursleden mevrouw E. W. Bangma-Heggelman en drs. J. Th. Oudemans te Soest en dokter T. A. H. Höweler te Amersfoort; de drie leden van de bewonerscommissie de heren E. D. Consenheim, W. C. van de Bunt en T. Stienstra en de commissaris mevrouw K. Otten-Schipper te Nijme gen, vice-voorzitter van de Stichting Mens en Samenleving. De twee andere commissarissen, de heren P. van den Ende te Holten en L. M. Sinke, res pectievelijk sekretaris van de Stichting Mens en Samenleving en direkteur van die stichting, waren verhinderd. De nieuwe directeur zal geassisteerd worden door de heren Van de Bunt, Consenheim en Sinke. Eén van de ta ken is het oplossen van de problemen in de administratieve sektor. Er werd weken geleden ook een poging gedaan een nieuwe bewoners-commis sie te kiezen, maar het is bij één po ging moeten blijven omdat niet alle bewoners ermee instemden. Uiteinde lijk brachten slecht 29 bewoners hun stem uit zodat er geen commissie kon worden gevormd, die geacht kan wor den de bewoners van Braamhage te vertegenwoordigen. Na enige besprekingen is er evenwel toch een basis van vertrouwen gevon den. Verwacht mag daarom worden dat er binnenkort opnieuw een verkiezing gehouden wordt voor een voorlopige bewoners-commissie. Tien dagen, van donderdag 19 september tot en met zondag 29 september a.s., organiseert de afdeling Soest van 't Nut een unieke en exclusieve tentoon stelling van werken van de in Soest wonende kunstenaar, Rien Poortvliet. Geëxposeerd zullen worden 82 schilderijen (formaten 30 x 30 en 60 x 60) die gemaakt zyn voor het zo pas verschenen boek over het leven van Jezus op aard „Hy was een van ons". In het voorwoord zegt Rien Poortvliet: „Ik heb met dit boek niet willen schet sen hoe Maria, Petrus of Barabbas er uit zag, en zeker niet wat voor gezicht Jezus misschien had. Maar, omdat de ze vertrouwde bijbeltekst ons wel eens tè vertrouwd in de oi*en kan klinken, terwijl hij anderen juist onbegrijpelijk voorkomt, heb ik geprobeerd het leven van Jezus al schilderend te vertellen door gezichten en handen te laten spre ken. Want deze hebben hun eigen taal De tekst in het boek is van dominee dichter Hans Bouma. Hij houdt op donderdag 26 september in de tentoon stellingszaal een lezing over het boek. Er worden pogingen in het werk ge steld op die avond ook de t.v.-film te vertonen, die gemaakt werd over de kunstenaar Rien Poortvliet. Die film wordt 5 november a.s. uitgezonden. Poortvliet is vooral bekend als schilder van dieren en kwam alszodanig eens in het t.v.-programma „De vuist van Duys". De 82 olieverven die in de bi bliotheek zullen worden tentoongesteld, tonen een geheel andere Poortvliet en daarom al is de expositie, de eerste en mogelijk ook de enige, uniek. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corvervan Haaften, verricht donder dagmiddag 19 september, om 15.30 uur, de opening. De tentoonstelling is gratis toegankelijk en dagelijks geopend van 14.30 tot 17.30 uur (ook zaterdag en zondag) en bovendien vrijdagavond 20 en 27 september, van 19 tot 21 uur. 150 leden '1 Nut-Soest, thans ruim een jaar wer kend onder een nieuw bestuur, telt 150 leden. Dat is bijna 60°/o meer dan toen men dc taak op zich nam. De be langstelling voor de georganiseerde avonden groeide in verhouding en daarom heeft men moeten besluiten lezingen e.d. elders te houden. De ledenvergadering wordt vanavond in restaurant Darthuizen gehouden. Het huishoudelijk deel begint om 19.30 uur. Aansluitend, om kwart voor negen, biedt de naar elders vertrekkende Soester pianist, Harry Schram, samen met de violiste Wendy Pitt, een af scheidsconcert aan. Zij zullen werken uitvoeren van Joh. Brahms, Gebr. Fauré, J. S. Bach en Fr. Chopin. Kunstschilder Rien Poortvliet in zyn atelier Foto: Herman van Dam Op donderdag 10 oktober houdt de be kende Vrij-Nederland-journaliste, Bi- beb, een lezing. Zij publiceerde onlangs een nieuw boek „Veertien vrouwen", een interessant gegeven met het oog op het aanstaande „Jaar van de Vrouw". Grote bekendheid kreeg zij in verband met het geruchtmakende interview met minister Vredeling. De avond wordt gehouden in de bibliotheek en begint om 20.15 uur. Op het programma van 't Nut staat verder nog een lezing van de befaamde Friese „tuinman", Louis G. Le Roy, alom bekend van zijn boek „Natuur uitschakelen/natuur inschakelen" (de lezing wordt vrijdag 15 november ge houden in De Open Hof en begint om 20 uur); op donderdag 9 januari in de bibliotheek een avond verzorgd door enige medewerkers van het museum „Van speeldoos tot Pierment" en op donderdag 27 februari een avond voor liefhebbers van antiek met Petra Cla- rijs. Deze avond wordt in restaurant Darthuizen gehouden. Voor dit seizoen is dan nog inpetto een lezing door de bekende kunstcriticus Pierre Janssen in combinatie met een busreis naar een speciale expositie in het Gemeentemuseum te Arnhem en tenslotte een bijzondere filmavond. Leden van 't Nut hebben steeds gratis toegang; niet- leden betalen entree. Het sekretariaat van 't Nut is gevestigd aan de Plasweg 69, telefoon 12919. Tot voor een vijftien a twintig jaar geleden leefden we in de veronder stelling dat in de demokratische staat de machtuitoefening werd bepaald door de door de kiezer gesteunde politieke partijen van het land, via de uit en door dezen gesteunde regering. Van wege onze demokratische instelling doen we nog wel net alsof dat nog zo is, maar in feite is dat toch steeds minder het geval. De macht in de de mokratische staat komt langzamerhand steeds meer te liggen bij de vakbewe- ging. We hebben in ons eigen land al enige ma len kunnen konstateren hoe de vakbewe ging druk uitoefend op de regering, niet alleen ten aanzien van lonen en prijzen doch ook wat betreft andere zuiver politieke inzichten, die niet al leen meer de ekonorevie betreffen. Een nieuw voorbeeld hiervan leverde het vakbondskongres in Engeland op, dat dezer dagen plaatsvond. Daar werd onomwonden verklaard dat de vak bonden alléén hun looneisen e.d. zou den matigen - hetgeen voor het op peil houden van de Engelse ekonomie zéér noodzakelijk is - wanneer uit de a.s. ver kiezingen een Labourregering aan het bewind zou komen. Iedere andere rege ring zou te maken krijgen met hoge eisen en eventuele stakingen wan neer daaraan niet werd voldaan, onge acht welke gevolgen dit voor 's lands ekonomie mocht hebben. Hiermee wordt dus een direkte politie ke dwang op de kiezer uitgeoefend. En hoewel het in Nederland nog niet zó duidelijk wordt gesteld, is het toch ook hier al zo, dat de vakbeweging zich niet meer neerlegt bij wat door de re gering en de politieke partijen in het parlement wordt bepaald, wanneer dit niet voldoende in hun straatje zou pas. Deze nieuwe machtsfaktor kan ons nog een beetje bevreemden, gewend als we nu zijn aan het demokratisch spel van politieke partijen, maar we zullen daar mee moeten leren leven. Ook in vroe gere tijden, eer de mens in deze stre ken zich had ontwikkeld tot het de mokratisch denken en uit deze gedach te een werkzame staatsvorm tot stand wist te brengen, lag de macht in de staat bij een bepaalde groep. Dat was de adel, de koningen of kei zers met hun aanhang, de grote onder nemers, aan wier macht de door hen getolereerde regering zich had te on derwerpen. En nu zijn het dan de arbeiders, al thans de door dezen getolereerde vak bondsbestuurders, die het beleid van de regering in bepaalde lijnen dwin gen. Dat is nu weliswaar niet helemaal of liever helemaal niet demokratisch, want alle vakbondsleden bij elkaar vormen nog niet de helft van de werkende bevolking, terwijl er daar naast nog zoveel andere burgers zijn, maar met het verschijnen van deze macht moeten we ook af van het be grip meerderheid en minderheid. Dat kan geen kriterium meer zijn voor de beleidsbeslissingen, omdat de tendens in de maatschappij steeds meer uitgaat naar machtsbereik. De opvattingen over demokratie zijn ook aan het veranderen. We zien dat o.a. bij de wethoudersverkiezingen in sommige steden waar de linkse groe peringen tot een meerderheid kunnen komen. Daar wordt de verbinding met het midden of rechts verbroken om alléén de macht te kunnen uitoefenen, zelfs als dat demokratisch gezien maar nauwelijks mogelijk of verantwoord is. Dit alles toont aan dat het demokra tisch inzicht, dat van vrijzinnige, onge bonden oorsprong is, langzaam maar zeker steeds meer devalueert. En in de mokratische trant lijkt er geen weg meer terug te zijn. De afdeling Soest van het Nederlands Natuurvriendenwerk, het Nivon, gaat op zondag 15 september een wandeling maken in de mooie bossen by Biltho ven. De heer Rutgers is gids en hij garandeert de meelopers, dat zij wild zullen zien. Vertrokken wordt om 17 uur vanaf het parkeerterrein aan de Koningsweg by Foxboro. Voor zondag 10 oktober staat een dag tocht op het programma, een wandeling in de omgeving van Austerlitz en daar na een bezoek aan Huis Doorn, het verblijf van de voormalige Duitse kei zer. Om 9.00 uur wordt vertrokken van de parkeerplaats bij het gebouw Eltheto, achter het busstation Soest- Zuid. In het weekend van 16 en 17 november wordt het jubileumcongres van het Nivon gehouden in Noordwijkerhout en een week daarna kunnen de Soester leden deelnemen aan een weekend in het huis „Het Hunehuis" te Havelte in Drente. Voor inlichtingen kan men terecht bij de secretaris van de afdeling, de heer K. Levinga, Waldeck Pyrmontlaan 10 of bij de heer Hermsen, telefoon 15293. Het Nivon is een internationaal ge oriënteerde organisatie, met 37000 le den, die in Nederland al zo'n vijftig jaar aan de weg timmert. Het is een van de eerste maatschappij-kritische, respectievelijk alternatieve organisaties die zich heden ten dage aktief-kritisch afzet tegen een wereld, waarin de kwantiteit een allesbeheersende rol dreigt te gaan spelen. Men organiseert vormingscusussen voor jongeren en ouderen; gespreksgroepen, films en ex cursies. Het Nivon wil mensen elkaar laten ontmoeten in een normale, menselijke sfeer en situatie. Daartoe organiseert men o.m. reizen in binnen- en buiten land; in het binnenland beschikt men over een aantal kampeerterreinen en een veertiental natuurvriendenhuizen.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1