Chris Uiterwijk, redder in veler „wespennood" Extra voordeel - Extra voordeel 1.19 4.95 79 REEHORST-Supermarkt LUXE KEUKENS schippert 25 jaar dames- en tienermode bij Maison Termonde I Vrijdag en zaterdag-aanbiedingen Kilo pracht magere RUNDERLAPPEN 150 gram KATENSPEK Draagkarton 0M0 geen 7,45 hier Literfles Hero SINAS geen 114 hier maar 2-49 Heel kilo WITTE DRUIVEN1.79 500 gram gesneden SNIJBONEN89 2 grote kroppen SLA 59 450 gram echte banketbakkers SPECULAAS 1.29 10 stuks PUNTBROODJES1.09 Liter halfvolle MELK65 10 stuks EIEREN1.39 Cornelius Ryan EEN BRUG TE VER - Arnhem 1944 - 5,- voordeel uandel ven V.V.V.-NIEUWS Bouwaktiviteiten in Soest aléén nog in het Soesterveen MET LADE PRIJZEN SOEST Gebr.VanKooijb.v. Wisseltruc mislukt vier keer Soesterbergsestraat 51 B, t.o. busstation Telefoon 14071 tot verschijnen 34,59 BOEKHANDEL Inlevering foto's van En» en Kerkebuurt Pianohandel Van Tol Bezwaren tegen plan Landelijk Gebied Onbekende automobilist vernielt zekeringskast stoplichten Jongens speelden met vuur. 1000 gulden schade MERCEDES-BENZ Soester Courant van donderdag 12 september 1974 ƒ7,50 ƒ6,50 rant Sfe I r i sfc Afgelopen weekend ruimde de bekendste Soester imker van de laatste jaren, Cbris Uiterwijk, zijn 56ste wespennest op. Dat zat op de zolder van een woning aan de Kolonieweg. Het 57ste nest is inmiddels aangemeld en wel door „meester" Jansen van de St. Josephschool. Volgens Chris zullen in Soest deze zo mer zeker 100 nesten opgeruimd zijn; hij nam daar het grootste gedeelte van voor zijn rekening. Als oorzaak van de wespenplaag meent Uiterwijk dat daar de zachte winter en het mooie voorjaar de schuld van zijn. De in het najaar geboren koninginnen hebben de winter overleefd en in het voorjaar voldoen de dierlijk voedsel gevonden om de larven te voeden. Wespen zijn overigens echte snoepers en komen op zoetigheid af. Dat ver oorzaakt de overlast. Bij verzamelen Van buitenaf wordt het wespennest met een verdelgingsmiddel bespoten door Chris Uiterwijk. Foto: Herman van Dam honing; dat doen wespen en hommels niet. Hommels daarentegen komen doorgaans niet de huizen binnen. Het grootste nest dat Uiterwijk ruimde was zo'n halve meter in het vierkant. Zuinigjes geschat zater er 5 a 6000 wespen in, „maar het kunnen er ook wel een paar duizend meer geweest zijn". Het vernietigen gebeurt met insecticide dat in het nest gespoten wordt, of ook wel door uitroken met zwavel. Het is afdoend, maar het gaat milieubescher mer Uiterwijk eigenlijk wel aan het hart. Omdat de beesten zo'n enorme overlast bezorgen en de mens ook bij Chris centraal blijft staan, doet hij toch iedere keer dit werk. Van alle kanten wordt hij ervoor benaderd; één van zijn „klantenaanbrengers" is de Soester politie. Soms moeten er halsbrekende toeren voor uitgehaald worden en één keer werd de hulp van de brandweer ingeroepen om hem met de ladder „comfortabel" bij een nest te brengen. „Wespen, noch hommels, noch bijen zijn agressief; ze steken slechts als ze in het gedrang komen. Alleen vlak bij het nest verdedigen ze zich". Uiterwijk is daarom goed „ingepakt" als hij aan de slag gaat. Wespen zijn geel met zwarte ringen en slanker dan bijen. Een bij is grijs/ zwart en legt zijn vleugels, als hij stil staat, langs zijn-lichaam. Een wesp kan zijn vleugels opvouwen. „Sla er nooit naar", zegt Chris, „dan kunnen ze zich bedreigd voelen. Beter is we weg te wuiven". Vier keer hebben twee zigeuners, een vrouw en een jongen, gepoogd enige winkeliers aan de Torenstraat door middel van de wisseltruc, geld afhan dig te maken. Zij kochten een goed koop artikel en betaalden met een bil jet van 100 gulden. Bij het wisselen probeerden zij een greep in de kassa te doen. Winkelier R. deed aangifte bij de po litie. Later bleken ook de Coöperatie en schoenhandelaar Van D. met een bezoek vereerd te zijn. Op het par keerterrein aan de Neerweg trof de po litie een gezelschap van vijf zigeuners in een bestelwagen aan, waaronder de vrouw en de jongen. Zij werden voor verhoor meegenomen naar het politie bureau en vandaar over de de meentegrens gezet. Het meest volledige en ook het meest meeslepende boek dat ooit over dit onderwerp geschreven is! Tot 17 september (daarna ƒ39,50) Reserveer nu by SOESTERBERGSESTRAAT 53 O Deelnemers aan de fotowedstrijd, die in het kader van de Manifestatie '74 Soest is georganiseerd en als object heeft de Soestereng en de Kerkebuurt, mogen hun foto's tot en met zaterdag a.s., 14 september, inleveren. De inleveradressen zijn Foto Swager, Burg Grothestraat 45 en Foto Astra, Soesterbergsestraat 24 of Beukenlaan 37. De foto's moeten ingeleverd worden in formaten van 9x9 tot en met 13 x 18 cm. Terwijl het stroomt van de regen valt het moeilijk U te animeren vooral de Rekreade te bezoeken, waarvoor de Stichting Algemeen Haags Comité zich zo heeft ingespannen en waarbij ge dacht werd aan vele attrakfcies, die voor iedere bezoek(st)ers een vermaak zijn. Konden we het maar met de zon op een akkoordje gooien, maar het is nu eenmaal deze zomer sport geworden, zoveel mogelijk tussen de buitjes door te doen. Van 6 tot en met 22 september kunt U de genoegens van Rekreade meemaken, die op het Malie veld in Den Haag wordt gehouden. U vindt daar een Lunapark, een overdek te markt, een doe-het-zelf centrum, een schilderij en-expositie, een jeugdtheater en verder variété-attrakties met talen tenjacht: Informatie over de openings tijden verstrekken wij U gaarne. De poppentheaters hebben de poorten ook weer geopend. Op de zondagmid dagen spelen de poppen in het Arti- shocktheater aan de Steenhoffstraat hun vrolijke spel, terwijl in Laren het bekende poppentheater „Piccola" op zaterdagmiddag een voorstelling geeft. In Amersfoort is er èn op de woens dag- én op de zaterdagmiddag het op treden te beleven van poppentheater Toermalijn. Hiervoor altijd telefonisch plaatsbespreken (03490-19629). Wat onze serie bus-concerten „Uit en Thuis" betreft maken wij U erop at tent, dat op 16 september onze bemid deling voor reservering, wat de abon nementen aangaat, sluit. Wij bevelen nogmaals deze reeks mooie concerten, waarbij U gratis profiteert van het ver voer heen en terug, warm aan. De ser vice van de gemakkelijke reisgelegen heid is iets, wat door alle abonné's bij zonder op prijs gesteld wordt. Over de Soester kadobon valt ook nog het een en ander te zeggen, want de laatste dagen is gebleken, dat er ver gissingen kunnen voorkomen, die voor de winkelier enigszins lastig zijn. De Soester kadobon is een bon, die uitsluitend in Soest besteed moet wor den en de zaak of winkel waarheen men met de bon trekt, mag ook uit sluitend deze Soester kadobon in ont vangst nemen. De landelijke bon is niet in Soest ingevoerd, althans voorlopig nog niet. IBACH PIANO'S Piano's met vleugeltoon. Burg. Grothestraat 20 - Tel. 12968 Stemmen - Onderhoud - Verhuur De VW Soest heeft de kadobon in het leven geroepen om speciaal de winkels en zaken enz. in Soest te bevoordelen. Er is in Soest zelf genoeg te koop, er is ruimschoots gelegenheid een ge schenk voor deze bon te kiezen. Men let er dus goed op, dat de geelgekleur- de bon met de in groen gedrukte let ters en cijfers (in de linker bovenhoek Soest-Soesterberg), de enige in Soest geldende kadobon is. Ook de winkelier mag alleen deze bon in ontvangst ne men. Kadobonnen zijn een uitkomst geble ken, ze zijn en blijven een welkom ge schenk. De werkgroep Ontwikkeling Eeniland heeft by de gemeente enige bezwaren aangetekend tegen het ontwikkelde plan Landelyk Gebied dat tot 5 september ter visie lag. De werkgroep is van mening dat het „Gebied" dient te worden uitgebreid en dat aan de gronden langs de Eem een hoge en absolute bescherming moet worden gegeven en dat daar geen andere dan agrarische aktiviteiten mogen worden toegestaan. Men spreekt overigens wel zijn waardering uit voor het feit, dat blykens de omvangrijke toelichting, er een diepgaand vooronderzoek heeft plaatsgevonden, maar men tekent erby aan dat de tervisieleggings-ter mijn veel tekort is, om het omvangrijke werk te bestuderen. Nu de bevolkingsgroei zich, vergeleken met prognoses uit de jaren zestig, an ders ontwikkeld, en de druk op de ge meente Soest voor wat betreft „op vang" aanzienlijk is verminderd, meent de werkgroep dat de omvang van het bouwvolume nader moet worden be keken. „Bij elke bouw op het oude land gaan bepaalde waarden verloren, terwijl daarentegen de kernen in de Flevopol- ders speciaal voor de opvang van over loop zijn ingericht", aldus de werk groep. Een aktief wervingsbeleid om het geplande areaal (in Soest) vol te bouwen, vindt men vooralsnog uit den boze. De verminderde bevolkingsdruk dient naar hun mening tot uitdrukking te komen in een verkleind bouwareaal. Kortend Van deze gedachte uitgaand vindt men de bebouwing van Kortend misplaatst. De wijk is gepland ter verkrijging van een regelmatige ellipsvormig bebouwde kom in het kader van het zgn. afron dingsplan. „Met andere woorden", zegt de werk groep, „de aanleiding voor dit plandeel is een geheel theoretische. In de huidi ge situatie verloopt de overgang tussen de bebouwde kom en het agrarisch ge bied zeer geleidelyk, via houtwallen en oude tuinen. Uitgaande van het land schap is er dan ook geen enkele be hoefte aan een nieuwbouwwijk op deze plaats". Er zou onherstelbare schade worden toegebracht aan het gezicht op de oude Kerkebuurt. De werkgroep is daarom voorstander van het opnemen van het areaal van het plan Kortend in het plan landelijk gebied en het daarin een agrarische bestemming te geven, en wel agrarische doeleinden-C. Dat zou ook moeten gebeuren met de gronden direkt ten oosten van de Kerkbuurt, begrensd door de Peter van de Breemerweg en de Eemweghet langgerekte perceel tussen de ijsbaan en de Eemweg, dat nu de bestemming dreigt te krijgen „sport en spel", een uitbreiding van de sportakkomodatie, die de werkgroep ongewenst voorkomt. Bestemming agrarische doeleinden-C moet ook krijgen het gehele gebied tus sen A. P. Hilhorstweg en de spoorlijn en het gebied van de Langeindse Ma ten. Bestemming „D" daarentegen moet ge geven worden aan de gebieden tussen de A. P. Hilhorstweg en de Eem. De werkgroep is verder van oordeel, dat de bestemming „verkeersdoeleinden" voor met name Peter v. d. Breemer weg en de Hooiweg de kans biedt, dat de begroeiingen zullen worden aange past. Het zou daarom beter zijn slechts de rijweg met een smalle strook ter weerszijden die bestemming te geven Daarbij wordt de aandacht gevestigd op de groeiplaatsen van de zeer zeld zame bospaardenstaart in de bermen van de A. P. Hilhorstweg en de Melk- steeg. Tenslotte is de werkgroep niet gelukkig met de voorgestelde doortrek king van de A. P. Hilhorstweg naar Baarn. Dat komt hen „ondoordacht" voor. Men vreest sluipverkeer en ver storing van de rust in de polder. Soesterveen De werkgroep heeft eerder reeds be zwaren gemaakt tegen de gemeente lij ke plannen met Kerckenland. Ook Kortend mag hunsinziens niet gebouwd worden. Die aktiviteit zou moeten plaatsvinden, indien nodig, in het Soes terveen. Daarbij wordt wel aanbevolen tussen het bos en de bebouwing een brede zone open te houden om ongewenste „uitwaaieringen" te kunnen voorkomen. Om die reden acht de werkgroep de procedure, als gevolgd voor Hees en Overhees, waarbij de plannen tege lijkertijd openbaar werden gemaakt, doch niet al geheel ter discussie wer den gesteld, onverstandig. „Wij zijn hierdoor genoodzaakt deze zo innig vervlochten plannen te door kruisen met de dringende wens de grens van het plan Landelijk Gebied meer naar het noordoosten te verleg gen, als ook aanbevolen werd in het Streekplan". Verder wordt nog gevraagd het reste rende deel van het Soesterveen. als- fl I HOUT-EN TRIPLEXHANDEL BV. INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.), TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur. mede een deel van de agrarische gron den rond Soestdijk, die buiten het plan waren gelaten, er alsnog in op te ne men. De aangevoerde argumentatie als zouden deze randgebieden een aparte behandeling behoeven, komt de werk groep onvoldoende voor. Wijzigingsbevoegdheid In het algemeen heeft de werkgroep tenslotte bezwaar tegen de wyzigings- bevoegdheid die in het plan aan bur gemeester en wethouders wordt ge geven. Zyn de vastgelegde bepalingen te wijzigen, zo vindt men, dan heeft het plan als juridisch instrument wei nig inhoud dan het normale bouw- en hinderwetvergunningenstelsel. „Naar onze mening dient het plan de landschappelijke waarden van het agrarisch gebied daadwerkelijk veilig te stellen voor landschapsvreemde ele menten. zoals rekreatie-voorzieningen, volledig en expliciet uit te sluiten. Der gelijke elementen zijn in het open land veel storender dan in het bosgebied". De bouw van nieuwe boerderijen kan alleen aanvaardbaar zijn, als de nood zaak duidelijk is aangetoond. „Keuze van agrarisch gebied C of D als vestigingsplaats is voor ons echter niet aanvaardbaar, zelfs niet in ruil- verka vel ingsgebiedaldus de werk groep. Een volledig wettelijke bescher ming lijkt hen te meer noodzakelijk, gezien de recentelijk afgegeven ver gunningen voor de bouw van een boer derij en een grote stal, oostelijk van de spoorlijn aan de A. P. Hilhorstweg. Een onbekend gebleven automobilist read dinsdagavond laat op de kruising Kerkstraat, Soesterbergsestraat en Birkstraat tegen de daar staande ze keringskast van de stoplichten. De chauffeur reed door, maar getuigen noteerden het kentekennummer van zijn auto. Helaas zagen velen dat ver schillend en tot nu toe was er geen bij die aanleiding gaf om de eigenaar aan te houden. Het onderzoek duurt voort. De twee broertjes, R. en E. C„ res pectievelijk 13 en 11 jaar oud, hebben vrijdagmiddag aan de Julianalaan voor de nodige consternatie gezorgd, toen door spelen met vuur een schuurtje achter de woning van hun ouders in brand raakte. De brandweer was spoe dig ter plaatse en doofde de vlammen met drie stralen. De schade bleef be perkt en wordt geschat óp circa 1000 gulden. De twee jongens speelden op de zolder van het schuurtje en stookten vuur in een verfblik. Dat blik viel door onbe kende oorzaak om, waarop een stapel kranten vlam vatte. Aan zelf blussen viel niet te denken, waarop de jongen» hun ouders waarschuwden. Die alar meerden de brandweer. Een gedeelte van het dak en van de zolder van het schuurtje werden vernield. De verzeke ring dekt de schade. Vestigingen in l Amersfoort, Soest. Naarden, a Hilversum en Baarn. f Vijf en twintig jaar geleden, op 19 september 1949 vestigde Maison Termonde zich in Soest en opende haar deuren in het pand Steenhoffstraat 13. De kol- lektie was toen beperkt en bestond uit dameshoeden, shawls, handschoenen, tassen en parapluies. Begin 1950 wist de firma de hand te leggen op het pand aan de Burge meester Grothestraat 36, hoek HeuveL- weg en de overplaatsing vond plaats op 25 maart. Door het betrekken van deze grotere verkoopruimte kwam ook de gelegenheid het assortiment te gaan uitbreiden met een kollektie dames- konfektie en bonneterie, waarvoor enkele gerenommeerde merken in de verkoop genomen werden. In 1966 werd de „Hip-In" boutique ge opend en daarbij werd o.m. de alleen - verkoop voor Soest verkregen van het merk „Lievertje" en van het merk „BAF". De „Hip-In" is gespecialiseerd in vlotte modieuze kleding voor de jongere generatie en dat sloeg direct bijzonder goed aan. Maison Termonde beijvert zich niet al leen om een uitgebreide kollektie te brengen voor de mode-bewuste dames en jongeren, maar doet ook al het mo gelijke om het assortiment „betaalbaar" te houden. Daar slaagt men wonderwel in en op beide terreinen, modieus en betaalbaar, heeft men een bijzonder goede naam opgebouwd. Maison Termonde Burg. Grothestraat-hoek Heuvel weg Foto: Herman van Dam Helaas is de mede-oprichtster van de zaak, mevrouw Buys-Termond, in 1972 overleden, reden waarom het vieren van het 25-jarig jubileum zéér sober wordt gehouden. Er zal geen feest of receptie gegeven worden, doch wel zal iedere klant kunnen profiteren van een jubileum-korting. Maison Termonde hoopt uiteraard ook na 19 september haar cliënten naar te vredenheid te kunnen blijven bedie nen, zoals dat in de afgelopen jaren al tijd gebeurd is.

Soester Courant | 1974 | | pagina 3