Een Alfari jder geniet extra bij 100 km per uur. allmilifio Harry van der Zouwen nieuwe Schutter- koning bij Groot Gaasbeeker Gilde Van Hall heropende na interne verbouwing en uitbreiding f SNACKBAR A, van der Weerd 4S Het oog gericht op Noorse olie-rijkdom FRIKANDELLEN? Interkerkelijk festival Soest Oproep tot deelname aan de anti-kalkar tocht op 28 september Geschrokken van stilstaand verkeer Vier gewonden bij nachtelijke aanrijding op de Stadhouderslaan POLITIE TEL. 19444 Horloger Juwelier Optiek Gun uzelf'n Alfa. AUTOMOBIELBEDRIJF WIMED0 B.V. Joy-riding met vaders auto AUTOBANDEN halen en 3 BETALEN de fantastische keuken SH0WR00H: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155-180 09 Vredesweekavond van Amnestv International Cantate in Utrechtse Domkerk Opening seizoen Baarnse Volksuniversiteit Het Duitse Soest stuurde 35 inplaats van 4 vertegenwoordigers Souster Courant van donderdag 19 september 1974 Noorwegen is bezig met de merkwaar dige overgang van een heel gewoon naar een heel bijzonder Europees land Een ontwikkeling die niet zoveel aan dacht krijgt, maar die wellicht van meer belang is dan wat er in de zuid- oosthoek gebeurt tussen Grieken en Turken. De rijke vondsten van olie en gas voor de kust en op het Noorse deel van het „kontinentaal plat" zijn overdadig en binnen niet al te lange tijd is Noorwegen de enige Westeuro- pese staat die optreden kan als olie exporteur. En dan heeft men het nog niet eens over de olievondsten die men op goede grond mag verwachten in de noordelijker wateren tot en met de Barerutszzee. Ook de Britten, die even eens aan hum aardrijkskundige ligging een flink stuk „kontinentaal plat" het hunne mogen noemen, verwachten flink wat olie te kunnen winnen. Er zijn verwachtingen van een „Texas" in Schotland, die best bewaarheid kupfien worden. Maar het Verenigd' Koninkrijk is ook een niet geringe verbruiker en wat de Noordzee oplevert zal voorna melijk gebruikt kunnen worden om de rekening van de olie-import drastisch te verlagen - de grote hoop en wel licht de enige en laatste voor de Britse ekonomie. Noorwegen daarentegen heeft met zijn kleine bevolking en geringe industrie zeker aanzienlijk meer olie dan het zelf nodig heeft en het kan zelfs rijkelijk exporteren. Hoewel men in Oslo het overige Europa al gewaarschuwd heeft dat het er niet op moet rekenen dat Noorwegen in een krankzinnig tempo zijn bodemschatten zal exploreren om heel Europa te voorzien. Het is natuurlijk mogelijk de oliewin ning snel en uitbundig te laten groeien, maar de Noren zijn nuchter genoeg om le beseffen dat ze daarmee hun hele ekonomie naar de knoppen helpen. Om maar een simpel voorbeeld te noe men: welke Noor zou nog in de land bouw en veeteelt en vooral visserij willen werken als in de olie aanzien lijk beter wordt betaald. Maar als dan de olie op is - en geen voorraad is zo groot dat die eeuwig genoemd mag worden - wat zou Noorwegen dan moeten. Men spreekt al spottend over de „sjeiks met blond haar en blauwe ogen" maar daarin steekt een grote waarheid. Oslo zit met dezelfde pro blemen als bijvoorbeeld Perzië en Saoedi-Arabië: er valt nu goed te ver dienen maar met de opbrengst moet men wel trachten de toekomst veilig te stellen. In het Nabije Oosten weet men maar al te goed hoe moeilijk het is in een periode van rijkdom, waarvan men weet dat die maar tijdelijk kan zijn, iets te organiseren waardoor de goede tijden kunnen voortduren op een an dere manier. Vandaar ook dat NooPse ministers in het Nabije Oosten reizen om informatie op te doen. En ook om eens na te gaan of er geen reden is aansluiting te zoeken bij de club van olie-exporterende landen, de OPEC. De olierijkdom van Noorwegen heeft ook andere konsekwenties. Tot dusver was het land in een ekonomische en politieke positie die het wel noopte enerzijds goed kontakt te onderhouden met"de Europese landen en anderzijds ook met de VS, vooral wat de defensie betreft. Wat dit laatste betreft veran dert er schijnbaar niet veel, op zijn hoogst zou men kunnen zeggen wordt de noodzaak van een goede verdedi ging urgenter naarmate het land een rijkere buit zou zijn. Maar de rijkdom schept wel mogelijkheden om meer zelf le gaan doen, tot op zekere hoogte natuurlijk, want binnenkort hoeft men dan wel op een miljardje meer of minder voor wapenaankomen niet te kijken maar het aantal militairen dat ze kan bedienen groeit niet. Op het ogenblik is volgens opiniepeilers de Noor over het algemeen wel van me ning dat hij voor zijn verdediging op de NATO is aangewezen en die wes terse gezindheid zal niet spoedig ver anderen. Een andere zaak is bijvoorbeeld of de Noren niet de neiging zullen krijgen zich zelfstandiger op te stellen jegens de grote broer in de NATO, de VS. Als nu bijvoorbeeld een Vietnamstrijd zou woeden, zouden vele Noren het dan niet aangenamer vinden moreel niet een beetje mee verantwoordelijk te zijn door de banden met de VS? In dit opzicht gaat het voorbeeld van de Zweedse buurman lokken, die zich de vrijheid van de neutraliteit heeft voor behouden zonder de verbondenheid rnet het westen op te geven. In zekere zin zou men kunnen zeggen dat de Amerikaanse paraplu van kernwapens zich net zo beschermend over het neu trale Zweden uitstrekt als over bond genoot Noorwegen. Het is die neiging naar neutraliteit die door de rijkdom wordt versterkt en die de relaties in west-Europa grondig gaat veranderen. KANTMAN Door deze uitbreiding kon de bestaande collectie aanmerkelijk worden vergroot en naast het reeds gevoerde Wedgwood, Rörstrand, Villeroy Boch, Arzberg en Royal Albert, maakt nu ook het be kende Finse Arabia deel uit van de sortering. Nieuw zijn bovendien enige Thomas- serviezen, "terwijl daarnaast een aantal zeer voordelige eigentijdse Ierse ser viezen het assortiment completeren. De collectie drinkserviezen is zódanig opgezet dat er van goedkoop tot duur volop keus is. Ook het prachtige Delfts Blauw en Makkum hebben in deze nieuwe afdeling een riante plaats ge- Kostverlorenweg - hoek Laanstraat Telefoon 14913 Waarom praat men over onze heerlijke Da's logisch U moet ze proeven ELKE DONDERDAGAVOND PINT AVOND Wij verzorgen tevens uw feestjes en partijen. Vrijdag j.1. <her)opende Van Hall aan de Van Weedestraat zijn vergrote en ge moderniseerde zaak. Het door de verhuizing van Radio Schoemaker vrügeko- menpand Van Weedestraat 29a, werd door de firma Van Hall bij de zaak ge trokken en de 60 m2 grote ruimte ingericht voor de grote collectie aardewer ken- en porceleinen serzieven, glazen en kristallen drinkserviezen en bestekken. vonden. Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt om het totale pand aan te pas sen aan de eisen des tijds. Door toe passing van veel hout is een gezellige huiselijke sfeer gecreëerd en heeft iedere afdeling een eigen karakter ge kregen: de afdeling voor kristal- en verzilverde artikelen; de afdeling voor de koffers en lederwaren en een grote ruimte die gereserveerd is voor aller lei kado-artikelen in de kunstnijver heid sfeer. Helemaal „in" zijn blank hoüten ge bruiksvoorwerpen, miniaturen voor de letterbak, olielampjes, glazenpotten en als in vpIp andere vooral de radio-ak De uitbreiding van Van Hall, veel mooier dan mooi Foto: Herman van Dam flessen, huisnummers enz. Ook een grote collectie lampen en kleinmeube- len heeft een plaats in de nieuw inge richte zaak gekregen, zoals ook het grote assortiment kussens in allerlei bij elkaar passende kleuren en motieven, uitgevoerd o.a. in natuurzijde en ve lours, nu nog beter tot haar recht komt. Een ruime sortering huishoudelijke ar tikelen en een zéér uitgebreide speel goedafdeling maken de zaak tot een ideaal winkeldomein voor het hele ge zin. De deuren staan dan ook weer open voor ieder die in een rustige en gezel lige sfeer in Soest wil „.winkelen". In Soest is evenals in vele andere plaatsen een comité gevormd dat op roept solidariteit te betuigen met alle anti-kalkar activiteiten. Dat is op de eerste plaats deelnemen aan de tocht die op zaterdag 28 september georgani seerd wordt naar het Duitse plaatsje Kalkar, waarbq geëist zal worden de bouw van de zgn. „snelle kweekreac tor" stop te zetten. De tocht wordt landelijk georganiseerd door talrijke Anti-Kalkar comités waarin afdelingen van de PvdA, PPR, CPN, D '66, jongerenorganisaties en wereldwinkels samenwerken. Zij vin den dat een snelle kweekreactor, zoals die in Kalkar, in meerdere opzichten levensgevaarlijk is voor ons milieu en voor onze veiligheid. Deskundigen, zo als chemici, biologen en artsen hebben de vernietigende werking aangetoond die het gebruikte koelwater, maar vooral de radio-aktieve- afvalstoffen, op ons milieu kunnen hebben. Men is voorts van mening dat dit pro ject voor de vrede, en veiligheid ii Europa levensgevaarlijk kan zijn, om dat de bij het proces vrijkomende stof fen kunnen worden aangewend voor het verwaardigen van atoomwapens. Het Soester comité roept op solidariteit te betuigen met de volgende eisen: af zien van verdere Nederlandse deelname aan het Kalkar project;' stopzetting van het Kalkar project en intrekking van de wet financiering snelle kweekreac tor. Deelnemers aan de tocht moeten zich op 28 september, om 9 uur, verzamelen bij garage Tensen aan de Birkstraat. Kaarten (tegen betaling) voor de tocht zijn verkrijgbaar op de adressen: Va renstraat 268, Emmalaan 6, Plasweg 41. Veldweg 14 en Wiardi Beckmanstraat 122. Op het fietspad lanigs de Birkstraat kwam de Turkse arbeider H.C. (32) met zijn bromfiets te vallen, doordat hij schrok van een in een uitrit stil staande personenauto. Hij werd licht ingewand en,.-kon aia beha ndel cL-.te- - zijn door dokter Overbeek naar zijn pen sion terugkeren. - C. had even geen aandacht voor het verkeer, toen hij een aan de overzijde van de weg rijdende landgenoot groet te. Hij schrok toen hij plots rechts van zich een auto zag opdoemen en raakte daardoor de macht over het stuur van zijn brommer kwijt. Vier gewonden werden naar het ziekenhuis Zonnegloren afgevoerd na de zware autobotsing die rond het middernachtelijk uur op de Stadhouderslaan plaats vond. Er waren twee personenauto's bjj betrokken en de beide be stuurders werden per ambulance vervoerd, terwijl de politie voor het vervoer van de twee andere slachtoffers zorgdroeg. Na behandeld te zijn mochten er drie weer naar huis terugkeren. Het ongeluk gebeurde toen de 45-jarige J. J. S. komend uit de richting Baarn, de inrit van zijn woning op de Stad houderslaan voorbij reed. Hij stopte twee huizen verder, uiterst rechts van de weg, om vervolgens linksafslaand te keren. Op dat moment nadere de 24-jarige A. G. R. J. S., stoffeerder uit Soest, ook uit de richting Baarn, die een botsing niet meer kon voorkomen. Met een he vige klap, die tot ver in de omtrek te horen was, raakten de wagens elkaar. De auto van J. S. belandde, na een lichtmast geschampt te hebben, in de langs de weg lopende sloot; de auto van A.S. kwam op het fietspad tot stilstand. De echtgenote van J. S. en hun elf-jarig zoontje, die bij hem in de wagen zaten, werden door de po litie naar Zonnegloren gebracht. De auto's zijn total-loss; zij werden naar het politiebureau gespeelt en de kentekenbewijzen werden ingenomen. maakt blij SOESTERBERGSE- STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST Voor je de iets schuin geplaatste grote ronde klokken. Naast je het pookje in leren foedraal. Onder je het dubbele remcircuit met de remkrachtbegrenzer. In je handen het sportstuur met vervormbare stuurkolom. Om je heen de ijzeren kooikonstruktie. Je zoeft zacht met de Vijfde op de radio. Wat kan je nog gebeuren in je Alfa Romeo 2000 Berlina? Extra relaxed geniet je bij 100 km per uur. Want waar andere auto's! konfektie bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 12 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé's en cabriolets. EVERARD MEYSTERWEG 54 - AMERSFOORT - TELEFOON 03490 - 18901 Werkplaats: Monnikenpad 1 - Amersfoort - Telefoon 03490 - 31170 2e Showroom BIRKSTRAAT 9 - SOEST - TELEFOON 02155 - 16980 2000 Berlina Onder het motto „Soest for Christ" organiseert het interkerkelijk evange lisatie comité te Soest een groot festi val op 21 en 22 september a.s. De festiviteiten vinden plaats in een grote tent op het terrein „De Eng", hoek Talmalaan/Soester Engweg. Het festival begint 's middags om 16.30 uur (tent open 16:00 u.) met een optre den van enkele uitstekende muziek groepen zoals: The Challengers te Velp; The Messengers te Soest; Apokalypsos te Baarn en het „In de Ruimte"-koor uit Soest. De officiële avond begint om 20.00 uur en wordt verzorgd door het bekende Gospelteam The Lighters. Een groep jonge mensen van 15 man, die een programma brengen van moderne gees telijke muziek van Nederlandse bodem. Onlangs werd een tournee van deze groep met succes afgesloten. Spreker op deze avond zal zijn ds. G. Toornvliet. Voor hen die regelmatig naar radio Mi Amigo luisteren, is hij zeker geen onbekende. Toegang vrij. Het zondag-festival begint om 19.00 uur. Het muzikale gedeelte zal ver zorgd worden door het bekende Gos pelteam The Challengers uit Velp, waarvan u zaterdagmiddag reeds een voorproefje kunt nemen. Tevens treedt dan op het Leger des Heils muziek korps uit Zeist. Spreker ds. Langbroek, legerpredikant te Veenendaal. De 18-jarige zoon N. van de heer J, K. heeft voor enige opschudding ge zorgd, toen hij zonder voorkennis met zijn vaders wagen er tussen uit trok. Vader K. deed aangifte, ongeveer op het moment dat bewoners van de Weegbreestraat de politie opmerkzaam maakten op een woeste autobestuur der. De auto werd even later weer aangetroffen voor de woning van de heer K. aan de Joharanes Poststraat. N. ontkenide eerst met het voertuig ge reden te hebben, maar gaf later, na bezwarende getuigenverklaringen, toe. Een proces-verbaal voor het rijden zonder rijbewijs en joy-riding is het netto-resultaat van zijn ritje. BEUKENLAAN 27 - SOEST TELEFOON 02155 -16853 (Ook op zaterdag geopend). J Dinsdag 24 september aanstaande, om 20.15 uur, zal in „De Hoeksteen", Buys Ballotlaan 2 te Soesterberg een avond worden verzorgd door de plaatselijke werkgroep van Amnesty International. Het programma zal bestaan uit de ver toning van een film over het werk van Amnesty. Joke Menssink, lid van adoptiegroep 152 van de organisatie, zal een inlei ding houden over het adoptiewerk. Jacques Koole zal iets vertellen over het schrijven voor en aan gevangenen. Ook zal hij enkele verzetsgedichten zeggen. Ton Elderenbosch zal het woord voe ren over de martelingencompagne van Amnesty. Er zal ruimschoots gelegenheid gebo den worden tot het stellen van vragen en het voeren van gesprekken. Tevens zal er een verkoopstand ingericht zijn waar informatiemateriaal over Amnes ty International verkrijgbaar zal zijn. Nadere informaties worden verstrekt dóór mevr. M. Sluis-Spaan, Banning- straat 7, tel. 1940. Op zaterdag 21 september a.s., om 3.30 uur n.m., wordt in de Utrechtse Dom kerk een uitvoering gegeven van can tate nr. 99 „Was Gott thut, das ist wohlgelan", van Joharrn Sebastian Bach. De uitvoerenden zijn de Domcantorij oJ.v. Maarten Kooy. De toegang is vrij. De Baarnse Volksuniversiteit opent dinsdag 24 september a.s. het nieuwe seizoen met „De taal van het lichaam en mime", een demonstratie en spel- avond, gebracht door Jan Bronk en Mariëtte Besenen. Jan Bronk, directeur van het Nederlands Mime Centrum, is leerling geweest van Eduard Verkade en later van de wereldberoemde Mar cel Marceau. De avond wordt gehouden in de zaal Het Brandpunt te Baarn (Oude Utrechtseweg 4) en begint om 20 uur. Voor de leden van de V.U. geldt een gereduceerde toegangsprijs. Op 22 ok tober a.s. zal mr. Hendrik Scholte in dezelfde zaal een lezing houden met als titel „Mythisch Magisch Mexico". De aanvangstijd is ook hier 20.00 uur. Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft een nieuwe schutterskoning. Om vjjf over half v(jf zondagmiddag haalde Harry van deir Zouwen, wonende aan de Birk straat, met een welgemikt schot de romp van de vogel naar beneden. Dat was later dan verwacht werd enmen was de schutters dan ook al enigszins tege moet gekomen door de romp te kloven. Niettemin waren er daarna nog ruim zestig schoten nodig om de opvolger van de afgetreden koning Wilfried van den Breemer te kunnen huldigen. Een groot deel van het schuttersfeest werd bijgewoond door een 35 man ster ke afvaardiging van de schuttersver eniging Grosze Westhofe in Soest, Duitsland. Twee weken geleden, toen het Groot Gaesbeeker Gilde in de stad Soest op bezoek was, liet schuttersko- ning Bernt Grabe weten, met koningin Angelika Höppner en twee leden van Grosze Westhofe incognito een bezoek aan het feest in Soest te zullen bren gen. Op 35 man had het gilde dan ook helemaal niet gerekend, maar dankzij de nodige improvisatie hebben de Duitse gasten zich geen moment ver veeld. Integendeel, van hun plan om voor acht uur 's avonds te vertrekken, kwam niets terecht. Het feest in het Verenigingsgebouw beviel de Duitsers zó goed, dat ze pas na tien uur af scheid namen. Om half één, na de plechtige Eucharis- tievoering met gilde-eer in de Petrus- en Pauluskerk, werd het koningspaar Fried en Martha van den Breemer bij z'n huis aan de Korte Brinkweg af gehaald. Behalve de trommelaars, trompetters en de vendeliers van het gilde, verleenden de muziekvereniging PVO en de Soester Aanspanning hun medewerking. Ouderman W. Schimmel begroette na de vendelgroet het af tredende koningspaar en was dankbaar ,dat beiden het koningschap hadden mogen beleven na zo'n stormachtig jaar, stormachtiger dan in andere jaren". Hij onthulde de uitbreiding van het gilde met hofdames voor het koningspaar. Hij noemde die hofdames „de snoepjes van het gilde". Omdat, zoals de heer Schimmel op merkte, een koning en een koningin niet behoren te lopen, werd hun een plaats aangeboden in én van de vijftien koetsjes van de Soester Aanspanning, die met een aantal ruiters in de stoet meereden. In optocht ging het naar het feestterrein aan de Ferd. Huycklaan, waar na het walkomstwoord door ou derman Schimmel aan de honderden toeschouwers, met name aan de Duitse gasten en het koningspaar van Grosze Westhofe, PVO. het gilde en de Soes ter Aanspanning voor bestuur en de beide Soester koningsparen defileerden. Na een korte show door de Soester Aanspanning bedankte de heer Schim mel het aftredende koningspaar voor het vele werk, dat zij in de afgelopen periode hadden verzet. Daarna volgde het „overvendelen" naar het nieuwe begin, waarin de heer Schimmel ook het koningspaar Ernst Grabe en Angelika Höppner uit het Duitse Soest betrok Het was een laat ste vendelgroet. PVO speelde het Wil helmus, waarna om twee uur de oude koning Fried van den Breemer het eerste schot op de houten vogel af vuurde. Na hem mochten Ernst Grabe en ouderman Schimmel een schot los sen, gevolgd door de bestuursleden. Halverwege het schieten werd koning Van der Breemer ontmanteld door de Duitse schutters koning en de koningin door Angelike Höpnner. Martha van den Breemer kreeg bloemen aangebo den door het Duitse koningspaar. Het défilé tijdens de schuttersfeesten van het Groot Gaesbeeker Gilde werd afgenomen door het bestuur, het ko ningspaar met hofdames en (in" het midden in burger) het koningpaar uit het Duitse Soest. Uiterst rechts ouder man Schimmel. Foto: Herman van Dam 305 schoten Na ongeveer een uur schieten kwam de halve kop naar beneden, maar het zou tot vijf over half vier duren voor dat hij - bij het 190ste schot - helemaal neerging. Een toeschouwer had toen al opgemerkt: „Die vogel houdt z'n kop er goed bij". Piet Hilhorst was de eerste prijswinnende schutter. Na 218 schoten kwam om tien voor vier de linkervleu gel naar beneden. Nol Hagen sleepte hierdoor de derde prijs in de wacht. Het duurde daarna zolang, dat besloten werd de vogel eerst te kloven. Na 261 schoten had ouderman W. Schimmel met het volgende schot suc ces. Om kwart over vier ging de staart neer, hetgeen de ouderman de vierde prijs bezorgde. De rechtervleugel, goed voor de tweede prijs, was toen nog steeds niet goed geraakt. Dat gebeurde pas bij het 287ste schot, gelost door A. P. M. v. d. Linden. Het was toen vijf voor half vijf, Tien minuten later, bij het 305de schot, maakte Harry van der Zouwen aan alle spanning een einde. Op het feestterrein kreeg hij de eerste gelukwensen in ontvangst te nemen, de officiële huldiging was om vijf uur bij hem thuis. Tijdens het schieten op de harde vogel, die wel aanzienlijk gehavend raakte, maar toch niet het loodje legde zonder dat hij gekloofd was, konden de kin deren terecht bij de kermisattracties, verzorgd door leerlingen van de St Jozefschool, onder leiding van meester Jansen. 's Avonds werd het feest, ook in aan wezigheid van de Duitse gasten, voort gezet in het Verenigingsgebouw. Ou derman W. Schimmel installeerde daar officieel de nieuwe koning en deze reikte de prijzen uit, ook die van het schieten op de wippe en de vrije baan.

Soester Courant | 1974 | | pagina 11