Gemeente vordert leeggekomen woning a n de Molenweg PVO-nestor Hannes Staal nam afscheid van de harmonie SOESTER COURANT en M '74 Domlprdag 19 september 1971 53e jaargang no. 4 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 120159 Bewegwijzering Industrieterrein Oversteekplaats Sporthal Oversteekplaats Cen. Winkelmanstraat Hinderwetzitting Veel dankbaarheid van alle leden Tegen de zin van bestuur woningbouwvereniging St. Joseph is woning door gemeente „gekraakt" PRINS J0HAN FRIS0 geven aan alles wat de Manifes tatie '74 Soest betreft, zal de Soester Courant van volgende week donderdag 26 september huïs-aan-huis worden verspreid Mevr. Overbeek-Weber kreeg doktersbul enbaby op dezelfde dag Niet weggebleven Om een zo uit gebreid mogelijke publiciteit te WELVAART VERANDERT DE MENTALITEIT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,~ Verschijnt Iedere donderdag SOESTER COURANT Uit handen van PVO-voorzitter Jaars veld (rechts) kreeg PVÖ-nestor Hannes Staal, een abonnement voor het leven op de Soester Courant. De heer Jaafsveld noemde het verstan dig dat Staal met de familie Friebel, bij wie hij 17 jaar in huis was meeging. Om Soest niet te vergeten bood hij hem een „abonnement voor het leven" aan op de Soester Courant. Het cadeau werd aangevuld met een fles drank. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaf ten, dankte Staal voor alles wat hij voor de Soester gemeen schap had gedaan. Zij merkte op dat Staal 's vertrek te overkomen was voor PVO, maar dat de gemeente, strevend naar een inwonertal van 40.000, nu weer achterop kwam. Het speet haar dat zij Staal niet kon „ridderen", dat had haar voorganger al gedaan. Zij moest daarom volstaan met het over brengen van de dank, die zij verge zeld liet gaan met een doos sigaren; „roken is dan wel slecht, maar u hebt bewezen dat het blazen er niet van te lijden gehad heeft", aldus de burge meester. Ook dirigent Wilderdijk dankte de ver trekkende Staal. Hij stelde hem ten voorbeeld aan alle jongeren. Zijn plichtsgetrouwe opkomst op de repeti ties was boven alle lof verheven. Hij wenste hem alle goeds toe en bood ook sigaren aan. Ook mevrouw Jaarsveld had Staal wei eens als voorbeeld gesteld aan de ma jorettes, maar dat gold dan de menta liteit, „want", zo zei mevrouw Jaars veld, „ik zou niet graag hebben dat de majorettes 66 jaar lang lid bleven". Toen volgde de hulde van het majoret tekorps en van de tamboers. Alle da mes hadden bloemen meegebracht en allen gaven zij Hannes Staal een af scheidskus. 't Was wel even griezelen voor de meisjes, maar voor Staal had den zij dat wel over. Staal dankte voor de hulde. Hij was dankbaar dat hij zo lang lid van de harmonie had mogen zijn en het speet hem wel dat hij weg moest. Met PVO had hij vele prettige uren doorgemaakt en hij had altijd met plezier de repe tities bezocht. Naar zijn mening was PVO met dirigent Wilderdijk op de goede weg en het speet hem eigenlijk daarom des te meer dat. hij nu weg moest. „Dank je wel", zo besloot Staal. De hele PVO-familie nam daarna per soonlijk afscheid van hun eminente lid. j van de Gemeentehof Het college van burgemeester en wet houders heeft een brief gestuurd naar dc afdeling Bewegwijzering van de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. In dat schrijven wordt ge vraagd bij de verkeerslichten bij het Koninklijk Paleis een verwijzing te maken naar het Soester Industrieter rein, waarbij het vrachtverkeer via de Biltseweg wordt verwezen. Op de split sing van de Biltseweg met de Becke- ringstraat zou een verwijzingsbond naar links kunnen worden geplaatst. Het college van b. en w. heeft de di recteur gemeentewerken gevraagd, te bezien of, vooruitlopende op de toe komstige doortrekking van de Dalweg, Het college van b. en w. heeft het verzoek gekregen van een aantal in woners van Soesterberg om ter wille van de veiligheid van overstekende kinderen gaande naar en komende van de aan de Gen. Winkelmanstraat lig gende scholen voorzieingen aan te bren gen. Het college heeft daarom de hoofden van de R K, school St. Carolus en de Chr. school - beiden aan de Gen. Win kelmanstraat gelegen - hun mening gevraagd over het bevorderen van de veiligheid om zodoende maatregelen te kunnen treffen. Onlangs is in de pers het bericht ver schenen dat mevr. M. van Stiphout- Croonenberg zonder bericht van ver hindering weggebleven zou zijn van de vergadering van de culturele com missie op dinsdag 10 september j.1. Een onderzoek heeft echter uitgewezen dat, nadat mevr. Van Spithout op 3 september in de culturele commissie is benoemd, op donderdag 5 september een uitnodiging voor de vergadering' van de culturele commissie voor dins dag 10 september naar haar woonadres is uitgegaan. Deze brief is donderdag 5 september rond 17.00 uur bij het postkantoor gebracht. De instantie die de post in Soest be zorgt heeft echter de brief eerst op woensdag 11 september bij mevr. Van Stiphout bezorgd. Dinsdag 8 oktober a.s. wordt in het gemeentehuis, om 10.00 uur, een open bare zitting betreffende de Hinderwet gehouden betreffende een verzoek van H. Schuur, Korte Brinkweg 32 te Soest om vergunning tot 't oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een timmerwerkplaats op het per ceel Kort Brinkweg 32 te Soest. Het is beslist niet voor velen weggelegd afscheid te nemen van hun woon plaats op een manier zoals Hannes Staal dat afgelopen maandag deed. Want wie zal op 78-jarige leeftijd naast een enorme bloemenhulde ook nog een kusje krijgen van zo'n 25-tal jonge meisjes, in dit geval de majorettes van PVO. Het afscheidscadeau, dat de burgemeester hem namens de gemeente kwam aanbieden, viel daarbij in het niet. Hannes genoot zichtbaar van het rondje kussen en menig meisje kon consta teren dat hij onvoorbereid aan het afscheid begonnen was, wrat zijn baard prikte vervaarlijk. De afscheidshulde kwam hem meer dan spreker. Hij noemde Staal „Ridder wie ook toe, want zonder het doorzet ten van een klein aantal volhouders, waaronder Staal, had PVO allang niet meer bestaan. Oud-voorzitter Parel memoreerde dat in zijn toespraak. Staal behoorde bij de getrouwen toen heel PVO nog maar 8 9 leden telde. Zij waren blijven repe teren en dat was toch wel de basis ge worden voor de nu florerende harmo nie. Parel wenste Staal nog vele goede jaren toe in Drente en sprak de hoop uit dat hij nog eens zou denken aan de „natte club". Voorzitter Jaarsveld was de eerste Hannes", wiens vertrek en afscheid een tijdperk afsloot. 66 jaar was Staal lid geweest van PVO en het afscheid moest eens komen. Men zou er geen treurige boel van maken, want zo lag het niet. In Drente kreeg Staal en de familie Friebel waarmee hij vertrok, een huis met tuin. Alles kon daarom doorgaan zoals het nu ging; het enige verschil was dat PVO niet meeging. De harmonie was Staal grote dank baarheid verschuldigd; hij had veel wel en veel wee meegemaakt; had PVO overal gevolgd tot over de grenzen toe. Na alle problemen en moeilijkheden, die zich al in de loop der jaren met de woningen aan de Molenstraat hebben voorgedaan, is er plots sprake van een nieuwe ontwikkeling. De gemeente heeft een leeggekomen woning gevorderd. Dat was voorheen ook mogeljjk, maar toen werd daar geen gebruik van gemaakt, omdat de huizen op de nominatie stonden om te worden afgebroken. Ze waren ook niet-zo-goed- meer, beweerde men van hogerhand en men stelde zich achter het standpunt van het bestuur van de woningbouwvereniging St. Joseph, „een leeggekomen woning wordt direct onbewoonbaar gemaakt". Dat gebeurde eens en dat lokte veel protest uit; niet alleen van de bewoners, maar ook politieke partijen wierpen zich op de „kluif". Er volgden kraakacties en in één geval werd een huis met „geweld" ontruimd. Toen stelde de gemeente zich op het standpunt dat de woning onbewoond dien de te blijven met het oog op toekomstige ontwikkelingen. Die ontwikkelingen zijn van dien aard, dat er een oplossing inzicht is. Er wordt gewerkt aan plannen dat een ge deelte van de bewoners (het onderste deel van de Molenstraat) de huizen mogen kopen. Afhankelijk van intrek king van het plan „Engweg" zal die mogelijkheid ook komen voor de be woners van het bovenste gedeelte van de Molenstraat. Er zullen ingrijpende opknapbeurten moeten plaatsvinden en conform reeds eerder gemaakte en ook door de gemeente gelanceerde plannen zouden lege huizen tijdelijke opvang mogelijkheden gaan bieden. Hoe anders wordt het nu; de gemeente heeft een leeggekomen woning gevor derd en daar een „urgent geval" in gestopt, tégen de wil van het bestuur van St. Joseph in. Protest In een brief aan de leden van de ge meenteraad protesteren alle bewoners van de Molenstraat en naaste omgeving tegen de manier waarop namens het college van burgemeester en wethou ders. het pand Molenweg 4 in bezit is genomen. Volgens de bewonerscommissie was met wethouder K. de Haan tijdens een on derhoud overeengekomen dat „alle leegkomende en eventueel leegstaande huizen niet eerder verhuurd en be woond zouden worden" dan nadat de nieuwe plannen met de Molenstraat ten uitvoer zouden zijn gebracht. De lege huizen zouden dien voor op vang van de bewoners, waarvan de woning tijdelijk onbewoonbaar werd in verband met de opknapbeurt. Het door de gemeente gevorderde pand Molenweg 4. ,Wij betreuren het ten zeerste", zo schrijft de bewonerscommissie, „dat dergelijke afspraken niet worden na gekomen". Volgens de secretaris van de commissie, de heer J. A. Wildenburg, heeft ook het bestuur geen toestemming gegeven voor deze bewoning. Dat klopt volgens de vice-voorzitter van het bestuur, de heer H. Snel. „Het bestuur", aldus de heer Snel, „heeft een afspraak met de bewoners commissie dat zij geraadpleegd zullen worden voor de bewoning van de hui zen. Nu de commissie op het standpunt staat dat die woning niet toegewezen moet worden, nemen wij dat standpunt over. De voorzitter, de heer J. Korte, heeft dat aan de gemeente medege deeld". Gevorderd Naar aanleiding van die mededeling heeft de gemeente dc woning gevor derd. Dat kon omdat de vorige bewo ners er met hulp van de gemeente uit gingen en het huurcontract afliep. Do sleutels van het huis werden inge leverd bij de SSW, de Stichting Sa menwerking Woningbouwcorporaties en het gemeentelijke bureau Huisvesting heeft die sleutels daar op last van wet houder De Haan opgehaald en meege geven aan de nieuwe bewoners. Naar de mening van de heer Snel heeft de gemeente dat recht van vorderen inderdaad. Dat neemt niet weg dat de bewoning tegen de zin van het be stuur van St. Joseph plaatsvindt. Dat bestuur heeft danook geen „bereidver klaring" afgegeven, een verklaring die normaal wel vereist is. Er is ook geen huurcontract opgemaakt en de inning van de huur zal via de gemeente plaats vinden. St. Joseph accepteert die huur niet. Volgens de heer Snel zal het bestuur haar standpunt nog gaan bepalen. Dat zal gebeuren op de eerst volgende be stuursvergadering, die gepland is op het eind van deze maand. De nieuwe bewoner van het pand Mo lenweg 4 is wel lid van de woning bouwvereniging en stond ook op de de nominatie om aan een woning ge holpen te worden. De bewonerscom missie had echter voor dit huis een an dere bestemming, zoals boven omschre ven. Volgens het bureau voorlichting van de gemeente was er echter sprake van urgentie en moest in dit geval geholpen worden. De vordering is geheel con form de wet. Naar de mening van de bewonerscom missie heeft er een soort overheids- kraakactie plaatsgevonden. De nieuwe bewoner betrok zijn huis in alle vroeg te om half vijf in de morgen; alle werden activiteit stopgezet tussen 6 en 9 uur, (naar de mening van de omwonenden om geen aandacht te trekken), en ging de verhuizing eerst openlijk om tien uur van start. De commissie vraagt de raad „beleefd maar dringend, dit grote onrecht alsnog ongedaan te maken". Afgezien van de urgentie is men het duidelijk oneens met deze gang van zaken. De vraag is nu, neemt de raad, de nieuwe oppositie, en ook de zich los van het college opstellende partij, de „kluif" weer op? Het zou leuk zijn om te weten of b en w. nu al „officieus" afgestapt zijn van de Weg-over-de-Erig en of de wo ningen aan de bovenkant van Molen straat nu ook mogen blijven staan. wordt woensdag 25 september 6 jaar. 11 september j.1. slaagde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam de echtgenote van dokter J. H. H. Overbeek, mevrouw E. S. Overbeek- Weber, voor het artsexamen. Die dag werd haar de bul uitgereikt. Landelijke bekendheid kreeg dit exa men doordat mevrouw Overbeek de zelfde'dag in het ziekenhuis Zonneglo ren een welgeschapen dochter ter we reld bracht. Het was haar vierde kind en eerste dochter. Zij heeft bijna let terlijk tussen de bedrijven door het artsexamen gedaan, letterlijk wel om dat zij, naast de zorg voor haar gezin en assistentie in de praktijk van haar man, de studie heeft moeten doen. Bij haar huwelijk was mevrouw Over beek semi-arts. De resterende studie heeft zij kunnen doen dank zij enorme hulp van specialisten in de omgeving en van plaatselijke huisartsen, die haar waar mogelijk de gelegenheid gaven de nodige praktijkervaring op te doen. Bij zonder erkentelijk is zij ook jegens de patiënten die haar met grote welwil lendheid en begrip benaderden. Je konstateert dat in allerlei facetten van de huidige samenleving. In het groot en in het klein. Er liggen mensen ergens dagenlang dood zonder dat het iemand is opgevallen; ten aanzien van zieken zal het wel net zo zijn. In het verkeer is het: eerst ik en zie jij maar hoe je je redt. Er wordt gestolen, 'ge- rt en vernield, want men heeft geen eerbied meer voor het bezit en de om standigheden van anderen. Men ziet een zelfde mentaliteit op het gebied van looneisen, van subsidie-aanvragen, van voorkeur-eisen voor dit en voor dat groepsbelang. Of anderen daardoor in moeilijkheden komen, of anderen niet zulke belangen verwezenlijkt krij gen, of de hele burgerij er meer belas ting door moet betalen, of het ekono- misch belang van andere bevolkings groepen er door geschaad wordt, daar aan heeft men geen boodschap. Het gaat om het eigen belang en de rest moet ook maar zien hoe ze zich redt. Die mentaliteit is mee gegroeid met onze zo hoog geroemde welvaart. Iedere verbetering van onze sociale voorzie ningen lijkt ook de onverschilligheid tussen de mensen onderling te vererge ren. De gemeenschap zorgt wel voor de andere, daarmee behoef ik me dus niet te bemoeien, is de gedachtengang geworden. Dat verschijnsel is inherent aan het materieel meer zorgenvrij kun nen leven. Of we dit laatste daarom zo moeten toejuichen en bewonderen is de vraag. Met die gegroeide mentaliteit van on verschilligheid en alleen maar denken om het eigen belang, wordt de samen leving, meen ik, er toch bepaald niet gelukkiger op. In wezen toch minder gelukkig dan vóór de oorlog, met al zijn armoede van toen voor velen, het geval was. Ieder die het geluk van de mens koppelt aan diens materiële wel vaart, zal me dit waarschijnlijk be strijden. Maar intussen zien diezelfde bestrijders ook met angst in het hart naar de groeiende onveiligheid op straat, naar de toenemende misdadig heid, naar de onverschilligheid en het onmedogenloze van de levenswijze van de massa. We hebben teveel van de menselijke zorgen overgeladen op de schouders van de overheid. Daarmee is het eigen verantwoordelijkheidsgevoel sterk afge nomen. En de overheid, de staat, is het meest onpersoonlijke element in onze samenleving. Daardoor vallen er over al mensen en groepen tussen de wal en het schip. Maar niemand die daar aan dacht voor heeft zo lang men er zich niet bij betrokken voelt. Wie schat de ellende en het verlies dat velen moeten ondergaan, die te lijden krijgen onder inbraken, vernielingen, molestering. brandstichting en alle andere symp tomen die de welvaartslustigen anderen aandoen? Een betere wereld? Kon nou. Veelvuldig wordt namelijk door de leerlingen van de lagere scholen in de wijk Smitsveen gebruik gemaakt van de sporthal. Politici en deskundigen op verschil lend gebied houden zich dagelijks be zig met het verzinnen van verbeterin gen die zij voor de samenleving nodig achten. Er is sinds de bevrijding in 1945 toch al veel bereikt, zegt menigeen die de vooruitgang nauwgezet volgt. En dan wijst men op de zoveel ver beterde sociale voorzieningen, op de woningbouw, waardoor velen over een ruimere behuizing beschikking kregen, op de welvaart die ieder meer gemak ken en mogelijkheden deelachtig heeft doen worden. Ja, dat is allemaal even mooi en het heeft tallozen van vele zorgen bevrijd. Maar we moeten niet uit het oog ver liezen, dat dit allemaal materiële ver beteringen betreft Die dan wel ge wenst, wel nodig waren om de mens minder zorgelijk en vrijer, onafhanke lijker te doen leven. Maar dan toch uit sluitend op een bepaald gebied, op het materiéél onafhankelijker kunnen le ven. Daarop hebben de politici, en wie met hen meedenken, zich zó gekonsen- treerd, dat zij de gevolgen en bijver schijnselen van dit beleid nauwelijks opmerken en dan ook weinig of geen aandacht schenken aan de immateriële, de geestelijke of ethische zijde van 's mensen leven. Zo is er dan wel een van de wieg tot het graf materieel verzorgde samenleving ontstaan, maar daarnaast heeft de maatschappij een hard, zuiver op de materie gericht, ka rakter gekregen. Met eikaars belangen wordt door de zo juichend tot welvaart gébrachte mens maar weinig rekening gehouden. zeer dicht langs de sporthal Beu kendal zal lopen, reeds nu daar voet gangerslichten kunnen worden aange legd. Het komt het college gewenst voor ten behoeve van een veilige over steek van de Beukendal een voorzie ning tegenover de ingang van het par keerterrein van de sporthal wordt aan gebracht.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1