II III ll lll of 'n zetel Ton Beuken PLAAT SCHADE? ■IS Gashouders in Soest verleden tijd Gebr.VanKooijb.v. 29 jaar NK n talen Het kabinet tussen twee vuren Bas De Gaay Fortman voor Raad van Kerken Soest „Wie echt gelooft kan niet gaan zitten afwachten" Ook CDA-Soest legt verantwoording af aan kiezers Openbare bijeenkomst op 2 oktober in Medisch Centrum DANSSCHOOL spreekt met 12706 natuurlijk zijn wsj tijdens de manifestatie '74 vertegenwoordigd om het u naar de zin te maken Üoiel-Resiaurant v. d. Brink SOESTEBBERGSESTRMT 122 IN SOEST Nieuwe presentatie warme maaltijden RADIO - TELEVISIE SCHOR MAKER Manifesteert reeds een moderne sor tering en een ouderwetse service. Openbare vergadering samenwerkings orgaan Kernland Motorijder en duo passagier „zeilden" over schrikhek Pisstohandsl Van Tol Meningen van lezers Missievrienden Portemonnaie gerold SOESTERBERG S chaakvereniging „Soesterberg" (S.V.S.) blijft bestaan Jaarvergadering A.G.A.V.S. Nieuwe cursus E.H.B.0. Het oog gericht op Argentinië Soester Courant van donderdag 26 september 1974 LAND telefoontje Het in Troonrede en Miljoenennota uitgestippelde beleid van het kabinet Den Uyl wordt zelfs aan oppositionele zijde niet al te ongunstig beoordeeld. Natuurlijk is er kritiek op diverse on derdelen van het uitgestippelde pro gramma, dat is ook de taak van elke oppositie, doch met een doorbrekend volkomen anders gericht beleidsplan weet men toch ook niet te komen, zoals b.v. de VVD-er Joekes indertijd eens met een alternatieve begrotingsopzet op de proppen kwam. De oppositie acht de besteding van de verhoogde inkom sten uit de gasexploitatie in menig op zicht te royaal, in ander opzicht ver keerd gericht, zoals ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding, maar er valit toch ook waardering te onderken nen voor de ambities van dit kabinet. In bredere kring komt er enig begrip voor het doorbreken van een ongerem de ekonomische expansie, voor wat meer inkomensspreiding, voor een ope nor samenleving die zich wat minder materialistisch instelt en waarin het welzijn boven de welvaart wordt ge steld. Algemene en aanbevelenswaar dige punten, waaraan ook de huidige oppositie weinig wil en kan afdoen, al kan men verschillen van mening over de wegen naar dit doel. Toch zal de regering het bij de verde diging van haar beleid niet gemakke lijk krijgen. Maar dan wellicht minder van de zijde van de parlementaire op positie, maar meer van de eigen ach terban. In de linkse PvdA-kringen blijkt er maar weinig waardering te bestaan voor de wijze waarop het ka binet de werkloosheid denkt te bestrij den. Men zou daarvoor veel meer geld beschikbaar willen zien gesteld. Men wil aan die zijde niet inzien, dat al het overheidsgeld wat hiervoor be schikbaar wordt gesteld slechts lap middelen kan opleveren. Al die hon derden miljoenen, die de regering er nu in wil steken, kunnen de werkloos heid slechts tijdelijk enigszins terug dringen. Als dat lukt mag het een po litiek suksesje lijken, doch als de mil joenen zijn verwerkt en men overigens de ekonomische struktuur niet heeft weten te verbeteren, dan zijn we over één a twee jaar nog even ver, waar schijnlijk zelfs minder goed af dan nu. Want ten aanzien van het ekonomisch klimaat voor de ondernemingen lijkt men niet zozeer op verbeteringen te zinnen, doch op verslechteringen. Extra winsten, zegt het NW, moeten worden weggepikt en de gemeenschap ten goede komen en natuurlijk vooral de werknemers. Men blijft aan die kant maar ijveren voor betere mate riële voorwaarden voor de werknemers, blijft daar meer attent op de welvaart dan op het welzijn, hetgeen eigenlijk niet strookt met de algemene tendens in de maatschappij. Als men het be drijfsleven nog meer aan banden gaat leggen, met nog meer kosten en andere moeilijkheden belast, zal dit bepaald niet bijdragen tot een vermindering van de werkloosheid, integendeel. Dan kan de staat wel meer werk laten uit voeren, doch als het hiervoor uitge trokken belastinggeld op is en het eko nomisch klimaat intussen nog meer verslechterd, dan wordt 't uitzicht straks nog hopelozer. Terecht heeft de „groep van wijze mannen" in de SER nu ge zegd dat het voor Nederlandse ekono- mie van groot belang is dat de onder nemer nu eens wordt gesteund inplaats van tegengewerkt. Zij denken aan be lastingfaciliteiten (verlaging b.t.w.) e.d. Ook ten aanzien van de defensienota staat het kabinet een harde strijd te wachten met de eigen achterban. Wat daarover op het juist gehouden PvdA- kongres is gezegd, de moties die daar over zijn ingediend, vooral van het ge west Amsterdam, doen een mens haast alle vertrouwen in de PvdA als rege ringspartner verliezen. Het sentiment speelt hierbij bovendien een grote rol, zoals speciaal het afwij zen van de aankoop van Amerikaanse straaljagers, omdat de Amerikanen zich met de politieke konstellatie in Chili hebben bemoeid. Maar over een zelfde bemoeiing door de Sowjet-Unie in Joe goslavië wordt dan maar heengelopen. Dat mag dan wel van de PvdA? Bij zo'n punt als de defensie sentimenten laten spreken, getuigt wel van een kin derlijke inslag. Men zou ons ook wil len opschepen met straaljagers die geen nukleaire wapenen kunnen vervoeren. Een braafheid die, in een eventuele oorlogssituatie, door de Nederlandse soldaten wel gauw vervloekt zou wor den. Zo blijkt er over het geheel genomen in de linkse aan dit kabinet meewer kende fellere kritiek tot uiting te ko men dan men aan oppositionele zijde konstateert. Van die zijde wordt het premier Den Uyl uiterst moeilijk ge maakt. Men zal toch moeten oppassen niet teveel te vertrouwen op zijn sus send vermogen en inzien dat men aan een koalitie-kabinet meewerkt. Voor het voortbestaan van dit kabinet zou het aanbeveling verdienen als men in linkse kringen zijn demagogische, dwangmatige uitspraken wat tempert. Ongeveer 80 belangstellenden woonden maandagavond in De Open Hof de avond b\j georganiseerd door de Raad van Kerken Soest. Zij luisterden naar Bas De Gaay Forman's visie op het thema „Bevrijding". Het was de eerste van een serie van drie lezingen, die in januari een vervolg krygt met een spreekbeurt van rabijn Soestendorp over hetzelfde onderwerp. De eerste avond viel in de Vredesweek en daar maakte de spreker van maan dagavond op in. Naast bevrijding stond immers steeds de gedachte aan onvrij heid en voor de christen betekende zynsinziens bevrijding het tegendeel van angst. De christelijke vrjjheid diende ook gestoeld te zijn op solidariteit (elke mens telt) en het willen weten van het lijden, dat andere ondergaan. Wie echt gelooft kan niet gaan zitten afwachten", aldus de heer De Gaay Fortman. Naar zijn mening hanteerde men twee manieren om daar onderuit uit te komen; de opvatting - na ons de zondvloed - én door steeds te verkla ren - het staat in de openbaringen. Hij noemde die beide stellingen onbijbels omdat niemand zijn eigen verantwoor ding in het gebeuren ontlopen mag. Vrede", aldus de fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, „is geen taak van de groten; van Rusland en Amerika of van het verenigd Europa". Iedereen heeft hier een taak. Zo kwam hij in zijn betoog op de po litiek. Eerder had hij al opgemerkt dat politiek kon opgevat worden als een vuile zaak, als de strijd om de macht, maar óók kon men zeggen; politiek is de kunst van het overtuigen, het be palen van een koers en het aangeven van middelen om doeleinden te be reiken. In het kader van het theam van de avond stelde hij „wat doen we terwille van de onderdrukte volken", Naar zijn idee was men wel aangeland aan de grenzen van het gebruik van fysiek ge weld. Gebruik van atoombommen zou immers de wereld vernietigen. Nu de bewapeningswedloop gekomen was op het demonische, meende hij dat het tijd werd te zoeken naar an dere wegen. Hij noemde dat een onge looflijke zaak. Praten had nog steeds niets geholpen, hoewel men er wel mee Hij pleitte daarbij voor een andere op stelling van het „westen" dat reëelere aanboden zou moeten doen, dan alleen het terugtrekken van mankracht. Hij zei niet te geloven in onderhandelen met de vuist op tafel, onderhandelen vanuit een machtspositie. Nederland had overigens hierin een taak door krachtige druk te blijven uitoefenen om de uitgangspunten te veranderen. Internationale samenwerking was i dat verband nodig, ontwikkelingshulp met daarbij zorgdragen voor recht vaardige structuren en afspraken. Daartoe behoorde ook het afspreken van rechtvaardige prijzen, omdat an ders ontwikkelingshulp nooit haar doel zou bereiken. Hij besloot met de opmerking dat „het liever dood dan rood" een onchriste lijke opvatting was, omdat dat zou be tekenen dat men Gods leiding in de wereld zou hebben opgegeven. Zo was het ook onjuist minachtend te spreken over het „woord", over het „getuigen". Het was verkeerd smalend te spreken als de regering „getuigde' zich uitliet over situaties in Chili en Zuid Afrika. Dat had niets te maken met bemoeien, maar met normen die men aanlegde, want achter woorden gingen immers normen schuil. „Wie niet meer gelooft dat de mens zich door normen voelt aangesproken, die heeft het geloof in God verloren", aldus de heer De Gaay Fortman. Men moest gebruik maken van de vrijheid, door moest gaan, maar dan effectiever. I „want vrijheid verplicht' De ARP, CHU en KVP, in de Soester gemeenteraad verenigd in het CDA (Christen Democratisch Appèl) zullen woensdag 2 oktober a.s. voor de kiezers verantwoording afleggen van de voorbereiding en het verloop van de wet houdersverkiezingen. Daartoe zal een openbare bijeenkomst worden georganiseerd in de zaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, hoek Smitsweg. Zoals bekend stelde de fractie in de raadsvergadering van 3 september de heren D. Hoekstra en P. Storimans kandidaat voor het wethouderschap. Gezien het verloop van de vergadering werd er uiteindelijk toch de voorkeur; gegeven aan de oppositie. Hoe dat allemaal kon, waarom dat moest en welke gevolgen dat voor de, opstelling van het CDA in Soest kan hebben, zal volgende week woensdag 2 oktober aan de orde worden gesteld in de openbare bijeenkomst. Dan zal ook formeel afscheid genomen worden van de wethouders, mevrouw Walter (12 jaar raad, waarvan 7 jaar wethouder) en de heer Dijkstra (16 jaar raad, waarvan 4 jaar wethouder) en de heer Korte (12 jaar raad). De vegadering is openbaar; iedereen is van harte welkom. EREPRIJSSTRAAT 10 - SOEST TELEFOON 02155 - 1T954 Balladelaan 208, Amersfoort Telefoon 03490-2 68 44 VReparaties aan alle merken auto's a onder volledige garantie f Met ingang van 30 september a.s. zal worden overgegaan tot een andere, be tere presentatie van de warme maaltijden. Voortaan zal men dagelijks een warme maaltijd kunnen ontvangen, echter in een volledig nieuwe verpakking. De warme maaltijden (6 x per week een verschillend menu) zullen iedere dag tussen 11.00 en 13.00 uur worden bezorgd in aluminuim wegwerp-scha- len, warmgehouden in een kunststof doos (de maaltijd blijft hierin ca. uur op temperatuur). Een week van te voren kan besteld worden op welke dag of dagen men een maaltijd wil ontvangen. Men is dus niet meer, zoals voorheen, gebonden aan een afname van 3x een dubbele maaltijd per week. Wel dient er reke ning mee te worden gehouden, dat deze nieuwe opzet slechts kan slagen bij voldoende afname. De kosten bedragen per maaltijd ƒ3,- voor hen, die in aanmerking komen voor de bejaardenverzekering bij een ziekenfonds en 4,50 voor hen, die par- tikulier verzekerd zijn tegen ziektekos ten. De prijs der diëetmaaltijden is ƒ0,25 hoger. Samengevat biedt de nieuwe presenta tie de volgende-belangrijke-voordelen: a. Steeds dagelijks vers breide maal tijden. Géén diepvries-maaltijden. b. Men behoeft de maaltijden niet meer op te warmen (het kan later wel). c. Men behoeft géén pannensets meer schoon te maken. d. Men dient nu uitsluitend de lege kunststof-doos te bewaren en aan de bezorger terug te geven. Deze warme maaltijdenvoorziening, uit. gaande van de Stichting Fedreatieve Raad voor het Bcjaardenwerk, staat niet alleen open voor zelfstandig wo nende bejaarden, ook niet bejaarde zieken en gehandicapten, die tijdelijk verstoken z(jn van gezinshulp, kunnen van deze voorziening gebruik maken. De kontaktpersonen voor de verschil lende wijken zijn: voor Honsbergen: de heer D. J. Lazon- der, leider dienstencentrum, Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 10607. voor Soestdijk: mevr. E. B. Jonker- Pott, Prins Hendriklaan 11, tel. 13261. voor Soest-Midden: mevr. M. A. Jan- sen-Moesenbroek, Kerkpad NZ, tel. 15588. voor Soest-Zuid: mevr. S. Steendijk- Geerlings, Bartolottilaan 16, tel. 16389. voor Soesterveen: de heer A. van Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, tel. 14782. voor Soesterberg: mevr. J. Hoekstra- Gerkes, Prof. Lorentzlaan 23, tel. 1991. (b.g.g. mevr. N. van Dijk-de Waal, Moerbessenberg 7, tel. 2322). SOEST - VAN WEEDESTRAAT 80 TELEFOON 02155 - 12792 SOESTERBERG RADEMAKERSTRAAT 27 TELEFOON 03463 - 1587 Enige weken geleden is een begin gemaakt met de sloop van de twee gas houders bij het gemeentelijk gasbedrijf aan de Langge Brinkweg. Over circa drie weken zullen zij geheel verdwemen zijn. Daar hoeft niet om getreurd te worden want het uitzicht wordt aanmerkelijk fraaier, al maakt het nieuwe hoge gebouw van gemeentewerken het er eigenlijk weer niet beter op. De gashouders dateren uit respectieve lijk 1926 (de kleinste) en 1943. In de kleine houder kon 2000 m3 gas worden opgeslagen en dat was in de twintiger jaren voldoende. In 1943 werd de tweede houder in gebruik genomen en daarmee nam de opslagcapaciteit mei liefst 6000 m3 toe. Met de 8000 m3 kon men het dagelijks gebruik opvangen; die bedroeg ongeveer 4800 m3. De komst van het aardgas in 1965 maakte verdere uitbreiding niet nodig en in feite de beide houders overbodig. De grootste heeft nog dienst gedaan tot voor kort. Om lekverlies zoveel mo- ;alijk te voorkomen werd hier het aardgas enigszins vochtig gemaakt en dat gebeurde in de grote gashouder. Nu de gietijzeren leidingen zijn ver vangen door asbestcement en hardpo- lyethyleen is dat niet meer nodig. De kleine gashouder werd indertijd verbouwd tot bergruimte, maar op den duur gaan de onderhoudskosten toch niet opwegen tegen het nuttig effect. Daarom werd nu tot afbraak besloten. Het slopersbedrijf De Boer uit Amster dam voert die werkzaamheden uit. De beide houders leveren 200 ton ijzer op. Op de leeggekomen plaats zal een kleine open loods gebouwd worden, die onderdak zal verlenen aan de auto's van het gasbedrijf. Op maandag 30 september, aanvang 20 uur, wordt in het stadhuis van Amers foort een openbare vergadering gehou den van het Samenwerkingsorgaan Eemland. Tijdens deze vergadering zullen ver kiezingen plaatsvinden van leden en: plaatsvervangende leden in het dage lijks bestuur van het orgaan en van le den en plaatsvervangende leden in de vijf commissies. Verder wordt een voorstel behandeld inzake verhoging van het presentiegeld. Dat bedraagt sinds 1 januari 1973 52,50 en is gelijk aan het presentie geld dat destijds gold voor de vergade ringen van de raad van de gemeente Amersfoort. Inmiddels is het presen tiegeld voor de gemeente Amersfoort verhoogd tot 90 gulden. Ook in andere gemeenten in Eemland zijn de presen- tieegelden verhoogd; in Soest bij raads besluit van april j.1. van 45 gulden tot 75 gulden voor raadsvergaderingen en tot 57 gulden voor commissievergade ringen. Wat „Eemland" betreft wordt voorge steld het presentiegeld voor alle verga deringen te verhogen tot 90 gulden, met ingang van 1 januari 1975. Door onbekendheid met de weg reed de 25-jarige E. D. met zijn motor op de Wieksloterweg o.z. tegen een schrik hek. Door de snelheid zeilde hij met zijn passagier, de 13-jarige Silvester T., over het hek en beiden kwamen vijftig meter verder op de grond te recht. De EHBO-er, de heer Van den Houten van de Insingerstraat verleen de eerste hulp, waarna de onfortuin lijke motorrijders per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren werden gebracht. D. reed vanaf de Zoom de Wieksloter weg op maar hij zag bij het 2e Heeser laantje het dwars op de rijweg ge plaatste schrikhek niet staan. Door de val liep hij en zijn passagier een flink aanital snij- en schaafwonden op. De motor was wel verzekerd. D. was echter niet in het bezit van een rijbe wijs. 'n PIANO, waardevol en waardevast. Burg. Grothestraat 20 - Tel. 12968 Stemmen - Onderhoud - Verhuur De kinderen van de St. Willibrordus- school hebben weer bezoek gehad uit Kenya. Onze Hollandse pater W. Meys is nog steeds met verlof in Nederland. Maar een Engelse missionaris, father Mick O'Niell, neemt de missiepost waar, en is volop bezig met restareren van een school. Dat zou ƒ3000,- Hollandse gul dens gaan kosten. De kinderen van de Willibrord hebben gewerkt met het ophalen van het oude papier, en heb ben nu al 2400,- bijeen. Father Mick, die wegens 't overlijden van z'n vader in Engeland was, en die 15 september weer naar z'n missiepost terug moest, wilde persé eerst die wonderlijke school in Soest bezoeken, en kennis maken met de kinderen. Vrijdag 13 september was 't zo ver. Het vliegtuig landde om 11 uur op Schiphol, waar hij afgehaald werd door Marjon en Yda, de 2 stewardessen, die de contacten tussen Kenya en Soest zo voortreffelijk onderhouden. Het be zoek was kort, maar ik geloof dat de kinderen genoten hebben. Wat een leuke pater, en wat een ontzettend dankbaar mens. Zijn Engels, met hier en daar een Hollandse zin of woord, werd door de meesten begrepen. Voor z'n vertrek uit Soest zei hij me no, dat je zo'n hulp vanuit Engeland niet hoefde te verwachten. Hij was gewel dig blij, dat hij deze kans had benut, om de kinderen persoonlijk te bedan ken, en ook de mensen, die de kranten voor ons bewaren. Zonder onze financiële hulp, had hij nooit kunnen beginnen aan de school. Begin september kwam er og een in landse priester uit Soedan binnenlopen, father Zachara. Een en al armoe. Op kosten van een weldoener was hij voor de eerste keer op reis naar Rome en Nederland. In een klein koffertje z'n schamele be zit. En het koffertje werd door de douane in Italië zo ruw behandeld, dat de arme man 't ding onder z'n arm moest dragen, want 't kon niet meer gesloten worden. Je schaamt je eigen, als je zo'n armoe ziet, en terwijl wij 't hier zo goed heb ben. De man was hier op de dag, dat 't grof huisvuil langs de straten stond geëta leerd. Hij kon maar niet snappen, dat al dat spul werd weggegooid. Als je dan zelf in een hutje woont, half op gevreten door de mieren, aan een tafel, op een stoel, ook al ten prooi aan die beesten, hoe durven wij in onze wel vaartsmaatschappij dan nog te klagen? Onze missiepot had niet veel inhoud meer, maar 200,- konden we toch meegeven, met nog 3 stelletjes nieuw ondergoed, badhanddoeken, washandjes etc. Weer was een arme bliksem blij ge maakt, en de dankbaarheid straalde uit z'n ogen. Hij vertelde nog: De zon.- dag daarvoor had hij in Havelte (Dr.) mogen preken. Er waren 20 mensen in de kerk. Hij ging met ƒ400,- weg. Geweldig vindt U niet. Overal zijn goeie mensen. Daarom, beste mensen in Soest, daar om zitten wij te springen om uw oude kranten en tijdschriften. Kunt U ze zelf bij onze school brengen, dan is dat geweldig. Maar gaat dat niet, er zijn nog goeie vaders en moeders van kinderen, die 't graag komen ophalen. Ook deze mensen mogen wel eens een pluim hebben, want ze geven hun tijd. en hun auto rijdt ook op dure benzine. U weet, dat het geld, dat wij beuren, goed besteed wordt. En als we werke lijk nog geloven, dan weten we, dat Gods zegen op ons werk zal rusten. Ons telefoonnummer: 15277. Belt U ge rust. We willen zo spoedig mogelijk die ƒ3000,- volmaken. En dan... ja dan is er weer een ander project. En ook daar zullen we helpen, zoveel we kunnen. Wat gij aan de minste der mijnen doet, hebt gij aan Mij gedaan". Bij voorbaat: hartelijk dank! Tel. 15277. J. v. d. KOPPEL. Mej. S. L. K. deed aangifte van ver missing van haar portemonnaie met 20 gulden. Zij had boodschappen ge daan in een supermarkt aan de Smits- hof en mistte bij thuiskomst haar beurs. Van het bestuur van SVS ontvingen we het heuglijke nieuws, dat de Schaakvereniging „Soesterberg" kan blijven voorbestaan en dat er ook in het nieuwe seizoen weer in club- en regionaal competitieverband geschaakt zal worden. Bovendien staat er ook weer een snel- schaaktoernooi op het programma; de jeugdafdeling gaat na het reeds be haalde „pion-diploma" door naar het „toren-diploma" en speelt in de kerst vakantie om het jeugdkampioenschap. Op alle fronten worden de schaakacti viteiten voortgezet, ondanks een overi gens bedenkelijk ledenaantal. Tijdens de ledenvergadering was men de mening toegedaan, dat de mogelijk heid tot het schaken in Soesterberg open moest blijven. Het verzoek van het beschuur is ge richt tot alle thuisschakers om ook eens in clubverband het schaken te beoefenen. Een vrijblijvend bezoek aan zaal C van het Dorpshuis op maandag avond kan wellicht de drempelvrees geheel wegnemen. Elke maandagavond is er van 19.00- 20.00 uur jeugdschaken in zaal C om 20.00 uur clubcompetitie. De algemene ledenvergadering van AGAVS zal woensdag 2 oktober ge houden worden in café-restaurant 't Centrum aan de Rademakerstraat. De agenda vermeldt naast de gebrui kelijke verslagen van secretaris, pen ningmeester en kascommissie een be stuursverkiezing. Aftredend, maar her kiesbaar zijn mevrouw Th. Nooder- Willems en de heren J. C. Klinken berg, J. van Loveren en M. Pieren. Er is verder een voorstel om de con tributie te verhogen in verband met de zaalhuurverhoging. De openbare uitvoering is om bijzon- dere-niet voorziene redenen een maand uitgesteld en zal nu worden gehouden op zaterdag 23 november. De vele geslaagde kinderen van de zwemafdeling hebben van het bestuur een fraaie tegel gekregen voor het behaalde A-diploma; de geslaagden voor het B-liploma kregen een mooie herinneringsmed aill e. De afdeling Soesterberg start op woensdag 9 oktober met een nieuwe cursus voor het eenheidsdiploma van het Oranjekruis. De Kon. Ned. Vereniging EHBO orga niseert deze cursussen voor mensen, die allen met hun eigen beweegredenen, de bereidheid hebben zich in te zetten Argentinië staat op het punt een twee de Chili te worden. Er gaat geen dag voorbij of er zijn wel berichten over moordpartijen en aanslagen. Veelal gewoon in het wilde weg door hand granaten en molotowcocktails uit rij dende auto's te gooien op caféterrassen, in warenhuizen of op markten. Menig maal ook zeer doelgericht door mensen te ontvoeren en op afgelegen plekken te doorzeven met kogels. Een groot aantal slachtoffers komt op het konto van de links-peronistische extremisten die zich vervolgd voelen - niet ten on rechte overigens. Al onder president Peron is dit begon nen toen deze groepen bedankt werden voor hun hulp op Peron aan de ver eiste stemmen te helpen en verder konden opkrassen. Peron was geens zins van plan het links-sociale beleid te voeren dat deze groepen van hem verwachtten. Waarschijnlijk is het nauwkeuriger om te zeggen dat het er niet zoveel toe deed wat Peron wilde - zijn omgeving bestond uit lieden die hem er ook geen kans voor gegeven zouden hebben. Dat waren de oudste Peronistische beweging en aanverwan te organisaties, die al direkt na de ambtsaanvaarding van Argentinie'3 „grand old man" begonnen met kogels de ongewenste linkse partijgenoten te verwijderen. Perons weduwe die nu het presidentsschap bekleed is in het geheel niet een vrouw van het formaat dat nodig zou zijn om de huidige chaos te keren. De linkse groepen gebruiken de taktiek van de stadsguerrilla waar mee ze grote ervaring hebben en de andere partij wakkert die door zijn eveneens illegale akties alleen maar aan. Van de linkerkant is het doel van de akties duidelijk: ze willen de macht breken van degenen die hem nu names mevrouw Peron uitoefenen. Een hope loze onderneming. De vooruitzichten van de andere zijde om iets te berei ken met de terreur zijn aanzienlijk be ter. Daar leeft niet de hoop dat het moge lijk zal zijn door schieterij op straat de linksen uit te roeien. Maar wel kan men stimuleren dat de onveiligheid en de chaos tot zulk een omvang uit groeien dat het leger het niet langer wil aanzien en de macht grijpt. En het leger heeft de middelen om alle verzet te breken - een idee van sommige in vloedrijke argentijnen die nog versterkt wordt door wat in buurland Chili met de knoet is bereikt. Het probleem is alleen dat het overnemen van de macht nu ook weer geen idee is waar de Ar gentijnse officieren erg warm voor lo pen. Tenslotte hebben ze sinds de verjaging van Peron uit zijn eerste presidentsschap meermalen geprobeerd het land te besturen en daarbij is zo wel getracht door onderdrukking als door streven naar meer sociale recht vaardigheid Argentinië intern stabieler te maken. Het een is net zo'n grote flop gewor den als het andere. Zodat de officieren uiteindelijk met vreugde een situatie westen te kreëren die voorbestemd leek om een oudere Peron terug te la ten keren met wat demon kratischer iedeeën dan hij vroeger had. Ook dat is anders uitgepakt dan het leger had gehoopt. En om nu weer eens aan een dergelijke taak te beginnen staat de generaals en admiraals tegen. Maar ze zullen wel moeten op een gegeven moment - hoopt men in de omgeving van mevrouw Peron - als de chaos maar groot genoeg wordt. En dus wordt die chaos met alle mo gelijke middelen aangewakkerd. Het heeft er de schijn van dat het zo lang zamerhand erg genoeg is geworden om de geneeraals, ook al is het tegen hun wil, hernieuwd aan het regeren te krij gen. A la Chili en a la Brazilië. KANTMAN. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02155- 12180 voor hun medemensen, zoals huisvrou wen, bejaardenhelpsters, werknemers uit bedrijven; zeer belangrijk ook voor onderwijzend personeel, jeugd- en sportleiders. De cursus in Soesterberg wordt gege ven door dokter A. Th. M. Splinter (theorie) en de heer B. Compeer (prak tijk). In 12- a 18 lesavonden in de Kon. Marechausseekazerne. Veldm. Montgomeryweg 2, elke woensdagavond van 19.45 - 22.00 uur. De kosten bedragen 30,- en 14,50 examengeld. Opgave tot deelneming bij de secreta resse mevrouw H. Vegers, Dorpsplein 96 (tel. 2493). Op woensdag 16 oktober begint de her halingscursus voor gediplomeerden.

Soester Courant | 1974 | | pagina 13