Doe-Het-Zelfcentrum Bakker startte met de verkoop Dansschool Slingerland heeft zalenjebrek „De Ster" opende verbouwde zaak aan de Van Weedestraat Soester Courant gratis Zilver voor gouden Middelman van kamer van Koophandel tot I januari 1975 GRATIS Zeldzaam mooie expositie van schilderijen van Rien Poortvliet officeel geopend ARTISHÖCK'S MANIFRUSTRATIE OPENT MORGENAVOND MET FIFTS-0PT0CHT 1 ,E5e Sctainkdoos" Veszakthajater ®c aboii!M>ni«>i!l.s3>ril$ is zeer laag, slechts 4,75 per kwartaal. Stuur of breng ons deze bon Wim Bosboom van „Koninsr Klant" vertelt over „Consument en consumeren" Vorige week vond de officiële opening plaats door de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. Zij overhandigde daarbij een eerste exem plaar van het boek aan de kunstenaar Rien Poortvliet en een aan de domi nee-dichter Hans Bouma, die in het boek wondermooie, korte teksten schreef bij de afbeeldingen. Een groot aantal genodigden woonden de opening bij. Daaronder de raadsleden mevrouw E. Korthuis-Elion en mevrouw M. F. varv Stiphout-Croonenberg en de heren D. Hoekstra en J. Visser. Verder ver tegenwoordigers van de Soester Ge meenschap, de directeur van gemeente werken, de voorlichtingsambtenaar, le den van 't Nut. Wethouder K. de Haan was verhin derd. In een briefje aan 't Nut liet hij weten te laat „voor een druk bezette ambtsdrager" de uitnodiging ontvangen te hebben en hij verzocht daar in de toekomst rekening mee te willen hou den. De vele tientallen genodigden die zich wel hadden kunnen vrij maken wer den welkom geheten namens de uit gevers Van Holkema Warendorf te Bussum en Semper Agendo te Apel doorn en namens 't Nut Soest, door de heer M. Weggemans. Hij veronderstelde dat Rien Poortvliet bijzonder veel plezier in zijn werk moest hebben; hij moest blij zijn met het leven, want zijn werk straalde dit uit. Hij vond er ook iets in terug van oprechte kinderlijkheid en de pret, zo als Poortvliet's ogen die ook uitstraal den. Het boek noemde de heer Weggemans fascinerend, boeiend en ontroerend; de De burgemeester kreeg een door Rien Poortvliet gesigneerd exemplaar van het boek „Hij was een van ons". Foto: Herman van Dam teksten bijzonder, knap. Het was het resultaat geweest van vele uren praten tussen twee kunstenaars; de ene ver woorde wat de ander in tekening had gebracht. Er was iets minder dan een jaar aan gewerkt. Over jie prijs merk te hij op dat die afhing van de mens in zijn tijd. In de Middeleeuwen rende men heel Europa af om een boek te bemachtigen en daar had men een kas teel voor over. De burgemeester zei bijzonder trots te zijn op de „inwoner Poortvliet". Hij was enkele jaren geleden uit Schiedam pvergekomen om dichter bij de natuur te kunnen leven. Tekst en tekeningen in het nieuwe boek had haar zeer getroffen, vooral de wijze waarop soms de eenzaamheid van de Jezus-figuur naar voren kwam. Ook het gebruikelijke aureool om de Christus-figuur was hier weggelaten en dat maakte duidelijk dat inderdaad goedheid niet door iedereen gewaar deerd werd. Teksten en tekeningen moest men op zich in laten werken; er zou veel in spiratie en normen uit te halen zijn. De wereld zou er anders uitzien als men zich daaraan kon optrekken, al dus de burgemeester. Na de aanbiedinj van de eerste exemplaren verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend. Een kleine bloemenhulde namens 't Nut besloot de officiële opening. Het Kindercircus op woensdag 2 okto ber kan door omstandigheden niet doorgaan. Deze voorstelling wordt ver schoven naar een zondagmiddag, die nog nader wordt aangekondigd. Aldus is meegedeeld door animator Jan Visser, die per 1 oktober het Arti- shockgébouw zal verlaten. Macro-biotische maaltijd Zaterdagmiddag. 28 september, wordt in het kader van de Manifrustatie in het Artishockgebouw een macro-bioti- sche maaltyd georganiseerd. Die begint om 16.30 uur. Gerekend wordt op ongeveer 150 men sen in het AS-gebouw. Het echtpaar Straatman uit Baarn maakt voor ieder een die binnen komt lopen (volwasse nen en kinderen) een eenvoudige maal tijd klaar voor een luttel bedrag. Het geestelijk principe van de macro-bio- tiek is afkomstig uit China: verheffing van het menselijk bewustzijn d.m.v. voeding. Voor ons westerlingen is de norm aangepast en zijn de bestandde len hoofdzakelijk granen, bonen en groente. De evenwicht van de ingre diënten zijn samengesteld volgens het ying yan-principe. Bij dit vegetarisch voedsel- kómt geen vlees te pas en wei nig of geen zoetigheid. De voedings middelen moeten onbespoten zijn en mógen geen kunstmeststoffen bevatten. Wat de maaltijd zelf betreft: er wordt niet meer gebruikt dan nodig is om te leven. Belangrijk is ook "goed kauwen en een rustige stemming. „Eten moet een ontspanningsmoment, zijn, zegt de heer Straatman, die ruim twee jaar bij De Groene Waterman in Utrecht heeft gewerkt. Nadere infor matie is zaterdag te zien en te horen. Artishoek beschouwt deze bijeenkomst als een protestmaaltijd tegen het fri- kandellen-festijn, dat enkele Soester winkeliers onlangs organiseerden. Thema-ochtend Zondagmorgen 29 september a.s., om 11 uur, wordt een „Thema-ochtend/spe cial gehouden in het AS-gebouw. Spre ker: Dr. C. W. Aakster (35), weten schappelijk hoofdmedewerker bij het Instituut voor Sociale Geneeskunde te Le.iden. Thema: „Het Medisch Bedrijf in onze Consumptiemaatschappij". In het cahier ,,Op Leven en Dood" van dè Stichting Bio Wetenschappen en Maatschappij schreef hij onlangs: „We zitten midden in de consumptiemaatschappij. We ma ken royaal gebruik van een rijkelijk aanbod. Ook op de het gebied van de geneeskunde. Toch heerst er grote on tevredenheid vooral op het gebied van de toenemende psycho-sociale nood, die uit het huidige maatschappelijke ge beuren voortvloeit. Consumeren betekent niet meer een voudig dat men voor de hand liggende behoeften bevredigt, maar doorslaat naar „consumptisme", naar kopen om te kopen. De geweldige toename van de medische consumptie heeft er toe geleid dat or ganisatiestructuren uit hun krachten zijn gegroeid. De gezondheidszorg is op gedeeld, vaak onsamenhangend, en verbureaucratiseerd, waardoor de huis arts menigmaal wordt verhinderd zijn medische kennis zo goed mogelijk~ te gebruiken. Terwijl diagnostiek, therapie, revalida tie en (in mindere mate) proventie sterk zijn verbeterd, toont een onver wacht groot aantal Nederlanders ge zondheidsstoornissen van overwegend emotionele oorsprong." De kosten van ae gezondhefSszorg stij gen verontrustend. In 1953 was dit nog 797 miljoen, in 1975 wordt het bedrag geschat op 18436 miljoen. De grootste boosdoener is het zieken huis, dat in 1968 55°/o van het budget opeiste, tegen de huisartsenhulp slechts 11 In 1972 bedroeg de gemiddelde verpleegprys in een ziekenhuis 136,- per dag. Het grootste gedeelte hiervan 90,-) ging op aan salarissen en sociale lasten. De verpleegprys stygt sterk; Men heeft wel geschat dat we, zo doorgaande, in het jaar 2000 12.500,- per dag aan verpleegkosten zouden die nen te betalen. Een absurde ontwikke ling. Een ethische vraag: als de gezond heidszorg te duur wordt, als de kosten van genezing van één bepaalde patiënt boven een bepaalde grens dreigen te komen, moeten bepaalde handelingen dan niet plaatsvinden.* moeten we be paalde patiënten dan maar laten ster ven? Wie zal de moeilijke keuze ma ken? Filmavond De werkgroep „Buitenlandse Werkne mers" in Soest, oi.v. de heer W. M. v. d. Bergh, organiseert op donderdag avond 3 oktober, om 20.30 uur, een filmavond in het Artishock-gebouw. Vertoond wordt „Geen koopwaar maar mensen". D§ze film geeft een actueel beeld vaniuit een ontwikkelingssamen- werkings perspektief hoe. mensen uit werkings perspektief hoe mensen uit Tunesië in Nederland worden te werk gesteld. In de film twee interviews met minister Jan Pronk. Na de pauze zal Dik. StrobandL een dis cussie leiden over het probleem Gast arbeiders in het algemeen en in Soest in het bijzonder. Enkele Turken van de Stichting „Eem- land" uit Amersfoort zijn uitgenodigd hieraan deel te nemen. Deze bijeenkomst is belegd in het ka der van Manifrustratie '74. Tijdens een zeer druk bezochte receptie die Middelman-Mode vorige week hield bij gelegenheidheid van haar 50-jarig zakenjubileum, bood de heer J. C. van Ek, afgevaardigde van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, de heer Middelman sr. de zilveren legpenning van de K. van K. aan. Het is een „zil veren" ondersscheiding voor onderne mers die hun gouden zakenjubileum vieren. De receptie groeide uit tot een bijzon der geannimeerde ontmoeting van Vele handen kreeg het echtpaar Mid delman te drukken tijdens de die gehouden werd ter gelegenheid van het gouden zakenjubileum. Foto: Herman van Dam vrienden en zakenrelaties met het nog immer aktieve echtpaar Middelman. Zij vierden met familie en personeel begin juli hun gouden huwelijksfeest. Deze week ontvangen' niet alleen onze vele abonnees maar ook de weinigen die nog niet op ons blad geabonneerd1 zij'n, onze courant aan huis bezorgd. Zij, die nog niet aboraié zijn doch ons nu onderstaande bon in gevuld doen toekomen ontvangen ons blad Onze courant brengt elke week zeer uitvoerig alle plaatselijk nieuws, verlucht met vele foto's; de officiële bekendmakingen van de gemeente, uitvoerige raadsverslagen, actuele hoofd- en kant artikelen, interessante artikelen, kerkdiensten voor alle kerken, dokters- en apotheekdiensten, vragendienst (gratis voor abon- né's), sportverslagen en sportprogramma's en alles wat U in een goede plaatselijke courant niet mag missen. Ondergetekende: Adres.: wenst zich te abonneren op de SOESTER COURANT en wenst de tot 1 januari 1975 verschijnende nummers gratis te ontvangen. Handtekening Na een twee maanden durende ingrij pende verbouwing werd vrijdag j.1. Modemagazijn De Ster aan de Van Weedestraat heropend. De uitbreiding voltrok zich hoofdzakelijk op de eerste etage-, waar 90 m2 vloeroppervlakte aan de zaak werd toegevoegd. Dat dat van invloed was op de gehele verkoopruimte spreekt voor zich; alles komt nu beter tot haar recht. Nieuwe merken konden in de verkoop worden genomen en beneden werd een vrye- tijds-mode-shop ingericht. Daarbij ver huisde de damesconfectie naar boven. Volgend jaar zal die collectie uitgebreid worden met mantels. Architect Voskuilen, aannemer Smeeing, loodgieter v. d. Dijssel, electriciën Van Schalkwijk en schilder Timmermans zorgden voor een geheel „nieuwe" Ster, Modemagazijn De Ster nam vorige week aan de Van Weedestraat een groots uitgebreide afdeling damescon fectie in gebruik. Op de foto een ge deelte van de uitbreiding. een sfeervolle modespeciaalzaak waar het bijzonder gezellig toeven is en waar de prijs en módebewuste koper altijd slaagt. Vrijdag j.1. opende de heer R. Bakker aan de Molenstraat, hoek Steenhoff- straat zijn gemoderniseerde zaak, die hij enige tijd geleden overnam van de firma Ruckert. Er ging een forse bre- kerij aan vooraf. Door enige muren weg te nemen heeft de zaak nu een veel ruimere opzet gekregen. Dat dat niet ten koste ging van de sfeer, pleit voor het inzicht van de eigenaar. Door de prettige verlichting en de warme oranje kleuren doet het geheel feestelijk aan. De heer Bakker, Aie jarenlange erva ring heeft op het doe-het-zelf-gebied kan zeer vakkundige adviezen geven en bovendien uw bestelling tot op de milimeter nauwkeurig zagen. Veel zorg is vooral besteed aan de af deling hout- en plaatmaterialen. Ook is een leuke kollektie behang aanwezig, waarvan u de monsterboeken mee naar huis kunt nemen voor rustig overleg met uw huisgenoten. Op verfgebied heeft Bakker veel te beiden; Valspar van Sikkens en niet te vergeten de Pehalin-beitsen van Brink en Moleyn. De ijzerwaren-afdeling is groots; het assortiment omvat 3000 verschillende soorten. Door eën zeer efficiënte inde ling van de zaak, valt de grote ver- Het interieur van Doe-Het-Zelf-Cen- trum Bakker Molenstraat/Steenhoff. straat. Foto: Herman van Dam scheidenheid van het assortiment nau- welijk, op; maar loopt u er eens bin nen u hebt er bijna 100 kans van slagen. Soest heeft er een zeer nuttige zaak bij gekregen, die onder kundige leiding van de heer Bakker het uitmuntend zal gaan doen. Dansschool Slingerland floreert op een wijze zoalsAd en Wim Slingerland zeifs in hun stoutste dromen niet ver wacht hadden. Er bleek in Soest een haast ongekende belangstelling voor het dansen-leren te bestaan, zo enorm dat in de kortste keren zeven lessen waren volgeboekt. Een enkele les is zelfs overbezet en daarom wordt drif tig gezocht naar een oplossing voor het „zalep-probleem". Zodra dat ge vonden is zullen er meer lessen ge geven worden, want aanmeldingen daarvoor zijn al binnen. Van de zaal in het Middenwijkgebouw aan de Pa rallelweg kan niet meer gebruik ge maakt worden dan op maandag (2 les sen), donderdag (2 lessen) en zaterdag (3 lessen) en daardoor is (voorlopig) een eind gekomen aan de mogelijk heden. Zeer serieuze vormen nemen nu de nieuwbouw-plannen aan, maar dat is een voorziening op iets langere ter mijn. In de zalen-nood zal op kortere termijn voorzien moeten worden. Er Een overbezette les van dansschool Slingerland. Druk maar wel gezellig. Foto: Herman van Dam zijn contacten gelegd her en der, en mogelijk is een oplossing nabij. Tot dan is het voor enkele klubs even be helpen, zoals voor de leerlingen op bovenstaande foto. Dansschool Slingerland is deelnemer aan de Manifestatie '74 Soest. tweede n de Ru- uken, bij- g balkon. 0,-. ;e achter- Imd.: 2 t, 3 slaap- or kamer. met ga- 3irkstraat. apkamers, otrap. oerbedek- 30NHUIS ndomweg. ?n stallen t parket- onkeuken, older met M>,-. onderge- van het ;t parket- rrne keu- nz. 10,-. SOEST I 19381 Soester Courant van donderdag 26 september 1974 Tot en met a.s. zondag 29 september zyn in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan 82 schilder (jen tentoongesteld van de in Soest wonende kunstenaar Rien Poortvliet. Het zün de originelen dio door Poortvliet gemaakt zijn voor het boek „Hjj was een van ons" over het leven van Jezus op aarde. Schilde rijen zo mooi, zo indrukwekkend en aangrijpend, dat men het departement Soest van 't Nut bijzonder dankbaar moet zijn deze expositie georganiseerd te hebben. 7C Manifrustratie '74 van de kunstenaarsvereniging Artishoek gaat ook morgen avond van start. De organisatoren zullen dit evenement fejestelijk openen „per fiets". Onder leiding van enkele Artishockejrs en medewerkers van Spullenhulp vertrekken zy tussen zeven uur en kwart over zeven 's avonds per fiets vanaf theehuis „Op 't Hoogt" te Soesterberg richting Soest. Iedereen die in Soest leeft, woont en werkt wordt uitgenodigd deze fietstocht mee te maken. Om 20.00 uuir arriveert dit gezelschap in 't Artishockgebouw waar Vara- medewerker Wim Bosboom, producer van het t.v.-programma „Koning Klant", een en ander zal vertellen over „Consument en consumeren". Aansluitend hierop wordt een pittige' discussie vernacht over dit onderwerp.

Soester Courant | 1974 | | pagina 5