IVF4IVF4 Recordaantal bezoekers in sfeervolle expositiehal J Niticrdag 3 oktobor 1971 [Uitgave Drukkerij Smit fo.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 12U15U Uitslag poppenwedstrijd K.V.P. EN A.R.P. IN DE TANG Uitslag klaverjas- 1974 afgelopen Zonnebloemwedstrijd wedstrijden in Honsbergen SOESTER 8 COURANT I Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Manifestatie '74 een schot in de roos Het gaat etr wel naar uitzien dat de organisatoren van de Manifestatie '74 Soest een goede greep gedaan hebben met de nieuwe opzet van dit twee jaarlijkse evenement. Over de belangstelling van de zijde van de Soester be volking hoeft niet geklaagd te worden. Vrijdag passeerden 660 mensen de kassa's; zaterdag 1853, maandag 820 en dinsdag 1176. Dat bracht het totaal be zoek op 4509. Vergeleken met gelijke openingsdagen van de Wiso-beurs in 1972 is dat ruim 1500 meer; de organisatoren rekenen op een totaal bezoek van 9 a 10.000. Het weer werkte de eerste dagen niet mee. De opening ging door als ge pland; de burgemeester werd „inge vlogen" per helicopter met daarbij als aardige bijzonderheid dat de stuur- knuppel gehanteerd werd door majoor "W. Blaauw, in „burger" lid van onze gemeenteraad. In het gezelschap van de burgemeester bevond zich de com mandant van de vliegbasis, de kolonel A. T. M. Oonincx. Bij de officiële opening was de ge meenteraad goed vertegenwoordigd, maar ook vele andere plaatselijke no tabelen gaven acte de pré sence. Ma nifestatie-organisator de heer A. van Leuveren sprak welkomswoorden, die beantwoord werden door de burge meester. Na een druk op de knop werd de Manifestatie-molen in beweging ge zet en vervolgens werd een glas cham pagne geheven „op de toekomst van hot Soester bedrijfsleven, op het suc ces van de Manifestatie". Toen volgde een rondleiding voor de genodigden en dat liep zeer lang uit Lampionoptocht Aan de eerste avondopenstelling ging dc komst van de deelnemers aan de lampionoptocht vooraf. Die tocht viel letterlijk in het water. Het weer was haast boosaardig en het werd slechts getrotseerd door 35 enthousiastelingen. Zij werden allen beloond en zelden was die beloning meer op zjjn plaats. Hulde ook voor do drumband van Olympia en voor PVO, die het ondanks het bar re weer niet af lieten weten. Niet alle winnaars waren aanwezig om hun prijs af te halen, die door het jury-lid mevrouw N. Zegers-Zondag werden overhandigd. Chris Uiterwijk, initiatiefnemer van de wedstrijd, assis teerde haar. Hij dankte haar en allen die aan het succesvolle verloop van de wedstrijd een steentje hadden bijge dragen. Voor mevrouw Zegers had hij twee potjes echte honing. De resultaten van de fotowedstrijd, alle 157 inzendingen, zijn op de Manifestatie te zien. Zij zijn wat ongelukkig terecht gekomen op een onoogelijke plaats, maar het is wel de moeite waard er kennis van te nemen. Vrijdagavond rond kwart' voor negen vindt de prijsuitreiking plaats in de Zonnebloemwedstrijd en zaterdagavond om acht uur aan de winnaars van de rally, die die dag start om 14 uur, voor fietsers, bromfietsers, motoren en auto's georganiseerd wordt. Zaterdag avond om negen uur vindt de trekking plaats in de loterij van de Kon. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. Gezellig Manifestatie '74 is niet alleen groter dan de Wiso-beurzen, ook de Sfeer is gezelliger. Er is meer te zien; er is meer variatie en niet commerciële za ken blijken belangrijke trekkers te zijn. Het „wonen" zoals dat gebracht wordt door de gemeentelijke voorlichting komt bijzonder goed uit- De belang stelling is overweldigend en daaraan1 verse evenementen waar men op zater dagen in oktober in Soest terecht kan „De Boer Op" heet de folder, die aan iedere bezoeker meegegeven wordt. Het gaat over het bezoeken van een groentekwekerij, een varkensfokkerij en de kaasmakerij van de heer Hil- horst aan de Birkstraat. Proevers De „poevers" komen op de Manifesta tie '74 niets te kort; poffertjes, slaatjes, snacks, saté, wijn. Maar ook de „ra- ders" komen aan hun trekken. Het is formidabel zoveel als daarin te doen is en wat dat betreft moet de Manifes tatie een zeer lange nawerking heb ben. Het meest uitgebreid is het wedstrijd formulier van de stand „Boer in Soest"; iedere avond wordt er een prijs verloot zoals dat in meerdere stands gebeurt. Veel animo bestaat er ook voor de „ogentest" in de stand van Kok-optiek! het daarvoor opgestelde apparaat is continue bezet. Het resul taat wordt direct meegedeeld. Bieden de commerciële stands „waren" aan, d'e niet-commerciëlen doen hun uiterste best het ledenbestand of het aantal donateurs op te vijzelen. Zij slagen daar allen in; de AROS, PVO, het Groot Gaesbeeker Gilde, de Na- tuurwacht „Eemland", de EHBO en het Rode Kruis en ook wat dat be treft is de Manifestatie een succes. Sabotage Dat niet iedereen het prettig vindt dat het allemaal zo gesmeerd loopt, bleek dinsdagavond, toen rond acht uur plot seling de electrische verlichting uit viel. Men dacht aan doorgeslagen stop, maar weldra bleek dat, uiteraard on bekende, onverlaten de meterkast die bij het transformatorhuisje bjj Groot Engendaal is aangebracht, hadden opengebroken en daar zekeringen had den weggehaald. Het ongemak was bijzonder snel, bin nen de vijf minuten, verholpen en van pandek was geen sprake. 't Is niet alleen een onhebbelijk spelle tje, maar dok bijzonder gevaarlijk en De burgemeester arriveerde voor de opening van Manifestatie '74 Soest, per helicopter. Op de foto van links naar rechts de heren A. van Leuveren en J. Kluen van het organisatie-comité, de burgemeester en majoor Blaauw. Foto: Herman van Dam wat dat betreft moeten er „kenners" aan de gang geweest zijn. Nog. drie dagen is de Manifestatie ge opend; zaterdagavond om 22.30 uur is het voorbij. Dan zal menige Soester ervaren hebben dat het goed „wonen", „leven" en „werken" in Soest is. In het kader van de Manifestatie '74 werd ook een wedstrijd georganiseerd in het maken van poppen. Een jury kwam na beoordeling tot de volgende uitslag: Mooiste poppen:'1. Ot en-Sien vervaar digd door mevrouw Adama. 2. Verarm de Adel; 3. Suleika. Origineelste poppen: 1. Hippe heks Steenman, Den Blieklaan 36; 38,6 cm bij de heer G. van der Linden, Theo Dobbehof 46. Meeste bloemen: 37 stuks bij de heer F. Hamersveld, Kerkpad NZ 162; 31 stuks bij Maarten Remmerswaal, Ju- lianalaan 66. De door de heer J. van Oostend© in gezonden foto voor de wedstrijd, die gehouden werd in het kader van de Manifestatie '74 Soest, waarmee de eerste prijs behaald werd. Foto; Herman van Dam Waarschijnlijk niet in alle opzichten zo graag doch noodgedwongen moeten KVP en ARP het kabinet Den Uyl blijven steunen. Een onlangs gehouden enquête heeft uitgewezen, dat wan neer op dit ogeblik verkiezingen zou den worden gehouden, de KVP weder om een groot verlies zou lijden, de ARP eveneens achteruit zou gaan. Dat betekent dus, dat deze beide coa litiepartners nu geen val van het kabinet Den Uyl kunnen riskeren en wel gedoend zijn hieraan mee te wer ken dat dit niet gebeurt Bij het in de Tweede Kamer pas gehouden debat over de defensienota steunden zij wil- iswaar een motie van de CHU, waar in voor 1975 veertig miljoen méér ge- eist werd, maar de conclusie dringt zich op, dat het de frakties al be kend was, dat dit voor het kabinet geen haalzaak betekende en de minister de motie naast zich neer zou leggen, om de noodzaak ervan later te bezien. Moeilijker ligt voor KVP en ARP de situatie ten aanzien van het beleid voor het midden- en kleinbedrijf. Heb ben zij vorig jaar in hun verkiezings programma niet betoogd, dat zij zul len opkomen voor de belangen van deze benarde bedrijfsgroepen? Wat nu het kabinet te berde brengit voor deze groepen wordt als totaal onvoldoende beschouwd, terwijl het NW met eisen komt, dat de situatie voor het bedrijfs leven nóg ongunstiger zouden doen uit vallen. De kommissie van wijze man nen van de SER heeft weliswaar be toogd, dat de lasten voor het bedrijfs leven dienen te worden verlicht, maar zegt het NW, daar moeten we niet naar luisteren. En gevreesd moet wor den, dat het kabinet meer rekening zal houden met het vakbondsstandpunt dan met dat van werkgevers en wijze mannen. Weliswaar heeft minister Lub- bers van Ekonomische Zaken die eisen van het NW van de hand gewezen, doch het is bekend dat minister Boers- ma van Sociale Zaken zich immer nauw verwant voelt met de denkbeel den van de vakorganisaties. Wat zullen nu de frakties van KVP en ARP voor standpunt innemen Als zij volledig te werk zouden gaan naar de intenties van hun verkiezingspro gramma, dan komen zij onherroepelijk in strijd met het beleid van het kabi net ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf. En hier betreft het een zuiver politiek standpunt, dat dus ook tot politieke gevolgen moet leiden. Maar dat politieke gevolg kunnen KVP en ARP zich thans moeilijk permitteren. Dwingen tot een andere beleidslijn van het kabinet op dit punt zou ongetwij feld de val van de regering ten gevol ge hebben. De daaruit voortvloeiende impasse zou alleen door nieuwe verkiezingen kun nen worden opgelost. Dan worden deze beide confessionele partijen gekonfron- teerd met een aanmerkelijk zetelver lies, hetgeen zeker de KVP beslist wil voorkomen. Gevolg: men is wel ge dwongen om uiteindelijk het kabinets beleid in deze te blijven steunen. Ze kunnen er hoogstens nog op hopen, dat hun ministers in het kabinet een aanvaardbaar compromis tot stand zul len weten te brengen. En daarvoor zal binenskamers dan ook wel onder hoog spanning gepraat moeten worden. Of dit echter tot voldoende praktische re sultaten kan leiden is de vraag, want het is nog altijd zo, dat dé linkse partijen, over de meerderheid beschik ken in het kabinet. De sinds vijf jaren in Soest georga niseerde Zonnebloemwedstrijd is dit jaar afgesloten zonder dat er specta culaire resultaten bereikt zijn. Welis waar werd er een record gebroken, dat van de breedste bloem, maar de ove rige resultaten bleven ver achter bij de vier voorgaande jaren. De zomer was ook niet al te best om werkelijke uit schieters, letterlijk en figuurlijk, te krijgen. Speciaal in de categorie „meeste bloe men" was dat opmerkelijk en bleef het resultaat ver achter. Vorig jaar werd hier het formidabele aantal geteld van 71 bloemen aan één plant. Nu gaat de eerste prijs naar een zonnebloem met 37 bloemen. De tweede prijs is voor een plant, met 31 bloemen. A s. vrijdag avond, rond kwart voor negen, zal op het podium in de Manifestatiehal, de prijsuitreiking plaatsvinden. Het eindresultaat ziet er alsvolgt uit: Hoogste plant: 4,56 meter bij de heer C. Jensma, Steenhoffstraat 45; 4.43 me ter bij de heer E. Westerveld, Nieuw- straat. 42. Breedste bloem: 45 cm bij de heer R. In een poging om een zo goed en zo ver mogeljjk resultaat te behalen, wer den soms meerdere ballonen aan el kaar gebonden. Foto: Herman van Dam In de Manifestatiehal heerste een ge zellige drukte; gastvrouwe Els Buiten dijk kondigde met de regelmaat van de klok demonstraties aan, die op het podium gegeven werden en ook de ko mende dagen nog gegeven zullen wor den. PVO trad op, boksters en judo- ers van sportschool Pouw, het „dan sende" echtpaar Slingerland enz. Han nes Staal werd gehuldigd; hij kreeg van de organisatoren een fles cham pagne. Staal blies voor de laatste keer mee met „zijn" harmonie. Zaterdagmorgen was er pony-markt; voor het eerst in Soest- Ondanks het gure weer werden er toch nog 22 paardjes aangevoerd. De markt was evenwel, wat het publiek betreft, ma tig bezocht; de handel zal evenredig geweest zijn. De ballonnenwedstrijd, 's middags, kon zich al in heel wat meer belangstelling verheugen. In totaal gingen er meer dan 250 ballonnen de lucht in; he laas niet tegelijk omdat de wind menige ballon uit de kinderhandjes rukte. Er woei een sterke zuid-wester wind en in Friesland en Groningen of mogelijk nog verder, zullen heel wat Soester-Rabo-VW ballonnen terugge vonden worden. De eerste kaart is overigens al terug, verzonden uit het Groningse Usquert. Gedurende de zaterdagmiddag en -avond was de belangstelling groot. Zo ook maandag en dinsdagavond. Prijsuitreiking Het podium werd ook die dagen regel matig bezet door standhouders. Dins dagavond traden de leden van de Soes ter Boerendansgrocp op. Z|j oogsten veel b|jval. Later op de avond vond er de prijsuitreiking plaats van de in het kader van de Manifestatie georgani seerde fotowedstrijd. vervaardigd door mevrouw Nuysdnk; 2. het Bruidspaar; 3 De Coördinator. Een eervolle vermelding kregen de poppen „De wiegekinderen" vervaar digd door mevrouw Boon. Zaterdagavond worden de prijzen uit gereikt. De jury bestond uit de dames Kudders, Peters en Smit in een zo moeilijke positie gemanou- vreerd. Momenteel lijkt die positie hoe langer hoe hopelozer te worden. Al leen een door het kabinetsbeleid voort gaande sterke stijging van de werkloos heid kan uiteindelijk hun wederopstan ding en redding betekenen. Het is toch een nare gedachte, dat alleen door zoveel leed deze partijen hun gezicht zouden kunnen herwinnen. Maar hoe anders Een mogelijk compromis zal voor het bedrijfsleven dan ook niet veel soulaas kunnen brengen. En dan komen KVP en ARP dus wel in hun hemd te staan. Moeten ze toch maar weer met „ge dogen" voortgaan Ook en juist daar mee riskeren zij een verder verval van hun kiezersbestand. Anderzijds is er op dit ogenblik nauwelijks een alter natief denkbaar voor een anders ge richte regering. JDan heeft het dus ook geen enkele zin het kabinet ten val te brengen. KVP en ARP zitten in de tang. Ze kunnen hoogstens hun hoop bouwen op een opmerkelijke verslech tering van ons ekonomisch leven in z'n geheel, om dan de mooie meneer te gaan spelen door hun tolerantie dan plotseling op te gaan zeggen, in de hoop, dat het kiezersvolk er dan enige waardering voor kan opbrengen. Zelden hebben een paar befaamde po litieke partijen in ons land zichzelf afgemeten kan Overhees niet snel ge noeg volgebouwd worden. Van de niet-commerciële stands doet bijvoorbeeld de Scholengemeenschap Eemland het goed. Directeur Bouma constateert dat er een beter begrip voor de veelzijdigheid van de" opleiding door ontstaat. Wat er gebracht wordt is erg instructief en de dagelijkse „be zetting" werkt er met veel plezier. Groot is ook de belangstelling voor de „Boerenstand". Om de nieuwe Soester bevolking wat wegwijs te maken in het doen en laten van de „echte" Soesters wordt attent gemaakt op di- Een echte „oase" is de stand" bijen, vogels^ bloemen en vissen". Foto; Herman van Dam De bijzonder fraaie stand „Boer in Soest" in de grote Manifestatiehal op de Eng. De door de organisatoren van de Ma nifestatie '74 uitgeschreven klaverjas- wedstrijd onder de bewoners van Honsbergen werd gewonnen door me vrouw Streefkerk met 4831 punten. Tweede werd mevrouw Van Klooster met 4724 punten en de derde prijs was voor de heer Nijendaal met 4054 pun ten. De prijzen zijn inmiddels reeds l uitgereikt. I I

Soester Courant | 1974 | | pagina 1