allmilmö TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT ZEILJQPPERSvanaf.... ƒ69,50 PARKA's vanaf55,- SUPERWASHPULLS v.a. ƒ27,50 1 r- BI De nieuwe Oranjekalender is verschenen Bestelbon Speciale aanbieding voor uw tuin SOESTER TUINCENTRUM TUIN-ADVEESCENTRUM 'T VAARDERH00GT Drukkerij Smit DOE HET ZELF CENTRUM RAKKER SAKKER Het oog gericht op Portugals kansen op demokratie Gemeentebestuur krijgt nog een kans van Artishoek GEKOMBINEERDE KURSUSSEN TALENPRAKTIKUM/KONVERSATIE Algemene beschouwingen Auto's uit de bocht gemeenteraad Hondenshow bij Manifestatiebal Poppentejater in Artishockgebouw Vleesverkoop Doorrijders A444AA4Ai4AAAiAIUAAAA444AA44AA4A4A4AA 44 ▼▼"fftff T?"f TTTlf vfvf VVTtTVVVVTVTttTTT W Ze zijn er weer in dames-, heren- en kindermaten SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST de fantastische keuken SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155-18009 700 gulden zoek na boodschappen doen 6-jarig meisje liep tegen auto op Ruiten direktiekeet ingegooid Waarsehuwingslichten bij werkzaamheden gestolen Auto in brand Zes jaar met verkeerde kentekenplaten gereden Onderscheidingen en diploma's voor leden brandweervereniging Vergunningen voor winkelweekacties voortaan van Kamer van Koophandel „De Schrninkdoos" Vestzaktheater Ja in Soest Winkeldiefstal Geen voorrang Vogeltentoonstelling van „De Soester Vogelvrienden" Bromfietser schrikt van auto Een goed begin is het halve werk. Hiermede zetten wij onze stunten reeds in. Dorresteinweg 72a Soest Telefoon 12883 Auto tegen winkelpui Beeldhouwers in Artishoek Drie auto's op elkaar Wisseltruc voorkomen? Radio uit auto gestolen Katholiek Vrouwen Gilde Opbrengst kollekte kankerbestrijding Trouwcireulaires trouwkaarten Hoek Molenstraaf-Steenhoffstraaf Soest Telefoon 17875 SPECIALE AANBIEDING van de week: - Prachtige MAHONIE DEURPLATEN VIR0LA SPAANPLAAT VIR0LA HARDHOUT WANDSCHROTEN 1,70 per m2 T0CHTSTRIP in plastic en aluminium Tot ziens bij Doe Het Zelf Centrum Soes ter Courant van donderdag 3 oktober 1974 Het heeft even gespannen in Portugal maar toch zet het land ononderbroken de opmars naar een nieuwe demokra tie voort. Zo wordt het in Lisabon graag optimistisch voorgesteld. Maar de werkelijkheid is toch wel wat be denkelijker. Voor het eerst is het bijna gekomen tot een rechtstreekse kon- frontatie tussen links en rechts en het feit dat leger en linkse betogers een drachtig samenwerken om een rechtse betoging te voorkomen laat twijfels rijzen of demokratie nu echt wel zo'n kans maakt. Blijkbaar heeft uiterst rechts een poging wiLlen wagen tot een tegencoup die keurig in de kiem is ge smoord. Maar of de overwinnaars van de spannende zaterdag nu zelf zulke voortreffelijke beschermers der demo kratie zijn staat nog te be-zien. Eind april leek het allemaal vrij sim pel: de strijdkrachten waren de dik- tatuur van Caetano naar het model- Salazar zat en eisten terugkeer naar de demokratie, hoe moeilijk dit zou gaan na bijna een halve eeuw dikta- tuur. Het naar voren schuiven van de Spinola bezorgde de vernieuwers een vertrouwen wekkende vlag om alle weldenkende Portugezen onder te ver zamelen. Hij immers had nog onder Caetano al een boek geschreven waar in hij de heilige koloniale oorlog van het regime aanviel en het was duide lijk dat Portugal eerst van die be klemmende last in Afrika bevrijd moest worden voor orde op zaken kon wor den gesteld. Het heeft er nu veel van dat de jonge officieren van de - bewe ging der strijdkrachten - de Spinola gebruikt hebben voor hun doel en dat ze hem zo langzamerhand overbodig achten. Feit is dat illegaal onder Salazar en Caetano de kommunistische partij het best kans heeft gezien haar organisatie intakt en sterk te houden. Van haar ook is grote invloed uitgegaan op de strijdkrachten, althans de kringen van de jonge officieren. Sinds april heb ben de kommunistische organisaties, hoewel bepaald niet opvallend verte genwoordigd in de regering, zich stevig genesteld in sleutelposities daarbij ge holpen door de jonge officieren. En de Portugese CP is een zeer Moskouge- trouwe met slechts een zeer geringe hang naar werkelijke demokratie. Een Franse toestand waarin de mogelijk heden van een kommunistisch-socialis- tisch volksfront reëel zijn, bestaat in Portugal niet; dit komt niet doordat de socialistische partij dit uit afkeer wei gert maar omdat deze daarvoor bij de kommunisten de bereikheid mist. Hiertegenover staat ter rechterzijde niet veeL Wel heeft zich om de figuur van de Spinola iets gekristalliseerd van liberaal-konservatief karakter maar het mist elke organisatie. Wat wel histo risch meer samenhang vertoont zijft die groepen die een terugkeer naar de oude Salazaristische tijd verkiezen, ze ker nu zij met angst in het hart de verlinksdng van het bewind gadeslaan. Vermoedelijk hebben deze salazaristen om taktische redenen de grote demon stratie ten gunste van de Spinola op zijn minst gestimuleerd om zich daar achter te kunnen verschuilen voor het beramen van een omwenteling - de wapenvondsten en voorbereidingen om zowel premier Gonsalvez als president de Spinola te vermooorden wijzen er op. De Spinola die dit niet doorzag in tegenstelling tot uiterst links en de officieren, heeft onder druk van de beweging van de strijdkrachten deze rechtse demonstratie nog afgelast. Waarbij hij een nieuwe deuk in. zijn aanzien opliep. Uiterlijk is alles weer als vóór zater dag. Maar wat de vooruitzichten op terugkeer naar demokratie toch wel ênstig tempert is dat die dag ook is gebleken dat de twee krachtigste en best-georganiseerde groeperingen van het moment de kommunistische is met legersteun en de salazaristische. En geen van beide zijn het soort groepe ringen bij wie men de demokratie acht veilig mag achten. KANTMAN. De vorige week op initiatief van de kunstenaarsvereniging Artishoek be legde kennismakingsavond met 't nieu we gemeentebestuur, heeft niet dat re sultaat gehad dat men hoopte. Er kwa men aanvankelijk slechts drie raads leden opdagen; de dames Korthuis en Van Stiphout en de heer Hoekstra. Zij zijn lid van de culturele commissie. De niet-raadsleden van deze commissie lieten ook verstek gaan. In de loop van de avond, na afloop van de commissievergaderingen in het gemeentehuis, arriveerden de raads leden Blaauw, Lange. Storimans en Visser. Meerdere raadsleden stuurden bericht van verhindering Om de kennismaking alsnog te doen plaatsvinden en de nieuwe leden van de raad toch nog de nodige informatie te kunnen geven, is op 16 oktober een nieuwe bijeenkomst belegd. Het bestuur van de kunstenaarsvereni ging hoopt dan een uitvoerige uiteen zetting te kunnen geven over de doel stelling van Artishoek en over he' creativiteitspakket. Individuele kursussen spreekvaardigheid voor beginners, gevorderden en vèr-gevorderden op het TALENPRAKTIKUM. Kursussen op ALGEMEEN, TOERISTISCH, COMMERCIEEL. ECONO MISCH en TECHNISCH gebied. Met deze kuirsussen kunt u op ieder tijdstip beginnen. Naast de individuele kursussen op het talenpraktikum: In groepjes van drie a vier personen o.l.v. een BUITENLANDSE docent. Aanvang gekombineerde kursussen: joi de week van 4 oktober. Aanmelden: zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 18 oktober. INLICHTINGEN 03490 - 2 90 97 De jaarlijkse algemene beschouwingen van de voorzitters van de raadsfracties zullen dit jaar gehouden worden in de vergadering van maandag 16 december a.s. Repliek en behandeling van de be groting voor het jaar 1975 vindt plaats in de vergadering, die woensdag 18 december gehouden en die begint om 9.30 uur. In het kader van de Manifestatie '74 zal a.s. zaterdagmiddag van 14 tot 16 uur in de evenemententent bij de Ma nifestatiehal een hondenshow worden gehouden. Er is een keuring van alle deelnemende honden aan verbonden en het gaat niet alleen om rashonden, maar om alle honden. Indien iemand interesse heeft om met zijn of haar hond aan deze show deel te nemen, dan moet dat schriftelijk meegedeeld worden aan de inspekteur van de afdeling Soest van de Dieren bescherming, de heer P. M. van Geet, Torenstraat 39. Verzocht wordt naam en adres van de eigenaar en de naam van de hond op te geven. De jury beoordeelt verzorging en con ditie van de hond; voor de drie besten zijn prijzen in de vorm' van een ca deaubon beschikbaar. Zondag a.s. 5 oktober is er weer een poppentejater in het Artishoek aan de Steenhoffstraat. Dit keer treedt het poppentejater van Nettie Roeters uit huizen op met poppentejater en snel- tekenen. Alle kinderen vanaf 4' jaar zijn welkom; aanvang van de voorstel ling 15 uur. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan alle houders van kaarten, zowel geel als grijs. Vermoedelijk door te hard rijden raak te de 19-jarige monteur R. J. L. bij het nemen van de bocht Dal weg-Jan Steen laan de macht over het stuur van zijn wagen kwijt. Het voertuig kantelde. Nadat L. met vrienden het voertuig weer recht gezet had, reden zij naar huis. Daar bleek dat een van de inzit tenden, de 18-jarige scholier C. van K. uit Baarn» een wond aan zijn heup op gelopen had. Dokter Rip verleende eerste hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis te Baarn werd gebracht. De auto werd zó beschadigd, dat het ken tekenbewijs werd ingenomen. De poli tie maakte proces-verbaal op. aAa/iïux TELEFOON 12400 (Ook op zaterdag geopend). - Op de Birkstraat reed een onbekend gebleven automobilist tegen een lan taarnpaal. Die kwam scheef te staan. Op de weg werd een wieldop en wat sierstrippen aangetroffen; getuigen ver klaarden dat het om een witte Volks wagen ging. Ook op de Nieuweweg reed een autobestuurder na het veroorzaken van een botsing door. Hij meldde zich ech ter later bij de politie en vertelde daar dat hij niet was gestopt omdat hij meende dat de bestuurder van de an dere wagen ook doorreed. De botsing gebeurde ter hoogte van perceel 90. Daar reed in de richting Soest-Zuid de 22-jarige G. A. Uit de tegenovergestel de richting naderde P. C. de B. (36) die, naar A. beweert, op de verkeerde weghelft kwam. De B. verklaarde dat A'.-' op zijn weghelft reed, maar A.' heeft een getuige. De 62-jarige mevrouw H. H. J.-van der W- deed bij de politie aangifte van vermissing van haar portemonnaie met 700 gulden. Zij had boodschappen ge daan en bemerkte bij thuiskomst dat het geld verdwenen was. Op de Molenstraat ter hoogte van de Van Goyenlaan stak de 6-jarige Regina Van L. plotseling de weg over. Zij kwam daarbij irv aanraking met de juist passerende personenauto, bestuurd door de heer C. J. van H. (43). die de botsing niet kon voorkomen. Met een lichte hersenschudding werd het meisje per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Tijdens het weekend hebben onbeken den zes ruiten ingegooid van een di rectiekeet van het bouwbedrijf Brede- ro in de nieuwe wijk Overhees. In de keet werden halve trotitoirtegéls en een balk aangetroffen, waarmee de ruiten waren vernield. Van de daders geen spoor. Zes stuks gele knipperlichten die ge plaatst waren bij waarschuwingshek ken langs de Biltseweg. waar de firma Hogenbirk uit Laren met verbreding van de rijbaan en asfaltering bezig is, zijn door een onbekende meegenomen. Ook een éénassige aanhangwagen ter waarde van 800 gulden en een metalen kruiwagen ter waarde van 100 gulden werden ontvreemd. De gezamenlijke waarde van de gestolen goederen is 1200 gulden. Op de Stadhouderslaan raakte de per sonenauto van de 21-jarige verkoper R. W. S. in brand. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te doven. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De oor zaak van het ontstaan van de brand is onbekend. Op de Steenhoffstraat werd door de politie een personenauto aangehouden, omdat de bestuurder gesignaleerd stond wegens een snelheidsovertreding. Bij de aanhouding werd de wagen bestuurd door mevrouw B. W. H. (61). Aan het licht kwam dat de auto al zes jaar met een verkeerd kenteken reed. Indertijd werd de wagen door een garagehouder in Baarn afgeleverd, die de overigens begrijpelijke fout gemaakt had. Het scheelde slechts een cijfertje. Tijdens de in die brandweerkazerne gehouden brandweeravond, heeft de bur gemeester diploma's en onderscheidingen uitgereikt aan de leden van het vr(j- willige brandweerkorps. Het diploma brandwacht tweede klasse ontvingen de heren F. P. M. van Leek. Th. M. D. Mes. C. J. Olieman en F. A. Sukel. Het diploma brandwacht eerste klasse werd uitgereikt aan de heren A. van Dasselaar en H. varf de Baan en het diploma hoofdbrandwacht aan de heren D Overeem en J. Starink. Het diploma persluchtmaskerdrager kregen H. v. d. Baan en W- B. Moors*. Drie vrijwilligers kregen een onder scheiding van de BB; C. J. van Doorn en T. Spelt kregen een medaille met bijbehorende oorkonde voor tien jaar BB-dienst en E. v. d. Baan een medail le plus gesp en oorkonde voor 15 jaar dienst. Er waren toespraken van de burge meester en de voorzitter van de Vrij willige Brandweer vereniging, de heer R. E. H. Buss. De burgemeester merkte op dat de be volking lang niet alle werk van de brandweer ziet waarvan de hulpverle ning een groot deel uitmaakt. Dit jaar is de brandweer al meer dan honderd keer uitgerukt. De heer Buss begroette een aantal nieu we leden van de vereniging. Hij prees de inzet van de vrijwilligers en be treurde de opmerking van het raads lid Visser, dat een oude. voor Soest niet meer geschikte, brandweerwagen, nu nog dienst zou doen op Schiphol. Het ware zijnsinziens beter geweest in dien de heer Visser zich tevoren van de gang van zaken op de hoogte was komen stellen. Na afloop van het officiële gedeelte was er dansen; afgewisseld door dans- demonstra ties van het echtpaar SI in gerland, oud-danskampioenen van Ne derland. Een onderbreking was er voorts voor het uitreiken van de Jelle Luyben- wisselbeker, aan de winnaar van de jaarlijkse brandkranenrit. Winnaar werd brandwacht C. J. Olieman; 2. A. van Dasselaar en 3. T. Ruiter. Op 1 september j.1. trad de initiatiefwet tot wijziging van de Wet op de Kans spelen in werking. Dat heeft ondermeer tot gevolg dat vergunningen voor de meest gebruikelijke winkelweekakties niet meer door burgemeester en wet houders of door de minister van Justitie worden verleend, maar door de Kamer van Koophandel. om daarmede een betere klantenbin ding te verkrijgen. Bijzondere gelegen heden kunnen zijn de Sinterklaastijd, de vakantieweken, speciale buitenland- weken, opening of jubilea van een winkelcentrum e.d. Overigens mag een zelfde groepering van minimaal tien ondernemers, ten hoogste tweemaal per jaar een winkelweekaktie houden en een aktie mag maximaal vier we ken duren- Meerdere inlichtingen zijn bij de Ka mer van Koophandel te Amersfoort te verkrijgen. Er zijn aan het verlenen van een ver-' gunning enige wettelijke voorwaarden verbonden, t.w. de prijzen mogen ge zamenlijk geen grotere waarde hebben dan 10.000 gulden en de deelnemersbe- wijzen moeten gratis aan de afnemers ter beschikking worden gesteld. Ook kan de Kamer van Koophandel aan een vergunning voorschriften verbin den, bijvoorbeeld om te waarborgen, dat de uitslag van de loting op een objectieve manier wordt bepaald. Het gaat hierbij om akties die door een groep ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf worden opgezet De 35-jarige mevrouw C. D.-van O. werd in een supermarkt in het win kelcentrum De Smitshof betrapt op winkeldiefstal/Zij" rekende slechts een gedeelte van haar boodschappen af en wilde het restant, terwaarde van ruim 25 gulden, meenemen zonder te be talen. De politie maakte proces-verbaal op. Op het kruispunt Gerrit van der Veen- straat-KIaarwaterweg verleende de 40- jarige productieleider J. A. V. geen voorrang aan voor hem van rechts komend verkeer. De twee bij de bot sing betrokken auto's werden bescha digd; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. V. kwam van de Ger rit van der Veenstraat en zag de auto, bestuurd door C. G. (27) uit Utrecht, over het hoofd. De jaarlijkse tentoonstelling van de prima donna's uit het vogelbezit van de leden van de vereniging „De Soester Vogelvrienden", zal dit jaar gehouden worden van vrijdag 22 november tot en met zaterdag 24 november. De officiële opening - vindt plaats op vrijdag de 22ste oni 20 uur. Verder is de tentoonstelling zaterdag geopend van 10 tot. 22 uur en zondag van 10-17 uur. Ze wordt gehouden in het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Rijdend in de richting van de Manifes tatie op de Eng, kwam mevrouw G. V.- R. (56) op hef kruispunt Molenstraat- Soesterengweg met haar bromfiets te vallen. Zij schrok van een naderende auto en reed tegen het trottoir op. Bij de val raakte zij aan haar hoofd ge7 wond. De ambulance auto vervoerd^ haar naar het ziekenhuis Zonnegloren, waar zij werd opgenomen. Een uitgave in kleuren van Pro Juventute. De op brengst komt ten bate van het kind dat extra zorg nodig heeft. Naam Adres wenst toezending van a .(aantal) Oranjekaien- ders 1975 met Nederlands calendarium en/of b .(aantal) Oranjekalen ders 1975 met viertalig calen- darium: Engels, Frans, Duits en I Spaans. Beide soorten 4 f.5,50 (verzendkosten f.1,35 extra). Woonplaats Postgiro 517400 Kalenderactie Prp Juventute Postbus 7101 - Amsterdam Telefoon (020) 790949 HEI in ruim 20 soorten 1,50 per st. VASTE PLANTEN 1,25 per st. BREM in diverse soorten 3,75 per st. VerderCONIFEREN - HEESTERS - BEMESTING BLOEMBOLLEN - BETONGRIND - TEGELS etc. WTEKSLOTERWEG 3T - SOEST - TELEFOON 16TJ6 KWALITEITS VIOLEN voor de weggeefprys van 15 cent Prima CONIFEREN, manshoog, van 20.- voor 10,-• (Coniferen aanbieding geldt alleen voor a.s. vrijdag en zaterdag) Op de Nieuweweg, bij het nemen van een flauwe bocht, raakte mej. A. van V. (19) vermoedelijk door te hard rij den, de macht over het stuur van haar auto kwijt. Zij botste daardoor tegen de pui van de winkel van de heer W. Auto en gevel werden zwaar bescha digd. De bestuurster wachtte de komst van de politie niet af. Die trof in de wagen papieren aan, waaruit bleek dat het voertuig toebe hoorde aan de heer R. de J., wonende aan de Ereprijsstraat. Daar kwam op het moment dat de politie arriveerde ook, per taxi, de bestuurster aan. Zij verklaarde in paniek te zijn weg gelopen. Door de botsing raakte zij twee voortanden kwijt. Zij was kort voor het ongeval met toestemming van de eigenaar met de auto weggereden. De zwaarbeschadigde auto werd naar het politiebureau gesleept; het kente kenbewijs in beslaggenomen. Van zaterdag 5 oktober tot en met zaterdag 5 november zal in het Arti shockgebouw aan de Steenhoffstraat een tentoonstelling gehouden worden van werk van een vijftal beeldhouwers. Dat zijn Fioen Blaisse uit Amsterdam, Jorien de Kruyff uit Gellicum (Gld.), Joop van Rijs uit Baarn, Henk van de Vis uit Maarn en Kees van de Woude uit Utrecht. Morgenavond, vrijdog 4 oktober, om 20.30 uur, zal de opening plaatsvinden Zondag 6 oktober wordt in de ten toonstellingszaal een kamerconcert ge geven, maar verder is de expositie ie dere dag te bewonderen tussen 14 en 17 uur. Op de Steenhoffstraat raakten drie auto's betrokken bij een kettingbotsing, die werd veroorzaakt door de vracht wagenbestuurder W. van O (30) uit Veenendaal. Zijn remmen weigerden op het kritieke moment en daardoor bots te hij tegen de personenauto van de militair F. D. B. (45), die weer door schoof tegen de auto van T. van de B. (28). Zij stonden opgesteld achter een personenauto die voorgesorteerd stond om linksaf de Raadhuisstraat in te rij den. - De bestuurder van deze wagen heeft van het gebeurde niets gemerkt. Van de vrachtwagen bleken de achter wielen onberemd. De chauffeur kreeg een proces-verbaal en het kenteken van zijn wagen werd in beslag geno men in afkachting van de reparatie. Een niet in dienstzijnde politieman heeft mogelijk toepassing van wissel truc voorkomen. Tijdens zijn bezoek aan een supermarkt aan de Van Wee das traat meende hij te kunnen con stateren dat een groep van 5 buiten landers zich verdacht ophiéld in de zelfde jzaak. Het waren Pakistani, drie mannen, een vrouw en een kind, die naar het politiebureau werden over gebracht. Hun papieren waren in orde en ook uit de omgeving waren geen meldingen van vreemd gemanlpuleer met geld. Het gezelschap mocht daar om vertrekken. Uit de auto van de 31-jarige Ameri kaanse militair L, W. K. werd een Sony-radio gestolen. Hij had zijn wa gen afgesloten geparkeerd staan voor zijn woning aan de Van Goyenlaan. De portier van het viertuig werd openge broken. Uit de niet-afgesloten auto van de Amerikaanse militair R. C. (36), die hij naast zijn woning aan de Korte Bergstraat had geparkeerd, werd een koffertje met douane papieren ont vreemd. De papieren werden terugge vonden in een tuin elders in de straat; het koffertje bleef zoek. Ook werd een poging gedaan de autoradio te demon teren, maar dat is bij een poging ge bleven. Voor de leden van het Katholiek Vrou wen Gilde wordt vanavond, donderdag 3 oktober, in De Open Hof aan de Dal- weg, hoek Veenbesstraat, een voorlich tingsavond gegeven van het Nederlands Zuivélbureau. Er staan demonstraties op het programma van kaasfondue, grill en tosti. In de pauze is er gratis „proeven". De avond begimt om 20 uur. De kollekte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijdig), die van 26 augustus tot en met 6 sep tember in Soest is gehouden, heeft op gebracht ƒ21.230,06. Daarmee is we derom een mooie bijdrage geleverd in de strijd tegen de kanker. Het komité te Soest dankt allen, zo wel gevers als collectanten, voor hun aandeel in dit prachtige resultaat. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd 1 Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02Ï 55-14152 Een nieuw gezicht voor weinig geld 16,75 per plaat 8 mm dik. Dit fs het hardste spaanplaat, gemaakt uit hard hout vezels. Prachtige kleur. C CA ...A Zeer geschikt voor vloeren en goedkoop pCi IT1& Iets aparts voor weinig geld. Vj" x 3" Lengtes tot 3 meter.

Soester Courant | 1974 | | pagina 5