Gemeentewerken in nieuw gebouw perlchof ;t Hee, neem een boek mee MEUBIDICK EUROPAMEUBEL MAGAZIJN/EXPEDITIE PERSONEEL Laatste vergadering wijkraad in oude samenstelling Cüisse de liëvre a la mode taf SI overtuigen, dit is uniek EGvSETTEN Peters bv Kinderboekenweek 1974 Leden willen spoedig veilig fietspad langs Van Weerden Poelmanweg ié zótaurant ,,'t iSpiekuió' ié Reactie op standpunt Zakenkring „Progressief Soest" organiseert concert voor geldelijke steun aan kinderboerderij Vestiging LOM-schoo! in Soest op de lange baan Oprichting Regionale Schoolraad politieke zaak TIIIMDVIESCENTNM Dorresteinweg 72a Telefoon 12383 UW FIAT AGENT i AUTOBEDRIJF Het oog gericht op de Club van Rome Huize „De groene Eekhoorn" Js dat huis misschien van u? voor wonen in de groene zone 0ssendamwegü5/soest/02i55-l625l Inbraak in bouwketen Soester Courant van donderdag 17 oktober 1974 55 55 Onder het motto „Hee, neem een boek mee", wordt van 19 tot en met 30 oktober de 21ste kinderboekenweek gehouden. Gedurende deze „week" ligt in de boekhandel een geschenk klaar, dat bü aankoop van 8,50 gulden aan kin derboeken wordt uitgereikt. Het is het boekje „Twee is te veel" geschreven door Henk Baaviaird en geïllustreerd door Fiel van der Veen. In "het kader van de kinderboeken week zal zaterdag a.s. in het Luxor Theater te Rotterdam de uitreiking plaatsvinden van de Gouden en Zil veren Griffels en van de Gouden Pen seel en ter gelegenheid van die uitrei king vindt in hetzelfde theater de eer ste opvoering plaats van het kinder- toneelstuk „Kiekeboekisten" van Paul Maar. In het kader van de kinderboekenweek zal zaterdag a.s. in het Luxor Theater ta Rotterdam de uitreiking plaatsvin den van de Gouden en Zilveren Grif fels en van de Gouden Penseel en ter gelegenheid van die uitreiking vindt in hetzejjgdg, theater de eerste opvoering plaats Van het kindertoneelstuk „Kie keboekisten" van Paul Maar. De Gouden Griffel voor het beste jeugdboek werd toegekend aan „Kruis tocht in spijkerbroek" van Thea Beek man. Het boek gaat over een jongen die met behulp van een tijdmachine van de 20ste eeuw in de middeleeuwse kinderkruistocht terecht komt. Door, zijn organisatorisch vermogen en zijn kennis (20ste eeuw) wordt hij ongewild betrokken bij- de leiding van de in 1212 uit Keulen vertrokken kruistocht. Zilveren Grifféls werden toegekend aan: „Het olifantenfeest" van Paul Biegel; „Stefan en Stefan" van Gertie Evenhuis; „Tussen galg en gekkenhuis" van Leon Garfield; „Dag van de ko ningsakker" van Erik Christiaan Hau- gaard; „Mag ik hem houden?" van Steven Kellogg; „Kindje" van Fran Manushkin; „Lenka" van Jan Prochaz- ka en „Wie had gelijk, Mary Rose?" van Marilyn Sachs. - De Gouden Griffel voor het beste kinderboek ging naar „Het wereldje van Beer Ligthart" van Jaap ter Haar. Hij is ook de schrijver van boeken als „Saskia en Jeroen", „Lotje", Boris" en de „Bart"-boeken. De Gouden Penseel werd dit jaar toegekend aan het boek „Koning Wik- kepokluk de merkwaardige zoekt een rijk" van Wim Hofman. De Gouden Penseel is een aanmoedigingsprijs voor een Nederlandse illustrator/trice, van wie het werk nog geen algemene be kendheid geniet. Gedurende de Kinderboekenweek verspreidt de boekhandel in een oplage van 220.000 exemplaren het eerste num- Thea Beekman schrijfster van het boek „Kruistocht in Spijkerbroek". mer van het nieuwe boekenblad van de „collectieve propaganda van het Neder landse boek", de CPNB, „De Boeken molen". Deze 96 pagina's tellende mo len" geeft een uitvoerig overzicht van de kinder- en jeugdboeken die op de Nederlandse markt verkrijgbaar zijn. Alle basisscholen ontvangen in de week van 14 tot en met 18 oktober een vouwblad met gegevens over de Kinderboekenweek. Het geschenk „2 is te veel" tenslot te is behalve een leesboek, ook een speelboek,- een kleurboek, een doe- boek. De afloop van het scannende verhaal is dichtgeplakt,' zodat 'kinderen zelf het verhaal kunnen afmaken. Ze kunnen het verhaal ook spelen, als een soort poppenkast of als een toneel stuk. Daarom staan binnenin het boek decorstukken, maar de hoofdpersonen uit het verhaal, twee jongens, een meisje en een hond, die kunnen wor den uitgeknipt en gekleurd. gaard; „Mag ik hem houden?" van „collectieve propaganda van het Neder- Soest Naar aanleiding van de Kinderboeken week zyn in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan en in de dependance in het Dorpshuis te Soesterberg enige ac tiviteiten georganiseerd. Dinsdag 22 oktober zijn de kinderen van 6 tot 9 jaar van-af 14 uur welkom in de bovenzaal van de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan. Voor hen is een doe-middag op touw gezet. Een doe-imddag wordt op woensdag 23 oktober georganiseerd te Soesterberg in het Dorpshuis, voor kinderen van o tot 12 jaar. Donderdagmiddag komen in Soest de kinderen van 10 tot 12 jaar aan de beurt. Voor hen een uitgebreide do'e- middag met ondermeer een kwis. Vrydag 25 oktober wordt in Soest, wat de jeugd betreft de kinderboekenweek afgesloten met een bezoek van de schrijfster van het bock „Kruistocht in spijkerbroek", Thea Beekman. Zij is im 14 uur aanwezig en bereid gevon den vragen van kinderen te beant woorden. vraagt voor het centrale meubelmagazijn jong, zelfstandig, mannelijk Pittige jongens met initiatieven in de leeftijd van ca. 18 jaar. Telefonische sollicitaties binnen 1 week 's avonds na 19.00 uur 03463 - 2285, Heer H. Heuten. SOESTERBERG - RADEMAKERSTRAAT 40 Kort en krachtig, maar zeer welgemeend nam voorzitter J. Vecncndaal van de Soesterbergse Wijkraad afscheid van die leden, die de volgende zittingsperiode niet me>e zullen maken. Hij noemde geen namen, omdat het juiste aantal van de vertrekkers nog niet bekend is, maar hij richtte zich duidelijk tot de heren J. van Munster en A. Bo s ma. Zij keren in ieder geval niet terug. De heer Veenendaal maakte daarbij, in zo'n min of meer officiële instantie, enigszins vreemd aandoende opmerking: „heren, wat u ook gaat doen, propageer de Wijkraad". Voor wie het wel en wee van de Wijkraad heeft gevólgd, was de opmerking op zjjn- plaats, want in de afgelopen jaren werd er veel „gevallen", moest iedere keer weer opgestaan worden en was de „wind" duidelijk tegen. Dat bleek ook nu in deze laatste ver gadering weer. De leden hadden het gevoel op sommige punten weer eens met een kluitje het riet in gestuurd te worden. Dat kwam aan het licht bij de afwikkeling van een toch door de raad van de gemeente als urgent geziene voorziening aan het centraal antenne systeem en bij het antwoord van b. en w. betreffende de veiligheid van schoolkinderen op het fietspad langs de Van Weerden Poelmanweg. De CDA-er Van Rijthoven las een brief voor, die ontvangen werd door betrokkenen, van b. en w. en alhoewel de raad reeds op 20 juni had te ken nen gegeven haast te willen maken met met de zo noodzakelijke verbete ring, was er nog niets gebeurd. Nee, er werd zelfs een omslachtige methode aangekondigd en het zag er zijnsin- ziens naar. uit dat het nog maanden duren kon. Naar zijn mening werd de zaak deskundig en bewust „het bos in gestuurd". Een tweede geval van onbehagen kwam voort uit het bericht van b. en w. dat gevraagde voorziening voor het veiligermaken van het fietspad langs de Van Weerden Poelmanweg, pas uit gevoerd zou kunnen worden „bij de eerst volgende reconstructie van de weg". Wel zou „zonodig" de politie op dracht krijgen er drukker te patrouil leren. Dat .zonodig" lag de heer Bakker PvdA) naet; het moest in ieder geval gebeuren en hij merkte erbij op dat ook van de ouders iets meer initiatief verwacht mocht worden in afwachting van de gemeentelijke maatregelen. Men zou ook zelf controle kunnen gaan uit oefenen. Voor heb nieuwe wijkraadslid, de heer F. J. Hagmeyer (WD) was dat een absurde voorstelling; het leek zynsin- ziens op verlegging van verantwoorde lijkheid. Hjj noemde de situatie „on duldbaar" en „een grof schandaal dat het nog steeds zo is". 'v 4' - 4 r 4-r Mej. H. P. Lensink Juffr. H. Lensink (CDA) vond te ant woord bijzonder onbevredigend. „Wat is te duur? Wat gaat het dan kosten?" Zij veronderstelde dat het allemaal toch niet zo ingrijpend behoefde te zijn; een bulldozer erlangs en wat asfalt er op. Vreemd vond zij het ook dat b. en w. niet ingegaan waren op de protes ten van de moeders. „Men heeft ken nelijk niet aangevoeld wat er aan de hand is", meende zij. Geen hoge pet had zij op van de be loofde drukkere patroullering. Dat moest gebeuren, dacht zij. juist op de uren dat de politie het toch al zo druk had. Haar fractiegenoot de heer Van; Rijthoven wilde weieens conreet weten wanneer de reconstructie kwam en dé voorzitter, de heer Veenendaal, vatte het ongenoegen samen door te zeggen dat de Wijkraad een andere oplossing wil. Verder kwam ook weereens het groot onderhoud van de gemeentewo ningen aan de orde, nu van de ge meentelijke premie woningen. Op 23 mei stuurde een bewonerscommissie een brief aan de raad, maar daar werd nauwelijks op gereageerd. Nu was er een voorstel van de bewo ners een leeggekomen woning aan de Prof. Lorentzlaan in te richten als mo delwoning, zodat men zien kon wat er eventueel te verbeteren viel en wat dat dan zou gaan kosten. In verband hiermee werd ook de op richting van een bewonersraad nog steeds van belang geacht. Eigen informatie Gezien alle problemen die er geweest waren, meende de heer Van Rijthoven (CDA) dat het tyd werd dat de wyk- raad een eigen informatieblad ging uit geven. Men zou daarin kunnen opsom men wat er al zo gedaan werd, wat er onderhanden was en wat afgewerkt werd. Voorzitter Veenendaal meende dat men dan gebruik moest gaan maken van het gemeentelijke voorlichtingsblad dat ook in Soesterberg huis aan huis ver spreid werd en de heer Bakker (PvdA) informeerde bij Van Rijthoven wat hij allemaal wilde gaan vertellen, omdat het toch oude kost werd, die allang in de pers behandeld waren. Van Rijthoven was zich daar wel be wust van, maar hij veronderstelde dat het kranten-nieuws te gauw uit de aan dacht zou raken. In dat verband werd ook nog gewezen op de uiterst geringe belangstelling voor de vergadering op de uiterst geringe belangstelling voor de vergaderingen op de publieke tri bune (deze avond 4 man, waar later het raadslid de heer Van Aalst nog bijkwam). Dat er iets zou moeten gebeuren, leef de bij de Wijkraadleden wel, maar in een eigen informatieblad werd niet direct heil gezien. Men zou gebruik willen maken van het gemeenteblad en voorzitter Veenendaal voegde er aan toe, goede hoop te hebben dat de nieuwe wijkraad beter resultaat zou bö^ken. Straatnamen In het plan Egghermonde zullen de straatnamen gaan herinneren aan de verbondenheid van Soesterberg met de Nederlandse luchtvaart. De ringweg in het plan krygt de naam „Vliegtuig laan". Verder krygen de hofjes de namen: „De Brik"; „Farman"; „Mora- ne"; „Aviatik"; „Rumpler" en „Spad". Het zyn namen van vliegtuigen die vóór of tijdens de eerste wereldoorlog in Nederland gevlogen hebben. Voorzitter Veenendaal wees nog op het „Spijkervliegtuig" van Nederlands fabrikaat, maar gezien mogelijke asso ciaties met een bedenkelijke wijk el ders, besloot de Wijkraad, de naam niet te gebruiken. BILTSEWEG 45 TELEFOON 02156 - 236 Gezellig bij open haard, speciaal aanbevolen door onze chef-kok, 14,75 per persoon, incl. Bediening en B.T.W. In rode wijnsaus gestoofde hazenbout met champignons, gepofte appel, preiselbeeren, appelmoes en puree. Goulashsoep Hazenbout IJs-vruchten 20, Tafelreservering gaarne gewenst. Kippesoep Reepeper Irish coffee ié ié ié J 19,50 Direktie H. Herfst Sfe In een open brief aan de Vereniging De Soester Gemeenschap, de Soester Orkest Vereniging, 't Nut, het NVV, Artishock, de ABOP en alle verenigingen „die hervoor geïnteresseerd zyn", vraagt het gemeenteraadslid van Progressief Soest, de heer J. Visser, byval voor het organiseren van een Nieuwjaars concert, waarvan de opbrengst ten goede moet komen aan de Kinderboerderij. Het is een reactie op het besluit van de Soester Zakenkring, genomen tij dens de vorige week gehouden Kinder boerderij „De Vrije Teugel". Naar de voorzitter van de Zakenkring, de heer A. Hoegen Dijkhof verklaarde, liep de kinderboerderij „uit de rij". De 44 le den van de kring, die de jaarvergade ring bijwoonden waren het eens met het bestuursvoorstel. Visser reageert daar alsvolgt op: „Gelezen het besluit van de Soester Zakenkring onder leiding van de heer Hoegen Dijkhof om de Kiederboerderij geen subsidie meer te verlenen, stel len wij u voor begin januari gezamen lijk een Nieuwjaarsconcert te organi seren met medewerking van de Soes ter Orkestvereniging, waarvan de op brengst geheel ten goede komt van „De Vrije Teugel". Gaarne ben ik bereid een en ander voor te bereiden met uw daadwerke lijke steun". Een saillant punt hierbij is dat de Zakenkring óók tijdens de ledenverga dering besloot dit jaar geen Nieuw jaarsconcert met medewerking van de Soester Orkest Ver. te organiseren, zo als de afgelopen jaren, maar een ge wone Nieuwjaarsreceptie te houden. Het voorstel werd met applaus begroet. Visser neemt dat de „Soester oliesheik' (de heer Hoegen Dijkhoff is directeur van de Aardoliebelangengemeenschap) zeer kwalijk. Hij merkte op dat de kringvoorzitter gezegd had de demo cratie niet meer te begrijpen. „Maar ik begrijp hem niet meer. Hij heeft minister Lubbers persoonlijk ingescha keld om weer benzine te krijgen. An ders had hij geen druppel meer gehad. Dankzij de democratie heeft deze su- perbenzinepompbediende weer benzine gekregen", aldus Visser. Het door de heer Hoegen Dijkhof aan gehaalde citaat tijdens de jaarvergade ring van de Zakenkring, dat de armoe de in de wereld niet wordt opgeheven door de rijken alles te ontnemen, werd door Visser beantwoord met een citaat van Christus: Er zal eerder een kameel door het oog van de naald gaan dan dat een rijke het koninkrijk der heme len in gaat. Het ziet er'niét naar uit dat Soest op korte termyn een LOM-school zal krygen en dat heeft dan te maken met ministeriële bezwaren tegen de enorme groei in den lande van dit soort schoten. Het heeft van overheidszyde geleid tot het zoeken naar nieuwe vestigingsnormen, waarby zeker van belang zal worden het behoud van en goed contact met de basisschool. Wat Soest betreft was men het er over eens dat de LOM-school in ieder geval een samenwerkingsschool moest wor den van alle richtingen. Dit deelde de voorzitter van de schoolraad, de heer Th. Holleman, mede tijdens de eerste vergadering van de raad in het nieuwe schooljaar. Er wachtte de leden slechts een korte agenda en dat hield verband met de wisseling van gemeenteraad en de be noeming van- een nieuwe wethouder BLOEIENDE VIOLEN 15 cent CONIFEREN, manshoog in soort nu HALVE PRIJS GRASZODEN 2,75 per m2, besteld en afgehaald. Dit is slechts een kleine greep uit ons assortiment prysjes. Het in aanbouwzynde kantoor vwn gemeentewerken, dat begin volgend jaar in ge bruik genomen zat worden, van onderwijs. De heer Holleman had met hem reeds een onderhoud gehad, een bijzonder prettig contact, dat on dermeer zal gevolgd worden door een kennismakingsbijeenkomst met de ge hele schoolraad. Ook streeft de school raad naar een goed contact met de onderwijscommissie en om die reden zal gevraagd worden de vergaderingen van de onderwijscommissie bij voor keur in de avonduren, te houden. Met de wethouder was ook overleg ge weest met betrekking tot de LOM- school en van gemeentezijde uit zal bij alle schoolhoofden geïnformeerd wor den hoe zij de relatie basisschool-Lom school zien, welke mogelijkheden ei zijn en wat eventueel met remedial- teachiing te bereiken is. Van belang werd ook geacht de op richting van de regionale schoolraad. De voorbereidingen daartoe verkeren in een vergevorderd stadium, die mo gelijk op 25 november afgerond zullen worden tijdens een bespreking in het gemeentehuis van Amersfoort. De re gionale schoolraad is overigens, bleek wel, een politieke zaak, omdat de gemeenten tot deelneming moeten besluiten. Anders, zo vreesde mén, zou er sprake zyn van een te vryblyvende opzet. De korte werkvergadering werd be sloten met het nalopen van het rooster van aftreden. Afscheid werd genomen van de heren J. N. A. Prior (lid na mens de oudercommissie van De Blok kendoos) en van de heer P. J. Paans (lid namens de openbare school te Soesterberg). Zij zullen worden opge volgd door respectievelijk een lid van de oudercommisie van de kleuterschool De Regentuuter en door een lid van de oudercommissie van de Ingenhofschool. Afscheid werd ook genomen van me vrouw Y. C. Kalleveen, hoofdleidster van De Regentuuter, die door één van de andere leidsters zal worden opge volgd. Kennis werd er verder van genomen dat mevrouw P. J. Oranje-Entink de raad zal vertegenwoordigen in de schoolraad: dat de heer Holleman als voorzitter zal aanblijven en dat de heer J. W. Veraar het gemeentebestuur zal vertegenwoordigen. LAANSTRAAT 82-SOEST-TEL 02155-15963 i VLRLGVING5 - pv RINGEN JUWELIER HORLOGER S0ESTDJK REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-14785 Het nieuwe rapport Mensheid op een Keerpunt, van de Club van Rome, legt een zwaar aksent op het onvermijde lijke van een hongersnood die tegen het jaar 2000 een miljard mensen het leven gekost zal hebben. Dit is geen nieuwe opinie. De direkteur-generaal van de VN-organisatie voor voedsel en landbouw FAO, dr. Addeke Boerma, heeft in enige rapporten er al op ge wezen dat de voedselproduktie de be volkingsgroei niet kan bijhouden en dat het slelhts geluk met het weer is geweest dat er al niet meer hongers noden zijn zoals die nu Bangladesh, delen van India, de Sahelgordel van Afrika en nog enige gebieden teisteren. Zelfs nu zonder dat er direkt sprake is van grote mislukkingen van de oogst - waarop altijd kans is - blijkt de we reld vrijwel door zijn graanreserves heen te zijn. Het Amerikaanse besluit om enige tarwe-exportkontrakten die met de Sowjet-Unie gesloten zijn te annuleren, is er een teken van. Dit gebeurt ken nelijk om de interne schaarste in de VS niet zo groot te laten worden dat de prijs onrustbarend stijgt - onrust barend dan gezien in het voornemen van president Ford de inflatie terug te dringen, niet in de zin dat anders de honger de VS in zijn greep zou krijgen. Alles wat er mis is op hetx gebied van de voedselvoorziening van de wereld wordt in Rome bedisseld en het is nu al zeker dat de resultaten somber zijn, waarbij ontwikkelingslanden voorna melijk de dupe worden. De verdienste van het rapport van de Club van Rome is dat in een ditmaal wel bijzonder veelomvattend kompu- terbeeld van de wereld - een model - berekend wordt dat al op dit moment vrijwel niets te ondernemen valt dat de geweldige ramp in de toekomst kan voorkomen. Wat nog slechts kan is de omvang ervan van „kolossaal" terugdringen tot „zeer groot" waarbij dan enig geluk wel zal moeten hel pen. Tot dusver heeft de wereld voedsel voorziening sterk geleund op een aan tal produktiegebieden, vooral Noord - Amerika, waar de produktiviteit in de landbouw enorm is. Maar de topkapa- citeit is daar zo langzamerhand bereikt en Azië en Afrika zouden in een enorm tempo een evenredig produk- tieve landbouw moeten ontwikkelen op ieder daarvoor geschikt terrein. Waar bij dan ogenblikkelijk enorme proble men ontstaan van gebrek aan kennis, gebrek aan machines, gebrek aan ener gie en kunstmest. En tenslotte: gebrek aan geld en mogelijkheden dit te ver dienen. Het zijn problemen dae niet in de eerste plaats Europa en de andere ge ïndustrialiseerde landen zullen treffen. Tenminste niet rechtstreeks. Maar de vraag rijst natuurlijk onverbiddelijk of temidden van een zo enorme honger dit Westen gewoon door kan gaan alsof er niets aan de hand is. Het rap port houdt oorlogen buiten beschou wing als totaal onbereikbare zaken, maar schildert wel bronnen van span ning..die groter zijn dan vroegere die wei degelijk tot strijd voerden. Hoe onberekenbaar ook, er is alle re den om oorlogen als mogelijke gevol gen van zulke spanning niet uit te sluiten. En als het Europa van de EG, een zeker niet onbelangrijk agrarisch produktiegebied, zich zoals de bedoe ling is gaat beraden op de landbouw politiek van de toekomst, zal het op z'n minst met deze aspekten rekening moeten houden. In wezen zou een we reldomvattend overleg over de aan pak van zowel voedselproduktie als voedseldistributie nog meer gewenst zijn, maar dit op korte termijn te ver wachten lijkt nog ij dele hoop. KANTMAN. Soest ligt in een gordel van groen. Een bevoorrecht plekje om te wonen. Want groen wordt schaars in Nederland. Dat iveten we allemaal. Maar trekken we daar ook de konsekwenties uit? Besef fen we eigenlijk wat we verkopen als we ons huis-in-het-groen te koop aan bieden? >De praktijk wijst uit van nau welijks of niet. Huizen zijn huizen, zo wordt geredeneerd. En dat is niet reeël. Want huizen in de groene zone zijn inders dan huizen in een doorsnee omgeving. Ze moeten dus ook anders worden verkocht. Met de aandacht die ze verdienen. Aan de kopers die ervan dromen. En tegen de meerprijs die ze waard zijn. Zo is dat. Vandaar dat u sinds kort te-koop- borden ziet met een groene eekhoorn erop. Daar hebt u dan zo'n huis dat niet simpelweg als huis, maar als woonplekje-in-het-groen verkocht gaat worden. De huidige bewoners helpen wij intussen bij het zoeken naar een andere woning. Via een nieuw infor matiesysteem kunnen wij namelijk veel vertellen over mogelijkheden en situa- :les elders. Een extra service. En wat uzelf betreft: het ls verstandig nü al met Peters te gaan praten, ook u pas over enige tijd aan verhuizen toe bent. Peters voert een groene eek hoorn in zijn schild. Hetgeen betekent dat uw woning in de groene zone met égards wordt behandeld. In het weekend werd ingebroken ln twee bouwketen van de R.B.U. aan de Koningsweg. De onbekende daders verschaften zich toegang door het weg nemen van een ruit. Weggenomen wer den twee waterpassen ter waarde van 500 gulden per stuk en 15 pakken koffie. Gepoogd werd nog een brand vrije kast te forceren maar dat was niet gelukt.

Soester Courant | 1974 | | pagina 11