Toegezegde medewerking van burgers liet veel te wensen over Utrechts Byzantijns koor 3 november in Soestdijk Raadslid Van Vloten stapt uit de P.v.d.A.-fractie Artishock nam afscheid van bestuursfid Jan Visser Donderdag 17 oktober 1974 53e- jaargang ito. 8 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedest raat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 128156 Jaarverslag over 1973 van Gemeentewerken Burgemeester kandidaat-bestuurslid Dennendal POSITIE VAN HET KABINET LIJKT STERK Turk zwaar gewond bij verkeersongeval te Soesterberg SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— VerschUnt iedere donderdag Zo pas is verschenen het verslag en jaarrekening over 1973 van gemeente werken. Het boekwerk zal binnenkort gedmrende veertien dagen- in het ge meentehuis ter inzage worden gelegd en voor de liefhebbers, algemeen ver krijgbaar worden gesteld. In de inleiding wordt opgemerkt dat het jaar 1973 ook voor gemeentewerken weer een jaar was van hoogte- en dieptepunten. De door het hedryf verwerkte omzet steeg wederom, ditmaal met ruim 15wat vooral te danken is geweest aan grote Werken*, die een gevolg waren van het voltooien van de wijk Klaarwater. Daar bovendien aan het einde van het ver slagjaar ook al de eerste werken voor de wijk Overhees konden worden aange pakt, kan voor wat betreft de kapitaalswerken zonder meer gesteld worden, dat gemeentewerken nog nooit een groter aandeel op dit gebied in één jaar voor zijn rekening heeft genomen. Ook op het gebied van de gewone dienst, het onderhoudswerk, de reiniging e.d. is 1973 een duidelijk positief jaar geweest met veel inzet van het voltallige personeel op elk gebied. Wat het personeel betreft wordt vast gesteld, dat de sterkte nagenoeg gelijk bleef. Eindigde men op 31 december 1972 met 198 man, op 1 januari 1973 werd begonnen met 195 man en eind vorig jaar was er weer 197 man bij gemeentewerken in dienst. Er vertrok één straatmaker, maar er kwam een opperman-straatmaker voor terug. Zo vertrokken ook één monteur-chauffeur, een hoofdcommissie A en twee ambte naren III. Het personeel werd uitge breid met één monteur centrale ver warming, twee bakkenladers, twee monteurs en één adjunct-commies. Het aantal ernstig zieken nam helaas eer der toe dan af. Overigens blijkt steeds meer dat men gemeentewerken eigenlijk meer en uit gebreider taken, zou zien verrichten, maar het onderhoud van wegen en plantsoenen wordt door de optredende loonstijgingen steeds kostbaarder, de •reiniging krijgt steeds meer vuil te verwerken, het aantal uit te brengen adviezen wordt steeds groter" en toch moet getracht worden", zo staat in de inleiding vermeld, „met minder geld rond te komen ook al omdat andere onderdelen van de gemeentebegroting een relatief sterker groeiend aandeel van het gemeentelijk budget vergen". Druk De directeur is een bijzonder druk be zet man. Hij zorgt voor de coördinatie binnen het bedrijf, waarvoor wekelijk se dienstbesprekingen worden gehou den met de hoofden van de afdelingen. Maar daarnaast is hij ook directeur van het woningbedrijf en van het grondbedrijf, directeur van het kom post- en rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn, tijdelijk directeur van de Stichting Samenwerking Woningbouw corporaties, adviseur van .de Sport stichting, lid van de ambtelijke ver- keerscommissie, lid van de adviesgroep project-organisatie, lid van de werk groep „Structuurbeleid" van het Sa menwerkingsorgaan Eemland terwijl hij bovendien nog werkzaam is in pro vinciale werkgroepen. Woningen In het verslagjaar kwamen in Soest en Soesterberg samen, 610 woningen ge reed. Er werden er 52 afgebroken, waarvan 31 te Soesterberg en dat bracht het totaal aantal woningen in onze gemeente op 11.789. Omgerekend op het totaal aantal in woners levert dat een bewonersdicht heid op van 3,25, in 1972 nog 3,33. Van de 610 gereedgekomen woningen waren er 213 gesubsidieerd, 74 onge subsidieerd en was er ook nog een uit breiding van het totaal aantal door „splitsing". Het aantal bouwaanvragen was 405 (in 1972 nog 416). Er werden 342 vergunningen verleend, 30 gewei gerd, twee aangehouden, twee inge trokken en er waren er op 31 decem ber 1973 nog 79 in behandeling. In het verslagjaar werden ook 14 maal werkzaamheden aan een bouwwerk stopgezet, omdat zonder vergunning gebouwd werd. In 13 gevallen werd alsnog een vergunning verleend. In 1973 werden 62 aanvragen voor woonverbetering ingediend. Met de nog lopende aanvragen werden er 64 goed- gebeurd en één werd geweigerd. 4 aanvragen werden ingetrokken en in 60 gevallen kwam de gewenste ver betering tot stand. Eind december wa ren nog 23 aanvragen in behandeling. Er werden ook' 7 woonklachten inge diend; daarvan werden 4 stuks afge daan door het woningtoezicht en 5 klachten werden afgedaan als gevolg van een aanschrijving door het college van burgemeester en wethouders. In één geval werd een klacht van ge meentewege opgeheven in kosten van de eigenaar en aan het eind van het jaar waren er drie klachten in behan deling. Er werden 22 Hinderwetvergunningen verleend en 19 ontheffingen zonever ordening Hinderwet. Bezit In de Stichting Samenwerking Wo ningbouwcorporaties, S.S.W., waren per 31 december 1973 ondergebracht 2396 woningen en 403 garages van het ge meentelijk woningbedrijf, 206 woningen van de vereniging „Goed Wonen", 176 woningen en 16 garages van „Patrimo nium" en 516 woningen en 14 garages van „St. Josep". Het totaal bezit werd daardoor 3294 woningen, waarvan 91 van vóór de oorlog, en 433 garages. Daarnaast nog 57 bergruimten, waarvan 3 stuks zijn Ingericht voor kantoren en 2 stuks voor een peuterspeelzaal. Aan de huurders werden, mede o.a. op grond van het bepaalde in het burge- lijk wetboek en het huurreglement, vele kleine onderhoudswerken in reke ning gebracht. De inning van herstel-, kosten veroorzaakt door het in min of meer verwaarloosde staat achterlaten van woningen, gaf in een aantal ge vallen moeilijkheden, die tot bij de kantonrechter werden uitgevochten. Op één geval na, resulteerde dat in uit spraken tot betaling door de huurders. In vijf gevallen bedroeg de schade na een verhuizing meer dan 1000 gulden, waarvan 3 stuks zelfs een bedrag van meer dan 2500 .gulden beliepen. Men overweegt nu de waarborgsom te ver hogen. Het wisselen van huurders vond plaats 386 woningen en 93 garages en men vindt duidelijk waarneembaar dat een aantal garages uitsluitend voor de win termaanden gehuurd worden. Hygiëne Begin 1973 heeft een Intensieve actie plaatsgevonden ter bestrijding van kakkerlakken in een woonblok aan de Varenstraat. Het bleek moeilijk een radikale verdeling tot stand te bren gen mede. door de typische bouwwijze van de flat, de gemeenschappelijke ventilatiekanalen en de compactheid van het geheel. Maar ook doordat een aantal gezinnen een onvoldoende be grip aan hygiënisch inzicht toonde. Klachten zijn er ook voorwat betreft het bevuilen van liftcabines door hon den van bewoners en de soms onvol doende medewerking om trappenhui zen schoon te houden. Het vegen van de schoorsteenkanalen van ongeveer 1000 woningen werd door een particuliere firma tot tevredenheid uitgevoerd. Wegennet Binnen de bebouwde kom bestaat het wegennet uit 53.333 meter asfaltweg; 37.941 meter klinkerweg; 130.501 meter trottoir; 28.875 meter fietspad; 1290 meter beton; 1290 meter onverharde wegen en 65.543 m2 parkeerstrook. Deze getallen gelden voor Soest en Soesterberg tesamen. Het zijn strek kende meters; de oppervlakte die door deze wegen in beslag genomen wordt is 912.735 m2. Buiten de bebouwde kom beslaat het we genet 23.990 meter asfaltweg; 2649 meter klinkerweg; 1950 meter trottoir; 13.424 fietspad; 5.410 meter betonweg; 245 meter basaltkeien en 21.538 meter onverharde wegen. De oppervlakte daarvan is in totaal 194.199 m2. Dat brengt het totaal verharde wegen op 1.106.934 m2. De totale op pervlakte van Soest is 46.000.000 m2. Onder onze wegen ligt voor een totaal lengte van 104.415 met aan iolering. In 1973 werd op 14 wegen een nieuwe slijtlaag aangebracht; de totale opper vlakte daarvan was 41.849 m2. Ook werden herbestratingen uitgevoerd en dat was 28.231 m2 klinkerbestrating, 17.015 m2 tegelbestrating, 7.384 meter trottoirbanden en 5.965 meter opsluit- banden. Plantsoenendienst Ter opsiering van de gemeente en ook voor de representatie by diverse gele genheden werden grote hoeveelheden plantjes gekweekt en uitgeplant. Dat waren honderden jonge bomen, hees ters, coniferen, rozen, en bijvoorbeeld 2000 ageratum, 6000 begonia's en 1500 knolbcgonia's, 2500 geraniums, 2500 pe- tunia, 4500 salvia en 12.500 afrikaan- tjes, 6000 violen en 750 vergeet-my- nietjes. Ten behoeve van de Florlavereniging werden nog-eens 3675 kamer- en tuin- plantjes gekweekt en in potjes uitge reikt aan de scholen. De twee-wekelijkse openstelling van de gemeentekwekerij aan de Molen straat was geen groot succes, maar wel is gebleken dat de echte liefhebber er gebruik van maakte. Minder enthousiast is de plantsoenen dienst over de door de burgery toege zegde hulp. Men was tegen chemische onkruidbestryding en daarom zouden bewoners die zelf terhand nemen. He laas moest geconstateerd worden dat van de 12 plantsoenen er slechts 2 a 3 enigszins redelyk werden onderhouden. In de overige plantsoenen stond verloop van tyd het onkruid zo hoog, dat bijvoorbeeld dc rozen geheel ver stikt werden. Om het alles weer een in beetje redelyke staat tc brengen moesten vele extra werkkrachten wor den ingeschakeld, wat extra kostte. Aan het einde van het verslagjaar was .ie oppervlakte van in onderhoud zijn de plantsoenen, tuinen e.d. toegenomen tot ongeveer 72 ha. De te onderhouden oppervlakte sportvelden bedroeg onge veer 31 ha. Huisvuil In 1973 werd door de reinigingsdienst in totaal 7.564.286 kg huisvuil afge voerd; in 1972 was dat ruim 7000 ton. Het grootste gedeelte, 6.963.490 kg werd efgevoerd naar het eigen kompostbe- dryf. De glascontainers, die bij zeven groot winkelbedrijven zijn geplaatst werden in 1973 600 keer geledigd en er werd 400 m3 glas opgehaald op deze manier. De grofvuilstortplaatsen in Soest en Soesterberg functioneerden goed. Uit Soest werden afgevoerd 1668 containers van 6 m3 en 284 containers van 20 m3 Inhoud; uit Soesterberg 736 containers van 9 m3 en 11 containers van 6 m3 inhoud. De totale afvoer was 3005 ton. Voor het schoonmaken van de wegen waren de grote veegmachine 632V2 uur en de kleine veegmachine 580Va uur in bedrijf. Bovendien waren er ook nog 7 straatvegers werkzaam op die plaatsen waar de veegmachines niet komen kunnen. In 1973 werden er 2100 beerputten ge ledigd, waarvan 1787 in Soest en 313 in Soesterberg. In 1972 was dat aantal 2279 stuks, te weten 1852 in Soest en 427 in Soesterberg. Voor het verschil werkte de faecaliënauto 8 uren min der en de kolkenzuiger liefst 153 uur minder. In totaal werd voor gladheidsbestrij- ding 1'51 ton wegenzout en 115 m3 ri vierzand gebruikt. Rattenbestrijding vond plaats op 19 objecten; verbruikt werd 125 kg haver, 35 kg cumarine en 700 kg nertsenvloer. Motorpark Gemeentewerken had 23 voertuigen In bedrijf, de oudste wagens stamden uit 1963. Zij liegden in totaal 187.078 km af. De brandweren van Soest en Soester berg hebben gezamenlijk 15 wagens; het gasbedrijf 14 auto's en machines; de ambulancedienst beschikt over twee wagens; de politie over 13 voertuigen en de plantsoenendienst, de reinigings dienst en voor het onderhoud van de sportvelden zijn 63 voertuigen en ma chines in gebruik. In 1973 gebruikten zij tesamen 58.101 liter dieselolie, 23.871 superbenzine en 4.708 liter gewone benzine. De rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soesterberg verpompte in 1973 404.740 m3 water; het rioolgemaal aan de Ster renbergweg te Soesterberg 54.540 m3 en het rioolgemaal aan de Dorrestein- weg te Soest 1.250.500 m3 water. Onze burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaf ten, behoort tot de zes kandidaten die zijn voorgedra gen als nieuwe bestuursleden van de Willem Arntsz Stichting. De andere kandidaten zijn mr. F. Daams, oud-kamerlid voor de PvdA; de heer C. Hoek, gemeenteraadslid voor de PSP in Velzen; de heer G. A. Kieft, oud-kamerlid voor de ARP; drs. R. A. Thiadens uit Utrecht en dra. P. Wassen-Van Schaveren, oud eerste kamerlid voor D'66. Het raadsllid voor de PvdA, de heer A. J. van Vloten, heeft afgelopen week in een officieel schrijven aan de voorzitter van de raad laten weten, dat hij be dankt voor het raadslidmaatschap. Hij heeft het gedaan rnn „persoonlijke reden en", zoals hy ons vertelde. gedragen voor de nieuwe onderwijs commissie. Van onenigheid in de fractie was, zo zei de heer Van Vloten, geen sprake. De afdelingsvoorziter van de PvdA, de heer H. Jansen, meende dat de heer Van Vloten het te druk had met andere werkzaamheden. Er waren geen moeilijkheden in de fractie, maar voor hem kwam de ontslagname wel on verwacht. Fractie-voorzitter, de heer K. de Wil de. betreurt het vertrek van Van Vlo ten evenzeer. Hij heeft het ook niet kunnen voorkomen omdat de beslis sing erg in het persoonlijke vlak lag. Het is in ieder - geval geen politieke zaak, zegt de heer De Wilde, die als lichtpuntje ziet, dat de opvolger van de heer Van Vloten nog direct mee kan draaien bij de start van het raadswerk. De heer Van Vloten werd in de raads vergadering van 16 augustus 1973 als raadslid beëdigd. Hij volgde de heer P. Pieren op, die na twintig jaar on afgebroken lid van de raad geweest te zijn, zich terugtrok. Van Vloten maakte eerder deel uit van de raad en wel in de jaren 1965 en 1966 als lid van de KVP. Later werd hij lid van de PPR om vervol gens via de PvdA weer terug te keren in de raad. Bij de laatstgehouden gemeenteraads verkiezingen werden in totaal 85 stem men op hem uitgebracht. De heer Van niet opnieuw door zijn fractie voor- Vloten blijft lid van de PvdA. A. J. van Vloten Geen commentaar wilde hij geven op onze vraag of er sprake was van enig ongenoegen in verband met de ver kiezing van de fractieleden in de di verse raadscommissies. In de oude raad maakte de heer Van Vloten deel uit van de onderwijscommissie. Hij is leraar aan. het Baams Lyceum en heeft als zodanig een vakkundige kijk op onderwijszaken. Toch werd hij Artishock heeft zaterdagavond op grootste wyze afscheid genoanen van be stuurslid en organisator Jan Visser, zonder wie de kunstenaarevereniging in Soest en Den Haag by het ministerie van c.r.m. niet de functie en naam had gekregen, die het sociaal-cultureel centrum nu heeft. Al op vijfjarige leeftijd verbaasde Visser familie en buurtgenoten door het organiseren van verschil lende activiteiten zoals straattekenwedstrijden, kindermatinees op de vrije zaterdag en optochten. Van zjjn organisatietalent profiteerde ook Artishock gedurende een lange reeks van jaren. Op het marktplein begon de happe ning. Pieter van Zette, voorzitter van het feestcomité, zette Visser een alu minium kroontje met pareltjes op, ge maakt door Milou van Dam. In een rijtuig van de Soester Aanspanning ging het in optocht met lampions en kaarsen naar het Artishock-gebouw, niet nadat een rookbom was ontploft. Bij het gebouw kreeg Visser een mo biele sculptuur voor zijn tuin aange- De heer Van Vloten zal worden op gevolgd door mevrouw J. W. D. P. vanGelder-Cornelissen. Zij is ver pleegkundige van beroep en in deze functie ondermeer projectleidster voor examens in de ziekenverpleging. Mevrouw J. W. D. P. van Gelder-Cornelissen Op zondag 3 november a.s. zal dit koor optreden by de Eucharistie-vierlng volgens de Byzantynse liturgie in de kerk van Maria Onbevlekt Ontvangen te Soestdjjk (Nieuwerhoekplein). De celebrant in deze viering is de vorige pastoor van deze parochie:, mgr. A. G. Smit, die in augustus 1.1. zestig jaar priester was. Het Utrechts Byzantijns Koor werd opgericht in 1951 en staat vanaf het oegin onder leiding van Dr Myroslaw Antonowycz, geboortig uit de Oekraine, die in Utrecht promoveerde in de mu ziekwetenschappen en zich in Neder land vestigde. Het is frappant hoe deze oekrainsche musicus uit Nederlandse zangers een koof wist te vormen, dat zich op uit nemende wijze een Slavische manier van zingen heeft eigen gemaakt. Het koor bezit volop dat penetrante timbre, dat men van dergelijke koren kent. Het is - zo schreef de bekende musi coloog Wouter Paap - bewonderens waardig en buitengewoon knap, het geen Dr Antonowycz met deze neder- landse zangers heeft weten te bereiken. Het koor heeft eerst en vooral tot taak de officiële plechtigheden van de By zantijns-Slavische ritus op te luisteren, welke worden georganiseerd door het Apostolaat der Hereniging, waarvoor het koor in feite te' opgericht. In tegenstelling tot de oosterse ritus sen is de ons bekende westerse ritus bij de liturgievieringen sober te noe men. In Oost-Europa en in de landen van het Nabije Oosten heeft men van oudsher de eucharistische plechtig heden veel uitbundiger en rijker ge schakeerd gevierd dan men hier In de westerse landen gewend is. Een we zenlijk onderdeel van deze oude oos terse liturgiën waaronder de byzan tijnse een voorname plaats Inneemt, is de verzorging van de begeleidende ge zangen, waarop het Utrechts Byzan tijns Koor zich heeft gespecialiseerd en daardoor grote bekendheid heeft gekregen. Naast het vezorgen van deze liturgiën geeft het koor regelmatig concerten in Nederland en vele West-Europese lan den, zoals Brussel, Parijs (16 x). Lon den, Rome (3 x), Bonn, Keulen, Frank- furt, Lyon. Basel, Luzern enz. Ook zijn er van dit koor gramofoonplaten in omloop in Nederland, Duitsland, Frank rijk, België tot in Amerika toe. Het koor heeft een repertoire dat, be halve liturgische gezangen, ruim 200 liederen bevat van de meest uiteen lopende aard, zoals volksliederen, ko zakken- en dansliederen. Jan Visser boden, gemaakt door Herman Joosten en Ton Paauw. De balletzaal was in een rouwkamer veranderd, waar Gregoriaanse muziek speelde, toen het scheidende bestuurs lid op het podium plaatsnam. Pieter van Zetten sprak als eerste. „We za gen het al aankomen. Een aantal knaapjes van een andere club heeft ham zodanig bewerk*, dat niet veel Jan voor ons overbleef. Diverse lite raire artikelen in de Soester bladen kwamen van zijn „bezem". Helaas kreeg hij als dank vaak de gele kaart van de Soester arbiter, wie dat ook moge zijn. Onze beminde vriend nam zelf het besluit, gaf zichzelf de rode kaart en ging heen. Zonder te verme nigvuldigen. de rotzak laat een lege plaats achter. Le Jaen est mort, vive le Jean", zo besloot Van Zetten. Hij bood namens de leden een grote col lage aan van verschillende uitingen van dank en bewondering. Artishock-voorzitter Geert-Jan Walma van der Molen: „En als dan straks de multifrustratie zich van jou heeft meester gemaakt en jouw politieke ster met duizelingwekkende vaart om laag stortxJan, - een moment dat wij allen zeer nabij achten weet dan dat je val gebroken zal worden in de warme schoot van je geliefde Arti shock. Want daar ben je gedurende zeven jaar onafgebroken in touw ge weest, daar zorgde je voor de literaire avonden, de café-chantants, de kamer concerten, de tientallen lezingen, de vele specials, de persconferenties, met velen die hier vanavond aan wezig zijn maakte je een sociaal-cul tureel centrum met een allure dat tn ons land geen evenbeeld kent". Hij bood Visser een artisjok aan, het ver zilverde exemplaar was nog niet klaar. Oud-voorzitter Ben Joosten haalde herinneringen op uit de tijd van Jan Visser. Hij stelde, dat Artishock geen institutie moet worden, maar een ver eniging moet blijven van individualis ten. „Bijenkoning" Chris Uiterwijk had zijn dankwoord aan Visser op rijm gesteld: „Jan Visser de dichter en Chris de rijmelaar, hoe vonden die ei kaar?" zo begon hij, en zijn dichtsel gaf het antwoord op die vraag. Uiter wijk pleitte er net als Ben Joosten voor. Artishock niet te veranderen in een institutie, maar haar de vereni ging te laten blijven zoals ze die al acht jaar is. Overigens kreeg hij voor zijn gedicht veel applaus, gejuich en bis-geroep. Het laatste woord was aan Jan Visser, het scheidende bestuurslid, dat Arti shock een vereniging van individualis ten noemde. In zijn dankwoord gaf hij uiting aan zijn blijdschap en dankbaar heid over zijn periode bij Artishock. Daarna barstte het afscheidsfeest in alle hevigheid los. Aan het begin van de begrotingsbe handeling in de Tweede Kamer denk je soms: maar nu gaat het er om span nen, als aan al die verlangens wordt vastgehouden, dan houdt dit kabinet het niet. Maar ook nu weer was dat allemaal loos alarm. Zowel aan links als aan rechts werd een heel klein fooitje gegeven en daar legden de re- geringsfrakties zich pragmatisch bij neer. Want tweemaal honderd miljoen op een begroting van ruim 62 miljard telt toch nauwelijks mee. KVP en ARP kregen dat toegeworpen voor een iets lichtere belasting voor de kleine zelf standigen en de PvdA om wat meer in de bodemloze put van de werk loosheidsbestrijding te stoppen- Alle andere en ingrijpender voorstellen van de oppositie kregen bij de koalitioge- noten geen kans. En bij de progres sieven werd de positie van het kabi net bovendien versterkt door de aan kondiging van een wetsontwerp voor een winst- en vermogensaanwasdeling, waarmee de verhouding tot de vakbe weging werd versterkt. De grootste oppositiepartij, de WD, heeft zich ook wat realistischer opge steld. Wetend dat er voorlopig geen kans op is nieuwe verkiezingen te kunnen uitlokken, bleef ook bij Wiegel het echte vuurwerk eigenlijk afwezig. Hij wist al, dat er voor verdere be lastingverlaging, een 100 pet. toepas sing van de inflatiekorroktie,, geen voldoende steun bij de KVP en ARP te vinden zou zijn. Voor de 20 pet. verschil zouden die het kabinet niet laten vallen. Om van de voorgestelde anderhalf miljard bezuiniging op de begroting maar helemaal niet te spre ken. Overigens kon de oppositie nog van harte kritiek oefenen op de toe vloed van Surtnamers, op de werk loosheidsbestrijding, op de milieube scherming, terwijl zelfs nog een motie werd aangenomen van de ARP-er Schouten, waarin behalve voor de be lastingaftrek voor de kleine zelfstan digen ook een overheidsbijdrage ge vraagd werd voor het kinderbijslag- fonds, ter verlichting van de premie druk. Maar over dit laatste wil de regering zich eerst nog eens bezinnen, motie of geen motie. Konkluderend kunnen we vaststellen, dat de positie van het kabinet Den Uyl eerder versterkt dan verzwakt is. Ech ter de indruk ontstaat steeds meer, dat de konfessionele koaiitiegenoten, zowel in het kabinet zelf als in de Kamer, geen overwegende invloed uitoefenen. Het beleid heeft een overwegend so cialistische inslag. De frakties van KVP en ARP kunnen hoogstens wat theoretisch kritiek oefenen, maar aan de werkelijke beleidslijnen kunnen en durven zij niets te veranderen. Alter natieve mogelijkheden zijn er minder dan ooit. Ze zitten in het schuitje en zullen mee moeten roeien. De tijd moet voor hen gaan werken om nog eens enig ander uitzicht te kunnen gaan bieden. Er kwamen tijdens het kamerdebat feitelijk geen emotionele meningsver schillen naar voren. Overigens blijven er natuurlijk wel politieke verschillen bestaan, vooral ten aanzien van de spreiding van macht, de afroming van extra winsten en nog zo enkele so cialistische verlangens, waarachter men telkens ook weer de macht van de vakbeweging bespeurt, maar dat zijn punten die te zijner tijd nog concreet aan de orde komen. Dan zal het mis schien wat sterker gaan spannen. Voor lopig behoeft dit kabinet nog geen ern stige aanslag op zijn beleid te duchten. Maar de tijd werkt inderdaad. Wan neer het aantal werklozen blijft stij gen, de ekonomische situatie, vooral ten aanzien van 't midden en kleinbe drijf, niet verbetert, dan zal onge twijfeld een grotere weerstand ont staan. Waarschijnlijk juist ook uit de progressieve hoek. En dan blijft het toch nog de vraag of dit kabinet zijn vierjarige periode zal kunnen volma ken. Er komen van het kabinet ook nog twee nota's, n.1. over de werk gelegenheid, hoe de strukturele werk loosheid aan te pakken en een andere over de inkomenspolitiek, waarbij ook de planning van de investeringen aan de orde komt. De behandeling van die nota's zal wellicht een grotere kracht toer voor de Kamer en het kabinet betekenen dan het juist afgesloten be grotingsdebat. Dat er politieke veran deringen door zouden ontstaan lijkt echter wel uitgesloten. Premier Den Uyl weet het handig genoeg te spelen om een hechtere vertrouwensbasis te vestigen tussen de politieke inzichten en de belangen van arbeid en kapitaal. Bij een aanrijding op de Amensfoort- sestraat te Soesterberg te de 42-jarige Turkse fabrieksarbeider B. A. levens gevaarlijk gewond. Hij werd per am bulance naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort gebracht en vandaar later naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. A. werd bij de stoplichten op het kruispunt Amersfoortsestraat met de Montgomeryweg gegrepen door een passerende vrachtwagen, bestuurd door de chauffeur H. P. (39) uit Amers foort. De Turk, die met zijn brom fiets door rood licht reed, werd 28 meter meegesleurd en bleef zwaar gewond in de berm van de weg lig gen. De chauffeur van de vrachtwagen remde sterk, waarvan een remspoor van 47 meter getuigde, maar hij kon desondanks de aanrijding niet voorko men. Vermoedelijk heeft hij wel te hard gereden.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1