Historische dorpspomp officieel in gebruik genomen Eem na 48 uur vrij voor scheepvaart Wijk Klaarwater nadert voltooiing -- Donderdag 24 oktober 1974 53e jaargang no. 9 Uitgave t Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 Totale schade rond een miljoen Zelden verleende onderscheiding voor de heer A. C. van Ee Tel. politie niet voor alarm 19444 Eerste 5 woningen van laatste serie betrokken Van omwonenden mag in het Slangenbosje eigenlijk niets meer gebeuren Bezwaren tegen alles tot en met spelende kinderen Volkskerstzangavond ZIEKENAUTO - TEL. 12727 Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschünt iedere donderdag SOESTER COURANT De burgemeester had kennelijk deze opmerkingen allemaal niet verwacht. Het ging tenslotte slechts om 22 wo ningen voor het gehele plan, waarvan zes direct aan de Menkolaan en op het weitje, dat helaas verdwijnen moet, nog eens vier woningen. O I)it handen van de burgemeester ont ving de heer A. C. van Ee een bijzon- dure onderscheiding voor zijn werk tot behoud van de Kerkebuurt. Foto: Herman van Dam Byzonttesr cha.rmante taferelen speelden zich dinsdag in de namiddag af by onze dorpspomp in de Kerkebuurt. Plaatselijke autoriteiten hanteerden de pompzwengel ten bewijze dat-ie werkte en daarmee de pomp officieel in ge bruik stellend. Het was een ondeiibreking van een plechtigheid in het res taurant „Boerderij 't Hoogje" aan de Neerweg waar „men" was samengekomen om die officiële in gebruikstelling enige luister bij te zetten. Daar was de burgemeester, vergezeld van haar echtgenoot, oud-burgemees ter Bentinck, de wethouders, enige raadsleden, hoofden van dienst, hoofd inspecteur Scholtmeijer, brandweer commandant J. F. Groart, de oud-wet houders mevrouw M. Walter-Van der Togt, drs. L. J. Dijkstra en ook oud wethouder J. v. d. Arend, gemeentese cretaris H. Borreman, onze historicus E. Heupers, vertegenwoordigers van het Groot Gaesbeeker Gilde en een vertegenwoordiging van de vereniging De Soester Gemeenschap. De meest eminente gasten waren de heer en mevrouw Van Ee, zonder wie het hele feest niet zou zijn doorge gaan; er zelfs geen feest geweest zou zijn, want, zoals de burgemeester zei: „een bestemmingsplan Beschermd Dorpsgezicht te hebben stelt niets voor, als er niemand is die aan het be schermen slaat". Hij kreeg de hulde die hem toekwam, want hij toch heeft gezorgd dat de Kerkebuurt gerestaureerd werd. „We kunnen ons nu goed voorstellen hoe generaties hier ter kerke gingen, de bakker bezochten en de herberg, de school en het gemeentehuis en ook hier begraven werden. Hier speelde het léven in Soest zich voor een be langrijk deel af". Bewondering uitte de burgemeester voor de zorg en de liefde waarmee de heer Van Ee het veel omvattende werk had laten uitvoeren, de reizen die er voor, soms naar het buitenland, gemaakt had om het juiste materiaal te verzamelen. Het gemeentebestuur was hem er erg dankbaar voor en de burgemeester prees zich gelukkig hem de bijzondere onderscheiding van de gemeente te kunnen overhandigen „de erepenning voor natuur, landschap en stedelijk schoon van de gemeente Soest", een voor alles wat u tot stand heeft ge bracht. Voor mevrouw Van Ee waren er bloemen. Oud-burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck stelt de dorpspomp in wer king. Op de achtergrond drie leden van het Groot Gaesbeeker Gilde. Foto: Herman van Dam Zich tot haar voorganger richtend, oud-burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, zei de burgemeester dat hij, Bentinck, bij zijn afscheid de kraain van de pomp aan het gemeentebestuur ten geschenke gegeven had en daarbij de hoop had uitgesproken dat de kraan nog eens dienst zou doen. „U hebt ge zegd", aldus mevrouw Corver, „de kraan zal voorlopig wel opgeborgen worden, maar wanneer die dan weer eens uit kast wordt gehaald, zal men zich wellicht herinneren: Oh ja, dat is waar, aan die kraan moet nog een pomp worden gemaakt". Mevrouw Corver dacht dat haar voor ganger niet mocht mopperen nu het hard werkende gemeentebestuur na 2Vs jaar de pomp in volle glorie had hersteld. Zij nodigde daarop het gezelschap uit naar de pomp te gaan om deze offi cieel in werking te stellen. Daar han teerde burgemeester Bentinck de zwen gel en na hem de oud-wethouders mevrouw Walter, drs. Dijkstra, wet houder K. de Haan, de burgemeester en de heer Van Ee. Terug in het restaurant werd het glas geheven waarna de heer Van Ee dankte voor de hem toegekende on derscheiding. Het had hem verrast die te ontvangen. Het was eigenlijk te veel, want hij was in de gelegenheid geweest zich in zijn hobby uit te leven. Hij hield van Soest, zijn geboor teplaats en heel speciaal van de Ker kebuurt. Dank bracht hij aan oud burgemeester Bentinck, aan de ar- chitekt de heer J. Juffer (uit Bla- ricum) die hem in de meest zorge lijke perioden steunden. De heer Van Ee zei erg veel plezier in het werk gehad te hebben en nu iedere dag te genieten van de pomp. „U bent een wijze vrouw", zei hij tot mevrouw Corver, „want u denkt net als Bentinck en ik", en de heer Van Ee besloot met dank te brengen aan de ambtenaren die hem steeds ter wille waren geweest. Te hunner ere las hij een klein gedichtje van Vondel voor: Na hem sprak de ouderman van het Groot Gaesbeeker Gilde, de heer W. Schimmel. Het Gilde had historische banden met de Kerkebuurt en Schim mel zelf een bijzondere band met de herberg „De Drie Ringen", waar een van zijn voorvaderen, Abraham Schim mel. beheerder was geweest. Het Gil de vierde feest in de herberg en daar om was hij bijzonder blij voor alles wat de heer Van Ee rond de toren tot stand had gebracht. Het viel des te meer op in een tijd waarin de bouw recht en hoekig zonder enige romantiek was. Naar zijn mening was de heer Van Ee eigenlijk net iets te laat met de restauratie begonnen, want er zou nog veel meer te redden geweest zijn van oud Soest; kleine boerderijtjes, daglonershuisjes, die door en voor de nieuwbouw opge ruimd waren. Hij dacht overigens, dat er nog hier en daar veel te redden was van oude gebruiksvoorwerpen en hij hoopt, dat er nog eens een ruimte gevonden zou worden in Soest om die dingen voor het nageslacht te bewaren. Hij sprak de hoop uit dat daarvoor medewerking zou worden verleend. Met gelukwensen aan het gemeentebestuur besloot de heer Schimmel zijn toespraak. De olieramp, die vorige week de rivier de Eem in de landelijke belangstelling plaatste, behoorde in de nacht van donderdag op vrijdag, na bijna 48 uren intensief werken, weer tot het verleden. Toen werd de rivier weer vrij ge geven voor de scheepvaart, die twee dagen geheel was stilgelegd. Vooral daar door is de schade opgelopen tot een bedrag van rond de 1 miljoen gulden. Bezwaar werd gemaakt teg-en de af stand tussen de bestaande bebouwing en de nieuwbouw die minimaal zeker zeven meter van d'e overkant van de straat zou beginnen. Bezwaar was er ook dat aan de Insp. Schreuderlaan twee a drie meter van het groen tot de tuinen van de te bou wen bungalows zou gaan behoren. Er werd gevraagd wat voor afrastering zou worden aangebracht en met schrik werd geconstateerd dat kinderen van de nieuwe bewoners daar wel over heen zouden kunnen klimmen. Het was bijzonder absurd die bezwa ren te horen uit de mond van wat oudere mensen, die spelende kinderen als een overlast zien, en dat terwijl bijvoorbeeld in Honsbergen juist een peuterspeelzaal in hetzelfde gebouw werd ondergebracht om vereenzaming van de ouderen te voorkomen. Er werd de burgemeester „toegezegd" dat indien zy het „onzalige plan" zou doorzetten, het bezwaarschriften zou regenen. Men was het oneens met die voornemens en sprak over „vernieling van het enige stukje groen in Soest- dyk" met voorbijzien van het feit, dat er een zeer groot gedeelte van het slangenbosje onaangetast zou blijven, met voorbijzien ook van het park Co- Icnso om nog niet te spreken van het Baamse bos, dat weliswaar voor de alieiroudsten niet zo dicht by ligt, maar voor alle mensen van middel bare leeftijd, en die waren er toch ook, niet te ver weg is. De wijk Klaarwater nadert zijn voltooiing. Dinsdagmiddag werden de eerste vijf woningen van de in totaal 97 huizen die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten bouwt, aan de toekomstige bewoners overgedragen. Het was een informele plechtigheid waarbij namens het bouwfonds, de heer H. Th. Wouters de sleutels overhandigde. Vanaf vandaag worden er wekelijks vijf woningen opgeleverd; het eerste blokje dat nu gereed is, werd aan de Wijnand Toplaan gebouwd. Op 23 maart van dit jaar werd met de heiwerkzaamheden voor het totale complex begonnen. Het bouwschema kon geheel worden aangehouden en in feite ligt men op het moment zelfs enkele dagen voor op de planning. IJs en weder denende zal over onge veer 25 weken dit laatste gedeelte van wijk Klaarwater geheel bewoond zijn. 17 juni 1970 keurde de gemeenteraad het bestemmingsplan Klaarwater goed; op 2 juni 1971 volgde goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Het totale plan omvatte ruim 1600 woningen, waarvan deze 97 de laatste zijn. Het zijn pre miekoopwoningen in prijsklassen vanaf ruim 87.500 gulden. De rijkssubsidie varieert al naar gelang de koopprijs en bedraagt in het gunstigste geval 17.292 gulden. Alle woningen zijn ver kocht; alle kopers zijn inwoners van Soest, dan wel economisch gebonden aan onze gemeente. De 97 huizen zijn gebouwd door een Soester aannemer, de gebr. Hoffman B.V. te Soesterberg, de architect is de heer R. van Beek te Nijkerk. Het zijn ruime eengezinswoningen met vier slaapkamers; drie op de eerste etage en een grote kamer op de zolderetage. De woonkamer heeft een oppervlakte van 32 m2 met daaraan verbonden een open keuken. In de woonkamer bevindt zich de trap naar de etage. Namens het Bouwfonds Ned. Gemeen ten overhandigde de heer H. Wouters de sleutel van de zopas gereedgekomen woning Wijnand Toplaan 8 aan de toekomstige bewoners, het echtpaar H. van Dalen. Rechts de aannemers de gebr. Hoffmann. Foto: Herman van Dam Het entree werd tegen de gevel aan gebouwd en doet wat typisch aan, maar daardoor werd wel meer ruimte gecreëerd. Iedere woning heeft cen trale verwarming en is aangesloten op het centraal antennesysteem van de wijk. Er is een redelijke isolatie toe gepast, die echter niet voldoet aan de eisen die vanaf 1 januari a.s. van kracht zullen zijn. Vergeleken met eerdere bouw is die voorziening echter veel beter. De toekomstige bewoners konden wij zigingen in het oorspronkelijke bouw plan laten aanbrengen, waarvoor een standaard-lijst beschikbaar was. Dat betrof dan onder meer andere kleur vloer- en wandtegels, plaatsen van een boiler, afzuigkap, bad in plaats van douche, lichtpunten e.d. Er is redelijk veel van gebruik gemaakt. Bij de 97 woningen komen in totaal 25 carports en 16 garages. „De welvaart spruit uit cloeck beleit van amptenaeren die nacht en dag zich zelfs niet spaeren geschapen tot een ieders nut". De ramp ontstond doordat driehonderd ton olie bij het overladen van een landtan'k in de 1699 ton metende „In geborg" in de haven van Amersfoort terecht kwam. Na melding legde per soneel van Provinciale Waterstaat bij de Grote Melm een plastickraag in de Eem, waardoor de olievlek in ieder geval het IJsselmeer niet heeft kun nen bereiken. Bij het aanbrengen van de kraag moest rekening gehouden worden met de bereikbaarheid van de plaats voor pompmateriaal. De Soester brandweer, met assistentie van de br andweren uit Amsterdam en Amersfoort alsmede van een particu lier bedrijf uit Rotterdam, is uren be zig geweest de olie terug te pompen in de tanker „Ingeborg" die daarvoor naar de Grote Melm was opgestoomd. Bij het opruimen van de restanten, alsmede bij het schoonmaken van de oevers, hebben zogenaamde Procar- blokjes, blokjes met een olie-absorbe rend vermogen, bijzonder goede dienst gedaan. Hoe groot de schade aan het milieu is, is nog niet bekend. "Volgens de heer H. Oosterlo o, milieu-ambtenaar van de gemeente, zou de schade aan de vis stand mee kunnen vallen, omdat de vis kans gehad heeft aan de compacte vlek te ontkomen. „Als ik u een raad mag geven, laat dan de Menkolaan met rust en bouw alleen aan dte Insp. Schreuderlaan", was een van de laatste opmerkingen die maandagavond gemaakt werden tydens de bijeenkomst van gemeente met bewoners vam het bejaardencentrum Braamhage en van de Menkolaan, in de conversatiezaal vam Braamhage. Ter discussie stond het door de gemeente uit gewerkte plan/netje voor de bebouwing van het sLangenbosje en de burge meester zat de bijeenkomst voor. Zy sprak in haar welkomstwoord van een „vervolgverhaal", want in februari reeds was het eerste gesprek gehouden over de toekomst van het zo omstreden terreintje. Dat gesprek werd indertijd geleid d'oor de toenmalige wethouder mevrouw Walter, maar omdat zij zich voor de nieuwe raad niet herkiesbaar stelde, raam de burgemeester de „fakkel" over. Of deze zal blijven branden valt te be twijfelen1, want er stond aanzienlijke tegenwind. Wat een soort slotbespre- king had moeten worden, ontaardde in een enorme obstructie tegen, de ge meentelijke voornemens. Er zal als het aan de omwonenden lig' nauwelijks iets mogén, zeker niet aan de kant van de Menkolaan. Dat men in februari min of meer tot elkaar ge komen was, werd ontkend. Mocht er voorheen geen serviceflats komen had de gemeente uit eigen beweging het oorspronkelijke plan van jaren terug, de bouw van een gewone flat terug genomen, nu verzette de buurt zich tegen de voorgenomen bungalow- bouw. Het uitzicht vanuit de woningen aan de Menkolaan zou er teveel schade door lijden en, wat bijzonder absurd voor de objectieve toehoorder over kwam er werd bezwaar gemaakt dat er in het Slangenbosje kinderen zou den komen te spelen. De nieuwe be woners van de bungalows zouden im mers kinderen kunnen meebrengen, die het bosje als speelterrein zouden kunnen gaan gebruiken. Er werd zelfs opgemerkt dat het bosje een „kinder speelplaats" zou kunnen worden, alsof er sprake was van een privé bezit van de omwonenden. De burgemeester betreurde het dat er, na alles wat men voor de bewoners gedaan had, na zoveel tegemoetkomin gen, msen nu toch nog bezwaarschriften ging indienen. Zij werkte bij d'e be woners op hun gemoed door te stellen dat er toch ook gedacht moest worden aan de mensen, die graag een eigen woning wilden hebben, die het alle maal niet zo prettig haddén op een flat of bij inwoning. Gedacht werd door de omwonenden dat de grond1 voor dergelijke mensen toch te duur zou komen-, want de ka vels gaan circa 190.000 gulden kosten., Daar stelde de burgemeester tegenover dat er ondanks dat volop belangstel ling voor de grond was. Er werd ook geïnformeerd of er niet aan de andere zijde van de Insp. Schreuderlaan gebouwd mocht worden, maar dat kon niet vanwege de agrari sche bestemming. Voor een compromis was men niet te vinden, althans niet wat de Menko laan betrof. Toch kwam er een opmerking dat, als er zo'n behoefte was aan woningen, waarom er dan niet meer kleinere woningen daar gezet werden. Het was van een kennelijk pas in de buurt neergestreken bewoonster en haar op merkingen lokte bijzonder veel protest uit. Gewezen werd door de belanghebben den ook op andere terreinen in Soest en uiteraard werd de gelegenheid ook aangegrepen de burgemeester eens te wijzen op d'e onhoudbare verkeers situatie op de Rijksweg. Het was op deze avond wel niet terzake, maar de burgemeester kon verklaren dat a. de weg niet van de gemeente was en b. er met het rijk onderhandeld werd om een oplossing te krijgen. Na zo'n anderhalf uur praten was het voorbij. De raad mag beslissen wat er nu moet gebeuren, maar gerekend mag worden op protesten als er langs de Menkolaan huizen komen. Het dérde bedrijf zal wel weer eens bij G.S. ge speeld kunnen worden. Dit jaar zal de volkskerstzangavond gehouden worden op vrijdag 20 decem ber, aanvang 20 uur in de Julianakerk aan de Juiia-nalaan. Tijdens de opruimingswerkzaamheden gdven de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften en gedepu teerde mr. M. de Bruyne, blijk van nun belangstelling. Radio en t.v. gaven regelmatig door hoever de werkzaam heden gevorderd waren, waarbij op viel dat slechts zelden gesproken werd van Soest; „in de buurt van Baarn werd d'e olievlek tegengehouden". Na-weeën Ten gevolge van de scheepvaartdrukte bieek zaterdagmiddag dat een by de Grote Melm afgemeerde speedboot was gezonken. Door de sterke golfslag, er passeerden achter elkaar twaalf vracht schepen, raakte de steiger los waaraan de boot lag, en met de steiger ver dween het bootje onder water. Verkenners van de Paltz- en Eem- geuzen ontdekten het ongeval en zij namen direct maatregelen, door onder meer een boei te improviseren en deze boven de gezonken boot aan te bren gen. Via de politie werd de scheep vaart gewaarschuwd. Later kon de eigenaar worden opgespoord, die zijn boot met behulp van een trekker op het droge wist te krijgen. Uit het onderozek is gebleken dat ver moedelijk de schipper J. L. (59) van de 878 ton metende „Anja" uit Hardinx- veld-Giessendam, met veevoer geladen op weg naar Amersfoort, de ondergang van het bootje heeft veroorzaakt. Na dat het 69 meter lange schip voorbij was gegaan, bleek de speedboot te zijn gezonken. Overigens bleek het bootje, toen het op de kant was getrokken, geen noemenswaardige schade te heb ben opgelopen. Voor de Soester politie zal deze „scheepsramp" mogelijk tot gevolg heb- Een overzicht van de werkzaamheden by het schoonmaken van de Eem. Op de voorgrond de zakken met de „Pro- carblokjes" waarmee de laatste res tanten olie verwyderd werden. Foto' Herman van Dam ben dat er bebakening zal worden aan geschaft. Dat moest nu in Baarn ge leend worden. i—

Soester Courant | 1974 | | pagina 1