Geen steun voor de motie van «Progressief Soest" li'» INDUS* J van de Gemeentehof ÈF ÉL Pianohandel Van Tol Frans Bosman B.V. delta keukencentrum Birkstraat SOa - Soest Telefoon 02155-19979 Kom daarom eens binnenlopen BRUIDSREPORTABE FOTO HERMAN VAN 9AM Telefoon 02154-7552 Horloger Juwelier Optiek A. van der Weerd arabia/fins aardewerk Souster Courant van donderdag 24 oktober 1974 Nieuw debat over zetelverdeling in de kiem gesmoord Ontegenzeggelijk is de laatste jaren de publieke belangstelling voor de gemeenteraadsvergadering aardig toe genomen, maar of dat na de laatst gehouden vergadering, de eerste werkvergadering van de nieuwe raad, zo zal blijven is een open vraag. Het was me het avondje wel; vier uur praten over een agenda van zestien punten, bijna twee uren daarvan over zeven van de acht ingekomen stukken. Zaken als het buslijntje naar Hees, de problemen met SEC, het „groot-onderhoud" van gemeentewoningen voor de zoveelste maal werden breed uitgemeten. De topper werd de brief van het CDA over de verdeling van de portefeuilles, met name „ruimtelijke ordening", die de burgemeester is gaan beheren. Er dreigde een herhaling van het n<et zo frisse debat op de installatievergadering, maar de burgemeester greep tijdig in en voorkwam verder onheil. Slecht viel dat CDA-fractievoorzitter Van Poppelen juist toen de vergadering ver liet, wegens verplichtingen elders. Het werd hem kwalijk genomen niet alleen door VVD en PvdA, maar ook door de burgemeester die het niet elegant vond maar het voor de persoonlijke verantwoording liet van de gene die vertrok. Er werd in verband met de portefeuille verdeling nogal wat gezegd over coördinerende werkzaamheden, maar van enige coördinatie in het optreden van de oppositie, het CDA de komende vier jaren, bleek niets. Fris trok iedereen ten strijde, over de meeste belangrijke zaken voerden meerdere fractieleden het woord en dat maakte het niet overzichtelijk, maar wel langdradig. Daar stond tegenover dat de VVD-fractie opvallend stil was. Het leek erop of men zich geheel thuis voelde onder het dak van de PvdA. Daar klopte de zaak precies; wel overwogen vragen en een goede taakverdeling. Met drieën werd de zaak geklaard, want fractiegenoot, de heer A. van Vloten, had met ingang van 9 oktober bedankt. Zijn opvolger werd direct benoemd en de volgende raadsvergadering zal mevrouw J. van Gelder-Cornelissen beëdigd worden. Opvallend was ook dat de voorzitter regelmatig het goede teamverband van het college van burgemeester en wethouders naar voren haalde. Daar werd voorzover bekend niet aan getwijfeld door de raadsleden, hoog stens werd gedacht dat ieder lid van het college overbelast was. Jan Visser van Progressief Soest had daar de meest logische oplossing voor. Hij diende een motie in om het aantal wethouders dan toch maar weer op vier te brengen, maar er viel een ijzige stilte toen gevraagd werd of de motie gesteund werd. Het ging niet door. Wel had Visser, op zijn verzoek, een andere plaats gekregen, zoals de gehele opstelling veranderd was. Visser zit nu op de plaats waar vroeger de heer De Groot zat en dat brengt eigenlijk wel verplichtingen mee. Hij gaf ook deze avond blijk van een relativerende, nuchtere kijk, zij het dat het soms allemaal wat te sarcas tisch gebracht werd. De tribune smult daarvan, maar het zet niet altijd zoden aan de dijk. Duidelijk werd deze avond wel dat de invloed van de PvdA-fractie op het raadsgebeuren aanmerkelijk zwaar der zal zijn dat in voorbije tijden; de sfeer van vroeger is er uit, maar er wordt wel zakelijker gediscussieerd. Na goedkeuring van de notulen van de vergaderingen van 29 augustus en 3 september werden de ingekomen stukken behandeld. De eerste brief, die van de bewoners commissie van de Molenstraat, betref fende de ingebruikgeving van het huis Molenweg 4. werd aan het slot van de vergadering behandeld. Wethouder De Haan liet geen stuk heel van de opvatting van de bewonerscommissie. Hij had geheel conform de afspraken gehandeld. Die afspraken waren, dat de leegstaande huizen in het beneden gedeelte (van de 48 woningen die in ieder geval blijven staan) leeg zouden blijven om als ruil- of schuifobject gebruikt te worden. De lege of on bruikbaar gemaakte woningen in het gedeelte „bovenop" konden betrokken worden, „mdts de adspiranthuurders weten, dat het hier voorshands een tijdelijke zaak betreft", aldus de wet houder. Aan de bewonerscommissie was toen advies gevraagd over het bezetten van deze huizen en daarna waren de wo ningen betrokken. Ten aanzien van het pand Molenweg 4 was het bestuur van St;- Joseph reeds een half- jdar op de hoogte van het vrijkomen van het pand, door een met huisvesting opge zette doorstroming. Toen was ook door b. en w. de wens uitgesproken om het leeggekomen huis dan te benut ten voor een woningzoekende van de medische lijst. De kandidaat daarvan was lid van de woningbouwvereniging en de voorzitter en de tweede voor zitter vonden heit verzoek toen rede lijk. Later bleek, St. Joseph-voorzitter Korte vertelde dat op 29 augustus, dat de bewonerscommissie er op stond dat een andere candidaat de woning zou krijgen. Het bestuur van St. Jo seph nam echter geen beslissing en de gemeente moest zelf maar zien. En dat had geresulteerd in het in ge- bruikgeven van de woning aan de candidaat van de medische lijst. Basis voor dat besluit was de aan het col lege van b. en w. opgedragen taken inzake de woonruimte wet. „Indien de bewonerscommissie eerst ongevraagd een niet bekende candidaat stelt en daarna als men zfjn zin niet heeft gekregen probeert zich te be roepen op een niet voor deze woning geldende afspraak dan duidt dat", al dus de wethouder, „op het ontbreken van een vast en duidelyk beleid aan die zijde, hetgeen niet in het belang van een goede gang van zaken is". Er restte de raadsleden weinig vragen Viser (PS) informeerde of het juist was of de tweede voorzitter van St Joseph in de augustusvergadering van de commissie woonruimtebeleid tegen deze gang, van zaken had gestemd, maar er bleek in augustus geen ver gadering gehouden te zijn. De heer D. Hoekstra (CDA) meende te hebben mo gen constateren dat er dan weliswaar geen sprake van vorderen geweest zou zijn, maar hoe kwam de gemeente dan aan de sleutel van de woning als de bouwvereniging niet accoord ging. Ook dat bleek simpel; de SSW. de Stichting Samenwerkende Woning bouwcorporaties, waarvan ook de ge meente lid is, beheerde de woningen en kreeg zodoende de sleutel in han den. Iedereen had vrede met deze gang van zaken. Méér vragen b. Brief van 28 augustus 1974 van de Regionale Muziekschool Amersfoort met als bijlage het accountantsrapport over 1972/1973 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Mevrouw J. van Stiphout-Croonen- berg (PvdA) had enkele vragen. Zij meende dat bij CRM aangedrongen moest worden de muziekschool op ge lijke wijze te subsidiëren als andere instituten van volksontwikkeling. Ook was zij van mening dat er contact op genomen diende te worden met die gemeenten, die wel leerlingen voor de muziekschool leveren, maar nog niet zijn overgegeven de school ook te subsidiëren en tenslote merkte zij op, dat het niet redelijk was d'at werken de jongeren onder de 21 jaar wel moesten betalen, terwijl niet-werkende jongeren gebruik konden maken van de overheidssubsidie. Wethouder Plomp, die nog benoemd moet worden als lid van het algemeen bestuur van de muziekschool, zegde op voorhand toe, de vragen te zullen door spelen^ c. Jaarverslag van de Regionale Mu ziekschool Amersfoort over het cursus jaar 1972/1973 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Busljjntje Hees d. Brief namens Progressief Soest d.d. 6 augustus 1974 inzake de opheffing van de buslijnen Pijnenburg en Hees met voorstel te berichten overeenkom stig de ontwerp-brief. Conform besloten. „Progressief Soest" heeft te horen ge kregen dat de raad in principe er mee eens is, dat iedere burger recht heeft op een grote mate van mobili teit. Of het handhaven van een bus dienst moet afhangen van het feit dat de dienst al tientallen jaren aanwezig was, werd niet zonder meer beaamd. Dat hing ondermeer af van de instan tie die de vergunningen afgaf, de com missie vervoersvergunningen te 's-Gra- venhage. Er was een gedegen onderzoek inge steld en gebleken was dat bij de tweeuursdienst van de ~fijrtBaarn- Pijnenburg (16 ritten) op het trajekt Soestdij k-Pij ri'enburg één reiziger werd aangetroffen. En verder, dat 'de uur- dienst van lijn 11 (Soest-Zuid, Eigen- doniweg naar Hees, 34 ritten) een maximale trajectbelasting van 45 rei zigers vertoonde en dat aldus de dienst een overfrequentie van vrijwel 100 procent opleverde. Tensen had ophef fing aangevraagd en daartegen kon iedere belanghebbende protesteren gedurende de periode van 22 mei tot 10 juni en bovendien kon men op 4 juli tijdens een openbare zitting mon delinge bezwaren naar voren brengen. Van die mogelijkheid was geen gebruik gemaakt, maar de gemeente erkende, dat dat gelegen kon hebben aan het niet publiceren van de mogelijkheid. Dat was abusievelijk niet gebeurd en men bood zijn excuses ervoor aan. Progressief Soest wordt er dan op at tent gemaakt, dat tegen de beslissing van de commissie vervoersvergunnin gen beroep kan worden aangetekend bij de Koningin; belanghebbende zullen daarvan op de hoogte gebracht worden. Verder is de raad van mening dat het niet zinvol is opnieuw besprekingen te beginnen over de opheffing van de lijndienst; de uitkomsten zijn immers duidelijk. Wat betreft de stadsdienst die in Baarn onderhouden wordt staat vast dat de gemeente Baarn een bij drage geeft van circa 20.000 gulden Tensen voerde die dienst in om een „onrendabel uur" op te vullen en door de vrij grote bezettingsgraad kon wor den volstaan met de vrij lage gemeen telijke bijdrage. De lijndienst naar Hees en Pijnen burg ~is echter volkomen onrendabel en wordt daarom door de ondernemer af gestoten. Gemeentelijke subsidie zou neerkomen op een bedrag van circa 2 ton en ten opzichte van de behoefte, een niet verantwoorde uitgave. Tenslotte wordt gezegd dat het inscha kelen van een kleine bus geen oplos sing zal geven, omdat de loonkosten hetzelfde blijven en de kleinere bus relatief gezien meer onderhoud vraagt. De heer J. Visser (P.S.) wees op de Memorie van Toelichting op de Rijks begroting 1975 voor Verkeer en Water staat. Daarin zou staan dat als de ge meente het openbaar vervoer in 1974 zou subsidiëren met een luttel bedrag, dan zou het Rijk in 1975 het tekort voor 100 voor haar rekening nemen. Hij rekende voor dat het bedrag dat op deze rijkssubsidie in mindering ge bracht zou worden voor Soest zou neer komen op bijna 40.000 gulden (38.9GO x f 1,0'5), waarna resteerde de 100 ver goeding terzake van de in 1974 ver strekte subsidies. Visser dacht dat het verstandig was bij de staatsecretaris Van Hulen („zoals u weet een PPR- man") nader te informeren. En mocht dat allemaal niet lukken dan zou er misschien in Amsterdam (bij de PPR- wethouder) misschien nog een witkar- •etje los te brangen zijn „om die ene passagier uit Hees" te vervoeren. Hij stelde tenslotte voor het antwoord te herzien omdat de vragen een beetje te simpel afgedaan werden. Zover hoefde het voor de heer D. Hoekstra (CDA) niet te gaan. Hij infor meerde of er achteraf nog reacties van Hees-bewoners gekomen wören, maar dat' was! niet het geval. Mevrouw P. Oranje-Entink (VVD) vond het ver drietig dat de lijndienst"'opgeheven moest worden, maar het kon niet an ders, gezien de financiële uitkomst. Werd de dienst gesubsidieerd dan zou dat precedenten scheppen, zo dacht zij. De heer G. Old'enboom (CDA) dacht dat het bedrag van 2 ton lichtelijk overdreven was, zoals hij ook meende dat meer onderhourskosten voor klei nere bussen niet klopte. Verder vestig de hij de aandacht op d'e instelling „iijntaxi", die mogelijk soulaas zou kunnen gaan bieden. Ook de heer C. Verheus (CDA) wees daarna op de lijntaxi-dienst, waarover in de eerder aangehaalde memorie van toelichting werd gesproken. 'n PIANO, waardevol en waardevast. Burg. Grothestraat 20 - Tel. 12968 Stemmen - Onderhoud - Verhuur J. van Poppelen (CDA) te vroeg weg De heer J. van den Brakel (PvdA) vond het antwoord niet overal duide lijk. Hij informeerde verder of de hoorzitting niet overgedaan moest worden, omdat er geen aankondiging van gedaan werd. „De mensen krijgen nu het idee dat ze aan de kant ge schoven zijn; laten we het spelletje soelen zo als het moet; als we dat niet doen dan weten we zeker dat de be volking op zijn strot gaat staan", aldus de heer Van den Brakel. Ook wilde hij weten of er, zo de d'ienst opgeheven werd, nog andere plannen zouden maakt worden. Wethouder Ebbers beantwoordde de sprekers. Hij was van de inhoud van dc memorie van toelichting niet op de hoogte, maar hij zou zich alsnog oriën teren. Het bedrag van twee ton was niet uit de lucht gegrepen, maar een cijfer dat hij gekregen had van de rijksinspectie voor het vervoerswezen. Met de lijntaxi was de wethouder ook niet op de hoogte, maar hij was bereid de zaak te onderzoeken. Wat de be kendmaking van de hoorzitting betrof verwees hij („ik weet d'at het een beetje vreemd overkomt") naar de Siaascourant waarin de aankondiging was opgenomen. Het was zijnsinziens wel een vorm van aankondiging, al re aliseerde hij zich goed dat niet ieder een de Staascourant las. De gehele procedure kon niet opnieuw gestart worden, maar wel was beroep mogelijk en hij stelde voor dat de ge meente zo'n beroep zou ondersteunen. Het in beroep gaan zou evenwel het Burgemeester college is één opheffen van de dienst niet opschorten. Visser was het met het beroep op de Staascourant niet eens en hij vond het toch een kwalijke zaak dat in het ge meentehuis die courant niet gelezen werd. Mevrouw P. Oranje-Ervtink (WD) greep de „kapstok" om te informeren naar een busdienst langs Honsbergen en de heer Van Poppelen (CDA) infor meerde toen naar de verbetering van de verbinding met Zonnegloren en het opnemen van de Stadshouderslaan in een lijndienst. In het kader van de reorganisatie van de busdiensten door Soest, zou Hons bergen een goede kans maken. Een bus zou gaan ryden via Smitsweg, Veen besstraat, de Akkeren, Gerrit van der Veenstraat naar Honsbergen om dan verder de Laanstraat te volgen. Ook de Stadhouderslaan maakte een kansje, maar voor Zonnegloren zag wethouder Ebbers geen directe oplossing. Nadat de burgemeester nog gezegd had de memorie van toelichting wel gelezen te hebben en niet te veronder stellen dat het rijk bereid zou zijn een d'ienst met een zo grote-onderbezetting te subsidiëren, werd deze discussie oesloten. e. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. S.E.C. f. Brief van de voetbalvereniging SEC d.d. 23 augustus 1974 inzake kwijtschel ding van de eerste termijn van rente en aflossing van de lening van ƒ71.000,- met worstel te berichten overeenkomstig de ontwerp-brief. Voor SEC geen directe soulaas. Wel bleek iedereen overtuigd te zijn dat de voetbalclub grote problemen heeft. Men wil er in december nog eens op terugkomen, omdat, zoals in de brief staat, de eerste aflossing van de lening pas op 31 december 1975 verschuldigd is en op 31 december van dit jaar slechts betaald hoeft te worden de rente over de gelden die vanaf de eer ste opname, tot genoemde datum, zyn opgenomen. CDA-er Van Logtenstein vestigde de aandacht op d'e kwestie reclameborden langs de sportvelden. Hij dacht dat de oplossing en het verlossende woord van de sportstichting wel erg lang wegbleef. Ook Visser (P.S.) wilde daar iets meei; over horen; hij begreep het eerd'er ingenomen standpunt niet en verder bleef hij van mening dat het gebaar van kwijtschelding maar ge maakt moest worden. der zou daarnaar informeren. Wat de reclame betreft was de wethouder van oordeel dat de oplossing wachtte op standpunten inzake de verdeling van de opbrengsten uit deze reklame. Groot-onderhoud g. Brieven d.d. 1 september en 3 sep tember 1974 van de bewonerscommis sie premie woningen te Soesterberg in zake het „groot-onderhoud" van de premiewoningen te Soesterberg met voorstel te antwoorden overeenkomstig het ter inzage gelegde concept-ant woord. Conform besloten. Betreurd werd door de heer D. Hoek stra (CDA) dat in de brief geen nadere precizering, al was het maar per kwar taal, werd gegeven. In de brief wordt niet meer gezegd dan dat in 1975 een aanvang met de werkzaamheden zal worden gemaakt, waarbij de bewoners of bewonerscommissie zal worden inge- scnakeld. De CDA-er Verheus wilde ook nadere aanduiding van het begin van de werk zaamheden en hij wees in dat verband op een brief uit 1972, waarop eigenlijk nog geen antwoord was ontvangen. Wethouder De Haan meende dat het niet juist was zich nu al vast te leg gen op data; er lag nog te veel werk. Wel zou hij onderzoeken wat er met de brief van 1972 gebeurd was. Vol gens wethouder Ebbers was d'e brief echter wel beantwoord en nog wel niet zo lang geleden. Voordat daarna het „wethoudersdebat" losbarste wetrd mededeling gedaan dat van de Kerkpadcommissie een brief werd ontvangen, waarin het einde van het bestaan van de commissie werd aangekondigd. Daarin werd dank ge bracht aan al degenen die het de com missie mogelijk maakte haar werk te verrichten. Niet alle wensen waren in vervulling gegaan, met name de leges heffing en de gevaarlijke inritconstruc tie waren tegenvallers, maar globaal gezien was men tevreden en had men het idee voldaan te hebben aan de ge geven opdracht. Men meende ook ber neden de oorspronkelijk begrote kosten gebleven te zijn. De dank is wederkerig en namens de raadzal die overge bracht worden. Portefeuilles h. Brief d.d. 18 september 1974 van de raadsfractie van het Christen Demo- //ELPCTROTECHNISCH BUREAU, f - Wasautomaten, drogers, - afwasautomatèn, koelkasten -enz.,,"' O.a.: Miele, Siemens,Za'nussh Bosch en Candy Verkoop;.'Soeó.terbergsestraat 20a 'Telefoon 17253 v 'F--.. Serviceplaats: Birkslraat 48 Telefoon 13367-18978 <*k (onder nieuwe direktie) Er is zoveel in ons keukencentrum te zien, en nog veel meer over die keukens te vertellen. Dat vond de heer K. de Wilde (PvdA) wat al te voorbarig, omdat het om overheidsgeld ging. Hij nam aan dat SEC schade had geleden, maar hij vond het ook juist dat dat toegelicht werd. Waai de heer De Wilde nog wel belangstelling voor had, was voor de onbeantwoord gebleven brief van 9 september die SEC schreef aan ge meentewerken en sportstichting. Daar sioten de heren Blaauw (WD) en Van Poppelen (CDA) zich bij aan ën de heer Blaauw drong bij de wethouder aan een gesprek met SEC-bestuurders te arrangeren. Wethouder De Haan wist dat de zaak reclameborden in een eindstadium ge komen was. De visie van de sport stichting zou doorgespeeld worden aan de raad. Hij wilde niet, zoals Visser, voor Sinterklaas spelen; SEC was zijns inziens ook niet op „die toer". Een ge sprek met SEC zou gehouden worden en de uitslag daarvan aan de raad meegedeeld. Voor de heer J. van Poppelen (CDA) was het antwoord van de wethouder ce vaag. Er zou meer te vertellen zijn, dacht hij. Waar lag nou de fout? Ook was hij van mening dat een difinitieve beslissing over de reclame te lang op zich liet wachten. SEC had negen maanden geleden al aanbiedingen van firma's gehad en nu zou zo ook dit seizoen weer voorbijgaan zonder dat er gebruik van gemaakt zou kunnen worden. De heren Blaauw en De Wilde waren het niet met Van Popeplen eens. Men wilde het resultaat van het ge sprek met SEC afwachten. De heer De Wilde bleef wel teleurgesteld dat de brief van 9 september niet be antwoord bleek te zijn en de wethou- cratisch Appèl inzake de verdeling van de werkzaamheden van de leden van het college van burgemeester en wet houders met het voorstel deze brief te behandelen aan het einde van de raadsvergadering. Gelijktijdig werd behandeld de brief van het NW, dat zich ook ongerust maakt over de portefeuille-verdeling. Met name ging het over de splitsing van de portefeuilles Ruimtelijke Orde ning en Grondbedrijf en het feit dat de burgemeester de portefeuille van R.O. onder beheer had genomen. Het CDA was van mening dat R.O. een politiek stempel had en op verzoek van de burgemeester werd uiteengezet, wat in dit verband „politiek" betekende. met Hasselblad gefotografeerd complete repor tage in album vanaf ƒ150. TEVENS complet** filmreportage mogelijk. JAC. VAN LENNEPLAAN 13, BAARN De heer D. Hoekstra (CDA) belastte zich ermee in eerste instantie. Hij meende dat R.O. van een dergelijke importantie was, dat de beheerder van de portefeuille kwetsbaar werd en daar wilde h(j de voorzitter van de raad voor behoeden. Namens het college zei de burgemees ter het daar niet mee eens te zijn. Hier in Soest werd in het college collegiaal gewerkt; had het college tot taak het beleid voor te bereden en later, uit te voeren. De raad had het beslissings recht op het te voeren beleid en zo er sprake was van een politiek stempel, dan zou dat door de raad gedrukt worden. Als voorzitter van het college had zij een coördinerende taak en bo vendien moesten de taken met drie wethouders verdeeld worden. Zij had de taken op zich genomen waarin een coördinerende taak aan verbonden was. R.O. hoorde daartoe en kijkend naar de komende jaren zou beslist moeten wor den over het plan Zuidereng. Zij was de Wilde (PvdA) zakelijk ook voorzitter van de werkgroep ont wikkelingsplan en de ontwikkeling van Soest had rekening te houden met het streekplan en over de grenzen van de gemeente heen zou met het provinciaal bestuur overleg gepleegd moeten wor den. Veel coördinerende gedachtenwis- selingen derhalve. Wat de afscheiding van „grondbedrijf" betrof, meende de burgemeester, dat er eigenlijk sprake was van een af gescheiden financiële administratie. Koop en verkoop kwam automatisch in de commissie R.O. uit planologische overwegingen en bij de financiële com missie. Zij meende, dat er duidelijk onderscheid gemaakt moest worden tussen grondbedrijf en grondbeleid. Overigens werd in een groot aantal gemeenten, 19 somde zij er op van ge lijke grote als Soest en weliswaar al len met vier wethouders, de portefeuil le R.O. beheerd werd door de burge meester. De heer Hoekstra (CDA) was het daar allemaal mee eens, maar toch had hij het gevoel, dat er sprake geweest was van een noodsprong, het gevolg van het rampzalige besluit het aantal wet houders terug te brengen tot drie. Voordat hij toen echter de hele rim ram van het vooroverleg kon oprake len, greep de burgemeester in. Zij zei het bijzonder te zulen betreuren in dien werd teruggekomen op de discus sie die bij de zetelverdeding gevoerd werd. Zij verzocht de heer Hoekstra zich te beperken tot de nu voorliggen de vragen. Dat deed de heer Hoekstra, die toen zeer kort moest zijn en nu slechts kon constateren dat er iets ingebruikelijks gebeurd was; de burgemeester had er een halve wethouderszetel bijgekregen. Hij bleef van mening dat dat niet juist was. De heer J. van Poppelen (CDA) vond het niet juist dat voorbij gegaan werd ^0 1 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal SOESTERBERGSE- STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST aan de wethoudersverkiezing omdat toen de basis gelegd werd voor de hui dige situatie. De wethouders hadden het voorstel (3 wethouders) ondersteund en duidelijk overwogen wat hen boven het hoofd hing en besloten het werk met drie man aan te pakken. De por tefeuille-was wel degelijk een politie ke zaak, omdat in het verleden er toch veel kritiek geweest is op ondermeer woningbouw en wegenplanning. Tij dens de algemene beschouwingen had de WD-fraktie de portefeuille aan het CDA aangeboden. Ook was hij van mening, dat juist woonruimteverdeling niet bij een wethouder thuishoorde, maar bij de voorzitter; dat was in het vooroverleg besproken. En dat was nu wel gebeurd. De heer G. Oldenboom (CDA) meen de dat aan het verleden niet te ontko men was, dat zou men voorlopig blij ven meedragen. Vroeger werd reeds de discussie die nu gevoerd wordt over ruimtelijke ordening en grond be drijf uitputtend behandeld. Ambtelijke kringen waren het destijds niet eens met het gegeven advies. Grondbedrijf was niet een zuiver financiële zaak; zuiver financiële zaken bestonden zijnsinziens niet, want financiën was altijd een dimensie van het beleid. Hij noemde het niet elegant de scheiding aan te brengen en stelde voor alsnog de beide portefeuilles bij een wethou der onder te brengen en in een com missie te behandelen. De heer Van Poppelen kondigde toen aan te zullen vertrekken, wegens ver plichtingen elders. Dat vonden PvdA en WD niet juist en ook de burge meester zei het niet elegant te vinden, maar het voor de persoonlijke verant woording te laten van degene die ver trok. De fraktievoorzitter van de VVD stelde voor de heer Van Poppelen te rug te roepen en anders de discussie over dit punt maar te sluiten. CDA-er Van Logtestcin merkte op dat de discussie best zinnig kon doorgaan zonder Van Poppelen, omdat de vra gen gesteld waren door de fraktie. „Welke fraktie", wilde de VVD weten, „het CDA Kan er dan niet één spre ken Moeten het er dan drie zyn „We zitten hief in een ruimte", was het antwoord van Van Logtenstein; „we zijn hier met 25 mensen die kun nen spreken". Cv verkrijgbaar bij Van Weedestraat 31, tel. 12239 gratis kleurenfolder beschikbaar J Na dit intermezzo kreeg de heer K. de Wilde (PvdA) het woord. De fraktie ondersteunde de genomen beslissing, al zou in geval van vier wethouders de kwestie anders bekeken zijn. Hij had een andere opvatting over „poli tiek" dan eerder door de heer Hoek stra naar voren gebracht werd. Het had niets te maken met kwetsbaarheid, maar met een visie op de maatschap pij en in zoverre vond hij alle taken die de gemeente had, politiek belang rijke taken. Woonruimtebeleid was naar zijn me ning juist een kwestbare zaak en daarom vond hij het merkwaardig dat het CDA juist deze portefeuille aan de burgemeester toegedacht had. Als het CDA wél meegedaan had, dan zou het CDA meegedeeld hebben en zou Ruim telijke Ordening hen ongetwijfeld toe bedeeld zijn. Die voorkeur hadden PvdA en VVD uitgesproken. Het CDA kon alsnog de betere verdeling bewerk stelligen door mee te doen. Overigens dacht hij dat bij vier wethouders de portefeuille R.O. niet door de burge meester beheerd moest worden; hij veronderstelde, dat dat niet verstandig zou zijn. Dat dat in andere gemeenten wel zo was, noemde hij een merk waardige toestand. Wat Soest betrof waren de taken op de beste manier verdeeld. De heer De Wilde gaf er verder de voorkeur aan dat als het mogelijk was grondbedrijf en Ruimte lijke Ordening in één portefeuille on der te brengen, omdat men weliswaar grondbedrijf als een „administratie" kon beoordelen, maar er toch ook dui delijk beleidskanten waren. Wat dat betreft was hij het met het CDA eens. Ir. M. A. van Ee (VVD) zei ook niet gelukkig te zijn met een college be staande uit. drie wethouders. Dat had de VVD nooit beweerd. Als het CDA ln het belang van de gemeente wilde meewerken, dan was er voor hen altijd nog een plaats beschikbaar in het col lege. Vender was hij het eens met de Voor het vervolg van dit raadsverslag zie men de volgende redactionele pa gina.

Soester Courant | 1974 | | pagina 7