n Totaal bijna 37 miljoen gulden DonMag 7 november 1971 53e jaargang no. li Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 129156 Ere-voorzitter SEC, de heer Wilhelm, overleden LIEF ZIJN VOOR GEVANGENEN SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9.— Verschijnt iedere donderdag oor 1975 een sluitende gemeentebegroting De gemeente heeft ook voor het jaar 1975 een sluitende begroting. Weliswaar moeten daarvoor weer enkele belastingen verhoogd worden en moet ook een bescheiden gedeelte van de saldi-reserve aangesproken wor den, maar de inkomsten dekken de uitgaven weer en in totaal beloopt dat een bedrag vaó bijna 37 miljoen gulden (exact 36.882.759 gulden). Het is een record bedrag en vergeleken met vorig jaar zo n flinke 18,5% hoger. Vorig jaar was dat, vergeleken met 1973 10% en de jaren daarvoor 15 en 24%. In 1971 was het totaal bedrag waarmee we onze gemeentehuishouding deden ruim 19% miljoen, maar wat dat betreft is het allemaal niet anders dan in een gewoon huishouden. Een fors gedeelte van ons huishoudgeld gaat naar openbare werken; 23,87%. Naar het onderwijs, kleuter basis en mavo, verdwijnt 22,9% en 13,96% wordt besteed aan algemeen beheer. Ook voor openbare veilig heid, politie en brandweer, geven we heel wat uit; 14,63% en verder 6,66% aan sociale zorg, 6,83 pet aan cultuur en recreatie, 4,89% aan volksgezondheid en 2,24% aan volkshuisvesting. Wat de inkomsten betreft komt maar 10,27% van gemeentelijke belastingen; 46,1% van het gemeentefonds en 22,49% van rijksbijdragen. De gemeentelijke belastingen, die verhoogd worden zijn straatbelasting, rioolbelasting, reinigingsrechten en de opcenten personele belasting. Dat levert in totaal 289.000 gulden op. De overige rechten en belastingen worden het komend jaar niet verhoogd, zo is althans het voornemen. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat met ingang van 1975 hogere vergoedingen zullen wor den gegeven aan de raadsleden, maar er mag dan niet verwacht worden dat de algemene uitkering (de bijdrage van het rijk) extra verhoogd wordt. Om die reden is er in de post „onvoorziene uitgaven" een be drag van 115.000 gulden öpgenomen. Maar niet alleen onze raadsleden krijgen méér; ook een aantal verenigingen worden beter bedacht dan vorige jaren. De dierenbescherming krijgt 250 gulden meer; de bibliotheek voor de aanschaf van boeken, 5000 gulden meer; de muziekverenigingen, de harmoniën, 4965 gulden meer; de Soester Orkest Vereniging 600 gulden meer; Apollo, het mannenkoor, 100 gulden meer; 't Nut 400 aulden meer; de natuurwacht Eem- land 400 gulden meer; de maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde 75 gulden meer; het Soester Applaus de toneelvereniging, 200 gulden meer; de vrouwen advies commissie 395 gulden meer; het Dorpshuis te Soesterberg 3000 gulden mee( en de VW 1000 gulden meer. Het lijken zo op het oog geen grote bedra gen, maar in procenten uitgedrukt is het toch soms 50% en meer. Het Astma Fonds, de Nierstichting, de vereniging Bescherming Voetgangers, de Hartstichting, de stichting „Tussen Vecht en Eem" en de Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering vroegen voor het volgend jaar weer subsidie aan, ondanks dat zij vorig jaar te horen gekregen hadden dat Soest hen niets kon geven. Artishock krijgt wel iets meer en wel in de sector personeelskosten. In de nota van aanbieding wordt hier en daar, zo lijkt het althans, rekening gehouden met nieuwe raadsleden. Bij het hoofdstuk „stedelijke ontwikkeling" bijvoorbeeld, wordt gedoceerd, maar soms worden zinnen gefor meerd waar je ,,u" tegen zegt zoals: en dat gaat over de algemene uitkering uit het gemeentefonds: „De gemeente zit met 20,72 per inwonér boven de nieuwe benedengrens en beneden dé oude bovengrens". Een andere mooie zin is: .„het bevorderen ven een zinvolle verscheidenheid in het ruimtegebruik en wel op zo danige wijze dat deze duurzaam tegemoet komt aan de primaire levensbehoeften van de mens en tevens verantwoorde leefmogelijkheden voor de mens biedt", of: „het bevorderen dat bij de ruimtelijke inrichting een hiërachie van verzorgingscentra open Staat, die bovendien zo gunstig mogelijk worden gesitueerd ten op zichte van het bestaande communicatiesysteem". Financiële aspekten De inkomenspositie van de gemeente is gunstiger geworden, waarvan de voornaamste oorzaken zijn de reeële verbetering van de algemene uitkering en van de uitkering onderwijs uit het gemeentefonds, alsmede de hogere ver goedingen van het gasbedrijf. Het schaalbedrag per inwoner voor de groep van gemeenten waartoe Soest behoort, is voor 1975 vastgesteld op 69 gulden (vorig jaar was dat 63,25). Het voorlopig uitkeringspercentage waarvan bij het verlenen van voor schotten wordt uitgegaan, is bepaald op 404. In het bedrag per inwoner en het uitkeringspercentage zijn de voor schotten op de salariscompensatie voor 1974 en 1975 verwerkt. De financieringspositie van de gemeen te is in het afgelopen jaar niet gun stiger geworden. Dit jaar (1974) werd tot een bedrag van 1.872.000 gulden aan vaste geldleningen ontvangen. Een groot deel van de investeringen kon uit eigen middelen worden gefinancierd en hoewel door de centrale financie ring de gemeenten in belangrijke ma te in hun zelfstandigheid worden be knot, kan in Soest niet gezegd wor den dat daardoor tot heden de uitvoe ring van voorgenomen werken in ern stige mate is gestagneerd. Voor 1975 zijn de volgende nieuwe ka pitaalsuitgaven geraamd: 10.000 gulden voor de vervanging van de recherche auto bij de politie; 80.500 gulden kapi taalverstrekking aan gemeentewerken; 20.000 gulden voor kleine sportvoorzie- ningen; 6.900 gulden kapitaalverstrek king aan de sociale dienst en 460.000 gulden kapitaalverstrekking aan het gasbedrijf. Politie Gemeentewerken gaat voor 10.000 gul den verkeerstelapparatuur aanschaffen; voor 15.000 gulden containers; voor 6.000 gulden gereedschappen voor de autowerkplaats; voor 16.500 gulden een motormaaier en voor 33.000 gulden twee bestelauto's. Het gasbedrijf gaat voor 185.000 gulden het hoofdbuizennet uitbreiden en voor 55.000 gulden dienstleidingen; voor 45.000 gulden het aantal meters ver groten en voor 75.000 gulden meer toe stellen in huur geven. Voor 100.000 gul den worden er vervangingen gepleegd aan deze vier zaken. Politie In de afgelopen jaren is de organieke sterkte var. de politie op bescheiden schaal uitgebreid. Dat mocht van de minister van binnenlandse zaken. Ook per 1 januari aanstaande mag de sterk te weer met twee man worden ver meerderd en daardoor beschikt het corps dan over 62 functionarissen. Het aantal adjudanten werd per 15 okto ber j.1. met één vermeerderd (brigadier Den Hartog werd adjudant) tot vier en het aantal brigadiers teruggebracht van 9 naar 8. De korpschef, de heer H. G. Scholtmcjjcr, zal op 1 april de politiedienst met functioneel leeftijds ontslag verlaten. Met de uitkeringen van het rijk kun nen nog steeds niet alle uitgaven ge dekt-.wórden voor het politie-apparaat. Daaróm zal ook dit jaar weer het te kort fgeraamd op 94.400 gulden - in 1974 1(10.277 gulden) uit de algemene middelen moeten worden gedekt. In 1975\zal ook begonnen worden met de herziening van de algemene politie verordening. Incidentele wijzigingen zijn in de loop der jaren wel aange,- oraoht niaar de samenhang is ver stoord. Vandaar. Brandweer Voor het kbménd1 jaar geen aanschaf van nieuw materiaal. Voor jaarwedden wordt in totaal een bedrag van 216.212 gulden uitgetrokken; voor Soesterberg 4.499 gulden. Er is een begi\i gemaakt met het ont werpen van nieuwe rechtspositierege lingen voor hef» vrijwillige brandweer personeel en in vde nieuwe begroting is een bedrag gereserveerd op de post on voorzien. eventdeel voortvloeiend uit deze nieuwe régeling. Ook worden nieuwe statuten voorbereid voor de brandweerverenigingen. Geconstateerd wordt dat het takenpakket van de biandweer zich me«er en meer uitbreid dat eist steeds meer kennis, ervaring en oefening en het college is daarom verheugd dat steeds, meer vrijwilligers bereid zijn zich in >te zetten voor de gemeenschap. De totale post brandweer bedraagt 753.112 gulden. Volksgezondheid De begrotingspost voor', volksgezondheid is 1.588.409 gulden. Voor het lopend jaar was dat ruim 443.075 gulden lager. Van 10 tot en met 25 uripart a.s. zal de tweede ronde wordeft gehouden van het bevolkingsonderzoek naar kanker aan de baarmoeder; de eerste ronde vond dit jaar plaats. Overwogen wordt of het wenselijk is een bevolkingson derzoek naar hart- en vaatziekten te laten verrichten en ook woeden onder zocht de mogelijkheden v.an een ge wijzigde aanpak van het bevolkings- onderzoek naar longaandoeningen. In 1975 wordt waarschijnlijk ook de „centrale post ambulancevervoer Amersfoort" gerealiseerd en "dat gaat betekenen een continu-bezetlüng van de centraalpost. Gmstreeks de jaarwisseling zal de nieuwe ambulance-auto in bedrijf worden genomen en volgend ji^ar zal een krediet gevraagd worden om de vervanging mogelijk te makeh Van de andere, uit 1968 stammende, atfyo. In regionaal verband wórdt gewer'k\ aan een gezamenlijke aanpak van g^zond- heidstaken. Stedelijke ontwikkeling Net als andere jaren wordt nog 'ge sproken van „stedelijke ontwikkeling" hoewel in de plannen is opgenomen de realisatie van een „dorpscentrum". .Ge wezen wordt op de relatie van best\»ni- mingsplannen met provinciale streek plannen en wat Soest betreft dat ren kening gehouden moet worden met het in voorbereiding zynde streekplan* Utrecht-Oost. Dat plan zal overigens eerst in 1978 gereed zjjn. In het in voorbereiding zijnde ontwik kelingsplan Soest 1974 zal de in de 'aatsle jaren optredende daling van liet geboortecijfer haar uitwerking niet kunnen missen. Bezinning over de grenzen van de groei van de gemeente wordt daarom noodzakelijk gevonden. Overigens komt die daling van het ge boortecijfer voorlopig alleen tot uiting in de verminderde bezettingsgraad per woning. Niet vóór 1985 zal naar verwacht wordt de verlaging van de bevolkings groei doorwerken in zaken als wo ningbouw, verkeers- en vervoersbe hoeften. Een opmerking wordt ge maakt met het oog op de lange loop tijd van bezwarenprocedures. „Eén subjectief belang kan een plan jarenlang ophouden. Daarom is veel vuldige toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening zowel onvermijdelijk als ook in het belang van de burger, of het nu gaat om de bouw van een enkel woonhuis of om bouwplannen van grotere om vang, die de woningnood doen ver minderen. Zonder de toepassingsmoge lijkheid zou weinig terecht komen van woningbouwprogramma's in ons land". Het hanteren van artikel 19 blijft ech ter een noodoplossing en daarom wordt met vreugde geconstateerd dat door de regering voor 1975 een wijziging van wet op de Ruimtelijke Ordening in het vooruitzicht is gesteld, waardoor de bestemmingsplanprocedures worden verkort. Wat Soest betreft zijn de volgende p'anen in voorbereiding of in proce dure: Overhees (er wordt gebouwd met art. 19 - plan ligt ter goedkeuring bij G.S.): Klein-Engendaal (ontwerpplan werd 28 juni j.1. aangeboden aan de Provinciale Planologische Commissie); Landelijk Gebied (heeft ter visie ge legen en zal begin volgend jaar vast gesteld kunnen worden); Industrieter rein (eerste herziening heeft ter inzage gelegen en zal eind dit jaar of begin volgendjaar worden vastgesteld), Soest-midden (revisieplan - vooroverleg zal^ begin volgend jaar aanvangen); Zuidereng (realisatie dorpscentrum omstreeks de jaarwisseling tervisieleg- ging van het ontwerp); Park (Engh- park - plan niet verder in voorberei ding genomen); Hees (vooroverleg eer ste helft 1975); Steenberghe I-Soester- berg (er wordt gestart met de bouw van woningen binnenkort); Kampweg Casino (plan voor goedkeuring naar G.S. gezonden); Zwarte Wegje-Soester- berg (grond van de gemeente en zal verkocht worden ten behoeve van par ticuliere bouw. Vooroverleg is gestart); Amersfoortsestraat-Soesterberg (voor overleg medio 1975). Momenteel zijn bij de Kroon beroeps procedures aanhangig tegen de plan nen: Soestereng-Weg over de Eng; Scest-Zuid. Kerkebuurt en Industrie terrein Soesterberg. In het afgelopen jaar zijn daar afge wikkeld de Kroonprocedures met be trekking tot de plannen Egghermonde I, en Soestereng-Park en Centrum. Eggihermonde werd goedgekeurd, maar aan het Park-Centrumplan werd de goedkeuring onthouden, met uitzonde ring van het gedeelte dat bestemd is Voor de doortrekking van de Dalweg. Woningbouw Het woningbouwbeleid is thans hoofd- /atkeljjk gericht op de bouw van een- gezinshuizen en naast de sociale wo ningbouw worden nu in de bestem mingsplannen ook gronden aangewezen voor individuele woningbouw c.q. de particuliere bouw. Met de ontwikkeling van fase 2 van het plan Overhees zal in 1975 een be gin gemaakt worden. Gelet op de be hoeften, zal het woningbouwpakket voor die 2e fase nauwelijks afwijken van het plan 1-e fase. Er is een geringe verschuiving te verwachten van het accent van woningwetbouw naar imdi- dioueel gesubsidieerde bouw. Het woningbouwbeleid in het alge meen zal ook de komende jaren moe ten worden afgestemd op de behoefte aan goedkopere huurwoningen. Gelet evenwel op de relatief hoge huren van nieuwbouw, zal tevens getracht wor den op indirecte wijze via doorstro ming een goedkope huurwoning vrij te maken, Het aantal gegadigden voor een bouwkavel beloopt ongeveer 350. Gelet op de voortdurende stijging van de bouwkosten, wordt gestreefd naar spoedige gronduitgifte. Zij die een wo ning achterlaten, welke als doorstro mingsobject kan word'en beschouwd, genieten bij de toewijzing van percelen bouwgrond een zeker^ voorkeur. De gemeente beschikt over voldoende gronden voor woningbouw in de ko mende jaren; de ontwikkeling van de gemeente is daarmee, bezien op mid dellange termijn, veilig gesteld. Het govolg daarvan is wel dat de gemeente minder actief zal zijn op het gebied van grondwérving. Wel zullen gronden aangekocht worden ter afronding van het gemeentelijk bezit. Van belang wordt gevonden dat de open plekken zoveel mogelijk worden opgevuld en op dat punt zal de actieve grondpoli- tiek worden voortgezet. Economie Een belangrijk aspect in de ontwikke ling is ook dat de plannen economisch haalbaar moeten zjjn en dan kan niet volstaan worden met de opzet dat de overheid er „uitspringt". In het onder zoek zal ook steeds betrokken w-orden de economische belangen van de be woners, de ondernemingen en de be drijven. Een verkeerd vestigingsbeleid kan een goede levensontplooiing van de bevolking, een goed leefmilieu, in de weg staan. Er wordt in de „nota van aanbieding" gewezen op de ontwikkeling in de loop der jaren, waardoor een spreiding van het wiinkelapparaat ontstond, die nóg in het belang van de consument was. Onderzocht zal worden hoe het staat met de koopkrachtbinding maar ook met de koopkrachtafvloeiing en dat onderzoek zal regionaal geschieden. Ten aanzien van het industrievesti- gingsbeleid wordt gesteld dat de mo gelijkheden tot vestiging van nieuwe industrieën op het industrieterrein te Soest vrijwel is uitgeput. Zeer inciden teel zal nog slechts kunnen worden voorzien in de behoefte van plaatse lijke bedrijven. In Soesterberg zijn nog wel enige vestigingsmogelijkheden, maar de grond is bijna geheel particu lier eigendom en de gemeente is niet van plan daarvoor een actieve grond- politiek te voeren. Overigens is het college van burge meester en wethouders van mening dat werkgelegenheid en daarbij ge paard gaande industrievestiging, regio .naai zal moeten worden bekeken. Onderwlji Er wordt nog gewerkt aan het door de raad gevraagde rapport met be trekking tot de vestiging van een S'jhool voor havo/vwo te Soest. Het ETI is daarvoor doende. Er moet volgens de minister bij ves iiging van dergelijke scholen rekening gehouden worden met het feit dat dat niet mag leiden tot ontvolking van be slaande scholen, maar óók met het belang dat vooral jonge leerlingen hebben bjj verkorting van de vaak gevaarlijke weg naar school. Te verwachten is dat de r.k. mavo toestemming van de minister krijgt om een nieuwe school te gaan bouwen, terwijl ook geconstateerd wordt dat de behuizing voor de prot.christ. mavo niet meer voldoet. De p.c.-havo/athe- neum is op het scholenplan voor 1975 opgenomen. Er is wat Soest betreft een principe- bereidverklaring van de besturen van de lagere scholen voor de stichtin; van een samenwerkgins l.o.m.-school (dat bleek niet mogelijk voor een havo/ vwo}. De l.o.m.-school komt in de regio Baarn/Soest en in Baarn zijn de ge sprekken met de lagere school bestu ren nog gaande. Het onderwijs aan kinderen met leer- opvoedingsmoeilijk heden zal naar de mening van het Soester college nauwe relaties moeten onderhouden met het gewone onder wijs. Wat betreft het kleuter- en lageron- derwijs zal bij de bouw van nieuwe scholen rekening gehouden worden met de bevolkingsgroei en dat zal tot gevolg hebben dat niet alle leerlingen uit nieuwe wijken in permanente ge bouwen zullen kunnen worden onder gebracht. Het zal ook tot gevolg hebben dat, om een evenredige verdeling van het aan tal leerlingen over d'e diverse openbare scholen mogelijk te maken, in sommige gevallen aan de ouders van kinderen zal moeten worden gevraagd hun kind naar een andere school te sturen dan zij eigenlijk wensen. Het leerlangenaaantal op scholen in de bestaande wijken geeft nog grote zor gen; sommige scholen kunnen zich niet zesmansscholen handhaven. Een van de oorzaken zou zijn het (nog) niet bebouwen van de wijk Kerckenlandt. Gereed kwamen in het jaar 1974 de nieuwe dubbel-mavo aan de Konings weg (v. 'd. Hucht en openbare), het schoolgebouw bij het Van Arkelinsti- tuut en het gymlokaal bij de Mar ia- school; daarnaast ook voor drie scho len nieuwe onderwijsruimten ter ver vanging van oude lokalen. Op het programma staan de vernieu wing van de Savornin Lohmanschool, de InsingerSchool en de Van der Huschtscholen. Bij de laatste wordt een gymlokaal gebouwd. Gemoderniseerd zal worden de Prins Willem-Alexanderschool, terwijl er vergevorderde plannen zijn voor de bouw van een school in de nieuwe wijk Overhees. Dan komt er een gymlokaal bij de Groen van Prinstererschool, terwijl de eerste aanzet is gegeven voor de ver vanging van de Da Costaschool. Wat het overleg met onderwijsadvies- instanties betreft zal een zekere co ördinatie bevorderd worden om dou blures, misverstanden en onnodige spanningen te voorkomen. Onderwijsvernieuwing heeft de aan lacht. Cultuur Uitgangspunt bü het cultuurbeleid is dat de kunstbeleving, kunstbevordering en creatieve deelneming van de burge rij aan de cultuur van grote betekenis is voor de ontplooing van de mens. Waar nodig zullen organisaties en verenigingen, welke zich op cultureel gebied bewegen, steun, welke overi gens niet altijd van financiële aard oehoeft te zijn, van de gemeente ont vangen. Ter bevordering van de mogelijkheden om in culturele waarden te participe ren, zal de commissie culturele zaken een aanvang maken met het- onder zoek naar de mate waarin kunstzin nige vorming op de lagere scholen wordt bedreven. Het huisvestingsprobleem van de Re gionale Muziekschool zal tijdelijk kun nen worden opgelost met het beschik baar stellen van een aantal lokalen van de voormalige openbare mavo aan de Middelwijkstraat. Ook de bibliotheek heeft nog proble men, maar daar zal verandering ir kunnen komen als de Wet op het openbare bibliotheekwerk (waarschijn lijk op 1 juli 1975) van kracht wordt. Daardoor zal de financiële vergoeding door het Rijk opgevoerd worden tot uiteindelijk 100% van de personeels kosten en 20% van de overige kosten. Maatschappelijke zorg Door de ingebruikname van „De Drie Eiken" te Soesterberg en „Honsbergen" te Soest is een einde gekomen aan het ontbreken van goede zelfstandige woonruimten voor bejaarden. Door opening en vernieuwing en uitbreiding van erkende tehuizen voor de verple ging van chronisch zieken en bejaar- Het dagelijks bestuur van onze ge meente: v.l.n.r. de wethouders Plomp en De Haan, de burgemeester, gemene- te secretaris Borreman en wethouder Ebbers. Foto Herman van Dam den in de regio, zijn thans voldoende mogelijkheden tot plaatsing aanwezig. In de loop van 1975 zal benoemd kun nen worden een opbouwwerker, die werkzaam zal moeten zijn in de sector welzijnsbeleid ter begeleiding en sti mulering van de Soester samenleving. Zwembaden De begroting voor 1975 van het Na tuurbad sluit met een .tekort van 288.288 gulden. Die wordt o.m. ver oorzaakt door minder opbrengsten van de dagkaarten e-d„ meerkosten van salarissen, onderhoud en gasverbruik. Het nadelig saldo voor „De Turf" ligt in 1975 op 56.420 gulden, ook veroor zaakt door de hogere salarispost en het duurdere gas. Ten gevolge daarvan zullen de tarie ven moeten worden verhoogd; abon nement Soester Natuurbad voor 17 jaar en ouder van 22,50 naar 25 gulden; tot cn met 16 jaar van 17 naar 18,50 gul den; de toeslag buiten de vóór-ver koop van 3 op 5 gulden. De zwemleskaarten voor De Turf gaan voor 15-jarigen en ouder kosten 70 gulden; dait was 65 gulden. Sportstichting De begroting van de Sportstichting heeft een tekort van 990.885 gulden, onderverdeeld als volgt: sportvelden 675.4f>2; tennispark 38.-086; sporthal Beukendal 136.024; sportzaal De Bunt 70.157; van derden gehuurde accomo- Jaties 24.349; De Turf 14.847; medische sportkeuring 21.070 en diversen 11.050 gulden. De stijging van de kosten is met name ten laste gekomen van de sportvelden, omdat daarin reeds zijn opgenomen de kapitaalslasten van de t.z.t. a?n te leg gen sportparken aan de Kerklaan en de Sterrenbergweg te Soesterberg. Met de uitvoering van de werkzaamheden Jaar is men nog niet begonnen; er wordt getracht financieringsmiddelen daarvoor te krijgen. Door de stichting is, met goedkeuring van b. en w. voor 1975 een tariefsver- noging van 11% voor alle accomodaties vastgesteld, overeenkomende met het geen de staatssecretaris van binnen landse zaken voor 1975 maximaal toe- aatbaar acht. De gemeente is wat dat oetreft door verhoging van enkele be lastingen ter dekking van het begro tingstekort, uitgekomen op iets meer dan 10%. Tot slot: in" de nota van aanbieding is dit jaar niets vermeld over openbaar vervoer en verkeer, noch over het mi lieu. Dat was vorig jaar wel het ge val, toen wat het vervoer betreft met vreugde geconstateerd werd dat „een verbetering van het openbaar busver voer binnenkort zjjn beslag zou krij gen". Er werd toen ook gesproken over het euvel van de slipwegen en de Iangparkeerders. Bjj „milieu" werd toen gezegd dat daadwerkelijke milieu verbetering eerst zou worden bereikt als iedere burger meer milieubewust werd. Men stelde toen voor deel te gaan nemen aan een landelijke actie, die een beter milieu-gedrag tot doel had. We hebben er, naar wij menen, mets meer van gehoord. Op 68-jarige leeftijd is in de nacht van vrijdag op zaterdag j.1. in het Stads en Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden de heer M. J. Wilhelm, oud- voorzitter en erevoorzitter van SEC. Een groot verlies voor de voetbalvereni ging SEC, die in haar erevoorzitter een enorme werker verliest en een man die SEC in de jaren vijftig van een club van 190 leden bracht naar een leden tal van ruim 500, de club van de vierde naar de derde klasse KNVB bracht (in 1968) en tevens de grote inspirator was bü de bouw van het SEC clubhuis. De heer M. J. Wilhelm, die in ver band met zijn enorme verdiensten voor de KNVB en de afdelingen in 1968 werd onderscheiden met het af delingsonderscheidingsteken. werd ge boren op 31 juli 1906. In 1954 kwam de heer Wilhelm uit Zwolle, waar hij voorzitter was van PEC, naar Soest en hoewel hij destijds werd benaderd door bestuursleden van het toenmalige Gooiland en Baarn, om bij één van deze clubs het voorzitterschap te be kleden. koos hij toch voor SEC. Een bijzonder plezierige periode voor zo wel SEC als de heer Wilhelm brak aan, want toen hij in 1954 het voor zitterschap van SEC aanvaardde, stond de club er niet best voor. De heer Wilhelm sprak toen over een vijfjaren plan; echter realiseerde hij zijn groot ste wens, het KNVB derde klasseschap, reeds na vier jaar. In het seizoen 1957-1958 werd SEC ongeslagen kam pioen en kwam ook ongeslagen door de promotiewedstrijden. Veertien jaar lang bestuurde de heer Wilhelm de vereniging SEC. maar vond het in 1968, hij was toen 61, welletjes en trok zich als voorzitter terug. Dankbare leden boden hem en de twee andere aftredende bestuursleden, de heren E. J. Roeymans en J. P. C. Veldhuizen, een afscheidsreceptie aan in het restaurant van het Soester Na tuurbad. Hoewel de heer Wilhelm zich toen had teruggetrokken uit het bestuur bleef hij desondanks een enorm aantal taken vervullen. De KNVB en afd. Utrecht verzochten hem zich te be lasten met het rapporteren van de scheidsrechters en bij SEC was de heer Wilhelm bij geen wedstrijd weg te denken. Zowel op de zaterdagen als op de zondagen was hij present. Hij was bijzonder gesteld op de oude gar de. de SEC-veteranen, die zijn op rechte vrienden waren. Hij werd dan ook bij geen toernooi gemist. Een democratisch denkend mens, die de juiste leidersgaven bezat. Dat was de Om welke redenen acht men een zo zachtmoedige en vrij mogelijke behan deling van gestrafte gevangenen toch zoveel belangrijker dan de bescher ming van de burgerij tegen de prak tijken van deze misdadigers Daar komt het huidige beleid in onze straf uitoefening toch op neer. Er is door goedwillende psychologen en idealis ten eens verkondigd, dat men zodoen de verwachtte die misdadigers weer tot normale burgers om te vormen, die een plaats in de maatschappij weer zouden willen en kunnen bekleden. En omdat dit bij een enkeling wel eens lukte, blijft men hardnekkig iede re gevangene, zelfs de ergste recidi visten, omringen met alle mogelijke zorgefn, faciliteiten en vrijheden, al tijd verwachtende dat hij daardoor van de dwalingen zijns weegs zal te rugkomen en een beter mens worden. Weliswaar is nu reeds herhaaldelijk gebleken dat die zo psychologisch uitgekiende menslievendheid in vele gevallen niet tot het gewenste resul taat leidt, doch wanneer eenmaal een principe door de ambtelijke hiërarchie is aanvaard, is het uitermate moeilijk om dat veranderd te krijgen. Welis waar kwamen bij de opvattingen de gevangenbewaarders in een vreemde, voor hen haast onmogelijke positie te verkeren, maar in „het systeem" is het wel en wee van deze mensen lang niet zo belangrijk als het wel en wee van de gevangene. En de burgerij, de maatschappij, kan ook wel voor zich zelf zorgen; de bescherming daarvan is ook minder belangrijk dan die van de gevangene, ja, zou er uiteindelijk zelfs door versterkt worden, want de misdaad zou er immers door afnemen. Dat laatste is nu wel allesbehalve ge bleken, integendeel, de misdadigheid neemt hand over hand toe, mede door dat de straftijd helemaal niet zo af schrikwekkend meer is, maar daardoor laat „het systeem" zich niet afschrik ken. Dat blijft alleen maar het welzijn van „de gevangene" zien en verder niets. Zelfs het gijzelingsdrama in de Scheveningse gevangenis zal daar geen verandering in brengen, vertelde mi nister Van Agt na afloop ervan. De gevangenbewaarders zullen dus even onbeschermd hun toezichthouden de taak moeten blijven vervullen, de bezoekers zullen niet gefouilleerd wor den, binnensmokkelen van geld en wa pens blijft dus mogelijk, vrijheden en zelfs verlof zullen de gevangenen blij ven toegestaan, Want hun belang, hun verbetering, blijft hoger tellen dan bescherming van ieder ander tegen hun mogelijke daden. Een verbeterde uitvoering van zo'n gijzeling kan dus ieder ogenblik vol gen. Het lijkt wel of het departemen tale zenuwcentrum er zelfs plezier In begint te krijgen om zulke toestanden dan maar weer te trachten op te los sen zonder dat er direkt doden of gewonden bij vallen. Veronderstellende daarmede de dank van heel Neder land te verwerven en dan lintjes te kunnen laten uitreiken aan de helpers. Een enerverende sport wordt dat. Na twee suksessen moet het een derde keer ook wei weer lukken, denkt men waarschijnlijk. De gewone burger mag dan menen, dat er toch kennelijk wel iets scheef is aan ons gevangenisbeleid, de ge vangen enbewaarders mogen zich dan gedwongen voelen om alles maar door de vingers te zien omdat ze toch niet de macht hébben om tegen iets op te treden, maar daarin iets veranderen, neen, we gaan op dezelfde voet voort. Aldus de minister van justitie ln het zich progressief aandienende kabinet. De gevangen Palestijnse terroristen mogen ongestoord, zonder controle, met elkaar telefoneren; de stakkers zouden zich anders zo eenzaam voelen. En pogingen beramen tot ontvluchten Nou ja, dat is hun goed recht. En be zoekende familieleden van gevange nen fouilleren om na te gaan of ze soms wapenen of geld e.d. zullen trachten de gevangene in handen te spelen, neen, dat stuit ons tegen de borst; dat is ook hun goed recht als vrije burger. En een drievoudige moordenaar als Hans van Z., die tot levenslang werd veroordeeld, regel matig met z.g. proefverlof sturen, dat hoort bij „het systeem". De man heeft intussen nog geen andere moord ge pleegd. Nou danJammeT dat die Desnie en Brouwers nu toch weer tot zo'n gewelddaad zijn gekomen, jammer vooral voor het aanzien van „ons sy steem", maar dat zijn uitzonderingen. En je moet maar denken, die bewij zen de regel, d.w.z. de juistheid van ons beleid. De onbeschermde burgerij kan niet veel meer doen dan het hoofd schud den en ieder voor zich maar hopen, dat men vandaag of morgen ook niet als slachtoffer valt. De enige hoop blijft op wat meer realiteitsgevoel bij de volksvertegenwoordiging en wat minder politieke angst. mening bij SEC en ook bij de andere clubs in Soest. In 1973, toen er een bestuurscrisis ont stond bij SEC, nam de heer Wilhe'm. op aandrang van een aantal ledon, tijdelijk het voorzitterschap oo zirh deze periode was er weer veel dr-^-'p voor de heer WPhelm zich toen beraadde on de van het clubhuls. Nog tuist Vpp*4 kunnen meemaken dat dp .".-Ka.it"'-" naar een eindp lipp nn zat de heer Wilhelm de SEC bi-v»-- eadering voor. De toen naar D au gustus uitgestelde bertiiurcv^eVipTimr kon hij echter niet meer biiwouen. Hedenmiddag. tui- begrafenis op de algemene begraaf plaats aan de Veldweg te Soest. Tn verband met het overlijden van de SEC-erevoorziter, werd zaterdagavond de bingo-avond afgelast. De vlageen hingen zaterdag en zondag bii SEC halfstok. Bij alle dertig gespeelde wedstriiden werd vóór de aanvang één minuut stilte in acht genomen. De snelers van SEC-7ondag 1 en 2 speelden met een rouwband om.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1