I J Nieuw PUEM-station in het bos aan de Zoom HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! 9ï% LUXE KEUKENS schipper's igh 't Nieuwste boek van JandeHartog van de DS4 TEGELS cn PLAVUIZEN SOEST 13467 Nieuwe portofoons voor de politie en nieuwe huizen in Overhees voor Soesters Spaarwinstbiljet^^^/W met vaste looptijd, jpij H /rs Rente tot JW//0 Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Geeft loon naar sparen. DE OUDE DORPSPOMP lil» „Zonnebloem" Beeldje „Grote Verbinding" bij bibliotheek onthuld Aandacht voor politieke gevangenen welfaretentoonstelling Artishockvernieler aangehouden „Tuinman" Louis G. Ie Roy voor 't Nut MET LAGE PRIJZEN BOEKHANDEL Poppenkast en goochelen in Artishock Brandweer spoot wegdek schoon Berend Boudewijn opent unieke tentoonstelling in Artishockgebouw Soester Courant van donderdag 7 november 1974 aken n MIDI 1740 m2 grond, gelegen op de hoek van de Zoom en de Wieksloterweg O.Z. zal verkocht worden aan de PUEM voor de bouw van een 50/10 kV-station. De gemeente vraagt er 87.000 gulden voor, exclusief de B.T.W. De stichting van het station is noodzakelijk vanwege de toename van het slroomgebruik ten- gevolgde van de sterke groei van de industrie en de nieuwbouw in het Soes- terveen. De leden van de financiële commissie hebben geen bezwaar tegen deze ver koop, slechts de heer R. van Logtenstein (CDA) vroeg of de prys niet opge trokken kon worden naar die van andere bouwgrond. Ook dacht hy dat de locatie niet zo gunstig was in verbiand met plannen de daar in buurt liggende sportaccomodatles uit te breiden. Die plannen kwamen door deze bouw niet in gevaar, wist wethouder De Haan en wat de prijs aanging was er geen sprake van echte bouwgrond, waarin alle mogelijke voorzieningen moesten worden getroffen. systeem ln zijn totaliteit moet worden vervangen en dat betreft dan 10 porto foons, waarvoor een krediet gevraagd wordt van 53.650 gulden. In de toelichting bij het voorstel wordt gezegd dat de nieuw aan te schaffen portofoons „niet meer afluisterbaar zijn, gezien hun frequentie", maar dat werd door de leden van de financiële commissie niet geloofd. Ook de wet houder betwijfelde dat. Tegen de aan schaf bestaat geen bezwaar. Het gebruik van portofoons is toege nomen als gevolg van speciale con troles waarbij verschillende perso neelsleden worden ingeschakeld en de wijiksurveillance. Het nieuwe systeem met een gescheiden net heeft duide lijke voordelen, omdat zowel het zen den als het ontvangen gewaarborgd is en het mobilofoonverkeer niet meer wordt gestoord. Er is ook sprake van de aanschaf van een zgn„ scrambler, die volgens het voorstel 150 gulden zou kosten. Aan dat bedrag twijfelde de heer R. van Logtenstein (CDA). Insingerschool Voor de verbouwing van de Insinger school is een aanvullend.' krediet nodig van 36.000 gulden. Dat is een verho ging met ruim 23 n/o van het oorspron kelijk gevraagde bedrag. Er bestond geen bezwaar tegen, alleen vroeg men zich af waarom het twee jaar duurde (op 21 juni 1973 werd reeds medewerking verl'eend) voordat met de bouw werd begonnen. Wet houder De Haan zal het laten onder zoeken, al dacht hij dat veel vertra ging ontstond door trage werkwijzen van hogere overheden. Ir. M. A. van Ee van de WD ver wonderde er zich over dat de begro ting van architect en aannemer in totaal bedrag bijna gelijk waren. Het waarom zal ook uitgezocht worden. Voor Ir. M. A. van Ee was het een „lachertje" zo'n miniem prijsverschil; de heer K. de Wilde (PvdA) infor meerde of gemeentewerken dergelijke begrotingen ook controleerde en dat bleek, zij het globaal, het geval te zijn. Verlichting Evenals in de commissie openbare werken en in de onderwijscommissie maakten de leden van de financiële commissie een opmerking over het feit dat de eigenaar van de noodschool aan de Weegbreestraat, Jarino, niet van plan is een betere verlichting aan te brengen. Jarino wil dat wel, maar vraagt er een nogere prijs voor, zo werd gesteld. Dat R. van Logtenstein (CDA) Meevaller Mogelijk zal geen aanvullend krediet verstrekt behoeven te worden in ver band met de bouw van de sportzaal „De Bunt". Het gaat om de aankoop van de grond, waarvoor indertijd 159.000 gulden krediet werd' gegeven. De koopsom bedraagt echter, inclusief omzetbelasting 228.096 gulden zodat er nog eens 69.006 gulden, zijnde bijna 44 °/o meer op tafel moet komen. Er is kans op dat CRM achterstallige subsidies gaat inlopen en dat zou gaan om een bedrag van 100.000 gulden, waarvan de hoogte weer te maken heeft met het feit dat bepaalde sub sidies met 50 °/o verhoogd zijn. De meevaller stemde de leden van de financiële, commissie tevreden alleen vond' de heer K. de Wilde (PvdA) dat in toekomstige soortgelijke gevallen er wel enige motivatie bij zo'n voorstel gedaan moest worden. De wethouder zal er voor zorgen. Portofoons De wyze waarop de politie op dit ogenblik met portofoons werkt, moet als verouderd beschouwd worden. De korpschef vain de politie stelt daarom voor een nieuw portofoonnet aan te schaffen, uitgaande van zes portofoons. Het college is van mening dat, nu toch wordt overgegaan tot de aanschaf van een nieuw systeem, het bestaande bleek evenwel niet helemaal te klop pen, want de heer R. van Logtenstein (CDA) had geconstateerd dat de ge meente voor een lager bedrag 10 lam pen gaat aanbrengen en Jarino 12 lampen. Als dat klopte dan moest Jarino het toch maar doen, vond hij. Verhogingen De slacht- en keurlonen en het zgn. „doorvoerkeurloon" alsmede het reini gingsrecht gaan omhoog. De slacht- en keurlonen van 11 cent per kg naar 13 cent en het doorvoerkeurloon van 5 naar 6 cent. Het reinigingsrecht gaat van 39,- per jaar naar 42,-. Ook voor het legen van containers zal meer betaald moeten worden. Dat was sedert drie jaren 600 gulden per jaar en het gaat nu worden 750 gulden. Dat betreft dan een bedrag inclusief de huurprijs van de container. Een nieuwe container kost 815 gulden en oezien zal worden of deze bakken nog wel in de verhuur genomen moeten worden. Ook werd nog voorgesteld de rechten voor repressieve vleeskeuringen met 10te verhogen, terwijl bovendien de. vermeerdering van het aantal contro les bij slagerijen e.d. van 6 tot 8 jaar gewenst is. Indien alle voorgestelde verhogingen per 1 januari 19-75 ingaan, za het ge raamde tekort van de ontwerp-begro- ting 1975 van het openbaar slachthuis nog 14.800 gulden bedragen. Woningbouw Voor de bouw van 50 premie-wonin gen en 25 garages in de wyk Overhees wordt een perceel grond, groot 9550 m2, voor 775.000 gulden verkocht aan Panagro B.V. te Warmond, en voor de bouw van 80 premie-verkoopwoningen met 8 garages wordt 14.000 m2 grond verkocht aan de Stichting Eigen Wo- ningbezit te Soest. De huizen van Panagro gaan een ver koopprijs doen van 9ö.68>0 gulden; de juiste verkoopprijs van de woningen van Eigen Woningbezit is nog niet be kend. Dankzij de toepassing van artikel 19 van de wet Ruimtelijke Ordening kan met de bouw begin 1975 aangevangen worden. De ingediende bezwaren zijn ongegrond verklaard en ook de be-( zwaren tegen onjuist bestuursbeleid zijn door de Kroon afgewezen. De nieuwe huizen zijn bestemd voor Soesters, dan wel aan Soest econo misch gebonden-en. In het verkoop contract is een speculatiebeding op genomen, zijnde dat de verkoper, in dien hij het huis binnen 10 jaar aan een niet ingezetene doorverkoopt 5000 gulden aan de gemeente moet betalen. De heer K. de Wilde (PvdA) had daar geen problemen mee, die hij ook in de commissie Ruimtelijke Ordening naar voren had gebracht. Het bedrag zou makkelijk te betalen zijn uit de meer prijs die men kon maken. Niet eens was hij het ook met de motivatie in de commissie r.o. naar voren gebracht dat de gemeente op die manier scha deloos gesteld werd voor het goedkoop verkopen van grond aan ingezetenen. De heer De Wilde meende dat er een verkoopverbod aan niet in de regio wonen-den moest worden opgenomen Hij zal bij het college informeren waarom het beleid zo gevoerd wordt. Enige problemen hadden de leden van de financiële commissie dat er zo wei nig toelichting, in de vorm van teke ningen e.d., bij het verkoopvoorstel was. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io%.Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 865,33 f 4.326,66 f 564/48 f2.822,37 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 71/2% 71/2% 10 .10 f I.OOO,- f 5.000,- f I.OOO,- f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 10,- f 50,- f 125,- f 24°/- 1.133,60 1.241,02 1.387,48 1.578,23 6Vs% 71/2% 8'/2% 9'/i% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK - De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 50,-na 2 jaar, tot f 1200,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. -v.-yv De oude pomp van Soest in eer hersteld, Heeft weer haar eigen plaatsje ingenomen, En het verbaal ons eens voor waar verteld, Is nu opnieuw van bij de pomp gekomen. In achttien-dertient Vaderland was vrij van d'overheersing; Zoest had in die dagen Een regiment Kozakken helpend bij De Franse vijand1 van ons erf verjagen. Door barre kou reeds thuis immuun gemaakt Voor vatbaarheid, kregen zij T niet te pakken Toen zij de pomp gebruikten, poedelnaakt, Om zich te wassen, 'k Hoor al die Kozakken Achter de kerk in 't openbare bad' Bij vrieskou luid „De Wolga Bootsman" zingen, En 'k zie hen daarna bij 't jenever vat Al drinkend in de herberg „De Ddrie Ringen"s Heel pittig moest het zijn, dus liet de waard In ieder glas een laagje peper strooien, Dat smaakte zó, dat nu wel man als baard Bevroren na het bad konden ontdooien. Zo heeft de pomp *t historische verhaal Bij ons in Soest gelukkig weer doen leven, 't Verhaal dat vast en zeker helemaal Als waar gebeurd nu weer wordt door gegeven. Wethouder drs. G. Plomp onthulde vorige week het beeldje „Grote Ver binding" van de Naardense beeldhou wer Berend Bodemkamp, dat door de gemeente werd aangekocht en een plaats kreeg bij de openbare leeszaal en bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. De onthulling werd voorafgegaan door een toespraakje van onze cultuurwet houder dat vanwege de stromende re gen werd afgestoken in de hal van de bibliotheek. Het aantal toehoorders was gering; de leden van de culturele commissie de dames E. Korthuis-Elion, M. van Stip hout- Croonenberg en E. Zegers-Zondag en de heer D. Hoekstra; de voorlich tingsambtenaar, de heer B. van Os; de heer A. v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst; de heer A. den Daas, secretaris van de culturele com missie; de heer H. Hengeveld, hoofd van de afdeling zes van het gemeente huis; mevrouw G. Hoekstra, directrice van de bibliotheek en uiteraard de beeldhouwer Bodemkamp. De wethouder prees de culturele com missie voor de goede keus om dit beeldje, waarmee de beeldhouwer in dertijd de „Schwarz-prijs" verdiende, aan te kopen. Het symboliseerde het dienstbetoon; gemeente c.q. de biblio theek en de burger c.q. de lezer en juist daarom, vond de wethouder, was de plaats zo juist uitgezocht. Met het beeldje was voordien, figuur lijk gesproken, nogal wat door onze gemeente gezeuld. Aanvankelijk stelde de culturele commissie voor het te plaatsen in het plantsoentje op de hoek van de Koninginnelaan en de Nieuw- straat, schuin tegenover de Maria- school. Die plaats vond geen genade in de ogen van het college van b. en w. en dat werd de commissie bij brief van 16 juli 1973 meegedeeld. Een half jaar later werd ook de nieu we plaats, hoek Koninginnelaan-Bec- keringhstraat afgewezen, waarbij het college, in de brief van 15 januari 1974 liet weten geen bezwaar te hebben te gen de aankoop van het plastiekje. De culturele commissie werd verzocht uit te zien naar een plaatsingsmogelijkheid die beter aansloot bij de „symboliek van het kunstwerk". Op 12 februari was die plaats ge vonden op de hoek van de Molenstraat en de alb. Cuyplaan, voor de biblio theek. De onthulling vond ruim acht maanden later plaats. Het beeldje kost te 6000 gulden, inclusief voetstuk, ver voer en Zondag 10 november a.s. zal in de dienst van de Nederlandse Protestan tenbond (10.15 uur, Rembrandtlaan 20) waarin ds W. Leerink voorgaat, bij zonder aandacht worden gevraagd voor het lot van politieke gevangenen: mensen die om hun mening en-of overtuiging van hun vrijheid zijn be roofd en van wie velen in toenemen de mate staan blootgesteld aan wrede, soms geperfectioneerde folteringen. Namens de Werkgroep Amnesty In ternational voor Soest en omstreken zal gesproken worden door de heer J. K. C. Postema. De werkgroep zal ter gelegenheid hiervan een informa tiestand inrichten. Morgenavond 8 november, om 7 uur. wordt in Molenschot de traditioneel geworden verkoop geopend door een zeer bekende artiest van radio en t.v. Tentoongesteld en verkocht zullen worden de in het afgelopen jaar door de dames van Molenschot en bedlege- rigen in Soesit thuisgemaakte hand werken. Vele gezellige, creatieve en prachtig gemaakte handarbeid-artike- len uit grootmoederstijd. Iedereen is van harte welkom. Hoe meer belangstelling, des te groter de stimulans om op de ingeslagen weg door te gaan. Juist in deze tijd van „terug naar vroeger" ligt hier uw kans om uzelf, uw kinderen uw kennissen of vrienden met een felbegeerd kado te verrassen. Het is immers nog maar enkele we ken vóór Sint Nicolaas Er zijn stands met prachtige gehaakte spreien in vele kleuren en afmetin gen, gezellige tafellakens, kerstlopers, lichtgewicht boodschappentassen, gees tige kussens en wand-kleedjes, ouder wets gehaakt vloerkleed, tientallen grappige beesten als speelgoed of ka merversiering, schortjes, leerwerk en macraméwerk. Teveel om op te noe men. Alles met liefde en geduld ge maakt. En natuurlijk is er de bekende ge zellige sfeer en de goede koffie van Molenschot De openingstijden aan de Alb. Cuyp laan 101 zijn: vrijdagavond 8 novem ber, van 7 tot half 10. Zaterdag 9 november van 10 tot 4 uur. Naar aanleiding van de vechtpartij in het Artishockgebouw tussen een aatal motorrabauwen, zich Heli's An gels noemend, en de politie is nog een chtste man aangehouden. Dat was de 20-jarige Amersfoortse glazenwasser J. V., die bekende deelgenomen te heb ben aan de vechtpartij. Ook hij kreeg een proces-verbaal en zal t,z,t, voor moeten komen. Vrydagavond 15 november komt Louis G. Ie Roy naar Soest, om acht uur in de Open Hof, Veenbesstraat hoek Dal weg. De meestbesproken „tuinman" in Nederland houdt hier een lezing over zjjn opzienbarende ideeën aan de hand van schitterende dia's. Tien jaar geleden lanceerde de Friese milieu deskundige zyn opvallende uitspraken en experimenten. Jaarlijks maken zo'n vijfduizend mensen een pelgrimstocht naar zijn ..tuinen" en stadsbeplantin- gen in Oranjewoud bij Heereveen. De verschijing van zijn boek „Natuur uitschakelen - Natuur inschakelen" gaf de stoot tot erkenning en toepas sing van, zijn ideeën in breder ver band. Een jaar geleden heeft 't Nut, afdeling Soest, deze avond al met hem afgesproken, omdat zijn agenda tot eind 1975 is volgeboekt met lezin gen overal in het land. Louis le Roy wil laten groeien wat groeit en het menselijk ingrijpen be perken tot de allernoodzakelijkste han delingen. Zijn hele opvatting over ste delijk groen wortelt in een maatschap pijkritiek, die zich richt tegen de „geestelijk oniriondigverklaring" van de mens, gepaard gaande aan het voortschrijdende proces der unificatie. Hij zegt: „De natuur wordt beheerst door een ordenend beginsel. We hoe ven niet bang te zijn voor de chaos. De mens mag alleen in het begin be geleiden, maar dan dient hij zich snel terug te trekken. Niet spitten, niet sproeien en niet snoeien. Een enkele boom kappen als het te vol wordt, dat mag. Maar laat die boomstam alsjeblieft liggen. Door het natuurlijke rottingsproces keert hij terug in de bodem. Zo vormt zich nieuwe grond. We halen teveel bomen en bladeren weg. Zo raakt de aarde uitgeput". Volgens le Roy bestaan er maar drie essentiële dingen die je nodig hebt als je in een tuin wilt werken. Dat zijn een spa, een zaag en een snoeischaar. Hij rijdt principieel niet in een auto. Onkruid bestaat volgens hem niet. Trimmen vindt hij energieverlies waarbij voor de cultuur geen inbreng wordt gepleegd. Hij schrijft in „Viva": „Je moet voor uit denken aan je nageslacht en aan de toekomst. Zeker nu het milieu zo'n gevaar loopt. Nu keiharde, hoekige steden het landschap binnendringen, moet de natuur terugslaan door mid del van een jungletaktiek. Een rim boecultuur moet in de steden voort woekeren en zorgen voor kathedralen van bomen, struiken en planten. In deze machtige bouwsels zal de mens zich weer herkennen als een product van cultuur en natuur". De Open Hof zal uitverkocht zijn. Nutsleden hebben gratis toegang. Voor verkoop bij Van de Ven's boekhandel aan de Steenhoffstraat en de Soester- bergsestraat, boekhandel Adriaansen en bij de Openbare Bibliotheek. Verder alle inlichtingen bij het se cretariaat Plasweg 60, tel. 12919. I HOUT'EN TEIPLEXHANDEL BV. Het Uitverkoren Volk Het derde deel van de grote vierdelige romancyclus Het Koninkrijk van de Vrede. In het jaar 1833 zijn er twee grote stromen in het Noordameri- kaanse continent die elkaar bij het Quakewtadje Pendle Hill kruisen: de stroom van ontsnapte negerslaven uit het zuiden en het eindeloze transport van Indianen naar hun door hun blanke over winnaars aangewezen reser vaten. Twee tochten: één van de hoop en één van de wanhoop. Twee mensen die de ondergang van de eens zo trotse Indianen volken niet langer werkeloos kunnen aanzien, sluiten zich aan bij hun trieste tochtdoor de wildernis. 320 blz. In stempelband f 18,90 Bij boekhandel SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 Zaterdag a.s„ 10 november, zu/'en De Williando's uit Hilversum, o.a. be kend van de t.v. d-oor het programma „Eén van de acht", optreden in het Artishockgebouw. Allereerst zullen de kinderen kunnen genieten van een spannend en vrolijk avontuur van Jan Klaasen. Daarna gaan De Williando's goochelen, samen met de kinderen, Eén van „De Williando's" Dit progromma is geschikt voor de leeftijdsgroep van 4 tot 12 jaar. Het begint om drie uur. In de pauze is er weer limonale voor een kwartje. De brandweer kwam in actie om ben zine van het Weteringpad te verwijde ren, dat daar terechtgekomen was na een botsing tussen twee personenauto's. De botsing werd veroorzaakt door de 26-jarige chauffeur H. W. uit Soest, die tegen het verbod in, vanaf de Ko ningsweg het Weteringpad inreed. Op de kruising met de Industrieweg ver leende hij ook nog eens geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personenauto bestuurd door A. H. (31) ut Bussum. W. verloor de benzine uit zijn wagen en H's wagen werd zó zwaar beschadigd dat de politie het kenteken ervan in beslag nam. Morgenavond, vrydag 8 november om half negen, opent Berend Boudewijn ln het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat de tentoonstelling „KUk Theater Kyk". Het is een expositie van Herman van Elteren en te zien zyn tien theatertjes van 50 x 50 x 80; tekeningen van costumes; costumes die op het toneel gedragen zyn en marionetten. Het geheel is omlijst met actiefoto's van de betreffende toneelstukken, gemaakt door Jutka Rona. INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.), TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur. Herman van Elteren speelde reeds op zes-jarige leeftijd schimmenspelen en poppenkast en ook nog gedurende zijn HBS-tijd trok hij rond met een schim- menspel en oud-Hollandse balladen. Na de middelbare school ging Van Elteren naar de kunstacademie en leerde hij beeldhouwen. Toch bleef het toneel hem trokken en na de kunstacademie ging hij spelen bij „Puck". Dat heeft hij twee jaar gedaan om vervolgens naar de toneelschool te gaan. Nu heeft hij rollen gespeeld in o.a. „Gijsbrecht", Spoken in Spaanse kant". Met als achtergrond zijn opleiding voor beeldhouwer is Van Elteren gekomen tot het ontwerpen van decors en cos tumes. Hij ziet zijn taak als ontwerper als een „dienende" en hij wil dan ook geen stempel drukken op een stuk. Hij tekent na een voorstudie eerst ontwer pen in zwart-wit soms met medewer king van het prentenkabinet. Die be spreekt hij met de regisseur om ver volgens kleurenschetsen te maken. Zelf zoekt hij dan de stoffen voor de decors en costumes uit. De resultaten van dit alles zijn te zien op deze unieke tentoonstelling. Tot 8 december is de expositie dagelijks ge opend van 14 tot 17 uur, óók 's zon dags, behalve op 1 december in ver band met het zondagmiddagconcert,

Soester Courant | 1974 | | pagina 5