Vanaf 1 januari a.s. in Soest vrachtauto's parkeren aan de Parallelweg Grote belangstelling voor intocht Sint Nicolaas Voor „Soester Gemeenschap" nog veel te doen in Soest Beveiligde voetgangersoversteekplaats op de Burg. Grothestraat Verbouwing en uitbreiding Prins Willem Alexandersehool kost bijna half miljoen Watertoren aan de Oranjelaan zal in de toekomst verdwijnen AARDAPPELLIED ZIEKENAUTO TEL 12727 POLITIE - TEL. 19444 Gemeentelijk subsidiebeleid aanzienlijk verbeterd Dure jachtpartij WA\R STAAT DE MEERDERHEID Nieuwe bestuursleden Bentinckfonds Vergadering Waterschap De Eem Donderdag 28 november 1974 53e Jaargang no. 14 SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152* - Postgiro 128158 V erkeersmaatregelen Met ingang van 1 januari a.s. zal het in Soest verboden zyn vrachtauto's te parkeren in de bebouwde kom. Deze voertuigen worden varwezen naar de Parallelweg die voor langparkecrders is ingericht. Voor Soesterberg gaat het verbod eerder in. Daar worden de vrachtwagens reeds mei ingang van 1 december a.s. (zondag) verwezen naar de Batenburg- weg. Deze maatregel is het gevolg van een advies van de ambtelijke verkeers- commissie, dat in haar geheel werd overgenomen door de leden van de commissie openbare werken. De ver keersdeskundigen adviseren niet voor de Parallelweg éénrichtingverkeer in te stellen, maar eerst af te wachten hoe in de praktijk het verkeer zich daar afwikkelt. De heer G. Stam (CDA) voorziet problemen. Aan een zijde van de Parallelweg is weliswaar een grote parkeerhaven aangelegd, maar nu ook aan de andere zijde van de weg ge parkeerd mag blijven, blijft er een doorgang van 3,50 meter over, onvol doende om twee wagens elkaar te la ten passeren. Zijn bezwaar werd echter vooralsnog niet gedeeld en men zal de praktijk afwachten. In de raadsvergadering zal ongetwij feld gewezen worden op de diefstallen van mistlampen, die gedurende de af gelopen weekenden reeds hebben plaatsgevonden. Er worden aan de Parallelweg reeds vrachtauto's ge plaatst en reeds tweekeer werd aan gifte van diefstal gedaan. Overigens mogen de vrachtwagens ook op het Industrieterrein geparkeerd worden. Nieuwerhoekplein De ambtelijke verkeerscommissie is een voorstander van het aanleggen van een met verkeerslichten beveiligde voet gangersoversteekplaats in de omgeving van het Nieuwerhoekplein. Naar de mening van de commissie zou de over steekplaats het best aangelegd kunnen worden nabij de R-K. Krk, richting Oranjehotel, op de Burg. Grothestraat. De commissie is ervan overtuigd dat de oplossing zeker niet optimaal is, omdat eigenlijk het Nieuwehoekplein in zijn totaal zou moeten worden gere construeerd en omdat nu het gevaar bestaat, dat met name fietsers en bromfietsers het fietspad ter hoogte van Garage Stam dubbel gaan ge bruiken. De naar vorengebrachte op lossing noemt zij danook in wezen niet goed, maar ze wordt „noodge dwongen" aanvaardt. Voorgesteld wordt de kwestie weer met Rijkswaterstaat op te nemen, zo als dat ook al in 1970 gebeurd is, daarbij uitgaand van de gedachte dat het gemeentebestuur geheel achter de plannen tot aanleg van de oversteek plaats staat. Met dat voorstel konden de leden van de oversteekplaats staat. Met dat voorstel konden de leden van de commissie openbare werken zich verenigen, temeer daar de gemeente een afwachtende houding laat varen. Via de PPR, die vragen stelde aan de minister over de verkeerssituatie op de Burg. Grothestraat, loopt deze kwes tie nu al weer een half jaar. De plaat selijke afdeling van de PPR vestigde de aandacht op de problemen bij Nieuwerhoek en bij het bejaardencen trum Braamhage. Daarnaast verzoch ten mevrouw Rademaker-Visser en 50 anderen de gemeente een oversteek plaats bij Nieuwerhoek aan te leggen, missie behandeld met het eerder ver melde resultaat. De brief van de PPR verzandde kennelijk in de ambtelijke molen van de provincie, die volgens het antwoord van de minister, con tact op diende te nemen met de ge meente Soest. Dat was begin juli van dit jaar. Sindsdien werd het weer stil. De gmeente gaat „pogen" daar ver andering in te brengen. Nieuwst raat Op advies van de ambtelyke verkeers commissie zal het parkeerverbod op de Nieuwstraat, hoek Beetzlaan, niet uitgebreid worden tot 15 meter. Het is in feite onmogelijk omdat de wet niet toestaat dat auto's op minder dan v\jf meter uit de hoek van een straat geparkeerd worden. Uitbreiding tot 15 meter zou in stryd zijn met de wet. De verkeersdeskundigen zijn evenwel van mening dat uitbreiding van het parkeerverbod overbodig is omdat het verkeer, komende vanaf de Beetzlaan, voorrang heeft en juist het verkeer op de Nieuwstraat voorrang moet geven. Alhoewel aan deze zienswijze niet ge tornd werd, meende de heer J. van den Brakel (PvdA) dat het niet zozeer ging om het verkeer vanaf de Beetzlaan, alswel om het verkeer op de Nieuw straat, dat plotseling wordt geconfron teerd met de aansluiting van de Beetz laan. Van Weerden Poelman weg Naar aanleiding van vragen uit de wijkraad betreffende een veiliger fiets pad langs de Van Weerden Poelman- weg naar Soesterberg zegt de verkeers commissie dat het dan aan te bevelen valt het fietspad langs de rijweg te leggen. Bedoeld wordt dat niet de vei ligheid ten opzichte van het overige verkeer, omdat in dat geval de afstand tussen rijwielpad en autorijbaan groot mag zijn. De verkeersdeskundigen vinden dat het verlichten van het fietspad alleen, verwarrend zal werken voor het overi ge verkeer en dat in dat geval de weg verlicht moet worden. Mogelijk ont staan dan weer problemen met het vliegverkeer, veronderstelt men. Met de ambtelijke verkeerscommissie is de commissie van openbare werken het eens dat aan de PUEM een opgave van de kosten voor verlichting moet worden gevraagd. Overigens blijken er volgens wethouder Ebbers plannen te bestaan om een plan te gaan opstellen voor algehele reconstructie van de weg. Eigendomweg Niet eens waren de leden van de com missie openbare werken het met het voorstel het gedeelte van de Eigendom weg, vanaf de Weegbreestraat tot aan de Koningsweg als B-weg aan te wij zen. Het betreft voornamelijk het zware bouwverkeer voor Overhees dat dan via Bosstraat en Insingerstraat geleid zou moeten worden. Daar acht men beide wegen niet geschikt voor. B-weg zal wel worden (in feite is dat het al), het gedeelte van de Eigendom weg tussen Koningsweg en de Den Blieklaan. De Wijkraad van Soesterberg mag zich buigen over de noodzakelijkheid van de aanleg beveilgde voetgangersover steekplaatsen op de Gen. Winkelman straat en op de Van Angerenstraat. De commissie van openbare werken kwam er niet uit; men vond dat deze „groot steedse" voorstellen tamelijk overtrok ken waren. Een probleem voor de commissie was ook het verzoek van de heer Bosma te Soesterberg om twee plaatsen in de parkeerhaven langs de Gen. Spoor straat te reserveren voor zijn winkel wagens. De aanvrager wil dan ook daar een aansluitpunt hebben voor het opladen van de accu's. Officieel is een dergelijke reservering onmogelijk; de leden van de commissie openbare werken wilden het verzoek danook terzijde leggen. Dankzij inter ventie van het raadslid de heer G. van Aalst (WD) zal alsnog gezocht wor den naar een redelijke oplossing. De problemen van de heer Bosma werden onderkend. Tegen uitbreiding van de parkeerhavens aan de Eikenlaan be staat geen bezwaar; tegen opheffing van het éénrichting-verkeer voor het gedeelte van de Korte Melmweg, van af de Korte Brinkweg tot aan het Kerkpad evenmin en tenslotte zullen zware vrachtwagens geweerd worden van de Oude Tempellaan te Soester berg. O £3 Drie jaar geleden reeds werden de eerste plannen gemaakt de 50 jaar oude Prins Willem Alexander school aan de Beetzlaan grondig te verbouwen, te moderniseren en uit te breiden. Het betreffende plan is thans aanbestedings- gereed; de kosten worden geraamd op 480.000 gulden. Het plan omvat verbetering van de sanitaire voorzieningen, de aanbouw van een gemeenschapsruimte met per- soneelskamer, kleedboxen, berging en een keukentje. Het bestaande gebouw zal grondig ge moderniseerd worden, wat o.a. inhoudt een geheel nieuwe verwarmingsinstal latie, vernieuwing van alle plafonds, dijnen en vloerbedekking alsmede schilderwerk. Gezien het enorme bedrag dat er mee gemoeid is, werd zowel in de commis sie openbare werken als in de onder wijscommissie de vraag gesteld of het niet beter was een geheel nieuwe school te bouwen. In de commissie openbare werken werd gedacht dat daar een bedrag van circa l'/a miljoen voor nodig zou zijn; in de onderwijs commissie werd gesteld dat vervanging van oude scholen altijd een langdurige kwestie was, waar mogelijk in geen jaren zicht op zou zijn. Voor de P.W.A.-school zou het bovendien nau welijks haalbaar zijn, omdat het ge bouw zeer solide was. Daar de verbou wing 60 werkdagen in beslag zal nemen zal uitgezien moeten worden naar tij delijke onderbrenging van de school kinderen. In de commissie openbare werken overheerste de opvatting dat met enig schipperen (o.a. eerst de uit breiding daarna de restauratie) het te doen zou zijn; in de onderwijscommis sie werd meer gedacht aan opvang in andere gebouwen. De heer J. Visser (P.S.) wees op de oude openbare mavo. Dat denkbeeld werd in de vergadering van openbare werken reeds verworpen; vanwege de staat waarin die oude school verkeerde (gedeeltelijk wordt hij binnenkort af gebroken) en vanwege het vervoer van De 45 jaar oude watertoren aan de Oranjelaan zal in de toekomst gaan verdwijnen. Dit houdt verband met de restauratie van de 35 meter hoge toren die eertijds zou moeten plaats vinden. De kosten daarvan zjjn echter dermate hoog, dat het waterleidings bedrijf Midden-Nederland, ook al met een gewijzigde watervoorziening in de naaste toekomst, het besluit heeft ge nomen de toren t.z.t. buiten gebruik te 6tellen. Logischer wijs volgt dan uit eindelijk wel afbraak. Volgens het hoofd van de afdeling productie van het waterleidingbedrijf, de heer Groenendijk, past de toren, ln de toekomst gezien, niet meer in het systeem van de watervoorziening. Er zijn reeds plannen in uitvoering voor het leggen van grotere buizen voor het transport van het water van Soestduinen naar Baarn en Hilversum. De nieuwe leiding voor het traject Soest-Baarn is inmiddels gereed; vol gend jaar zal begonnen worden met het gedeelte Soestduinen - Soest. De toren doet op het moment nog dienst als „buffer"reservoire en zal dat voorlopig ook nog wel blijven doen. Buitengebruikstelling zal pas geschie den als de staat van onderhoud daar toe noopt. Zover is het echter nog lang niet. In een lange-termijn planning past echter wel het onderhoud en eventuele restauratie. Daarmee reke ninghoudend en met het oog op de nieuwe transportleidingen is het be sluit genomen. Vast staat daarom wel dat over een aantal jaren de toren ons landschap niet meer zal „sieren", Onderwijswethouder Plomp zegde toe er tijdig zijn gedachte eens over te laten gaan. Een groot gedeelte van de verbouwing wil men wel gedurende de grote schoolvakantie laten uitvoeren. Vragen werden in beide commissies ge steld over de aanbesteding. Een exact antwoord werd er niet op gegeven. In de onderwijscommissie wezen de CDA- leden Smit en Verheus op het aan brengen van warmte-isolatie, oor spronkelijk wel in het bestek, maar niet in de kostenraming opgenomen, de schooljeugd. Kom jongens van oud Nederland De piepers nu aan 't rooien, Al blijven regenwolken te nat Bij bakken neder gooien, Wij willen graag de weerbaarheid Van onze jongens loven. Haal dan ook uit de Zeeuwse klei De aardappels naar boven. Ze waren vroeger ook al moe Ze worden nu nog zwakker. Ja, haal de piepers uit de prut Van onze Zeeuwse akker, En zo voorkom je als soldaat De grootste aller rampen, Als moeder thuis de hutspot niet Weet door elkaar te stampen. Kom, dreg nu toch, zoveel je kunt, Trotseer de regenbuien, Geen aardappel ontbreekt er aan De wortelen en uien. Al komt de blubber tot je kraag De brij tot in je oren, Geen jongen heeft op 't veld van eer De pieperslag verloren. Als militair win je het van De Land- en Tuinbouwschappen, Je valt reeds op de pieper aan En zonder te verslappen Haal je de oogst met schil en al, Met lduiten modder binnen, De aardappel komt in de pan, Je strijdlust deed het winnen. Heb dank soldaten, 't Vaderland Kan op de Weermacht bouwen, En op de tafel blijven wij Een schaal met piepers houwen. Sint Nicolaas heeft het afgelopen weekend weer eens bewezen een Heilig Man te z(jn en over bijzonder goede relaties met de hemel te beschikken. Na enor me hoeveelheden regen was het zaterdag tijdens zijn intocht in Soest droog en zondag scheen zowaar de zon. Het was ook te merken aan de belangstelling bij station Soest-Zuid en langs de route naar het gemeentehuis, waar het drukker was dan de laatste jaren. Overal werd het beproefde scenario aangehouden; de regie van de aankomst en de rijtoer was in handen van enkele VW-bestuurders. De Sint kwam dus per trein om precies 13.30 uur aan. Hij werd verwelkomd door de heer J. C. Brouwer van onze grootste plaatselijke organisatie voor vreemdelingen verkeer en de Sint dankte voor de vriendelijke en hartelijke ontvangst. Voor de kindertjes had Hg alvast twee opmerkingen; zet je schoen in overleg met je ouders; èn denk aan de aktie „geven voor leven". Daarna werd de stoet geformeerd, ook volgens beproefd model. Voorop PVO, dan de Sint in een „verkeerde" koets (naar men ons meedeelde was er een communicatie-stoornis met de Soester Aanspanning), zodat hij gedeeltelijk „ruggelings" langs het publiek reed. Achter hem een aantal ruiters, vervol gens vijf rijtuigjes van de vereniging De Soester Aanspanning, niet met Zwarte Pieten maar met kinderen en de rij werd besloten door de drumband van Olympia. Vele Pieten omringden de stoet en overal deelden zij hun snoepgoed uit. Achterom", zoals dat in Soest heet, ging de tocht via Nieuweweg, Smitshof, Weegbreestraat naar de Beukenlaan en vervolgens via Waldeck Pyrmontlaan, Nassaulaan en Nassauplantsoen naar de Van Weedestraat en het gemeente huis. Ook daar was de belangstelling enorm. Sinterklaasliedjes brachten de stem ming erin terwijl de majorettes en drumband van de gymnastiekvereni ging De Springbokken een show weg gaven. Even later werd St. Nicolaas verwel komd op de trappen van het bordes door de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. In. haar gezel schap haar echtgenoot, wethouder Plomp en gemeentesecretaris de heer H. Borreman. Met de heer Brouwer, die de Sint in het rijtuig vergezeld had, zong de bur gemeester „Oh kom er eens kijken!", waarna de heer Brouwer enige woor den richtte tot onze „beminnelijke burgemeester". Hij sprak de hoop uit dat zij nog jaren de intocht „zou wil len, kunnen en mogen meemaken". De burgemeester bracht hulde aan alle werkers, die de intocht ieder jaar op nieuw voorbereiden en er aan meede den. Tot Sint Nicolaas zei ze, dat er in Soest geen of zeer weinig stoute kin deren waren en zij hoopte dat de bra ve kindertjes beloond zouden worden. Sint Nicolaas dankte voor de ontvangst bij het gemeentehuis. Hij nam, zoals de kinderen wel wisten veronderstelde Hij, geen kinderen meer mee naar Spanje, hoewel er soms wel eens wa- Groot was de belangstelling voor St. Nicolaas óók by het gemeentehuis Foto Herman van Dam ren die dat toch wel verdiende. Ook hier raadde Hij de kinderen aan hun schoen te zetten in overleg met hun ouders en maakte Hij hen attent op de aktie „Geven voor Leven". Hij merkte op gehoopt te hebben, maar dat deed Hij al zoveel jaren, ontvan gen te worden in het nieuwe gemeen tehuis. Hij kwam erg graag in Soest, omdat Soest een vrouwelijke burge meester had. Hij wist dat zij in het comité zat dat zich bezig hield met de voorbereidingen voor „Het jaar van de Vrouw". De Sint meende dat het misschien wel eens goed was, dat vrou wen een jaar lang het middelpunt wa ren. Nadat Hij de kinderen via „de vliegen de non" had gewezen op de vlieglust van de burgemeester, overhandigde Hij haar voor haar vele goede werk, een reusachtige taart. Na een dankwoord van de burgemees ter, „vrouwen hoeven niet het middel punt te zijn maar willen gewoon mee spelen in de maatschappij" werd nog een sinterklaasliedje gezongen, waarna Sint Nicolaas zich terugtrok in het ge meentehuis. De „Aros", de ziekenomroep van het ziekenhuis Zonnegloren, gaf een oog getuige verslag van de ontvangst. Een van de medewerkers reed mee in het rijtuig van de Sint en hij kon daardoor enige gesprekken met de Sint op de band vastleggen. De reportage werd zaterdag nog in Zonnegloren uitgezon den. Voor de vereniging „De Soester Gemeenschap" liggen in Soest nog heel wat taken. Raadslid Jan Visser van Progressief Soest benadrukte dat maandag avond tijdens de ledenvergadering van de „overkoepelende" vereniging, die de S.G. is. Van de ongeveer 40 ledenverenigingen woonden een kwart de vergade ring bjj en met hen werd de korte agenda behandeld met als hoogtepunt, de visie van Jan Visser op het kultureel gebeuren in Soest. Vice-voorzitter W. Huiser nam het cul turele deel van gemeentebegroting voor 1975 door en naar zijn mening was de situatie voor diverse verenigingen, vergeleken met enkele jaren geleden, aanmerkelijk verbeterd. Dat niet meer verenigingen op de subsidielijst van de gemeente voorkwamen lag naar zijn mening voornamelijk aan de verenigin gen zelf. Om voor een subsidie in aan merking te komen moest immers, zo wist de heer Huiser, het gemeentebe stuur benaderd worden. Alle verenigin gen hadden in april van dit jaar een brief ontvangen waarin hun een en ander duidelijk gemaakt werd. Een probleem voor de heer Huiser was dat de aanvraag van de Provinciale Utrechtse Stichting Welzijnsbevorde ring niet gehonoreerd werd. Volgens mevrouw E. Korthuis-Elion, raadslid en lid van de culturele commissie, be tekende dat niet dat de gemeente geen waardering had voor het werk van deze stichting. De gemeente had zich echter op het standpunt gesteld dat slechts het werk dat de PUSW voor de gemeente Soest deed, betaald zou wor den. In het algemeen waren reeds vo rig jaar alle nietplaatselijke organisaties uit de gemeentelijke subsidielijst ge schrapt. De Balletvereniging Soest, de enige balletvereniging in Nederland, vestigde de aandacht op de karige subsidie die zij zou gaan ontvangen. Slechts 156 gulden, 44 gulden minder dan vorig jaar. Het bleek dat de balletvereniging ingedeeld werd bij de sportstichting en zodoende meedeelde in de vergoeding per jeugdlid. Deze situatie werd door Jan Visser later een schandaal ge noemd. Nadat voorzitter Holtrop het voorbe staan van de Soesticker, voorheen de muurkrant van de vereniging, terecht had opgehangen aan de medewerking van de aangesloten verenigingen, zette Jan Visser uiteen wat hij dacht van het culturele leven en het cultuurbe leid in Soest. Er gebeurde zijnsinziens veel in Soest, te weinig echter als men uitging van het standpunt dat de ontwikkeling van de welvaart op welzijn afgestemd dien de te zijn. In percentage wordt volgend jaar in Soest minder voor welzijn uit gegeven dan in het nu lopende jaar en het subsidiebeleid noemde Jan Visser dan ook willekeurig, terwijl het juist een volwaardig voorwerp van beleid diende te zijn. De plaatselijke overheid had naar zijn mening de taak de doel stellingen te formuleren, structuren te bepalen, accommodaties te verschaffen en de financiële middelen te verschaf fen. Voor de Soester Gemeenschap zag hij een stimulerende taak. Zij moest de overheid bij voortduring attent maken op deze vier essentiële punten. Aan de andere kant moest de vereniging. en Visser vreesde dat dat wel gebeur de, het contact met haar leden niet verliezen; temeer niet nu gebleken was dat de overheid de Soester Gemeen schap als volwaardige gesprekspartner had geaccepteerd. Visser dacht dat de ledenverenigingen dat nauwelijks ge daan hadden. Een bijzonder goede greep noemde hij de verspreiding van de Soesticker zoals dat nu gebeurde. De verenigingen moesten attent ge maakt worden op de mogelijkheden die zij nu hadden; de S.G. diende daarom geen afwachtende houding aan te ne men, maar er zelf op uit te gaan. Het bestuur van de S.G. vroeg hij ten slotte reeds nu studie te maken van de vraag of Soest een cultureel centrum nodig had. Hij dacht aan kleine toon kunstzaaltjes, maar uit de vergadering rees daartegen direct protest. Visser wees ook op de mogelijkheid het open luchttheater te overdekken en in de toekomst, als Soest een nieuw raadhuis had, het oude gemeentehuis een cultu rele bestemming te geven. Hij raadde de S.G. aan spoedigst lid te worden van de plaatslijke WV. Overi gens zag hij de plaatselijke taak van de WV niet zo zitten; naar zijn me ning moest het kantoortje van de WV ingericht worden als totaal informatie centrum c.q. voorlichtingsbureau van de gemeente Soest. Koopman P. R. (53) te Lage Vuursche nam in zijn woonplaats deel aan een jachtpartij en dat kwam hem duur te staan. Tijdens zijn afwezigheid werden uit zijn auto ontvreemd een gouden sigarettenkoker ter waarde van 5000 gulden en een gouden aansteker ter waarde van 750 gulden. De jacht vond plaats in het bos van Insinger. Er is nu al ontzettend veel afgepraat over al of niet afsluiten van de Oos- terschelde, maar de milieubeschermers en oesterkwekers moeten niet menen, dat het laatste kamerdebat daar nu een einde aan heeft gemaakt. Het na heel veel moeite tot stand gekomen regeringsvoorstel om het met een door- laatdam te proberen, door de Kamer met een zeer kleine meerderheid aan vaard, betekent bepaald nog niet het laatste woord in deze kwestie. Eerst moeten de deskundigen de geopperde mogelijkheid nu eens ernstig gaan be studeren, want het staat nog helemaal niet vast of de 'n paar miljard meer kostende wijze van afdamming ook werkelijk uitvoerbaar zal zijn en de vereiste bescherming zal bieden. De nu genomen beslissing spruit voort uit ideologische en politieke emoties en die zijn zelden voldoende op de prak tijk afgestemd. Over anderhalf jaar kan de studie klaar zijn, zegt minister Westerterp. We helpen het hem ho pen, maar in ieder geval zullen zich daarbij nog wel feiten openbaren, die een andere diskussie en beslissing ver eisen. De injektie van 3,5 miljard gulden, die de regering aan onze ekonomie wil toedienen, maakt uiteraard ook vele politieke emoties los. De maatregelen zijn over het algemeen niet onwelwil lend ontvangen, doch zowel van rech ter- als van linkerzijde is er toch nogal wat kritiek op. De rechterzijde vindt de maatregelen voor het bedrijfsleven te gering en verwacht er dus niet vol doende afremming van de werkloos heid van. Ter linkerzijde ziet men er de nivelleringsgedachte mee de mist ingaan en de onderhandelingspositie van de vakbonden erdoor verzwakt. En iedereen is het er vrijwel over eens, dat die kostbare inspuiting in feite maar een doekje voor het bloeden betekent, geen werkelijk soulaas voor de werkgelegenheid biedt en men eind volgend jaar nog weer voor dezelfde mogelijkheden zal staan. Daarentegen wil de PPR zelfs helemaal niet dat de produktie aangezwengeld wordt, want die wil naar minder ver bruik van grondstoffen en energie, on danks meer werkloosheid dus, en dus ook naar minder welvaart, opdat er, zo menen zij, meer over zal blijven voor de derde wereld en de daar heer sende honger. Maar zeker de werklo zen en de in nood verkerende kleine en wat grotere ondernemers zuilen wel blijvèn oordelen dat het hemd nader is dan de rok. Al is er dan over het al gemeen wel begrip voor dat de rege ring iets doet ter bestrijding van de ekonomische recessie en de daarmee gepaard gaande werkloosheid, de mees ten vinden het te weinig en anderen te ingrijpend en tevreden is men er niet over. Maar dat zou nooit het geval zijn, welke maatregelen de regering ook zou nemen, want daarvoor is het een veel te lekkere politieke koek. Een zwaar beladen politieke koek is ook de media-nota van minister Van Doorn van CRM. Die wil eigenlijk dat alle kranten en tijdschriften in socia listische zin zouden moeten voorlich ten. De bladen die dit tot nu toe doen gaat het allemaal, op het tijdschrift Vrij Nederland na, niet zo best. En dat is de minister een doorn in het oog. Hij vindt het afschuwelijk dat het som mige, algemene kranten maar zo goed gaat. Dat die voldoende abonnees krij gen en daardoor ook voldoende adver tenties en zodoende zelfstandig kun nen blijven en zelfs nog winst maken. Dat kan hij nu wel niet een-twee-drie veranderen, maar hij wil zijn beleid er toch op richten om er op den duur wel verandering in te krijgen. Nood lijdende kranten - en dat zijn dus meest de links georiënteerde - zullen in hem een steun en toeverlaat vin den en financieel geholpen worden. Staatsdrukkerijen wil hij oprichten, ln de verwachting dat die bladen daar goedkoper gedrukt kunnen worden. En eigenlijk zou hij reklame-advertenties in kranten wel willen afschaffen. Waarschijnlijk dan zolang links ge oriënteerde kranten er minder van krijgen dan de andere en thans nog meer gelezen bladen. Ja, minister Van Doorn is in socialis tische zin de meest calvinistische leraar waarover het kabinet beschikt. Hij wil ons wel dwingen om in te gaan in de door hem aangehangen leer. Op het gebied van de omroepwereld is dat uiteraard al net zo; zo'n TROS en zo'n AVRO zou hij wel vullen uitbannen. Hij houdt helemaal niet van een meer derheidsprincipe zo lang deze meerder heid niet zijn ideeën aanhangt. Een minister waar we nog wat mee te stel len zullen krijgen. Daar mevrouw Q. Klaverstein-Jonker de gemeente Soest heeft moeten verla ten heeft het bestuur van de Stichting Bentinck Fonds moeten uitzien naar aanvulling van het bestuur. Dit is gevonden in de toetreding als bestuursleden van mevr. J. H. W. de Zoete en de heer E. van der Vliet. G. v. d. Veenstraat 12 te Soest, die tevens secretares is geworden. In het bestuur hebben verder zitting de heren G. Kruimer (voorzitter), W. Rietveld (penningmeester), B. J. van Os (vice-voorzitter), dokter S. G. Looijen, F. van Luijk, A. Timmer en mej. M. ten Cate. Dinsdag a.s., 3 december, aanvang 9.30 uur, wordt in gebouw Het Brandpunt aan de Oude Utrechtse weg te Baarn een vergadering gehouden van het Waterschap De Eem. De agenda telt 21 punten, inclusief opening en slui ting, M

Soester Courant | 1974 | | pagina 1