T Beslissing over PUEM-station maand verdaagd KO 444 Straatnaam-cabaret van Jan Visser van de Gemeentehof Gemeenteraadsvergadering 'iekknmjtora. 12727 POLITIE - TEL. 19444 Soester Courant van donderdag 28 november 1974 ien of meer: :R van Wolf 89.-» 129,— 149,— g de voor in door Rob 1 de meest 9,90 )lad. Golden se moderne 10 cm dik, oor 4,75 t U een uit- riteraard de ijzen. ens zo goed 1,80 EDING i wijze van alle plastic 6,25 27,25 ƒ21,35 ƒ12,90 t, oranje en erdamseweg iersfoort Als er een wisselbeker te vergeven zou zijn voor pientere bestuurders, dan zou die beker deze maand door het raadslid de heer J. van den Brakel van de PvdA mee naar huis genomen zijn. Hij was de enige die de burgemeester er op attent maakte dat een gebouw van 10,5 bij 16,5 en 6.5 meter hoog, met grondwerk en ingewikkelde inrichting niet in zes weken van de grond zou kunnen komen. „Als dat wel zo is", zo zei Van den Brakel terecht, „dan wordt het tijd dat we die mensen aan de wonirigbouw zetten". Het ging over het PUEM-gebouw dat in het bos bij de Zoom zou moeten verrijzen; de raad en met name het CDA, Progressief Soest en de PvdA (met uitzondering van PvdA-wethouder De Haan), voelde er niet voor en toen greep de burgemeester naar een zeer twijfelachtig redmiddel. De woningbouw in Overhees was er mee gemoeid; het kon geen maand aangehouden worden, zoals de heer De Wilde (PvdA) voorstelde. „Dan wens ik de verantwoordelijkheid te verleggen van het college naar de raad". Nou, die verantwoorde lijkheid nam de raad. Na de nuchtere opmerking van de heer Van den Brakel werd gestemd. 12 vóór, 12 tégen het aanhouden, door een vergissing van de CDA-er Verheus, anders was het 13 tegen 11 geweest. Het uiteindelijk resultaat was echter hetzelfde, eigenlijk nog gunstiger voor de „aanhouders", want formeel gezien moet er de volgende maand opnieuw over het voorstel van de heer De Wilde gestemd worden en eerst dan zou de maand aanhouding ingaan. Haar dat was nu ook de bedoeling niet en de komende weken zai de PUEM benaderd worden of er niet een andere plaats voor het gebouw gevonden kan worden. Mooi was ook de opmerking van mevrouw Van Stiphout (PvdA), die vond dat het PUEM-krachtstation, als het dan toch daar moest komen, dan maar V/2 a 2 meter onder de grond moest. „Dat kon niet", wist wet houder Ebbers, in verband met koeling. En dat verwonderde mevrouw Van Stiphout weer, want technische ambtenaren van de PUEM hadden gezegd dat het wèl kon. vervangend lid van het gasbedrijf Cen traal Nederland; mevrouw J. van Gel- der-Cornelissen tot lid van de bos- commissie, van de ideeënbuccommissie, van de commissie maatschappelijk werk, van de commissie georganiseerd overleg en van de stichting huisves ting bejaarden. 5. Voorstel tot verkoop van perceeltjes grond, gelegen aan het Kerkpad aan diverse personen. Conform besloten. Kortend 6. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voor- bereidingsbesluit); Conform besloten. Omdat voorbereidingsbesluiten het ka rakter hebben van „bevriezing" van bestaande situaties om ongewenste ont wikkelingen te voorkomen, vond de heer De Wilde (PvdA) dat dit jaar be keken diende te worden of het plan „Kortend" wel voor uitvoering in aan merking kwam. Hij voelde er niets voor volgend jaar weer voor dit gebied een dergelijk besluit te nemen. Die toe zegging kreeg hij van de burgemees ter. Landelijk Gebied Voorstel tot het verdagen van de beslissing over de vaststelling van het bestemmingsplan „Landelijk Gebied". De beslissing werd drie maanden ver- Dat PUEM-debat, deskundig aangezet door de heer R. van Logtenstein van het CDA, was het hoogtepunt van deze raadsvergadering. Een amusant hoogtepunt was de discussie over de straatnamen; zoals altijd is het geven van namen aan straten of scholen een reuze probleem. Jan Visser van Progressief Soest was er niet gelukkig mee; de heer D. Hoekstra van het CDA ook niet, maar Visser voorzag voor de toekomst, als een dokter als adviseur zou worden aangetrokken, namen als „Kankerplein", „Teringstraat" e.d. 4 Een dieptepunt was het praatje over de portofoons van de politie. De heer G. van Aalst WD had enige twijfels en hij bracht die terecht naar voren. Niet omdat hij tegen de aanschaf van de portofoons was, maar 'om de totale verbindingsbenodigdheden in Soest ineens te behandelen. Dat was niet juist vond de burge meester, maar voor dat iedereen daar de redelijkheid van inzag, waren er weer heel wat woorden gesproken In deze vergadering kwam ook nog eens aan het licht dat de service van de PTT, zeker in Soest, veel te wensen overlaat. Een op 16 augustus in Hees geposte brief, werd eerst 21 oktober afgeleverd, of eigenlijk de brief kwam helemaal niet aan, maar dat bleek pas op 21 oktober. Het is maai beter brieven voor het bestuur van de gemeente zelf bij de bode af ,te leveren en dan gelijk om een bewijs van ontvangst te vragen. Het CDA werkte als oppositie beter dan de vorige keer; niet iederéén voerde het woord over het zelfde onderwerp. De taken waren goed verdeeld. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer K. de Wilde, heeft de gewoonte het college te bedanken als hij antwoord op zijn vragen krijgt. Dat is pure beleefdheid, maar als hij het nu niet doet, dan kan het college daaruit opmaken dat de PvdA niet tevreden is. Alles bij elkaar is het in de raadsvergaderingen toch veranderd. De nieuwe Wijkraad-voorzitter, oud-raadslid Pieren, werd er ondanks zijn 20-jarige ervaring als lid van de raad, duidelijk door in verwarring gebracht Er werd over zijn benoeming tot voorzitter van de Wijkraad gestemd en toen hem daarna gevraagd werd door de burgemeester, of hij de benoeming wilde aanvaarden, antwoordde hij met „jazeker meneer Op de publieke tribune zaten ondermeer veertig leerlingen van de St. Theresiaschool. Het is nauwelijks voor te stellen dat het bijwonen van een vergadering van het bestuur van de gemeente voor hen een hoogtepunt in hun lagere school leven is. Zo'n opmerking van de heer Van den Brakel, recht toe, recht aan, die zal ze wel raken; de rest gaat hen beslist voorbij. V^n Jan Vissers cabaretnummer over de straatnamen hadden ze waarschijnlijk ook wel wat meegenomen, maar toen lagen ze allemaal allang op bed. Na beëdiging van mevrouw J. W. D. P. van Gelder-Cornelissen, lid van de PvdA-fractie en opvolgster van de heer A. J. van Vloten, werden de vol gende ingekomen stukken behandeld: a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Brief d.d. oktober 1974 van de heer B. P. Thie, Den Blieklaan 53 en ande ren, allen te Soest, met verzoek om de Den Blieklaan en het eerste deel van het le Heeserlaantje van riolering te voorzien, met het voorstel te berichten dat aan de directeur van gemeentewer ken opdracht wordt gegeven voor dit deel der gemeente zo spoedig mogelijk een rioleringsplan op te maken. Conform besloten. c. Besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 15 oktober 1974 tot vast stelling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1971 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Brief d.d. 21 oktober 1974 van de heer H. Voskuylen c.s. inzake de inrit van de Prof. Lorentzlaan te Soester- berg naar de garageboxen met het voorstel te antwoorden overeenkomstig de ter inzage gelegde ontwerp-brief. Conform besloten. De heren P. Storimans (CDA) en J. van den Brakel (PvdA) verzochten ook de wijkraad nog in te schakelen. Er waren kennelijk nog wat problemen, ■naar rerder drongen beiden aan op zeer spoedige afwikkeling, e. Brief d.d. 18 oktober 1974 van de Fractie van de Partij van de Arbeid betreffende plaatsing van gemeente- personeel bij de Stichting Samenwer king Woningbouwcorporaties en het antwoord van burgemeester en wet houders d.d. 4 november 1974 met voorstel deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. Conform besloten. De heer K. de Wilde (PvdA) dankte namens zijn fractie voor het antwoord. Toch waren enkele punten hem nog nog helemaal duidelijk. In het ant- woor werd gesproken over „plaatsing" van het personeel, terwijl oorspronke lijk het woord „detachering" werd ge bruikt. Waarom deze verandering? Ver der meende hij dat het betrokken per- soneed niet alleen „op de hoogte ge steld moest worden", maar dat hun ook verzocht moest worden of zij er mee accoord gingen. De plaatsing geschiedde volgens de burgemeester op vrijwillige basis (het woord plaatsing was beter dan de tachering zo was gebleken bij onder handelingen met officiële instanties) met alle belanghebbenden was overleg geweest en omdat nu ook de pensione ring was geregeld, kon de zaak afge handeld worden. Het had alles bij el kaar enige maanden geduurd. Op ver zoek van de heer De Wilde zullen als nog gesprekken plaatsvinden met de betrokken medewerkers. Hij was nog niet helemaal gerustgesteld. Buslijn Hees f. Brief d.d. 21 oktober 1974 van me vrouw E. Keizer-Smink inzake de op heffing van de buslijn naar Hees met voorstel de notulen van de raadsver gaderingen van 18 juli en 17 oktober 1974, waarin deze aangelegenheid aan de orde kwam, per geleide-brief toe te zenden. Conform besloten. De heer J. Visser (P.S.) constateerde dat het nu gegeven antwoord wel in schrille tegenstelling was, met wat de wethouder eerder gezegd had. Die had voorheen beweerd dat er van de zijde van de bewoners van Hees geen enkel bezwaar was binnengekomen. De brief van mevrouw Keizer, op 16 augustus verzonden, was door alle bewoners van Hees ondertekend. Die brief bleek overigens nooit aange komen te zijn- Op 21 oktober werd een afschrift ervan ontvangen. De burge meester vond het maar moeilijk om nu tc zeggen, wie daar de schuld aan had. In verhand met de vcrzendingsproble- men verzocht Jan Visser het antwoord van de raad niet met d© PTT te ver zenden, maar bijvoorbeeld „met het buslijntje naar Hees", J. Visser (P.S.) g. Brief d.d. 10 oktober 1974 van bur gemeester en wethouders van de ge meente De Bilt, waarin zij mededelen, dat de raad van die gemeente zich heeft uitgesproken de oehandeling van gemeenschappelijke regelingen ie fa seren met het voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. h. Brief d.d. 4 november 1974 van me vrouw W. C.-Otten-Monsees inzake de opheffing van de buslijn naar Hees en de consequenties daarvan voor Soest- Zuid, met het voorstel deze brief in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. Conform besloten. Commissies 4. Voorstel tot het benoemen van een lid in een aantal commissies, in een tweetal stichtingen en in het bestuur van het Gasbedrijf Centraal Nederland. De heer K. de Wilde werd benoemd in de brandweercommissie en in de poli- tiecommissie; de heer J. van den Bra kel tot lid van de gascommissie, van de Stichting Zwembaden en tot plaats- Daar was de heer Visser (P.S.) het roe rend mee eens. Hij dacht dat dan on dermeer de bewoners van de camping te Soestduinen nog wel eens gehoord zouden kunnen worden, maar voor hij daar verder mee door kon gaan merkte de burgemeester op dat „buiten de or de gepraat werd". Visser moest zich hóuden aan het voorstel; de bezwaar den tegen het plan kregen gelegenheid die bezwaren toe te lichten. Daar was men mee bezig. 8. Voorstel tot het verdagen van de beslissing over de vaststelling van het bestemmingsplan „Industrieterrein, eer ste herziening". Conform besloten. 9. Voorstel tot het intrekken van een gedeelte van het bestemmingsplan „Steenberghe I". Conform besloten. 10. Voorsteltot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Conform besloten. 300.000 gulden van dezé lening is be stemd voor de aanleg van de centrale antenne-inrichting in het plan Over hees. De heer R. van Logtenstein (CDA) wilde informéren hoe het met de plan nen stond voor zo'n inrichting voor heel Soest, maar ook hij ervoer dat de burgemeester niet van zins was de raadsvergadering wéér tot in het on eindige te laten duren. Hij was buiten de orde. Wel bleek dat het overzicht voor dit systeem er aan zat te komen. De heer J. van. Poppelen (CDA) of,, nu de Nederlandse Bank de rente verlaag de, dat ook enige invloed had op deze lening. De burgemeester gaf hem geen hoop. Jachtrecht 11. Voorstel tot verlening van het jachtrecht aan de heer W. van Dorre- steyn, Wieksloterweg 23 te Soest. Conform besloten. Mevrouw P. J. Oranje-Entink (VVD) was tegen. Zij droeg als enige de fak kel van het oud-raadslid de heer K. Levinga (PSP) verder. Nu ontbrak ook het weerwoord van andere jaren van de heer M. de Groot (BR), die net als de heer Levinga niet in de raad terug keerde. Dat is dan wel jammer, maar we zijn nu eenmaal veel zakelijker ge worden. 12. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond met opstallen aan de Beu kenlaan te Soest van de heer W. Sukel. Conform besloten. 13. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in verband met gesloten koop overeenkomst met de heer W. Sukel. Conform besloten. 14. Voorstel tot verkoop van het per ceel Molenstraat 65, alhier,, aan de heer W. A. Butzelaar te Soest. Conform besloten. PUEM-gebouw 15. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen op de hoek van de Zoom en de Wieksloterweg O.Z. a§p de P.U.E.M. voor de bouw van een 50/10 kV-sta- tion. Na mondelinge stemming aangehouden. De heer R. van Logtenstein (CDA) was het met de verkoop niet eens. Hij vond het gebied te mooi om het te verkopen aan de PUEM voor het doel er een transformator gebouw op te zetten. Bo vendien dacht h(j dat d© prijs (1740 m2 voor 87.500 gulden) te laag was. Hjj verzocht het college naar een andere oplossing te zoeken. De heer J. Visser (P.S.) vroeg om hoof delijke stemming. H(j had de bomen geteld die zouden moeten verdwijnen en uitgerekend dat het er zo'n 3000 zouden zjjn. Als er dan toch iets met het terrein diende te gebeuren, dan zag hij er liever een voetbalveld. Visser was van mening dat het gebouw op het j industrieterrein thuis hoorde. Mevrouw M. van Etiph out-Croon en berg (PvdA) wist jit informaties 'an ie PUEM. dat plaatsing >p >et rtdustrie- terrein, niet naalbaar was, maar ils het gebouw dan toch aan de Zoom moest komen, dan vond zij, dat van de PUEM geëist moest worden dat het I1/» a 2 meter de grond ingang. Overigens vond ook zij de prijs voor zo'n mooi stuk grond te laag. Mevrouw G. Alting-Ambrosius (VVD) was het met de vorige sprekers eens. Als het perse daar moest komen, dan onder de grond en dan ook zoveel mo gelijk groen sparen. Wethouder K. de Haan vond het een probleem; het was niet mooi zo'n gebouw daar in het bos, maar waar moest het dan komen. Hij dacht dat dit terrein 't minst bezwaar lijk was. De prijs was op redelijke ba sis becijferd en hij vond het niet juist die omhoog te jagen om bijkomstige redenen. Overigens meende hij dat Visser niet juist geteld had. Het ter rein (30 bij 58 meter) was te klein om zoveel bomen te bevatten; „tenzij u iedere groene tak als boom telt". De wethouder dacht niet dat de PUEM „onder de grond" zou willen, met het oog op „dooiwater". Er zou evenwel een groenstrook blijven. Plaatsing in een woonwijk was zijnsinziens geen op lossing; het zou dan wel geen bomen kosten, maar wel andere problemen geven. Wethouder Ebbers ondersteunde het betoog door op te merken dat derge lijke transformotorstations gekoeld moesten worden en niet onder de grond konden daarom. J. van den Brakel (PvdA) Van Logtenstein was het er niet mee eens. Hij had een andere plaats op het oog en wel ergens aan de Koningsweg of dichter bij de bebouwing van Hees. Camouflage door aanplanting zag hij niet zo zitten. Bomen van 6V2 meter hoogte zou de PUEM wel niet toe staan. Mevrouw Van Stiphout stelde voor het stuk maar aan te houden om nogeens met de PEUM te gaan praten. Volgens technici kon het gebouw wel degelijk enige meters onder de grond. Wethouder Ebbers wees op het PUEM- gebouw aan de Stadhouderslaan, dat er toch ook zo keurig uitzag. Het staat daar wel dicht bij de woonhuizen, zo als de heer Van Logtenstein dat voor stelde en er zou zeker geen toestem ming gegeven zijn het enige honderden meters verder in het Baamse bos te bouwen. Voor de burgemeester was de gang van zaken niet helemaal verteerbaar. Zij verweet de leden van de commissie ruimtelijke ordening en van financiën dat ztf hun taak niet goed deden. De discussie had daar gevoerd moeten worden. Aanhouden kon niet omdat dan de stroomlevering aan Overhees in gevaar kwam. Die moest half januari gereed zijn. Visser bleef tegen; de heer.D. Hoekstra (CDA) drong aan op verplaatsing van het bouwwerk naar het noorden, dich ter bij de woonwijk; de heer Van Pop- pelen voelde alles voor aanhouden, maar daar verzette de burgemeester zich tegen. De heer P. Lange (VyD) steunde haar door te stellen dat alle gegevens in de commissie R.O. voor handen geweest waren. Niemand had zich toen verzet. Mevrouw Van Stiphout merkte nog op dat de zaak op zijn kop ging als er ge stemd werd; „u kunt op uw klompen aanvoelen dat we allemaal tegenstem men. Hou het een maand aan", ver zocht zij. Dat was echter onverantwoord vond de burgemeester en zij legde de verant woordelijkheid voor het scheef gaan van de stroomvoorziening aan Over hees, bij de raad. Mevrouw E. Kort- huis-Elion (WD) zegde het college steun toe. Daar stond tegenover de op merking van de heer Visser, dat als het nu zo drong, het college maar eer der, met het voorstel had moeten ko men, De heer J. van den Brakel (PvdA) wees daarna op de onmogelijkheid in zes weken zo'n groot gebouw weg te zet ten, zodat er ook stroom geleverd zou kunnen worden en toen werd gestemd. De uitslag was 12 tegen 12; en het re sultaat, dat er over een maand op nieuw over gepraat zal worden. Onderwas 16. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar: a. kleuteronderwijs over het jaar 1973. b. gewoon lager onderwijs over 1973. c. middelbaar algemeen voortgezet on derwijs over 1973, alsmede over het vijfjarig tijdvak 1969 - 1973. Conform besloten. 17. Voorstel tot het stichten van een openbare school voor gewoon lager on derwijs en een openbare kleuterschool in de wijk Overhees. Conform besloten. 18. Voorstel tot wijziging van de uit- kerings- en Pensioenverordening Wet houders der gemeente Soest. Conform besloten. Bibliotheek 19. Voorstel tot het benoemen van een lid van het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek Voorgedragen werden ie herer 17 -an Hoorn en drs. H. "ST onitea ^«noemd wel de hinderwetvergunning, die ech ter door het college verleend wordt. Wanneer het zover zou zijn, kon de burgemeester niet zeggen. Zij vond dat men eerst nog wat verder moest zijn met het plannen. 21. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding van de motorvoertuigénherstelplaats van de dienst gemeentewerken. Conform besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het verbouwen van de Insingerschool voor glo., alhier. Conform besloten. 23. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een extra krediet voor het verbe teren van de verlichting in de twee- klassige noodschool aan de Weegbree straat, alhier. Confo"rm besloten. 24. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een kleuter- en lagere school in de wijk Overhees, le fase. Conform besloten. De heer K. de Wilde had er begrip voor dat zijn voorstel, het krediet te splitsen, niet werd overgenomen. Tijd winst was ook voor hem belangrijk. Hij kreeg van onderwijswethouder Plomp de toezegging dat de leden van de onderwijscommissie regelmatig op de hoogte zullen worden gehouden van de gang van zaken met betrekking tot ontwerp en bouw van de school. Woningbouw 25. Voorstel tot verkoop van grond in het plan Overhees, le fase, aan: a. Panagro B.V. te Warmond voor de bouw van 50-premie-verkoopwoningen en 25 garages; Conform besloten. b. de Stichting Eigen Woningbezit te Soest voor de bouw van 80 premie- verkoopwoningen en 8 garages. Conform besloten. De heer J. van den Brakel (PvdA) wilde weten hoe duur de huizen van de Stichting Eigen Woningbezit wer den. Een jaar geleden betrokken gezin nen woningen van deze Stichting maar nog steeds was de koopprijs niet be kend. Hij vond dat niet aanvaardbaar. R. van Logtenstein (CDA) Het had te maken met de risico-af koop, die niet in het contract geregeld was. wist wethouder De Haan. De heren De Wilde en Hoekstra had den nog wat technische vragen; de heer De Wilde over de te vragen grondprijzen en over de inschakeling van een „ten genoegen van b. en w. aan te wijzen architect". De heer Hoekstra had problemen met de doorverkoopclausule. Wethouder De Haan, lostte hun problemen op. Portofoons 26. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van een portofoonnet ten behoeve van de politie. Conform besloten. G. van Aalst (VVD) De heer G. van Aalst (WD) vond dat de toelichting bij het voorstel niet vol ledig was. Met name wilde hij weten of er sprake zou kunnen zijn van ge zamenlijke inkoop of er overleg binnen de regio had plaatsgevonden, of de plaats van de antenne al bekend was en hoe het stond met de aansluiting van dit net op andere gemeentelijke verbindmgsnetten. Hij voelde iets voor aanhouder, ten einde een betere toe- werd 'ie heer Var "toorn kreeg 20! 'ienting op te. stellen, stemmen, we© (tammer verden jttge-1 De heer J. van Poppelen (CDA) dacht dal ie vragen van de heer Van Aalst thuishoorden bij de begrotingsbehande ling, maar de bedoeling van deze op merking ging de burgemeester voorbij Zij vonc dat „Het leven toch wel erg moeilijk werd op deze manier". Men moest de' politie los zien van brand weer, ambulances, gasbedrijf en wie dan ook. De politie was zelfsprekend en diende te beschikken over eigen, onafhankelijke communicatiemiddelen. Er was niets anders aan de orde dan de aanschaf van tien portofoons en overigens was verbinding met korpsen in de omgeving geregeld. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) in formeerde of de gemeente met deze aanschaf goed zat voor zover dat de zend-frequentie betrof, of bleef men afhankelijk van de (willekeur) van de PTT. Dat bleek inderdaad zo; de brand weer was daar het „slachtoffer" van geworden, antwoordde de burgemees ter. Of dat de politie ook te wachten stond in de toekomst, was niet te zeg gen. bracht ;p *r». ronker °n -vee men cwn mgeldig. 20. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van net Depaalde in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet aan de Firma il Wolf se n m Zn., Veldweg 19 r© Soest, ten oehoeve van het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een machinale hout bewerkingsinrichting en een showroom annex kantoor- en kantineruimte. Conform besloten. Door onbekendheid met de gang van zaken stelde de heer J. van den Brakel (PvdA) de vraag waarom bet gebouw al gereed was en er nu eerst de ont heffing voor werd aangevraagd. Dat was nu eenmaal de volgorde die moest worden aangehouden Naar aanleiding daarvan informeerde de heer J. van Poppelen (CDA) of de procedure lang zamerhand in Soest niet vereenvoudigd kon worden, net zoals dat in andere gemeenten was. Als er een goedge keurd bestemmingsplan was. dan was de ontheffing niet meer nodig. Bleef De heer Van Aalst bleef erbij dat het totale verbindingspakket, dat eerdaags aan heboden zal worden, van belang was, óók voor deze aanschaf. Hij kreeg steun van zijn fractiegenoot Blaauw, die ook vond dat duidelijk moest zijn of „goeie spullen" aangeschaft werden. De heer K. de Wilde (PvdA) steunde de burgemeester en voorstel kwam er door. 27. Voorstel tot verpachting van gron den in het jaar 1975. Conform besloten. Vleeskeuring 28. Voorstel tot verhoging van de slacht- en keurlonen en de rechten voor repressieve keuringen per 1 ja nuari 1975. Conform besloten. Hierbij betrokken werd een pas bin nengekomen brief van de Horeca Be langengemeenschap Soest. De strekking daarvan was, dat de horeca een extra verhoging van de rechten niet meer kon opbrengen. Bovendien werd er twijfel in uitgesproken of de repressie ve vleeskeuring nog wel zin had en waarom er sprake was van ongelijke aanslagen. In diezelfde zin, stelde de heer G. Stam van het CDA enkele vragen. Vol gens wethouder Ebbers was de controle nodig omdat de Warenwet, vleeskeu ringen niet zijn terrein had. In restau rants waren bovendien meer keuringen nodig, maar wanneer het vooraf bepaal de aantal niet gehaald werd, dan volgde terugbetaling. De heer J. van Poppelen (CDA) de res taurants los te maken van de groep kazernes en ziekenhuizen (aanslag 198 gulden) en onder te brengen b(j super- markets e.d. (aanslag 66 gulden). Daar kon niet op worden ingegaan, juist in verband met het aantal keuringen dat verricht moest worden. Ook de heer R. van Logtenstein (CDA) dacht in die richting. H(j zou er vrede mee hebben, indien de werkelijk gemaakte kosten in rekening gebracht werden; maar ook die suggestie werd niet overgenomen. Wijkraad 29. Voorstel tot het benoemen van de voorzitter van de Wijkraad Soestar- berg. De heer J. Visser (P.S.) merkte op niet zo gelukkig te zijn met de PvdA-er Pieren, wiens naam als enige op het voorstal stond. „PvdA-ers komen, gaan of blijven zitten", vond Visser. Hij hoopte dat de Wijkraad gespaard zou blijven van de donderspeeches van Pie ren over de moderne jeugd en tegen de Va ra-medewerkers, maar als Soester- berg hem wilde hebben, dan had hij er vrede mee. De heer De Wilde (PvdA) betreurde de opmerking van Jan Vis ser, die hij graag als geste van humor en geestigheid wilde beschouwen, maar waar hij toch enige moeite mee had. Hij dacht dat Visser zich in zo'n geval uiterst zorgvuldig diende uit te druk ken. De heer Pieren had het grootste vertrouwen van de PvdA-fractie. Er werd gestemd en 24 stemmen werden op de kandidaat uitgebracht, óók de stem van Jan Visser. De heer Pieren in de zaal aanwezig, nam de benoe ming aan. 30. Voorstel tot aankoop van de woning Eigendomweg 5. Conform besloten. Straatnamen 31. Voorstel tot het geven van straat namen in de wijk Egghermonde te Soesterberg en Overhees te Soest. Conform besloten. Er was nog een voorstel van een in woonster van Soest, mevrouw de Rui- ter-Kraaikamp, de naam „Zonnedauw" aan een van de straten te geven. Er kort niet op worden ingegaan, klaar blijkelijk. De heer D. Hoekstra (CDA) was het 'eens met het voorstel; hij wil de er ook niets aan toevoegèn gezien de eindeloze debatten in vroeger jaren. Overigens was hij niet met alle namen gelukkig en met het oog daarop stelde hij voor de straatnaamcommissie uit te breiden met enkele raadsleden. Dat voorstel ondersteund© Jan Visser (P.S.). H(j vond het voorstel niet zo mooi, zoals het er nu lag. Eerstens was h(j voor nivellering in benamingen; geen straten of lanen of paden. Hij voelde er meer voor te wonen in „Cim baal 23" of „Klarinet 55", „Clavecimbel 13". Erger vond h(j het wat in Soes terberg gebeurde: „Je zult toch maar in d© Vliegtuiglaan wonen; het toppunt van secularisatie is om de Oude Tem pellaan te vervangen in Vliegtuiglaan en ik zie daar al een bejaarde in een hofje wonen dat dan ook nog „Brik" heet of „Spad". Visser was er niet gelukkig mee. Hij voorzag als ooit eens een oud-dokter als adviseur van de straatnaamcommis sie mocht optreden, namen als „Scheur buiklaan", „Teringstraat" of „Pest- plein". Doorredenerend kwam hij voor de toekomst op namen als „Phantom- laan", „B 52-straat", „Starfighter-steeg" en wat de doktoren betrof dacht hij aan „Kankersteeg", „Stresslaan" en Hartinfarctplein". Hij vond het voorstel weinig fantasievol, weinig creatief en hij stelde voor „leuke mensen" in de straatnaamcommissie op te nemen, „Zo als raadsleden". Toen het lachen enigszins bedaarde, merkte mevrouw Van Stiphout (PvdA) op: „Het gekke is dat wat het laatste gedeelte van Visser's betoog betreft, is onze fractie het met hem eens. Ook wjj zijn niet zo gelukkig met die oude- vliegtuignamen". Ook zij was voor uit breiding van de commissie, „zodat er wat meer zicht in komt". Wethouder Ebbers. voorzitter van de straatnaam- commissie, had geen problemen en het voorstel werd alsnog aangenomen. In de straatnaamcommissie hebben zit ting mevrouw Polet en de heren Heu- pers, Van Leeuwen, Hilhorst en Peet. 32. Voorstel tot het aangaan van een tweede vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Conform besloten. 33. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 500.000 gulden tegen 11 Conform besloten. Accoord ging men ook met het laatste voorstel, kredieten reeds in maart van dit jaar goedgekeurd, betreffende heit bouwrijpmaken van Egghermonde en van Steenberghe respectievelijk 2.446.000 en 300.000 gulden, opnieuw goed te keuren. Het was nodig omdat G.S. In verband met het nog niet afsluiten van een onderzoek, de besluiten van toen niet goedkeurden. De zaak is nu In middels wel geregeld.

Soester Courant | 1974 | | pagina 5