30 van verkeer in Soest is doorgaand o Donderdag 5 december 1971 53e jaargang no. 15 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 RAKENE HILVERSUM met soest aLs bestemming L 12. 780 A :rsf66ri 31LTH0VEN. HILVERSUM doorgaand verkeer in soest Rsföórt MLTHOVEN. Door overgangsrecht kunnen particuliere kampeercentra blijven Uitbreiding echter niet mogelijk RAKEN8 oo 3120 Regering reageert pas na protest In Soest ruim 2 ton voor aktie „Geven voor Leven" SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9.Verschijnt Iedere donderdag wenss tronen iiücoaefttie YSJl 7 .00 - 1900, WK. -i, {T}) op wefk&agè}.-' Hoorzittingen plan «Landelijk Gebied Gedurende de maand augustus van dit jaar lag het bestemmingsplan „Lande lijk Gebied" ter inzage. In die tijd bestond er gelegenheid bezwaarschriften in te dienen en daar is behoorlijk gebruik van gemaakt; door agrariërs, door overheidsinstellingen zoals de PUEM, door middenstanders zoals campinghou ders en door milieugroepen. In drie afzonderlijke zittingen zijn door de leden van de commissie ruimtelijke ordening alle bezwaarden in de gelegenheid gesteld hun bezwaren toe te lich ten. Het eerst waren de agrariërs aan bod; de tweede dag. de middenstanders en de (semi-joverheid en de derde dag de milieugroepen en enkele anderen. De gemeente trad zeer soepel op zoals bleek uit het feit dat te Iaat ingediende bezwaarschriften toch toegelicht mochten worden. De tweede zittingsdag kwam de voor de raadsleden zeer bekende Sint Nico- laas Visser de commissie op haar gewichtige taak wijzen. Hjj overhandigde de commissieleden „een uit het Spaans vertaald stencil" van de Vrienden van Eemland en een kaart van Amnesty Internatonal. De burgemeester was het met hem eens, dat er in Soest niet veel, maar wel „enkele stoute kindertjes" waren en ieder wist wie daarmee bedoeld werden. In februari a.s. zal de raad over de vaststelling van het ontwerp-plan beslis sen. In het dan ingediende voorstel zullen al dan niet oplossingen voor de Ingediende bezwaren zijn verwerkt. Ieder die het daar niet mee eens is, staat de weg open voor een protest bij de provinciale bestuurders. Agrariërs Vele agrariërs vrezen in hun bestaans mogelijkheden beknot te zullen worden. In het ontwerp-plan wordt immers gesproken van bouwpercelen van ma ximaal ha. en dat werd over het algemeen aan de kleine kant gevon den. Het plan kent vier agrarische doeleinden: A. o.m. boerderijen; B. pnoduktiegebieden; C. gronden met landschappelijke waarde en D. gron den van landschappelijke én natuur wetenschappelijke waarde. Er zijn voorschriften in opgenomen met be trekking tot de hoogte van de gebou wen en tegen deze voorschriften kwam het landbouwschap o.m. in verzet. Silo's Het bezwaar van het landbouwschap tegen het plan „Landelijk Gebied" ging over de begripsbepaling „standaard be drijfseenheid". Volgens de vertegen woordiger van het landbouwschap, de heer Fischer, moest er geen ruimtelijke maatstaf gehanteerd worden, omdat daardoor de bedrijven eigenlijk weg- bestemd werden. Uitbreiding zou im mers niet meer mogelijk zijn. Ook was hij het niet eens met de op vatting „grondbebonden". omdat er ruimtelijk gezien (wat betreft opstal len) geen verschil behoeft te zijn tus sen soorten bedrijven. Die mening werd door de commissie, althans door de burgemeester, niet gedeeld. Niet eens was men het ook over de vraag of silo's van 28 meter hoogte in het ge bied toegestaan mochten worden. De heer Fischer vond van wel, omdat daar een economische noodzaak voor bestond. Het Witte Huis Een gedeelte van de bezwaren van de heren Van Kampen, eigenaar van het pension, aan de Birkstraat „Het Witte Huis", lijken eenvoudig op te vangen te zijn. Eköle jaren geleden reeds wer den plannen ingediend voor uitbrei ding. Die plannen zouden niet uitge voerd kunnen worden indien het be stemmingsplan zonder meer werd aan genomen. Met name kreeg het betrok ken perceel niet in haar geheel een horeca-bestemming, maar ook de bouw hoogte werd lager gesteld. Verder verzochten de heren Van Kam pen het perceel Birkstraat 140 ook een horeca-bestemming te geven, waardoor er een mogelijkheid kwam het (tijde lijke) noodgebouw te vervangen door een permanent gebouw. Er werd nog gediscussieerd over de vraag of de heren Van Kampen de oorspronkelijk op het perceel staande bouwwerkjes niet beter had kunnen laten staan. Bijzonder korte tijd was nodig om het bezwaar aan te horen van de Exploita tie Maatschappij Soest, die gevestigd is aan de De Beaufortlaan. Een gedeelte van het perceel, waar indertijd „Hard- chroom" zat, is als natuurgebied aan gewezen, zodat van bedrijfsuitbredding geen sprake kan zijn. De heer Stalen hoef kwam het alleen maar bevestigen. PUEM De PUEM. met als woordvoerder ad junct-directeur Kopenhagen, verzet zich tegen het voornemen in de voorschrif ten bouwbeperkingen op te nemen voor te bouwen transformatorstations. De hoogte zou ondermeer niet boven de 4meter mogen gaan, terwijl de PUEM 7 meter wil hebben. Uiteraard werd gesproken over het ge bouw dat aan de Zoom zou moeten verrijzen en dat, heel frapant, volgens het voorstel van B. en. W. aan de raad, 6'/i meter hoog zou mogen wor den. Het perceel ligt wel precies op de rand van het landelijk gebied, maar net in de „sportbestemming". Er werd door de heer J. van Poppelen (CDA) gevraagd of dergelijke stations niet gedeeltelijk onder de grond zou den kunnen worden gebouwd en of deze gebouwen niet juist op industrie terreinen thuishoorden. Onder de grond was niet of nauwe lijks mogelijk, omdat er toch al een kabelkelder onderzat die 1 a lVt meter hoog was en wat de plaats betrof, wa ren 50 Kv-stations min of meer aange wezen op een plaats dichtbij het kabel net. Verwezen werd naar het Puem- station aan de Stadhouderslaan, waar door eigenlijk die stelling weer onder graven werd. De PUEM had nog wel plannen een 150 Kv-station te bouwen in de omge ving van de Vlasakkers. Uit de dis cussie bleek verder dat dergelijke sta tions practisch geluidloos (voor de om geving) kunnen werken. Desalniettemin bleef de Puem van oor deel dat over de maten van het ge bouw pas gesproken moest worden, als de bouwplannen werden ingediend en een „begrenzing" niet in het plan Landelijk Gebied thuishoorde. Overgangsrecht Als eersten hoorden daarna de familie Van Roomen can de burgemeester dat oude rechten beslaan bleven, ook als het bestemmingsplan werd aangeno men. De heren Van Roomen vreesden dat laden en lossen bij hun percelen aan de Eem niet meer mogelijk zou zijn in de toekomst. Zij pleitten verder voor het behoud van „kléin watérsporfmogelijkheden en met het oog op de toekomst toe stemming voor „beperkte verb'lijfsre- creatie". Het overgangsrecht kwam nadrukke lijker aan de orde toen de kampeerbe- drijven hun bezwaren tegen het plan toelichtten. Zowel de heer De Jong van ,,'t Eekhoornnest", als de heer A. Hil- horst van de camping Birkstraat 126a, als de heer W. Brood van de camping aan De Zoom hoorden hetzelfde. Men hoefde niet bang te zijn dat hun be drijven zouden worden opgeheven als het plan Landelijk Gebied werd aange nomen. Anders lag het wel met uit breidingsplannen. Daar zou dan geen sprake meer van kunnen zijn. meente te verlichten door zelf het ter rein te gaan onderhouden en bovendien bestond er van hun kant geen bezwaar hoger kampgeld te gaan betalen. Het lijkt voorlopig een moeilijk pro bleem, omdat, zoals de burgemeester opmerkte, de gemeente dient te beslis sen of het terrein zodanig opgeknapt moet worden dat het aan alle eisen van de kampeerwet gaat voldoen, dan- wel dat het moet verdwijnen. Aan de raad is ook hier de uiteindelijke be slissing. Laat ons Soepelheid van de commissieleden was, evenals de andere avonden, ook het kenmerk van de derde hoorzitting. Als eerste mocht de heer A. Huizen van vakantiecentrum 't Nest aan de Socs- terbergsestraat zijn bezwaren toelich ten. Het kwam hier op neer; „Laat ons onze camping houden. Wjj hebben het gevoel dat u, gemeentebestuur, niet precies weet wat er leeft onder de burgers". 20 jaar lang zat hjj er reeds met medewerking van de gemeente, al hoewel de eenjarige vergunningen hem de idee gaven dat hij vogelvrij was. Het overgangsrecht gold ook voor hem, maar ook hij zal, als het bestemmings plan ongewijzigd wordt aangenomen, niet mogen uitbreiden. „Laat ons", was ook de vraag van de naturisten. Mr. R. 't Hoen lichtte de eerder ingediende bezwaren toe. Uiter aard werd protest aangetekend tegen het feit dat op het terrein van de ver eniging, geheel uit het zich van pas santen, geen caravans meer mochten staan. „Schuilhut, caravans en tenten kunnen van ons terrein uit geen in vloed uitoefenen op de landschappelijke waarden", zei mr. 't Hoen. Naar zijn mening was niet bewezen dat er be hoefte was aan dagrecreatie, waarvoor het terrein zou moeten wijken, terwijl er wel behoefte was in de regio, en dat was nu wel bewezen, aan natu- ristisehe dagrecreatie met beperkte kampeermogelijkheid. Hij wees erop dat het wegbestemmen van het terrein niet de belangen diende van de plaat selijke middenstand, waar de naturis ten „zij het niet als naturisten herken baar", hun inkopen deden. Ook was het niet in het belang van de gemeen te, omdat als de vereniging niet op eigen wijze van het terrein gebruik zou zou kunnen maken, zij, in geldnood gebracht, voor het onderhoud van het terrein subsidie zou moeten aanvragen. Mr. 't Hoen meende dat er van discri minatie sprake zou zyn, als de naturis ten slechts de mogelijkheid tot dagre creatie gelaten werd en niet de gele genheid om te kamperen. Namens de naturisten stelde hjj voor het huidige gebruik van het terrein, inclusief de schuilhut en een 25-tal standplaatsen voor tenten en kleine toercaravans, in Met name voor de heren Hilhorst en Brood was het feit, niet te mogen uitbreiden, wel een probleem, maar voorshands leken zij enigszins gerustgesteld dat zijn niet behoeven te verdwijnen. De stelling „overgangsrecht" werd daarna zwaar aangevochten door mr. A. F. Leeman uit Hilversum, die pleitte voor zjjn cliënt mevrouw C. Besselink. In een uitvoerig betoog, waarin hjj de gemeente prees voor haar initiatief „hoorzittingen" te houden om vervol gens te stellen dat Soest super-conser vatief was op het gebied van het re- creatie-beleid, zette hjj uiteen dat het overgangsrecht geen schijn van kans maakt met het oog op de bepalingen van de nieuwe kampeerwet. De actie „geven voor leven" en de „koopavond" werden erbij gehaald door mr. Leeman, die uiteindelijk zover ging, dat de burgemeester zijn spreektijd be perkte. Zij merkte op dat het niet in de bedoeling lag van deze hoorzitting, het hele plan landelijk gebied met mr. Leeman „door te nemen". Als voorzit ter van de commissie Ruimtelijke Or dening liet zij zich niet uit hoe het nu wel zat met dat overgangsrechts. Modelcamping Ook de heer S. G. M. de Koning van de camping „Kings Home" aan de Birkstraat krijgt te maken met het overgangsrecht. Voor hem gaat het uit breidingsverbod echter grote problemen geven. Zijn bedrijf bestond nu twee jaren en in dien tijd was het reeds als „model- cmaping" aangewezen. Om het echter rendabel te maken, moest er uitge breid kunnen worden en hij stelde zich op het standpunt dat als hij krachtens het overgangsrecht toch zou mogen blijven zitten, het beter was het dan goed te doen en mogelijkheden te heb ben meer recreanten gelegenheid te bieden zijn camping te bezoeken. Uiter aard kwam er deze hoorzitting geen toezegging. Gemeente-camping Heel anders lagen de zaken voor het „bewoners" van het gemeentelijk kam peerterrein nabjj Soestduinen. Ook hier zou het overgangsrecht kunnen gelden, ware het niet dat de gemeente als eigenaar van het terrein, met even veel recht kan besluiten daar geen gebruik van te maken en het kampeercentrum op te heffen. Tegen dat voornemen kwamen de „be woners" onder leiding van de heer Wit- tebol pleitten. Zij stelden dat er naar hum. mening nauwelijks, althans hier in Soest, behoefte was aan terreinen voor „dagrecreatie". Men zag immers nooit iemand in de bossen op mooie zomerse dagen. Zij stelden voor de kosten voor de ge- Gedurende de voorjaarsverkeerstelling in mei en de najaarsverkeerstelling in oktober werd het verkeer op de werk dagen van 's morgens 7.00 tot 's avonds 19.00 uur gesteld op het buitenkordon, de 7 invalswegen van Soest. Gemiddeld werden 40.000 auto's geteld. Hiervan kwamen er 22.000 auto's Soest uit. Er gingen dus 4.000 auto's meer Soest uit dan er binnen kwa men. Maar Soest loopt niet leeg; die 4.000 komen 's avonds na 19.00 uur terug. Van de 18.180 inkomende auto's hadden 12.780 Soest als bestemming. Het door gaande verkeer in alle richtingen dus 5.400. Dat was 30% van het totale in komende verkeer. Op de hoofdroute Vredehofstraat/Birkstraat - was 36% doorgaand verkeer. Van de 21.740 uitgaande auto's was derhalve 16.340 intern- en bestem mingsverkeer. Op de afgebeelde kaart jes zijn de inkomende en uitgaande verplaatsingen in aantallen en richtin gen aangegeven. Dit geeft een beeld van de relatie van Soest met de om liggende gemeenten. 19 -uur van 1O0 schaal het bestemmnigsplan op te nemen. De naturisten waren dan bereid hun be zwaren tegen het ontwerpplan op te geven. De voorzitter van de Nederlandse Fe deratie van Naturisten, de heer A. Stolk, benadrukte dat allemaal nog- eens. Hij wees erop dat de naturisten nu 12 jaar in Soest waren, dat zij nie mand stoorden en dat verdwijnen van het terrein daarom niet acceptabel was. Commissielid Oldenboom meende dat er geen bezwaren waren „tegen de wijze waarop de naturisten zich in het bos ophielden", maar juist tegen de aanwezigheid van caravans. Milieu-groepen Namens de werkgroep HLK zei Chris Uiterwijk dat het vertrouwen van de groep in het gemeentebestuur geschokt was. Hij doelde op de verleende bouw vergunning voor een boerderij aan de A. P. Hilhorstweg. Uiterwijk was in de veronderstelling dat de boerderij gebouwd werd in het beschermde ge bied, maar dat bleek volgens de bur gemeester niet te kloppen. Desalniette min vond Chris dat men niet voor zichtig genoeg met het weidevogelge- bied zou kunnen omgaan. Dr. G. S. de Hoog, sprak namens de Werkgroep Ontwikkeling Eembouw. Hij weer erop dat er een duidelijk verband was tussen buitengebied en bebouwde kom; men kon een en ander daarom niet los van elkaar zien. Met het oog daarop stelde hij vast dat de woning behoefte verminderd was en dat het daarom niet juist was dat vast ge houden werd aan de Struktuurschets van 1967. De schets was verouderd. „De raad heeft indieners van bezwaar schriften verweten de plannen op 't laatste moment op te houden. Daarom zij hier onze keuze duidelijk vermeld', de eerste gebieden die naar onze me ning dienen af te vallen als bouwmo- gelijkheid zijn Kerckenlandt en Kor tend. Beiden houden geen rekening met bestaande behoeften: de boeren worden verjaagd en het landschap ver knoeid. Een nieuwe, luxueuze woonbe hoefte wordt geschapen. Voor alle dui delijkheid zij opgemerkt, dat u wel met buitengewoon sterke nieuwe argu menten zult moeten komen om-een be zwaarschrift van onze Werkgroep te voorkomen", aldus dr. De Hoog. Hij stelde ook vast dat er tal van wenselijkheden in het plan naar voren werden gebracht, doch dat deze ner gens hard werden gemaakt. Overdre ven veel beslissingen werden naar zijn mening uitgesteld tot de konkrete ge vallen zich zouden voordoen en dat ontkrachte het plan. Nieuwe elementen in het betreffende gebied (zoals caravan-terreinen, vlieg veld enz.) moesten worden geweerd. „Er is geen enkele reden te bedenken om deze kans te geven. Immers bij een eventuele aanvraag moeten b. en w. volgens de strekking van het plan af wijzend beschikken. Beter dit alles te voorkomen door dat nu definitief uit te sluiten", vond dr. De Hoog. Toegestaan zou kunnen worden de ves tiging van nieuwe boerderijen in het produktiegebied (tussen spoorlijn Amersfoort-Baarn en Lang Brink weg en Birkstraat); definitief niet in de overige gebieden. Wel belemmerd moest overigens worden de zgn. inten sieve veehouderij, „schadelijk voor landschap èn boer". Tenslotte weer dr. De Hoog erop dat wegenaanleg in de polder overbodig was en moeilijk meer „ontsluiting ten bate van agrarisch gebruik" genoemd kon worden. Met het oog daarop was hij ook tegen doortrekking van de A. P. Hilhorstweg richting Baarn. Defensie Het laatst kwam Defensie aan het woord. Men kon zich met het plan ver enigen en met name wat betrof de be stemming natuurgebied voor het mili tair terrein ten n.o. van het vliegveld. Een bos-bestemming werd nog meer op prijs gesteld, echter met dien ver stande dat er een vrijstellingsmogelijk heid moest worden opgenomen voor eventueel gewenste bebouwing. Er be stonden in die richting nog in het ge heel geen plannen, maar voor alle ze kerheid zou de vrijstelling toch opge nomen moeten worden. De commissie aanhoorde het. Aan dit verzoek gehoor geven zou ongehoorde mogelijkheden moeten geven, want dergelijke uitzonderingen worden door velen gevraagd. Als je als groep verbetering van le vensomstandigheden wilt, dan moet je tegenwoordig wel een grootscheepse demonstratie op touw zetten, anders lukt het niet. Er gaat welhaast geen maand voorbij of er is op heit Binnen hof of in het land een of andere pro testdemonstratie. Dat schijnt hoe lan ger hoe meer nodig te zijn om de re gering tot overleg en zo mogelijk tot konsessies te dwingen. Na de studenten, de boeren en tuin ders, de middenstanders, de soldaten en nog zo wat kleinere groepen, heb ben ook de vrachtwagenchauffeurs dat middel maar eens toegepast om te protesteren tegen de invoering van de tachograaf zonder dat het Rijtijden besluit -werd veranderd. Het was eigen lijk een strijd van de vrijheid van het individu, die door alle wettelijke be palingen steeds meer aan banden wordt gelegd. Dat gebeurt dan natuurlijk wed om enkele nuttige redenen, in dit ge val om grotere veiligheid door niet te overmatig lang in touw zijn, maar voor de chauffeurs komt .het wel neer op een beperking van hun vrijheid zelf te bepalen wanneer ze aan rusten en aan rijden toe zijn. Zonder verandering en een soepele toepassing van het Rijtijdenbesluit kan de invoering van de tachograaf tot vreemde situaties leiden, b.v. dat de chauffeur op een half uur of drie kwartier afstand van huis of van zijn reisdoel zijn wagen aan de kant moet zetten om daar eerst vier uur te rusten eer dat laatste rukje gedaan kan wor den. Dat is natuurlijk om je op te vreten van ergernis. Natuurlijk was er al wéleens gevraagd om verandering van het Rijtijdenbe sluit, waarna de chauffeurs geen be zwaar zouden hebben tegen invoering van de tachograaf, maar er gebeurde niets. En dat van regeringszijde weinig begrip tonen voor de direkte belangen van ondernemers en chauffeurs resul teert dan uiteindelijk in zo'n forse protestdemonstratie, die miljoenen schade berokkende en zelfs een paar verkeersdoden eist. Daar kwam nog bij, dat het ook niet boterde tussen de vakbonden en het merendeel van de zich min of meer zelfstandig voelen de vrachtrijders. De officiële vakbonden, -waar maar een derde van deze chauffeurs lid van is, wilden dat eerst de CAO veranderd moest worden. De aktievoerders von den het veilig stellen van hun werk gelegenheid en het tijdig afleveren van de te vervoeren spullen - naar eigen inzicht en verantwoordelijkheid - be langrijker. Doch dit is geen maat schappij waarin men het eigen inzicht graag laat prevaleren. Neen, wat nodig en nuttig is voor de mensen zal de overheid wel bepalen en dat in over eenstemming met de vakbonden. De tendens is immers: zo min mogelijk overlaten aan de eigen verantwoorde lijkheid. De regering, in casu staatssekretaris Van Huiten en minister Boersma, be gon natuurlijk met het been stijf te houden en fel van zich af te bijten. De invoering van de tachograaf per 1 de cember zou en moest gebeuren, hoe de situatie verder ook was. Maar om die tachograaf ging het eigenlijk niet, wel om verandering van het Rijtijdenbe sluit. En omdat de heren daar voor dien nog geen overleg over hadden willen plegen, kwam daaruit als een natuurlijk gevolg die demon stratie van versperring der grensover gangen voort. Vreemd eigenlijk dat de ministers zo iets nog niet voorzien. Het is toch waarachtig niet de eerste keer dat ze met zo'n aktie te maken krijgen. Ak- ties die altijd voortvloeien uit de nood waarin groepen burgers dreigen te ge raken door het handelen of juist niet handelen van de regering. Ondanks alle stoere taal was het gevolg ook nu natuurlijk weer, dat de betreffende beleidsvoerders toch tenslotte de toe zegging deden om over de verandering van het Rijtijdenbesluit mar eens te praten, met de belanghebbenden. Het iets gedaan willen krijgen van de overheid, wanneer men in nood dreigt te geraken, begint op een handje-klap te lijken. Eerst aarzeling om tot over leg en daden te komen, vervolgens dreigementen, dan een demonstratie, waarna men over en weer wat inbindt en er een afspraak uit de bus komt. Het blijft dan wel de vraag of dit de manier is om te regeren, om beleid te voeren. Precies 207.282,97 gaf Soest voor de aktie „Geven voor Leven". In Soest werd door 420 collectanten ƒ179.220,57 opgehaald, in Soesterberg ƒ28.062,40. Dit is dc totaalstand van maandagmorgen, toen men wat Soest betrof, de aktie afsloot. In het bedrag zgn begrepen ook alle toezeggingen die per kaart werden opgegeven. Uitgaand van 12.500 woningen in Soest en Soesterberg wordt het gemiddelde bedrag per „woning" gegeven 16,50. Dat gemiddelde bedrag zal ongetwijfeld nog hoger liggen, als ook het bedrag van de rechtstreeks overgemaakte giro-stortingen erby geteld zou kunnen worden. Is ruim 65 miljoen een landelijk reoord, ruim 2 ton is ook in Soest nog nooit „gegeven".

Soester Courant | 1974 | | pagina 1