College beantwoordde de 168 vragen schriftelijk Dokter J. C. Rip 25 jaar huisarts in Soest van de Gemeentehof ONENIGHEID GROEIT Donderdag 12 december 1974 53e jaargang no. 1U UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' Postgiro 12U15U Receptie a,s. zaterdag in De Rank Bestuurslid bibliotheek SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, VerschUnt Iedere donderdag Nieuwe gemeenteraad «spitte» twee dagen in de gemeentebegroting voor 1975 168 vragen in totaal werden gesteld tijdens het onderzoek In de afdelingen van de gemeenteraad van de begroting voor het jaar 1975. Dat waren er 55 meer dam vorig jaar, maar dat zal ongetwijfeld gelegen hebben aan het feit dat 10 raadsleden voor het eerst zeer reëel met een gemeentebegroting moes ten bezig houden. Daaraan zijn dan ook de vragen te danken over het ge bruik van de de verkeerstelapparatuur; over brandpreventie op de scholen; over het beperken van de straatverlichting; over de nieuwe wet op het open bare bibliotheekwerk en over het groot-onderhoud van de gemeentewoningen. Het zijn zaïkem die al meermalen aan de orde kwamen, maar toen hadden ze kennelijk nog niet hun interesse. De sportstichting stond dit jaar extra in de belangstelling en met name de hoge onderhoudskosten voor de terreinen. Over de politie wordt nauwelijks Iets gevraagd, wel over de brandweer en uit het antwoord blijkt dat het na delig saldo van de dienstgeraamd wordt op 625.506 gulden of wel 16.14 per Inwoner- Er is oen klein omcDerzotek verricht en cLoaruit is gebleken dat het nadelig saldo per inwoner in Bussum ƒ17,36 is; in Barneveld ƒ7,62; in De Bilt ƒ10,97; in Epe 7,75; in Oosterhout ƒ11,29; in Renkum ƒ11,49 en in Veemendaal 9,69. Soest heeft volgens het antwoord 38.750 inwoners; Bussum 39.000; Oostierhout 38.1000 en Barneveld bijvoorbeeld 33.600- „Alvorens uit deze cijfers conclusies te trekken", zeggen b. en w., „moet worden onder zocht hoe deze (brandweren) zijn opgebouwd". Over het openbaar slachthuis worden weer geen vragen gesteld, althans niet die nadere beantwoording behoe ven van b. en w. Wel wordt gevraagd de oommissie voor het openbaar slachthuis samen te voegen met de commissie voor het gasbedrijf; dat kan, zegt het college, indien de raad dat wenst. Aan het woningbedrijf wordt wat meer aandacht besteed en met name over het gebruik van de garages; over het onderhoud natuurlijk; over het centraal-antennesysteem, of de woningen aan de KI aarwaterweg aan gesloten kunnen worden op het sy steem voor de wijk Klaarwater (dat kan als de wijk van een centrale antenne-inrichting wordt voorzien). Geen vragen dit keer over de reno vatie van de Molenstraat. Er blijken 38 garages verhuurd te zijn voor andere doeleinden dan voor autostallanig, maar de huur is met één maand op te zeggen. Wat betreft een oentraal-antenne-systeem voor de hele gemeente zal worden afgewacht hoe de ervaringen zijn in de wijk Overhees. Het groot-onderhoudsrap- port zal ter beschikking gesteld wor den van de nieuwe raadsleden, zij blijk geven daar Interesse voor te hebben. Zij moeten dat dan opgeven bij afdeling 4a. Gemeentewerken In beide afdelingen worden vragen g.estefld over gemeentewerken. Een lid heeft geconstateerd dat er een aantal verkeerstelapparraten staat opgesteld en h(j vraagt of er gebruik gemaakt wordt van de resultaten. Ook wil hij weten of er samenwerking plaats vindt met andere gemeenten ten aan zien van de aanschaf van apparatuur. Als de vragensteller de krant gelezen had, dan had hij dat allemaal gewe ten, maar ten overvloede leggen b. en w. uit dat de resultaten verwerkt worden in het ontwikkelingsplan en dat van de apparatuur van nabuur gemeenten gebruik wordt gemaakt. Een heel bijzondere vraag is ook de vraag of vervanging van de VW-uit- rukwagen, bouwjaar 1965, wel nood zakelijk is en of daarvoor geen ge bruik gemaakt kan worden van de auto van de mobiele eenheid van de politie. De vraagsteller wordt erop attent gemaakt dat de M.E.-wagen behoort tot de politie-uitrusting en als zodanig alleen voor politie taken gebruikt kan warden ook al omdat de inrichting aan bepaalde, door de mi nister voorgeschreven, eisen moet voldoen. In de nieuw aan te schaffen wagen wordt enige apparatuur inge bouwd onder andere om hydraulische werktuigen van bijvoorbeeld huis vuilwagens toch te kunnen gebrui ken, als de motor van een dergelijke wagen niet kan lopen. Ten overvloe de wordt er nog eens bijgezegd' dat „het gebruiik van de bewapening en de uitrusting van een politiekorps door niet tot de politie behorende personen", niet Is geoorloofd. Er wordt in het algemeen gevraagd om de bestedingen van de op de ka- pitaalsdlenst opgenomen kredieten eerst in de betreffende commissies te bespreken. Er bestaat bij het college geen bezwaar tegen d'at te doen voor de aanschaffing van auto's, maar voor de rest stelt men zich op het standpunt dat het een kwestie is van mandaat geven. Uit een antwoord op een vraag blijkt dat er enige samenwerking bestaat met Baarn op het terrein van de ge meentekwekerij. Men wisselt kennis en ervaring en soms plantemmateriaal uit, Bü de provincie zullen gegevens op gevraagd worden om te zien of het waar is dat de bewoners van Soest, nu de rioolwaterzuiveringsinstallatie la overgenomen door de provincie, nu een soort boete moeten betalen voor het feit dat in andere gemeenten in Utrecht de lasten hoger zjjn (dan in Soest) en voor het feit dat er hoge inningskosten zijn omdat vplen niet betalen. Er wordt ook gevraagd wat het de gemeente per ton vuil zou kosten in dien afvoer via de V.A.M. zou plaats vinden; dit met het oog op het ge raamde nadelige saldo van het kom- postbedrijf voor 1915 van 34,50 per ton aangevoerd vuil. Er wordt niet beschikt over een con creet cijfer voor deze louter theore tische mogelijkheid, maar wel zeggen b. en w. dat de kosten zeker niet la ger zouden liggen als Soest het huis vuil zou kunnen aanbieden aan een nieuw gebouwd VAM-overiaadstation, Soest beschikt nu nog over een be vredigend werkende, maar overbe laste eigen vuilverwerkingsinstallatie, maar stelt zich bereidwillig op tegen over een verdergaande regionale sa menwerking. Sociale dienst In de ene afdeling werden geen vragen gestéld; in de andere afdeling werd gevraagd of er geen aandrang kan worden uitgeoefend voor de tot standkoming van een centrale op namecommissie voor Molenschot, Gr. Engendaal, De Drie Eiken en Hons- bergen. Dat zal mogelijk zijn als de Algemene Maatregel van Bestuur verschijnt (eerste helft van 1975) waarin één en ander wordt geregeld. De Drie Eiken en Honsbergen zullen echter niet onder die regeling vallen omdat die beschouwd worden als complexen bejaardenwoningen. Gevraagd wordt ook om een betere vergaderruimte voor de commissie Maatschappelijk Werk en daarbij wordt aangeknoopt de vraag of de sociale dienst gaat verhuizen naar het huidige gebouw van gemeente werken. Het col-lege antwoordt, dat vóór 1 april van het volgend jaar er een voorstel zal komen met betrekking tot de huisvesting van alle gemeen telijke diensten. Zwembaden Geconstateerd is door een lid dat het nadelig saldo van de Stichting Zwem baden Soest hoofdzakelijk komt door de stijging van de personeelslasten. H\j vraagt of er geen maatregelen kunnen worden getroffen om deze personeelslasten enigszins te drukken. Dat zou kunnen, maar dan is er wel een mentaliteitswijziging nodig bjj de bezoekers. Het aantal zwem meesters is immers mede afhankelijk van het gedrag van het publiek en mag het bijvoorbeeld niet meer voor komen, dat te jeugdige personen zon der voldoende eigen begeleiding naar het zwembad komen. De personeelsbezetting in het instruc- tiebad De Turf wordt vrijwel be paald door de norm die door de in spectie voor de lichamelijke opvoe ding wordt gesteld met betrekking tot het aantal zweminstructeurs bij de schoolzwemlessen, te weten drie per klas. Overigens mag er wel rekening xnee gehouden worden, dat de zwem instructeurs de kassawerkzaamheden ook verrichten alsmede het schoon maken van de gehele inrichtiog. Het college voelt er. evenals het stichtingsbestuur, niets voor het na delig saldo te drukken door reclame toe te laten in de zwembaden. Men stelt zich op het standpunt dat het „fraaie Soester Natuurbad niet ont sierd moet worden door reclame". Dat betreft dan het landelijk deel; met betrekking tot de vorm van reclame in of nabij de gebouwen zal het oordeel van het stichtingsbestuur gevraagd worden. Er was door de vraagsteller ook ge constateerd dat het tegelwerk in De Turf in slechte staat verkeerde. Dat viel wel mee, want b. en w. hebben vastgesteld dat vijf wandtegels ge broken waren, waarvan drie rond de warmwaterkraan, hetgeen te wijten zou zijn aan uitzetting van een me talen ring achter de betegeling, en twee tegels aan de bovenrand, ver moedelijk veroorzaakt door krimp en werken van het hout. Voorts bleek op drie plaatsen glazuur van de tegels afgesprongen, veroorzaakt door het slingeren van het spuitstuk van de waterslang. Ter geruststelling van de vraagsteller wordt erbij gezegd: )TDe tegels zijn vol- en zat-gezet". Openluchttheater Het college is van mening dat het openluchttheater dient te worden ge handhaafd, omdat-dit de enige moge lijkheid is in Soest, in de open lucht, bijeenkomsten en manifestaties van grotere omvang te organiseren in een theaterruimte met toeschouwersacco- modatie. Dit temeer, omdat in het algemeen, óók voor 1975, de jaarlijkse lasten gering zijn. Juist echter met het oog op de hoge onderhoudskosten hadden enige leden de vraag gesteld of het wel wenseilijk was het theater te handhaven. B. en w. blijken nog geen standpunt te hebben ingenomen met betrekking tot een wijziging van de beheers- en exploitatievorm. Het bestuur van de Stichting heeft dat wel aan de orde ..gesteld-., Sportstichting De vragen die gesteld werden over de sportstichting betreffen de ge- bruiksvergoeding; de structuur van de sportstichting; de sportinstuiven; het verharde veld voor de handbal vereniging BDC en de sportaccomo- datie te Socsterberg. Er werd gewaagd of het niet moge lijk was iedere vereniging voor het gebruik van de sportaccomodatie de werkelijke kosten te laten betalen en dat dan weer op te vangen door subsidies. Het college is het daar niet mee eens en wel omdat er nog geen duidelijker inzicht is verkregen in de wijze waarop de vergoedingen beter kunnen worden bepaald. Met betrekking tot de organisatorische vorm van de stichting wordt gewezen op mogelijkheden als sportraad, een gemeentelijke sportadviescommissie, een gemeentelijke commissie ex arti kel 61 van de gemeentewet en op de sportstichting. Soest koos voor een stichtingsvorm en bevindt zich daar, naar de mening van b. en w., wel bij. Zij meent wel, dat wil de huidige structuur veranderd worden, die tot een grotere invloed van de sportver- enigingen op het gemeentelijk sport beleid leidt, „dat dan de plaatselijke sportverenigingen zich allereerst zelf dienen te organiseren. Uitsluitend dan zal gesproken kunnén worden van 'n gesprekspartner, die de gehele plaat selijke sportwereld vertegenwoordigt". Verruiming van de benoemingsproce dure bonnen het huidige statuut van de sportstichting geeft niet de ga rantie dat met de plaatselijke sport wereld in haar geheel wordt gespro ken. Het college is daarom van me ning dat in afwachting van voor deze materie positieve ontwikkeling in het plaatselijk sportleven, de huidige stichtingsvorm kan worden gehand haafd. Vragen waarom de sportin stuiven worden georganiseerd is bijna vragen naar de bekende weg. Be kend is immers allang dat de opzet is jeugdigen in aanTaking te brengen met sport en dan op een ongedwon gen wijze, zonder enige dwang. Mocht er dan interesse komen voor de een of andere tak van sport, dan zijn er verenigingen waar men verder te recht kan. De vraag over het verhar de handbalveld werd beantwoord met de mededeling dat op'27 november een gesprek (inmiddels heeft) plaats gevonden. De sportaccomodatie te Soesterberg betreft een sporthal en een lid van de raad merkt op, dat ook bij de vliegbasis behoefte be staat aan een dergelijke hal. Het col lege is bereid met defensie daarover eens te gaan praten. Allerlei Uit antwoorden op diverse vragen blijkt verder dat: er voor de voorlichtingskrant geen redactieraad wordt ingesteld, waarin ook raadsleden zitting heb ben. B. en w. vinden zichzelf mans genoeg de verliohting op de grote par keerplaats 's nachts blijft branden, omdat die verlichting is aangesloten op de openbare straatverlichting er klachten blijken te bestaan over de situatie in het dierenasyl en dat aan de inspectie van de dierenbe scherming is verzocht een onderzoek in te stellen dat het medisch centrum ook in gebruik is voor de schooltandverzor- gingsdienst; ja, dat zelfs een school- tandarts er enige maanden gebruik van heeft gemaakt voor achterstal lige behandeling van schoolkinderen. De stichting die het gebouw beheert tracht overigens nog steeds het ge bruik van de ruimten in het gebouw te vergroten; -dat de post onderhoud ambulance auto's zo hoog is, omdat daarbij is inbegrepen de controle van de appa ratuur, het onderhoud, het ontsmet ten e.d.; dat er in de wijk Overhees geen wijk-gezondheidscentrum komt; dat er nog gediscussieerd wordt over een bevolkingsonderzoek naar hart- en vaatziekten en dat bezien zal worden of er een onderzoek inge steld moet worden onder schoolgaan de kinderen naar nierziekten; dat men in het afgelopen jaar niet is toegekomen aan het ontwerpen van een algemene subsiddevoorwaar- denverordening dat er dit jaar geen problemen waren met betrekking tot het beta len van lesgeld voor schoolzwemmen; dat met PVO alsmaar gepraat wordt over een mogelijke uitbreiding van het repetitielokaal; dat de gemeente Soest geen initia tieven zal ontplooien met betrekking tót de viering van het Europese Mo numentenjaar, „omdat Soest slechts enkele kleine monumenten heeft"; dat de gemeente er niets voor voelt zelf de contributieafdracht aan de Bond Heemschut te verhogen, als niet die Bond zelf daarom vraagt; dat er voör de viering van de be vrijding, volgend jaar, 10.000 gulden is uitgetrokken en dat er een comité gevormd zal worden, dat die viering moet voorbereiden. (Er staat niet bij of PVO en het Groot Gaasbeekergil- de dat „ten einde raad" maar weer zullen doen); dat het college geen bezwaar heeft de jaarlijkse storting in het fonds „aankoop kunstwerken" aan te pas sen aan de stijging van het preispijl; dat het niet nodig is een plaatse lijke raad of commissie voor buiten landse werknemers in te stellen, om dat de werkgroep „buitenlandse werknemers" voortreffelijk werkt. Het overleg met de plaatselijke over heid functioneert naar behoren; dat b. en w. er nog niets voor voelen vooruit te lopen op een mo gelijke beslissing van de regering dat het raadslidmaatschap beter gehono reerd gaat worden en daarom alvast maar vergoedingen te geven voor het aantrekken van administratieve hul pen voor de fracties; dat de rijwieltoelagen voor de bo den zal worden verhoogd van 60 naar 120 gulden per jaar; dat de gemeente-drukkerij niet beschikbaar zal komen voor actie groepen en-of politieke partijen, on dermeer om niet eenconcurrent te worden van particuliere ondernemers dat een aanvang is gemaakt met „het waarderen" van de functies van het gemeentepersoneel (volgens het V.N.G.-systeem) dat er nog niets concreets valt te zeggen over de verplaatsing of reno vatie van de wijk Ons Belang te Soesterberg; dat het huurbedrag voor het St. Josephgebouw (beter bekend tegen woordig als het Artishockgebouw) van 22.000 gulden een geringe ver goeding is voor de gedane investering en de bestede onderhoudskosten. Het pand is destijds aangekocht voor 350.000 gulden; dat het raadslid dat sprak van een „absurde situatie" omdat het ge bouw gratis ingebruik gegeven werd, er volkomen naast was dat de plaatselijke VVV helemaal niet weigert om mee te doen aan de regionale VW (het bestuur van de plaatselijke VW is zelfs in het dage- lij«ks bestuur van de regionale VW vertegenwoordigd) dat het college niet van mening is dat de plaatselijke VW maar opge heven moet worden, omdat er nog steeds van particuliere zijde een be roep wordt gedaan op de diensten va«n deze „particuliere organisatie" en dat overigens opheffen een zaak is van de organisatie zelf; dat er op de gemeentesecretarie 71 man werkt (in 1971 58); bij de politie 67 (in 1971 53); bij de brand weer 9 man (in 1971 één); dat er al jaren vier gemeente artsen zijn en waarnemend gemeen te-artsen en dat er ok al jaren vier man in het openbaar slechthuis werkt dat we tegenwoordig twee markt meesters hebben en het aantal per soneelsleden bij de gemeentelijke so ciale dienst (inclusief het bureau huisvesting) sedert 1971 is gestegen van" 15 naar 22; dat er tbij gemeentewerken 75 ambtenaren „A" zijn (in 1971 71) en 136 ambtenaren „B" (in 1971 138) en dat het gasbedrijf gerund wordt door 29 man, evenveel als in- 1971, maar wél één man minder dan dit jaar. Gisteren, woensdag 11 december, was 't precies 25 jaar geleden dat dokter J. C. Rip zich als huisarts vestigde in Soest. Hjj nam op die dag de prak tijk over van dokter Vcldhuyzen van Zanten. Uit de grote patiënten- en vriendenkring is een comité gevormd, dat de jubilaris en z(jn gezin op 14 december een receptie zal aanbieden, die van 15.30 tot 18.00 uur gehouden zal worden in De Rank aan de Soes- terbergsestraat. Dokter Rip, nu 60 jaar, werd gebo ren in Vijfhuizen in de Haarlemmer meer. Hij studeerde aan het Chris telijk Gymnasium te Haarlem, waar hij op 17-jarige leeftijd het einddi ploma behaalde. Aanvankelijk door zijn vader voorbestemd om dominee te worden koos hij echter, zoals hij nu zelf zegt, voor een ander „pasto raal" beroep en ging hij medicijnen studeren aan de Stedelijke Universi teit te Amsterdam. Dat was dan. wel geteld in 1931. In 1942 deed hij het eerste gedeelte van Zijn doctoraal examen en in de tussenliggende 11 jaren studeerde hij en haalde hij, zijn eigen woorden citerend„de schade in aan vorming en ontspan ning", die hij veronderstelde opgelo pen te hebben in zijn geboorteplaats Vijfhuizen. De 28-jarige semi-arts weigerde de door de Duitse bezet ters gevraagde loyaliteitsverklaring te tekenen, waardoor hij eerst na de oorlog, in 1946 kon afstuderen. Ge durende de oorlogsjaren was hij werkzaam in diverse ziekenhuizen, ondermeer in Harderwijk en Haarlem. Na zijn artsexamen gedaan t« hebben ging dokter Rip in dienst en was hij gelegerd te Amersfoort Via de be kende gyneacoloog dokter Ooster- veid, kwam hij in contact met dok ter Veldhuyzen van Zanten, die voor nemens was uit Soest te vertrekken. In korte tijd was daarna de overname van de praktijk geregeld. Van dokter Rip is bekend, dat hij een groot gevoel voor humor heeft. Niet vreemd is daarom zijn opmer king dat een patiënt vond dat hij (dokter Rip) zijn patiënten een re ceptie moest aanbieden „omdat ze het overleefd hadden". De romantiek van het „dokter zijn" is wel wat verloren gegaan, vindt hij en de intentie om dokter te willen worden zal daarom naar zijn mening Liggen tussen „louter roeping" en „grof winstbejag','. Met vele collega's is hij. het eens, dat de tegenwoordige betaling van 130 gulden voor het af nemen van een bloedproef (zoals nu, bij de nieuwe wet vastgesteld) schan dalig overdreven is. Daarbij verheelt hij niet dat hij ook liever tien dan vijf gulden verdient en hij merkt er bij op. dat doktoren het weliswaar niet slecht hebben, maar dat het verre overdreven is door excessen, die de publiciteit halen, nu te den ken, dat er enorme bedragen ver diend worden. Vroeger was het dub beltjes- en kwartjeswerk,' nu is dat wel beter, maar niet alle doktoren mogen over één kam geschoren wor den. Met de huidige ontwikkeling, óók in Soest, is hij bijzonder inge nomen. Hij ervaart het als plezierig met een staf van specialisten te kun nen overleggen. Het maakt het wer ken makkelijker en om die reden al vindt hij het uitgroeien van Zonne gloren tot een volwaardig ziekenhuis, bijzonder belangrijk. „Specialisten we ten immers veel van weinig en wij hulsartsen weinig van veel", is zijn opvatting. t \r,>~ - Als arts. en zeker als gemeente-arts. kreeg hij te maken met de bloed proef bij - alcoholgebruikers. Veel waardering heeft hij daarom voor het gemeentebestuur dat rij hem niet gedwongen hebben een ander stand punt in te nemen als zijn plaatselijke collega's. Dokter Rip is met hen van mening, dat het niet direct op de weg van huisartsen ligt .bij. te dragen aan de bewijsvoering tegen burgers, die dan ook nog eigen patiënten kun nen rijn. Zij willen duidelijk geen verlengstuk zijn van het justitieel apparaat. Uitermate te spreken is hij over de samenwerking met zijn collega's. Dit in verband met een vraag over „groepspraktijken", Door die samen- De jubilerende huisaarts dokter J. C. Rip werking is voor Soest een groeps- praktijk eigenlijk overbodig, al tekent hij daarbij wel aan dat als hij jon ger was, hij wel voor het systeem zou voelen. Het werkt mogelijk gun stiger voor patiënten en doktoren. Van belang is daarbij of de dokters vrouwen goed met elkaar overweg kunnen, „want", zegt hij, „een dok tersvrouw vangt de praktijk op. Die staat of valt met haar. Als een dok tersvrouw wegloopt, is een dokter brodeloos". Terecht zal daarom zaterdag a.s. me vrouw Rip delen in. de huldiging. De ekonomische situatie in ons land en in de gehele westelijke wereld staat er bepaald niet rooskleurig voor. Desalniettemin en misschien juist daardoor valt er ook een groei ende politieke verdeeldheid te kon stateren, zowel in onze regering, in ons parlement, alsook tussen de wes telijke naties onderling. Het kabinet Den Uyl heeft met zijn plannen tot stimulering van de werk gelegenheid weer een zware vuur proef moéten doorstaan. Binnen de koalitie bleek men het eigenlijk he lemaal niet met elkaar eens te zijn. Nu uitte zich dat weer ten aanzien van iedeeën voor lastenverlichting voor de middengroepen. In hun ver kiezingsprogramma hadden de CDA- partijen immers gesteld te zullen opkomen voor de belangen van mid denstand en daarmee vergelijkbare groepen. Dat moest dan bij de belastingvoor stellen maar eens goed tot uitdruk king worden gebracht. Maar het moest weer voornamelijk de CHU zijn, die de kat de bel aanbond en waardoor de andere twee niet achter konden blijven. Dus diende Scholten van de CHU een motie in om de be lasting voor de middengroepen veel sterker te verlagen dan strookte met de ideeën van de minister van finan ciën Duisenberg en met deze het linkse deel van het kabinet. Konden zij hoop koesteren dat dit plan door het kabinet zou worden aanvaard Neen natuurlijk, want middenstanders en huns gelijken staan helemaal niet in de gunst van het progressieve deel van het ka binet. Doch de KVP en de ARP kon den hun verkiezingstoezeggingen toch niet zo maar laten glippen. Ze had den, terwille van de instandhouding van het kabinet, al zo vaak bakzeil moeten halen, nu wilden ze dan toch eens het eigen idee zien overwinnen. Maar minister Duisenberg wilde er niet voor kapdtuleren. Er werd ach ter de schermen hevig geconfereerd over hoe dat nou moest. Er is im mers nog altijd geen zicht op een alternatief kabinet, Het huidige moet dus met kunst 'en vliegwerk ln stand gehouden worden. Dus moet er weer aan een compromis worden getim merd. En de KVP nam het recht om dat dan maar in te dienen. Wel een wat verder gaande verlaging van de be lasting voor de middengroepen, maar minder dan Scholten had voorgesteld en wat van de minister van finan ciën dan maar 45 miljoen zou ver gen in plaats van de gedachte 80 mil joen. En omdat men ook links dit kabinet voorlopig niet wil zien strui kelen, zeker niet op enkele tientallen miljoenen bij een begroting van ver over de zestig miljard, werd het com promis niet finaal van de hand ge wezen. Hadden ze toch allebei een suksesje. Maar het toonde wel we derom aan hoe gespannen de ver houdingen in kabinet en Kamer lig gen. Trouwens niet alleen daar. Ook de organisaties van werkgevers en werk nemers konden niet tot overeenstem ming komen over een centraal ac- coord. Het is eigenlijk treurig, vooral in de huidige benarde omstandighe den, dat dit dan feitelijk afstuit op het verschil van een half procent loonsverhoging. De werkgevers wil den er nog wel een kwart bij doen als de vakorganisaties dan wilden af zien van enige verdere eisen tot ni vellering en medezeggenschap in de bedrijven. Het gaat hierbij echter niet meer in de eerste plaats om de knik kers, doch om het spel. De politieke eisen worden steeds ster ker aan de orde gesteld. Arie Groe- nevelt, de voorzitter van de industrie bond NW, wil hier zelfs het hele kapitalistische stelsel maar opdoeken, ook al kan hij nog niet aangeven hoe het dan verder moet. Dat leidt dan ook zelfs bij de linkse groepe ringen tot allerlei meningsverschil len. die bijdragen tot een immer ver warrender toestand. En het aantal werklozen maar stijgen. De beproef de methoden tot aanzwengelen van de ekonomie worden terwille van po litieke ideeën zoveel mogelijk aan de kant geschoven, wat ook de eko nomische gevolgen ervan mogen zijn. Hoe lang zal het groeiende leger van werklozen dat nog aksepteren Want zo voortgaande zal de toestand voor hen en voor het gehele Neder landse volk toe langer hoe benar der worden. Steeds minderen moeten voor steeds minderen alle levens behoeften mede verdienen. Zo lang het kan behoeft daar geen bezwaar tegen te zijn, maar hoe moeilijker dat wordt hoe meer de irritatie er over zal groeien, de verdeeldheid in ons volk dus ook sterker aan de dag zal treden. Waarom en waardoor is de maat schappij dan zo rot Een mooie po litieke leuze, doch in de praktijk ook niet meer dan dat. In de vacature, ontstaan door het statutair aftreden van mevrouw W. P. A. M. Rupert-Neelissen als be stuurslid van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek, zijn kandi daten mevrouw M. C. P. Walter-Van der Togt, oud-wethouder en drs. P. M. Kempen, register-accountant. Beiden worden voorgedragen door de Stichting R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de raadsvergadering van 19 december zal over deze voor dracht gestemd worden.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1