Enorme belangstelling voor receptie dokter Rip S „The Lighters" tweede kerstdag in Soest 1 P. C. Pieren geïnstalleerd als voorzitter van wijkraad Jill Bestemmingsplannen blijven obstakels voor woningbouw lioiullenlag 19 december 1971 5'Je jaargang no. l<f UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 Patiënten bieden reis naar Scandinavië aan Dank aan oud-voorzitter Veenendaal Kerstviering in R.K. Kerk van Soest-Zuid Drie problemen voor de commissie voor de beroepschriften Sluiting gemeentelijke diensten Katholiek Soest geeft haar Soester Missionarissen weer een Kerstgeschenk Antoon v. d. Bremer, Philippijnen Koos Houdijk, West-lrian Frans Lieshout, West-irian Piet Majoor, Brazilië Johan Naron, Kameroen Cees Smeele, Congo Gerard Smele, Brazilië Serafina Wantenaar, Brazilië WAAR KOMT HET CDA TERECHT Getuigen gevraagd 50ESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Ongelooflijk veel belangstelling bestond er zaterdag j.l. voor de receptie die gegeven werd ter gelegenheid van zilveren huisartsen jubileum van dokter J. C. Rip. Gedurende ruim twee en een half uur, bijna onafgebroken, kwamen meer dan 950 belangstellenden het echtpaar Rip feliciteren. Tweemaal slechts moest er even „pas op de plaats" gemaakt worden om enkele sprekers de gelegenheid te geven hun zegje te doen. Dat waren de wethouder K. de Haan, die namens het gemeentebestuur de gelukwensen over bracht en de heer D. Hoekstra, die het cadeau van de patiënten overhandigde. Later op de middag kwam ook de burgemeester, mevrouw Corver-Van Haaften, vergezeld van haar echtge noot, de jubilaris de hand drukken en verder was „ledereen" er; oud-burge meester Bentinck, oud-wethouder Van Zadelhoff, dokter Veldhuyzen van Zanten, de voorganger in deze prak tijk; de directeur-gcneeheer van Zon negloren en mevrouw Berkelbach van der Sprenkel; vele dominees, vele ambtenaren ook, al dan niet geünifor meerd en ook bijvoorbeeld Rinke Tol man en Rien Poortvliet. De plaatse^ ljjke collega's sloten de rij. Ook zij moesten langs de dranghekken, die niet overbodig waren neergezet om althans enige orde in de gang van Dokter Rip ontvangt uit de handen van de heer D. Hoekstra het ge schenk van de patiënten. Foto Herman van Dam „De taken die een gemeentebestuur heeft te verrichten zijn veelomvattend en gecompliceerd, zelfs zodanig dat zij een bedreiging vormen voor de be stuurbaarheid, zowel uit een democratisch oogpunt als uit een oogpunt van politieke beheersing. Een toenemend aantal mensen stelt zich wantrouwend op tegen de gemeente en de politiek. Vooral in buurtschappen en oude wijken in de grote steden gaat van de overheidsbureaucratie een onderdrukkende werking uit". Dit zei de nieuwe voorzitter van de wijkraad Soesterberg, de heer P. C. Pieren (PvdA), nadat hij in de eerste vergadering van de wijkraad in zijn nieuwe samenstelling door burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver- van Haaften was geïnstalleerd. De heer Pieren zei, dat de relatie tussen de inwoners en de wijkraad soms niet altijd duidelijk en soms ook problematisch is, omdat de wijkraad niet weet in welke mate hy echt namens de bewoners spreekt. Juist daarom moet er een goede communicatie tussen de bewoners en de wijkraad ont staan. „Maar dat kan niet alleen van de leden van de wijkraad uitgaan, ook de bewoners van Soesterberg zullen daadwerkelijk moeten meewerken aan het goed functioneren van deze raad", aldus de heer Pieren. makkelijk zal maken, in het belang van Soesterberg". De heer Veenendaal overhandigde de heer Pieren vervolgens de voorzitters hamer, waarna de nieuwe voorzitter dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij zei verder, zich ervan bewust te zijn aan kritiek onderhe vig te zullen zijn, omdat het niet mogelijk is het iedereen naar de zin te maken. „Tegen iedere wens „ja" zeggen is heel gemakkelijk, maar het durven opbrengen om gemotiveerd „neen" te zeggen, is moeilijker". De heer Pieren stelde, dat b. en w. zich steeds zullen moeten realiseren tijdig de wijkraad te betrekken in het voorspel van op Soesterberg betrek king hebbende aangelegenheden. De heer Pieren bedankte vervolgens oud-voorzitter Veenendaal, die pio nierswerk heeft verricht. „Degenen, die veel kritiek hebben, moeten het nog maar eens waarmaken zelf een grote verantwoordelijkheid te dragen. U hebt in uw funktie veel stormen doorgemaakt, maar toch hebt u een vaste koers gehouden. Ik zal veel kunnen en moeten verderbouwen op hetgeen u als voorzitter met de wijk raad tot stand hebt gebracht". Nadat de burgemeester namens het gemeentebestuur de heer Veenen daal had bedankt voor de wijze waarop hij het voorzitterschap van de wijkraad had vervuld, verzocht de heer Pieren de wijkraad en de bezoekers een minuut stilte in acht te nemen in verband met het over lijden van de heer K. Bravenboer, die ondermeer bestuurlid was van AGAVS, de Oranjevereniging en de Stichting Dorpshuis, Voorzitter P. C. Pieren Na het welkomstwoord van oud-wijk- raadsvoorzitter en nu vice-voorzitter J. Veenendaal, installeerde de burge meester de heer Pieren. Zij wenste hem en de wijkraad geluk en con stateerde, dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zij was blij, dat de heer Pieren als oud-gemeente raadslid op een andere wijze zijn burgerzin weer tot uitdrukking brengt. „Ik ben er van overtuigd, ook al omdat u in de keuken van de gemeente hebt gekeken, dat de wijkraad het burgemeester en wet houders en de gemeenteraad niet ge- zaken te scheppen en om iedereen het receptieboek ie laten tekenen. De harmonie P.V.O. met drumband en maporettes opende de receptie met een serenade voor de woning van de jubilaris, die omringd werd door zijn gezin tijdens deze muzikale hulde. Daarna ving de receptie aan, die kort na' het begin even werd on derbroken voor de overhandiging van het geschenk van de patiënten. De voorzitter van het comité, de heer D. Hoekstra, merkte daarbij op, dat het voor de familie Rip een ver moeiende, maar ook plezierige dag zou worden. Sprekend over de goede band die de dokter met zijn patiën ten had, meende hij dat het ver trouwde uiterlijk, het vaderlijk op treden en het grote gevoel voor humor daar mede oorzaak van wa ren. „Uw bedachtzame, gebogen gang boezemt vertrouwen in; uw eenvoud en bescheidenheid, zonder poeha en daarbij uw kundigheid en voortreffe lijke behandeling, rnaken u tot een geliefd en bijzonder gewaardeerd huisarts", aldus de heer Hoekstra. Dat er ooit botsingen waren was niet te vermijden omdat Rip een per soonlijkheid was en „die ontkwamen daar nooit aan". Mevrouw Rip was de stille kracht op de achtergrond, waarvan een bijzon dere hartelijkheid uitstraalde. „Als uw man zegt dat een huisarts zonder vrouw brodeloos wordt, dan zeg ik, dater van hem niets overgebleven zou zijn als u er niet geweest was, ook niet van de praktijk". De hulde van deze dag was daarom voor hen beiden bestemd. Evenais andere jaren 7.al in de kerk van de H. Familie te Soest-Zuid het kerkkoor „Cantate Domino" de nacht mis opluisteren met een meestemmig gezongen H. Mis en kerstliederen. Het volledig programma luidt: 23.45- 24 uur, Nederlandse kerstliederen; om middernacht de nachtmis, waarin de „Missa Pontificalis I" van Perosi gezongen zal worden, alsmede de vaste gezangen. De motetten onder de H. Mis zijn o.a. Transeamus. Re- sonet, Ave Verum (Mozart), O Salu- taris, Een lied klonk in de nacht enz. Het geheel staat onder leiding van de heer J. v. d. Camp. Ook op tweede kerstdag wordt dit zelfde programma uitgevoerd, maar dan in de kapel van het ziekenhuis Zonnegloren, aanvang 10 uur. Met het zingen van de kerstliedjes wordt dan begonnen om 9.45 uur. De al gehele leiding berust ook dan bij de heer J. v. d. Camp. Organist is de heer Chr. van Schaick. Daar de belangstelling voor de kerst nacht altijd erg groot is, is het aan te raden vooral op tijd aanwezig te zijn. Het comité had in de afgelopen maanden versteld gestaan van de enorme belangstelling die er onder de patiënten voor dit jubileum be stond. Daardoor was het mogelijk geworden de jubilaris en zijn vrouw een 14-daagse reis naar Scandinavië aan te bieden, alsmede een Perzisch tapijt en de gehele receptie met de serenade van P.V.O. De heer Hoekstra besloot met dokter Rip Gods blijvende onmisbare zegen over zijn werk toe te wensen. Tegen het slot van de middag sprak nog dokter J. Stroband namens de plaatselijke collega's. Hij overhandig de hem „een goede hulp voor de ad ministratie", verpakt in een klein doosje. Met een geestige toespraak bedankte dokter Rip tenslotte voor de gewel dige belangstelling. Drie problemen kreeg de commissie voor de beroepschriften te behandelen en in alle drie gevallen werd geconstateerd dat door b. en w. de gevraagde bouwvrgumving met recht geweigerd werd. In één geval echter werd de aan vrager een oplossing aan de hand gedaan; hg moet daarvoor contact op nemen met gemeentewerken en de commissieleden hadden de vaste over tuiging dat dat overleg resultaat zou opleveren. De beide andere gevallen lyken hopeloos, alhoewel voor een aanvrager nog uitkomst mogelyk is, indien zoals hy verwachtte, G.S. zal ingrijpen. De ge meente twyfelt daaraan uiteraard, maar het beroep op de overheid loopt al en in de loop van het volgend jaar zal blyken of het inderdaad waar is, wat de aanvrager beweerde, dat de provincie het maar raar vindt dat de ge meente voor dit geval een bestemmingsplan niet even wijzigt. De kans, dat de heer P. N. van Dijk bij zijn winkel aan de Koninginne- laan 44, een magazijn mag bouwen, is uiterst gering. Het perceel ligt in agrarisch gebied en toestemming ge ven zou betekenen, wijziging van het bestemmingsplan. De heer Van Dijk vond dat onbegrijpelijk, omdat hij nog niet zo lang geleden, het bleek vijf jaar te zijn, wel had mogen bou wen. De vergunning was echter een tijdelijke, wist wethouder De Haan en de opzet was de winkelstand daar terug te dringen. Dat was ook het advies van de winkelcommissie. Be staande bouwsels mochten op grond van het overgangsrecht wel vervan gen worden, maar uitbreiding was niet mogelijk. De grens in het be stemmingsplan voor de winkelbe stemming lag wel niet zover van het pand van de heer Van Dijk af, maar toch weer te ver om enige soepel heid te mogen verwachten. Soepel waren de commissieleden wel voor de melkrijder, de heer R. van Doorn. Hem werd een vergunning geweigerd om een bedrijfsruimte te bouwen, omdat het terrein bestemd was voor het agrarisch bedrijf. Het vervoeren van melk hoorde daar niet toe en derhalve mocht de schuur (bedrijfsruimte) voor de stalling van zijn bedrijfsauto niet gebouwd wor den. Een garage bij het woonhuis zou wel mogelijk zijn, dacht men, zij het dat de oppervlakte aanmerkelijk kleiner zou zijn, dan nu aangevraagd (96 m2). Met circa 45 m2 zou de heer Van Doorn ook al uit de brand zijn en hem werd geadviseerd voor de uitwerking van het plan contact op tenemen met de gemeente. Ook kreeg hij de raad de lopende aanvraag voor de bouwvergunning in te trek ken. Architect Beyer voerde het woord namens de heer A. J. Diekman, die geen vergunning kreeg zijn woon huis aan de Paulus Potterlaan uit te breiden op de wijze zoals hij dat wilde. De heer Beyer voerde aan, dat zijn plan beter was, dan wat volgens het geldende bestemmingsplan mocht. Uitvoering met vergunning zou be tekenen dat de bezonning minder werd, óók voor de buren en dat er twee pruimebomen zouden moeten sneuvelen. Bovendien zou de uitbrei ding bijzander kostbaar worden, om dat een zijgevel er geheel uit zou moeten en er ook een nieuw dak op de dan bredere woning zou moe ten komen. Door uitvoering van het ingediende plan zou de aanbouwing weliswaar breder zijn dan maximaal werd toe gestaan en kreeg de aanbouw ook een diiepte van 10 meter buiten de toegestane bebouwingsstrook, terwijl ook binnen drie meter van de zij- erfscheiddng zou worden gebouwd, maar het aanzien, de welstand zou aanzienlijk beter zijn. Om die reden had, zo zei de archtitect, de wel standscommissie danook geen be zwaar tegen zijn plan.' Hij wist bo vendien dat de provincie zijn plan sympathiek vond en eigenlijk zat te wachten op een aanvraag van de ge meente om met „artikel 19" te laten bouwen. Dat kon niet volgens wethouder De Haan omdat het bestemmingsplan door de raad was goedgekeurd. Men had geen uitzondering willen maken voor het verzoek van de heer Diek man, die indertijd op aanraden van wethouder Wal ter een bezwaar had ingediend tegen het nieuwe bestem mingsplan. Wethouder De Haan merk te op, dat de gemeente slechte er varingen had met „gelegenheidspla nologie", omdat daardoor mogelijk heden werden geschapen t.z.t. andere aktiviteiten te plegen. Commissie-voorzitter, de heer J. J. J. M. Festen, vond, dat het om puur persoonlijke omstandigheden ging van de aanvrager, maar archtitect Beyer dacht, dat het meer om een architec tonische oplossing ging, die alle par tijen beter zou bevredigen. Dat het op het moment uit stedebouwkundige overwegingen niet zou kunnen, was waar, maar daartoe moest de ge meente het bestemmingsplan wijzi gen. Mocht dat niet gebeuren, en de architect kende geen enkel redelijk argument waarom dat niet zou kun nen gebeuren, dan had hij goede hoop dat de provincie wel toestem ming zou geven. Mevrouw Diekman wilde zelfs met de commissie het gokje aan, dat over 10 jaar voor deze en dergelijke oplossingen subsidie gegeven zou worden. De raad zal in januari beslissen; het eindoordeel van G.S. over het be stemmingsplan zal in de loop van net volgend jaar gegeven worden. Het gospelteam „The Lighters" komt weer in Soest. Zij treden tweede kersdag 's morgens op in de juliana- kerk en 's middags in de kerst-in in het St. Josephgebouw. Na hun succesvol optreden in de manifestatietent op de Eng komen zy wederom op uitnodiging van Soest for Christ hun medewerking verle nen aan een programma voor jong en oud in de Julianakcrk. Naast het optreden van The Lighters werken Vrijdag 27 december a.s. zijn het ge meentehuis, de dienst gemeentewer ken, het gasbedrijf, de dienst socia le zaken en de sportstichting geslo ten. Op die dag is alleen het bureau burgerlijke stand geopend, van 9-10 uur, uitsluitend voor aangifte van ge boorten en overlijden. Gospelteam „The Lighters" uit Velp aan dit kerstochtendgebeuren mee ds. J. P. van Roon uit Zeist en de orga nist Jan Kruithof Aan iedereen wordt gedacht. Er is zelfs een creche voor de allerklein sten en een koffiebar achter de Ju li anakerk. „The Lighters", een gospelgroep uit Velp van hoog niveau, brengt zang en muziek met een boodschap. Zij treden regelmatig op voor radio en t.v. en maakten reeds enkele lang speelplaten. Afgelopen zomer hadden zij een succesvol tournee door Duits land en een optreden in België. Zij componeren en arrangeren veel muziek en zang, zodat het geheel ook sterk een eigen karakter heeft en „van 8 tot 80" aangenaam in de oren klinkt. Alles bij elkaar de moei te waard om ze eens te gaan beluis teren op tweede kerstdag, 's morgens om 10 uur, in de Julianakerk. 's Middags treden zij op in de Kerst in in het St. Josephgebouw. Evenals voorgaande jaren wil katholiek Soest de Soester mis sionarissen opnieuw een kerstgeschenk geven. De kollektes in de r.k. kerken tijdens de nachtmissen en de h. missen op eerste kerstdag zyn bestemd voor de missionaris sen van Soest. Hieronder hun namen en enkele woorden uit hun brieven. De kerstkollekte van '73 was in één woord geweldig; natuur lijk ver boven mijn verwachting, want ik dacht dat de koliek- te wel zou lijden onder de energiecrisis, doch de goede gevers hadden blijkbaar meer meelij met ons dan met zichzelf. De banden van mijn motorfiets beginnen aardig te slijten, vooral omdat ik er veel taken bij gekregen heb. Hartelijk dank Soestenaren bij mijn zilveren priesterfeest. In het voorjaar hoop ik u persoonlijk te komen bedanken. Behalve het feit van uw steun vind ik het fijn dat daar achter een enorme belangstelling steekt van het thuisfront. Mijn werk heeft iets met u te maken, dat geeft me weer moed om verder te gaan. Het geld zal worden besteed aan ons vakantiehuis aan het strand. We hebben namelijk voor onze jongens een huis ge kregen voor de vakanties en vrije dagen. Het is gebouwd als kindertehuis, maar alleen het karkas staat er. 36 bij 39 meter. Dus een flink ding voor een dertig kinderen. We willen er ook weken organiseren voor andere arme en zieke kinderen. Ma eerst het ontwikkelingsprojekt afgewerkt te hebben in le coöperatie, landbouw, gezondheidszorg, onderwijs enz., gaan wij nu beginnen aan de bouw van een kapelletje. We nemen laarvoor een groot Afrikaans familie-erf met in het midden ;en tempeltje naar Afrikaans gebruik. Het is daarom dat ik zo ontzettend dankbaar ben voor de steun in de rug en het bedrag dat ik van u allen mocht ontvangen. We zullen ons best doen voor onze armen uit de ouitenwijken. Heel hartelijk dank voor alles wat u voor ons doet. Ieder op zijn plaats in de grote gemeenschap, de kerk van Christus. Het volk van Soest zal het zeker goedvinden, als ik deze <eer het geld ga gebruiken voor het volk dat het 't hardst nodig heeft, dus voor mensen en niet voor apparaten en ge bouwen. Hier in Bayeu zijn gezinnen waar honger geleden wordt of waar de kinderen niet naar school kunnen, omdat ie voor de kost moeten werken. Daar kunnen we nu met de prachtige kerstgift iets aan doen. Stortingen zyn mogelyk op giro 212775 ten name van Rabo bank Soest, ten gunste van „Missiecomité Soest", rekening- num 238790. LEG VAN UW KERSTDIS WAT OP ZIJ DE MISSIONARISSEN ZULLEN WEER BLIJ ZIJN! De drie christelijke partijen streven nog altijd naar een samengaan, naar de vorming van één christen-demo- kratische partij of minstens een als zodanig aan te duiden federatie.. Men wil bij de volgende Kamerverkiezing, in 1977 - als er tenminste niet eer der een kabinetskrisis komt - met één gezamenlijke lijst uitkomen. Dat streven is begonnen in de tijd dat KVP, ARP en CHU nog gedrie- en deelnamen aan de koalitierege- ringen of in elk geval alle drie zo'n kabinet steunden. Dat is ten aanzien van dit kabinet niet het geval, de CHU rekent zich tot de oppositie, terwijl de andere twee het kabinet Den Uyl mee hielpen vormen. Uiteraard schept dat nu een heel moeilijke situatie voor de plannen om tot één gezamenlijke verkiezings lijst te komen. De kiezer zal dan toch moeten weten, wat wil dat CDA nu straks Aan welke kant gaat het staan Wil het aan de socialistische verlangens meewerken en bijdragen of wendt het CDA zich daar straks van af en gaat het weer meer heil zien in een koalitie met de WD Kortom, wil men zich weer meer als middenpartij demonstreren Meer dan KVP en ARP momenteel doen. De katholieke minister Lubbers wees de zer dagen progressieve ideeën ten aanzien van het bedrijfsleven beslist van de hand. Hij dacht er niet over om de staat te laten beslissen over bedrijfsinvesteringen en soortgelijke ingrepen in de bedrijven. Een teleur stelling dus voor de progressieve par tijen en aantonend hoe dit kabinet hinkebeent op twee verschillende po litieke uitgangspunten. Die tegenstel ling zal zich in de loop van deze zit tingsperiode ongetwijfeld nog wei- eens meer demonstreren. De samenwerking tussen de linkse drie en de christendemokratische twee wordt dan ook niet uit politieke doch uitsluitend uit opportunistische overwegingen zo goed en zo kwaad mogelijk in stand gehouden. Men néémt zoveel mogelijk van elkaar, omdat er momenteel geen alternatief mogelijk is. Doch voor beide groepe ringen werkt het teleurstellend, ook frustrerend. Hoe meer en hoe vaker men elkaar toe moet geven, over en weer water in de wijn moet doen, hoe moeilij ker de samenwerking zal worden. De KVP en de ARP zitten daarbij met de CHU als opjager achter hun broek. Hoe meer de twee koalitie- partners toegeven aan de socialis tische verlangens, hoe meer er van hun meer rechts denkende kiezers zich tot een andere partij gaan wen den. Er worden van protestantse zij de reeds pogingen in het werk ge steld om dan maar een andere pro testants-christelijke partij op te rich ten, die de ontevreden ARP-kiezers kan opvangen. Het is een opmerke lijk verschijnsel in de huidige Ne derlandse samenleving, dat het naar links zwenken van een tot rechts of het midden gerekende partijen, kran ten en tijdschriften, een opmerkelijk verlies aan sypathisanten tot gevolg heeft. Dit heeft al verschillende pu- bl iciteitsorganen in grote moeilijkhe den gébracht en KVP en ARP heb ben er ook een belangrijk deel van hun stemmenverlies aan te wijten. Toch werd bij die partijen en die organen de zwenking naar links ge maakt, in de verwachting dat dit streven het meest voor de hand lig gende was en nodig was om de aan hang te doen groeien of minstens vast te houden. Doch in alle geval len betekende het achteruitgang in aanhang. Waaruit geconcludeerd mag worden, dat het gros van het Neder landse volk toch minder progressief en socialistisch denkt dan men hoopt en verwacht, althans veel langzamer tot veranderingen in de maatschappij wil komen dan aan progressieve zijde gehuldigd wordt. Bij de eventuele vorming van één CDA-lijst zal dit alles zeker een punt van overweging moeten uitmaken. Men kan elkaar dan misschien wel vinden op een gezamenlijk verkie zingsprogram, maar zeker aan het einde van deze kabinetsperiode zal de kiezer willen weten met wie dat CDA wil gaan samenwerken in de regering. Gezien de huidige gespleten situatie tussen de drie moet het ech ter wel pijnlijk zijn om daaraan op zeker ogenblik, nog tijdens deze pe riode, uiting te geven. Aan die plaats bepaling zal het CDA echter niet kunnen ontkomen. Momenteel is het minder indenkbaar dat de CHU straks wel akkoord zal gaan met sa men regeren met PvdA en PPR Eer der dat KVP en ARP zich toch weer tot het midden gaan bekeren, wan neer ze althans de angst voor de vakbeweging van zich af kunnen schudden. De worsteling om de vor- ming van een CDA en vooral om de plaatsbepaling daarvan, kan nog boeiende aspecten opleveren. Op het fietspad langs de Birkstraat werd de 12-jarige Hanneke B. uit Amersfoort van achteren aangereden door een bromfietser. Hanneke stopte wat onverwacht, zodat de bromfietser, ondanks sterk remmen, haar niet kon ontwijken. Erger was dat hij, na ge zegd te hebben het ongeval bij de Amersfoortse politie te zullen melden, verdween, terwijl hij wist dat het meisje gewond was. Hanneke brak haar rechter arm en werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort over gebracht. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval met haar contact op te nemen.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1