Dit is een mededeling voor onder de Kerstboom. 2e Kerstdag. Een feestdag bij middelman Op 2e Kerstdag geeft Middelman een stemmige sho KERSTMIS PvdA Het college Geopend van 11 tot 17 uur. Soester Courant van donderdag 19 december 1974 Vervolg algemene beschouwingen fractie-voorzitters De heer Van Poppeten pleitte er ver der voor om de straat- en personele beijastingen ongemoeid te laten, te meer daar de personele belasting toch een aflopend karakter droeg. Wat de „efliciëcy" betrof, zou het CDA het op prijs stellen indien in Soest meer met bedrijfsvergel ij kingen gewerkt werd; dat de uitgaven van soortgelijke gemeenten met Soest wer den vergeleken „om er lering uit te trekken". De heer Van Poppelen behandelde vervolgens „ruimtelijke ordening en verkeer" en constateerde, dat de hui dige aanbiedingsnota van het ont wikkelingsplan van „heel weinig vi sie" getuigde. Om vlot te kunnen werken moest men de beschikking hebben over goedgekeurde bestem mingsplannen en hij vreesde, dat er nu een periode vrijwel zonder ex terne adviseurs was gewerkt „we met het badwater ook het kind hebben weggespoeld". Het CDA had sterk de indruk, dat ook_ het college van G.S. niet zo erg was ingenomen met de (Soester) werkwijze. „Roepen onze zelfgemaakte bestemmingsplannen meer weerstand op, dan in het ver leden zo vroeg hij. Eens was het CDA het met de gang Van zaken dat schriftelijke bezwaren tegen plannen ook naderhand mon deling konden worden toegelicht, zo als dat bij het plan „Landelijk Ge bied" gebeurd was. Men had kunnen constateren, dat er sterk uiteenlopen de meningen waren en hij sprak de hoop uit, dat er zo goed mogelijke oplossingen gevonden zouden worden en dat men bereid zou zijn „te geven en te nemen en daarbij dan de be langen van de mens een hoge priori teit te geven". Woningbouw Het woningbouwbeleid moest gericht blijven op de bouw van woningen voor de groepen met lagere inkomens, het bouwen van woningen voor klei ne gezinnen en alleenstaanden. Bui tendien moest aandacht geschonken worden aan de partikuliere bouw, waardoor de doorstroming op gang kon komen. Op dat punt wilde het CDA graag nadere informatie van het college. De heer Van Poppelen wees er ook op, dat door gewijzigde werkwijze van de wethouders vele burgers ,jiu van het kastje naar de muur ge stuurd worden, al vorens, zij hun eind doel bereikt hebben". Verkeer. De verkeerssituatie in Soest werd door het CDA zeer chaotisch ge noemd; grote aantallen auto's ver plaatsen zich dagelijks door woonwij ken. Van belang wordt geacht de Centrum weg zo snel mogelijk te ver wezenlijken en gevraagd werd of voor de aanleg van deze weg al fi nancieringsmiddelen beschikbaar wa ren en hoe eventueel extra financie ringsmiddelen kunnen worden aange trokken. Ook stelde de heer Van Poppelen vbor een ontsluitingsweg aan te leg gen vanaf de Vrijheidsweg naar het Nieuwerhoekpleinom het verkeer uit de woonwijk 't Hart (omgeving Beetzlaan en omgeving Koningirme- laan) te halen. „Inplaats van te Wach ten op de uitspraak van de Kroon, dienen naar de mening van het CDA nu reeds naar oplossingen te worden gezocht. Wij dringen er op aan, om aan deze dringende kwestie op kor te termijn een visie uwerzijds tege moet te zien", aldus de heer Van Poppelen. Hij stelde ook vragen over de recon structie van de Biltseweg, met name de doortrekking die niet zou wor den uitgevoerd en over een opschor ten c.q. afstel van de aanleg van de rijksweg ten zuiden van Soesterberg. Sprekend over het samenwerkings orgaan Eemland stelde de heer Van Poppelen, dat samenwerking op de huidige basis weinig zinvol was. Hij meende dat de deelnemende gemeen ten een groter deel van de zelfstan digheid aan het orgaan moesten over dragen. Wellicht was men bang voor de dominerende rol die Amersfoort zou gaan spelen, en in dat verband noemde de heer Van Poppelen het een slecht voorbeeld nu Amersfoort zonder overleg de belasting op on roerend goed had vastgesteld, „door gaan als thans, getuigt ook van wei nig werkelijkheidszin". Het CDA is ook voorstander van het openbaar maken van de vergaderin gen van de commissie Ruimtelijke Ordening, voor zover daar gesproken wordt over de voorbereiding van de raadsagenda. Aangedrongen werd op een goede samenwerking met de Wijkraad van Soesterberg. Onderwijs Kostenbewaking in de onderwijssec tor wordt voorgestaan en het CDA denkt daarbij aan verlegging van een deel van de verantwoordelijkheid van het college naar de schoolhoof den. „Een hepaalde vorm van bud- getering, waarbij de schoolhoofden veel nauwer bij de aanschaffing en- of het klein-onderhoud zijn betrok ken. moet kostenbesparend kunnen werken. Het bijzonder onderwijs is daar een sprekend voorbeeld van", aldus de heer Van Poppelen. Minder gerust is het CDA over de mededeling dat er consequenties zijn op het gebied van het onderwijs, ten aanzien van het uitblijven van de realisering van het plan Kercken- landt. Welke consekwenties zijn dat. wil het CDA weten. Problemen ziet het CDA -ook als straks de gymzaal bij de mavo zal zijn afgebroken en er weliswaar bij de Van de Hucht- school een nieuwe zaal gebouwd zal worden, maar daar toch vijf basis scholen van gebruik zullen moeten maken. Gepleit wordt verder reeds nu een goede samenwerking tot stand te brengen tussen de kleuterschool en de basisschool, die straks op el kaar zijn aangewezen als de intergra tie van dit onderwijs wettelijk is ge regeld. Wat het cultuurbeleid betreft, vindt het CDA dat er goed gelet moet worden op wat in de gemeenschap leeft, welke gebieden braak blijven liggen en wat er gevraagd wordt. Ge- informeerd wordt of er reeds resul taten zijn van het werk dat de inge stelde stuurgroep op dit gebied ver richtte. Van mening is het CDA, dat de mu ziekschool een kostbare zaak blijft, zó kostbaar zélfs, dat voor velen het volgen, van muziekonderwijs on danks alle subsidies, toch onbereik baar blijft. Men vraagt daar toch nog iets aan te doen. Hoopvol is men voor wat betreft de uitwerking van de nieuwe biliotheek- wet. Een vraag werd vervolgens gesteld over de toestand in de pensions voor de buitenlandse arbeiders en er wordt op aangedrongen, indien ge vraagd, financiële steun te verlenen aan aktiviteiten die ontplooid wor den voor de begeleiding van deze werknemers. Gevraagd wordt ook of in het te bouwen wijkcentrum in de wijk Overhees ook een peuterspeelzaal kan worden opgenomen; „daaraan zal daar zeker behoefte blijken te be staan". Sport De aandacht van de raad zal voor de sportvoorzieningen in het komend jaar, naar de mening van het CDA, vooral gevestigd dienen te z(jn op Soesterberg. Van mening is men, dat er ook een sporthal moet komen. Verder dienen een aantal veldspor ten in Soest geholpen te worden en met name de athletiek. de handbal en hockey. Ook is het CDA voorstan der van het bouwen van een een voudig overdekt 25 meter-bad en aangedrongen wordt op een snellere afwikkeling van de visuele reklame rond de sportvelden. Volle aandacht zal ook moeten krij gen de rekreatieve sportbeoefening. Tot slot stelde de heer Van Poppe len vragen over het openbaar ver voer zowel in Soest als in Soester berg; „wij zouden vooral graag cij fers op tafel zien van de busmaat schappijen. die het openbaar vervoer in Soesterberg behartigen"een vraag over de winkelplanning, „in welke richting gaat het met die plan ning"; en over de openbare veilig heid. Het CDA is van mening dat het po- litie-apparaat optimaal moet kun nen funktioneren, men vraagt zich wel af hoe de totale kosten moeten worden gefinancieerd, „wanneer de kapitaalslasten aanzienlijk hoger zou den zijn b.v. na de realisering van een nieuw politiebureau". Gelukkig is men ook met de brand weercorkpsen en een woord van lof wordt gebracht aan de vrijwilligers; toch is men geschrokken van de hoge kosten per inwoner in vergelijking met andere gemeenten. Graag wil men weten welke conclusies er wél uit de vergelijkende cijfers (met an dere gemeenten) mogen getrokken worden. Het CDA besloot met het college veel wijsheid toe te wensen; „onze fractie hoopt dat zij mede onder Gods zegen voor de gemeente Soest in 1975 vruchtbaar werk kan verrich ten". aldus de heer Van Poppelen namens het CDA. De heer K. de Wilde zette eerst nogeens uiteen wat de uitgangspunten zjjn, waardoor zjjn fractie zich bij de beoordeling van het beleid zal laten leiden. „Die uitgangspunten stoelen op de overtuiging, dat de tegenwoordige maat schappelijke verhoudingen in menig opzicht niet aanvaardbaar zijn", aldus de heer De Wilde. Als voorbeelden daarvan noemde hij de woningnood „in de kring van de maatschappelij zwakste groepen; het onderwijs dat nog geen gelijke kansen voor ieder biedt; de welzijnszorg waar te weinig de nadruk dreigt te vallen op gemeenschapsvoorzieningen, „daarom staat in ons streven, ook op gemeentelijk niveau, het verwerkelijken van de sociale gelijkheid door aan de zorg van achtergestelde groepen voorrang te geven, het herstel en de instandhouding van een gezond leefmilieu en- een bestuursvorm, die de 4»ür-. gers tot aktieve deelname uitnodigt, voorop". K. DE WILDE fractie-voorzitter PvdA Openbare beraadslaging van raad en zijn commissies was een van de door de heer De Wilde genoemde voorwaarden hiervoor. Gesteld werd verder, dat de fractie geen tijd had van de beslissing deel te nemen in het college van b. en w.; wel was er teleurstelling dat er geen van de afgesuroken zeven basispunten (bij de samenstelling van het college) in de nota van aanbieding bij de begro ting werd ingegaan; „dit ondanks het feit, dat de drie gekozen leden van het college mede in het college zitting hebben genomen op basis van de gemaakte beleidsafspraken". Een andere opmerking, die de heer De Wilde ten aanzien van deze be groting maakte, was dat de fractie de indruk heeft, dat in de situatie waarin de gemeente zich thans be vindt, „veel onduidelijks zit". Veel oude uitgangspunten, zoals het in woneraantal, de huisvesting voor de overloop van het Gooi, de wegen- struktuur, de omvang van het dorp- centrum, de bestemming van de Eng, hadden immers hun geldigheid ver loren, en daarom bestond er bij al len grote behoefte aan nieuwe uit gangspunten en doelstellingen, ge- ent op de huidige inzichten. Er werd weliswaar al aan gewerkt, maar wat betekende „verlenging van de voor bereidingsfase van het plan". Al werd niet verwacht, dat nu al een concrete visie op tafel zou worden gelegd, wel had men gerekend op een „schets van de procedure, langs welke, mede in de tijd geplaatst, het nieuwe ont wikkelingsplan tot stand dient te ko men". Nu dat niet gebeurd was, werd gevraagd of dat dan wel kon bij het aanbieden van het ontwerpbe- stemmingsplan „Zuidereng". Het na derbij brengen van de beslissing over de Centrumweg was eveneens een belangrijk punt. Een volgende opmerking van de heer De Wilde betrof de opstelling van de nota van aanbieding bij de begro ting; daarin worden de algemene fi nanciële aspecten het eerst behan deld, daarna de bestuurlijke. „Ligt het niet voor de hand", zo vraagt de heer De Wilde, „dat het college in een dergelijke nota een schets geeft van de toestand waarin de gemeente zich bevindt naar haar oordeel Vervolgens van de wen selijke en niet-wenselijke ontwikke lingen met de daarbij beoogde doel stellingen; om dan te eindigen met een toetsing van de middelen nodig om deze doelstellingen te realiseren, aan de beschikbare financiën Langs die lijnen, dacht de woord voerder van de PvdA, zou ccn dis cussie over de vraag of de uitgaven moesten beperkt worden, ook meer zin krijgen. Gevraagd werd een vol gende keer deze zienswijze in over weging te willen nemen. Geconstateerd werd verder, dat de begrotingspositie sterk verbeterd was; veroorzaakt door hogere uitkeringen uit het Gemeentefonds was dat toe te juigen. Was het echter een ge volg van een te hoge belastingdruk op de eigen bevolking, dan wel door het voorzieningenpeil terug te draai en. dan had de fractie vragen. Ondanks de hogere uitkeringen van het Rijk (bijna 3"'i miljoen gulden) was het college er niet in geslaagd een sluitende begroting samen te stel len. Men was het wel eens dat de ruimte door de meerdere inkomsten (van het Rijk) gebruikt werd om de rente van een aantal reserves aan dié reserves toe te voegen. Dat aan de algemene dienst daardoor een kwart miljoen onthouden werd, was een logisch gevolg. De fractie was ook niet voornemens bepaalde uitgaafposten te verlagen; integendeel, er bestond twijfel of in de welzijnssector wel gedaan werd wat noodzakelijk was. De twjjfel raakte de hoogte van de subsidies in het algemeen en die voor Artishock in het bijzonder. Voor alsnog zouden er echter geen voor stellen gedaan worden de uitgaven sector te verhogen. Men hoopte van het college eerst meer materiaal te krijgen in de vorm van een beleids nota Cultuurbeleid met de aanteke ning, dat reeds in het kader van deze begroting de fractie zou komen met een ammendement terzake van het subsidievoorstel voor Artishock. Wat de niet-sluitende begroting be trof, was de heer De Wilde van mening, dat het aanwenden van 50.000 gulden uit de saldi-reserve aan de uiterst bescheiden kant was. Te gen de belastingvoorstellen zou de fractie zich niet verzetten, zij het, dat er grote bezwaren waren tegen de wijze van verhoging van het reini gingsrecht. „Kan hier een vloer wor den ingebouwd terzake van de ge zinsinkomens, beneden welke vloer een gezin déze verhoging niet hoeft te betalen Nu de herzienndng van de „proeve van eeh investeringsnota", enkele ja ren geleden ingediend, dit jaar was nagelaten, drong de PvdA-fractie er wel op aan een dergelijke investe ringsnota in ieder geval over te leg gen bij de begroting voor 1976; „dit ongeacht de stand van zaken terzake de tot standkoming van het ontwik kelingsplan". Niet geheel verantwaard was het, vond de heer De Wilde, een 1-jaarlijkse begroting op te stellen, zonder investeringsplan, dat zich uit strekte zeker over de kapitaalsakti- viteiten in de komende vier tot vijf jaren, en zonder een verkenning van de financiële consequenties van de in het kader van de begroting 1975 te nemen beslissing. Bestuur De heer Dc Wilde meende dat de t(jd die aan een raadslid wordt gege ven, tussen ontvangst en behandeling in de afdelingen, van de begroting tekort was. „Wij vragen ons verder af. of het afdelingsonderzoek niet be ter zou kunnen worden vervangen door behandeling van het in aanmer king komende begrotingsonderdeel in de desbetreffende commissies. Raads leden specialiseren zich; het afde lingsonderzoek veronderstelt kennis op alle gebieden. Onderzoek in com missieverband, maar bij voorkeur wel in een openbare vergadering, erkent die specialisatie", aldus de heer De Wilde. Hij vestigde daarna de aandacht op de twee mogelijkheden inlichtingen te vragen aan het college; interpella tie en schriftelijk. Naar zijn mening moesten deze twee mogelijkheden in de praktijk gescheiden blijven. Schriftelijke vragen, konden schrifte lijk beantwoord worden en daarbij kon steeds de pers tijdig ingescha keld worden; voor beantwoording in de raadsvergaderingen kwamen zij niet in aanmerking. Dat zou pas nodig zijn en mogelijk moeten zijn, indien de antwoorden daartoe aanlei ding gaven. De fractie voelde niets voor een „rondvraag", maar dacht vdat een soort „vragenhalfuurtje" mogelijk aan een behoefte zou tegemoetkomen. De heer De Wilde wees er ook op, dat door de middagvergaderingen van de commissies de openbaarheid in het gedrang kwam. Hij stelde de vraag of in voldoende mate aankon diging in de kranten plaats vond van de openbare commissievergaderingen met de daarbij te bespreken agenda. Voorstander was de fractie ook de vergaderingen van de commissie Ruimtelijke Ordening zover die zich daartoe lenen, openbaar te maken. Op de hoogte wilde de fractie ge steld worden van de situatie rond de nieuwe behuizing van het bestuur lijk apparaat, graag met een korte historiebeschrijving en wat er zal gebeuren na de gereedkoming van het nieuwe gebouw voor Gemeente- Raadhuis wordt door de fractie als werken. De bouw van een nieuw zeer urgent gezien. „Mogen w(j de mening van het col lege over de benauwde ontwikkeling van de werkgelegenheid horen Wat doet het college in de vorm van het beschikbaar stellen van voor uitvoe ring gereed staande werken, om aan dit probleem althans iets te doen De PvdA-fractie is van oordeel, dat aan het samenwerkingsorgaan Eem land meer bevoegdheden gegeven moeten worden. Om misverstanden te voorkomen stelt de fractie voor een vergadering te houden met alle raads leden van alle thans bij Eemland be trokken gemeenten. Die vergadering moet een voorlichtend karakter heb ben. De fraktié hoopt, dat het dage lijks bestuur van Eemland een initia tief daarvoor ontwikkeld. Na gewezen te hebben op de proble men voor de bewoners van „Ons Be lang" te Soesterberg en daarbij de wijziging van de Luchtvaartwet, ge vraagd te hebben of de overdracht van de Rademakerstraat te Soester berg spoedig te verwachten is, be sloot de heer De "Wilde: ,,Zo is in de komende periode zeer veel goed werk te doen. Wij .wensen Burge meester 1 en Wethouders met al hun medewerkers zeer veel energie, wijs heid en blijdschap toe bij het op knappen van dit karwei". Het college antwoordde, duidelijk tegemoetkomend aan het verzoek van de De Wilde, niet al te uitgebreid. Er werden slechts wat „algemeenheden" be handeld. Zo was de burgemeester het niet eens met de stelling dat de zeven basispunten niet „gekend" waren. Er was wel gesproken over de toekomst visie wat betreft de Engweg en ook de samenwerkingsschool werd genoemd. Met Jan Visser was zij het eens dat het welzijn zeer belangrijk was, alleen, er zou verschil van mening zijn wat onder welzijn verstaan moest worden. Eens was zij het ook met de stelling- name van de raad inzake ge gewest vorming; zij vond evenwel dat de heer Van Ee met Baarn en Eemnes geen beste „partners" op het oog had, omdat juist die twee nogal wat moei lijkheden maakten. Druk bezig was het college met het nieuwe ontwikkelingsplan en de op merking „weinig visie" vond zij zeer onduidelijk. Men stelde nu de zgn. „primaire modellen" op, die moesten uitmonden in het voorkeursmodel. Daarna konden concrete zaken ge daan worden en kon oók de financië le paragraaf ingevuld worden. Er zat schot in en de burgemeester dacht het plan volgend jaar aan de raad ter vaststelling te kunnen voorleggen. Niet eens was zij het met de heer Van Poppelen, die verondersteld had dat, nu er geen externe adviseurs meer meewerkten aan de opstelling van besteminingsplannen. de zaak extra vertraagd werd. Dat G.S. dat ook zo zag, betwijfelde zij; integen deel, men had complimenten ont vangen. Van Poppelen moest die ver onderstelling maar waarmaken. Hel plan Soestereng werd niet inge trokken om de „bescherming" niet in gevaar te brengen; de Centrumweg kwam bij het ontwikkelingsplan, men moest nu geen deelplannen meer maken- Wel bleek dat er voor het „dorpscentrum" een apart plan in de maak was en zelfs zóver gevor derd was, dat het voor de ter visie- legging gereed kan worden gemaakt. De hele verkeersproblematiek kwam in het ontwikkelingsplan. Tegen het uitbreiden van de r.o.- commissie bestond van de kant van het college geen bezwaar en met de hoorzittingen voor bezwaarden zou zeker doorgegaan worden. Daarnaast stond uiteraard de discussie-vooraf, bij de ontwikkeling van de plannen, met alle betrokkenen. Geen bezwaar was er ook tegen een gedeeltelijke openbaarmaking van de vergaderin gen van de commissie ruimtelijke or dening en eens was de burgemeester het met de opvatting van de heer De Wilde, dat er onderscheid moest zijn in beantwoording van schrifte lijke vragen en een interpellatie. Het tempo van de beantwoording zou ho ger komen te liggen en daar was bier mand tegen. Na de heer Van Poppelen nog gewe zen te hebben op tegengestelde stel- lingname in zijn betoog; aan de ene kant bezuinigingen, aan de andere kant een heel rijtje wensen, beant woordde wethouder De Haan enkele vragen. Het cultureelcentrum moest Jan Vis ser zich niet voorstellen als 'n gloed nieuw, groots gebouw, maar als een meervoudig gebruikscentrum, niet al leen voor een of twee aspecten van het cultureel leven. Of dat op zich duur zou zjjn was de vraag en een kwestie van nadere uitwerking. Wet houder De liaan zei niet de indruk te hebben dat de nu aanwezige vor men van cultuurbeoefening goedkoop waren. Het rapport van de welzijns-struc- tuurgroep, waar Visser naar gevraagd had, was er nog niet, maar kwam wel spoedig. Ook de aanstelling van de opbouwwerker kreeg zijn beslag en naar de mening van de heer De Haan was er in Overhees geen di recte behoefte aan grootscheepse voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg; er woonden immers hoofdzakelijk Soesters. die al „ge zondheidsrelaties" hadden. De heer Van Ee hoorde van wethou der De Haan dat de invloed van de „eigen" belastingen maar zeer gering was, slechts één zevende deel van de inkomsten en er was danook geen grote politiek mee te voeren. De „functiewaardering" van het perso neel was nog niet afgerond, maar volgend jaar kwamen de eerste rap porten. De heer Van Poppelen moest voor de beantwoording van zijn vragen op het gebied van de sportstichting wachten tot de behandeling van de begroting. De personeelsstop voor de ambtenaren was er al, door het vorig college ingesteld. Een analyse van de personeelsbezetting zou tv/ee ton gaan kosten en de heer De Haan vroeg zich af of het dat wel waard was. Vergelijkingen' maken met andere ge meenten noemde de heer De Haan gevaarlijk, dat zou blijken uit de ana lyse van gegevens. Op zeer hoog ni veau werd getracht grond voor de sportvoorzieningen te Soesterberg los te krijgen. Of dat direct resultaat zou hebben, daar zette de wethouder een vraagteken bij. Voor de heer De Wilde had de wet houder de mededeling, dat er reeds vrijstellingsmogelijkheden waren voor het betalen van belasting voor min der draagkrachtigen. Wat de werk gelegenheid betrof had het college kortgeleden bij de Dienst Aanvullen de Civieltechnische Werken te Arn hem voor meerdere miljoenen aan ob jecten ingediend. Tijdig voor de in- dienning van de begroting voor het jaar 1976 zou tenslotte een investe ringsnota worden voorgelegd. Wethouder Plomp wees Jan Visser 'er op, dat de woonruimtecommissie inderdaad nog niet btf elkaar was geweest. Toch was men, speciaal op het terrein van de woonruimteverde ling voor Overhees, druk doende met hoorzittingen. Er was echter nog geen woning toebedeeld, alle geruchten die daarover de ronde deden ten spijt. In januari-zou de.-commissie bijeen komen om dat af te handelen. De heer 'Plomp zegde, de heer..Van Ee toe dat hij een initiatief zou ne men om alle groeperingen om de ta fel te krijgen om de samenwerkings school nogeens door te praten. De LOM-school stond op de agenda van de vergadering met de schoolhoofden die reeds uitgeschreven was; eerst daarna had het zin met Baarn over deze zaak te gaan praten. Drugvoor lichting aan de zesde kl assens zou worden besproken. De vraag van de heer Van Poppelen over de muziekschool zou in de eerst volgende vergadering van de muziek school aan de orde komen. De stag natie die het niet-bebouwen van Ker- ckenlandt opleverde zat 'm in het niet komen van door de gemeente „geplande" kinderen. Het verlenen van een budget aan de schoolhoofden zou besproken kunnen worden met de schoolhoofden, al liet de wethou der doorschemeren er niet zo'n voor stander van te zijn. Wat betreft het onderhoud van de sportvelden door derden, zoals ge vraagd, had de sportstichting in ieder geval een ervaring, die voor een sportclub negatief uitviel. Men moest daar voorzichtig mee zijn; deskundig heid was gewenst. Het cultuurbeleid, vond wethouder Plomp, moest ontstaan vanaf de ba sis en in dat opzicht was hij het geheel eens met de heer Van Poppe len, die het persoonlijk initiatief een belangrijke zaak genoemd had. „Luis teren naar de behoeften en daar het beleid op richten", zo dacht de heeT Plomp. De wethouder van openbare werken, de heer Ebbers, wees Jan Visser erop, dat de vier ton meer voor het onderhoud wegen gedeeltelijk te ma ken had met de loon- en prijsstijgin gen. Ook was vorig jaar twee ton geschrapt en dat werd nu ingehaald. De overname van de rioolwaterzui veringsinstallatie door de provincie was verschoven naar het jaar 1978; er «aren nogal wat problemen en verschillen van mening. Wanneer de overdracht van de Rademakerstraat zou plaatsvinden wist ook wethouder Ebbers niet. In september was er nog met de bevoegde instanties over ge sproken; daarna had men er niets meer over gehoord. De stijging van de begroting voor ge meentewerken met 25 °/o, waar de heer Van Poppelen opmerkzaam op had gemaakt, was voor 23 °/o thuis te brengen bij de post salarissen. Dat het publiek „van het kastje naar de muur gestuurd werd", zoals de heer Van Poppelen veronderstelde, klopte niet; misschien in het begin even, na de wisseling van de portefeuilles. Gebleken was wel dat veel burgers een onderhoud met de wethouder, zonder verdere gemeentelijke „potte- kijkers" erg op prijs stelden. De vragen over het onderhoud van de sportvelden zouden later behan deld worden; wat de middenstands aangelegenheden betrof maakte wet houder Ebbers er op attent, dat het terugzenden van de enquete bijzon der traag en dan nog na veel aan dringen van gemeentezijde gegaan was. Het resultaat van de enquete zou bekend gemaakt worden. Onder zocht zou worden wat er moest ge beuren met de straks leegkomende gebouwen van gemeentewerken. De burgemeester merkte tenslotte op. dat het college er geen moeite mee had het afdelingsgewijze onderzoek van de begroting af te schaffen. Het handhaven van kampeerterreinen had twee aspekten; wat ging er gebeu ren in de toekomst; en voor de ge meente: als wij zo'n terrein blijven exploiteren, mogen wij dan vojstaan met de meest minimale voorzienin gen .Zij,merkte nogeens op,, zoals zij dat ook in de raadsvergadering van no vember deed, dat de verbindingen voor de politie los gezien moesten worden van elke andere communica tie. De politie stond apart. Dat de kosten per inwoner voor de brand beveiliging hoog waren, werd niet ontkend, maar Soest en Soesterberg beschikten dan ook over prachtige kazernes en geweldig materiaal. Dat veroorzaakte wel een hoge rente en aflossing. Aanschaf van nog groter materiaal zou inderdaad regionaal be keken moeten worden. Gistermorgen werd om negen uur begonnen met de replieken. Met het antwoord in tweede instantie van het college en de vaststelling van de be groting was de gehele dag gemoeid. Weer zien wij in gedachten herders komen in de nacht, En overdag de wijzen op kamelen; Ontroerd van blijdschap om hetgeen de hemel heeft gebracht; Een kind, dat nu met ons Zijn licht gaat delen. Wel gaf Hij amd're dingen dan men had verwacht; Gebrokenen van hart, die kwam Hij helen, De vrede, waar geen mens aan had gedacht, Die werd voortaan het rijk bezit van velen. 'k Zie moeders komen met hun kind'ren aan de hand, Een wetgeleerde, die Hem 's nachts wil spreken, Een schare op een heuvel luistert stil En nog klinkt steeds Zijn woord, ook in ons land, ZijTv kruis blijft eeuwen door het veilig teken Voor elk, die echt wil leven naar Zijn wil. J. v. d. Hucht 7* Prima idee voor mensen die de Kerstdagen eens op een hele nieuwe manier willen beleven. 2e Kerstdag voltrekt zich in 'n bijzondere stemming bij Middelman. Het wooncentrum heeft zich feestelijk opgemaakt en geeft u een breed, heider overzicht van zitkombinaties, bergmeubels en eethoeken. Een scala van lampen, in chroom t/m Oud Hollandsch. Een aparte shop met kleinere interieur-ideetjes van kandelaars tot en met kleine neerzet- beestjes. Natuurlijk bekijkt u alles in uw eigen tempo. De koffie is klaar. De kinderen hebben een eigen speelhoek. En de prijzen doen u weer in 't Kerstmannetje geloven. direkt aan de grote weg Soest/Amersfoort van Lenneplaan 73 Soest tel. 02155-15812 koopavond op vrijdag.

Soester Courant | 1974 | | pagina 7