5 3 SP „De Springbokken" nu de enige gymnastiekvereniging in Soest Utrecht kiest zijn mooiste huiskat J. LUSTEN I EB v SETTEN Beisbureau Gerth 4* Het oog gericht op Giscard „Van Speeldoos tot Pierement" Dia-avond van 't Nut in Bibliotheek Reclame nu mogelijk rond de Soester sportvelden R.K. Uitvaartverzorging „Si Barbara" voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid Begrafenissen Crematies - Transporten Nieuwe cursus Joegoslavische volksdansen „Eemland'-schaatser Mie! Govaert geselecteerd voor Nederlands kampioenschappen POLITIE TEL. 19444 Gymnastiekvereniging „Olympia" per 1 januari opgeheven (Mok »"L G«.Cw^."t^L Grote buit inbraak Soesterberg Doorrijder Bromfietser rijdt voetgangers aan J. POST Makelaar en taxateur in onroerende goederen Assurantiën Pupillenzaalvoetbal- toernooi te Amersfoort Meubelfabriek Oisterwijk Soester Courant van dinsdag 24 december 1974 De relatie tussen Frankrijk en de VS is ten tijde van president De Gaulle systematisch bekoeld en het is één erfenis van het gaullisme ■waar Frankrijk noch de VS ooit zijn afgeraakt. In vele gevallen was de tegenstelling tussen de twee lan den eigenlijk niet toe te schrijven aan enig zakelijk argument - het was meer de sfeer die al zo lang had bestaan dat het gewoon een tra ditie werd dat, als de VS iets wilde. Parijs voor zijn fatsoen een andere weg moest wijzen en bewandelen. Zo mag men natuurlijk niet ieder Parijs' standpunt dat van het Was- hingtonse afwijkt verklaren: de twee landen hebben niet dezelfde belangen en derhalve ook niet steeds dezelfde opinies. Zolang dit op reële wijze we derzijds wordt beleefd is daar ook weinig tegen. Het lastige van de laat ste jaren was echter, dat de dwars heden over en weer meer emotioneel waren dan op werkelijkheid steun den. Als - zoals blijkt - de-ontmoe ting tussen de presidenten Ford en Giscard hieraan een einde heeft ge maakt, kan dit zonder meer als het belangrijkste resultaat gezien worden. De rest is dan niet meer dan een elegante verpakking. Een verpakking, die vooral voor de Fransen nodig lijkt. Om op het punt van de energiepolitiek - het voor naamste en urgentste punt van wrij ving tussen de twee landen - tot een overeenstemming te komen, moesten uiteraard compromissen gesloten wor den. In Washington is men dit ge wend en ziet er ook niet bepaald iets in dat als prestige-verlies gezien wordt. Anders is de sfeer in Parijs, waar het emotioneel gewoonte is ge worden iedere konsessie aan een an der te zien als een schadepost en iedere konkessie die men losbrandt als een glorieuze overwinning van de Franse diplomatie. Het is een neiging waarmee Giscard terdege rekening heeft gehouden. Men moet met vergeten dat hij juist in de kring van de orthodoxe gaullisten nog altijd bitter wordt gehaat. Im mers: hij kwam als minister van De Gaule en Pompidou tegen aller wen sen en eisen in als kandidaat naar voren. Hij, de vertegenwoordiger van een kleine partij, die altijd alleen was beschouwd als een bijwagen van de gaullisten. Het betekent ook dat men hem moest aksepteren, d.w.z. hem van een kabinet voorzien en in het parlement zo veel mogelijk steunen, maar men voelt zich in het hart toch eigenlijk gechanteerd door een ver raderlijke schurk. Bovendien is de parlementaire posi tie, behalve door deze onbemindlheid in de regeringskring, voor de presi dent ook zwak omdat hij getalsmatig ook een veel smallere basis heeft dan De Gaulle. of Pompidou ooit hadden, maar daarentegen wel een sterkere en vooral veel zelfbewustere oppositie van links. Rekent men daar bij dat de algemene ekonomische te ruggang Frankrijk zeker niet het lichtst raakte, dan kan men niet an ders dan konstateren dat deze Gis card zich eenvoudig van alles niet kan permitteren wat zijn voorgangers nog wel konden. En met hen wil men hem vergelijken. Een zo hoognodig zuiveren van de atmosfeer met de VS is daarom een ontzettend moeilijke opgave voor hem want, is de oppositie al over het algemeen niet erg pro-Amerikaans, in zijn eigen gelederen heerst sterk de neiging de kwaliteit van de pre sident af te meten aan de mate waarin hij de traditie voortzet om de VS .te treiteren. Het schijnt dat Giscard deze opgave met talent heeft verwezenlijkt. KANTMAN. Het buurtcomité van „Het Hart" heelt na verschillende gesprekken met raadsleden en gemecntefunctio- narissen een paar successen geboekt. Zo wordt dankzij hun moeiingen de speelplaats van de christelijke kleu terschool aan de Nieuwstraat bij wij ze van proef drie maanden openge steld voor de kleintjes uit de omge ving. Uiteraard geschiedt dc openstel ling pas na afloop van de schooltijd. De dichtstbjj wonenden houden toe zicht en krijgen de sleutel van het hek in beheer. Besprekingen voor trap- en crossvel- den zijn neg in volle gang, maar hier zullen de resultaten wat langer op zich laten wachten. Er worden wat voorstellen uitgewerkt, waar het buurtcomité druk mee bezig is. Het plan bestaat de maquette en foto's van diverse speel toestanden op een tentoonstelling samen te brengen. Daaraan verbonden zal zijn een dus- cussie-avond. waarvoor ook plaatse lijke autoriteiten worden uitgenodigd. De opzet van het comité is. veilige speelruimten te creeëren voor de kin deren van de wijk ,,'t Hart". Donderdag 9 januari, om 20 uur, or ganiseert het Nut in de Openbare Bibliotheek een kleur- en klankrijke avond over speeldozen en pieremen ten. De directeur van het Utrechtse mu seum „Van Speeldoos tot Pierement", de heer J. Haspels uit Utrecht, zal met enkele medewerkers een avond vullend programma verzorgen, waar bij alle facetten van automatisch spe lende muziekinstrumenten van de 18e eeuw tot heden aanbod zullen komen. Meervoudige projectie van dia's met bijbehorende geluidsbanden zullen de toehoorders vertrouwd ma ken met de ontwikkeling van de au tomatische muziek. De enthousiaste heer Haspels zal zeker zorgen, dat de close-ups van mechanieken, lucht druksystemen, pijpenreeksen, speel - kammen enz. geen saaie aangelegen heid zal worden. Dit wordt weer een avond geheel in de stijl van de ver jongde aanpak van het nieuwe Nut. Bij voldoende belangstelling zal bo vendien op een later tijdstip een excursie naar het museum te Utrecht georganiseerd worden, waarbij jong en oud naar believen zelf aan het buik- of straatorgel kan draaien. Vooral de ouderen zullen zich de speeldozen, straat- en dansorgels uit hun jeugd nog zeer goed herinneren. Toch zullen ongetwijfeld veel jonge ren nogeens de gelegenheid aangrij pen om op deze avond de sfeer le proeven uit grootmoeders -tijd. „Van Speeldoos tot Pierement" bij 't Nut op 9 januari in de openbare bibliotheek te Soest, aanvang 8 uur. Met ingang van het jaar 1975 zal het mogelijk zjjn reclames aan te brengen rond de Soester sportvelden, die on der beheer staan van de sportstich ting. Er is enige jaren over gepraat, maar nu heeft het stichtingsbestuur aan burgemeester en wethouders, op Kolonleweg 10 - Soest - Telefoon 02155 - 12327 B.g.g. UITVAARTVERZORGING F. BRANDSEN Langegracht 39 - Amersfoort - Telefoon 03490 - 17893 Sinds september wordt in het Ar- tishockgebouw aan de Steenho ff straat een cursus gegeven in Joegoslavische volksdansen. Daaraan namen 24 cur sisten deel. Op 9 januari a.s. start een nieuwe cursus van 12 lessen. Cursusleider is de bekende choreo graaf Oiga Despotovic. Hij heeft 18 jaar gedanst bij het wereldbekende Nationaal Joegoslavisch Danstheater ,,Kolo" uit Belgrado en woont sinds 1966 in Nederland. Ciga schrijft choreografiën voor o.m. Kolo, het Scapino Ballet en het In ternationaal Folkloristisch Dansthea ter. Het grote enthousiasme van de eer ste 24 cursisten is er de oorzaak van dat met een nieuwe cursus wordt gestart. De lessen worden donder dags gegeven van 18.30 tot 20.30 uur, in de grote zaal van het Artishock- gebouw. De 12 lessen kosten 45 gul den. Inlichtingen onder telefoonnum- met 02155-18000. Schaatsvereniging Eemland heeft ook dit jaar weer een rijder, die na ver schillende wedstrijden voor geselec teerden. zich bij de beste 18 rijders van Nederland kon plaats, die mogen deelnemen aan de Nederlandse kam pioenschappen. Tijdens de laatste selectiewedstrijd van het gewest Nrd.-Holland-Utrecht van de KNSB op de Amsterdamse kunstijsbaan, reed Miel Govaert 44,3 seconden over de 500 meter. Op de 5000 meter werd Miel door zijn, trainer Dick Vervloet naar een goede 8 minuten en 27,5 seconden gecao- ched, wat tevens een nieuw persoon lijk record met 8 seconden opleverde. Bij deze wedstrijden, die door slecht weer werden beinvloed, bereikte Miel de vierde plaats in het klassement. De Nederlandse kampioenschappen junioren worden op 4 en 5 januari te Heerenveen gehouden en onder de vele goede rijders is ook de man, die vorig jaar na veel pech, toch nog 's wereld tweede werd, nJ. Jan de Vries uit IJhorst. grond van artikel 11 van de statu ten, machtiging gevraagd (cn gekre gen) voor het voeren van reclame „onder bepaalde voorwaarden". In die voorwaarden is opgenomen, dat borden met reclameopschriften geplaatst mogen worden rondom het hoofdveld en dan alleen op de zijde van het bord, die gericht is naar het speelveld. De tekst en ook de uit voering zijn onderworpen aan de goedkeuring van de sportstichting. De borden moeten gemaakt zijn van weerbestndig materiaal en allemaal een gelijke afmeting hebben, waarbij de rondom het veld staande afraste ring als maatgevend wordt be schouwd. Plaatsing en bevestiging is ook weer onderhevig aan de goedkeu ring van de sportstichting, maar de plaatsing moet wel zó zijn, dat er geen hinder van ondervonden wordt bij het onderhoud van het veld. De kosten van plaatsing en verwijdering, ook tijdelijke, zijn voor rekening van de vereniging. Die vereniging moet ook zorgen dat de borden in goede staat zijn; ontbreekt het daaraan, dan komt een schriftelijke reprimande. Wordt dan binnen één maand niets gedaan aan de toestand, dan .heeft de stichting het recht de borden ,.te doen verwijderen of herstellen op kosten van de vereniging". Zoals de stichting zich niet aan sprakelijk stelt voor welke schade dan ook, veroorzaakt door de bor den. zo is de vereniging daar wel aansprakelijk voor. Voor zover de sportvelden buiten de bebouwde kom zijn gelegen, moet ontheffing bij Gedeputeerde Staten van Utrecht worden aangevraagd van de „Verordening bescherming na tuur en landschap". Daar moeten de verenigingèn zelf voor zorgen. Een verzoek om plaatsing van de re clame moet bij hel stichtingsbestuur worden ingediend onder overlegging van een ontwerp-tekening in kleur en op schaal 1 20; dc kopie van de overeenkomst met het reclamevoe- rendc bedrijf en een copie van de ontheffing van de provincie. De sportstichting krijgt per reclame bord van de vereniging 50 gulden per jaar, te betalen 14 dagen nadat de toestemming is verleend en ver der steeds vóór 15 januari. Bij geschillen over de uitleg van de voorwaarden is het standpunt van het stichtingsbestuur beslissend. Er is verder ook nog de mogelijkheid van eenmalige reclame tijdens bij zondere wedstrijden, manifestaties e.d. Van geval tot geval zal het stich tingsbestuur dergelijke aanvragen be kijken. Er zjjn zo enkele besturen van sport verenigingen in Soest, die bijzonder professioneel en zakelijk opereren. Eén daarvan is hel bestuur van de Algemene Gymnastiek Vereniging „De Springbokkcn", die in de afgelopen dagen een ledenvergadering uit schreef. Hoewel de vereniging ruim 1000 leden telt. werd de vergadering slechts bezocht door 13 kaderleden en 4 bestuursleden achter de bestuurs tafel. Zij kwamen „professioneel" vlak voor het begin van de vergade ring uit de bestuurskamer, beladen met handen en tassen vol materiaal en de 13 leden werden toen stil. Keurig op tijd werd begonnen met een geweldig goed voorbereide verga dering; de sfeer was uiterst vriende lijk. Twee hoofdpunten telde de agen da; de begroting met annex een con tributieverhoging én de opname van de Christelijke Gymnastiekvereniging Olympia binnen de organisatie van De Springbokken. Voorzitter H. Teeuwen heette de aan wezigen welkom. Hij zei er zich van bewust te zijn niet zo'n beste dag uitgekozen te hebben, een vrijdag avond en dan ook nog de laatste vrijdag voor Kerstmis. Toch moest doorgezet worden omdat begroting en contributievoorstel goedgekeurd moes ten worden. Er waren drie berichten van verhin dering en enkele ingekomen stukken, ondermeer een brief van de sport stichting betreffende de reclame rond de sportvelden. Al hadden De Spring bokken daar niet direct profijt van, de voorzitter was verheugd over de ■wat zakelijker instelling van de overheid. Ter opfrissing van het geheugen, van de leden, las de vice-voorzitter, de heer P. Ekel, de notulen van de vo rige ledenvergadering. Die stonden reeds afgedrukt in het clubblad van de maan3 februari. Daarna werd de begroting behandeld, die op 150 gulden na een bedrag van 100.000 gulden, omvatte, Penningmees ter M. Smit zette zeer uitvoerig uit een waarom contributieverhoging no dig was. Allereerst was dat sinds 1 januari 1973 niet meer gebeurd; bo vendien stegen de kosten van allerlei zaken, zoals het clubblad, de afdracht (huur) aan de gemeente en voor de begeleiding van de leden. Aan de andere kant g^eide het wensenpak ket en al was de vereniging er niet op uit om grote reserves te kweken (een bescheiden werkkapitaaltje was voldoende), om de begroting sluitend te krijgen was verhoging van de le denbijdrage noodzakelijk. Rekening houdend met de overkomst van Olympia-leden (die nog per 1 oktober een contributieverhoging te verwerken kregen) werd voorgesteld de hogere contributie te heffen met ingang van 1 april 1975. Voor de ge wone leden zou de verhoging neer komen op 5 gulden per kwartaal (van 15 naar 20 gulden) en voor de spe ciale groepen (selectie, keepfit, show band en ritmische groep) 2,50 gulden per kwartaal (van 22.50 naar 25 gul den). Bij aanname zou op 2200 gul den na de begroting sluitend zijn; het tekort moest worden opgevangen door ledenaanwas, danwel gedekt worden uit de reserve. Aan contri buties zou dan het volgend jaar ge ïnd worden 76.000 gulden; van de ge meente komt 10.000 gulden aan sub sidie en het restant kwam binnen via bijzondere akbiviteiten (advertenties, showband enz.). Uiteengezet werd nog waarom de speciale groepen meer contributie moesten betalen; zij krij gen immers aparte begeleiding. Tegen het voorstel was daarna nie mand; „we kunnen toch niet met verlies draaien", was de enige op merking die gemaakt werd. Aan de orde kwam toen de bestuurs verkiezing; de heer T. Teeuwen (voor zitter) en mevrouw G. Cassander (se cretaresse) werden in het algemeen bestuur herkozen; drs. H. Kanters werd voorzitter van het technisch be stuur en de heer P. Rijnders secreta ris; de heer P. Bosch, penningmeester in het showband-bestuur en me vrouw v. d. Berg, lid van datzelfde bestuur, tenvijl de heren Van do Hoof en Rave benoemd werden tot leden van het technisch bestuur. Olympia In het kort werd vervolgens uiteen gezet waarom Olympia in de gelede ren werd opgenomen, „liever niet praten van fuseren", zei de heer Teeuwen, „maar van integreren". Het heeft allemaal al gestaan in het clubblad van september, maar in vogelvlucht werd de gang van zaken nog even aangestipt. De integratie werd per 1 januari a.s. een feit. „De Springbokken" zijn dan de eni ge gymnastiekvereniging in Soest (zonder Soesterberg, waar de flore rende vereniging AGAVS gevestigd is). Het bestuur sprak de wens uit dat men er in zou slagen de gymna stiek in Soest populair te maken en te houden. Van de kant van het KNGV bestond voor de gang van za ken in Soest belangstelling; er was over geschreven in het Bondsorgaan, terwijl vanuit Zeist informatie werd gevraagd. Uiterst tevreden was het bestuur ook over de samenwerking met de sport stichting. Men had „De Springbok ken" om advies gevraagd bij de aan schaf van het materiaal voor de nieuwe gymzaal van de Groen van Prinstererschool. Een uniek feit, nu ook rekening werd gehouden met be langen en opvattingen van de ver eniging, naast de eisen van het ba sisonderwijs. De heer Rave was bij dat overleg betrokken geweest hem werd veel dank gebracht. Na bespreking van het lesrooster en het werkprogramma (volgend seizoen zal deelgenomen worden aan wed strijden elders, terwijl ook de P.B, (plezierig bezig zijn) wedstrijden zul ien terugkeren en een verenigings kampioenschap zal worden ingevoerd. Met een rondvraag (waarvan nauwe lijks gebruik gemaakt werd) werd de vergadreing besloten. enOURFINE CASSETTES JUWELIER HUkLOGEP SOESTDJK REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-14785 Bij een inbraak in het bedrijf Enzy- pharm aan de Amersfoortseslraat te Soesterberg hebben de onbekende daders een bedrag van 24 tot 25.000 gulden buitgemaakt. Het geld zat in een geldkistje, dat opgeborgen was in een bureaulade. Door een ruit aan de achterzijde van het pand weg te nemen, was men het gebouw binnengekomen. De mooiste en best verzorgde huis-kat uit Utrecht en omstreken wordt op zater dag 1 en zondag 2 fcbruiari in Tivoli gekozen. Temidden van een select gezelschap van enkiele' honderden katten-niet-stamboom uit binnen- en buitenland, dingen de „gewone" plaatselijke schoonheden mee naar de hoogste eer in een afzonderlijke categorie. De katten worden in Tivoli door een dierenarts gekeurd en door een deskundige jury beoordeeld. Formulieren voor deelneming kunnen worden aange vraagd bij de heer J. P. van Loon, Van Kijfhoeklaan 20 in Den Haag. Het inschrijf geld is 7,50 gulden. Deze tweedaagse kattcn-manifestatie wordt georganiseerd door de Sociëteit van Kattenliefhebbers „Neocat". De vijf vorige tentoonstellingen van deze .jonge ver eniging werden in Eindhoven gehouden. Het aantad inzendingen van raskatten heeft inmiddels ruimschoots de beschikbare expositie-plaatsen overtroffen. Het internationale karakter van deze „show op niveau" wordt onderstreept door een groot aantal inschrijvingen uit het buitenland. Bij uitstek deskundige Engelse keurmeesters maken deel uit van de jury, Op de Burg. Grothestraat werd' de in de berm van de weg geparkeerd staande personenauto van de heer S. S. uit Bussum door een onbekend ge bleven automobilist aangered-en. De wagen was aan de achterzijde be schadigd en een eind naar voren ge duwd. Op de Soester Eng weg werden twee dames, die daar in het donker liepen, van achteren aangereden door een bromfiets, bestuurd door de Marok kaan M. B. (44) uit Soest. De bromfietser liep bij zijn val ver wondingen op aan zijn oog. Hij werd door de politie naar Zonnegloren ge bracht. Lid Ned. Bond van Makelaars in onroerende go»ederên STEENHOFFSTRAAT 63 SOEST TEL. (02155) 15145 b.g.g. 19381 Zaterdag j.I. is het tiende pupillen- zaalvoetbaltoernooi, georganiseerd door de voetbalvereniging Cobu Boys, van start gegaan. Daaraan nemen uit Soest vier elftallen deel: SEC, Hees, VVZ en S.O. Soest. Zij draaien be hoorlijk mee en Hees staat in zijn póule aan de leiding. Hoewel er geen sterren in meespelen zoals in het mini zaalvoetbal op de t.v., is het enthousiasme van spelers en publiek in spo-rthal De Koppel dikwijls groter en het plezier zeker niet minder. Ook deze wedstrijden worden geleid door echte scheids rechters, n.1. de heren Van der Flier, Wielinga en Van Tamelen. Het vervolg van deze wedstrijden vindt plaats op zaterdag 4 januari, weer in de sporthal De Koppel aan het Boogschuttersplein, met o.a. de strijd cm de drie eerste plaatsen. Aanvang 13 uur. LAANSTRAAT 66 - SOEST TELEFOON 02155 - 12683 tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzalen: Utrecht, Hollantlaan 26 (bij afslag E36 Nieuwegein). Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein). 2de Kerstdag 9-18 uur, vrijdag en zaterdag 9-18 uur. Uw kopje koffie staat klaar.

Soester Courant | 1974 | | pagina 5