Centraal antenne-systeem voor de wijk Overhees Puem transformatorstation toch aan De Zoom Ook Stichting Van der Huchtschool wil basisschool in Overhees Eerste steen voor nieuwe veestal bij de kinderboerderij Donderdag 2 januari 1975 53e jaargang no. 19 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 12U15U Leveringsvoorwaarden opgesteld Reconstructie gedeelte Eigendomweg tussen Weegbreestraat en Koningsweg Verkeersmaatregelen met het oog op busdienst door Smitsveen P.U.E.M. boekt 3 a 4 miljoen verlies over 1974 Prijsverhoging van 10 door minister toegestaan Geen verhoging abonnementsprijs Soester Courant Wel vrijwillige medewerking gevraagd Zes rollades uit het slachthuis gestolen Verkeersgeleider hij station Soest-Z. weer omver Stichting school voor langdurig zieke kinderen lieten de konfes- sionele partijen zich wegdringen? 1 en P/2 jaar voor vier Chinezen SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag In de januarivergadering van de gemeenteraad zal het voorstel behandeld worden om de „Aansluit- en Leveringsvoorwaarden Centrale Antenne-in richting gemeente Soest" vast te stellen. Dit houdt verband met de oplevering van de eerste woonhuizen in de nieuwe wyk Overhees, die allen aangesloten zullen worden op het centraal-antennesysteem. In de uitgebreide documen tatie, die de leden van de commissie openbare werken ter inzage kreeg, werd nadrukkelijk gesteld, dat niet ingegaan werd op de mogelijkheid tot het invoeren „van een voor de gehele gemeente geldend systeem voor de ontvangst van TV- en FM-signalen". Wel is bjj de keuze van het systeem voor deze wijk overwogen dat het systeem op vrij eenvoudige wijze kan worden ingepast „in een eventueel in de toekomst te realiseren systeem voor het gehele grondgebied van de gemeente". Mede omdat in een later stadium het aansluiten van de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen op de centrale antenne-inrichting in de gemeente niet op al te grote problemen zal stuiten, is in Soest gekozen voor de Siemens apparatuur. Voor de aanleg werden offertes uitgebracht door Vos electrotechnisch bureau te Dordrecht, door Elma techniek te De Bilt en Siemens B.V. te Den Haag. De keuze van Siemens werd mede beinvloed door de eerder opgedane ervaringen. „Indien met name", zo staat er in de documentatie, „de installatie door een aannemer wordt gelegd met appara tuur van een bepaald merk en er ontstaan moeilijkheden, die financiële consequenties hebben, dan komen in Het gedeelte van de Eigendomweg tussen Koningsweg en Weegbreestraat zal enigszins gereconstrueerd worden in verband met het feit dat de weg veel verkeer te verwerken heeft. Er is een plan opgesteld dat in fases zal worden uitgevoerd. Het betreft het aanleggen van een voetpad aan de noordzijde van de weg waarvoor nodig is in totaal 53.500 gulden. De werkzaamheden worden in twee gedeelten uitgevoerd en dat houdt verband met nog te realiseren grondaankoop. In een later stadium zal overgegaan worden tot de aanleg van een par- keerstrook, waardoor eenzelfde pro fiel wordt verkregen als van het ge deelte tussen Nieuweweg en Weeg breestraat. Daarvoor is 85.000 gulden nodig. Een tenslotte zal voor 5700 gulden de aansluiting van de Eigen domweg met de Weegbreestraat ver beterd worden. Bij de behandeling van het voorstel vroeg de heer D. Hoekstra (CDA) het fietspad achter de bomen te leggen en bovendien te zorgen voor voor zieningen op de Nieuweweg voor het verkeer dat de Eigendomweg in wil rijden. De heer G. van Aalst (WD) was het daar mee eens. In de discussie bleek dat de Eigen domweg in feite nog een „mysteri euze" toekomst heeft omdat het plan Klein Engendaal nog niet door de overheid is goedgekeurd. In het plan wordt het tweede gedeelte van de Eigendomweg, tussen Koningsweg en de Den Blieklaan, fiets-, c.q. voetpad. Het eerste gedeelte zal voornamelijk door de aanwonenden gebruikt wor den, terwijl het overige verkeer zal gaan via de nieuw aan te leggen weg. Met het oog daarop zijn alle nu uit te voeren voorzieningen wel gewenst, maar hoeft toch niet méér gedaan te worden. Op verzoek van de leden van de commissie openbare werken werd de aan te leggen par- keerstrook afgevoerd van het plan en zal een extra krediet aangevraagd worden voor de (bescheiden) ver- keersvoorziening, waarschijnlijk in de vorm van een voorsorteerstrook op de Nieuweweg. Per 1 juni 1975 zal een busljjndienst van de firma Tensen door het Smits veen en Klaarwaiter gaan rjjden. Met het oog daarop zullen enige verkeers maatregelen genomen moeten worden. Per 1 juni 1975 zal een buslijndienst van de firma Tensen door het Smits veen en Klaarwater gaan rijden. Met het oog daarop zullen enige verkeers maatregelen genomen moeten worden. Die betreffen: a. een parkeerverbod aan de Veen besstraat aan de zijde van de Open Hof, tussen Dal weg en Ereprijsstraat; b. de kruising Veenbesstraat-Ereprijs straat wordt voorrangskruising ten behoeve van het verkeer op de Veen besstraat; c. de kruising Gerrit van der Veen- straat-Klaarwaterweg wordt voor rangskruising ten behoeve van het verkeer op de Gerrit van de Veen- straat; d. de bushalte op de Nieuweweg bij de Smitsweg wordt verplaatst naar de Smitsweg, echter voorbij de Weeg breestraat. Verder komen er bushaltes bij De Open Hof, bij De Akkeren en bij Honsbergen. De leden van de commissie openbare werken konden zich met deze voor stellen verenigen, zoals zij ook ak koord gingen met het verplaatsen (50 meter) van het bord „inrijden verboden" op de Willem Stuutweg te Soesterberg; met het voorstel het gedeelte van de Gen. Winkelman straat tussen Moerbessenberg en Ra- demakerstraat geheel te veranderen in fietspad en aan Rijkswaterstaat een verzoek te doen de aansluiting van de Korenweg op de Burg. Gro- thestraat te markeren, bijvoorbeeld door witte stenen, waardoor de uit rit uit de Korenweg wordt veilig ge steld. De in de laatste jaren sterk gestegen kosten van produktie en distributie - in belangrijke mote het gevolg van de toegenomen loon- en rentekosten - zjjn er, in combinatie met de sinds 1967 ongewijzigd gebleven tarieven oorzaak van, diat de bedrijfsresultaten van de P.U.E.M. N.V. een duidelijk dalende tendens te zien hebben gegeven. Deze ontwikkeling zal er toe leiden, dat in 1974 een nadelig bedrijfsresultaat zal worden verkregen, dat ligt in de orde van grootte van 3a 4 miljoen gulden. Voor 1975 wordt, indien de tarieven ongewijzigd zouden blijven, een verlies verwacht, dat een veelvoud zal be dragen van het verliescijfer van 1974. Een en ander is aanleiding geweest aan de Minister van Economische Zaken toestemming te vragen, de ta rieven met ingang van 1 januari 1975 te verhogen, teneinde althans voor 1975 een evenwicht tussen kosten en opbrengsten te kunnen bereiken. Deze toestemming is inmiddels ver leend bij ministeriële beschikking van 2 december 1974. De tariefswijziging houdt een ver hoging in van alle tarieven met ca. 10 °/o en betreft uitsluitend de kWh- prijzen: de vastrechtbedragen blijven ongewijzigd. Uitgezonderd is het z.g. „normaal- tarief voor grootverbruikers" (NT '73:, bij welk tarief de aanpassing automatisch wordt verkregen via de hiervoor geldende prijsvariatie- clausule. Opgemerkt kan nog worden, dat de meeste elektriciteitsbedrijven in ons land een dergelijke tariefsverhoging hebben moeten voorstellen. Tevens zal d'e redaktie van de brand stofclausule voor de kleinverbruikers- tarieven worden aangepast. Als gevolg hiervan kunnen prijsver hogingen of -verlagingen van de brandstoffen sneller dan tot nu toe mogelijk was, met de verbruikers worden verrekend. In dit verband zij nog vermeld, dat de brandstofprijzen in 1975 een be langrijke stijging zullen vertonen, o.a. als gevolg van de omstandigheid, dat aan de elektriciteitsproduktiebedrij ven beduidend hogere aardagsprijzen in rekening zullen worden gebracht. bijna alle gevallen de kosten voor rekening van de beheerder". VHF/UHF-sysleem Gekozen werd ook voor het VHF/ UHF-systeem, dat het mogelijk maakt, dat maximaal 36 kanalen kun nen worden ontvangen. Dit in tegen stelling tot het VHF-systeem, dat onvangst van slechts zes kanalen toe laat en dat geen uitbreidingsmogelijk heden heeft, tenzij met hoge kosten. In de wijk Overhees zal een vrij staande, kantelbare mast worden ge plaatst, waardoor ontvangst mogelijk wordt van de tv-programma's Ne derland 1 en 2 en Duitsland 1, 2 en 3. Bovendien FM-stereo-ontvangst van alle Nederlandse FM-program- ma's. De in het wijkvoedingnet toe gepaste kabel is van het type Coax 3; voor de aankoppel ing van de ver sterkers wordt gebruik gemaakt van hoogwaardige H.F.-dichte verdeel- en aftakelementen. Onderhoud Gekozen is voor een „all-in" onder houdscontract met Siemens. Daarvoor wordt een 24-uurs service geboden, waarbij de bewoner rechtstreeks con tact kan zoeken met de gemeentelijke storingsdienst. Het beroep op die dienst is gratis, tenzij dat ten on rechte wordt gedaan. De te betalen vergoeding wordt gesteld op 15 gul den, exclusief btw. Kosten De bijdrage voor de aanlegkosten buiten de woning, het entreegeld, gaat per aansluiting 250 gulden be dragen, exclusief btw. In dit bedrag zjjn begrepen de aanlegkosten tot over een lengte van maximaal 20 meter; bijzondere voorzieningen wor den tegen kostprijs verrekend. De aanlegkosten binnen de woning zijn gesteld op 7,40 per meter ka bellengte, met dien verstande, dat voor de eerste nieter geen bijdrage verschuldigd is. De abonnementsprijs wordt 4,75 per maand. De incasso voor de wijk Overhees gaat lopen via het gemeentelijk gasbedrijf. De totale stichtingskosten bedragen voor de gemeente 300.000 gulden al leen voor deze wijk. In de opgestelde leveringsvoorwaarden zijn ook ver bodsbepalingen opgenomen en de aan sprakelijkheid. In de commissie openbare werken wees Jan Visser (PS) op een incon sequentie met betrekking tot de'aan sprakelijkheid. Wees aan de ene kant de gemeente alle aansprakelijkheid af, aan de andere kant moesten de storingen gemeld worden aan de ge meente. Ernstige, zelfs onoverkomelijke be zwaren tegen de gehele regeling had de heer G. van Aalst (VVD). Hij vond het beter dat de gemeente zich er in het geheel niet mee bemoeide en de uitvoering en alle verdere pro blemen overliet aan derden. Van Aalst wilde nog voor 1 januari a.s. een concept-overeenkomst overleggen, waarin de aanleg en levering enz. op een andere manier geregeld werd. Van zijn aanbod werd geen gebruik gemaakt, zoals ook geen van de an dere commissieleden het ook maar enigszins met hem eens was. In januari zal de raad beslissen. Ondanks de verhoging van de prijs gedurende 1974 van het couranten papier met meer dan 50 #/o wordt het abonnementsgeld van de Soes ter Courant niet verhoogd. Als tegenprestatie vragen wij onze abonnees op basis van vrijwillig heid bjj de aanbieding van de abon nementskwitantie voor het eerste kwartaal van 1974 aan onze incas so-medewerker tevens het abonne mentsgeld voor het tweede en even tueel derde en vierde kwartaal te betalen. H(j geeft U hiervoor een overzichtelijk betalingsbewijs af. U bespaart onze medewerkers in binnen- en buitendienst met deze VRIJWILLIGE MEDEWERKING veel periodiek, kostbaar werk. Mogen wü weer op U rekenen? Dit verzoek geldt niet voor abon nees die automatisch gireren of automatisch per bank betalen. Deze betalingen blijven gewoon doorlopen. Het abonnementsgeld voor 1975 be draagt per kwartaal 4,75 per half jaar 9.50 per jaar ƒ19. De lezers, die liever niet per kwi tantie betalen, verzoeken wij het abonnementsgeld nu per omgaande te willen overmaken op onze post girorekening 126156 of op één van onze bankrekeningen bij de Nedcr- landsche Middenstands Bank (rek nr. 68.43.10.805) of de Rabo Bank (rek.nr. 35.99.20.950), beiden te Soest. Indien L: tijdig overmaakt kunnen wij voorkomen dat U een kwitantie wordt aangeboden, waarvoor de incasso-medewerker dan vergeefs bij U aanbelt. Eén dag voor kerstmis werd ingebro ken in het slachthuis aan de Lange Brinkweg. Om binnen te komen werd een klauterpartij ondernomen naar een raam 2,20 meter boven de grond. Uit de ruit werd een gedeelte wegge sneden, waarna men in het keuken tje van het bedrijf kon komen. De onbekende daders verdwenen met 6 rollades van elk een kilo. De schade bedraagt 60 gulden. Op de Nieuweweg werd voor de der de keer in enkele weken tijd een ver keersgeleider nabij het station Soest- Zuid omver gereden. Deze keer door een automobiliste, mej. J. F. (39). die vermoedelijk door te hoge snelheid de macht over het stuur van haar wagen kwijtraakte. De zuil kwam op de andere weghelft te liggen en de juist passerende autobestuurder G. M. (47) kon het obstakel niet om zeilen. De voorkant van zijn wagen werd in elkaar gedrukt. Ook de auto van mej. F. werd zwaar beschadigd. Het ziet er alsnog naar uit dat het PUEM-transformatorstation gebouwd zal worden op de hoek van de Wieksloterwcg en De Zoom. Het station moet medio augustus 1975 stroom leveren, omdat anders de stroomlevering in Soest, voornamelijk voor de nieuwe wijken en het industrieterrein, in gevaar komt. Volgens de ingewikkelde theorie van de gelijkzijdige driehoek (het trafo-station aan de Stadhouderslaan en het station aan de Peter van den Breemerweg) is naar het oordeel van de PUEM, De Zoom de beste plaats voor het derde krachtstation in Soest. Wethouder Ebbers zette aan de leden van de commissie openbare werken uiteen, dat plaatsing van het gebouw op het industrieterrein niet moge lijk was, omdat de voedingskabel vanuit Bilthoven piet voldoende ca paciteit had. De aanvoering voor het station aan De Zoom komt vanaf Soestduinen en voor doorvoering naar het te bouwen station kan gebruik gemaakt worden van het tracé van de waterleiding, waardoor de natuur nauwelijks vernield wordt. Het ge bouw plaatsen v .meer in de richting van de Bosstraat was eveneens niet mogelijk, omdat daar geen wegen waren (achter de manege's langs) om de zware transformatoren aan te voe ren. Daar kwam bij, zo vertelde de wethouder, dat het huidige terrein niet nodig zou zijn voor de uitbrei ding van het sportpark van de S.O. Soest. Daar worden t.z.t. drie voet balvelden aangelegd alsmede een atletiekbaan. De atletiekbaan staat op het programma voor 1976. Om technische, economische en planolo gische redenen was daarom het ter rein aan De Zoom verkiesbaar. Op een vraag van de heer D. Hoek stra (CDA) waarom het gebouw dan niet méér in de richting van de be bouwing van Hees te plaatsen, zei de directeur van gemeentewerken, dat één van de redenen van de gekozen plaats óók was, dat de gemeente dit terrein in eigendom had en verder niets. Dit laatste, met daarbij het veilig stellen van de stroomlevering, zal on getwijfeld een reden zijn voor vele raadsleden nu met de bouw in te stemmen. „Als wü voor alle „zuilen" het licht op groen zetten, kunnen we dat moeilijk niet doen voor het bestuur van de Stichting Van der Huchtscholen", aldus wethouder Plomp in de vergadering van de onderwijscommissie. Bijna alle commissieleden dachten er net zo over; slechts mevrouw M. van Stiphout- Croonenberg (PvdA) had een nuiance verschilletje. Zij voelde meer voor „oranje-licht"; het uitstellen van de principiële beslissing. Aan de orde was het verzoek van het stichtingsbestuur om medewerking als bedoeld in de Lager Onderwijswet voor het stichten van een lagere school in de wijk Klein Engendaal- Overhees. Het overgelegde cijferma teriaal overtuigde echter niemand. Desondanks, zo dacht de heer C. Ver- heus (CDA) zou medewerking nauwe lijks geweigerd kunnen worden. Hij vond bovendien dat een school stich ten geen lichtvaardige zaak was en dat men van het zeer goed bekend staande bestuur geen onberaden stap pen mocht verwachten. Dat het stich ten van een Van der Hucht-lagere school ten koste zou kunnen gaan van het openbaar (lager) onderwijs, was mogelijk, maar medewerking kon daarom niet geweigerd worden. Volgens de heer J. Visser (PS) ging het bij het bestuur slechts om „mee te blijven praten in de onderwijs voorzieningen in deze nieuwe wijk". Daarbij kwam, dat de vorige onder wijswethouder toezeggingen had daan. Naar zijn mening zou de school zeker het benodigde aantal leerlingen halen. Ook mevr. E. Korthuis-Elion (WD) vond dat men Soester kinderen niet het voortreffelijke onderwijs van de Stichting mocht onthouden. Van wei geren wilde ook mevrouw Oranje- EntLnk (WD) en de heer A. Smit (CDA) niet weten; men mocht niet komen aan de in de wet verankerde vrijheid van onderwijs. Prof. Fritz Redlschool Medewerking werd ook verleend voor het stichten van een Prof. Fritz Redl school, een school voor langdurig zie ke kinderen te Soest. Die medewer king wordt verleend met terugwer kende kracht vanaf juni 1974. Boven dien werd het bedrag per leerling voor 1974 vastgesteld op 280 gulden; een bedrag van 2000 gulden gevo teerd voor de kosten van een psy choloog en 18.000 gulden beschikbaar gesteld voor de inrichting van een school. De onderwijscommissie had er nau welijks problemen mee. Dat de me dewerking niet vanaf 1 januari werd verleend, had het stichtingsbestuur aan zichzelf te wijten. Men had er niet eerder officieel om gevraagd, on danks aandringen van gemeentezijde. Geen bezwaar had de commissie ten slotte tegen het aanbrengen van voor zieningen in de hal van de openbare lagere school te Soesterberg, zodat daar nu ook les in gegeven kan wor den. Temeer geen bezwaar, omdat het een voorstel was dat van het personeel uitging. Er wordt een acht ste leerkracht aangetrokken en met het oog daarop moet de verlichting in de hal aangepast worden; wordt er een mobiele scheidingswand in aangebracht en de ventilatoren ge- conrtoleerd. Betreurd werd wel, dat de school nu haar gemeenschapsruim te kwijt raakt. In dc stromende regen legde Chris Uitcrwijk, bestuurslid van de Stich ting Kinderboerderij De Vrye Teugel dc eerste steen van de nieuwe vee stal. Dc stal gaat t.z.t. huisvesting bieden aan het kleinvee, vyf scha pen cn vyf geiten, dat de boerderij rijk is. In een „droog" verblijf vertelde Chris Uiterwijk later hoe blij het bestuur was dat met de bouw van de stal begonnen kon worden. Daarmee wordt het totale project, zoals dat indertijd opgezet werd, afgesloten. „Het bietsen", zei Uiterwijk, „speelt een zeer belangrijke rol op de kin derboerderij; deze eerste steen is ge bietst. zoals dat ook het geval is met het ontwerp en het toezicht tij dens de bouw, waarvoor de architet Duermeyer geheel belangloos op draait". Gebietst moet er voortdurend worden, om het niet gesubsidieerde vee in leven te houden. De door hem geplaatste „Noorse lei" was het symbool van de vrijheid, omdat de donkere steen „uit de pas" liep in het uit witte steen op te trekken gebouw. „In een democra tisch land kun je je veroorloven uit de rij te lopen" zei Uiterwijk. De op de hoek geplaatste steen was ook een symbool van de geweldige medewerking die de kinderboerderij van overheid, bedrijfsleven en bur gers ondervond: „zonder die hulp zouden we nergens wezen", besloot Chris Uiterwijk. De uitvoering van het werk is in handen gegeven van aannemer C. van Rouwendaal, die ook voorheen alle werkzaamheden voor en aan de boer derij verrichtte. Foto Herman van Dam Als we 1974 op binnenlands politiek gebied beschouwen, is het een nogal bewogen jaar geweest. De politieke meningsverschillen liepen in de Tweede Kamer enkele malen hoog op en minstens tweemaal leek het voortbestaan van het kabinet Den Uyl aan een zijden draadje te han gen. Dat was o.a. het geval bij de behandeling van de belastingvoorstel len die verlichting moesten brengen aan de middengroepen en voorname lijk de kleine zelfstandigen en even voor Kerstmis bij de behandeling van de voorgestelde huurmaatregeden. Het kabinet léék echter slechts in gevaar. Dat het werkelijk zou sneuT velen was nauwelijks te verwachten. Al had het bij de behandeling van die huurmaatregelen zijn voortbe staan zeker niet te danken aan eigen verdedigingskracht en diplomatiek in zicht doch redde de ARP-er Aantjes het kabinet van een voortijdige on dergang. Juist dat voorval was ech ter het duidelijkste bewijs, dat het kabinet weliswaar enkele malen in gevaar leek doch dat dit in feite dat gevaar (nog) niet bestond. Dat heeft het wel voornamelijk te danken aan de noodgedwongen mee gaandheid van de beide aan het ka binet meewerkende konfessionele par tijen. Die weten nu nog wat ze heb ben en betekenen, terwijl het de vraag is of zij na nieuwe verkiezin gen nog die zelfde politieke betekenis zullen hebben. Waarschijnlijk niet. Nu kunnen zij tenminste al te pro gressief geachte ideeën van PvdA en PPR nog wat afremmen en zo althans nog iets bijdragen tot het voeren van een gematigder politiek. Het is nog moeilijk te zeggen of deze taktiek uiteindelijk voor KVP en ARP de meest juiste zal zijn geweest, ge zien de omstandigheden. Ook of dit uiteindelijk tot een hecht en nog krachtig CDA-verband kan leiden. Zoals het er nu uitziet is dat nauwe lijks te verwachten, doch er kunnen zich omstandigheden voordoen waar door dit uitzicht verandert. Enige mi nisters en staatssecretarissen van het kabinet Den Uyl tonen zich immers geen voorbeelden van takt en diplo matiek gevoel. Dit kan lange tijd door de wat oudere en ervarener krachten in het kabinet en speciaal door de handige minister-president gered worden, maar onverwacht kan er een onhan digheid of incident door ontstaan dat politiek niet meer te verfoei lijken en te redden valt en dat de opponerende partijen weer wat meer uitzicht op de gunst van het kiezers volk biedt. Zoiets is, gezien wat zich al heeft voorgedaan, bepaald niet on denkbaar. Voorlopig is het echter nog zo, dat PvdA en PPR de wind in de zeilen hebben, zoals een onlangs gehouden Nipo-enquète nog eens heeft aange toond. Dat daartegenover ook de WD nog flink winst zou boeken doet daar niet veel aan af, want die winst komt voornamelijk van KVP- en ARP-ontevredenen, die de weer stand tegen het socialistische gedram dan in vredesnaam maar bij de WD zoeken. Dit alles duidt dus nog op een ver dere polarisering in de politieke ver houdingen, waarbij de WD, oor spronkelijk eigenlijk een middenpar tij, door links steeds meer in de rechtse hoek wordt gedrukt en dat zichzelf ook teveel laat aanleunen. De polariserings-taktiek moet er uit eindelijk toe leiden de mogelijkheid voor centrumpartijen uit te hollen, waardoor men dan zou komen tot een duidelijk herkenbaar links en rechts, een twee- of drie-partijensysteem. Het ballonnetje dat Van der Louw liet opgaan over een eventueel over leg tussen PvdA en kommunisten duidt eveneens in die richting. Die vereenvoudiging in de politieke ver houdingen is al lang het doelwit van de linker zijde. Men heeft daar ken nelijk voordelige verwachtingen van en dringt langzaam maar zeker in die richting. Dat ook maakt het regeren momenteel niet gemakkelijker Men moet er nog des te voorzichtiger door manouvreren. Of het doel van die polarisering, de vereenvoudiging, inderdaad bereikt zal worden is juist in Nederland ech ter nog zeer de vraag. Vanuit de pro gressieve hoek gezien vormen de christelijke bindingen en partijen daarbij wel de grootste handikap. Het lijkt haast onvoorstelbaar dat die binding geheel of vrijwel geheel uit het Nederlandse politieke leven zou zijn te verwijderen. Maar gepoogd wordt het zeker wel. De rr.anouvreer- handigheid van dit kabinet is daar mede bepalend voor. Premier Den Uyl doet zijn best en niet zonder sukses. Doch juist ook door manipu laties uit zijn eigen kring kan de ge dachte opz.et volkomen mishJkken. Polarisering-ideeën en gevoel voor takt laten zich meestal moeilijk sa men rijmen. Dat heeft het afgelopen politieke jaar ook al bewezen. De rechtbank te Utrecht heeft de vier Chinezen, die eind oktober een overval uitvoerden op de restaurant- eigenaar Foo Shan, allen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met af trek. De twee, die enkele dagen eerder een gewapende overval uitvoerden in Amsterdam, kregen een half jaar extra. De officier eiste tegen het viertal twee jaar voor de overval in Soest en nog eens twee jaar voor de over val ln Amsterdam.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1