Medewerking aan werktijdverkorting voor overheid gezonde belegging Geanimeerde nieuwjaarsbijeenkomst in het Dorpshuis te Soesterberg Soest was middelpunt van Vara's „Rode Cirkel" Transformator huis PUEM blijft gemoederen bezighouden Donderdag 9 januari 1975 5»e jaargang no. U Uitgave Drukkerij Smit b.v, - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 129154» 1975 EEN JAAR VOL SPANNINGEN Weer nieuwe gast voor de Paardenkamp Directeur ILambert Fokkema van Nederlandse Export Combinatie te Soest CDA-Soest niet voor algemeen politiek café Politiek-café „Proest" op 14 januari Lastige vraag wacht de burgemeester Het jaar 2000 bruikbare i blijft bij Abonnement per kwartaal 4,T5. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,—* Verschijnt iedere donderdag Het zijn alleen maar sombere gelui den die over de verwachtingen voor 1975 gespuid worden. Hier en daar vertelt een enkele optimist, zoals de Duitse bondskanselier, dat in de tweede helft van dit jaar de eknno- mische toestand zich wat zal beteren, maar enige zekerheid daarover be staat er allerminst en voorlopig ziet men alleen maar aankomen, dat de werkloosheid nog flink zal toenemen. Dat en de stijgende prijzen legt een zware druk op het welzijngevoel van de mensen. Waar bovendien nog vele andere aspecten van het samenle vingspatroon aan zijn toe te voegen. Men ziet met grote bezorgdheid de toenemende kriminaliteit, het zich verliezen in onpraktische idealen, de vormen van slapheid in het onder wijs. de verzwakking van het ver- antwoondel ijksgevoeld'e remmingen die het bedrijfsleven krijgt opgelegd), enz. Dit alles, gevoegd bij de pro blemen die in de komende jaren uit het energievraagstuk zullen voort vloeien, geven niet bepaald een op wekkend beeld van de toekomst, te meer daar ook internationaal de dreigingen niet van de lucht zijn. Het kan niet anders of dit alles moet ook op internationaal politiek gebied de spanningen verhogen. Voor de op lossing van diverse problemen, zeker die op ekonomisch gebied, denken de regeringspartners bepaald niet hetzelfde. Met het groeien van de werkloosheid zal de kritiek cp de daden van de regering ook toenemen. Hoe goed onze werklozen financieel ook gesteund worden, bij velen zal het geen werk kunnen vinden toch op de duur tot ontevredenheid lei den. Zon-der dagelijks werk voelt over het algemeen de mens zich toch een verlorene, een overbodige in de maatschappij. En al kan ons land alleen de gevolgen van de op doemende recessie niet teniet doen, toch zal een durende werkloosheid de kritiek op de regering doen toe nemen. Voor het kabinet Den Uyl ziet de situatie in 1975 er dan ook niet zo erg florisant uit. Wanneer KVP en ARP niet terrecht zo bang behoefden te zijn voor nieuwe verkiezingen, zouden we in de huidige omstandigheden dit ka binet geen lang leven meer toeden ken. Dit niet tegenstaande het zich tot nu toe een vrij gunstige opinio heeft weten te veroveren. De PvdA zou bij thans te houden verkiezingen immers een stemmenwinst van circa tien procent verwerven. En het is de PvdA die zijn stempel drukt op dit kabinet. Maar dat betekent nog niet, dat deze regering zich een gro tere aanhang heeft verworven, zeker nog geen aanhang die straks een re gering zou kunnen opleveren zonder hulp van enkele middengroepen. En die wetenschap maakt anderzijds de positie van die middengroepen weer sterker dan de indruk die zij zich in de huidige koalitie wisten te schep pen. Zo goed als de thans aan de regering meewerkende konfessionele partijen een anders koalitie nog niet zien zitten, zo goed telt dat ook voor de PvdA. Daarom heeft André v. d. Louw ook niet voor niets het balletje opgegooid om eens met de kommunisten te gaan praten over de eventuele mogelijk heid van betere samenwerking. In de linkergroeperingen hoopt men na tuurlijk het punt te kunnen bereiken van met een geheel links kabinet te kunnen gaan werken. Momenteel lijkt het er enigszins op of de tijd er rijp voor gaat worden en als de kommu nisten zo'n kabinet nu ook eens openlijk wilden steunen, zou dat mo ment misschien verhaast kunnen wor den. De CPN voelt zich immers niet meer gebonden aan Moskou, overal in West-Europa gaan de kommunis- tisehe partijen meer het nationale be lang in het oog houden. Maar dat balletje van Van der Lou kon in Nederland toch nog weieens raar gaan rollen. De gedachte alleen kon de tegenstand tegen een geheel links kabinet weieens flink doen toenemen en daardoor juist averechts werken. In ieder geval zal de positie van het kabinet Den Uyl dit jaar zeker erg moeilijk worden. Het wordt een jaar van grote spanningen. En dat zal er niet toe bijdragen om een optimis tischer kijk te doen ontstaan op de toestand van Nederland in het jaar 1975. We moeten maar zien door die zure appel heen te bijten van de grote veranderingen die zich sukses- sievelijk gaan voltrekken, ook al weten we dat ze niet alle verbete ringen zullen betekenen. Gisterenmiddag arriveerde op de Paardenkamp, het nationaal rusthuis voor paarden aan de Birkstraat, het bijna 20 jaar oude paard „Ripetto". De levende have van het rusthuis komt daarmee op 38 paarden, één meer dan waar eigenlijk plaats voor is. De opname was echter dermate dringend, dat het verzoek om een plaats niet kon worden geweigerd. Inmiddels staan er nog twee paar den op de wachtlijst maar opname moet uitgesteld worden tot de ko mende zomer. Het paard Ripetto komt uit de buurt van Rijpwetering in Zuid-Holland. Het was indertijd als veulen door een echtpaar opgenomen, die echter door verschillende omstandigheden niet meer in staat waren het ouden- houd te blijven verzorgen. SOESTER COURANT Met de golf van werktijdverkortin gen die een stempel heeft gedrukt op de maanden waarmee het afgelopen jaar is uitgeluid, kregen wy een deel van de rekening gepresenteerd voor de grondstof- en energiecrisis die de wereld bij de vorige jaarwisseling in opschudding hield. Iedereen, van huisvrouw tot fabri kant, had in die weken de neiging om meer voorraden in te slaan dan normaal gebruikelijk, doordat men zich veilig wilde stellen voor een on zekere toekomst. Onder die gegeven omstandigheden - aldus directeur Lambert Fokkema, van de Nederlandse Export Combi natie NEC in zijn Nieuwjaarsbood schap - was dat een aanvaardbaar beleid. Bij aanhoudende schaarste zou de hele bevolking daarvan heb ben geprofiteerd. Wij zullen thans dan ook het feit onder ogen moeten zien, dat eerst de dikwijls tegen te hoge prijzen inge kochte voorraden moeten worden ge ruimd Pas daarna krijgen wij te maken met een markt waarin een gezonde werking van vraag en aan bod het natuurlijke evenwicht be paalt. Het verschijnsel van de werktijdver kortingen draagt daarmee vooralsnog in hoofdzaak een conjunctureel ka rakter. Een oorzakelijk verband met de financiële geezondheid van die be trokken ondernemingen en hun ca paciteit om straks weer volop in te spelen op geboden kansen hoeft daar door niet bij voorbaat te worden ge legd. Hec is in de eerste plaats een kwes tie van afwachten, waarbij wij mede afhankelijk zijn van wat zich elders in de wereld afspeelt. In deze situatie acht de heer Fokke ma het dan ook rechtvaardig, dat de overheid als een goed huisvader uit eigen fondsen bijspringt voor het op vangen van de schade die anders voor ons hele productie-apparaat zou zijn ontstaan. Theoretisch gesproken moeten deze reserves meer dan voldoende aanwe zig zijn. De overheid heeft ze met meer gemak kunnen kweken dan het bedrijfsleven zijn met zoveel fanfare uitgebazuinde „superwinsten", die bij beter inzien niet veel meer bleken te zijn dan schijnwinsten als gevolg van de algemene inflatie. Toch zijn zelfs deze schijnwinsten zodanig wegbelast dat daarmee aan de ondernemingen de geldien werden onttrokken voor het op peil houden van de voorraad- reserves en aanpassing van het ma chinepark bij de steeds scherpere buitenlandse concurrentie. Medewerking aan werktijdverkorting vraagt volgens de heer Fokkema van de overheid1 overigens geen extra of fer. Deed zij dit niet, dan zou het aantal werklozen waarvoor zij de zorg heeft nogeens met enkele tien duizenden worden uitgebreid. Hel is ook een betere vorm van so ciale zorg dan bijvoorbeeld het smij ten met gelcP naar de helaas nog al te grote groep van randfiguren die door een oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen door het leven, en als het even kan naar Mallorca en der gelijke contreien, plegen te gaan. Instandhouding van het productie apparaat door een positieve reactie op aanvragen tot werktijdverkorting is voor de overheid trouwens een gezonde belegging. Zij houdt daarmee de kippen in leven •die straks weer volop de gouden fis cale eireren moeten leggen voor het realiseren van haar politiek-maat- schappelijke hobby's. Verwyt aan regering Een bezwaar acht de héér Fokkema het intussen wel, dat het thema van Het CDA-Soest is geen voorstander van een algexween politiek café zoals de politieke groepering Progressief Soest zich dat heeft voorgesteld. Wel is men bereid oan met alle plaatselijke partijen bijeenkomsten te beleggen, indien bijzondere plaatselijke of andere omstandigheden daartoe een goede aan leiding geven. Dit schrijft het CDA naar aanleiding van het initiatief van Progressief Soest voor de toekomst slechts alge mene politieke „café's" te houden. „Zoals u bekend is organiseren wij reeds gedurende 4 k 5 jaren een po litieke sociëteit, een regelmatig terug kerende bijeenkomst, waar iedereen welkom is en waar op informele wijze plaatselijke en andere politieke problemen worden doorgesproken in Christen Demokratische Kring", aldus de brief. Geconstateerd wordt dat deze CDA- bijeenkomsten zo'n sukses werden dal ook andere partijen in Soest het idee overnamen en poogd'en soortge lijke bijeenkomsten leven in te bla zen. Gesteld wordt dat de informele CDA- sociëteit nog steeds in een groeiende behoefte voorziet en dat het daarom niet verantwoord is „deze regelmatige (eenmaal in de zes weken) CDA- aktiviteit stop te zetten." Soest was gistermorgen het middelpunt van het Vara radio-spelletje onder deel van het programma „De Rode Cirkel". Even voor acht uur werdjen „wij" aangekondigd als: „De plaats van vanochtend. De burgemeester is vice- voorzitter van het Jaar van de Vrouw. U merkt het al, we staan niet zomaar in een plaats. Wat biedt de gemeente en omgeving nog meeer: een polder, een meer, bos, boeiten, weide, duinen en een berg, een antieke lantaarn, een openluchttheater, een monument van een vroegere vorstin, een orchideeën- kwekiemy. De bekende ingezetenen: malle pietje, Cisca Peters, Conny Vink, Margia Kamlag, Peter Koelewyn, Marcel van Dam en schele joop. Tienduizenden inwoners hier. Tameiy'k grote plaatsen in de omgeving, 4 NS-stations, een vliegveld, een sportaccomodatie voor gehandicapten". Daarna bleef't wat het spelletje betrof stil. Om half negen kwam de tweede aankondiging met de exacte plaats aanduiding; Soest, Albert Cuyplaan 202, het gebouw van de openbare bi bliotheek. De kandidaten voor de te winnen prijzen moesten één van de volgende voorwerpen meebrengen een houtzaagmachine, een papagaai, de vuile vaat voor vier personen, iemand die snurkte of een volledig kentekenbewijs. Kort daarop meldde zich de eerste kandidaat; het was de politieman (met verlof) de heer C. Coster. Hij kwam op de fiets. Daarna de heer P. Hom en de heer J. van 't Klooster, die beiden in de auto naar de radio geluisterd hadden; vervolgens nog drie kandidaten, de heren K. Spie gel, A. Hendriks en H. Pureveen. Ook de plaatselijke voorzitter van de Va- ra, de heer E. Grift, gaf de acte de presence. Nadat de heren Van 't Klooster, Pu reveen en Hendriks, die alle drie als „snurker" gekomen waren, een gezamenlijk bewijs van snurkkracht geleverd hadden, kwam nummer één, de heer Coster, aan bod. Hij bleek nog niet ln het bezit te zijn van het volledige kentekenbewijs voor zijn auto (deel 3 had hij nog niet ontvangen „maar wel betaald"). De nieuwsvraag wist hij echter per fect te beantwoorden. Die ging over het NKV-voorstel tot vervroegde pen sionering, op vrijwillige basis van werknemers boven de 62 jaar. Coster kreeg een applausje van de circa vijftien belangstellenden en hij werd verder beloond met een fiets, (een damesfiets op zijn verzoek) en een exemplaar van het boek „Geuk is een toegift" van de schrijfster Wil Den Hollander. Ook de andere heren kregen dit boek alsmede de Vara- kalender. Het bestraffende woord, dat bij dit spelletje hoort, aan het volk van Nederland, kwam van de heer Grift, óie het maar treurg vond dat niet Winnaar C. Koster, ondervraagd door Vara's reporter Frits Bom Foto: Herman van Dam in alle gemeenten toestemming ge geven werd voor de PvdA-colïecte voor socialistisch Portugal. Een ander sprak de wens uit dat de goede voornemens voor 1975 be houden zouden blijven en daarmee was de uitzending voorbij, die ge presenteerd werd door Frits Bom, geassisteerd door de PTT-er de heer J. J. van Gijn uit Baarn, die voor de „lijnverbing" zorgde. De nieuwjaarsbijeenkomst van „Pro gressief Soest" wordt gehouden in het politieke café „Proest", op dinsdag avond 14 januari a.s., om 20 uur, in De Kleine Witte, Middelwijkstraat, hoek Molenstraat. Besproken wordt de raadsagenda van deze maand. Gaat het PUEM-huisje door Moet er een Van der Hucht- school komen in O verhees Is een wirukelplanning-onderzoek in de re gio noodzakelijk Waarom krijgt Soest geen algemeen politiek café Wie de Soest er politiek ter harte gaat, kan in „Proest" terecht. De toegang is vrij. Gespreksleider is Henk Gerth. Het omstreden transformator huis van die PUEM, dat in Soest gebouwd moet worden oun de stroomleverantie te verzekeren aan de industrie en de nieuw bouw in het Soest er veen, blijft de gemoederen van de gemeenteraadsleden bezighouden. In de openbare vergadering van de financiële commissie kon digde de heer K. de Wilde (PvdA) aan, dat hij in de raadsvergadering aan burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften zal vragen waarom zij in de vergadering van november vorig jaar heeft geprobeerd het voorstel om grond aan de Zoom aan de PU'EM te verkopen voor de bouw van het transformatorhuis, „erdoor te drukken", zoals de heer De Wilde het noemde. „De burgemeester zal zich erg moeten inspannen om dat duidelijk te maken" zei hij. De heer De Wilde had uit de stukken (waarvan er vorige keer maar enkele ter inzage hadden gelegen) geconstateerd, dat het trans formatorhuis pas voor de winter van 1975 klaar motet zijn. De burgemeester daarentegen had gezegd, dat de grondverkoop haast had omdat het gebouw er zo snel mogelijk moest komen; anders zou de stroomleverantie aan de nieuwe wijk Overhees in gevaar komen. „Wij zijn in de november-vergadering bij na bedreigd door de burgemeester", zei de heer De Wilde. „Als wij als raad het voorstel niet zouden aan nemen, wenste zij de consequenties van die beslissing volledig voor reke ning van de raad te laten komen". Volgens hem heeft de burgemeester zich toen waarschijnlijk opgewonden over een zaak, waar opwinding hele maal niet voor nodig was. In d'e november-vergadering staak ten de stemmen over het raadsvoor stel tot grondverkoop aan De Zoom hoek Wieksloterweg aan de PUEM Dat betekende, dat het in de decem- ber-vergadering opnieuw in stem ming zou worden gebracht, maar de burgemeester liet toen weten dit niet nodig te vinden in verband met on derhandelingen over een andere plaats. De tegenstemmers in de raad waren niet van de noodzaak over tuigd om op deze plaats in het bos het PUEM-gebouw neer te zeiten. Afgezien daarvan hadden zij onover komelijke bezwaren teken het kap pen van bomen voor dit doel. De heer De Wilde vroeg zich af of de plek aan De Zoom-WieksJoterweg inderdaad' de minst kwade plek is. zoals de raad ook in tweede instantie is voorgehouden. Vooral ook als de daar geplande sportvelden er niet zouden komen. Voor hem was het industrieterrein de meest aangewezen plaats voor het PUEM-gebouw; hij wilde weten of hier inderdaad aan gedacht was en zo ja, wat de meer kosten zouden zijn als het gebouw daar werd neergezet. De PvdA-er had het gebouw aan de Stadhouders laan bekeken, vond dit erg groot en kon zich voorstellen dat een gebouw van zo'n omvang een storend element vormde. De heer J. Visser (Progressief Soest) meende dat de consequentie van het „ja" zeggen tegen de bouw van het PUEM-gebouw in het bos zou zijn, Foto: Herman van Dam 'n Kwart eeuw scheidt ons van 't jaar twee duizend, het gaat steeds sneller en woelig, en bruisend; niet te stillen wordt het en feller, 't lijkt wel of de tijd gaat sneller. Straks in 'n oogwenk, een stond', zijn twintig eeuwen afgerond, een kwart nog van een eeuw blijft er resten, 't is zo wel weer om, voorbij de jaren, de lesten. Vijf-en-twintig, 't is wat overschot, iets dat niet meetelt, als toegift, slechts als slot van twee duizend, ze gaan in het zog er van zó kort, och wat dan nog Eén kwart van een eeuw is 't hopie al, je kunt wel zeggen: het is haast niemendal, gering en klein, vijf-en- twintig maar, haast niets op die twee duizend jaar. Toch wegen de laatste loodjes zwaar, de laatste loodjes van die twee duizend jaar. de zo naarstig gepredikte maatschap pijvernieuwing nog nooit vastomlijnd in een voor de practijk vorm is gepresenteerd. Het kreten, die bovendien van dag tot wisselen. Zoals al evenmin is aange toond, dat al deze id'ealen een ge zonde financieel-economische basis hebben. Iets dergelijks mogen wij volgens de NEC-directeur trouwens ook niet verwachten van een landsbestuur dat zich zelfs bij de huidige situatie in zijn begroting miljardentekorten aan meet zoals die door het hele Neder landse bedrijfsleven nog nimmer zijn vertoond. Ware het wèl zo geweest, dan zou datzelfde bedrijfsleven daarvoor te recht d'oor de publieke opinie en de mee-regerende vakbeweging degelijk aan de schandpaal zijn genageld. De professionele managers uit het bedrijfsleven hebben daarmee het morele r.echt, deze regering een on eigenlijk gebruik te verwijten van de door hen. opgebrachte middelen, met name in sectoren als CRM, Sociale Zaken en hulp aan ontwikkelings landen waarmee wij geen enkele di recte relatie hebben. Men begrijpe mij goed, aldus de heer Foickema, dat ik de eerste zal zijn om hulp te bieden waar die nuttig en noodzakelijk is. Wij leven nu ech ter in een noodtoestand en daarbij past nog altijd de oude wijsheid dat het hemd nader is dan de rok. Wanneer wij, om ons tot dit ene voorbeeld te bepalen, op basis van ons nationale inkomen gemiddeld driemaal' zoveel uitgeven aan ont wikkelingssamenwerking als de ons omringende Europese landen, ont trekt minister Pronk daarmee niet alleen een onverantwoord hoog be drag aan een failliete boedel. Hij pleegt daarmee tegelijk een aanslag op de bedreigde welvaart van de werkers in de bedrijven, waaraan alleen al ruim driekwart van ons na tionale inkomen ten koste moet wor den gelegd. K. de Wilde (PvdA) dat tegen de aanleg van sportvelden hier evenmin bezwaar meer zou kun nen bestaan. Die laatste mogelijkheid wilde hij echter open houden. De heer R. J. van Logtenstein (CDA) vond de verkoopprijs van vijftig gul der. per vierkante meter te laag en had overigens ook bezwaar tegen de locatie van het gebouw. „De waarde van de grond is voor ons zowel als voor de PUEM hoger dan vijftig gulden", meende hij. De heren De Wilde, Visser en Van Logtenstein lieten voorzitter K. de Haan (PvdA) tenslotte weten hun stem voor te behouden. In de raads vergadering willen zij eerst nog meer informatie over alternatieve moge lijkheden. In plaats van de dikwijls uiterst formele nieuwjaarsrecepties organiseerde de rramcente dit jaar één nieuwjaarsbijeenkomst, die gehouden werd in het Dorpshuis te Soesterberg. Het werd een bijzonder geanimeerd „treffen" waan. ten ruim 250 S oesters en vooral Soest er bergers gebruik maakten om niet alleen de burgemeester mevrouw mr. J. M. Co/rver-Van Haaften en haar echtgen/oot de heer J. C. Co/rver, de beste wensen aan te bieden, maar ook elkaar. Iedereen, die dit soort byeenkomsten ais een „verplicht nummer" blijft beschouwen, was «r, maar daarnaast toch ook een flink aantal nieuwe gezichten, düe ongetwijfeld ook ervaren hebben dat dergelijke evenementen oergezellig kunnen zijn. De „verzorging" liet niets te wensen over. i

Soester Courant | 1975 | | pagina 1