PUEM-directeur wil kernenergie voor electriciteitsopwekking Ontduiking van de motorrij tuigenbelas ting maaswinkel «ÊÉ&i de nederlandse tOp 40 Noodzakelijk om stroomlevering in 1985 enigszins veilig te stellen Regionaal winkelplanningsonderzoek op komst VERKEERSSPIEGFX Ons devies voor 1975 Vleesverkoop S0ESTERBERG Interkerkelijke JNieuwjaarsdienst J. C. Dekker nam afscheid van Geneeskundig Centrum te Soesterberg N.C.V.B. Soesterveen Rijden onder invloed Oliebollen voor repetitielokaal IJ KUNT NIET ALLES WETEN Gevonden voorwerpen Rijverbod 20 P.V.'s voor diverse overtredingen .,De Gouden Snaar'* Consumptietent beschadigd Trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Soes ter Courant van donderdag 9 januari 1975 „In de ona omringende landen zien wU dat door de betreffende regeringen om vangrijke programma's in uitvoering z\jn gegeven voor de oprichting van kernemergiecentra!es. In ons Land gebeurt dit echter niet", aldus ir. J. T. van der Koogh, directeur van de PUEM, in zijn nieuwjaarstoespraak. Hjj con stateerde daarom dat de mening omtrent de toekomstige energievoorziening in Nederland sterk afwijkt V)an tfiie van de EEG-partners en hjj zegt het te blijven betreuren dat tegenwoordig veel tijd verdaan wordt met discus siëren over eventuele mogelykhedton, die ons nu niet helpen en het probleem uiteindelijk fundamenteel niet tot een oplossing brengen. Terugblikkend op 1974 merkte ir. Van der Koogh op dat er in verband met de oliecrisis een aantal pamiekmaat- regelen werden genomen „zoals de slechtdoordachte, maar kortstondige benzinedistributie en de weinig be sparende opleverende beperking van straatverlichting en etalageveriich- tinig". Met het oog op de toekomst wees hij op het feit dat de aardgas- voorziening reeds na 1978 een da lende lijn zal vertonen en dat het daarom noodzakelijk is naar andere middelen om te zien. ,,Ook de Europese Commissie heeft daarover enkele adviezen opgesteld, waarbij men o.m. als doel stelt in 1985 het aandeel „importbrandstof fen" (olie en kolen) tot 40 van de totale behoefte te beperken. Dit kan worden bereikt door het aandeel van kernenergie voor electriciteitsopwek- king op korte termijn te verhogen", aldus Ir. Van der Kogh. Hij wees vervolgens op de energie- nota van minister Lubbers waarin ■wordt uitgerekend dat Nederland in 1985 afhankelijk zal zijn van een percentage van 77 °/o importbrand stof (olie), tenzij besloten zou wor den tot de bouw van drie kerncen trales, waardoor het cijfer dan altijd nog 65 °/o zou bedragen. Hij vroeg zich daarom af, of het niet üogisch was voor het veilig stellen van de energievoorziening, dat meer op kernenergie voor electriciteitop- weklking werd gerekend, in tegenstel ling tot aktieve tegenstanders, die wijzen op alternatieve methoden. In die methoden zag hij niet veel, ook al omdat voor de omzetting van ener gie van zon en wind nog veel onder zoekwerk gedaan moet worden, daar bij in aanmerking nemend, dat in 1985 de landelijke electriciteitsöehoef- te naar schatting meer dan 10.000.000 kW. zou bedragen. Werkgelegenheid Ook over de werkgelegenheid maakte ir. Van de Koogh enige opmerkingen. Hjj wees op de verschillende karak teristieke eigenschappen van het Ne derlandse volk en één daarvan was dat het steeds „ondernemend" is ge weest. Dat ondernemen was niet makkelijk geworden, omdat de arm slag zeer beperkt is. „Om werkgelegenheid te scheppen zou het beter zijn de omstandigheden zo te maken, dat het weer aantrek kelijk is een bedrijf1 voor een nieuw produkt of met een andere fabrica ge-methode te vestigen. In ieder ge val zal dit betere gevolgen hebben, dan het effekt van massa-demonstra ties tegen de werkloosheid, zoals men blijkens persberichten van plan is te doen. Van huis uit zijn wij een nijver volk, dat liever werkt dan steun ontvangt", aldus ir. Van der Koogh. Na gewezen te hebben op de nood zakelijke tariefsverhoging om de „uit gaven en inkomsten weer in even wicht te brengen", gaf de PUEM- directeur een groot aantal cijfers van de aktiviteiten in het afgelopen jaar Er werden 8840 nieuwe aansluitingen gemaakt; het aantal installatiekeu ringen bedroeg 11.090 terwijl 37C0 dienstleidingen van oudere datum werden gekontroleerd. Het boilerpark nam met 6259 stuks toe tot 117.731; het aantal kookinstallaties nam toe met 28C0 en er werden 567 nieuwe akkumulerende kachels aangesloten. Het laagspanningskabelnet nam toe met 177 km, terwijl het bovengrondse net afnam met 57 km. Er werden 220 transformatorstations in gebruik ge nomen; het 10 Kv-kabelnet groeide met 143 km, terwijl 10 km 50kV- kabel moest worden gelegd. Het te- lekommunikatie net groeide met 81 km het straatverlichtinesnet met 40 km. Daarop zijn nu 63.554 armaturen aangesloten. In 1974 werden op 402 plaatsen kabels beschadigd. Het aan tal storingen bedroeg circa 13 500. De personeelsbezetting verminderde van 722 tot 713; de personeelskosten groeiden met 15.8%; (in 1973 werd 1 1'4 miljoen gulden vakantietoesl uitbetaald); de sociale lasten stegen met 16,7 tot 8 1/4 miljoen gulden. In 1974 overschreed het aantal aan geslotenen de 200.000; bedroeg de stroominkoop meer dan 1.500.000.000 kWh en was de omzet groter dan 109.020.090 gulden. Het bedrag van de stroominkoop was 7-0.r20.CCO gulden een toename van 14,2 de stroomopbrengst was 109.300.C09 gulden, een toename van 10,2 Daar ook de distributiekos ten toenamen met 14 #/o, is het duide lijk dat wij dit jaar met verlies (cir ca 3 miljoen) moeten afsluiten. I du blitkltu 36 so«st UI. 13991 of 14660 MACHTIG EIKEN HHttllAXIlUK De firianciële commissie heeft geen bezwaar tegen een bijdrage van bijna 13.500 gulden van Soest voor het houden van een regionaal winkelplannings- onderBoek, maar de heer K. de Wilde (PvdA) wilde wel zoveel mogelijk garanties, dat ook de andlore gemeenten de resultaten ervan niet naast zich neerleggen. Hem kwam het onderzoek als zeer waardevol voor, mits iedere gemeente zich aan die conclusies houdt. Daarover had hij zijn twijfels, „zo zwak als deze regio bestuurlijk in elkaar zit". De heer P. Storinians (CDA) wilde graag vastgelegd zien hoeveel Soest - dat overigens zelf om het onder zoek had geevraagd - maximaal zou uitgeven. De bijdrage zou anders vol ledig de pan uitlopen, vreesde hij. De andere commissieleden voelden hier ook voor, temer daar de raming van de totale kosten (110.000 gulden) gebaseerd was op cijfers van twee jaar geleden. Op grond daarvan drong de heer De Wilde erop aan, Omstreeks de jaarwisseling leven zeer velen in de sfeer van inventari seren en begroten. Hetzelfde is moge lijk, zelfs wenselijk, ten aanzien van het wegverkeer. Er worden dan ook verkeersstatistieken gemaakt van verstreken periodes en verkeersprog- noses uitgewerkt ten aanzien van de toekomst. Helaas zullen de statistieken van het verstreken jaar een droevig beeld te zien geven, want het aantal ver keersdoden bedroeg dit jaar weer meer dan 3000 (zegge: ruim drie dui zend doden), terwijl de verwachtin gen voor het nieuwe jaar even on heilspellend zijn. Dat een mensenleven eenmaal eindigt ls een onontkoombare realiteit, maar dat zo velen zo onverwachts, vaak nog zo jong, door verkeersongeval len uit het leven worden weggerukt, in zeker 95 door schuld, hetzij van zichzelf hetzij van anderen, is zo'n alarmerende zaak, dat daaraan nooit genoeg aandacht kan worden besteed De overheid dient te zorgen voor vei lige wegen, wij als weggebruikers dienen te zorgen voor een veilig ver keer daarover door ons te houden aan de verkeersvoorschriften en ons gedrag te richten ook op het gerief en welzijn van de ander, want pas als wij dat zorgvuldigd toepassen overeenkomstig de eis van het maat schappelijk verkeer, als wij niet al leen aan onszelf maar ook aan onze medeweggebruiker denken mogen we hopen gespaard te blijven voor de onheilen van de weg en voor schuld aan leed van anderen. Er is geen groter verlies dan verlies van het leven. En er is geen groter verwijt dan schuldig te zijn aan de dood van een ander. De stem van het verkeer klaagt aan, luide en met ernst. Luisteren wij dan naar die stem, naar de stem van de dood, die ons dagelijks maant: heb toch niet zo'n haast. Kijk toch beter uit, doe toch wat voorzichtiger, let toch op düe kinderen, matig uw snel heid anders doe ik het Laat uw devies in het nieuwe jaar en altijd zijn: Doe (nog) meer aan veilig verkeer. ook een hogere bijdrage dan de toe gezegde 25:000 gulden aan de provin cie te vragen en ook aan de Kamer van Koophandel, die 10.000 gulden heeft toegezegd. Het resterende be drag van 75.000 gulden dient ten las te te komen van de samenwerkende gemeenten. Overigens vond de heer De Wilde de bijdrage van de Kamer van Koophandel wel erg matig ge zien het belang dat het bedrijfsleven, aangesloten bij de K.v.K., heeft bij de resultaten van het onderzoek. De heer De Wilde noemde het onder zoek niet alleen voor Soest erg waar devol (voor de winkelplanning in Zuidereng bijvoorbeeld), maar ook voor een intergemeentelijk structuur plan. Op de Nieuwjaarsmorgen presenteer de de Raad van Kerken van Soester- berg zich in een interkerkelijke dienst in de Gereformeerde kerk. In deze dienst, die werd geopend met het „Zingt God de Heer, de almach tige Koning ter ere" ging pastoor F. C. E. van Eijk voor als voorzitter van de in 1974 opgerichte Raad van Kerken. De liederen en psalmen werden be geleid aan het orgel en door een bla zersensemble van de muziekvereni ging „Soesterberg". Tot besluit van de interkerkelijke dienst, waarin christenen uit Soes terberg samen een nieuw jaar waren begonnen, werd gezongen „Hier is een stad gebouwd". Na afloop volgde in de gemeenschaps ruimte een kort samenzijn, waar men elkaar in diverse toonaarden veel geluk en zegen toewenste. In de kantine van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskudig Centrum aan de Kampweg werd op oudejaarsmorgen afscheid genomen van de heer J. C. Dekker uit Baarn. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd als technicus in het Geneeskundig Centrum. De voorzitter van de Stichting N.L.R.G.C., ir. J. M. J. Hanraets uit Huis ter Heide wilde de laatste dag van het jaar nog eens goed besteden en sprak zijn grote waardering en dank uit aan de heer Dekker, die na een groot aantal dienstjaren in het Instituut afscheid nam. Hij ken schetste de scheidende technicus als een zeer rustig, ijverig en nauwgezet man, die in alle stilte zijn werk deed en waarop men altijd kon rekenen kortom een goed collega en een zeer gewaardeerd persoon. Alle medewer kers van de kleine gemeenschap aan de Kampweg waren dan ook aan wezig. „Hoewel niemand onmisbaar is, zullen we je toch missen, maar we hebben je misschien nog eens nodig als dat grote apparaat weigert", al dus voorzitter Hanraets. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop vam vlees plaats vinden aan de houders van gele ka ten, genummerd van 201 tot en met 360 en aan de houders van grijze kaarten, genummerd van 1 tot en met 71. Woensdag 15 januari, aanvang 20.00 uur, zal in de „Open Hof', Veenbes straat 2. spreken de heer Van de Ham, opperwachtmeester bij de ko ninklijke Marechausee, over de drugs. Alle belangstellenden met echtgenoot zijn welkom. Op de Nieuweweg raakte de Hilver summer H.H. K. (28), doordat hij te gen de opstaande rand langs het fietspad reed, de macht over het stuur van zijn personenauto kwijt. Hij botste tegen een lichtmast, die vernield werd, en kwam dertig meter verder tot stilstand. K. die in kenne lijke staat van dronkenschap ver keerde, weigerde de bloedproef. Hij werd ingesloten en na het uitslapen van zijn roes, vrijgelaten. De auto werd zwaar beschadigd en het ken tekenbewijs daarom ingenomen. Op de Lange Brimkweg werd de 17- jarige scholier Anton S, aangehouden, die even te voren met grote snelheid met zijn brommer op de rijbaan van de Steenhoffstraat reed. De politie constateerde dat de bromfietsmotor opgevoerd was en verzocht S. naar het bureau te gaan. Dat deed hij niet en hij ging er tussen uit. Op de hoek Lange Brinkweg-Eemstraat kwam hij te vallen en toen werd hij ingere kend. Het bleek dat hij te veel ge dronken had, zoveel dat na de blaas- proeven ook de bloedproef genomen werd. Zijn vader kwam hem aan het politiebureau afhalen. De knaap wachten de nodige processen-verbaal. In de verwachting binnenkort met de bouw van een nieuw repetitielokaal bij de r.k. kerk aan de Kerklaan te kunnen beginnen, werd nog een extra actie door de muziekvereniging „Soesterberg" op touw gezet, in totaal werden op bestelling 7500 oliebollen gebakken van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur door tien beroeps- of semie-beroeps-oliebollen- bakkers. Aan de oliebollenactie is in totaal 317 uur gewerkt door twintig mensen, zodat bijna 16 man-uren werden gemaakt. De oliebollen actie bracht ln totaal ƒ910,25 op! Met de reeds eerder gevoerde acties in het oude jaar voor de nieuwe „musichall" is de stand nu ƒ3709.25 terwijl men vol spanning de op brengst van de Sint Nicolaasactie van de Middenstandsvereniging af wacht. Directeur dr. M. P. Lansberg uit Zeist had in de oude verslagen ge snuffeld en in het kwartaalverslag van 1954 gelezen, dat gezien de toe name der werkzaamheden met de caissons de heer Dekker als vaste medewerker was aangesteld. Hij prees naast de liefde en het ent hou siasme voor zijn werk zijn grote technisch kunnen en inventiviteit zodat elke hapering en mankement aan de apparaten werden opgelost. Nadat mevrouw Dekker bloemen had ontvangen, ontving de scheiden de technicus enkele elektro werk tuigen als slagboormachine, een boorstandaard, een set metaalboren en een cirkelzaag, terwijl een foto album in wording werd aangeboden. Lusjes aan handdoeken brengen al tijd narigheid met zich mee. Ze bre ken regelmatig en moeten iedere keer opnieuw worden aangezet. Dit werkje kunt u zich besparen. Vervang de lusjes in het vervolg door elastiek. Elastiek geeft mee en blijft intakt bij de meest temperamentvolle ge bruiker (en dat zijn niet altijd kin deren). Taai vlees wordt mals wanneer u in de hete saus wat brandewijn mee kookt. Als de douche vol damp staat be slaat de spiegel boven de wastafel. Wrijf de spiegel in met een mengsel van gelijke delen glycerine en brand spiritus. poets hem even na met een zachte doek. Zo blij ft-ie glashelder. Bijt uw hond de rand van zijn mand stuk? Knip dan een plastic water slang in de lengte door en klem die om de rand. Hij zal zijn tanden niet meer in de rand zetten en u hoeft geen nieuwe mand te kopen. Steeds meer mensen ontdekken de sterke chrysant als een het hele jaar door aantrekkelijke snijbloem. Wie lang plezier wil beleven aan een bos chrysanten moet vooral voor een schone vaas zorgen, zonder enige aanslag. De stelen moeten schuin worden afgesneden en de bladeren worden van het onderste deel van de steel verwijderd. Als het water dan nog regelmatig ververst wordt staat de bos chrysanten zo'n twee tot rie weken te pronken, afhankelijk van een jaargetijde soms wel drie tot vier weken. Bloemkool blijft mooi wit bij het ko ken als u een beetje suiker in het kookwater doet. Schrjjfmachinelintvlekken verwijdert u direkt met spiritus. Bestuurders van motorvoertuigen en fietsers zijn verplicht signaal te ge ven, al'leen al? door hun nadering voor een weggebruiker gevaar dreigt en Indien het signaal ter afwending van het gevaar nodig is. Verschoten cocosmatten worden weer mooi als u ze schoonmaakt met een oplossing van overmangaanzurè kali en heet water. Bruine vingertoppen worden weer schoon door bewerking met citroen sap. Automobilisten dienen naar rechts uit te wijken voor hel achteropkomend, inhalend verkeer. Degene, die inge haald wordt, mag zijn snelheid niet verhogen, i Olievlekken kunt u van glas ver wijderen door de ruit in te wrijven met een doekje met terpentijn of een sterke soda-oplossing. Bij \Tiezend weer kunt u de auto ruiten schoonmaken met krantepapier of rauwe aardappelschillen. Bij de politie werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: damesfiets met kinderzitje, diverse portemcwinaies met inhoud, diverse fietsen, regenton, een paar hand schoenen, zilveren armband, rijzweep, taalboekje, enige bankbiljetten, een paar wollen handschoenen, autosleu teltje, diverse honden, poes, halsket ting, diverse sleutels en een puthaak. Betreffende deze voorwerpen kunnen op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen verkregen wor den bij het politiebureau. In verband met teveel alcohol ge bruik werd een rijverbod opgelegd aan R. A. B. (22) uit Ede. De man werd midden in de nacht aangehou den op het industrieterrein. In de afgelopen week werden door de politie 20 processen-verbaal op gemaakt voor 9 verschillende over tredingen. Het betrof zesmaal ver keerd voorsorteren2 maal door rood- licht rijden; 1 maal verlopen rijbe wijs en eenmaal rijden in onverze kerde auto3 keer voor brommers die teveel lawaai maakten, 2 maal overschrijden maximum snelheid, 1 maal fout parkeren, 2 maal fietsen zonder licht en 2 voor technische ge breken aart auto's. ANDERE HUIZENBOUW. - Wij bou wen anders dan men in de buurlanden doet. Wat is beter en bouwt men daar wel eens zoals bij ons? Antwoord: De in België en Duitsland toegepaste bouwwijze komt ook in ons land voor, met name in het oosten en het zuiden. In Nederland is het overi gens gewoonte, dat muur ep spouw muur tegelijk worden opgetrokken en naast en boven de kozijnen wordt ge bouwd. Hierbij plaatst men spouwlat- ten op de kozijnen die aansluiten op de spouw. Hierdoor worden tocht en wateroverlast voorkomen. Het nadeel is, dat het houtwerk vroeg wordt gezet en tijdens het werk veel meer te lij den heeft dan in de buurlanden, waar men het later inbrengt. Het blijft im mers lang ongeverfd en neemt water op uit hetmetselwerk. In België en Duitsland moet men dubbele latten aan de kozijnen zetten nadat ze geplaatst zijn om vocht en toch te weren. Bij het huidige bouwtempo en bij het gebruik van aluminium kozijnen geven wij de voorkeur aan de Nederlandse bouwwij ze, die ook op onze technische scholen wordt onderwezen. HET COMPAS. - Hoe kon Columbus koers houden naar het westen als hij het kompas nog niet kende? Wanneer is dat uitgevonden? Antwoord: Het zal u verbazen, maar Columbus en véle zeevaarders voor hem, kenden wel degelijk het kompas. De Noormannen gebruikten het ook. De Grieken verhalen reeds van de won derlijke werking van het magnetisme en sommige verhalen dateren uit de 7de eeuw vóór Christus. Zelfs in China beschikte de keizer over een „magne tisch wapen", waarmee op de eindeloze vlakten en op zee de juiste richting kon worden aangehouden.. En dat staat opgetekend in boeken uit de tiende eeuw vóór Christus. We hebben ze nog eens doorgebladerd, maar er staat he laas niet bij, wanneer het kompas pre cies is uitgevonden. DADER ONBEKEND. Ik ben aar gereden en mijn auto is beschadigd maar dé dader is doorgereden. Wie betaalt nu mijn schade? Antwoord: Indien u all-risk verze kerd bent, kunt u zich normaal wen den tot uw eigen verzekeringsmaat schappij met vermelding van alle bekende gegevens. Bent u uitsluitend w.a. verzekerd, dan zou de schade aan uw voertuig slechts te verhalen zijn, indien de schuldige te achter halen is en de rechtbank hem schul dig acht zodat u hem (of zijn verze keringsmaatschappij) de rekening kunt sturen. Voor gevallen als deze waarin de dader onbekend bleef of zonder verzekering reed, is een Waar borgfonds Motorverkeer opgericht. U kunt daarheen schrijven, mits u over getuigenverklaringen beschikt en het inderdaad motorvoertuigen betreft Het adres is: President Kennedylaan 15-17 in Den Haag. ONZICHTBAAR VERKEERSBORD. - Ik ben bekeurd wegens verboden parkeren, maar het verkeersbord was onzichtbaar door andere borden, bo men enz. Wat kan ik daar aan doen? Antwoord: Duidelijke foto's laten ne men door een kennis of fotograaf vanaf de plaats waar u het ver bodsbord had moeten zien. De zaak laten voorkomen en dan, onder er kenning van de gemaakte fout, aan de kantonrechter de foto's op groot formaat (bv. 12 x 18) laten zien. In de meeste gevallen zal, als de situ atie werkelijk onduidelijk is. vrij spraak of schuldig verklaring zónder oplegging van straf volgen. HOOGSTE PUNT. Ik weet dat de hoogste top van Europa de Mont Blanc is, maar wat is de hoogste berg van Azië? Antwoord: De Mont Blanc is de hoogste top in de Alpen, 4810 meter, maar de hoogste berg van Europa ligt in de Kaukasus. Dat is de El- broez, of „reine berg" op de grenzen van Circassië en Imeretië met twee toppen- van resp. 5592 en 5629 meter en een kratermeei en gletschers Hoogste berg van Azië is de Mounf Everest- aan de noordgrens van Nepal in de Salpoe-keten. De top-daarvan reikt tot 8840 m boven dé zeespiegel en is genoemd naar Sir George Everest, die in 1841 dit gebied in kaart bracht en ligging en hoogte vaststelde. De Thlbetanen hebben er een andere naam voor. Zij noemen de berg Chomolungma of Djomo- loengma, dat is godin. VOGELTREK. Als kieviten trek ken, keren zij dan daarna terug naar de plaats waar zij nestelden, of zoe ken zij heel andere streken op? Antwoord: De kievit is een „winter trekker" en verlaat ons land pas als de vorst invalt. In zachte winters blijft hij over. De trek voert deze vogels naar zuid-Spanje. Bij terug keer zoeken ze de bekende streek weer op. Er zijn' kieviten geringd en een jaar later geteld. Tussen april en juni hield 70% van de één jaar oude kieviten- zich op binnen 10 km van de geboorteplaats. BLAUWE VLAG. Schepen die ik op de Rijn zag varen, voeren alle maal een kleine blauwe vlag, soms laag, soms hoog gehesen, en 's avonds een fel blauw licht. Wat betekent dat? Antwoord: Volgens de internationale rijnvaartreglementen moeten schepen op de Rijn evt. richtingveranderingen aangeven met het hijsen van een blauwe vlag of bij donker het voeren van een blauw licht. Omdat er bij aanleggen .inhalen of passeren vaak van de koers wordt afgeweken, heb ben de stuurlieden die blauwe vlag dicht bij de hand en kunnen zij die van de stuurhut uit hijsen of op steken. De blauwe lamp wordt ook in de stuurhut ontstoken en gedoofd. GIGLI. Wanneer is Benjameliesi precies overleden? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk Beniamino Gigli, de beroemde Ita liaanse tenor, die 20 maart 1890 te Recanati werd geboren en zoveel succes oogstte aan de opera van Mi laan en voorts te Madrid, Barcelona. Buenos Aires, New York en van wie ontelbare grammofoonplaten zijn op genomen. Hij overleed in Rome op 30 november 1957. WAAR KOMT DE OOIEVAAR VANDAAN? Hoe komen ze eigen lijk aan de naam ooievaar voor een vogel? Antwoord: Volgens de etymologen noemden onze voorouders dit dier in het Middelnederlands „odevare" en dat moet komen van „odebaar", het geen schatbrenger betekende. Ode komt van het oudsaksisehe ód bezit, schat, en baar is afgeleid van baren en beren, dat vroeger allebei dragen betekende. GEMBER. Van welke vrucht komt gember? Antwoord: Gember is geen vrucht, maar de wortelstok van de tropische Zingiber officinale. De zwarte komt uil Indonesië, de witte is geschild- en-al afkomstig uit India en Jamaica en dan is er de Chinese, die in de regel eerst wordt gegist, met suiker stroop wordt opgekookt en daarna ln potjes en flessen wordt geëxporteerd uit Oost- en Zuid-oost-Azië. De beste gember is de zg. stemgember, ln samenwerking met STEENHOFFSTRAAT 15 SOEST TELEFOON 12132 1 2) 1 CAN HELP Billy Swan - CBS 2(1) LONELY TH IS CHRISTMAS Mud - Bovema 3 3) MY SPECIAL PRAYER Percy Sledge - Negram 4 6) JUKE BOX JIVE Rubettes - Polydor 5 8) KILLER QUEEN Queen - Bovema 6 7) THE THREE BELLS Nana Mouskouri - Phonogr. 7 9) LADY OF THE NIGHT Donna Summer - BASF 8 5) YOU AINT SEEN NOTHING YET Bachman - Phonogram 9 4) LONG TALL GLASSES I. Sayer - Phonogram 10 (1-2) YOU'RE THE FIRST B. White - Phonogram 14 (23) DING DONG George Harrison - Bovema 12 (14) I WROTE YOU A LETTER Tony Sherman - BASF 13 (10) DANCE THE KUNG FU Ca-rl Douglas - Vogue 14 (15) WINTER Ben Cramer - Dureco 15 (18) MY BOY Elvis Presley - Inelco 16 (18) HONEY HONEY Abba - Polydor 17 (17) HÉ MONIQUE Frans en Monique - Dureco 18 VOULEZ VOUS COUCHER Labelle - CBS 19 (19) I GET A KICK OUT OF YOU Gary Shearston - Phonogr. 20 (26) VERA Silvio - Negram 21 (27) GONNA MAKE YOU A STAR David Essex - CBS 22 MALLE BABBE Rob de Nijs - Phonogram 23 (22) KINDEREN EEN KWARTJE Liesbeth List - Phonogram 24 (33) SHOUT Trampps - CBS 25 (13) TRAFFIC JAM Sailor - CBS 26 (11) SING A SONG OF LOVE G. Baker selection Negram 27 (30)) DO IT B. T. Express - BASF 28 MARIETJE Hydra - Polydor 29 (20) COME SUNDAY The Cats - Bovema 30 I USE THE SOAP Euson - Polydor 31 SUGAR CANDY KISSES Mac and Katie Kissoon - Polydor 32 (21) SWINGIN^ ON A STAR Spookey Sue - Negram 33 (34) PLEASE, Mr. Postman Carpenters - Ariola 34 DE LIEFDE VAN DE MAN Ria Valk - Phonogram 35 (35) MARIE, DER LETZTE TANZ IS NUR FÜR DICH Rex Gildo - Ariola 36 (29) GEEF ZE EEN KANS Thérèse Steinmetz - CBS 37 (25) TEENY BOPPER BAND Catapult - Polydor 38 (31) DANCE DANCE DANCE Jackpot - BASF 39 (24) TENNESSEE TOWN Teach-in - CNR 40 (32) KUNG FU FIGHTING Carl Douglas - VIP Dat ontduiking van de motorrijtuigenbelasting op vrij grote schaal voorkomt is een jaar geleden tijdens de geruchtmakende benzinekrisis duidelijk ge bleken. Opeens schoot het aantal officieel ingeschreven houders van per sonenwagens zo duidelijk omhoog, dat men wel bijzonder naiëf moet zijn om daarin niet meer dan toeval te zien. Het was zonneklaar dat tal van autobezitters in het verleden geen aangifte van motorrijtuigenbelasting hadden gedaan en zich nu schielijk kwamen melden, omdat zij anders niet op benzinekaarten behoefden te rekenen. Kortgeleden is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging" van dé wet op de motorrijtuigenbelasting 1966 en van de wet op het rijkswegenfonds. Dit wetsontwerp beoogt een verscherping van het tegen gaan van fraude bij motorrijtuigenbelasting. Houders van personenwagens, die geen aangifte motorrijtuigenbelasting hebben gedaan, moet-en er ernstig rekening mee houden dat dit in de naaste toekomst wel eens erg veervelende konsekwenties voor hen kan hebben. Ook belasting op stilstaande auto's De eerste wetswijziging die door de regering wordt vastgesteld, behelst, dat op de openbare weg stilstaande personenauto's en motorrijwielen ook in de belastingheffing zullen worden betrokken. (Thans is alleen motorrij tuigenbelasting verschuldigd wegens het rijden op de openbare weg). Dit impliceert, dat de fotocontrole, die thans wordit toegepast om belasting ontduikers op te sporen, zal worden uitgebreid doordat ook de kentekens van geparkeerde auto's in de kon- trole worden betrokken. Zo onlogisch is dit voorstel zeker niet. Immers, niet alleen door het rijden, maar ook door het stilstaan op de openbare weg wordt beslag gelegd op de ruim te. Dit laatste aspekt heeft zelfs een bijzonder aksent gekregen door de toeneming van het aantal personen auto's waardoor van vele straten, die voor het openbaar verkeer zijn be stemd, de ruimte wordt ingenomen door lange rijen aan de trottoirband geparkeerde auto's. Het is daarom re delijk dat ook iemand die zijn auto bij wijze van spreken nooit gébruikt maar die wel op straat parkeert, on der de motorrijtuigenbelasting be hoort te vallen. Dit regeringsvoorstel heeft bovendien dit plezierige voordeel, dat auto's, die als wrakken worden aangeduid, geheel van de openbare weg zullei} verdwijnen. Voor de autobezitter, die zijn auto op de openbare weg heeft staan en regelmatig op de openbare weg pleegt te rijden, brengt de voorgestelde re geling geen wijziging in de belas tingdruk mee. Uitdrukkelijk zij ver meld, dat handelaars in auto's, die hun auto's op de openbare weg la ten staan belasting verschuldigd zul len zijn, als het ontwerp eenmaal wet is geworden. Hogere boete De administratieve boete bij het niet of niet tijdig betalen van de motor rijtuigenbelasting wordt verhoogd. Met deze strafverzwaring hoopt de regering het frauderen zo onaantrek kelijk mogelijk te maken. Bij kon- statering van een overtreding zal een naheffingsaanslag worden opgelegd, waarin naast de te heffen belas ting een yerhoging (als boete) is begrepen van 100 (is nu 50 doch tenminste 25.(nu ook) en ten hoogste 1.000.(nu 5.00. Het boetesysteem van de motorrij tuigenbelasting bevat elementen die automatisch met de ernst van het verzuim rekening houden. De na te heffen motorrijtuigenbelasting en de hoogte van de boete zijn namelijk afhankelijk van de gefixeerde perio de - met een maximum van een jaar - gedurende welke van de openbare weg gebruik is gemaakt zonder be taling van belasting. Er bestaat dus een zekere evenredig heid tussen de tijd gedurende men in gebreke is gebleven en bet geld bedrag van de boete: hoe langer de tijd waarin geen belasting is be taald, des te hoger het bedrag van de boete. Scherpere kontrole Verzwaring van de strafbepalingen heeft alleen zin wanneer ook de con trole wordt verscherpt. Het moet zo zijn dat een autobezitter, die de mo torrijtuigenbelasting probeert te ont duiken, een zeer grote kans loopt tegen de lamp te lopen. Een effektie- ve kontrole is de beste preventie tegen dit soort frauduleuze handelin gen. De regering heeft in de memorie van toelichting bij het onderhavige wetsontwerp die verscherpte controle dan ook aangekondigd. In de memorie van toelichting wordt gereleveerd, dat het jaarlijkse aantal fotokontroles sinds 1969 met ruim 33 is opgevoerd tot een totaal van 4.5 miljoen stuks. Het valt dan ook te venvachten dat dit jaar nog heel wat „klandestine" autorijders tegen de lamp zullen lopen. Bovendien over weegt de regering voor de komende jaren een nog scherpere kontrole. Vermoedelijk door een uit de koers geraakte auto is de consumptietent van de heer J. v. d. O. nabij de overweg bij station Soestduinen, be schadigd. Ook bleek er een zijruit ge sneuveld te zijn, maar er was niet ingebroken. De politie heeft de zaak in onderzoek. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraal 29 - Soest Telefoon 02155-14152

Soester Courant | 1975 | | pagina 7