Druk bezochte CDA-soos te Soesterberg Vandaag beslissing over bouw PUEM translormatorbuis aan De Zoom Ton Beuken „Proest" dit keer aan vlijt ten onder Rabijn Soetendorp sprak in Open Hof over thema „bevrijding" PvdA-fractie stelt vragen over woningbouw Commissie beroepschriften is het eens met beslissingen college Raadsfractie gaat voorstellen markt te verplaatsen voordelige aanbiedingen o.a. Artifort. Gelderland meubelen etc. Ploegstoffen Geen bezwaar tegen garentwijnerij aan de Molenstraat Agenda gemeenteraadsvergadering Roester Courant van donderdag 16 januari 1975 Grotie belangstelling bestond er voor de CDA-soos die maandagavond te Soesterberg gehouden werd. Drie kwart van de belangstellenden kwam van de bedreigde wjjk Ons Belang, waarvoor het CDA. middels schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders, is opgekomen. Van de negen raads leden wairen er a^es aanwezig alsook vier CDA-wykraadsleden en de wyk- raadsvoorzitter, de heer P. Pieren en de vertegenwoordiger van de PvdA in de Wijkraad, de heer J. Bakker. Twee leden van Provinciale Staten woonden de bijeenkomst gedeeltelijk by, nml. de CDA-ers ir. G. C. van Wijnbergen en dr. ir. P. L. Walraven. Naast de kwestie van Ons Belang werd er ook nog aandacht gevraagd voor de vestigingsplaats van de Soester weekmarkt. Het resulteerde in de CDA- belofte een voorstel in te dienen de markt te verplaatsen naar de Smitsweg. De bewonerscommissie van Ons Be lang had duidelijke verwijten aan het gemeentebestuur en daarmee werd meer het dagelijks bestuur bedoeld. Het probleem lag er al lang vonden de bewoners en zij vroegen zich af of het nu niet te laat was geworden om nog met enig effect aktie te ondernemen. Op ministerieel niveau was immers de beslissing gevallen en wat hen daarbij het meest dwars zat, was wel. dat dat in vijf minuten gebeurd was. Rijksambtenaar Wig- gers. met standplaats Utrecht was op een moment gekomen dat er toe vallig" enkele vliegtuigen stonden warm te draaien. Hij meende toen dat de wijk te veel hinder onder vond van het lawaai, en hij had ge zegd dat er niet te wonen was. „Als de man toevallig op een dag ge komen was, dat er geen vliegtuig de lucht in ging. hadden we dan misschien mogen blijven wonen", zo vroeg de heer J. Rabelink, voorzitter van de bewonerscommissie. Ook staatssecretaris Schaefer zou ge weest zijn, maar niemand had hem gezien. Het argument dat Schaefer nu gebruikte om de wijk te laten verdwijnen, de geïsoleerdheid, werd absurd gevonden, temeer daar er toch veel meer woningen aan de Amersfoortsestraat lagen. „Moesten die dan ook weg", zo wilde de heer G. Kwint weten. De heer Rabelink wilde weten wat er van de toezegging van wethouder Ebbers terecht kwam dat er riolering naar de wijk zou worden aangelegd. Dat was anderhalf jaar geleden be loofd en daarna had men er niets meer van gehoord. De CDA-ers luisterden aandachtig; voor hen was er veel nieuws ook al omdat zy niet in het college van b. en w. vertegenwoordigd zijn. Nu bleek dat ook weer niet zoveel zo den aan de dyk gezet te hebben, want de PvdA-er Bakker en min of meer wykraadvoorzitter Pieren hadden ook uit de krant moeten le zen wat er met Ons Belang aan de hand was. Hun partijgenoot, wet houder De Haan. had niets laten ho ren, ook niet van de bespreking die er begin december 1974 in het ge meentehuis had plaatsgevonden. Wel hadden de heren Pieren van fractie voorzitter K. de Wilde (PvdA) in november gehoord daj in de com missie ruimtelijke ordening over Ons Belang gepraat was. De Wilde had vragender wijs gesteld; is het niet beter de wijk af te breken en nieu we woningen te herbouwen aan de Kampweg. De beide CDA-commissieleden in de commissie r.o., de hefen Van Poppe- len en Oldenboom ontkenden dat; in de commissie was er nooit over ge- aan de hand was. sproken in die zin en zeker niet de laatste tijd. Maar al was het zo, zo vond de heer Van Poppelen, dan nog veranderde er niets aan de situatie dat de bewo ners bij alle onderhandelingen en gesprekken gepasseerd waren. Het CDA-wijkraadslid, de heer C. van Rijthoven, had nog een sterker argu ment; de wijkraad had de burge meester gevraagd bij de bespreking aanwezig te mogen zijn,maar dat had de burgemeester niet nodig ge vonden in dit stadium. Bitter teleur gesteld was hij, dat de wijkraad nu via de krant moest vernemen wat er Ook voorzitter Pieren was teleurge steld, in het byzoner waar het staats secretaris Schaefer betrof, die met zyn party altijd de mond vol had van „Inspraak". Het viel hem tegen wat daar nu van gemaakt was. De heer G. Oldenboom (CDA) con stateerde dat de Soesterbergers ei genlijk nooit een punt gemaakt had den van het vlietuiglawaai; acties kwamen altijd van buitenaf. De be woners van Ons Belang waren het daar mee eens. Zij rekenden ook af met het fabeltje dat zij huurverho ging geweigerd hadden „omdat er teveel vliegtuiglawaai was en daar door de buurt onbewoonbaar was". Hun argumenten tegen de huurver hoging waren het ontbreken van rio lering en achterstallig onderhoud. Overigens vroeg men zich af of het nu wel zo verstandig was nieuwe woningen te bouwen aan de Kamp weg waar het vliegtuiglawaai 40 tot 45 Kosteneenheden was, tegenover nu dan wel 55. Statenlid, ir. Wijnbergen, zegde alle hulp toe die nodig was. Naar zijn mening was het voorlopig een kwes tie die de gemeente aanging, nu het Rijk over het hoofd van de gemeen te heen, beslissingen genomen had. De provincie stelde zich op het stand punt dat geen nieuwbouw gepleegd mocht worden in gebieden boven de 40 Kosteneenheden; van afbraak was echter geen sprake. Ook was hij van mening dat de staatssecretaris zich weinig gelegen liet liggen aan de be langen van de bewoners en dat on danks alle inspraak-kreten. Gesteld werd ook dat het niet ver koopbaar was, zo de woningen dan zouden moeten verdwijnen, de be woners dan nog vijf jaar te laten zitten. Kan het dan niet vlugger. Men veronderstelde verder dat het opruimen van de wijk ook te maken zou hebben met plannen van de overheid, de Van Weerden Poelman- weg door te trekken naar de nog aan te leggen rijksweg 28. Daarbij kwam ook ter sprake de wens van defensie de bereikbaarheid van vlieg- bases in. het algemeen te vergroten. Of dat zo was kon niemand zeggen. Volgens de heer C. van Rijthoven waren het allemaal „plannen in port- feulle" en kon er op dat punt gema nipuleerd worden. Ook bleken er ooit plannen bestaan te hebben de wijk te verplaatsen richting vloeivelden maar dat plan was al in 1969 door de bewoners af gewezen. 33 bewoners bleken nu de woningen te willen kopen; 12 waren daar in principe toe bereid. Van de ontstane onzekere situatie was naar men meende zeker de Stichting Ons Belang de grote schuldige. De stich ting bleek ook in principe geen be zwaar te hebben tegen afbraak en dat zou wel te maken hebben met de grote achterstand in het onderhoud. De heer Pieren vroeg het CDA te informeren hoe men aan het bedrag van 35.000 gulden per woning voor renovatie kwam. Waar was dat op gebaseerd. Veel hulzen waren door de bewoners reeds opgeknapt en het restant van het onderhoud zou slechts een fractie zyn van het genoemde bedrag. De discussie werd afgesloten met de hoop dat van gemeentewege spoe dig contact opgenomen zou worden met de bewonerscommissie. Verplaatsing markt De heer E. Moffie kwam nog eens terug op zyn verzoek contact op te nemen met de markthandelaren om een betere plaats uit te zoeken voor het houden van de wekelijkse markt. Het marktplein noemde hy een be renkuil en geheel ongeschikt voor dit doel. verkeerstechnisch maar ook verkooptechnisch een onding. Hy had met wethouder Ebbers gebeld en te horen gekregen dat de wethouder er niet over dacht nu de markt nog te verplaatsen. Over anderhalf jaar im mers zou een nieuwe marktgelegen- heid gereed zyn in het plan Zuider- eng, naby het station Soest-Zuid. De heer Moffie twijfelde daaraan en met hem de CDA raadsleden. Voor gesteld werd de wethouder nogeens te herinneren aan zijn belofte, ge daan tijdens de behandeling van de begroting, contact op te nemen met de bevoegde manktinstanties. Het CDA zou dan ook met het definitieve voorstel komen de markt te verplaat sen naar het gedeelte van de Smits- weg tussen Weegbreestraat en Veen besstraat. De heer Moffie wist ook dat er van echte concurrentie op de Soestermarkit nooit sprake kon zijn. omdat de marktmeester „saneerde" Hij liet nooit meer dan bijvoorbeeld drie vishandelaren of groentehande laren toe en dat zou ook wel de re den zijn dat de huidige standhou ders niets voelen voor verplaatsing. Bovendien was Soest een concurrent van de Amersfoortse markt en met het oog daarop voelde de voorzitter van de markthandelaren er ook niets voor de Soester markt groter te ma ken. Toch moet een markt het juist hebben van 'concurrentie en verder vond de heer Moffie dat er ook plaats ingeruimd moest worden voor standwerkers. Die kwamen in Soest nooit aanbod, alle voorstellen voor langdurige pacht vooraf, ten spijt, Zij werden geweerd. De raad ka,n ook een verzoek ver wachten van de wijkraad van Soes terberg, de markt te verplaatsen van de Rademakerstraat naar het Dorps plein. Op de huidige plaats is het een zielige vertoning; men verwacht een belangrijke opleving indien de markt echt naar het dorpscentrum verplaatst wordt. Vanavond neemt de gemeenteraad een beslissing Inzake het voorstel van het college om 1740 m2 grond aan De Zoom te verkopen aan de PUEM voor de bouw van een tramsformatorstationDe afmetingen van het terrein zyn 30 by 58 meter en het transformatorgebouw krygt afmetingen van circa 10'/j by 16Va meter en een maximale hoogte van 6'/i meter. De totale prys van het perceel wordt 87.500 gulden, exclusief btw. hele gemeente van stroom moet wor den voorzien, zal voor een evenwich tige opbouw van het toeleveringsnet gezorgd moeten worden, zegt de PUEM. Wanneer bijvoorbeeld een storing optreedt, waarbij een trans formatorstation zal moeten worden uitgeschakeld, dan zullen de andere stations de stroomlevering moeten overnemen. Indien de transformator ruimte nu op het industriegebied ge plaatst wordt, zal voor het grootste gedeelte de industrie beslag gaan leggen op de capaciteit van dat sta tion. Van evenwichtige stroomver- deling is dan geen sprake meer. Het kan ondervangen worden, maar dan moeten zeer kostbare leidingen wor den gelegd in de orde van grootte van 230.003 gulden per kilometer. Wat De Zoom betreft wordt nog ge steld, dat er daar nog sprake is van „achterland" en dat vandaar uit bijvoorbeeld de industrie te Soest- duinen van stroom kan worden voor zien en eventueel ook Soesterberg. dat nu vanuit Zeist bevoorraad wordt. Ingraving is moeilijk, zegt de PUEM verder, omdat de ruimte onderkei- derd moet zijn in verband met het oliegebruik van de installatie. De PUEM is bereid bij de bouw van het station op de plaats bij de sportvelden en de bossen, zorgzaam te werk te gaan. Er is een speciaal type transformatorruimte ontworpen, waarbij een bouwwerk zal ontstaan „dat estetisch verantwoord kan wor den geacht", zo zeggen b. en w. Bovendien is het bouwwerk door de schoonheidscommissie goedgekeurd. Er is over dit voorstel, dat reeds in november vorig jaar aan de raad gedaan werd. veel en langdurig ge discussieerd. Daarin hebben centraal gestaan de volgende punten Is het 50/Kv-station voor Soest nodig en zo ja. binnen welk tijds bestek Kan het gebouw niet elders in de gemeente geplaatst worden, bijvoor beeld op het industrieterrein of aan de Bosstraat in de omgeving van de manege Kan het gebouw niet ingegraven worden, zodat het een minder sto rend element in het landschap zal zijn Hoe kan het gebouw het best in gepast worden in het sportvelden- complex Dat de bouw in Soest noodzakelijk is heeft de PUEM met cijfermateriaal aangetoond. Er zijn bijvoorbeeld in dustrieën in Soest die een vermo gen hebben in vergelijking met de stroombehoefte voor 10.000 inwoners en ook de gereedgekomen nieuwe wijken Klaarwater en straks Over- hees zorgen voor een vergrote vraag naar electriciteit. Het kritieke punt ligt omstreeks de jaarwisseling 1975- 1976 en dat betekent dat het sta tion in augustus gereed moet zijn. waarna de technische installatie kan worden aangebracht. Wat de plaats betreft is het niet waar dat zo'n station daar gebouwd moet worden waar de meeste stroom wordt afgenomen. Wanneer een ge-1 Tot en met a.s. ZATERDAG 18 januari interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02155 - 12180 Om bij de aanleg en verdere uitbrei dingen van het sportcomplex geen hinder van het bouwwerk en de lei ding er in de grond te ondervinden, blijft de gekozen plaats aan De Zoom te prefereren. Nagegaan zal worden of" door opschuiving langs de strook aan De Zoom een goede afscherming door de bestaande beplanting moge lijk is. Daarbij wordt gesteld, dat indien de aanleg van sportvelden om welke reden dan ook, niet door mocht gaan, ook de plaats aan De Zoom) is te verkiezen, omdat zo veel mogelijk aaneengesloten hout opstand gehandhaafd kan worden. B. en w. zeggen van mening te zijn. dat al deze argumenten voldoende zwaar wegen om de grond aan de PUEM be verkopen. Jan Visser, gemeenteraadslid voor Progressief Soest, mocht het dinsdagavond in zyn politiek oafé „Proest", het CDA kwalyk nemen dat zy niet mee wilde doen aan zyn algemeen politiek café; de CDA-ers zoolden wat biy geweest zyn met dat besluit indien zy dit keer „Proest" bezocht hadden. Er ging van deze maandelijkse politieke bijeenkomst dit keer niets uit. Niet gehinderd door enige kennis van zaken praten het handjevol bezoekers over de raads- agenda, die liefst in haar geheel de revue passeerde. Henk Gerth, die de leiding had, ver zocht Visser in de raadsvergadering te pleiten voor een „invaliden-in gang" aan de achterzijde van het ge meentehuis en te protesteren tegen het hekwerk dat TBS plaatste rond haar terrein, omdat het liefst twee meter hoog is, het uitzicht van de omwonenden belemmert. Progressief Soest zal verder duidelijk maken dat bij garage Alblas aan de Van Wee- destraat best een extra pomp ge plaatst kan worden en dat het on redelijk is om te spreken van verlies aan parkeerruimte. Van reconstructie van de weg behoeft helemaal geen sprake te zijn. Lang en bijzonder onduidelijk werd stil gestaan bij het regionaal winkel- plaruningsonderzoek terwijl ook bleek dat men het niet eens was met de steilingname van de commissie be roepschriften inzake geweigerde bouwvergunning. Dit zeker met het oog op de bouw van het Puem-sta- tion aan De Zoom, Een bezoeker, Hans Cartner, voorzag steeds verdere aantasting van het natuurgebied en Visser vroeg zich af waarom dat station nu eigenlijk niet aan de De Beaufortlaan'gebouwd kon worden. Daar moet immers de dure kabel vandaan komen. Visser zal er navraag naar doen. Hij sloot daarna het „café", nadat hij nog verteld had teleurgesteld te zijn in de houding van de andere politieke partijen inzake het alge meen café. De WD antwoordde in het geheel niet; de PvdA nam een afwachtende houding aan, maar de eerlijkheid van het CDA werd niet gewaardeerd. De argumenten, die het CDA aanhaalde, noemde hij laakbaar en jammer. Hij vond het ndet juist dat het CDA zijn politieke spelletje alleen wilde spe len en hij beloofde dat Proest daar om verder zou gaan met „gericht avonden" en die. verklaring was na deze mislukking wel nodig en geeft hoop voor de toekomst. Namens de gemeentnraadsfractie van de PvdA heeft de heer K. de Wilde schriftelijk een viertal vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders met betrekking tot de bouw van woningwetwoningen. 1. Hebt u kennis genomen van een publikatie in de Nederlandse Staats courant 'van 27 december 1974, waar uit blijkt dat de Minister van Volks huisvestiging en Ruimtelijke Orde ning het predikaat „goed en goed koop" heeft toegekend aan twaalf complexen te bouwen woningwetwo ningen, onder andere in de gemeen ten Sneek. Wageninrjen, Zeist, Zaan stad en Hellevoetsluis, door welke beslissing dit predikaat toegekend is aan 28 projecten, die 6283 woningen omvatten? 2. Wat is het effect op de huren van deze woningen, die door het predi kaat „goed en goedkoop" een extra geldelijke steiun van het rijk ontvan gen, te weten een verhoging van,de jaarlijkse bijdrage met 300 gulden en bij hoge grondkosten een lokatiesub- sidie? 3. Kunt u in dit verband meedelen, hoe hoog de huur is van de 192 in Zeist te bouwen woningwetwoningen, vóór en na de verlening van het pre dikaat „goed en goedkoop'". Hebt u tot heden getracht voor complexen woningwetwoningen, in Soest te bou wen, het predikaat „goed en goed koop" te verkrijgen? Ligt het in uw voornemen nog dit jaar een derge lijke aanvraag in te dienen? Zo ja. wilt u de raad van het resultaat daarvan op de hoogte stellen, ook als deze aanvraag door een woning bouwvereniging moet worden inge diend? Zo nee, wilt u de raad dan meedelen om welke reden een der gelijke aanvraag in onze gemeente achterwege moet blijven? De commissie voor de beroepsschriften 1b hel eens met het college, dot bouwvergunningen weigerde aan de heren P. van Dyk, Koninginnelaan; R. -ran Doorn, Lange Brinkweg en A. J. Diekman. Paulus Potterlaan. Omdat uit een onderzoek is gebleken dat er geen gevraar bestaat dat de inrichting, bestemd tiot het twynen en spoelen van garens in een per ceel op de hoek van de Molenstraat en de Beukenlaan, geluids- en stank overlast en eventueel stof zal ver oorzaken, stellen burgemeester en wethouders de raad voor de heer T. Bischot een ontheffing als bedoeld in de Zoneverordening Hinderwet te geven. In het pand was vroeger een maal derij gevestigd en gezien de vrije ligging ten opzichte van belendende percelen mag in aanmerking nomen worden dat het spinnen van garens minder hinder voor de om geving zal- opleveren dan eertijds de maalderij. Afval stoot het nieuwe bedrijf -niet af en voor stof behoeft men ook niet beducht te zijn, om dat dat de kwaliteit van het pro duct nadelig zou beïnvloeden. De werkzaamheden van het bedrijf zul len bestaan uit het overspoelen van garens van grote op kleinere klos sen. De Soestergemeenteraad komt heden avond. om 19.30 uur, in openbare ver gadering bijeen in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. a. Brief van het bestuur van de Al gemene Nederlandse Invalidenbond inzake toegankelijkheid openbare ge bouwen, met voorstel te antwoorden overeenkomstig de concept-brief. b. Brief d.d. 10 deóember 1974 van de heer L. Roest, Beckeringhstraat 10 en anderen, waarbij wordt verzocht geen toestemming te geven om hek werk voor het perseel Beckeringh straat 3 hoger te maken dan 1 meter, met het voorstel deze brief in han den te stellen van burgemeester en wethouders om advies. 2. Voorstel tot het vaststellen van de „aansluit- en leveringsvoorwaarden centrale antenne-inrichting gemeeente Soest", met de daarbij behorende ta- rievenstaat. 3. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door: a. de heer P. N. van Dijk ingesteld beroep tegen de weigering van een bouwvergunning; b. de heer van Doorn ingesteld beroep tegen de wei gering van een bouwvergunning; c. de heer A. J. Diekman ingesteld beroep tegen een weigering van een bou wvergunnin g. 4. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleu terschool „De Bengelenbak" te Soest- Zuid. 5. Voorstel tot verkoop van een per ceel industrieterrein aan de Konings weg te Soest aan de heer J. Smeeing voor het vestigen van een garagebe drijf. 6. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het ontstop pen van ventilatiekanalen van pre- miewoningen. 7. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 183 Besluit buitengewoon onderwijs, junc- to artikel 72 van de Lager-onderwijs wet 1920 aan het bestuur van de Stichting Prof. Fritz Redschool voor de stichting van een school voor langdurig zieke kinderen te Soest. 8. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordering Hinderwet ten behoeve van een werkplaats voor het twijnen en spoelen van garens in het perceel hoek Molenstraat/Beukenlaan. 9. Voorstel tot het verlenen van een kredit, groot 100.175,strekkende tot schadeloosstelling van de Gooise Wegenbouw B.V. c.q. de heer J. A. Tammer te Soesterberg. in verband met huurontbinding terzake van het perseel Gen. Winkelmanstraat Soesterberg. 10. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordering Hinderwet" ten behoeve van het uitbreiden van een benzineverkooppunt aan de Van Wee- destraat 84 te Soest. 11. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting Van der Huchtscholen te Soest voor de stich ting van een school voor gewoon la ger onderwijs in de wijk Klein En- gendaahO verhees. 12. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het houden van een regionaal winkelplannings- onderzoek. 13. Voorstel tot aankoop van grond en opstallen, gelegen aan en nabij de Noorderweg. 14. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het uitvoe ren van enige reconstructiewerkzaam heden aan de Eigendomweg. 15. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen op de hoek van de Zoom en de Wieksloterweg O.Z. aan de P.U.E.M. voor de bouw van een 50'10 Kv- station. In alle drie gevallen bestreden de reclamanten de formele weigerings- gronden niet, echter meende de heer Van Dijk, dat vergunning wel ver leend zou kunnen worden, omdat zijn halve woonruimte reeds als ma gazijn dienst deed; de bestaande op stallen lek, bouwvallig en onesthe- stallen lek. bouwvallig cn onesthetisch zijn; hem te kennen was gegeven dat zijn zaak alsnog bij het winkelcen trum Koninginnelaan gevoegd zou worden, waarvan het pand van zijn buurman de grens vormde; het ma gazijn dat hij wilde bouwen wel iswaar buiten de in het bestem mingsplan „Soestdij-k-'t Hart" aan gegeven bouwstrook was gelegen, op grond die een agrarische bestemming heeft, maar dat dat magazijn voor een groot deel voor opslag van agra rische produkten zou worden ge bruikt. Ook voerde hij aan dat van wege een parkeerverbod (voor zijn winkel) langs de Koninginnelaan, be zoekers aangewezen zijn op een spe ciaal daarvoor aangelegde parkeer plaats, waar diverse artikelen, die in het te bouwen magazijn zouden worden opgeslagen, nu een sta in de weg vormen. De commissieleden zijn het daarmee niet eens, vooral niet nu gebleken is, dat de grens van de winkelcon- oentratie niet bij de grens van het aangrenzende erf is gelegen, maar daarvan nog enkele tientallen meters verwijderd is. Aan de winkel van de heer Van Dijk zal daarom nooit een definitieve winkelbestemming ge geven worden. Voor de heer Van Doorn is er in zoverre een oplossing dat de ar gumentatie van het college waarbij de vergunning werd geweigerd, aan gevuld moet worden met de bemer king, dat er wel een bijgebouw mag worden gebouwd ten behoeve van autostalling of bergruimte, mits het grondoppervlak niet meeT dan 30 m2 bedraagt. Van Doorn vroeg vergun ning voor een schuur van 8 bij 12 meter. De nieuwe argumentatie biedt hem nu de mogelijkheid toch een on derkomen voor zijn vrachtwagen, die ongeveer 10 meter lang en 2.40 meter breed is, te bouwen. Voor de heer Diekman, die zijn woning aan de Paulus Potterlaan wilde verbouwen is geen oplossing. Door de verbouwing zou er in strijd gehandeld worden met de bepalin gen uit het bestemmingsplan dat een aanbouw aan een woning niet bre der mag zijn dan 40 tot ©0 procent van de achtergeve'.breedte en geer» grotere diepte mag hebben dan 2,75 meter buiten de bebouwingsstrook. De voorgestelde aanbouw zou de ge noemde breedtematen overtreffen, terwijl de diepte daarvan 10 meter buiten de bouwstrook bedroeg. Het bestemmmingsplan ligt ter goed keuring bij de provincie en derhal ve, zo vin-den de leden van de be roepschriftencommissie, kan dat plan nu niet ten behoeve van de heer Diekman gewijzigd worden. De heer Diekman heeft wel een bezwaar schrift ingediend tegen het bestem mingsplan en dat bezwaarschrift zal door de provincie nog behandeld worden. Van die kant kan voor hem dan nog een oplossing komen, indien de provincie hem in het gelijk stelt. De raad echter kan er niet op te rugkomen omdat het „zich niet kan verdragen met de in het bestuurs recht gebruikelijke regel, dat niet voor de tweede maal door hetzelfde bestuursorgaan (de raad) over de- zefde zaak een beslissing wordt ge nomen; de z.g. ne bis in idem- Rabbijn dr. J. Soetendorp tydens zyn boeiend betoog in De Open Hof. Foto Herman van Dam Drie kwartier heeft rabbyn dr. J. Soetendorp maandagavond zyn gehoor, dat tesamen het gebouw De Open Hof byna geheel vulde, laten wachten voordat h(j met zyn spreekbeurt aanving. Hy' was de weg zoek geraakt in ..stil* Soest. Dr. Soetendorp werd door de Raad van Kerken Soest uitgenodigd in het kader van de spreekbeurten over het thema „Bevrijding". In septemebr vorig jaar sprak over dit onderwerp het Tweede Kamerlid van de PPR, dr. Bas de Gaay Fortman. Hij be lichtte de visie van de christen-poli ticus op het onderwerp. Begin maart komt er nog een derde spreker, die zal spreken over: Bevrijding, gezien vanuit de charismatische beweging. Rabbijn Soetendorp veronderstelde dat het iedereen duidelijk was dat het jodendom door de eeuwen heen, als onvrij was gezien; als geketend door de wet, binnen de niet ruime grenzen van het wetsonderricht. Dat was zijns inziens een verkeerd beeld, omdat juist je vrij voelen, je zelf vrij willen maken het kenmerk was voor het jodendom. Werd immers niet reeds in het eerste hoofdstuk van het eerste bijbelboek God ge noemd als de Schepper, die het be vrijdende licht te voorschijn roept. De mens daarentegen verviel tot slavernij, die van de overmachtige heerser of, en dat noemde Soetendorp nog erger, tot die van do welvaart» Bevrijding uit deze slavernij was in onze tijd nodig. Het inspirerende voorbeeld bleef daarom Exodus, de weg van het won der naar de vrijheid, waar de mens vol vreugde luistert naar Gods wet. Zonder zich zelf te bevrijden kwam men geen stap verder met de nationale bevrijdingen. Verandering tot dienaar Gods was nodig. Het hoogtepunt, zo besloot rabbijn Soe tendorp, ..blijft alles wat adem heeft prijst God". Het thema van deze lezingen wordt het hoofdthema van de Grote As semblee van de Wereldraad van Ker ken, die dit jaar in Nairobi in Afrika gehouden wordt.

Soester Courant | 1975 | | pagina 11