Rendementspositie van industriële ondernemingen in Eemland onvoldoende „Ons Belang" C.D.A.-vragen over de wijk Nieuwe informatrice VVV Gouden en zilveren spelden voor NVV-jubilarissen Donderdag 16 Januari 1075 53e Jaargang ko. 21 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 BEZETENHEID Vrachtauto verliest olie Voorzitter Amersfoortse Kamer van Koophandel Voor 1975 gelijkblijvende resultaten verwacht 55 jaar oude woningen moeten worden afgebroken PRINSES MARGRIET VERJAART Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9.— Verschijnt iedere donderdag We zijn in letterlijke zin bezeten ge raakt van onze demokratische prin cipes. De laatste twintig jaar vooral zijn we steeds maar doende om alles wat er maar op bestuurlijk gebied bestaat nóg demokratischer te ma ken. De inspraak „van onderop" moet in al het bestuurlijke tot ui ting komen, want dan pas, zo meent men, maken we een waarlijke de mokratische samenleving. Het gevolg is, dat er op ieder bestuurlijk niiveau overlegd moet worden mei groepen van ondeskundigeru die toch ook zo noaig hun zegje willen doen, al is het maar om zichzelf te laten gel den. Al die inspraak, al dat overleg, mag niet geweigerd worden, want dat zou als ondemokratisch worden aangemerkt, hoe demokratisch de be treffende bestuurlijke organen dan ook tot stand zijn gekomen. Al die besturen die daar zitten om tot daden te komen, worden nu ge dwongen om met allerlei er zich bij betrokken voelende groepen hun plannen breedvoering te bespreken. En omdat die groeperingen er zich mee willen bemoeien, voelen zij zich ook gedwongen om alternatieve idee- en naar voren te brengen. Waar dan ook weer niet iedereen het mee eens is. Ideeën die praktisch soms ook niet te verwezenlijken zijn, doch waarvan het uren kost om dat duidelijk te maken, als jnen zich al wil laten overtuigen. Vaak is het ook zo, dat toch die alternatieven door een meer derheid van de zich ermee bemoeien de n worden aanvaard. En dan moet het betreffende bestuur maar zien, hoe dat dan eventueel te verwezen lijken is, ook al weten de deskundi gen bij voorbaat dat het op een teleurstellend resultaat moet uitlo pen. Het is begrijpelijk, dat dit op de duur bij de deskundige bestuurders tot frustratie gaat leiden. In de kort achter ons liggende tijd hebben al enige rektoren van universiteiten en hogescholen hun tijdelijke bestuurs- baan voortijdig opgegeven. Zo pas was dat weer prof. dr. H. A. Leniger te Wageningen. Hij noomt als rede nen de eindeloze diskussies in de universiteitsraad, de langdurige pro cedures, de moeizame besluitvorming, het kwistig omspringen met de tijd, het doodbloeden van initiatieven en de ruime inspraak van ondeskundi- gen". En die zelfde argumenten gelden ook op ander bestuurlijk niveau. Als het niet om hun baan en dus hun be staan ging, zouden ook vele burge meesters het bijltje erbij neer willen leggen. En hoevele leden van ge meentenraden lieten zich niet vroeg tijdig door hun opvolgers op de lijst vervangen, omdat ze het moe wor den al dat gepraat, waaruit zo weinig konkreets ontstaat en omdat al het wenselijke zo lang gaat duren. Alle ©verheids- en andere openbare orga nen worstelen met deze problemen. En hun deskundige adviseurs trekken zich de haren uit het hoofd en wor den sober gestemd van al die on deskundige inspraak, alleen terwilte van het heilig verklaarde demokra tische principe. Jazdker, iedereen moet mondig ge acht kunnen worden om mee te pra ten. Maar dan wel met verstand. Verstand over de zaken die aan de orde gesteld worden. Doch men is ook emotionele betrokkenheid al gaan beschouwen als verstandelijke opmerkingen. Men is dat demokra- tiscohe spel als belangrijker gaan zien dan een zo efficiënt mogelijk bestu ren. Talrijke beslissingen worden er door op de lange baan geschoven. En als men dan uiteindelijk toch nog tot de uitvoering van de plannen komt. heeft men maanden en soms jaren voorbij laten gaan. Al die tijd heeft de burgerij op dat noodzakelijk geachte kunnen wach ten. En intussen zijn de kosten voor de uitvoering ervan danig gestegen. Maar het demokratisch spel is ge speeld en dat schijnt men veel be langrijker te achten dan alle ver loren tijd en alle hogere kosten. Het is haast onbegrijpelijk dat de eer tijds zo nuchter geachte Hollanders zichzelf en hun belangen in dit spel verliezen, aan al dat gepraat een ho gere waarde toekennen dan aan da den. Het gevolg ervan is trouwens niet eens dat nu wel iedereen met de uiteindeijk genomen besluiten te vreden is. Het aantal ontevredenen zal zeker niet kleiner zijn dan bij de vroeger toegepaste procedure, waarbij meer gezag werd toegekend aan de deskundigheid en men zich daarop verliet. Integendeel, men krijgt eerder de indruk, dat met de meerdere inspraak toch het aantal ontevredenen is gegroeid. De politiek heeft ons te pakken ge nomen. We hebben er ons als echte gokkers aan verslingerd, veronderstel lend dat dit ons eens het grote geluk zal brengen. Doch we zijn er zo bezeten door geraakt, dat we het nuchtere werken erbij vergeten. Onze samenleving is erdoor verziekt en we beseffen nog niet hoe ziek we wel zijn. Doordat de tank van zijn vrachtwa gen bij het afrijden van de weegbrug bij de Coöperatie aan de Torenstraat, beschadigd werd, liet de chauffeur van de firma Van de B. uit Amers foort een dik oliespoor na. Dat spoor Liep van de Torenstraat via Kerk straat, Soesterbergsestraat en Ossen- damweg over de Bosstraat tot op de Insingerstraat. De brandweer moest in actie komen om het slipgevaar te reduceren. SOESTER COURANT Van de ondernemingen in de regio Eemland kwalificeert 43 de rende mentspositie momenteel als onvoldoende. Dit is de belangrijkste conclusie van de zojuist afgesloten enquête van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken naar de voorlopige bedrijfsresultaten over 1974 in haar district. Alhoewel ook dit jaar de omzetcijfers als gevolg van de inflatie in opwaartse richting blijven tenderen, is de kostenontwikkeling in 1974 zodanig geweest, dat op het vlak van die bedrijfsresultaten het overgrote deel der onder nemingen .stabiliteit dan wel achteruitgang moet constateren. Daarbij signa leert 36 van de bedrijven een lager winstcijfer. Deze gegevens v.ariëren uitenaard naar sector van bedrijvigheid. De groot handel en in het bijzonder de dienstverlenende sector tonen een minder som ber beeld. Een naar verhouding negatieve economische situatie treffen wc aan bjj de industrie, in het bijzonder de bouwnijverheid, alsmede in de sector detail handel en ambacht. Op de vraag naar de verwachtingen voor 1975 wordt in de meeste gevallen een even somber perspectief geschetst. Industrie I In deze sector valt in de eerste plaats het relatief grote percentage ondernemingen (53 op, dat de kwalificeert. Op het vlak van de bedrijfsresultaten tekende zich in 1974 in bijna de helft van de gere ageerd hebbende bedrijven een nega tieve ontwikkeling af. De industriële sector onderscheidt zich daarmede in ongunstige zin van het gemiddelde. Verschillende factoren worden ge noemd als de oorzaak voor deze on gunstige tendentie. Sterke loonkos tenstijging, de ontwikkeling op de grondstof fenmarkt, de toegenomen concurentie, het nog immer strin gente prijzenbeleid alsmede de terug houdendheid bij de consument als gevolg van de conjuncturele situatie worden o.m. genoemd. Verschillende bedrijven signaleren voorts het gebrek aan woningen als belemmerde factor bij het aantrekken van goede arbeidskrachten. Daar naast wordt een aantal factoren ge noemd, die meer in het bijzonder voor de desbetreffende branche van invloed is. Dit geldt met name voor de bouwnijverheid. De wel bijzonder ongunstige tenden tie die de enquêteresultaten voor de ze sector van bedrijvigheid indiceren, worden o.m. toegeschreven aan de toenemende beunhazerij, verband hou dende met de geringe aftrekbaarheid van onderhoudskosten voor de in komstenbelasting en aan de alge mene terugval in de woningbouw. Naar aanleiding van berichten als zouden de 78 woningen van de Stichting Ons Belang, gelegen aan de Amersfoortsestraat. tegenover de uitmonding van de Van Weerden Poelmanweg, moeten worden afgebroken, stelt de CDA-fractie een viertal schriftelijke vragen aan het college van burgemees ter en wethouders. 1. Uit publicaties is gebleken dat er onder de bewoners van de wijk „Ons Belang" te Soesterberg, grote onrust heerst over de bestemming van deze wijk. Deelt uw college deze onrust gevoelens eveneens? 2. Is uw college niet van mening, dat de bewoners van bedoelde wijk in een vroeger stadium hadden dienen te worden ingelicht omtrent de plan nen met betrekking tot deze wijk, dan wel dat een delegatie van de bewoners bij het overleg aanwezig had dienen te zijn? 3. Is het uw college bekend, wat de beweegredenen zijn van het minis terie van volkshuisvesting om de, bij monde van Staatssecretaris aan de bewoners gedane toezegging, dat re- novatieplannen in welwillende over weging zouden worden genomen, thans geen doorgang zouden kunnen vinden? 4. Is uw college bereid om op korte termijn het bestuur van de woning stichting „Ons Belang" uit te no digen voor een bijeenkomst met de bewoners, alsmede datgene te doen wat binnen uw vermogen ligt om de bewoners zo spoedig mogelijk nader te informeren omtrent de konsekwen- ties enA>f bij de desbetreffende be windslieden aan te dringen op her ziening van het blijkbaar thans ge wijzigde standpunt in zake de reno vatie van deze wijk. Geluidsoverlast De beslissing van het ministerie zou zy"n genomen op bassis van de ge luidsoverlast door overvliegende straaljagers van de vliegbasis. Bo vendien zouden de kosten van reno vatie per woning ongeveer 35.000 gaan bedragen, waarvoor dan nog geen centrale verwarming en geen centraal antennesysteem zou zyn aan gelegd. Op het moment ontbreekt ook in de wijk riolering. De bewoners vinden de geluidsover last nauwelijks bezwaarlijk. Uit een enquete bleek dat 46 geen last had den van het vliegtuiglawaai; 12 wei nig en 18 geen mening wilde geven. 66 vonden het niet nodig de huizen af te breken in verband met de ge luidsoverlast; slechts 2 zeiden „ja" en 8 hadden geen mening. De gemeente was reeds begin de cember van de ministeriële plannen op de hoogte; schriftelijke bevesti ging daarvan kwam vlak voor Kerst mis binnen. Het is de bedoeling voor de bewoners vervangende woonruim te te bouwen op de Sportvelden aan de Kampweg. Die sportvelden zijn nu nog in gebruik en volgens de ge meentelijke voorlichter, de heer B. van Os, wacht men nog op de aanleg van nieuwe sportvelden aan de Ster renbergweg. Dat is een bestaand plan. waarvoor echter de grond nog moet worden aangekocht. Alles bij elkaar kan het daarom nog wel enige jaren duren, voordat er van bouwen aan de Kampweg sprake kan zijn. Overigens is er al sinds begin 1972 sprake van renovatie en nog vorig jaar deed de gemeente bij monde van de wethouders Walter en Ebbers de toezegging dat de wijk zou worden aangesloten op de riolering. Verplaatsing basis Inmiddels is bekend geworden dat op de ministeries van verkeer en water staat en defensie bekeken wordt in hoe verre het mogelijk is militaire vliegba- ses op te heffen en over te plaatsen naar Enkhuizerzand. Daar zou volgens het advies van het Centraal Planbureau eventueel de tweede nationale lucht haven gevestigd moeten worden. Verplaatsing van de luchtmacht bases zou ook inhouden dat de hoge kosten die gemaakt zouden moeten worden om de woonomgeving leef baar te maken, vermeden zouden kunnen worden. In dat geval zou ook ..Ons Belang" kunnen worden gehandhaafd. Vandaag, donderdag 16 janupri, begint mevrouw M. J. de Wind-van der Mey haar taak als informatrice van de plaatselijke afdeling van de Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer. Zjj is de opvolgster van Mevrouw Broers, die op eigen verzoek ontslag kreeg en aan wie het bestuur veel dank ver schuldigd is. Samen met juffr. S. de Boer. al ruim elf jaar aan het VVV- onze Courant, zal mevrouw De Wind het kantoor aan de Steenhoffstraat kantoor verbonden en samenstelster van het wekelijkse V W-rubriek je in nu gaan „bemannen". De nieuwe informatrice woon/t nu zeven jaar in Soest en was voor haar huwelijk werkzaam als direktie-sec retaresse. Zij spreekt Frans, Duits en Engels en kwam met de plaatselijke WV in aanraking middels de per soneel advertentie die vorig jaar ge plaatst werd voor de functie van in formatrice. Mevrouw de Wind heeft twee kinde ren, een zoon en een dochter, die echter de lagere schooltijd achter de rug hebben. Daardoor is het haar mogelijk geworden deze „halve-dag job" te gaan uitoefenen. Gedurende een half jaar liep zij stage en werd zij ingewerkt door de beide informa- trices. Regelmatige bezoekers van het WV-kantoor zullen reeds kennis met haar gemaakt hebben. Een van. haar taken zal worden hel ledenbestand van de VW uit te brei den. Dit is te meer noodzakelijk ge worden nu de gemeentelijke subsidie voor dit jaar verhoogd is tot 200 van het donatiegedd; hoe meer dona ties, hoe meer subsidies derhalve. Via een circulaire of anderszins zul len niet-leden benaderd worden. De VW heeft zich allengs ontwikkeld tot een informatiebureau voor de ei gen inwoners. In het afgelopen jaar werden op die manier ongeveer 14000 informaties verstrekt. Daarnaast wordt uiteraard het dienstbetoon aan de toerist uit binnen- en buitenland nilet vergeten. In het jaar 1973 bij voorbeeld maakten bijna 19000 perso nen, waaronder ruim 800 buitenlan ders. gebruik van de diensten van de VVV. De informatie betrof niet al leen de fiets- en wandelroutes, maar ook algemene informatie over Eem land en recreatiemogelijkheden elders in Nederland. Daarnaast ook het plaatsbespreken voor theaters, het lidmaatschap voor jeugdherbergen en bijvoorbeeld de kadobonnen-aktie. Het VVV-kantoor is dagelijks geo pend van 9 tot 17 uur; zaterdags van 9 tot 12 uur. De informatrice van de WV. me vrouw M. J. de Wind-van der Mey. Foto: Herman van Dam Groothandel Opvallend is voorts, dat de bedrijven die op de buitenlandse markt ope reren, een naar verhouding minder ongunstige ontwikkeling markeren. Voor 1975 worden over het algemeen verwacht. Slechts 13 °/o heeft voor het komende jaar een optimistische visie, 47 van de ondernemingen verwacht gelijkblijvende bedrijfsre sultaten, terwijl 40 °/o achteruitgang voorziet. In de sector groothandel heeft L3 gedeelte een achteruitgang van de winst opgegeven. Daarmede steekt deze sector net iets af in gunstige zin van het voor het gehele bedrijfs leven van het district van de Amers foortse Kamer geldende gemiddelde. Frappant is evenwel, dat 46 °'o van de bedrijven de rendementspositie als onvoldoende kwalificeert, waar mede de groothandel zich juist in ne gatieve zin onderscheidt van het ge middelde. Het behoeft geen verbazing te wek ken, dat de enquêteresultaten aanto nen, dat de ontwikkeling op het vlak van de grondstofprijzen wel in het bijzonder in deze sector repercussies hebben uitgeoefend. Met name in de papiersector worden daardoor prijs verhogingen vermeid, die oplopen tot 85 Voorzover sprake was van ach teruitgang van het winstcijfer werd daar dan ook veelal de oorzaak in- gezocht. Daarnaast vormden o.m. grote voor- raadvorming alsmede een aantal in cidentele factoren de grondslag voor een minder gunstige economische ont wikkeling. De exporterende groot handelsbedrijven hebben zich over het algemeen genomen goed staande kun nen houden. Opvallend is, dat de toekomstver wachtingen in deze sector door de bank genomen als sober aangemerkt moeten worden. De helft van het aantal bedrijven verwacht in 1975 achteruitgang. De indruk lijkt gewet tigd, dat de terugval in de conjunc tuur zich in de groothandelssector in relatief sterke mate doen gevoelen. Detailhandel en Ambacht Qua omzet kan het overgrote deel van de detailhandelssector in 1974 wel van een verbetering spreken. Deze ontwikkeling moet echter nage noeg geheel woorden toegeschreven aan de prijsstijgingen. Het gevolg daarvan is, dat 44 °/o lagere bedrijfs resultaten moet bespeuren. Een zelf de percentage heeft de winst in het afgelopen jaar kunnen stabiliseren, terwijl slechts 12 een toename daarvanr'heeft kunnen bewerksteligen. Een en ander illustreert de relatief ongunstige ontwikkeling in de de- tailhandeissector. De sterke loonkostenstijging in deze sector wordt door verschillende on dernemingen als reden voor een on gunstig resultaat opgegeven. In het bijzonder knelt daarbij de invoering van het wettelijk minimum-jeugd loon. In zijn jaarrede eekende Drs, A. J. de Groot, voorzitter van de Kamer; daarbij aan dat deze maat- Zondag a.s. viert h.k.h. prinses Margriet haar 32ste verjaardag. Wij wensen haar temidden van haar gezin een goede verjaardag toe. regel op zichzelf bezien positief is te noemen, doch dat het stringendte prijsbeleid onvoldoende mogelijkheden tot doorberekening biedt. Voorzover van een gunstige ontwik- kêlingvan het bedrijfsresultaat sprake was, werd deze ten dentie aan o.m. interne kostenbewaking, vermindering van arbeidskrachten en uitbreiding van het assortiment toegeschreven. In het licht daarvan moet wellicht ,de conclusie worden bezien, dat 57 van de bedrijven uit de sector detail handel en ambacht voor 1975 een ge lijkblijvend resultaat verwacht, ter wijl 16 vooruitgang heeft uitge stippeld; 27 heeft daarentegen een meer sombere visie op de toekomst. Overige dienstverlening Naar verhouding zijn de bedrijfsre sultaten in 1974 het gunstigst ge weest in de sector overige dienst verlening. Terwijl 33 °/o een toename van de bedrijfsresultaten opgeeft, re gistreert 61 °/o een gelijkblijvend winstcijfer. Slechts 6 °/o heeft achter uitgang moeten bespeuren. Dit ter wijl de onzetontwikkeling door de bank genomen nauwelijks afwijkt van het gemiddelde. De relatief positieve economische situatie van deze sector blijkt voorts uit het gegeven, dat 82 van de bedrijven de renda- mentspositie als voldoende aanmerkt. De sector overige dienstverlening steekt daarbij schril af bij het ge middelde. Voorzover van een onguns tige tendentie sprake was, werd dat aan uiteenlopende factoren toege schreven. Loonkostenstijging, gebrek aan personeel alsmede meer algeme ne - conjuncturele omstandigheden werden opgegeven. Voor de tot deze categorie van bedrijvigheid behoren de horeca-sector werd - het zal geen verbazing wekken - de invoering van de Novemberwet als van invloedzijn- de factor genoemd. Ook in de sector overige dienstver lening wordt over het al gemeen ge nomen stabiliteit verwacht voor 1975. Deze gegevens hebben betrekking op een enquête onder 210 bedrijven in het district van de Amersfoortse Ka mer. die zowel naar grootte-klasse als naar sector van bedrijvigheid vol doende zijn gespreid. De enquête heeft in de maand november plaats gevonden en heeft als zodanig be trekking op de voorlopige resultaten over 1974. Een dezer dagen zal een meer uitgebreid onderzoek naar de regionaal-economische ontwikkelingen door de Kamer worden ingesteld. De onderscheiden jubilarissen van de Bouwbond NVV met de districtsbe- stuurdcr. Van links naar rechts de heren J. Witmer. T. v. d- Broek, J. Meerding, P. Grift en A. Geytenbcek. Foto: Herman van Dam een rokertje. De heer Grift naast de gouden speld, een wijnkoeler en voor hem en zijn echtgenote een vakantie reis van een week naar Texel. Dit omdat hij dertig jaar penningmeester van de afdeling is, een unicum, aldus de heer "Witmer. Mevrouw Grif kreeg een glasgeblazen vaas. De heren T. v. d. Broek en A. Geytenbeek kregen de zilveren speld en daarnaast een fon dueset en een bonbonschaaltje. Alle dames deelden in de huldiging en kre gen bloemen. Nadat ook voorzitter Van Leuveren alle jubilarissen had gelukgewenst, begon de feestavond met het bingo- spel en een dansje. Ruim vijftig leden woonden de feest avond in het gebouw van de postdui venvereniging De Zwaluw bij. Zij werden welkom geheten door voorzit ter W. van Leuveren. Districtsbe stuurder J. Witmer uit Veenendaal schetste vervolgens in vogelvlucht de geschiedenis van de bond sinds de twintiger jaren. Hij wees op de moei lijke periodes na de beide wereld oorlogen en sprak zijn grote bewon dering uit voor het aandeel van de bouwers in de opbouw van ons land. Hij herinnerde daarbij ook aan de stakingen met ais doel een stukje welvaart te bereiken. „Al die jaren is het doel geweest: vechten voor je bestaan; en vandaag de dag lopen we te hoop om arbeidsplaatsen vei lig te stellen", aldus de heer Witmer. Hij constateerde dat het de Bond steeds beter ging, wat mede te dan ken was aan d? oudere leden. De districtc'.:-uurder zette vervol gens de jubrar'rsen in het zonnetje. De heer M:rr:l:ng en echtgenote kregen een bestek en namens de af deling verzilverde borrelglaasjes en Zeven leden van de afdeling Soest van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouw- en Houtnijverheid (Bouwbond NVV) zyn gehuldigd wegens lang durig lidmaatschap. De heer P. Grift kreeg de gouden speld (veertig jaar lid) en de heren T. v. d. Broek, A. Geytenbeek, J. Strumpel. A. C. Hendriks en J. Walet, de zilveren speld (25 jaar lid). De drie laatsten moesten verstek laten gaan wegens ziekte. Een bjjzonderc huldiging was er voor het echtpaar Meerding. dat al vijftig jaar lid is (en al in het bezit van zilveren en gouden speld) en nu een be stek kreeg aangeboden.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1