Brandweer had druk jaar met 156 uitrukken Culturele commissie wil Soest laten opnemen in „Beeldenroute" OPRUIMING BEHANG en VERF 20 tot 50 °|0 korting Peters bv SNACKBAR maaswinkel „Maatregelen gericht op bevordering van investerin gen zullen onvoldoende effect sorteren'' fgsm E.G.V.5ETÏEN DOE HET ZELF CENTRUM BAKKER De Sjah zoekt invloed in de Arabische wereld Huize „De groene Eekhoorn" Drie leden onderscheiden voor 12V4» jaar dienstverband fc. Bloemboeketjes van de week Schaap overleefde liondeaanval niet Mogelijk expositie in tuin van Braamhage Haal DIT WEEK-EIND in huis heerlijke KARBONADE 3,25 Tijdrede SGP Automaat gekraakt Geluiddemper vliegbasis defect Turk steekt landgenoot met mes Burgerlijke stand Voorzitter Kamer van Koophandel Amersfoort in nieuw jaarsrede Mogelijkheden voor open vcaturebestand in Soest Service van het Arbeidsbureau Hoek Molenstraat-Sleenhoffstraat Soest Telefoon 17875 Soester Courant van donderdag 16 januari 1975 Het bezoek van de sjah van Perzië aan Egypte en andere landen van de Arabische wereld is meer dan alleen maar een ceremoniële zaak. Perzië - en dat is vooral het werk van sjah Reza Pahlavi - heeft het verlangen in snel tempo een van de belangrijks te naties van de wereld te worden. Dit is niet zo maar een door een rote historie geïnspireerde droom, het is doelbewust gebruik maken van de mogelijkheden van het land. waar bij de sjah niet verbloemt dat hij vooral kijkt naar het voorbeeld Ja pan. Doelbewust heeft hij in de afgelopen jaren ernaar gestreefd binnenslands zoveel mogelijk uit de weg te rui men wat een snelle ontwikkeling in de weg kon staan, waarbij de strijd tegen het analfabetisme voorop stond samen met het verwijderen van de grofste vormen van feodaal gezag. Het zou onzin zijn te beweren, dat dit ontwikkelingsprogramma is ge weest van louter sucessen; die niet geringe oppositie vooral onder stu denten in en buiten Perzië toont wel anders. Maar ontegenzeggelijk is vooruitgang geboekt. En de enorme kontrakten over de levering van fa brieken, kerncentrales en wat al niet. vooral met Frankrijk, tonen eveneens dat de sjah zijn olierijkdom beslist wenst te beleggen in wat zijn land ekonomisch sterker maakt. En onaf hankelijker. ZeLfs terwijl die ekonomische uit bouw nog maar ten dele is verwe zenlijkt en ten dele in het stadium is van zeer wel te realiseren plannen, uit de ekonomische macht zich ook politiek. In dit opzicht verschilt Per zië van de andere landen in de om geving door de mogelijkheden die het heeft door de oliemiljarden. De sjah heeft de bevolking om te in dustrialiseren op zo'n schaal dat zijn afhankelijkheid van de grote indus trielanden gering kan zijn. Saoedi- Arabië bijvoorbeeld streeft er even eens naar industrieën te bouwen om ook aan de kost te komen als de olie eens niet meer vloeit, maar het is •dun bevolkt en kan in dit opzicht nooit zo veelzijdig zijn als nodig is. Wat ondanks hun rijkdom nu vele olielanden onaangenaam treft is, dat ze voor menig produkt aangewezen zijn op hetzij de industrieën van het westen, hetzij die van de Sowjet- Unie. Egyptes onaangenaamheden met Mos kou bijvoorbeeld hebben voor een be langrijk deel betrekking op de le verantie van reserve-onderdelen en vervangend nieuw materieel voor het leger. De sjah van een Perzië met vele gelijklopende belangen en een uitgebreide industrie kan voor de Arabische wereld daarom van groot belang zijn. En de toenaderingspo gingen vanuit Teheran worden daar om ook welkom geheten in de Ara bische wereld. Omgekeerd is het voor de sjah niet onbehaaglijk niet slechts gezien te worden als de heerser van een" enkel land, hoe belangrijk dit ekonomisch overigens ook is, maar als de voor man van een belangrijk deed van de wereld. Het is een ontwikkeliing die de grote man in de Arabiche wereld, koning Feisal, ook niet ongaarne ziet; zo kan de invloed van de Sowjet-Unie nog verder teruggedrongen worden. De VS tekende ook geen bezwaar aan: de sjah heeft traditioneel vriendschapsbanden met de werster- se wereld en zijn grootscheepse in vesteringen in het westen - opkopen van een groot deel van het West- d-uitse Krupp-concern bijvoorbeeld - verzekeren dat hij er belang bij houdt die goede relaties intact te houden. De enigen die de ontwik kelingen met zorg bezien zijn, be halve da russen de Israëli's. Tot dusver deed de sjah met hen zaken en leverde hij vooral de on ontbeerlijke olie. Of dat zo blijft als de sjah zich vereenzelvigt met de Arabische zaak - en het cadeau doen van straaljagers aan Jordanië duidt daarop - is voor Israël een angstige KANTMAN Is dai huis misschien van u Soest ligt in een gordel van groen. Een bevoorrecht plekje om te wonen. "Want groen wordt schaars in Nederland. Dat weten we allemaal. Maar trekken we daar ook de konsekwenties uit? Besef fen we eigenlijk wat we verkopen als v;e ons huis-in-het-groen te koop aan bieden? De praktijk wijst uit van nau welijks of niet. Huizen zijn huizen, zo wordt geredeneerd. En dat is niet reeël. Want huizen in de groene zone zijn anders dan huizen in een doorsnee omgeving. Ze moeten dus ook anders worden verkocht. Met de aandacht die ze verdienen. Aan de kopers die ervan dromen. En tegen de meerprijs die ze waard zijn. Zo is dat. Vandaar dat u sinds kort te-koop borden ziet met een groene eekhoorn erop. Daar hebt u dan zo'n huis dat niet simpelweg als huis, maar als woonplekje-in-het-groen verkocht gaat worden. De huidige bewoners helpen wij intussen bij hel zoeken naar een andere woning. Via een nieuw infor matiesysteem kunnen wij namelijk veel vertellen over mogelijkheden en situa ties elders. Een extra service. En wat uzelf betreft: het is verstandig nü al met Peters te gaan praten, ook ais u pas over enige tijd aan verhuizen toe bent. Peters voert een groene eek-, hoorn in zijn schild. Hetgeen betekent dat uw woning in de groene zone met égards wordt behandeld. voor wonen in de groene zone Ossendamweg 15 Soest/02155-16251 Drie brandweerlieden, lid van die Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest, zyn door de burgemeester onderscheiden met medaille en oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en van de Vereniging van Brandweercommandanten voor hun 12'/s-jarig dienstverband. Zjj werden dioor de burgemeester; de voorzitter van de vereniging dokter Buss en de commandant, de heer Groart gelukgewenst. Dat gebeurde allemaal tijdens de jaarlijkse januari-avond, de feestavond met koudbuffet en muzikale omlijsting van het Flevo-combo, die afgelopen zater dagavond in de brandweerkazerne gegeven werd. Commandant Groart heette zijn man- men met hun vrouwen welkom en hij had bijzondere woorden van wel kom voor de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften en haar echtgenoot, voor de district-in specteur, de heer Paschier en het buitengewoon-lid de heer B. J. Bux- torf. Dank bracht hij aan de ge meente voor de in het afgelopen jaar verleende steun, die hij hoopte ook dit jaar te mogen ontvangen. Alhoe wel hij nog wel enige wensen had. zei hij zich te realiseren dat er „an dere tijden" aangebroken waren en dat er bezuinigd zou moeten wor den. De heer Groart memoreerde vervol gens enkele spectaculaire zaken uit het afgelopen jaar; de verontreini ging van de Eem door 300.000 ton olie, de brand van de stal bij de boerderij van de heer Hofslot, en de gasontploffing bij het vormingscen trum In de Ruimte aan de Klein Engendaalweg. Men was in het voor bije jaar in totaal 156 maal uitgerukt. Dikwijls betrof dat hulpverlening, zelfs voor een kind dat zich in een toilet had opgesloten. Ook dit jaar was men al acht keer in aktie ge komen, steeds voor hulpverleing, niet een keer voor brand. Met de regio bestonden bijzonder goede kontakten die voor verdere uitdieping in aan merking kwamen. De heer Goart be sloot met alle aanwezigen een voor spoedig nieuwjaar te wensen. Ook de burgemeester wenste het korps een voorspoedig jaar. Soest kon trots zjjn op de vrijwilligers, die steeds in aktie moesten komen voor hulpverlening. Daar hoorde uiteinde lijk ook de olieramp toe en zjj ont hulde dat de rekening voor deze aangelegenheid aan de provinciale overheid gepresenteerd zou worden. Zjj begreep dat het korps nog wen sen had en zij zei er waardering voor te hebben dat men begrip had voor de moeilijker wordende economische situatie. Desondanks zou er voor ge zorgd worden dat het materiaal in orde zou blijven en aangepast aan de eisen des tjjds. Na de heren E. v. d. Baan, J. van Dasselaar de onderscheiding opge speld te hebben (de derde man, de heer H. Zegwaard ontbrak wegens familieomstandigheden) had de bur gemeester voor commandant Groart nog een foto van de kortgeleden ge houden nieuwj aarsbij eenkomst in Soesterberg, die door de commandant in uniform bezocht was „mogelijk tot ergenis van raadslid Visser", die zich in een krantenartikel misprijzend uitgelaten had over dit vertoon. „Als u hem al heeft, kunt u hem misschien aan de heer Visser geven", aldus de burgemeeser. Het officiële gedeelte van de avond werd besloten met enkele woorden van de voorzitter van de vereniging, dokter R. E. H. Buss. Hij wees op de komst van de nieuwe ambulance, waarvoor, in verband met de inrich ting, belangstelling bestond in de re gio. De heer Buss zei nog steeds blij te zijn met de vrijwillige inzet van de leden, al bestond er dan een mo gelijkheid de binnenkort in de regio een onkostenvergoeding ingesteld zou worden. Al zou dit jaar mogelijk een jaar van problemen worden, hij hoop te dat die gerelativeerd zouden kun nen worden en dat hij hen zodoende nog vele jaren lovend zou kunnen toespreken. Jaarverslag Uit het jaarverslag over 1974. blijkt dat de vereniging per 31 december 1.1. 2 cre-leden telt. te weten oud burgemeester Bentinck en de heer L. Eijgelaar; 2 buitengewone leden, de heren B. J. Buxtorf en H. J. Vos. 43 werkende leden en 2 adspirant- ledcn. De werkende leden zijn onderver deeld in één commandant; één plaats vervangend commandant c.q. adj.- hoofdbrandmeester le klas; één adj.- hoofdbrandmeester le klas; 3 adjunct hoofdbrandmeesters; 4 onderbrand meesters; 17 hoofdbrandwachten; 10 brandwachten le klas; 7 brandwach ten 2e klas en één adspirant brand wacht in opleiding. Het korps beschikt over 1 MLD- tankautospuit, inhoud tank 2000 liter; 1 MLD inhoud 3000 liter; 1 H.D.- tankautospuit inhoud 3000 liter; 1 materiaal-rampenwagen; 1 motor- spuit; 1 landrover-trekker; 1 poeder aanhanger capaciteit 250 kg droog- poeder; 1 schuim-aanhanger; 1 lad derwagen (maximum uitschuif 32 meter); en 1 manschappen VW-bus. In réserve is nog één HD-tankauto- spuit inhoud 3000 liter en voor oefe ning en opleidingen één autospuit. In het verslagjaar is veel aandacht besteed aan preventie-oefening en instruktie op de lagere scholen en preventie-kontrole bij bejaardente huizen, pensions e.d. Op de direkte- al armlijn verbinding zijn thans 13 gro te instellingen aangesloten; een tien tal aansluitingen zijn neg in voorbe reiding. De capaciteit van de alarm installatie is 30, waarna verdere uit breiding nog mogelijk is. In het verslagjaar waren er geen heidebranden geweest; wel ruigte- en bermbrandjes. Bij drie bosbranden ging in totaal 900 m2 bos verloren; in 1973 was dat 9700 m2. De direkte brandschade in 1974 be liep een bedrag van 409.135 gulden; in 1973 was dat 160.155 gulden. Het aantal ondergrondse brandkra- nen steeg van 419 naar 436 stuks. Met de 54 welke zich op particuliere terreinen bevinden, telt Soest nu 490 brandkranen. Er werd 156 maal uitgerukt; 19 keer voor binnenbranden; 13 keer voor vuilnis-, afval- en sloopbranden9 maal voor berm- en ruigtebrand; 5 maal voor uitslaande brand; 4 keer voor schoorsteenbrand', 3 keer voor bosbrand; 3 keer voor autobrand; 2 keer voor dakbrand; 1 keer voor bromfietsbrand; 1 keer voor buiten- brand en drie keer voor bijstandsver lening. Bovendien nog 83 keer voor hulpverlening; 6 keer voor loosalarm en 4 keer voor valsalarm. Als brandoorzaken worden genoemd 13 keer spelen met vuur; 5 keer vuur in stortkoker; 5 keer ook brandstich ting; 3 keer sluiting in bedrading; 1 keer vuur uit trein; 4 maal vervui ling rookkanaal; 1 keer statische elektriciteit en 1 keer vissenkom als brandglas. Verder gasexplosie, defec te wasautomaat, papieropslag tegen kachelpijp, laswerkzaamheden, defec te thermostaat enz. De hulpverlening betrof onder meer defecte lift (35); wateroverlast (15); openen deur (10); schoonmaken weg' dek (6); stormschade (3); dier uit boom halen (2); olie uit rivier pom pen (2) en auto in winkel gereden (1). Ook staat daarbij vermeld „vuilnis emmer van dak halen". De „kostbaarste" brand die bjj de heer Hofslot aan de Peter v. d. Bree- merweg, waar de schade 140.00 gul den bedroeg. Dan volgen „In de Ruimte" 125.000 gulden; binnenbrand woonhuis Krommeweg 80.000 gulden; Zonnegloren 30.000 gulden; schuur Vosseveldlaait 9000 gulden; T.V.-ap paraat Molenschot 7500 gulden; 5000 gulden kantine Bosstraat; en Van Arkelinstituut 2500 gulden. In het verslagjaar werden bij meer dere evenementen bewakingsdiensten ingesteld. Daaraan namen in totaal 34 man deel, die tesamen 5321/* man uur in aktie waren. In 1974 werd in „werktijd" 10 maal alarm gegeven met gebruik van vijf codes of meer. De gemiddelde opkomst was ruim 19 man. 15 maai werd alarm gegeven met gebruik van 5 codes of meer buiten werktijd. Daarbij was de ge middelde opkomst ruim 25 (hoogste 35, laagste 20 man). Hoofdbrandwacht E. v. d. Baan ont vangt de oorkonde voor 12V*-jarig dienstverband uit handen van de burgemeester. Foto: Herman van Dam Namens tien Soester bedrijven zijn vandaag bloemboeketten bezorgd bij de familie E. van 't Net, Schrikse- laan 59; de familie A. C. Bervoets, Pelikaan-weg 28; de famiLie C. A. Steendijk, Barolottilaan 16; de fa milie G. Rietveld, Gallenkamp Pels- weg 9 en de famiLie A. M. van As ten, Gallenkamp Pelsweg 31. Aan deze wekelijkse bloemenhulde werken mee: Slagerij Van Asch, Van Weedestraat 66; Wijnhandel Brouwer, Steenhoffstraat 66; Juwelier Colico. Van Weedestraat 9b; Banketbakkerij Dogterom. Torenstraat 6; Homee Spiekersjop, Steenhoffstraat 66; Bar 't Luykje. Steenhof fstraat 47: Bloe menmagazijn Oranjezon, Torenstraat 13a; Algemene Bank Nederland. Van Weedestraat en Soesterbergsestraat; Pannenkoekenboerderij De Smickel, Lange Brinkweg en de Soester Cou rant, Van Weedestraat 29. Een schaap in een weiland op de hoek Wieksloterweg en de Dorrestein- weg heeft een aanval van een ge muilkorfde hond niet overleefd. Al hoewel het dier niet gebeten kon worden, zijn de emoties hem waar schijnlijk te veel geweest want hij overleed ter plaatse. De eigenaar van de hond zal de eigenares van het schaap schadeloosstellen, De leden van de commissie culturele zaken st>aan niet afwijzend tegenover het voorstel dat uit De Bilt komt, om Soest op te nemen in een beelden- en monumentenroute annex ANWB-fietsroute, die mogelijk georganiseerd zal worden in verband met de lustrumtentoonstelling van monumentale beeld houwkunst en kleinplastieken beeldten in De Bilt. Deze tentoonstelling wordt daar jaar lijks georganiseerddit jaar voor de tiende keer. Vanwege dit tweede lus trum wordt overwogen de tentoon stelling te koppelen aan 'n fietsroute van ongeveer 45 km., door de pro vincie Utrecht, langs gemeenten die dan inhaken op de Biltse tentoon stelling. In princiepe voelde de Soester cul turele commissie daar alles voor. zij het dat men de organisatie nog te vaag vond en eigenlijk over meer informatie wilde beschikken. Moch ten deze plannen werkelijkheid wor den, dan zal men gaarne gevolg ge ven aan een wens van de bewoners van Braamhage (die in vergadering van de commissie door bestuursle den van de Soester Gemeenschap kenbaar gemaakt werd) in de tuin van het bejaardencentrum beelden te plaatsen. Als alternatieve expo sitieplaats werd het Nassauplantsoen genoemd. Wel was men van mening dat de kosten voor de gemeente de 1000 gulden niet teboven mochten gaan. terwijl men ook dacht aan het inschaklen van de plaatselijke VVV bij de organisatie. Wat de lengte van de fietsroute betreft heeft men het volste vertrouwen in de ervaren heid van de ANWB. Voor deze expositie in groot ver band zijn door de organisatoren een fors aantal gemeenten benaderd; on dermeer Bun-nik, Driebergen, Doorn. Zeist en Utrecht en verder Abcoude. Breukelen, Baam, Hilversum, Laren. Loenen. Loosdrecht, Maarssen. Maar tensdijk. Vleuten-Dc Meern. Neder- horst den Berg en Westbroek. De organisatie kan op een positieve opstelling van Soest rekenen. Wat dc eigen gemeente betreft is de commis sie culturele zaken alsnog van me ning dat op het Nassauplantsoen een „grootschalig" beeld moet worden ge plaatst. Men wijkt daar af van de op vatting van het college van burge meester cn wethouders dat het plant soen zich beter leent voor een aantal kleinere beelden cq. plastieken. De sub-commissie aankoop kunstwerken adviseert de Soester kunstenaar Ze- gers een opdracht te verstrekken. Voor het beeld bij de sportzaal De Bunt aan de Ossendamweg is inmid dels een schetsontwerp gereed ge komen voor de Sokkel. Het zal ver vaardigd worden van bielzen en hei- dekeien. Kost verloren weg-hoek Laanstr, Telefoon 14913 ELKE DONDERDAGAVOND PINTAVOND Wü verzorgen tevens uw feestjes en partijen. Maandag 20 januari a.s. zal ds. G Blom, Chr. Geref. predikant te Meer kerk, voor de Afdeling Soest van de S.G.P. een tijdrede houden. Aanvang 19.30 uur, in het kerkgebouw der Ger. Gemeente, Dalweg 44. Ook vrou wen zijn welkom. De automaa't bij sigarenhandel R. aan de Koninginnelaan werd weer eens gekraakt. De schade was gro ter dan de buit. Die bestond uit vier pakjes sigaretten en drie pakjes con dooms. In totaal was er nog geen vijftien gulden mee gemoeid. De geluiddemper op de vliegbasis Soesterberg, die gebruikt wordt bij het proefdraaien van de motoren van de Phantom-straaljagers, is defect ge raakt. Reparatie zal enige weken in beslag nemen. Zolang de installatie niet gebruikt kan worden, zullen de straaljagers in de openlucht gestart worden en zal het proefdraaien plaatsvinden in de omgeving van de spoorlijn Amers foort-Utrecht, ter hoogte van camping De Zpom. Vooral in Soestduinen zal daarom van geluidsoverlast sprake kunnen rijn. Het euvel betreft dé watersproeiin- stallatie en zal door een Nederlandse firma gerepareerd worden. Er zul len geen „weken", maar „dagen' meegemoeid zijn. Dankzij snel ingrijpen door de direc tie van het pension „Het Witte Huis" kon een vechtpartij tussen twee Tur ken in de kiem worden gesmoord. Dat nam niet weg dat een van de twee vechtersbazen met een mes in borst en buik werd gestoken. De man werd naar ziekenhuis Zonnegloren gebracht waar bleek dat de verwon dingen niet van te ernstige aard wa ren. De ruzie ontstond doordat de 34-jarige B.D. het niet eens was met de plaats waar de 33 jarige M. O. enige koffers neerzette. D. gaf daar op de eerste klappen en O. stak daar- volgens met het mes. C. werd inge sloten; de politie heeft de zaak in onderzoek. I d«n blieklaan 35 soast tal. 13991 of 14550 MACHTIC EIKEN PUUR NATUUR GEBOREN: Paul Maurits, zoon van W. J. Slie- drecht en M. M. van Voorthuizen Monique Adriana Odilia, dochter van J. M. Maarschalkweerd en M. E. de Jongh Peter, zoon van P. Doorn bos en H. G. Nijland Alexander Aifred, zoon van T. A. L, Meijer en F. D. Trib Patrick Wilhelmus, zoon van D. W. Tolboom en C. Pieper Jan Hendrik, zoon van H. J. van Homoet en S. H. Loo. ONDERTROUWD: René Remmelzwaai en Johanna Ma ria Theresia Jepkes. Klaas Jo- hannes Dekker en Harrhtien Klazina Weivering. Floris Arno-ldus Karei Vorderhake en Hillegonda Maria Wes- terveld. Hendrikus Cornelis Johan- nes Schriekenberg en Maria Adriana Biemans. GEHUWD: Gijsbert Isaac van Ginkel en Adriana Alida Elemans. Ernst Conrad Ale xander den Hartog en Carolina van den Broek. Albert Kieft en The resia Maria Hurenkamp. OVERLEDEN: Arnoldus Johannes Roest, echtgenoot van G. P. M. Dijkman. Maria An na Helena Mol. echtgenote van P. G. Smit. Josina Maria Johanna de Groot, weduwe van H. Feelders Adolf Coor engel, gehuwd geweest met H. C. van Muijen- Elisabeth Cornelia Helena Hompel. Theodo- rus Hendrikus van Dijck. echtgenoot van C. J. A. van Limburg Brouwer. In z(jn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken, drs. A. J, de Groot, enkele staaltjes van moeilijk Nederlands ten beste geegeven. In zijn toespraak kwamen woorden voor als „strukturele component": „forse achteruitgang in reële termen"; „geografische en functionele arbeidsmobiliteit"; „relatief geringe effectiviteit van de omscholingsmogelijkheden"; „de geringe stuc- turele component in de werkloosheid". Uit een en ander blijkt evenwel, dat de voorzitter bijzonder bezorgd Is over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt en met name ook het onderne mersklimaat. „Alhoewel de financiële injejetie van 3'/t miljard ter aan zwengeling van de conjunctuur op zichzelf bezien een verheugend feit is, geeft de verdeling daarvan over de verschillende bestedingscomponenten m(f aanleiding tot het plaatsen van enkele kanttekeningen", aldu6 de heer De Groot. De impulsen die aan de bouw gegeven zullen worden achtte h(j po sitief; naar zijn overtuiging echter zullen de maatregelen gericht op bevor dering van de investeringen onvoldoende resultaat hebben. schouwing moest worden onderwor pen en dat het begrip „passende ar beid" ruimer gein terp reteerd dien de te worden. Na gewezen te hebben op de gerin ge arbeidsreserve in de regio in ver gelijking met heel Nederland en de tendens tot werkloosheid in het bij zonder in de bouwsector, zei de heer De Groot, dat de Kamer voorstan der bleef van een selectief vesti gingsbeleid en van collectieve be drijfsterreinen. Daarbij was wel een intergemeentelijk gecoördineerde aanpak, alsmede een periodieke ac tualisering van het cijfermateriaal gewenst. Ter stimulering van de bouw zou mogelijk gewerkt kunnen worden aan de -totstandkoming van het huisves tingsproject voor buitenlandse werk nemers in Amersfoort; aan de reali sering van een parkeergarage aan de Koesteeg te Amersfoort en aan de opvoering van de woningbouw in de regio Eemland. Wat dat laatste be treft merkte hij op: „Overigens is het frappant dat juist in die gemeen ten die zich in de achter ons lig gende periode van hun taakstelling op het vlak van de woningbouw hebben gekweten (w.o. Soest) meer en meer stemmen opgaan, met na me buiten de sfeer van het lokale bestuursapparaat, die aandringen op een beperking van de woningbouw". Hij wees de protesterenden op het feit dat in Eemland nog steeds een woningtekort-situatie is en dat bo vendien de consequentie van een dalend geboortecijfer niet persé voor iedere regio behoeft op te gaan. Gaarne ondersteunde hij juist de ge dachte om geheel Eemland het eli- ket „groeikerp"" te verschaffen. Vervolgens spraak de heer De Groot over de bedrijfsresultaten, o.m. van de detailhandel; het op stapel staan de winkeLpIamningsonderzoek; de verkeers- en vervoerssituatie in de regio, waarbij hij o.a. aandrong op de spoedige aanleg van een tweede brug over de Eem en de noodzaak van de realisering van Rijksweg 28 tussen Utrecht en Amersfoort. Na enige woorden aan het onderwijs gewijd te hebben besloot de heer De Groot: „Een intensieve en harmo nische samenwerking met provinciale overheid, het Samenwerkingsorgaan Eemland, gemeentebesturen en orga nisaties van het bedrijfsleven acht de Kamer in het kader van haar inbreng bij het te voeren seciaal- economisch bel'eid in de regio een belang van de eerste orde. Evenzo de intensivering van de samenwer king met onze zuster-Kamer in de provincie Utrecht als ook met de Kamers van het Gooi en de Noord- West Veluwe. Drs. A. J. de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel. „Immers", aldus de heer De Groot, „weliswaar is de investeringsaftrek op bedrijfsgebouwen verruimd, doch op dit vlak blijft nog het een en ander te wensen over. Ik denk daar bij aan het verlagen van de btw en de vennootschapsbelasting, fiscale in strumenten ter bevordering van de technische investeringen en de mo gelijkheid om af te schrijven op ba sis van vervangingswaarde. Deze laatste faktor is in het verleden een vah de oorzaken voor een teruggang van het investeringsniveau geweest". Hij meende dat de ipvesteringsbe- ereidheid bovenal afhankelijk was. van vertrouwen en continuiteit van het overheidsbeleid en ook sterk ge diend bij een goed overleg tussen werkgevers en werknemers. Hij be treurde het daarom dat er geen cen traal acooord tot stand' was gekomen en hij sprak de wens uit dat bij het overleg op bedrijfstakniveau, het be sef dat een beteugeling van de kos- tenin flati e in het belang van alle partijen is, de boventoon zou voe ren. De heer De Groot koesterde niet de illusie dat de harde kern in de werkloosheid spoedig zou worden gereduceerd, maar wel was het zijn opvatting dat door een toename van het investeringsniveau de groei van de werkloosheid kon worden inge damd. Sprekend over de inschakeling van de structuurwerklozen, meende de heer De Groot, dat de bestaande migratie-regeling aan een nadere be- Bij het gewestelijk arbeidsbureau te Amersfoort zijn plannen gereed om in Soest een duplicaat te plaatsen van het zogenaamde open vacature bestand. Dit „bestand" is ook in het kantoor te Amersfoort aanwezig. Deze voorziening houdt in. dat men geheel vrijblijvend, zonder bemid deling van personeel van het ar beidsbureau en ook zonder dat men bij het arbeidsbureau staat inge schreven, inzage krijgt van een goed bijgehouden kaartsysteem van vaca tures, niet alleen in het gewesjt. maar ook daarbuiten. Van het bestand wordt in Amers foort druk gebruik gemaakt en het plaatsen van een dupldkaat-systeem in Soest moet gezien worden als een service aan allen die van werkkring willen veranderen danwel werk zoe ken. De plannen zijn, voorwat de organi satie betreft, rond; het wachten Is op de financiële middelen, die door de overheid beschikbaar gesteld moe ten worden. Zodra die medewerking er is, zal uitgezien worden naar een lokaliteit daarvoor. j*. ^HGELSE JUWELIER horloge» SOESTDUK REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-14785

Soester Courant | 1975 | | pagina 5