moeilijkheden in Zonnegloren leiden tot onmiddellijke schorsing anesthesist openden met geslaagd „Kielenbal" „Zolang een gemeente haar bouwplannen nog volkomen afstemt op de nood van de eigen bevolking, moet ze niet worden tegengewerkt" Donderdag 23 januari 1973 53e jaargang no. 22 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest ICiireau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Bestuur heeft volledig vertrouwen in de specialisten van het ziekenhius ^atre ^no^en CDA-gemeenteraadsfractie vraagt onderzoek om markt te verplaatsen Nieuwjaarsrede van de burgemeester NOODZAAK TOT GEZAMENLIJK OVERLEG Vleesverkoop Baksteen door winkelruit Pony verdwenen SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Versehjjnt Iedere donderdag Spanningen in het menselijk vlak tussen de chirurgen van Zonnegloren en de anesthesist, dr. M. Zvonar, hebben begin deze week geleid tot de schor sing met onmiddellijke ingang van de anesthesist. Er loopt een kort geding door dr. Zvonar tegen het ziekenhuisbestuur aangespannen, dat volgende week woensdag, 29 janauri, dient voor de president van de rechtbank te Utrecht. De reeds lang lopende kwestie werd deze week in de openbaarheid ge bracht door een landelijk dagblad. Men kan van mening verschillen over het tijdstip waarop dat gebeurde; vast staat nu dat het bericht onrust heeft veroorzaakt bij de patiënten en bij ellen die op de een of andere manier jnet het ziekenhuis te maken hebben. Die onrust had mogelijk voorkomen kunnen worden indien gewacht was op de behandeling van het kort ge ding bij de rechtbank, tien dagen la ter. Temeer had onrust voorkomen kun nen worden omdat de directeur van Zonnegloren, dokter J. W. D. Berkel- bach van der Sprenkel ons vertelde het resultaat van het nu lopende on derzoek „in alle rust en vertrouwen" af te wachten. Nadrukkelijk stelt dokter Berkelbach dat het niet om de medische kwali teiten van de anesthesist gaat; „die staan boven alle kijf en de medische kwaliteiten van de anderen zijn ge noegzaam bekend". „Als er ongelukken gebeurd zouden zijn", zo zegt dokter Berkelbach, „dan worden die meestal wel bekend. Wij zijn daarom niet zenuwachtig en zul len uiteraard zeer nauwlettend blij ven toezien op de gang van zaken ten aanzien van de patiënten". Da controverse tussen anesthesist en chirurgen is van oudere datum. Daar over verstrekte dokter Berkelbach geen informatie, omdat dat „onder de rechter" is. Er is nu sprake van, enerzijds de klachten bij de officier van justitie. Concreet gaat het bij de klachten om twee gevallen, waarbij operatiefOuten van de chirurgen ge leid zouden hebben tot de dood van patiënten. Deze klachten zijn in onderzoek bij de inspecteur van de volksgezond heid en het resultaat van dit onder zoek wacht de directie van Zonneglo ren in alle rust en vertrouwen af. In verband met dat onderzoek bestaat er al enige maanden zeer nauw en gere geld contact tussen inspecteur en di rectie van het ziekenhuis. De schorsing met onmiddellijke in gang is een gevolg van alle publici teit die nu rond dit conflict is los gebarsten. „De operaties gaan door. Er is ge zorgd voor assistentie van gekwalifi ceerde anesthesisten, die ook voor heen als waarnemers voor dr. Zvonar in Zonnegloren gewerkt hebben. Zy zjjn op het operatieteam ingespeeld en komen derhalve niet op „vreemd terrein", aldus dokter Berkelbach. Wat de controverse betreft meent de directeur van Zonnegloren dat niet juist is aan te geven, wanneer dat begonnen is. Het is een geleidelijk proces geweest dat plots escaleerde. Op 18 december werd dr. Zvonar met ingang van 30 jimi 1975 het con tract opgezegd „op grond van gewich tige redenen". Een en mider werd mede veroorzaakt door de formele klacht die de anesthesist op 11 no vember van het vorig jaar indiende tegen zijn collega's de chirurgen. „Bestuur, directie en medische staf bestrijden de lezing van dr. Zvonar. Wtf hebben er een andere opvatting ovér. Het bestuiir heeft volledig ver trouwen in de specialisten die in Zonnegloren werken", aldus dokter Berkelbach. „Door alle publiciteit, die ook de patiënten bereikt, is nu de si tuatie onhoudbaar geworden; vandaar de onmiddellijke schorsing". Communiqué Het bestuur van Zonnegloren heeft kennis genomen van de publicaties betreffende de in het ziekenhuis ge rezen moeilijkheden. Het bestuur acht het onjuist op dit ogenblik, hangende het kort geding, in te gaan op de door of namens dr. Zvonar gepubliceerde beschuldigin gen. Uiteraard zullen bij de behandeling in kort geding alle terzake dienende gegevens worden verstrekt. Het bestuur stelt het evenwel op prijs zijn volledig vertrouwen uit te spre ken in de overige in het ziekenhuis werkzame specialisten. Met name ziet het bestuur met vertrouwen de uit slag tegemoet van het onderzoek dat werd ingesteld naar aanleiding van de onlangs door dr. Zvonar gedane aanklacht, nadat de overgrote meer derheid van de medische staf het vertrouwen in hem had opgezegd. Deze aanklacht had betrekking op ge beurtenissen die zich omstreeks maart en augustus 1974 in het ziekenhuis zouden hebben voorgedaan en waar over dr. Zvonar vóór november 1974 nimmer had gerept. Als gevolg van deze publicaties zijn de tegenstellingen zodanig toegespitst dat daardoor een goede samenwer king tussen dr. Zvonar en de overige specialisten ernstig gevaar zou kun nen lopen. Het bestuur heeft zich daarom genoodzaakt gezien dr. Zvo nar met onmiddellijke ingang te schorsen. In de waarneming van diens werk zaamheden zal worden voorzien. DE HARRE KNOLLFM Het kielenbal van de Narre Knollen was een succes. De stemming was groots; Prins Wulf op de schouders. Foto Herman van Dam Naar aanleiding van de laatst gehou den politieke soos te' Soesterberg, waar de heer E. Moffie, ondermeer nemens de georganiseerde standwer kers, vragen stelde over de organisa tie van de weekmarkt in Soest en daarbij ook de plaats waar de markt gehouden wordt als een „berenkuil" betitelde met het oog op de vele ver keerstechnische gevaren, heeft de CDA-raadsfractie een viertal schrif telijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. 1. Heeft het door uw college, in de begrotingsvergadering van 18 de cember 1974 toegezegde onderhoud met de vereniging voor de ambu lante handel en/of de vereniging van iiwndwerlv^rs, reeds plaatsge had en zo ja, met welk resultaat? 2. Is uw college bereid om de moge lijkheid te onderzoeken of de weekmarkt in Soest een grotere omvang moet krijgen en zo ja, waar in Soest moet dan de week markt plaats vinden? 3. Is het juist, dat op de markt in Soest, zowel als te Soesterberg, geen ,plaats(en) is/zijn gereser veerd voor standwerkers? 4. Indien vraag 3 bevestigend door u wordt beantwoord, wat is daar van de reden? De Soester Karnavalsveremiging D>e Narre Knollen hebben vrijdag j.1. met 125 van hun 220 leden een bijzonder gezellig Kielenbal gehouden. Het res taurant van het Natuurbad was goed bezet toen rond half tien Prins Wulf de Eerste en zijn Raodl van Elf hun opwachting maakten. De stemming, die dank zij ht Go-Go-kwartet vaoi Kick de Jong al goed op peil was, steeg tot karnavalshoogte toen na het onderscheiden van verschillend^ verdienstelijke personen de Soes ter Kamavialssch lager 1975 word geoefend: „In Soest zijn Narre Knollen" op dJe muziek van „Maerietje". Prins Wulf de Eerste ridderde ver volgens zijn voorgangers, de jarige ex-Prins Knol en ex-Prins Leut, wel ke laatste bewees nog steeds goed in vorm te zijn, gezien zijn analyse van een Narre Knol, welke hij als een groot Buutreedner ten beste gaf. Na deze in karnavalsvorm gegoten offici.He handelingen, en4 een goed debuut als Hofkapel van PVO, kon het niet anders of de Soesters moes ten aan het hossen en menigeen heeft al ervaren, voor het karnaval nog wat aan zijn of haar vorm bij te moeten schaven. Afijn, de stemming zit er ïn ieder geval wel weer in. De Narre Knollen organiseren ook diit jaar weer een karaavalsoptocht. Daarvoor zijn de eotste aanmeldingen van deelnemers al binnen, terwijl er ook al meerdere toezeggingen gedaan werden. Wat in Soest veelal ontbreekt zijn de individuele deelnemers aan di't on ontbeerlijke karnavalsfestijn; de uit- beelders van plaatselijk of landelijk beken'de figuren c.q. schertsfiguren, uit welk tijdperk ook; de „Barten van de Melm", de „Den Uyl-en", „Van der Stoelen", de Sheik's al dan niet met olie, lopende knollen en wat aan fantasierijke figuren maar op te brengén is. Deze apartelihgen en alle andere groepen van plaatselijke verenigingen en ondernemingen, bedrijven, clubs en klübjes, buurtgenoten en wat dies meer zij, kunnen of moeten zich in verbinding stellen met de even on ontbeerlijke optochtcommissie waarin zitting hebben Henk Hagen, Korte Brinkweg 1, Wim van Doorn, Mid delwijkstraat 24 en Piet Catsburg, Beukenlaan 7. Zij horen en noteren graag en mits 't „eralleimaalmeedoorkan", mag alles meedoen. Ten behoeve van de statis tieken, het opheffen van eventuele problematieken enz. moet deelname wel even gemeld worden opdat alles in banen, desnoods goiette-banen, ge leid kan worden. Individuele en groeps musici zijn ook wellkom. De optocht word't gehouden op zater dag 8 februari a.s. Dames en heren, Ik moet U zeggen dat ik toch soms wel wat moeite heb met het houden van een riieuwjaarspraatje in de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar, vooral als die pas halverwege de maand valt. Velen van ons hebben elkaar sinds 1 januari al vele malen de hand geschud, hetzy met begeleiding van het traditionele glaasje en het even traditionele hapje, hetzij omdat ons gewone werk ons by elkaar bracht. Maar nogmaals van deze plaats veel goeds in 1975, voor U persoonlijk, voor al diegenen die U het meest dierbaar zijn, en veel sterkte voor Uw werk, Uw dagelijks werk én Uw werk als gemeenteraadslid, in het nieuwe jaar. Mag ik daarbij vooral insluiten de ons zo kritisch volgende en dus corri gerend werkende vertegenwoordigers van de schrijvende pers, zij die q.q. hier steeds aanwezig zijn en al diegenen die de publieke tribune plegen te bezetten en ons werk hetzij met instemming, hetz\j met afkeuring - dat hangt van het onderwerp én de betrokkenheid af - begeleiden. U hebt op Uw tafel gevonden het vertrouwde cijfermateriaal, waarin U voor een klein gedeelte het wel en weo van de gemeente weerspiegeld ziet. Het inwonerstal steeg slechts met 440 vorig jaar met 338. Het is niet veel en ik aarzel of ik nu zeggen moet dat ik me daarover verheug dan wel dat het me een beetje'teleurstelt. Ik neig in déze fase van de opbouw van onze gemeente, waarin het hoog tijd wordt ons ctenrale voorzieningenpakket een beetje te kunnen opvijzelen, nog naar het tweede, naar de teleurstelling. En ik zeg uitdrukkelijk deze fase, omdat ik niet graag aangezien wil worden voor één van die burgemeesters over wie men al dan niet terecht roddelt dat ze hun gemeente alleen maar groot zouden willen maken. Gelukkig heeft een burgemeester in het tegenwoordige tijdsbestek niet zo erg veel in te brengen. Het aantal woningzoekenden in d£ gemeente Soest is schijnbaar dit jaar enorm toegenomen, van 958 tot 1444. Maar de verontrusting over dit grote aantal is niet erger dan vorig jaar. Integendeel. Want als U het aantal ziet, vemeld onder hen die een betere of een grotere woning wensen te be trekken, dan is deze categorie geste gen van 297 tot 702. De plannen die óf in uitvoering zijn óf „in de startblokken" staan, openen voor vele van onze inwoners, die niet adequaat gehuisvest zijn, perspectie ven en we hopen dan ook door mid del van doorstroming het komende jaar (in O verhees en Egghemonde) velen te kunnen helpen. Mevrouw mr. j. m. Corver- Van Haaften Maar nogmaal - het kan niet vaak genoeg en op alle niveaux benadrukt worden de procedure volgens de Kuimtelyke Ordening, waarbij het onherroepelijk worden van ver kregen, jaren duurt, kan zo niet wor- den voortgezet. Want het toevlucht nemen tot het vin"1!!!18! oW^0me leSa^e redmiddel Qi-'pfvic vvordt de gemeenten steeds moeilijker gemaakt. En dus zal de procedure moeten worden gewij zigd, hetzij door het recht van be zwaar en beroep niet voor „een ieder" te laten gelden, hetzij door be roep op de Kroon af te schaffen, het zij d-oor de Kroonprocedure aan ter mijnen te binden en de termijnen bij G.S. te verkorten. Wamt voor het in- spraakrecht van iedere individuele burger wordt het met deze werkwij zen door het algemeen belang een te hoge prijs betaald. Bij de huidige maandelijkse stijging van bouwkosten én de hóge rente stand is het van het grootste belang dat bouwplannen die gemaakt zijn en waarop geldelijke uitkomsten zijn ge- ent, op de kortste termijn warden uitgevoerd om financiële teleurstel lingen bij huurder en kopers te kun nen voorkomen. Zolang een gemeente haar bouwplan nen nog volkomen afstemt op de nood van de eigen bevolking, moet ze niet worden tegengewerkt, maar moet haar door hogere overheden de steu nende en helpende hand worden ge reikt. Daar zjjn müns inziens de ho gere overheden voor uitgevonden! En ook als een gemeente in de regio Eemland iets verder kan gaan dan het oplossen van de plaatselijke wo ningnood als ze daarvoor nog po tentiële groeimogelijkheden heeft zal verder gegaan moeten worden. De woningbehoefte in de regio is nog erg groot, en in Soest bestaan nog potentiële groeigebieden. Ook de dis cussienota Streekplan Utrecht-Oost ziet groeimogelijkheden voor Groot- Amersfoort of de regio Amersfoort. In een gesprek met Gedeputeerde Staten over deze discussienota is mij verzekerd dat tot de regio Amers foort of „Groot-Amersfoort" in elk gevail ook Soest hoorde. Het dalend geboortecijfer zal pas na een aamtal jaren invloed op de wo ningbehoefte krijgen. Bij de behandeling van het ontwik kelingsplan en het uitkiezen van het voorkeursm: 'zl zal Uw Raad ge steund door de bevolking naar ik hoop een weloverwogen uitspraak in deze complexe materie, waarbij veel onverzoenlijks verzoend zal moeten worden doen. Ik keer nog even terug naar het cij fermatig overzicht en constateer dat de brandweer steeds meer een alge meen hulpverlenend instituut wordt. Van de in totaal 192 uitrukkingen waren er 93 in verband met hulpver lening. Vastgelopen liften, katjes, in bomen, stormschade opruimen, weg dek schoonmaken, Eem schoonma ken, kookplaten afzetten, het zijn za ken. elk afzonderlijk bekeken mis schien niet zo spectaculair, maar voor de individuele burger van Soest, die in de ellende zit en soms voor de collectiviteit van het allergrootste be lang. Daarom verheug ik mij erover dat naast hun eigenlijke taak brandpreventie en brandbestrijding onze Corpsen dit werk als volmaakt vanzelfsprekend op zich nemen. Ik wil eens nagaan of ter zake van de politie niet een andere, ook cijfer matige benadering mogelijk is. Want U krijgt hier een vertekend beeld. Niet het belangrijkste is het corrige rend optreden en dus het maken van proces-verbalen, het eigenlijke politie werk is preventief, is informatief en hulpverlenend. Op 1 april a.s. zal tot grote spijt de Korpschef van politie, de heer Scholt- meyer, met functioneel leeftijdsont slag gaan. Binnenkort zal hoop ik de vereiste goedkeuring van de Minister van Binnenlandse Zaken op een door mij te benoemen opvolger worden verkregen. Het verheugt mij dat deze opvolger met volledige inspraak en in volledige overeenstemming met 't Corps is uitgekozen. Maar zolang de goedkeuring niet „rond" is, moeten ingewijden er verder het zwijgen toe doen. Op het omslag van het nummer van 10 januari j.1. van de Nederlandse Gemeente prijkt de foto van onze eigen Commissaris der Koningin, Mr. P. J. Verdam. Het nummer bevat een uitgebreid intervieuw met als kop: „Provinciewet ombouwen is eenvou diger dan nieuwe gewest wet schep pen". Ik beveel het artikel in Uw warme belangstelling aan. Maar deze kop doet mij besluiten vandaag geen woord over gewest vorming te zeggen. In ditzelfde nummer wat een mens al niet uit één tijdschrift kan halen het citaat van de week: „Gisteren was vandaag morgen". Vrij vertaald vind ik het: Laten we gauw gewoon veTder gaan! Bergen werk wachten op U. Ik noem de het ontwikkelingsplan, ik wijs op het plan Landelijk Gebied dat U na een uitgebreide voorbehandeling de Commissie R.O. weet er van mee te praten volgende maand Uw raad ter vaststelling wordt aangebo den. ik wijs op een aanzet voor onze centrum-voorzieningen als U zich gaat buigen over het ontwerp-be- stemmingsplan Zuidereng, onderwijs en verkeer, maatschappelijk werk en openbare werken, alles vraagt Uw aandacht. Ik hoop dat U in onderling vertrou wen en gezamenlijke aanpak met ons College, met onze onmisbare ambte naren én met de bevolking veel goeds voor Soest tot stand zult brengen. Deze dagen vond een t.v.-interview plaats van W. L. Brugs ma mest mr, D. U. Stikker, mede-oprichter van de Stichting van de Arbeid kort na de oorlog, ex-minister van buitenlandse zaken en oud-sekretaris-generaal van de NAVO. De heer Stikleer ziet de 'toekomst, zowel nationaal als inter nationaal, ook al somber tegemoet. De grote ekonomische en politieke problemen kunnen zeker niet wor den opgelost wanneer iedere partij en ieder land alleen maar de eigen visie wiil handhaven en niet bereid is om in gezamenlijk overleg en met geduld naar oplossingen te zoeken om het dreigende verval te kunnen keren. Een dringend beroep om de polarisering in de politieke verhou dingen niet door te voeren, niet tegen maar met elkaar te werken aan een gezamenlijk gekozen weg om de pro blemen het hoofd te bieden. Uit diezelfde gedachtengang is inder tijd besloten tot de oprichting van de Stichting van de Arbeid. Na de oor log verkeerde ons land uiteraard ook in een deplorabele toestano. Er moest weer een goede same niezing worden opgebouwd, waarvoor de arbeidsver houdingen uiteraard een belangrijk element vormden. Daartoe werd het overlegorgaan de Stichting van de Arbeid opgericht, waarin door verte genwoordigers van werkgevers, werk nemers en regering naar de beste voor waarden voor samenwerking is ge zocht. Daardoor ontstond in Nederland een vrij rustig Arbeidsklimaat. waar an dere landen ons wel om benijden en dat enorm heeft bijgedragen tot de industriële ontwikkeling van ona land. Een ontwikkeling die hard no dig was na de loskoppeling van In donesië. Doch toen de politieke pola- risering zich aandiende, had dit na tuurlijk ook zijn invloed op het over leg in de Stichting van de Arbeid, Ht is nog maar kortgeleden dat Arie Groenevelt, voorzitter van de In dustriebond NW, zich liet ontvallen, dat hij de Stichting van de Arbeid liever kwijt dan rijk was, want dit apparaat werkte remmend op me- neers verlangen. Herhaaldelijk komt het nu voor, dat men in het overleg orgaan niet tot overeenstemming kan komen, er dus geen gezamenlijk ad vies uit voortkomt. Het gevolg daarvan is natuurlijk dat er over en weer enige verbittering ontstaat en dat het uitoefenen van macht de plaats gaat innemen van gezamenlijk tot een oplossing komen. Wederom echter is de ekonomische situatie van ons land en van de ge hele westelijke wereld in het slop geraakt. Als de vakbonden en linkse partijen op dit ogenblik de door hen voorgestane politieke veranderingen de voorrang willen blijven geven bij het bepalen van de arbeidsvoorwaar den, dan verveelvoudigen zich de moeilijkheden en komt er zeker geen uitweg uit de ekonomische recessie, In tijden van nood kan alleen goede samenwerking de kans tot oplossing en uitredding brengen. Blijven we te genover in plaats van naast elkaar staan, dan zakken we gezamenlijk hoe langer hoe meer de grond in. De groeiende gehele en gedeeltelijke werkloosheid toont hoe belabberd het met de ekonomische situatie is. Des alniettemin blijven de vakbonden loonsverhogingen eisen, vooral om door middel daarvan de nivellering van inkomens te bevorderen. Maar het heeft tevens een versterking van de inflatie ten gevolge. Die inflatie bevordert de werkloosheid, is niet meer terug te dringen, verstoort hoe langer hoe meer het ekonomisch kli maat en daardoor ook onze demokra- tische instellingen. Indien we niet meer met elkaar willen overleggen, geen kompromissen willen aangaan, politieke overtuigingen, tegen de eko nomische wetten in, willen doen ze gevieren, dan bereiden we de weg voor de diktatoriale staat. Een staat waarin het de burgers, welke dan ook, niet beter zal gaan en waarin wij behalve de welvaart dan ook nog de vrijheid zullen missen, het vrije denken, het vrije spreken en schrij ven. Zoals we in ekonomisch opzicht een stap terug zullen moeten doen, zo zal men dat ook in politiek opzicht moe ten. Terug naar het gezamenlijk, in harmonie zoeken van oplossingen voor een goed mogelijk welzijn. Het is de hoogste tijd dat men daaraan de voorkeur gaat geven, willen we veel erger, waaronder we de dikta- tuur in de eerste plaats verstaan, voorkomen. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan alle houders van kaarten, zowel grijs als geel. Onbekenden gooiden een baksteen door de winkelruit van een slijterij aan de Hartweg. De heer G. W. J. B. deed er aangifte van bij de politie. Er werd geen drank ontvreemd. De pony van de heer P. V., wonende aan de Beetzlaan, is verdwenen. Het dier liep te grazen in een wei achter het instructiebad „De Turf" aan de Waldeck Pyrmontlaan. Hij zat vast aan een touw maar hij heeft kenne lijk kans gezien er toch van tussen te gaan.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1