Automobilist uit de bocht op de Soesterbergsestraat Toenemende protesten tegen aanleg rijksweg 28 KEUKENSHOW INS0ESTB Mm W» Soest telde per 31-12-74 38-764 inwoners en 12.330 woningen perkhof Huurder van gemeente woning krijgt verzoek harder te stoken talenpraktikum om AUTORIJSCHOOL M. LOS maaswiakel AMERSFOORT BERKHOF Jaarlijkse modeshow bij Ralph Polak op 10 februari Weinig waardering voor de nieuwe verbinding Amersfoort-Utrecht |Iw succes is onze reclame J0VD organiseert Europa Manifestatie 12-jarig meisje aangereden door auto VVD-kamerlid spreekt in Baarn In beroep tegen geweigerde bouwvergunning Openbare commissie vergaderingen Johan Wagenaarstraat 12a SPREEK DE VREEMDE TAAL INTENSIEVE KURSUS - 20 WEKEN Merkwaardige oplossing in deze dure tijd (Tandi-hartog Voorlichtingsavond over L.0.M.-school Verkeerszuil weer omver gereden POLITIE - TEL. 19444 ZIEKENAUTO TEL. 12727 Ren- en toervereniging „Tempo" 25 jaar UW FIAT AGENT AUTOBEDRIJF Soester Courant van donderdag 23 januari 1975 94JJ Politie, brandweer en een ambulance auto rukten zaterdagmiddag rond half twaalf uit in verband met een ernstig verkeersongeluk op de Soes terbergsestraat. Daar was de 19- jari'ge autobestuurder, H- v. B., komende uit de richting Soesterberg, in de flauwe bocht bij de „1CC0 den nen", de macht over het stuur van zijn wagen kwijtgeraakt. Hij raakte een rechts van de weg staande licht mast om vervolgens tegen een links van de weg staande boom tot stil stand te komen. De wagen werd to taal vernield. Van de B. zat bekneld tussen de brokstukken en moest door de brandweer worden bevrijd. Met een zware hersenschudding, een ge broken sleutelbeen en inwendige kneuzingen werd hij per ambulance Wat er overbleef van de personenauto, die zaterdag op de Soesterbergsestraat tegen een boom botste.. Foto Herman van Dam naar het niet zo veraf gelegen zie kenhuis Zonnegloren vervoerd. De auto is rijp voor de schroot. De gezamenlijke werkgroepen R 28 te Zeist, Soesterberg, Amersfoort en Leus den, de Stichting Stfohtse Milieufederatie te Doorn en de Stichting Natuur en Milieu te Amsterdam hebben het oude plan voor de aanleg van Rijksweg 28, getoest aan nieuwe inzichten. Zij stelden niet alleen de bezwaren op maar kwamen ook met alternatieven. Het gaat om het Uitvoeringsprogram ma Rijksweg 1975-1979, waaruit blijkt dat Rijkswaterstaat, de komende ja ren het gedeelte van de weg R. 28 tussen De Bilt en Amersfoort wil aanleggen. Het tracé van deze weg werd reeds in 1963 vastgesteld en is rfadien uitsluitend op ondergeschikte punten gewijzigd. De bezwaren luiden kort samenge vat: - Het is niet meer nodig een nieu we rijksweg door de Utrechtse Heuvelrug aan te leggen. Er wordt nu immers gestreefd naar beper king van de drukte op de wegen door woon- en recreatiegebieden bijeen te brengen en door het openbaar vervoer te stimuleren. Er wordt nu meer gedacht aan besparing van ruimte door de uit breiding van het wegenstelsel te doen plaatsvinden met een mini mum ruimtebeslag. De geluiden van het autoverkeer worden nu als hinderlijk ervaren. Er gaat 160 a 180 ha. bos en heide en hoogwaardig parkgebied verlo ren, terwijl ca. 245 ha. zijn rustig karakter verliest. De Utrechtse Heuvelrug is een natuur- en re creatiegebied van nationale bete kenis en onnodig verbruik van dat v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Tel. 16621 VVjj lessen In OPEL RECORD - OPEL KADETT DAF VRACHTWAGEN OPEL BLITZ Gedipl. V.A.M.O.R. - M.R.I, - F.N.O.P. Tevens verlenging van uw rijbewijs. natuurschoon dient te worden voorkomen. Gelijke oppervlakte gaat verloren voor de recreatie en tevens zal de v/eg woongebieden van recreatie gebieden scheiden. Rustzoekende recreanten «uilen hun heil elders moeten1 zoeken erf daarom hun auto gaan gebruiken. De Leusder- heide \frordt bijvoorbeeld doorsne den. Het cultuurmonument Oud-Leus den met omliggende begraafplaat sen wordt op een cultuurhistori sche en ethisch onaanvaardbare wijze doorsneden. Er ontstaat een toenemende ge luidshinder. De geplande weg ligt 90 meter van de flats in de wijk Vollenhove te Zeist waarin 6000 mensen wonen. Diverse tehuizen, verpleeginrichtingen en herstel lingsoorden langs de oude rijks straatweg naar Amersfoort raken ingeklemd tussen twee druk bere den wegen. De alternatieven waar de werkgroe pen op wijzen zjjn gebaseerd op af wikkeling van het verkeer langs de bestaande wegen. Daarvoor komen in aanmerking: de route Utrecht - Hilversum Amersfoort, die nadrukkelijker be- wegwijzerd dient te worden; de aansluiting van de weg Ede- Barnevcld op de weg Utrecht Arnhem; de omvorming van de oude rijks straatweg Utrecht - Zeist - Amers foort tot een „parkweg". Onder een parkweg moet worden ver staan een weg voör doorgaand ver keer met 2 banen en 4 rijstroken. De stoplichten moeten verdwijnen en worden vervangen door niet-gelijk- vloerse kruisingen en het aantal aan- sluitpunten dient beperkt te worden tot drie. Deze weg moet zich voegen naar het landschap en waar geluid- "hinder kan optreden moet de v/eg in gegraven worden. Het opgestelde rapport is toegezon den aan de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Twee de Kamer. Hen is verzocht voor het komende jaar geen gelden beschik baar te stellen voor de uitvoering van de nieuwe verbinding tussen De Bilt en Amersfoort en Rijkswater staat op te dragen de alternatieven nader te onderzoeken. SCHIPPER U kunt tevens kijken naar: Wand-en Kuckwanden vloertegels Parketvloeren Plavuizen Vouwdeuren- Houten wanden en Gewone en plafondschroten - getlneerdedeuren INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.) - TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte - Ook zaterdags open 10-5 uur 23 januari, om 20.019 uur, in hotel Van de Brink aan de Soesterbergse straat, organiseert de JOVD, jonge renorganisatie vrijheid en democra tie, een Europa manifestatie. Hier voor hebben zij uitgenodigd dfe heer J. Th. Schoenmaker, secretaris-gene raal van dè JEB, jongeren-raad van de Europese Beweging. Deze bewe ging is een politieke organisatie in 17 landen. Zij streeft een belangrijk doel na: die vorming van een federa tief en democratisoh Europa. Zowel in het program als d.m.v. de uitspra ken van het Congres van de Euro pese Beweging geven de leden aan hoe een federatief en democratisch Europa moet worden gevoirmd en welke stappen daartoe moeten wor den genomen. Als omlijsting van de discussie zullen er dia's worden ge toond'. Iedereen is van harte welkom. M den I blieklaan 35 soest tel. 13991 of 14550 HACHTIC EIKEN PUUR NATUIIB Op de Kohingintnelaan werd de 12- jarige Ineke B. aangereden door een personenauto, bestuurd' door de mon teur J. M. (36) uit Wognum. Het meisje brak daarbij haar linkerarm. Zij werd naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. Het ongeval gebeurde op het moment dat Ineke, die op haar fiets richting Beckerin-ghistraat reed, linksaf sloeg. Morgen, vrijdag 24 januari, spreekt de heer L. M. de Beer. lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., Baarn in de zaal „Brandpunt" aan de Oude Utrechtseweg 2. Zijn onder werp is: „Waarheen met het kabinet Den Uyl.". De toegang is vrij en de bijeenkomst begint om 20.30 uur. J van de Gemeentehof. Volgende week woensdag, 29 januari vergadert de commissie voor de be roepschriften in het gemeentehuis. Behandeld wordt het beroepschrift van de heren J. en M. Adema te Soesterberg aan wie een gevraagde vermurw voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Generaal Spoorstraat te Soesterberg werd ge weigerd. Het college van burgemeester en wet houders was oorspronkelijk van plan de vergunning wel te verlenen, maar moest daarvoor gebruik maken van de artikel 19 procedure van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. In deze procedure is een toestemming van Gedeputeerde Staten ingebouwd en G.S. gaf de toestemming niet. A.s. maandag 27 januari worden in et gemeentehuis de openbare ver gaderingen gehouden van de onder wijscommissie en de commissie open- De onderwijscommissie komt bijeen om 14 uur en de com missie openbare werken om 16 uur. hnanciéVe commissie vergadert. *Vf?een* -n he,t gemeentehuis, don derdag 30 januari om 19.30 uur. ENGELS, FRANS. DUITS. SPAANS, ITALIAANS, NEDERLANDS geniet meer van uw vakantie wees in staat uw schoolgaande kinderen te helpen begrjjp uw buitenlandse collega's mis niets op intielrnationale congressen wordt by zakelijke besprekingen niet in beslag genomen door taalmoeilijkheden. ^°®r, studeren op het talenpraktikum, leert u de vreemde taai het snelst verstaan en spreken. Voortdurend hoort u de vreemde taal; het hele lesuur lang moet u hardop oefenen. U mdiyidueel aan uw eigen les op uw eigen niveau op ae tijden die u zelf het best uitkomen, maar altijd met des kundige begeleiding. KURSUSSEN VOOR BEGINNERS. GEVORDERDEN EN VER-GEVORDERDEN RONVERSATIE MET BUITENLANDSE DOCENTEN Voor nadene inlichtingen: (033) 2 90 97 Met een brief van 8 januari van dit jaar heeft de heer K. van Tooren, huur der van de flat De Akkeren 70, van de directeur van gemeentewerken het verzoek gekregen voortaan wat harder te stoken. Als hjj dat niet doet, dun, zo concludeert de directeur van gemeentewerken (tevens directeur van de Stichting Samenwerking Woningbouwcorporaties) „is deze woning niet in alle opzichten geschikt voor uw gezin in de huidige samenstelling en voor het gebruik dat u ervan maakt". De heer Van Tooren betrok de woning van de woningbouwvereniging St. Jozef op 28 september 1973 nadat hem beloofd was dat de plafonds in bad kamer en slaapkamers op een goede en afdoende manier vocht- en schim- melvrij gemaakt zouden worden. Ook de vorige bewoners, zo wist de heei Van Tooren, hadden een dergelijke toezegging al gekregen en- hij gaat ei daarcen niet mee accoord dad zijn leefwijze de schimmel veroorzaakt heeft. Op zijn herhaalde verzoeken is de ge meente komen kijken en- zij heeft daarbij vergelijkingen getrokken met soortgelijke woningen in hetzelfde complex. „Om een vergelijking te kunnen maken met zo mogelijk iden tieke gevallen", zo zegt gemeentewer ken," is ook een bezoek gebracht bij de bewoners van de woningen Dal- weg 96 en De Afkeren 101, woningen dus die direkt onder het dak en op het noord-oosten zijn gelegen". Het enige verschil met de woning van de heer Van Tooren is dat De Akkeren 101 op de 6e etage is gele gen en een iets andere plattegrond heeft. In het ene huis wonen 3 per sonen, in het andere 5 en in beide gevallen zijn er nog kleine kinderen en is de gezinswas, net als bij Van Tooren, aan huis. In beide geavleln waren geen sporen van condensvorming op de muren of plafonds waar te nemen en boven dien waren de bewoners ook nooit met dat probleem geconfronteerd ge weest. De gemeente was het wel opgevallen dat in de woning van de heer Van Tooren, ten opzichte van de andere woningen, gedurende de winterperio de '72-'73 en '73-74 duidelijk minder warmte is verbruikt. Voor wat het laatste seizoen betreft was dat in overeenstemming met de wens van de heer Van Tooren om de temperatuur in de woonkamer vrij laag te houden terwijl op de slaap kamers zeer weinig warmte zou wor den- verbruikt. „Dit gecombineerd met de regelmatig terugkerende luierwas brengt mij tot de conclusie dat deze woning voor u minder geschikt is", aldus gemeente werken. De heer Van Tooren vindt deze conclusie niet juist: „mijns in ziens geeft duidelijk minder stoken en een vrij lage temperatuur inslaap- AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 15963 _/ÖFFlC1AL DEALER\_ V GASAPPARATUUR7 De Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening afdeling Baarn. orga niseert a.s. dinsdag 28 januari, in ge bouw Brandpunt, aan de Oude Utechtseweg te Baarn, een voorlich tingsavond over het begrip „LOM- school". Inleiders zijn de heren F. M. Spies, hoofd van een LOM-school en F. J. Feenstra, onderwijsdeskundige bij de Schoolpsychologische Dienst. De avond begint om 20 uur. Voor de zoveelste maal is de ver keerszuil nabij het station Soest-Zuid, op de Ossendamweg, omver gereden. Ook dit keer verdween de dader spoorloos. kamers en woonkamer, geen bewijs, dat vocht-schimmel dan geheel nor maal is". Hij vindt het bovendien absurd dat waar iedereen gevraagd wordt ener gie te besparen, van hem „geëist" wordt méér energie te gaan verbrui ken. Dit omdat de directeur van ge meentewerken hem bericht heeft niet de vi^jheid te kunnen vinden om in de woning voor rekening van cl© wo ningbouwvereniging isolatiewerk zaamheden te-laten uitvoeren „wan neer die elders niet nodig blijken te zijn". De heer Van Tooren, teneinde raad, schrijft niu de kwestie aanhangig ge maakt te hebben bij het gemeente bestuur en enkele mensen van de op positie. Op 22 januari 1950 werd de Ren- en Toervereniging Tempo opgericht. Ter gelegenheid van het zilveren jubile um recipieert het bestuur zaterdag 1 februari a.s., van 15 tot 17 uur, in het clubgebouw aan de Industrie weg. Het expeditiebedrijf Voskuilen te Maartensdijk heeft de Soes ter wiel- renvereniging bedacht met een bijdra ge in de clubkas. Bovendien verstrekt deze firma kleding en tassen aan 14 leden van Tempo en krijgen deze le den een tegemoetkoming in de mate riaalkosten. Bovendien wordt hen en hun ouders een verzorgde trainings dag aangeboden in Holten. Het expe ditiebedrijf doet dit in het kader van de stimulering van de wielersport in Midden Nederland. Ock andere ver- enigingn profiteren aarvan en het be drijf heeft speciale prijzen ingesteld voor behaalde resultaten tijdens wed strijden. Ook worden aan verenigin gen auto's beschikbaar gesteld voor evenementen. Op 10 februari a.s. wordt in de zaak van Ralph Polak aan de Laanstraat 50 te Baarn weer de jaarlijkse modeshow gehouden; de eerste 's middags om half drie, de tweede 's avonds om acht uur. Het is, zoals gebruikelijk, weer een grootse introductie van stoffen, onder andere van Boussac, voor het seizoen 1975. De modellen zijn hiervoor ont worpen door binnen- en buitenlandse couturiers en van zeker tachtig pro cent hiervan, zijn de knippatronen bij Ralph Polak aanwezig. Er zal veel katoen te zien zijn. Ook kunststoffen die van natuurprodukten niet te on derscheiden zijn. De hoofdlinten zullen veelal op een witte of een écru-ondergrond aange bracht zijn in prachtige figuratieve dessins. De nadruk ligt op compen- sée's, waarbij de bedrijkte stof met een zelfde stof in effen of met een ander motief samen verwerkt is. De hang naar de vroegere tijd komt ook Een van de vele modellen die getoond worden uit onze Bruidsboetiek. Foto Herman van Dam in de stoffen tot uitdrukking; dia trénd is in de collectie zeker merk baar. Aandacht verdienen ook de be drukte badstoffen. De algemene indruk bestaat verder dat de tijd van de lange broeken aan het overgaan is en dat de „langere" mode meer haar intrede zal gaan doen. De toegangskaarten voor deze shows, die tot ver uit de omtrek belangstel lenden trekt, zijn aan de zaak aan de Laanstraat verkrijgbaar. Op 31 december vam het vorig jaar woonden in Soest, inclusief Soesterberg, 38.764 mensen. Vergeleken met het jaar ervoor, betekent dat een toename met 440. In Soesterberg liep het inwonertal met 95 terug. Daar wonen nu 5507 mensen. Het aantal woningen nam toe met 541; het waren er 571 maar er werden er ook 30 afgebroken, dan wel buiten gebruik gesteld. Het totaal aantal woning zoekenden te Soest is 1444; dot is 846 meer dan in 1973, maar daar zjjn bij inbegrepen 702 aanvragen voor een betere of grotere woning, terwijl dat aantal in 1973 slechts 297 was. Het aantal vreemdelingen bedraagt 1248 en dat zijn er 23 meer dan in '73. lm Soest werden vorig jaar 496 kin deren geboren (524 in '73) en overle den 274 personen (279 irn '73). Er ves tigden zich 3065 mensen, 50 minder dan het jaar ervoor en er vertrokken 2847 personen, 125 minder dan in 1973. Dat allemaal bij elkaar bete kent een toename met 440 personen. Er. werden 225 huwelijken voltrokken (288); 44 echtscheidingsakten inge schreven (39); 280 huwelijksaangiften gedaan (300) en 10 akten van huwe lijkstoestemming opgemaakt (19). Het aantal paspoortaanvragen bedroeg 3388 (3447); tperistenkaarten 136 (223) en rijbewijzen 3095 (2870). Van de 571 gereedgekomen woningen waren er 476 premiewoningen en 95 in de vrije sector gebouwd. In 1973 waren er 322 woningwetwoningen bij, 213 premiewoningen en 74 vrije sec tor. (In 1972 slechts 144 woningwet woningen en 82 vrije sector). Het aantal woningen in Soesterberg be droeg per 31 december 1732 en dat is twee minder dan in 1973. In dat jaar kwamen er in Soesterberg 126 bij. Vestigingen Er werden vorig jaar 1489 vestigings vergunningen uitgereikt (1333), waar van aan 105 personen ter plaatse door koop nieuwbouw en aan 163 personen uit Soest, die een bestaande woning kochten. 458 vestigingsvergunningen werden uitgereikt aan personen uit de plaats in verband met huur van een huis en daarvan waren er 200 bestaande wo ningen, 163 nieuwbouw premiewonin gen en 36 bestaande premiewoningen. Bovendien 3 aan personen die een nieuwbouw huis betrokken in de „vrije sector" gebouwd en 50 aan per sonen die een bestaande woning uit deze sector betrokken. In totaal wer den aan 763 personen, komende van buiten de gemeente, ook een vesti gingsvergunning uitgereikt. Daarvan waren er 60 die een nieuw bouwhuis kochten; 197 aan personen die een bestaande woning kochten en 506 in verband met huur van een wo ning daarbij inbegrepen woningruil. In 1973 was het aantal vestigingen van buiten 697. In Soesterberg werden 118 vestigings vergunningen uitgereilct; 57 aan per sonen die in Soest woonden en 61 aan personen die van elders kwamen. Het totaal aantal van 1444 woning zoekenden is te verdelen in: 81 on houdbare samenwoningen, 218 aan staande huwelijken, 126 dreigende uit zettingen, 30 gescheiden wonende ge zinnen, 702 verzoeken om een grotere of betere woningen, 155 kandidaten voor een bejaardenwoning, 79 alleen staanden, welke een gehele woning wensen, 8 in verband met onbewoon baar verklaarde panden, 78 noodzake lijke vestigingen van elders, zonder ruilobject en tenslotte 7 niet noodza kelijke vestigingen van elders, zonder ruilobject. Daarbij komt nog eens een aantal van 81 woningzoekenden uit de regio Eemland, die voor een huis in Soest in aanmerking komen. In totaal werd 87 keer gebruik ge maakt van de doorstromingsregeling. Het aantal woningzoekenden in Soes terberg is 479 en daarbij horen 201 van het Ministerie van Defensie. Politie Door d© politie werden in 1973 5483 processen-verbaal opgemaakt voor overtredingen en 704 voor misdrijven. Er werden 567 verkeersongevallen be handeld en daarvan werden er 175 bij proces-verbaal vastgelegd. Onder overtredingen vallen openbare dronkenschap (9), wegenverkeerswet (4205), rijtijdenwet (59), jacht-, visse rij- en vogelwet (10), wapenwet (10), algemene politie-verodening (40), be taalde waarschuwingen (591) en ver hoor processen-verbaal (495). Misdrijven voor wat betreft het Wet boek van Strafrecht zijn ondermeer eenvoudige diefstallen (393), gekwali ficeerde diefstallen (162), vernielingen (14), heling (2), sexuele misdrijven (11), mishandeling (10) en belediging (3). De overtredingen van de wegenver keerswet betroffen 14 maal rijden on der invloed, 6 maal doorrijden na een ongeval, 13 maal joy-riding, éénmaal opiumwet en 3 maal vuurwapenwet. Vreemdelingen Er woonden per 31 december 1974, 1248 vreemdelingen in Soest. Daarvan is het grootste contingent, 386, afkom stig uit Turkye. Een goede tweede ia Amerika met 384 personen. Dan wonen er 79 Duitsers, 59 Engel sen, 48 Marokkanen, 43 Belgen, 40 Italianen, 35 Chinezen, 18 Fransen, 17 Oostenrijkers, 16 Canadezen, 13 In donesiërs, 12 Spanjaarden en 12 Aus traliërs, 9 staatlozen en 8 Zuid-Afri kanen en 8 Bolivianen. Verder Grie ken, Zwitsers, Libanezen, Polen, Bra ziliaan (1), Zweden, Noren, Tsjechen, Pakistani, Thailander (1), Mexicanen, Singapoorsen, Hongaren (7), Portuge zen, Indiërs en Uruquezen en één Nieu w-Zeelander, één Maleisiër en één Guatamaltheek. Er werden in 1974 vijftien verzoeken om naturalisatie en vijf verzoeken om verandering van geslachtsnaam behandeld. Tegen werkgevers, die buitenlandse werknemers in dienst hadden, zonder vergunning werden 11 processen-verbaal opgemaakt. Tevens werden er 3 p.-v.'s opgemaakt tegen pensionhouder, die in strijd handelden met het VreemdeLingenbe- sluit. Er werden 62 vreemdelingen aangehouden die illegaal in Neder land vertoefden en er werden 364 nieuwe vreemdelingen geregistreerd. 341 vreemdelingen werden afgeboekt wegens vertrek naar eldrs. LAANSTRAAT 82-SOEST-TEL02I55-15963

Soester Courant | 1975 | | pagina 3