i! m Transformator-station PUEM krijgt nog een derde ronde. Beslissing opnieuw uitgesteld F iH Gemeentebestuur kan voor de wijk „Ons Belang" maar weinig doen °l E 95,— 50, 95,— 95,- 95,- 95,- 98,- 98,- 44,50 21,50 24,50 37,50 59,50 18,- 38,— ioesf GEMEENTERAADSVERGADERING Som«r Courant van donderdag 23 Januari 19T5 i order» vicht en i vragen SOEST enlveaü nindere en ver zonder kiunt u De vriendelijke dames van de buurtvereniging Het Hart, die ter ondersteuning van hun akties de wijk meer leetbaar te maken, alle bezoekers aan de raadsvergadering een zakje hartjes aanboden, zullen niet vermoed hebben dat hun versnapering menig raadslid op de been gehouden heelt gedurende de vier en een half uur durende vergadering. Zo'n lange vergadering betekent wel dat er wat aan de hand was. Dat was niet de nieuwjaarsrede van de burgemeester en het vriendelijke dankwoord van mevrouw Oranje, „we zullen graag de berg werk verzet ten onder uw voortreffelijke leiding"; maar dat waren zaken als de voorstellen van de beroepschriftencom missie; een benzinepomp aan de Van Weedestraat. dre om een voor velen onbegrijpelijke reden er niet mocht komen; het winkelplanningsonderzoek en de klapstukken van de avond, het PUEM-station aan de Zoom en de voorgenomen afbraak van de woningen Ons Belang te Soesterberg. Daarbij kwam ook nog een discussie over het centraalantennesysteem, die niet hoger kwam dan een „com missieniveau". Het was zó saai dat de goed bezette publieke tribune onder elkaar over andere zaken ging praten en daarbij zo roezemoesde dat de burgemeester hen tot de orde moest roepen. Overigens verdient wethouders Ebbers hulde voor het beantwoorden van de vele vragen over dit systeem. Het waren er noga' wat en hij is toch ook maar aan dat wethoudersbaantje begonnen uit politiek-idealisme zonder ook maar te vermoeden dat er ooit eens vragen beantwoord zouden moeten worden over een „antennestysteem met signaalleveringen". Haar hij deed het geweldig zo op het oog, hoewel buiten de drie vragenstellers zich nie mand ervoor interesseerde. Jan Visser van Progressief Soest kwam in het geweer tegen de voorstellen van de beroepschriftencommissie Hij vond het maar een trieste zaak en dat vond iedereen eigenlijk wel. Maar ja er zijn nu eenmaal wetten en regels en de ene keer zijn we blij dat ze er zijn omdat dat uitstekend in onze kraam te pas komt en de andere keer verfoeien wij onze instelling naar perfecte. De WD-er Blaauw meende daarom, en misschien kan zoiets wel, dat bij de opstelling van de regels, wat meer ruimte ingebouwd moet worden, waardoor be sturen met wat soepelheid gepaard kan gaan. Zoiets als met open ogen mazen inbouwen. Van juristen za het wel niet mogen en onze burgemeester is juriste. De vestiging van het PUEM-station krijgt een derde bedrijf. Wat de heer De Wilde van de PvdA zei, snijdt H°ut. De "UEM heeft gelijk dat zij dat station aan de Zoom willen zetten; voor hen het voordeligst. Maar wij nebben toevallig andere belangen dan zuiver economische en technische zaken te verdedigen. En nu gaat het er maar om wat het zwaarst weegt. Dat zal in februari wel blijken. De oplossing van Jan Visser, niet bouwen aan de Zoom maar in de omgeving van de industrie aan de De Beaufortlaan, doet bijzonder sym pathiek aan. De grootste belangstelling van de publieke tribune g'ng mogelijk we! uit naar de CDA-interpelatie over de woningen van Ons Belang. Het CDA heeft groot gelijk dat zij protesteert tegen een soort handel over de hoofden van de bewoners heen. Maar ook gelijk had de burgemeester die opmerkte dat er gepraat werd over het „bezit van een (particuliere) Stichting. Over de beslissing van dat bestuur heeft een gemeente o? welke overheid dan ook, niets te zeggen, zo als de zaken nu staan. Als de Stichting liever geld aanneemt van de overheid om nieuwe huizen te bouwen, dan met eigen duur geld huizen te gaan opknappen, die al- hans van buiten er slecht uit zien, dan kunnen de bewoners protesteren, maar de overheid kan daar weinio aan doen. Zo n bestuur is autonoom. Aangevochten kan worden of de motieven van de overheid wel hele maal kloppen en wat dat betreft deed het wat wonderlijk aan dat de burgemeester eigenlijk maar schoor voetend inging op de hint van (vlieger-majoor) Blaauw (WD-raadslid) eens op de basis te gaan praten hoe net nu eigenlijk lag met de geluidshinder. Die heel recente cijfers zouden wel eens kunnen aangeven, dat het ministerie eenvoudig omgepraat kan worden om toch maar renovatiesubsidie te geven. Alles bij elkaar werd er^vier en half uur vergaderd, wat je noemt met een forse stap het nieuwe jaar in. In februari komt het HUEM-gebouw weer aan de orde en ook het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Bezoe kers kunnen zich er wel op voorbereiden; we maken het dan weer zo laat. Brood meenemen daarom; voor de drank zorgen de bodes voortreffelijk. De nieuwjaarsrede van de burge meester staat elders in dit blad in extenso afgedrukt. Mevr. P. Oranje- Errti'nk (WD) sprak het dankwoord je. Vervolgens kwamen twee ingeko- mon stukken aan de orde: a. Brief van het bestuur van de Al gemene Nederlandse Invalddenbond inzake toegankelijkheid openbare ge bouwen, met voorstel te antwoorden van mevrouw Oranje wat koel; er overeenkomstig de concept-brief. De concept-brief was naar de mening moest aan- toegevoegd worden, wat de gemeente wel degelijk doende was en dat we ons niet verscholen achter de model-bouwverordening van- de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Mevrouw J. Greefhorst-Van Overdam (CDA) vulde dat nog aan d'oor te wijzen op het entree van het postkantoor en de bibliotheek. Jan Visser (P-S.) verzocht de achterdeur van het gemeentehuis nu direct aan te passen en de burgemeester zegde toe bet eens te zullen bekijken. b. Brief d.d. 10 december 1974 van de heer L. Roest, Beckeringhstraat 10 en anderen, waarbij wordt verzocht geen toestemming te geven om hek werk voor het perseet Beckeringh straat 3 hoger te maken dan 1 meter, met het voorstel deze brief in han den te stellen van burgemeester en wethouders om advies. Conform besloten. De heer K. de Wilde (PvdA) sprak van een detonerende toestand en verzocht spoedige actie. K. de Wilde (PvdA) Centrale antenne 2. Voorstel tot het vaststellen van de .aansluit- en leveringsvoorwaarden centrale antenne-inrichting gemeeente Soest", met de daarbij behorende ta- rievenstaat. Conform besloten met enkele wijzi gingen. De voorwaarden gelden voorlopig uit sluitend de wijk Overhees, die als ..proeftuin" voor Soest dienst gaat doen. Met het oog daarop wilde de heer G. van Aalst (WD) ermee ac- coord gaan al merkte hij op dat de fractie er niet van overtuigd was dat de regeling juist was. Hij stelde een serie vragen onder andere over de afschrijvingstermijnen. onderhoud, schade-clausules en hij verzocht als nog te werken aan andere vormen van exploitatie. De heer R. van Logftenstein (CDA) wilde wel accoord gaan met de leve ringsvoorwaarden. maar hij had' be zwaren- tegen d'e expi'oitatie-opzet. net als de heer Van Aalst. De kosten waren- naar zijn mening te laag ge houden, die moesten hei-zien worden. De heer K. de Wil'de (PvdA) vroeg zich af of iedere gemeente voor zich en afzonderlijk de problemen van zo'n voorstel afzonderlijk moest be studeren, óf dat er via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten geza menlijk wat kon gebeuren. Hij vond dat het eigenlijk werk was voor tech nologen en hij drong aan bij het be kijken- van de technische aspecten ook aandacht te schenken aan de re gionale mogelijkheden van t.v.-uit- zendingen. Hij stelde vervolgens een serie vragen betreffende de bestuur lijke kant van het voorstel en ook hij vonid het afschrijvingssysteem niet juis-t. Wethouder Ebbers antwoordde. De af schrijvingstermijnen hielden verband met fabrieksgaranties en klopten wel Hij wees er ook op dat onderscheid gemaakt moest worden tussen cen- traal'-antenmesysteem en kabeltelevi sie. De beheersvorm werd overigens nog niet vastgesteld en het onder houd zou in een uitbesteding?vorm gegoten worden met een 24-uurs service dienst. Van WD-zijde werd nog geconsta teerd1 dat het systeem met ontvangst- mogelijkheden voor 36 kanalen, cen suur voorkwam en werd aangedron gen spoed te zetten achter een al thans papieren-regeling voor heel Soest. ?roepschriften 3. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door: a- de heer P. N. van Dijk ingesteld beroep tegen de weigering van een bouwvergunning; b. de heer Van Doorn ingesteld beroep tegen de wei gering van een bouwvergunning; c. de heer A. J. Diekman ingesteld beroep tegen een weigering van een bouwvergunning. Conform besloten. Jan Visser (P.S.) vond het maar trieste zaken en sprak van „bemoei zucht van de overheid", „een strijd van David tegen Goliath" voonvat betrof het beroep van de heer Van Dük. Het ging toch slechts om de bouw van een stenen schuur op diens eigen grond. Waarom was er enige jaren geleden wel een vergunning ge geven voor uitbreiding van de win kel. „We geven straks een ton aan een winkelplanningsonderzoek. maar we kunnen niet eens ons eigen win keistraatje schoonhouden", aldus Vis ser. Gelijke bezwaren had hij ook tegen de geweigerde bouwvergunning aan de heer Diekman. Hij had een acht tal foto's genomen op diverse plaat sen waar in strijd met alle bestaande regels wel gebouwd was. Waarom in dit geval het bestemmingsplan niet partieel herzien? De heer W. Blaauw (WD) kon mee voelen met Visser en hij vroeg zich af of in deze tijd dergelijke stringen te voorschriften opgesteld moesten worden. Hij vroeg om wat „ruimte" voor de toekomst. Ook de heer K. de Wilde (PvdA) toonde begrip voor de problemen. De kunst van het besturen was naar zijn mening op een rechtvaardige en duidelijke manier een beleid voeren en daarbij moesten de spelregels in acht genomen worden. Het ging hier naar zijn mening overigens niet om het beleid van b. en w., maar om dat van de raad, die een half jaar ge leden het bestemmingsplan vaststel de. Het zou niet juist zijn, nu een half jaar later weer een ander be sluit te nemen. Dat zou een toestand van rechteloosheid en willekeur be werkstelligen. Hij was geen formalist noch bureaukraat en hij wilde graag mensen helpen, maar men diende zich wel aan de voorschriften te hou den. Visser betreurde die stellingmame en verweet de PvdA juist wel een for malistisch. standpunt in te nemen o.yVffgr J. Visser (P.S.) Hij vroeg om hoofdelijke stemming maar kreeg daarvoor geen steun. u Het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleu tenschool „De Bengelenbak" te Soest Zuid. Met 21 van de 22 stemmen (de heren Stonmans en Verheus van het CDA en de heer Van Ee van de WD wa- ren afwezig) werd mej. E. Herinckx uit Elburg benoemd. 5. Voorstel tot verkoop van een per ceel industrieterrein aan de Konings weg te Soest aan de heer J. Smeeing voor het vestigen van een garagebe drijf. Conform besloten, 6. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het ontstop pen van ventilatiekanalen van pre miewoningen. Conform besloten. 7. Voorstel tot het verlenen varn me- dewerking als bedoeld in artikel 183 Besluit buitengewoon onderwijs, junc wef ïnen van de Lager-onderwijs- Qr n+i aan het bestuur van de Stichting Prof. Fritz Redschool voor de stichting van een school voor langdurig zieke kinderen te Soest.. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordering Hinderwet ten van een werkplaats voor het r if" ,spoelen van garens in het penstraat/Beukenlaan. kr2i<^'rStel lot 'K-t ver]enen van een wA ar<! 'bo.175,strekkende S5tal"rlg van de Gooise Wegenbouw B.V. c.q. de heer J. A. Tammer te Soestertoerg. in verband met huurontblnding terzake van het penseel Gen. Wmkelmanstraat Soesterberg. Conform besloten. Zowel de heer G. Oltdenhoom (CDA) als de heer K. de Wilde (PvdA) had den problemen met het voorstel. Zij vonden het bedrag bijzonder hoog. Volgens wethouder De Haan zat de gemeente min of meer in een dwang positie en dat had de prijs wel be- invloed. Gewezen werd daarbij op de andere mogelijkheid van procederen waaraan ook hoge kosten verbonden zouden zijn. Geen benzinepomp 10. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de .Zoneverordering Hinderwet" ten behoeve van het uitbreiden van een benzineverkooppunt aan de Van Wee destraat 84 te Soest. Er werd hoofdelijk over gestemd en met 15 tegen 7 werd het voorstel aangenomen. De PvdA was in haar geheel voor de weigering; Jan Visser was tegen en bij VVD en CDA lie pen de stemmen udteen. Mevrouw E. Korthuis-Eliom (WD) v-erweet het college „onzorgvuldig heid"; d'e tekening <ïie als onjuist werd geklassificeerd in het voorstel was wel juist. Naar haar mening was er verder geen sprake van in be slagneming van parkeerruimte en zij vond dat één pomp meer juist het oponthoud van auto's zou beperken, ergo minder gevaar. Er circuleerde een foto waarop was aangegeven hoe de nieuwe situatie zou word'en. De heren G. Stam (CDA) en Jan Vis ser (P.S.) waren het met mevrouw Korthuis eens; er behoefde niet ge wijzigd te worden en verkeerstech nisch kwamen er geen problemen. Visser vroeg hoofdelijke stemming. Mevrouw M. van Stiphout-Croon en - berg (PvdA) dacht er anders over; verkeerstechnisch mocht de pomp er niet komen, „er waren bovendien al genoeg pompen langs deze weg". De heer J. van Poppelen (CDA) on dersteunde dat; ook hij had bezwaren tegen uitbreiding en hij wees op de tankauio(?) die er zou moeten komen. Dat argument werd door Jan Visser direct afgewezen; of die auto nu voor één of twee pompen zou komen, komen zou hij toch. De heer G. van Aalst (WD) had nog dezelfde morgen een proef genomen met een auto of er inderdaad par keerruambe verloren zou gaan en hjj was tot de conclusie gekomen dat er nieta aan de hand was. Naair de mening van dé burgemeester zou één pomp meer de doorstroming van het verkeer niet bevorderen en de stemming wees uit dat de raad in meerderheid er ook zo over dacht. 11. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting Van der Huchtsoholen te Soest voor de stich ting van een school voor gewoon la ger onderwijs in de wijk Klein En- gendaal/Overhees. Conform besloten. De planning van lagere scholen in de wijk zal bespro ken worden met alle schoolbesturen en daarvan zal verslag gedaan wor den. WinkelpLaiming 12. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het houden van een regionaal winkelplannings onderzoek. Conform besloten. Namens de CDA-fractie zet de heer A. Smit het voorstel te ondersteunen Er waren naar zijn mening nog wat vragen met betrekking tot de win kelplanning in Overhees en dorps centrum en het onderzoek zou moge lijk een bijdrage kunnen geven by de beantwoording. Hij drong op spoed aan zodat de gegevens ook verwerkt konden worden in de structuurnota van Soest. Er zou ook rekening ge houden moeten word'en bij het sa menstellen van dat rapport met het feit dat Amersfoort en Veenendaal in de regio als groeikernen waren aangewezen. De heer De W:Me (PvdA) onder schreef de opmerkingen van de heer SmH. Hij wil d'e graag dat het ge sprek met Eemland werd voortgezet en in verband daarmee een definitief voorstel gedaan kon worden. Er was immers nu nog niets bekentd; wat gaat het kosten; welke gemeenten doen mee; hoe hoog worden de bij dragen van Kamer van Koophandel en Provincie; hoe worden de kosten bewaakt. Het onderzoek moest naar zijn me- mog een facet zijn van het interge meentelijke structuurplan zoals dat in Eemland tot stand kwam, en dat het als een soort hefboom gebruikt zou worden om Eemland verder te helpen. Anders had het onderzoek DeVer'J. Visser (P.S.) meende dat het onderzoek een politieke zaak- was; want aan welke ontwikkeling w'lde men tegemoet komen. „Gaan we nieuwe winkelcentra bevorderen? Hij wees erop dat een eerder inge steld onderzoek mislukt was. al had hij de resultaten ervan niet bij de stukken zien Itegen. „Als zoni lokaal ondersoek al vaag is. wat verwacht u dan van een regionaal onderzoek? zo vroeg Visser. H.,1 had' nergens tonnen vinden wat de beweegrede nen waren om het onderzoek te laten verrichten en zei wel eens te wil en weten wat Soest er aan had te weten dat on de Wakkerendijk te Eemnes een trend-shop zou komen, „Is u met de bestaande situatie met gelukkig Informeerde Visser verder terwijl hij ook wilde weten of bij dat regionaal rmdeivoek niet ook Hilversum en Utrecht betrokken dienden te wor den Hii betwijfelde of het. allemaal wol' nodig was en hij noemde het vcSJel ondoordacht. Visser stelde daarom voor eerst een memorandum lokale winkelplanning te ereeren en het -voorstel van b. en w. aan te Wethouder Ebbers wees Visser op een beslissing reeds veel eerder ge nomen, waardoor superstores en der gelijke ongewenste ontwikkelingen konden worden voorkomen. Boven dien zou een onderzoek als nu be doeld door de minister verplicht ge steld 'worden met bet oog op bestetn- mingsplannen. Gebeuren zou het Wethouder J. Ebbers daarom toch moeten. Of alle bij Eem land aangesloten gemeenten zouden meedoen, betwijfelde de burgemees ter. Vooral gemeenten op de grens van de regio, aarzelden. Grond voor VWO-school 13. Voorstel tot aankoop van grond en opstallen, gelegen aan en nabij de Noorderweg. Confonm besloten. Het betrof 4,6 ha voor bijna 4 ton, benodigd voor de Prot- Christelijke school voor voortgezet onderwijs. De heer K. de Wilde (PvdA) noemde het gevraagde bedrag Woog en liggen bui ten de prijzen in de regio. De heer J. van Poppelen had er aanvankelijk ook zo over gedacht, maar kon er zich toch wiel mee verenigen. Wethouder De Haan stelde enigszins gerust door te wijzen op het feit dat het ging om volwaardige bouwgrond, gelegen aan een straat met alle voor zieningen. Overigens ging wiet de to tale oppervlakte naar de school maar zou een gedeelte beschikbaar komen voor een andere bijzondere bebou wing. Op een vraag van mevrouw Korthuis (VVD) waarom het bestuur van de school niet zelf de grond kocht, ant woordde dé wethoud'er dat Soest in deze een aktieve grondpolitiek voerde om te zorgen dat een ongewenste ontwikkeling zjou plaatsvinden. 14. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het uitvoe ren van enige reconstructiewerkzaam heden aan de Eigendomweg. Conform besloten, PUEM-station 15. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen op de hoek van de Zoom en de Wieksloterweg O.Z. aan de P.U.E.M. voor de bouw van een 50/10 Kv- station. Het voorstel werd aangehouden. Vooral de heer K. de Wilde (PvdA) vernette zich fel tegen de gang van zaken. Htf meende dat de PUEM maar „deed". Natuurgebieden werden schaars en als aan een particulier geweigerd zou worden in een derge lijk gebied te bouwen, dan moest dat ook aan de overheid en semi-over heid geweigerd worden. Wat hem vooral zwaar lag was dat de PUEM nauwelijks gevraagd had. maar in haar brieven sprak van „geplaatst moet worden". De aanvraag had vijf maanden bij het college gelegen voord'at het in de raad werd gebracht en hij was van maiing dat, ook al was men in, een commissie accoord gegaan met hei voorstel, men in de raad, na nadere informatie gekregen te hebben, daar op mocht terugkomerk Vreemd was het voor hem wel geweest, dat in november vorig jaar plots bleek dat na vijf maanden „gelegen" te hebben, plots één maand uitstel niet meer kon. Achteraf was hem gebleken dat het station eerst in januari 1976 in gebruik zou moeten komen en „waarom", zo vroeg hij „gaf b. en w. die maand respijt toen niet". Het bleek dat de burgemeester zich ver gist had en toen dat eenmaal gezegd was, was voor de heer De Wilde het incidént voorbij. Desondanks had hij nog wel vragen. Wat ging er met de grond gebeuren als de uitbreiding van de sportvelden hiet doorging. Was de plaats aan de Zoom dan wel de minst kwade plaats? Waarom niet aan de Bosstraat?; de argumenten van de PUEM hadden hem niet overtuigd. Integendeel, in formatie had hem geleerd dat zo'n station juist dicht bij de grootste af nemer moest staan. Uit technisdh- economisch standpunt was De Zoom dan wel juist, maar d:e raad had andere belangen te verdedigen. Ves tiging was slechts mogelijk met ge bruikmaking van de artikel 19 procedure. De heer De Wilde twijfelde er niet aan dat er een trawsformatorstation komen moest; gebleken was nu ech ter wel dat het ingegraven kon wor den; technisch was dat. mogelijk en dat was in november ontkend. Wat h\j miste waren overtuigende cijfers van de PUEM. Wat ging het minder kosten als het station toch op het industrieterrein werd wegge zet. Aan de ene kant stonden meer kosten in verband met bet doortrek ken van de dure kabel, maar er stond toch een kostenvermindering tegenover omdat vanuit het station minder lange leidingen gelegd moes ten worden. Waarom was het niet mogelijk een aftakking te krijgen van de kabel die vanuit Bilthoveri naar het station aan de Stadhouders laan liep. Niets werd met cijfers aangetoond; „de PUEM beweerd maar", aldus de heer De Wilde. Overwogen moest door de raad wor den wat belangrijker was; natuur sparen óf duurdere stroom. Jan Visser (P.S.) had aan het be toog van de heer De Wilde niet veel toe te voegen. Hij wees op het alter natief; het station bouwen aan de De Beaufortlaan. De heer J. van Poppelen (CDA) zei aanvankelijk met de heer Hoekstra (CDA) wel accoord gegaan te zijn met het voorstel na in de commissie Ruimtelijke Ordening de uitleg van de PUEM gehoord te hebben. Hij was er op aandringen van de fractie op terug gekomen. Ook hij wilde nu meer concrete cijfers en hij wees erop dat het in februari moeilijk zou worden campings langs de Zoom weg te bestemmen (bij de behandeling van het plan landelijk gebied) als de PUEM zou mogen bouwen. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) hekelde de instelling van de PUEM. die nauwelijks inspraak dulde en weigerde informatie te geven, tenzij „de pin op de neus gezet werd". Nadat de heer R. van Logtemstein (CDA) gezegd had zich alleen te kun nen verenigen met de bouw van het station ten noorden van de Wiek sloterweg en de heer G. Oldenboom (CDA) aangekondigd had, dat zover hij wist, de aftakking van de kabel uit Bilthoven bij de PUEM op de no minatie stond „voor een volgende fase", beantwoordde dé burgemees ter de sprekers. Zij vond dat de PUEM groot onrecht werd aangedaan. In de oommissie r.o. was immers alle gelegenheid geweest vragen op functionarissen van de PUEM af te vuren. Dat was toen niet gedaan en nu kwamen er allerlei financiële zaken aan de orde. Zij stelde daarom voor de aanvraag weer terug te nemen en de PUEM nog maals uit te nodigen voor een expli catie maar dan aan alle raadsleden. De PUEM wilde niets doordrukken, dat zou wel blijken, maar klaarblij kelijk rustte op het voorstel geen zegen. Als datum voor de vergade ring met de PUEM werd 6 februari genoteerd; de bijeenkomst zal open baar zijn. „Ons Belang" Nadat de agenda afgewerkt was, kwamen de schriftelijke vragen aan de ordie. die door het CDA op 10 januari werdén ingediend!. Ze betrof fen de beslissing van het ministerie geen subsidie te verstrekken voor de renovatie van de 78 woningen van de Stichting Ons Belang te Soesterberg. Daardoor was grote onrust ontstaan bij de bewoners, waarvan de CDA- fractie zich de tolk maakte. De heer J. van Poppelen» gaf een kort overzicht van de briefwisseling en besprekingen die in dé loop van het vorig jaar had plaatsgevonden; 15 augustus opdracht renovatieplan uit te werken-; 13 september bezoek aan de wijk van ambtenaren uit Utrecht, die <na enkele minuten con stateerden dait geluidsoverlast van vliegtuigen de wijk onbewoonbaar maakte. Er was geen contact met de bewoners geweest. J. van Poppelen (CDA) Op 23 oktober zou er een vergade ring geweest zijn met het Stichtings bestuur, ambtenaren van het ministe rie en het college van b. en w. waar de plannen voor renovatie werden besproken. 27 november zou het Stichtingsbestuur een brief geschre ven hebben aan het college waarin om nadere inlichtingen omtrent de renovatie gevraagd werd. Van Poppe len had er begrip voor dat de be woners na toezeggingen van onder meer de wethouders Walter en Eb bers betreffende riolering van de wijk, er helemaal naar toe geleefd hadden dat de huizen hersteld zou den worden. Op 4 december volgde dan het ge sprek ten gemeentehuize (waarvan de bewoners niets af wisten) waar de beslissing valt dat de huizen niet ge renoveerd zullen worden en wel van wege de geluidshinder, de hoge re- novatiekosten en het ontbreken van riolering. De heer Van Poppelen vroeg wat daar nu uiteindelijk de consequenties van waren en wait er nu ging gebeu ren. Als er dan toch afgebroken moest worden, waarom dan nog 5 jaar wachten. Wat hem en alle be trokkenen bijzonder ergerde was, dat van enige inspraak niets gebleken was. Ook de "Wijkraad was overal buiten gehouden. Waar was het bedrag van 35.000 gulden voor de renovatie vandaan gekomen; veel huizen waren door de bewoners al opgeknapt en de reno vatie zou aanmerkelijk minder kos ten vergen. Een aantal bewoners had te kennen gegeven hun huis te wil len kopen; anderen maakten geen bezwaar tegen huurverhoging. De heer Var» Poppelen meende dat er een zeer gebrekkige informatie van de bewoners had plaatsgevonden en hij wilde graag het standpunt van het college vernemen. Begrip De burgemeester had alle begrip. Ook zjj dook in de historie en vertelde dat in mei 1972 de woningstichting zelf per brief had meegedeeld van mening te zijn dat de huizen beter afgebroken kondien worden. Als re den werd opgegeven dat renovatie (toen) 22.500 gulden per woning zou gaan kosten. Van dat bedrag was naar haar mening de nu genoemde 35.000 gulden afgeleid. In de loop der jaren was de mening gewijzigd en hapdden de plannen voor renovatie vastere vorm gekregen. Ge sprekken daarover werden gevoerd door de gemeente met het bes-tuur van de stichting „natuurlijk in deze de gesprekspartner voor de gemeen te" en de directie Volkshuisvesting. Begin 1973 had de gemeente de Stich ting per brief meegedeeld dat Soest bereid was alle regelen voor reno vatie toe te passen. 25 juni 1974 was er een bijeenkomst geweest in het Dorpshuis te Soesterberg. waar staats secretaris Van Dam ook over reno vatie gesproken had. Daarna volgde het bezoek van de Utrechtse ambtenaren (van' Volks huisvesting) aan de Wijk en bleek ltater dat de normen voor geluidshin'- der tot het al dan niet verstrekken van subsidies scherper geworden wa ren. Op 4 december volgde de be spreking ten gemeentehuize; op 16 december arriveert de brief van Statassecretaris Schaefer waarin de mededeling dat geen geld voor reno vatie beschikbaar gesteld za'1 worden. Daarin werd ook nog als argument gebruikt de geïsoleerde ligging van de wijk. De inhoud van de brief werd doorgespeeld aan de Stichting, die op 4 januari de bewoners inlicht te. De burgemeester zei verder niet be reid te zijn met de bewoners te gaan praten, omdat dat de taak van het Stichtingsbestuur was. Wel was zij bereid als intermediair op te treden als daar de noodzaak toe bleek. Wat de zakelijke consequenties van de brief van de Staatssecretaris wa ren. was nog niet bekend. Zjj dacht wel dat het een onhaalbare kaart was de bewindslieden nu nog van een andere zienswijze te overtuigen en het zat er haarsinzieois daarom niet in dat er alsnog subsidie voor herstel gegeven zou worden. Voorstellen de wijk naar de Kamp weg te verplaatsen was nog geheel een vrijblijvende zaak, waarin ook de raad nog gekend moest worden. De heer Van Poppelen drong in tweede instantie alsnog aan op een gesprek met de bewoners en hij vroeg of indien er geen subsidie kwaim, er van renovatie dan geen sprake kon zijn. De burgemeester merkte daarbij op dat het weieens moeilijk zou zijn en dat zij ook niet verwachtte, dat de provincie een krediet zou goedkeuren om riolering aan te leggen. De heer G. Oldenboom (CDA) vond dat de overheid al te rationalistisch te werk gegaan was en dat er geen rekening gehouden werd met men sen. Opvallend noemde hjj het dat er altjjd weer door anderen gesproken werd over de hinder van het geluid en dat de naast betrokkenen er nau welijks over klaagden. Absurd zou het overigens zjjn de w«k van de 55 Kosteneenheden (geluidsniveau) te verplaatsen naar 40 a 45 Kosteneen heden en dat vooral met het oog op een getal in de nieuwe Luchtvaart wet (in concept) dat als grens 30-35 KJS. aanhoudt. Hij drong daarom aan alsnog de renovatie erdoor te zien te krijgen. Heel Soesterberg zou gezien de cijfers, immers -eigenlijk weg moeten. Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) wees op de beroepsmogelijkheid, maer de burgemeester dacht dat dat niet mogelijk was, omdat het ministerie geen afbraak eiste, maar slechts geen subsidie wilde verstrekken. Mevrouw Korthuis informeerde toen naar koopmogelijkheden, maar dat vond de heer De Wilde (PvdA) niet juist; men moest de bewoners niet met de problemen opknappen. Wat hem bijzonder hinderde was het wisselvallige beleid van de overheid Van Darn-ja: Schaefer-nee. Hij zou die kwestie met de Kamerleden op nemen. Overigens verzocht ook hij het college toch met de bewoners te praten en niet alleen met het Stich tingsbestuur. Ook was hij van- me ning dat als het Rijk wegbestemde, het Rijk de kosten van nieuwbouw zou moeten betalen. De voorzitter van de Wijkraadi de heer P. Pieren, vestigde de aandacht op het achterstallig onderhoud. In dien dat ingehaald was, zouden de renovatie-kosten aanzienlijk lager zijn-. Hij wees er ook op dat de be stuurssamenstelling van de Stichting niet bekend was en dat de voorzitter zich steeds Het bijstaan door een raadsman van- de Nationale Woning raad. De bewoners zelf werden er niet bijgehaald. Hij vroeg of de ge meente niet kon voorschrijven dat het achterstallig onderhoud ingehaald moest worden en informeerde of de gemeente haar belofte om een riole ring aan te leggen gestand zou doen. Dat was wel het geval, maar de daadwerkelijke uitvoering hing af van de goedkeuring door G.S. van het krediet. Nadat de burgemeester zich nog maals bereid verklaard had als inter mediaire op te treden, vroeg de heer De Wilde op niet al te lange termijn bekend te maken welke aanpak de gemeente nu op het oog had. W. Blaauw (VVD) De heer Blaauw (VVD) wees vervol gens op de mogelijkheden gebruik tc maken van de nieuwste gegevens van de vliegbasis betreflende de geluids overlast. Het kon zjjnsinziens voor Ons Belang van het grootste gewicht zijn- Aarzelend zegde de burgemeester toe die gegevens te zullen opvragen waarbij ze wel stelde dat men zich toch te houden had voorlopig aan de brief van de Staatssecretaris. Boven dien vond zij dat dé gemeente niet kon treden in de rechten van de ei genaar. de Stichting, die wel andere plannen zou kunnen hebben. Nadat zij ook nog gezegd had niets af te weten van de doortrekking van de Van Weerden Poelmanweg naar de rueuwe Rijksweg 28. werd de verga dering, net nog op donderdag, ge sloten. i

Soester Courant | 1975 | | pagina 5