Protesten tegen mogelijke olieboringen in Soest Boerderij op voorlopige monumentenlijst Uitspraak in kort gedinj „Zonnegloren' volgende week vrijdag Donderdag 30 januari 1975 53e jaargang no. 23 Uitgave Drukkerij Smit fo.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 120156 Snelle reactie van B. en W. Extra raadsbijeenkomst met PUEM- deskundigen Openbare vergadering Schoolraad CDA stelt vragen over speelruimten in de wijk Het Hart Ruim 4500 gulden voor Portugal J. Koudijs overleden Meer geld voor inrichting van schoolhal als leslokaal PRINSES BEATRIX JARIG Huisartsen handhaven vertrouwen in Zonnegloren Mr. Keulen: sfeer bedorven door oncollegiaal optreden Vergadering culturele commisssie WAT IS DEMOCRATIE Zeepost I SOFSTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag Drie inwoners van Soest hebben zich tot de Kroon gewend met het verzoek de ministeriële beschikking van 16 december 1974 te vernietigen, omdat deze beschikking de mogelijkheid opent voor boringen naar bituma, zoals aardolie en aardgas, binnen de grenzen van de gemeente Soest. De drie inwoners zijn van mening dat ook de gemeente beroep bij de Kroon dient in te stellen, omdat de boorconcessie ongetwijfeld een verderfelijke invloed zal uitoefenen op het milieu van Eemland, ook dat gedeelte ervan wat onder Soest valt. „Gelet op de uiterst korte termijn, die nog ter beschikking staat (de beschik king werd op 27 december 1974 in de Staatscourant gepubliceerd), zal het raadzaam zijn dat burgemeester en wethouders ,hun plicht getrouw om maatregelen tot bewaring van recht zo nodig te treffen, uw belang bij de beroepsprocedure sauveren door zich onverwijld bij ontvangst van dit schrij ven tot de Kroon te richten", aldus de heren mr. M. D. Ph. van der Werf, advocaat, drs. W. Zweers, socioloog en J. L. Roos, stafmedewerker van een intergemeentelijk samenwerkingslichaam. Bij ministeriële beschikking is ver gunning verleend tot het verrichten van boringen aan de vennootschap naar het recht van de Staat Del'aware, Verenigde Staten van Noord-Amerika, „Amoco Netherlands Petroleum Com- pany", gevestigd te Wilmington, Dela- ware; de vennootschap naar het Duits recht „Geleenberg A.G.", gevestigd te Essen, Bondsrepubliek Duitsland, en de besloten vennootschap b.a. „Eplo- ratie- en Produktiemaatschappij Dyas B.V.", gevestigd te Utrecht. De boorvergunning kreeg de naam „Eemnes" en in de vergunning wer den slechts kadastrale nummers ver meld. Géén plaatsnamen, waardoor men attent gemaakt werd dat de vergunning ook het grondgebied van Soest betrof. Het college van b. en w. heeft naar aanleiding van het verzoek van de drie appellanten snel gereageerd en binnen de gestelde termijn de Kroon gevraagd de beschikking te vernieti gen. De gemeenteraad zal in haar eerstkomende vergadering, waar schijnlijk op 6 februari a.s., dit ver zoek moeten bekrachtigen. Volgende week donderdag, 6 februari, aanvang 19.30 uur, wordt in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg een extra bijeenkomst ge houden van de gemeenteraad, die rechtstreeks verband houdt met het bjj- herhaling aangehouden voorstel, grond, gelegen aan De Zoom, te verkopen aan de PUEM voor de bouw van een transformator-station. Tijdens deze bijeenkomst, die moge lijk aan het slot over zal gaan in een openbare raadsvergadering, zullen deskundigen van de PUEM de raads leden trachten te overtuigen dat het in verband met een goede electrici- tedtsvoorziening in Soest, noodzakelijk is het station aan De Zoom te bou wen. Tweemaal reeds werd het voorstel aangehoudende eerste maal in no vember voriig jaar op aandringen van PvdA, CDA en Progressief Soest om dat een verkeerde, zeer overtrokken beeld werd gegeven; de tweede keer in de januari vergadering van de raad omdat er veel technische vragen niet beantwoord konden worden. Het gaat om de verkoop van een ter rein van 30 bij 58 meter, waarop een gebouw van 10,5 bij 16,5 meter met een maximale hoogte van 6Vs meter gebouwd moet worden. Het gaat dienst doen als een 50/10 Kv-station, waarvan de installatie nodig is in verband met het toenemend stroom verbruik in Soest door de nieuw bouwwijken Klaarwater en (straks) Overhees en door meer gebruik door de industrie. Het verzet rees tegen de vestigings plaats, waarvoor als alternatieven werden aangedragen het Industrieter rein aan de Koningsweg danwel (door Progressief Soest genoemd) het in dustrieterrein te Soestduinen. In alle discussie zou een zeer belang wekkende opmerking die van de woordvoerder van de PvdA, de heer K. de Wilde: „Een schone, geluidloze industrie, van welke grootte dan ook, zouden wij daar nooit toestaan" wei eens doorslaggevend kunnen zjjn. De heer J. van Poppelen (CDA) wees ook nog op de konsekwenties ten aan zien van het plan Landelijk Gebied, dat volgende maand aan de orde komt, en waarin campings aan De Zoom zijn of worden wegbestemd. Hij veronderstelde dat dat dan geen haalbare kaart meer zou zijn, al dan niet in het midden latend of hij de campings wel weg wil hebben. Zo op het eerste oog te zien, zullen de PUEM-vertegenwoordigers zeer sterke argumenten moeten hebben om de tegenstanders om te praten. De heer K. de Wilde (PvdA) merkte daarover in de januari-vergadering van de raad nog op dat raadsleden ook andere belangen in ogenschouw moeten nemen, dan zuiver economi- sch-technische redenen. De raadsfracties zullen, gezien het besluit dat mogelijk genomen gaat worden, wel zoveel mogelijk voltallig aanwezig willen zijn. Naar hun mening moet in leder ge val Soest en omgeving aangewezen worden als „van boorwerken te vrij waren gebieden", dit te meer wan neer men zich voorstelt dat de proef boringen kunnen leiden tot een per manente exploitatie van eventueel te ontdekken olievelden of gasvoor- komens. De drie protesterenden kondigen aan hun bezwaren tegen de ministeriële beschikking zo spoedig mogelijk te zullen adstrueren en/of aanvullen in een nader te verstrekken nota. Krachtens de beschikking van de mi nister kunnen in de gemeente Soest boringen worden verricht en blijkens de bijbehorende kaarten kunnen bo ringen plaatsvinden in uitermate kwetsbare waterwin- en natuurgebie den, alsmede in andere gebieden die bepalend zijn voor het milieu van de gemeente. Naar de mening van de drie apellan- ten kunnen de drinkwaterbel'angen. natuur belangen en milieubelangen in ontoelaatbare mate worden geschaad, danwel „dreigen geschaad te wor den". A.s. maandag, 3 februari, aanvang 19.45 uur, wordit in het gemeentehuis een openbare vergadering gehouden van de gemeenschappelijke School- 'raad. De agenda vermeldt ondermeer: verkeersveiligheid, probleem bij het overzetten van de jeugd; brandveilig heidscontrole; definitief voorstel tot instelling van de regionale schoolraad; uitbreiding plaatselijke schoolraad, afhankelijk van de opheffing van de ouderraden en een bespreking van de doelstelling van leerplannen. Naar aanleiding van de onlangs ge houden discussie-avond over speel ruimten voor de jeugd van de wijk Het Hart, geeft de CDA-gemeente- raadsfractie, die met drie vertegen woordigers de avond bijwoonde, een drietal vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. 1. Op een bijeenkomst, georganiseerd door het akt/iecomité uit de wijk ,,'t Hart", werd onder andere sterk aan gedrongen op de aanleg van een zo genaamd „trapveld" voor de jeugd uit deze buurt, achter de Koningirme- laan. Is uw college bereid aan deze wens tegemoet te komen, zodat de bestaande kleine speelterreinen beter aan het doel, speelterrein voor klei nere kinderen, beantwoorden? 2. Vervolgens zouden wij gaarne van u vernemen, in hoeverre een op be doelde bijeenkomst geuite suggestie, om één of meer straten in ,,'t Hart" voor het gemotoriseerde verkeer af te sluiten, tot de mogelijkheden behoort. 3. Is uw college bereid naar aanlei ding van de onder 2 bedoelde sugges tie een plan op te stellen in overleg met de bewoners van ,,'t Hart" en gehoord de adviezen van de Ambte lijke Verkeerscommissie? "vi - li ,1 De boerderij van de heer H. E. van den Hengel aan de Eigendomweg 107, is op verzoek van de eigenaar door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk op een voorlopige monumentenlijst geplaatst. Aan de gemeenteraad is de beslissing of de boerderij op de definitieve monumenten lijst komt. Naar alle waarschijnlijkheid komt deze vraag in de februari- vergadering aan de orde. De boerderij is naar schatting twee honderd jaar oud en werd vorig jaar door de heer Van den Hengel van de gemeente gekocht. Daarmee werd voorkomen dat het pand gesloopt zou worden. Er volgde een ingrijpende verbou wing en reconstructie, uitgevoerd door de broer van de eigenaar, de heer E. A. van den Hengel. Een en ander werd uitgevoerd onder architectuur van de heer C, van Velzen uit Eem nes. Voor- en achtergevel werden aangepast en op de plaats waar eens staldeureji zaten, prijken nu de slaap kamerramen. Het interieur is aan deze tijd aange past, hoewel alle gebinten in het zicht De boerderij Eigendomweg 107, straks monument(?) Foto Herman van Dam zijn gebleven en er enkele plavuizen vloeren zijn. Een gedeelte ervan werd nieuw gelegd, een ander deel kon zichtbaar gemaakt worden door het cement waaronder het verborgen was, weg te bikken. De boerderij is vroeger in 't bezit ge weest van de familie De Ruigt. De laatste bewoner van deze familie overleed in 1943. Daarna werd het gebouw atelier en woning van wijlen de kunstschilder Rob Lokhorst. De colecte voor de aktie „Houd Por tugal Vrij" heeft in Soest 4512,82 opgebracht. Er waren zaterdagmorgen 90 collectanten voor in de weer; in de morgen werd in de winkelstraten gecollecteed en na vier uur 's mid dags werd begonnen met een huis- aan-huis collecte. Bij het bedrag is de opbrengst van Soesterberg 467,09, inbegrepen. Zaterdagmorgen is plotseling overle den de heer J. Koudijs. Hij bereikte de leeftijd van 67 jaar. De heer Kou dijs was vanaf 1 juni 1961 tot zijn pensionering in 1972, directeur van de Lagere Technische School, later Scholengemeenschap Eemland. Tijdens zijn directie werd de nieuwe school aan de Molenstraat gebouwd en be trokken. Ook was hij directeur van de technische avondschool. Na zijn pensionering was de heer Koudijs ondermeer bestuurslid van de Federatieve Raad voor het Bejaar- denwerk Soest en zeer nauw betrok ken bij het project Honsbergen in de wijk Klaarwater. Hij was ook werkzaam op kerkelijk gebied. Zijn stoffelijk overschot is dinsdag in alle stilte ter aarde besteld. Sinds enige tijd is de hal van de openbare lagere school te Soesterberg ingericht als leslokaal, waarin de achtste leerkracht van de school les geeft. Gebleken is dat er meer voor zieningen in de hal aangebracht moe ten worden omdat verlichting en ver warming onvoldoende zijn. Voor een totaal bedrag van 15.708 gulden worden verlichting en ver warming aangepast en voorts worden in de twee openingen naar de gangen extra ramen aangebracht, waardoor er een meer afzonderlijke ruimte wordt gecreëerd. Als nieuwe ingang van de school zal gaan fungeren een vluohtdeur. In verband daarmee zal het toegangspad moeten worden ver breed en een afscheiding moeten worden aangebracht tussen dat pad en de tuin van de schoolhoofidwoning. Daarnaast zal dan nog een voorzie ning worden getroffen aan de venti latoren, om overmatig geruis weg te nemen en tenslotte wordt ook de ver lichting in drie andere lokalen aan gepast, te weten de vervanging van gloeilampen door U.-verlichting. De leden van de onderwijscommissie konden zich met een en ander ver enigingen. Morgen viert onze kroonprinses, h.k.h. prinses Beatrix, haar 37ste verjaardag. W(j wensen haar toe, dat zij temidden van haar uit bundig opgroeiende peuters een sfeervolle dag zal beleven. Naar aanleiding van de problemen rond het ziekenhuis Zonnegloren heb ben de plaatselijke huisartsen in een brief aan bestuur, directie en medi sche staf medegedeeld dat hun ver trouwen in het ziekenhuis onverkort gehandhaafd blijft. De verklaring luidt alsvolgt: „Gezien de in uw ziekenhuis gerezen ernstige moeilijkheden, tengevolge van de beschuldigingen van Dr. M. Zvo nar tegen de leden van de medische staf van uw ziekenhuis, is het onder getekenden, huisartsen te Soest, een behoefte te verklaren dat hun respect voor en hun vertrouwen in uw Be stuur, Directie en Medische Staf, on verkort en zonder enige restrictie ge handhaafd blijft". De brief werd door alle plaatselijke huisartsen ondertekend. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. van Dijk, heeft de uitspraak in het kort geding, dat de anesthesist van het ziekenhuis Zonne gloren tegen het bestuur aanspande in verband met het hem gegeven ontslag per 30 juni van dit jaar en daarbij betrokken de schorsing welke vorige week werd opgelegd, bepaald op volgende week vrijdag 7 februari, 's mor gens om 10 uur. Er bestond voor deze rechtzaak bijzonder veel belangstelling; de rechtzaal was afgeladen vol en velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. Voor dr. M. Zvonar voerden het woord mr. A. Hoekema en dr. mr. W. Schuurman Stekhoven; voor het ziekenhuis Zonnegloren; mr. F. B. Keulen. In zijn pleidooi legde mr. Hoekema vooral de nadruk op de bekwaamheid van dr. Zvonar, die hij een buitenge woon bedreven en vakbekwaam anesthesist noemde. Hij verzocht de schorsing ongedaan te maken omdal de vervanger van dr. Zvonar in het ziekenhuis Zonnegloren de aange schafte apparatuur niet kon bedienen. Hij sprak van „staat te rommelen", maar nam dat direct terug. Naar zijn mening was er sprake van kortslui ting in de samenwerking tussen een aantal lieden en was de beroepsver antwoordelijkheid niet direct aan de orde. Dr. mr. dr. Schuurmann behandelde de juridisch medische kant van de zaak en hij pleitte voor de invoering van een zgn. „black box" gekoppeld aan een electro cardiograaf. Zijn grootste bezwaar gold de fouten die gemaakt werden in „dorpsziekenhuis jes", c.q. „miniziekenhuis", dat nooit volwaardig kon zijn, geen uitgebreide staf erop kon nahouden laat staan goede en moderne apparatuur aan schaffen. Zvonar noemde hij een super-specia list, die in een omgeving kwam te werken waar die niet aanwezig wa ren. Zvonar detoneerde in het milieu waar het verantwoordelijkheidsgevoel niet zijn peil had bereikt, zo vond dr Schuurmann. Hij had de twee meesl navrante, meest treffende voorbeel den van fouten doorgegeven, van een lijst die dr. Zvonar opgesteld had, die 16 voorvallen telde. Naar zijn mening was er voor Zon negloren een doorlichtings-commissif nodig; het kortgeding diende om de noodklok te luiden ten aanzien van mistoestanden. Concreet luidden de klachten van dr Schuurmann; de on mogelijkheid var overleg vooi Zvonar met de medische staf, ernstige be dreiging voor de patiënten nu „de ouwe rommel weer van zolder was gehaald" en hij vroeg de schorsing op te heffen. Onjuistheden Mr. Keulen wees achtereenvolgens op een groot aantal onjuistheden in de stellingname door dr. Zvonar. Daarbij kwam de gang van zaken aan de orde vanaf de sollicitatie. Reeds in april, vier maanden na de aanstelling kwamen de eerste moei lijkheden, die te maken hadden op onmogelijke eisen van dr. Zvonar ook zijn echtgenote in het ziekenhuis, onder zijn leiding, stage te laten lo pen. Een belangrijke rol speelde ook de kwestie van betaling aan de voor gangster voor de overname van de praktijk. Het bedrag was 50.000 gul den, maar werd eerst in november overgemaakt. Dr. Zvonar had die be taling afhankelijk gesteld van de toe lating van zijn echtgenote. Deze kwes tie had de medische staf bijzonder verontrust en was een van de kern punten van de onmogelijkheid om samen te werken. Mr. Keulen hekelde berichten als zou op last van dr. Zvonar voor twee ton aan medische apparatuur zijn aangeschaft. Het werkelijke bedrag was 85.000 gulden, waarvan nog ruim 53.000 gulden voor vervanging van twee long ventilatoren. Ook de hou ding van dr. Zvonar ten opzichte van de verpleegkundigen werd vermeld en gekenschets al uit de hoogte, on heus, zonder te vertellen hoe het dan wel moest. Samengevat waren de bezwaren van de medische staf tegen de anesthesist; vóór, tijdens en na de operatie geen overleg met chirurg- optreden wekt irritatie op; geen over leg mogelijkheden; communicatie- soornis binnen de operatiekamer: ontbreken van teamverband, wel hel maken van verwijten en het zoeken van schuldigen; geen belangstelling voor de medische gegevens van de patiënten („wist tot voor kort niet waar die lagen"); geen onderzoek vooraf van de patiënten; niet of moeilijk bereikbaar na de operatie optreden tegen het personeel („af snauwen") en tenslotte wenste dr Zvonar zich tijdens vakantie van col lega's niet aan te passen aan tijdelijk andere omstandigheden. Dat aUles had geleid tot het opzeggen van het contract en de schorsing was een gevolg geweest van alle publici teit die van dr. Zvonar's kant ge geven was naar aanleiding van de moeilijkheden. Benadrukt werd steeds dat dr. Zvonar niet te benaderen was voor overleg; niet vóór de moeilijk heden er waren en niet daarna. De directie van Zonnegloren bleef bereid tot minnelijk overleg; over be ëindiging van het contract viel even wel niet meer te praten. Bij de replieken kwam mr. Hoekema bijzonder moeilijk uit do voeten. Hij zei geschokt te zijn door de „smalen de, neerdrukkende wijze van pleiten" van zijn opponent. Hij sprak van „een stuk verdachtmaking" en ver sprak zich door op te merken dat „modder terug gegooid werd". In tweede instantie merkte dr. Schuurmann op te denken aan de affaire Dennendal en de incompeten tie van het bestuur. Hij vond het een „kleine medische dorpsruzie", maar hij vond het wel nuttig „de vuile was uit te hangen, omdat er veel zaken in de medische wereld niet goed waren". Dr. Schuurmann kwam tol de conclusie dat men Zvonar kwijt wilde in Soest. Mr. Keulen maakte van de mogelijk heid in tweede instantie te pleiten nauwelijks gebruik. Nadat ook dr. Zvonar in de gelegen heid gesteld was enkele opmerkingen te maken („sinds november is er al driemaal van secretaris gewisseld" en „niemand wil de problemen van Zonnegloren uitpraten"); de president van de rechtbank ook het hoofd van de medische staf, dr. Visser nog had geraadpleegd („blijft u van mening dat samenwerking niet meer mogelijk is") werd de uitspraak bepaald op vrijdag 7 februari 10.00 uur. Op woensdag 5 februari, 's avonds om 19.30 uur, wordt in de zaal van het gasbedrijf aan de Lange Brink- weg, een openbare vergadering ge houden van de commissie culturele zaken. Onderwerp van gesprek zal zijn de kunstzinnige vorming op lagere scho len in Soest en Soesterberg. De druk bezette tijd van de Tweede Kamer is enige dagen onnodig be steed aan een regeringsvoorstel tot wijziging van het kiesstelsel, n.1. een door het volk gekozen formateur en een beperkt distriktenstelsel. Het is een idee waarvoor oorspronkelijk voor D'66 zich heeft ingespannen. Staatsrechterlijke vernieuwing was één van de voornaamste punten van deze inmiddels vrijwel overleden par tij. Bij de vorming van het huidige kabinet kreeg ze er de Pvd en enkele anderen in mee. Dus moest en zou dit kabinet komen met een desbetref fend voorstel. Maar intussen wist men al, dat o.a. de konfessionelen en ook de WD niets voelden voor een gekozen formateur en in plaats van het distriktenstelsel, dat tot een ver mindering van het aantal partijen kan leiden, liever een kiesdrempel zagen vastgesteld. Een en ander kwam bij de kommis sievergaderingen over het voorstel dan ook duidelijk naar voren. Voor dit regeringsvoorstel zou geen meer derheid in de Kamer gevonden wor den. Toch moest het natuurlijk, een maal aanhangig gemaakt, door de Tweede Kamer besproken worden en het werd prompt van de hand gewe zen. De vernieuwingsideeën uit het eind der zestiger jaren zijn inmiddels al wat verjaard, men heeft weer an dere zorgen aan het hoofd en is er niet zo zeker van dat het nieuwe systeem als even demokratisch kan worden aangemerkt als het huidige. Het is trouwens toch opvallend dat, hoe socialistisch er onze staatsinstelling gedirigeerd wordt, hoe meer vrijhe den we daarvoor moeten prijsgeven en hoe minder verantwoordelijkheid nog aan ons zelf wordt overgelaten. Is dat nu inhaerent aan de sociaal- demokratie? lm wezen natuurlijk niet. Vandaar ook de oprichting van DS'70, de demokratisch-socialisten, die het alles regelen en opleggen door de staat en de daarmee gepaard gaande vrijheidsbeperking niet als het juiste demokratische systeem zien. Om dan toch een socialere samenleving op te bouwen kost natuurlijk meer tijd en is dus niet zo spektakulair. Dat is zeker een van de voornaamste redenen waarom de aanhang van DS'70 klein blijft. Men wil momen teel de door Nieuw Links aangegeven vluggere weg voornamelijk bewan deld zien en daartoe dan gebruikma ken van macht, gelieerd aan de kracht van de vakbonden. Dat daardoor ge weld wordt aangedaan aan de zuiver demokratische gedachte wordt won derlijk genoeg over het hoofd gezien. Het samenspel raakt zoek. Men meent dat de demokratie al gediend wordt zolang er nog vrije verkiezingen mo gelijk zijn. Maar zó is het niet. In vele diktatoriaal geregeerde staten zijn ook zogenaamd vrije verkiezin gen. Maar dat soort demokratie heeft niets meer met sociaaldemokratie te maken. Het is een demokratie opge legd naar nationaal patroon en komt dan ook neer op nationaal-socialisme, zelfs al noemt men het kommunisme. En naar dat patroon zijn wij hard op weg, zij het misschien niet bewust en al beseffen vooral de linkse partijen dat nog niet of nauwelijks. In de vakbonden is diie tendens trouwens sterker merkbaar. Doch als men de vrijheid, ook van het individu, op hoge prijs stelt en het als een van de voornaamste fak- toren van het demokratisch denken ziet, dan wordt men aangemerkt als een liberaal. En dat betekent in link se kringen zoiets als een verdoemde, een a-sociale, die tegen alle socialis tische ideeën is. Toch waren de libe ralen eens de wegbereiders van de demokratie. Alleen is hun demokratie niet een van boven opgelegd staats monopolie, niet gebaseerd op de en kele idee voor een betere sociale sa menleving van één bepaalde partij. Maar ja, voor de haastigen is dat ook rekening houden met anderen en met een verantwoord samenspel puur konservatisme. Want het leidt niet gauw genoeg tot „het doel waarnaar wij streven". En dót doel is voor hen de enige waarheid, aan verwezel ij king waarvan de ware demokratie dan desnoods maar opgeofferd moet wor den. De Nederlander staat echter bekend om zijn individualisme en zijn hang naar vrijheid. Eens zal hij weer ont dekken dat hij door al dat gemani- puleer toch teveel van zijn individua lisme ai van zijn vrijheid is kwijt geraakt. Dan zal hij de echte demo kratische gedachte weer in ere wil len herstellen. Maar misschien moe ten we daarvoor eerst wel door een heel diep dal. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „City of Canterbury" (7 februari). Australië: ms „Jervis Bay" (5 februari). Brazilië: ms „City of Canterbury (7 februari). Canada: ms „C.P. Trader" (7 februari). Chili: ms „Cart. de Indias" (31 januari). Indonesië: ms „Mainloyd" (4 februa ri). Israël: ms „Zeeburgh" (7 februa ri). Japan: ms „Elbe Maru" (5 febru ari). Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Kungsham" (6 februari). Ned. Antil len: ms „Christine Bol ten" (3 febru ari). Nieuw-Zeeland: 2 x per week via Engeland. Suriname: ms „Arabian Express" (4 februari). Verenigde Sta ten van Amerika: ms „S.L. Resource" (6 februari). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Kapetan Xilas" (3 februari. IBÉÜflÉÉ

Soester Courant | 1975 | | pagina 1