n SOESTER COURANT „special" aan öe namnnen en nARRen van soesteR kARn avaLsveRen i q inq wat, waar, wAnneeR pRins wulf öe iste pRins öeR nARRe knollen een klein stukje histoRie kARnAVALsRevoLutie in soest knollenBURCht nieuwe centRum vooRveRkoop vAn kAARten costumeRinq :n? IIH IS hoe Rijöt öe optocht? ER T GEZBN LDÜS EN! Speciale uitgave van de SOESTER COURANT en DE NARRE KNOLLEN ter gelegenheid van KARNAVAL '75 11 I I11 I antie s ïeid T mgsmij. B.V. voor DE NARRE KNOLLEN Programma van de karnavals- gebeurtenissen Zaterdag 8 februari 15.00 uur Vertrek van de optocht vanaf de Eng. 15.30 uur Aankomst bij het gemeentehuis met ont vangst door de burgemeester 19.30 uur Opening van de zalen van de Knollen- burcht. 20.00 uur Aanvang van de eerste grootse karna- valsavond. 21.00 uur Binnenkomt van Prins Wulf in de zalen, 02.00 uur Einde van de eerste avond. Zondag 9 februari 14.00 uur Aanvang van het Kinderkarnaval in Garage van Kooij, Soesterbergsestraat. 16.30 uur Einde Kinderkarnaval. 19.30 uur Opening van de zalen van de Knollen- burcht. 20.00 uur Aanvang van de tweede grootse karna- valsavond. 21.00 uur Binnenkomst van Prins Wulf in de zalen. 02.00 uur Einde van de tweede avond. Tevens einde van het karnaval van de Narre Knollen. •lijke moge- nden. net de auto et gratis boekje te rmeer een ;taan en de informeren g, over de waarop ze dan 300.000 r oog een a dan eens ictlens- erd bö de 'ontactlens- AT 12 02155-16372 IRES :H 357 Knoiienkrant '75 Ter gelegenheid van het verschenen van de Kamavaiskrant '75 lykt een korte terugblik op de afgelopen maanden en een wens voor de komende dagen zeker op zyn plaats. Een en ander gebeurt vanzelfsprekend mede namens de andere bestuursleden. Na de oprichtingsvergadering in november Is er zeel veel werk verzet. We denken hierby aan de ledenvergadering in december waarby de concept statuten en huishoudelijk reglement werden goedgekeurd en het Kielenbal van 17 januari j.1. Het grote succes van ons verlate Kielenbal is zonder twyfel de enorme toename van ons ledental, waardoor we op 220 kwamen. Voor het bestuur is dit een bevestiging van hun veronderstelling dat het karnaval een eigen plaats heeft in verschillende lagen van onze Soester bevolking en tevens een aanmoediging om de door hen uitgezette koers van de „blauwe schuit" te blyven volgen. Voor de komende dagen hoopt het bestuur op een luisterrijke optocht, twee daverende karnavalsavonden in de oude Knollenburcht aan de Steenhoff- straat en een gestage groei van het ledental. Bovendien wenst het bestuur allen die zich met hen in het feestgedruis en gedrang willen storten, veel leut, veel uithoudingsvermogen toe en een vredig ontwaken met het heerlyke gevoel dat er geen wanverhouding bestaat tussen „wat is" en „had kunnen zyn" gedurende deze feestelijke dagen. UW VOORZITTER Soest, 26 januari 1975. Opmerking: Volgt U vooral de aanwijzingen van de politie waf betreft het aanrijden en parkeren. Dit jaar zyn de prijzen van de kaarten voor leden van de Narre Knollen Zaterdag 3. Zondag 5,— voor niet leden zaterdag 8,— zondag 10, Vervoer per bus na afloop (binnen Soest) inbegrepen. De kaarten zijn tot en met vrijdag 7 februari verkrijgbaar op de volgende adressen Leden: uitsluitend op Birkstraat 64. (Neem Uw lidmaatschapskaart mee!) Niet leden: Cafetaria de Nieuwerhoek, Nieuwerhoekplein 7; Slijterij Van de Linden, Soesterbergsestraat 49, De Teden van het verschijnen van deze kamavaiskrant is het karnavailsgebeuren in Soest, wat bewezen heeft bestaansrecht te hebben gezien het grote aantal aan meldingen als lid van de karnavalsvereniging „de Nar re Knollen". Er is de laatste maand veel werk ver richt door alle mensen die met het karnavalsgebeuren te maken hebben, er is weinig tijd geweest, gezien het vroege karnaval, maar het is allemaal prima gelukt, dit is ook te danken aan de medewerking van de di verse gemeente instanties en een paar bedrijven in Soest, hiervoor mijn dank. We hebben al diverse of ficiële gebeurtenissen met de Raad van Elf achter de rug, maar het grote gebeuren vindt zaterdag 8 en zondag 9 februari plaats, voor zowel de kinderen als de groten, zie hiervoor het programma. Mocht U nog geen lid zijn, geeft U dan spoedig op U heeft bij de festiviteiten voorrang bij het verkrijgen van kaarten en een reductie op de prijs wanneer U lid bent. Ook niet-leden zijn op de karnavalsavonden van harte welkom. Koop echter nu vlug uw kaarten op de verkoopadressen, voorkom teleurstellingen. Na de karnavalsavonden rijden er 2 bussen gratis door Soest, maak hiervan gebruik, rij niet zelf „Ken je Wetje". Ik hoop dat het karnaval in Soest voor een ieder die er voor geïnteresseerd is een geslaagd feest zal wor den en 'bij voorbaat hierop Alaaf - Alaaf - Alaaf. PRINS WULF DE EERSTE In Elsevïers Magazine van 25 jaar ge leden lazen we de volgende uitlating van de Minister van Pers en Propa ganda van Zijn Hooghertigheid Prins Géne I van Maastricht: „Er is boven de rivieren een toenemende belang stelling voor de carnaval. Prima! Als een Amsterdammer mee wil doen, uit stekend. Maar als ik naar een Spaans feest ga, informeer ik wel even wat de betekaiis, de historie, de traditie van zo'n feest is." Om nu iedere Narre Knol volledig op de hoogte te brengen wat de historie van carnaval betreft zijn we eens op zoek gegaan naar wat er over dit feest bekend is. Carnaval: Uitgelaten feestviering in r.k. streken, o.a. Italië, Frankrijk, Z. Nederland, Zuid-Amerika, Rijnstreek. Gaat vooraf aan de 40-daagse, vasten tijd en kan 3 tot 8 dagen bestaan voor Aswoensdag. De Blauwe Schuit gaf waarschijnlijk zijn naam aan het feest. (Carrus navaiis). Een andere afleiding zou die van Carne vale (vlees vaar wel) zijn. De naam carnaval heeft de oude aan duiding „vastenavond" praktisch ge- hek vervangen. Mede door de vele carnavalsverenigingen is na wereld oorlog II het Nederlandse carnaval ook buiten het zuiden in gebruik ge komen. De moderne viering sluit aan bij de traditie van de narrengilden met verkiezing en inhalen van Prins Carnaval. Beroemd is het Keulse car naval op Rosenmontag. Blauwe Schuit Dit was in de Middeleeuwen een soort narrenschip, waarin z.g. verloren kin deren plachten te varen. Een derge lijk schip op wielen werd vooral bij carnaval in staatsie rondgevoerd. De kleur was blauw: de kleur van de schijn, de parodie en de lichtzinnig heid. De gezellen van de Blauwe Schuit vormden gezelschappen ter uitgelaten feestviering tegen Vastenavond. De Blauwe Schuit zou al in 1133 door Zuid-Limburg gereden hebben. Narrenfeest Een feest dat sedert de 5e eeuw ln veel christelijke landen van Europa werd gevierd zowel door geestelijken als door leken. Omdat het feest uit de Romeinse saturnalieën (gehouden van 17 t.m. 23 dec.) is voortgekomen werd jiet ook in december gevierd. Het hele feest duurde van Kerstmis tot zondag na Driekoningen. Men koos een narren bisschop, die onder allerlei dwaashe den werd ingezegend. In Frankrijk waar het Narrenfeest waarschijnlijk ontstaan is, heeft het ook het langst stand gehouden. Aan het feest ligt wel de ervaring ten grondslag van de machten van de chaos, die de geves tigde orde aantasten. Saturnalia of Saturnalieën Dit was een Romeins feest dat met uitgelatenheid werd gevierd van 17 t.m. 23 dec. Oorspronkelijk was het waarschijnlijk een boerenfeest na het einde van de landarbeid. Op dit feest, met een Saturnus-koning en een open bare maaltijd, gaf men elkaar ge schenken oa. kaarsen en lemen pop pen. De slaven gedroegen zich alsof ze de gelijken waren van hun meesters, die ze in die dagen ook niet bedienden. Het feest gaf het aanzijn aan het nar renfeest en beïnvloedde de viering van Sinterklaas, Kerstmis en Oude jaarsavond. Uit al het bovenstaande kunt U wel besluiten dat carnaval een samenraap sel uit veel feesten is. Dat het moei lijk te definiëren is maar waarvan we wel weten dat het zich afspeelt in het spanningsveld tussen ernst en luim en daartussen een wankel evenwicht vormt, Zaterdagmiddag om half vier is het zover. Na wekenlange voorbereiding zul len de Narre Knollen voor een weekeinde de macht in Soest overnemen. Prins Wulf de Eerste, de prins der Narre Knollen zal na een feestelijke op tocht, begeleid door vele van zyn aanhangers, op het Soester Gemeentehui» aankomen om van de eerste burger van Soest, mevrouw Corver-van Haaften het symbool van de macht over onze gemeente, de levensgrote sleutel, te ontvangen. Soest wordt omgedoopt in het Prinsdom Knollendam. Hiermee wordt het sein gegeven om in Soest over te gaan op karnaval vieren zonder enige remmingen. Het centrum van deze aktiviteiten ligt in het Verenigingsgebouw, voor deze dagen door een groep zeer enthousiaste mede werkers omgebouwd tot Knollenburcht. In dit met duizenden ballonnen en kilometers slingers versierde gebouw zal de Residentie van Prins Wulf de Eerste gevestigd zijn. Op twee gran dioze avonden, georganiseerd door het bestuur van de Narre Knollen, zullen de Prins, zijn adjudanten en zijn Raad van Elf de honderden gasten weer voorgaan in de feestvreugde. Voor diegenen die het kielenbal ge mist hébben en dus de Raad van Elf nog niet kennen wordt elders in deze Knollenkrant een beschrijving gege ven van deze edele figuren van het karnaval. Zij zijn geselecteerd uit de leden van de Soester Karnavalsver eniging „De Narre knollen" op grond van hun karnavaleske kapaciteiten, wélke ze in het verleden bewezen hebben, of wel welke het bestuur in hen vermoedde. U kunt er van verze kerd zijn dat zij met recht als voor gangers van de leut genoemd kunnen worden. Het bestuur van de Narre Knollen, een vereniging die inmiddels is uit gegroeid tot 220 leden, heeft voor de karnavalsavonden weer beslag kunnen leggen op een aantal uitstekende bands die de stemming er beslist in zullen krijgen, 't Enige waar zij bang voor zijn is een aanval op de Knol lenburcht van mensen die geen kaart hebben kunnen bemachtigen. Er zijn al geruchten dat zwarthandelaren gro te hoeveelheden kaarten aan het op kopen zijn om er op de zwarte markt goed geld mee te verdienen. U bent gewaarschuwd. Ook vrezen ze dat wanneer om 2 uur de avonden zijn afgelopen, de mensen de zalen van de Knollenburcht niet willen ver laten. Wij hopen ook dat de stemming inderdaad zo goed zal zijn, nee ster ker nog. we rekenen er op. Om de kleine Knolletjes ook in staat te stel len karnaval te vieren is ook dit jaar weer het bekende Kinderkarnaval in Garage van Kooy aan de Soesterberg sestraat georganiseerd. De kommissie Kinderkarnaval die daar de zaak in handen heeft, heeft via de lagere scholen de aanmeldingsbiljetten ver spreid, waarop uitstekend gereageerd is. Ze hopen dan ook een kleine dui zend kinderen te herbergen en te ver maken, hoewel het aksent zal liggen op het zichzelf vermaken van de kin deren. De uitslag van de kleurwedstrijd, die aan de aanmeldingsformulieren ver bonden is, zal daar op de zondagmid dag bekend gemaakt worden en de prijzen daaraan verbonden zullen wor den bekend gemaakt. Er zijn verschil lende werkelijk mooie prijzen te ver dienen, we hopen dus dat de Knolle tjes goed hun best hebben gedaan. Ook worden er prijzen gegeven voor de best verklede kinderen, waarbij op verschillende kanten van de kostume ring gelet wordt, zoals originaliteit en uitvoering. Reden genoeg om goed voor de dag te komen. Ook op de zaterdag- en zondagavond zullen de binnenkomende gasten door een deskundige jury beoordeeld wor den en als ze er goed voor de dag komen, maken ze een kans om een prijs te verdienen. De organisatie re kent op een groot aantal echt goed ge kostumeerde deelnemers iedereen komt natuurlij k karnaval eek gekleed, dat moet van zelf sprekend zodat de jry voor moeilijke beslissingen zal komen te staan. Nu we het toch over kostumering héb ben, zouden we een lans willen bre ken voor de optocht, ook een stuk kostumering, maar dan op een grotere schaal, en niet alleen van mensen, maar ook van voertuigen. We hébben in de loop der tijden vele prachtige wagens gezien. Wie kent ze nog de komplete wagen van PLpo de Clown, de Chachards, de Noormannen en ga maar door. We moeten eerlijk zeggen dat we zulke grote stukken de laatste jaren gemist hebben, en waarom eigenlijk? De mensen die toen deze groepen samengesteld hebben zullen zich ongetwijfeld herinneren met hoe veel plezier het hele spul opgebouwd werd. Avonden lang waren ze bezig met een fijn stelletje, 't opbouwen was zeker zo geinig als de optocht zelf. We zouden willen zeggen: Soes ter Knollen laat de import-Soesters zien wat jullie nog steeds kunnen en nieuwe Soester. probeer die oude Soes- ters te overtroeven met nog beter werk. We weten dat het kan! Als het feest op zondagavond om 2 uur afgelopen is (nee, de vogeltjes fluiten nog niet, daar is het de tijd niet voor) en de Narren en Narrinnen met nog in de oren nadreunende mu ziek naar huis toe gaan, is voor een aantal mensen karnaval nog niet af gelopen. De maandag is voor hen de dag van afbraak. Alles wat in de week daarvoor aan het verenigingsge bouw veranderd en versierd is gewor den moet dan weer in de oude staat terug gebracht worden. Knollenburcht wordt weer verenigingsgebouw. Knol lendam wordt weer Soest, de sleutel gaat weer terug naar het gemeente huis. Maar voor die tijd, Narre Knol len, zullen we laten merken dat we er zijn! We zullen karnaval vieren als nooit te voren, we zullen nog lang on ze spieren voelen en voorlopig kunnen we alleen nog met hese stemmen te gen elkaar praten, zo zullen we sprin gen, hossen en zingen. Alaaf! Elk jaar weer kent een daarvoor aangestelde jury prijzen toe aan hen die veel werk hebben gemaakt van hun Karnevalskostuum. Mogen wij dit onderdeel van het Karnavalsgebeuren nog eens extra onder uw aandacht brengen? Vaak is het ontwerpen en maken van de kostuums een goede warm in g- up" voor het grote gebeuren op za terdag en zondag. Daarom ons verzoek: Doet uw best. dan geniet U en de rest (van uw creativitieit). De optocht vertrekt vanaf de Eng, hoek Talmalaan/Soesterengweg om 15.00 uur. U wordt verzocht U op te stellen vanuit de richting van de Molenstraat. De route gaat over Julianalaan Waldeck Pyrmontlaan Schrikslaan Vinkenweg Nieuwstraat Koninginnel aan Wilhelminaiaan Julianalaan Prins Hendriklaan Nassauplantsoen Van Weedestraat Steenhoffstraat Raadhuis. Hier wordt de Prins en zijn gevolg om 15.30 uur door de burgemeester ont vangen, waarna de stoet verder gaat naar de Knollenburcht. HM

Soester Courant | 1975 | | pagina 13