Schoolraad wil grotere verkeers veiligheid voor de jeugd P.V.O. bijna uit de zaal-zorgen? Puppyrettes P.V.O. in nieuwe uniformen Krediet voor activiteiten in het Jaar van de Vrouw Aankoop van pand Rembrandtlaan 9 is praktisch rond gulden Exploitatietekort kompost- bedrijl kost Soest in 1975 bijna kwart miljoen NOG STEEDS STIJGEND AANTAL WERL0ZEN Donderdag 6 februari 1975 53e jaargang no. 21 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Regelmatig houden van ontruimings oefeningen op de scholen gewenst Voor ontvreemd uit woning Openbare vergadering Wijkraad Soesterberg Stropers gepakt Zeepost Naturisten opnieuw in het ongelijk gesteld Meer kritiek op gemeente Amersfoort Optreden Marionetten theater ten bate van Ghana SOF STER g COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Veirttchtynt iedere donderdof Drie belangrijke zaken werden door de schoolraad maandaj Drie belangrijke xaken werden door de schoolraad maandagavond in de openbare vergadering aan de orde gesteld: de verkeersveiligheid voor de schooljeugd, de brandbeveiliging op de scholen en de uitbreiding van het ledental van de schoolraad. In het eerste geval werd het standpunt van de gemeentelijke commissies betreurd dat uit louter financiële overwegingen geen roodlicht-camera wordt aangeschaft en ook geconstateerd dat ouders niet overal even bereidwillig zijn zich in te zetten voor de veiligheid van hun kinderen. Wat de brandbeveiliging betrof werd enerzijds benadrukt dat initiatieven uit dienen te gaan van het schoolpersoneel en dat het geen zin heeft te blijven wachten op wat de brandweer onderneemt; anderzijds werd betreurd dat de brandweer geen overzicht heeft gegeven van haar bevindingen op de scholen. De uitbreiding van de schoolraad tenslotte zou een gevolg moeten zijn van het niet functioneren van de ouderraden. Dat die instellingen niet werken zou liggen aan gebrek aan belangstelling van de ouders. Voorzitter, dr. Th. Holleman, werkte in straf tempo, de agenda af. Daar was de verkeersveiligheid opgekomen in verband met een vraag van het hoofd van de Rinike Toimanschool of de aangeschafte jassen voor de ouders - klaarovers niet door de gemeente be taald konden worden. Er waren wat misverstanden over ontstaan omdat de school de jassen had aangeschaft zonder contact vooraf. De hiërachieke weg bleek verlaten te zijn; de aan schaf moet via de politie lopen. Het zal alsnog opgelost warden. Wel bleek Voor activiteiten die de afdeling Soest van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening wil ontplooien in het kader van het Jaar van de Vrouw stelt de gemeente een bedrag van 1500 gulden beschikbaar. De leden van de financiële commissie gingen accoord met het voorstel dit bedrag uit de post bijzondere culturele manifestaties te halen. Het wordt een éénmalige subsidie van 1000 gulden en een gemeentelijke garantie van 500 gulden. Wethouder De Haan herinnerde er aan, dat een raadslid bij de begro tingsbehandeling zijn teleurstelling had uitgesproken over het ontbreken van een bedrag voor activiteiten in het kader van het Jaar van de Vrouw. „Toen waren er echter nog geen aan vragen", aldus de wethouder. Inmiddel heeft de federatie in Soest contact gehad met de vrouwenorgani saties en een plan opgesteld om iets te gaan ondernemen. Dat zouden dan een toneelvoorstelling en het geven van voorlichting worden. De toneelgroep De Nieuwe Comedie zal een stuk over vrouwenemancipa tie opvoeren in De Open Hof. Daarna komt er gelegenheid voor het publiek om er over te discussiëren en dan kunnen ook de in de federatie samen werkende vrouwen-groeperingen voor lichting geven over hun activiteiten. De voorstellingen (twee op één dag) zuilen in mei gehouden worden; de totaile kosten worden geraamd op 1500 gulden. Men verwacht echter een be drag van minstens 500 gulden terug te krijgen aan entreegelden. Voor het geval dat dit tegenvalt wil de federa tie een gemeentelijke garantie. Jan Visser (P.S.) was bang dat de post bijzondere culturele manifestaties niet meer toereikend zou zijn om de activiteiten in het kader van Artis- hook'sSoestockweek te subsidiëren. De Soestocfcweek zal dit jaar ook in het teken staan van het Jaar van de Vrouw en vanwege de bijzondere ac tiviteiten in dit kader zal er voor dit jaarlijks terugkerende festival wel wat meer geld nodig zijn dan and- dacht Visser. De weihouder stelde hem op dit punt gerust. in het algemeen bij de ouders weinig interesse om als ldaar-over te gaan optreden; voorzitter Helleman vond het een taak van de oudercommissies hen op de noodzaak te blijven wijzen. De heer H. de Jong en met hem ook secretaris de heer G. Hesse, betreur den het standpunt van de ambtelijke verkeerscommissie en de commissie openbare werken, dat geen roodlicht- camera aangeschaft moest worden, omdat die zo duur was. „Hoe kan een kinderleven afgewogen worden tegen 25.000 gulden. Er zullen eerst meer slachtoffers moeten vallen", was hun mening. De heer De Jong wees er daarbij op dat het niet alleen ging om de verkeerslichten bij „Trier", maar toch zeker ook om de Soesterbergse- straat en de Amersfoortsestraat te Soesterberg. De schoolraad wacht het officiële antwoord van b. en w. af, om daarna als dat nodig mocht blij ken, weer actie te ondernemen. Brandbeveiliging Met het overzicht van de brandbevei ligingscontrole waren de leden van de schoolraad maar half tevreden. Al was men blij met de positieve reactie van de brandweer, (het eerste verzoek da teerde van juni 1973) betreurd werd dat er geen resultaten overzicht bij was en dat er geen schema was opge steld voor oefeningen van de afzon derlijke scholen. De heer J. Veraar wees op de taak van de schoolpersonelen zelf en hij vond dat het onjuist was daar de brand/weer mee te belasten. Het per soneel diende zelf de ontruimings oefeningen te houden en niet af te wachten of de brandweer daarvoor kwam. De commissie was het daar mee eens, zij het dat men toch van de brand weer mocht verwachten dat daar hulp verleend werd bij het opstellen van een ontruimingsschema. Op voorstel van mevrouw P. Oranje-Bntink zul len brandweerfunctionarissen uitgeno digd worden voor een vergadering van de schoolraad- Uitbreiding Naar aanleiding van een onderzoek van de schoolraad het ledental van 11 op 16 te brengen, was van het college bericht ontvangen, dat daar in prin cipe geen bezwaar tegen bestond, mits dan de officieel ingestelde ouderraden ook even officieel opgeheven werden. Op dat advies van de schoolraad werd gewacht. Hot advies zal er komen. Het bleek moeilijk in de praktijk, de ouderraden te laten werken, nu er ook een school raad was. Ouderraadsleden voelden zich blijkbaar overbodig. De heer Hol leman dacht na uitbreiding van de schoolraad een werkgroep te vormen, die zou belast worden met directer contact met de diverse scholen. Mevrouw Van Nierop meende dat een ouderraad in nieuwe woonwijken wel zinvol was en zij tekende daarbij aan „Geduld overwint alles" voert P.V.O. in haar vaandel nu al 77 jaar. Dat geduld is zeker de laatste jaren nodig geweest, maar het ziet er nu naar uit dat voor de Soester Harmonie „Pa- tientiaVincit Omnia" de zaal-zorgen binnenkort tot het verleden gaan be horen. Er zijn onderhandelingen gaan de met het Apostolisch Kerkgenoot schap te Bussum over de aankoop van 't gebouw Rembrandtlaan 9. waar eertijds „Religie en Kunst" in geves tigd was en tot voor ruim één jaar de kleuterschool „De Springplank". Het gebouw zal opgeknapt worden, hersteld en aangepast moeten worden aan de nieuwe gebruikers. Er moet een geheel nieuw dak op worden aan gebracht; er moet wat aan de enigs zins hellende vloer gedaan worden en de tussenschotten, welke in verband met de huisvesting van de kleuter school waren neergezet, zullen weg gehaald worden. De totale vloeropper vlakte van het pand is ongeveer 28 x 14 meter. P.V.O. is het laatste jaar geweldig ge groeid in tal maar daardoor ook in last. De harmonie telt nu meer dan 210 leden en er komen er iedere dag nog bij. Er zijn nu 34 majorettes, 57 puppyrettes, 36 leden van de drum band en 86 muzikanten in de harmo nie. Om te oefenen en te repeteren wordt op het ogenbLik gebruik gemaakt van liefst zes verschillende zalen; het ge bouw aan de Beetzlaan, De Open Hof, de gymnastiekzaal van de LTS, de oude-openbare Mavo aan de Middel- Het voormalige gebouw van Religie en Kunst aan de Rembrandtlaan, straks misschien het nieuwe home van PVO. Foto Herman van Dam wijkstraat, het gebouw Credo aan de Julianalaan en bij twee particulieren thuisa Eén daarvan ontruimt iedere week de huiskamer geheel. Zo'n toe stand is op den duur niet houdbaar en voor P.V.O. was de nood dan ook bijzonder hoog. De oplossing is nu in zioht; de onderhandelingen, die ove rigens niet zo lang geduurd hebben, zijn in een beslissend eindstadium. Met geduld dat haast in ongeduld overging is dit bereikt. dat het misschien niet nodig was die ouderraad zo'n officiële status te ge ven. Het kon best wat informeler. Hoe slecht de ouderraden werken werd geïllustreerd door de heer G. J. Volgers, voorzitter, secretaris en pen ningmeester en enig overgebleven lid van de schoolraad, die evenwel een zekere angst uitsprak dat bij ophef fing van de ouderraden, specifieke kleinschalige probleempjes verloren zouden gaan in de veel grotere be moeienissen van de schoolraad. Met de door de heer Holleman reeds voor gestelde oplossing zou dat mogelijk ondervangen kunnen worden en ook de heer Volgers pleitte voor ouder contacten in de nieuwe wijken. Alge meen was men wel van mening dat ouderraden hun tijd gehad hebben. Het advies aan b. en w, was duide lijk. Ten slotte werd nog gesproken over de doelstelling van het openbaar on derwijs. Voorzitter Holleman vond het absurd dat nog steeds artikel 42 van de L.O.-wet 1920 aangehaald werd. Die doelstelling stamde overigens uit 1806 en was wat men noemt uit de tijd. Er moest zijnsinziens iets anders ko men voor: „Het schoolonderwijs wordt onder het aanleren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar ge maakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinde ren, aan hun lichamelijke oefening en aan hunne opleiding tot alle christe lijke en maatschappelijke deugden". Alle schoolhoofden zullen worden in geschakeld om een nieuwe doelstel ling, afgestemd op het doel van hun school, op te stellen. Het is naar de mening van de schoolraad van groot belang dat oudere weten welke doelen een schoolhoofd voor ogen heeft, zo dat zij bewust kunnen kiezen naar welke school hun kind moet. Het ver zoek om medewerking zal uitgaan. Een aan het begin van het weekend, vrijdagavond tussen tien en twaalf uur, gepleegde inbraak in de woning van mevrouw A. E. S. R. Insinger aan de Pijnenburgerlaan heeft de on bekende daders een buit opgeleverd van naar schatting 100.000 gulden. Toegang tot de woning werd ver schaft door het openbreken van een tuindeur. Er werden sieraden en antieke en zil veren voorwerpen buitgemaakt. Daar onder ondermeer drie staande klok ken. De politie heeft de zaak in on derzoek. Donderdag 13 februari, aanvang 20 uur, wordt in zaal D van het Dorps huis te Soesterberg een openbare ver gadering gehouden van de Wijkraad. Tijdens deze vergadering zal 't nieuw benoemde lid, de heer N. P. Eken, be ëdigd en geïnstalleerd worden. De heer Eken is voorgedragen door de P.v.d.A. De agenda vermeldt verder de be handeling van 12 ingekomen stuk ken: de bespreking van de problemen rondom „Ons Belang"; het verslag van het dagelijks bestuur van de Wijlcraad met het gemeentebestuur en de sportverenigingen KVO, ijsbaan, tennis- en voetbalvereniging en het verslag van de inmiddels gehouden hearings met bewoners. Samenwerkende politiemannen van Baarn, Soest en Amersfoort hebben twee stropers aangehouden die gesig naleerd waren in de polder tussen de A. P. Hilhoretweg en de rivier de Eem. De mannen hadden zgn. „lange honden" bij zich. Aanvankelijk ont snapten zij richting Amersfoort, maar zij konden daar op het industrieter rein worden aangehouden, waar zij zich in een toilet verborgen hadden. Het waren twee Amersfoortse koop lieden, B. W. (26) en D. S. (22). De mannen kregen een proces-verbaai. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Rio Corrientes" (10 februari). Australië: ms „Flinders Bay" (12 fe bruari). Brazilië: ms „Santa Fé" (10 februari). Israël: ms „Sally" (10 februari). Kenya, Oeganda: ms „Montsaiva" (14 februari). Tanzanië: ms „Montsaiva" (14 februa ri). Ned. Antillen: ms „Pericles" (10 fe bruari). Nieuw-Zeeiand: 2 maal per week via Engeland. Verenigde Staten van Amerika: ms „S.L. McLean" (12 februari). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika; ms „Westland" (10 februari). Tijdens een instructieles van de pup pyrettes, dinsdagavond in het gebouw De Open Hof, toonde P.V.O. aan de vele oudere die de avond bijwoonden, de nieuwe uniformen voor deze jeugd afdeling van de Soester Harmonie. De meisjes gaan muisgrijze jurkjes van nylon eordiuroy dragen met een witte imitatie-bont garnering. Daarbij een witte kolbak met witte pluim. Het uniform wordt gecompleteerd met witte handschoenen, witte kousjes en Helma Plekkepoeï en Jolanda Ver woerd in hun nieuwe PVO-uniform. Foto Herman van Dam lage zwarte schoentjes. Er komt ook nog een zomeruniform. Op Koninginnedag zal deze nieuwe afdeling van P.V.O. voor het eerst, tesamen met de harmonie, optreden. De president van het Gerechtshof in Amsterdam heeft de naturistenvereni ging de Amsterdamse Lichtbond op nieuw in het ongelijk gesteld. In be roep heeft de president in Amster dam het vonnis van de president van de rechtbank in Utrecht bekrachtigd en de naturisten veroordeeld tot beta ling van de kosten van het geding. De naturisten spanden indertijd een kort geding aan tegen de gemeente Soest in verband met de aanzegging van de gemeente dat alle caravans verwij- werd dienden te worden van hef be sloten terrein van de Lichtbond in het Monnikenbos. De president van de Utrechtse recht bank stelde de gemeente in het gelijk en weigerde de gemeente te verbie den, zoals door de naturisten ge vraagds uitvoering te geven aan het plan de caravans te verwijderen. De caravans moeten weg. Tegen dat von nis tekenden de naturisten beroep aan. De president van het Gerechtshof in Amsterdam heeft het vonnis van de rechtbank in Utrecht bekrachtigd, waardoor de gemeente opnieuw in het gelijk gesteld is. De caravans zullen weg moeten. Volgens de begroting van het kompostbedryf Soest-Baarn moet de gemeente Soest in het tekort voor dit jaar voor bijna één kwart miljoen gulden bij passen. Exact is het bedrag 247.765 gulden van het geraamde tekort van 442.438 gulden. Baarn moet 194.673 gulden gaan betalen. Voor Soest is het 45.380 meer voor dit jaar, dan voor 1974 geraamd werd. De stijging van het tekort zit voornamelijk in de personeelslasten, die dit jaar, vergeleken met de be groting van 1974, met ruim 45.000 gulden zijn toegenomen. Ook de af voer van reststoffen gaat aanzienlijk meer kosten en wel, weer vergeleken met 1974, 13.000 gulden. Daarvoor wordt nu 81.000 gulden begroot. De opbrengst van uitgesorteerd mate riaal wordt 1000 gulden hoger ge schat; de opbrengst van vuilstortin- gen door derden 2500 gulden hoger, maar de opbrengst van kompost 1400 gulden lager. De totaal aan te voeren huisvuil wordt voor dit jaar geraamd op 12.500 ton; uit Soest 7000 ton, uit Baarn 5500 ton. Het exploitatietekort van de riool waterzuiveringsinstallatie wordt voor dit jaar begroot op 1.404.007 gulden en komt geheel ten laste van de Pro vincie Utrecht. Dat tekort moet ge dekt worden door de provinciale ver ontreinigingsheffing, waarvoor alle inwoners trouw iedere twee maan den een aanslag ontvangen. „Een zeer kwalijke zaak", noemde ir. M. A. van Ee (VVD) de rekening, die de gemeente Amersfoort na zeven jaar aan Soest heeft gestuurd ter ver rekening van kosten van voorberei ding en toezicht bij de bouw van se- riescholen in Amersfoort, Soest en Hoevelaken. Voor Soest is dit een be drag van 27.525 gulden; het betreft de Rinke Tolmanschool, de Prof. Wa- terinkschool en de school De Wiek slag, alle drie aan de Smitsweg gele gen. De heer W. Blaauw (VVD) vroeg of het tevoren niet bekend was dat de rekening nog zou komen, maar ook hij had kritiek dat Amersfoort er pas na jaren mee kwam. Wethouder De Haan zette als voorzit ter van de financiële commissie de zaken nog eens op een rijtje. Er was een tijd dat het ministerie alleen ver gunningen afgaf voor scholenbouw in een bouwstroom. Het ministerie advi seerde toen samen te doen met Amersfoort, waar later Hoevelaken nog bijkwam. Er werden drie prijzen uitgerekend, voor een school in me taal, beton en traditionele bouw. De keus viel op het traditionele ontwerp. Voor het werk dat de anderen hadden gehad aan het uitwerken van een plan., zouden zij een vergoeding krij gen. De financiële afwerking was aan Amersfoort overgelaten; alle kosten zijn later afgerekend en Soest dacht dat de totale afrekening rond was. Dat bleek dus niet het geval geweest te zijn. Wethouder De Haan vond wel dat Amersfoort dat erg laat ontdekt had en noemde de afwikkeling „niet zo glorieus". De leden van de financiële commissie gingen met tegenzin ac. coortL Het was vorige week niet zo'n erg handig gekozen moment van opposi tieleider Wiegel om de regering te in terpelleren over het werkloosheids probleem. Het was immers bekend dat het kabinet half februari met een na dere nota hierover zou komen waarin ook nog verdergaande maatregelen te gemoet gezien konden wonden. Dan ia het begrijpelijk dat fraktias als van de KVP en ARP zich voorlopig op de vlakte houden en de door Wiegel in gediende moties niet zouden steunen. KVP-leider Andriessen kon dan wel even tevoren op een partijvergadering hebben verkondigd, dat zijn fraktie de regeringsmaatregelen ook onvol doende acht, maar gezien de twee slachtige positie waarin de KVP ver keert, viel niet te verwachten dat dit ook inhield een meestemmen met de oppositie. Op dit moment kon de KVP dit ook rustig nalaten, in afwachting van wat de regeringsnota straks zal openba ren. Alle stoer lijkende taal van Wie gel was dus niets meer dan een slag in de lucht, waarvan hij zelf ook geen effekt kon verwachten. En dan is het de vraag of zo'n op een verkeerd mo ment geuite kritiek de oppositiezijde wel ten goede komt. In politieke krin gen kwam men er in elk geval niet van onder de indruk, waardoor de positie van de regering er eerder door leek versterkt. Heit aantal werklozen is intussen al wel tot flink boven de 200.000 geste gen. En dat is dan nog maar het aan tal dat officieel in de W.W. komt te lopen, waarnaast er nog enige hon derdduizenden verstopt zitten in da W.A.O., in de invaliditeitswet en ala gedeeltelijk werkloos. Over de stij ging in januari mag premier Den Uyl dan wel optimistisch doen, omdat dit percentage lager is dan in dezelfde maand van het vorig jaar (8 in plaat* van 15 procent), maar dat Is wel be grijpelijk als er al zovelen werkloo* zijn, terwijl de uitzonderlijk goede weersomstandigheden er wellicht ook nog toe bijdragen om winterwerklo zen weer eerder aan de slag te hel pen. Neen, er is bepaald nog geen aanlei ding om optimistisch te zijn over de groei van de werkloosheid, ook niet als het kabinet er zelf nóg hogere cij fers van had verwacht. Aan het sleed* meer aanvragen van werktijdverkor ting in plaats van ontslaan worden ook al optimistische gedachten ont leend. Zie je wel, zegt Den Uyl, de ondernemers zien het toch nog wel zitten, ze ontslaan niet en wachten alleen wat voorraadopruiming af. Het was misschien nog niet zo bij hem opgekomen dat ook ondernemers wel sociaal kunnen denken en terwil- le van hun werknemers èn voor hek zo lang mogelijk in stand houden van hun bedrijf, liever gebruik maken van de geboden mogelijkheid om de men sen korter te laten werken en een deel van de arbeidskosten dan laten te betalen uit de weikloosheidskassen. Maar vooral gezien het voortdurend stijgen van die aanvragen om werk tijdverkorting is er nog weinig aanlei ding om hieruit optimisme te putten voor een verbeterende ekonomie en werkgelegenheid. Wetende hoe slecht de ekonomisch* situatie (nog) is, is het haast onbegrij pelijk dat er nog voortdurend loons verbeteringen wordt geëist, waarop de vakbonden maar blijven doordram- men. Men zou menen, dat een pas op de plaats maken hiermee de beste kans zou geven om onze ekonomie weer zo gauw mogelijk in beter vaarwater te brengen en dus de werkloosheid zou doen beperken. Maar neen, de heren vakbondsleiders moeten zich waar maken en voor hun leden dus verbe teringen blijven eisen. Dat is belang rijker dan bijdragen leveren aan min der populaire maatregelen die tot af remming van de werkloosheid zouden kunnen leiden. Daar kunnen ze niet helemaal onderuit, maar dan toch óók reële, loonsverhoging. En het kabinet ook maar weer een bijdrage leveren tot verhoging van de loonkosten door de leeftijd voor het volwassenenloon terug te brengen van 23 naar 22 jaar. Ja, dat moet allemaal nog maar kunnen, het staat zo so ciaal. Als je dan maar niet wilt den ken dat dit een stimulans zou zijn om het aantal werklozen nog te doen groeien. Dat moet je even vergeten. Om dat tegen te gaan nemen we dan weer andere geldverslindende maat regelen, waarmee we onze goede be doelingen toch aantonen. Och ja, het sociale denken gaat langs vele kron kelige wegen, maar efficiënt hoeft het kennelijk niet te zijn. Op 15 februari a.s. zal het marionet tentheater Lucas Goudzwaard om 11.00 en om 13.30 uud het spel „Fre- derik en de Karren" opvoeren in de grote zaal van de N.C.R.V.-studio, aan de Schutte rsweg 8-10 te Hilversum. De opbrengst van de voorstellingen zal ten goede komen aan de actie, die gevoerd wordt door de Ned. Chr. Blindenhond voor de blinden in Gha na. De actie heeft tot doel in het district Basku in Ghana een instructieboerde rij te laten bouwen, waar de blinden leren hun land te bewerken. Kaarten voor de voorstellingen zijn verkrijgbaar vanaf 8 februari bij het WV-kantoor, Stationsplein 1-3 in Hilversum en bij de NCRV-studio, op 15 februari ook vanaf 10.15 uur aan de zaal.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1