as De Turken krijgen spijt Alimentatie 16 procent hoger 3500 miljoen telefoontjes per jaar Kleur en warmte in bezonken stilte NIEUW!! BISONKIT Frankrijks grootheid en de wapenhandel SNACKBAR :kè Meningen van lezers Zonnegloren Claxon overlast 24 P.V.'s voor diverse overtredingen Oplichter aangehouden Inbraak kantine ijsbaan aj®rSSB Openbare bekendmaking Bekendmaking Doe-Het-Zelf Markt en Keukencentrum Nieuw voor Nederland ROLGORDIJNEN Doe-Het-Zelf Markt en Keukencentrum Veulentje geboren Haal dit weekeinde 'n heerlijke KARBONADE in huis ƒ3,25 POLITIE TEL. 19444 wmêMw J? ng - - £M Soester Courant van donderdag 6 februari 1975 De publiciteit rond het conflict tussen htet ziekenhuis Zonnegloren te Soest en de anaesthesist Zvonar noopt mij enige opmerkingen te maken, waartoe ik mij, vele jaren als huisarts in Soest practiserend, zeker gerechtigd acht. Bij de behandeling van het kort ge ding deed Mr, Dr. Schuurmans Stek hoven een aanval op een groot aantal ziekenhuizen in Nederland, waaraan geen of onvoldoende anaesthesisten zouden zijn verbonden. Dit noemde hij intolerabel. Daar aan het zieken huis Zonnegloren vanaf de start als ziekenhuis steeds een anaesthesist ver bonden is geweest, is deze bewering,' voorzover het Zonnegloren betreft niet anders dan een slag in de lucht. Het beoogt kennelijk alleen maar stemming te maken. Tegenover de denigrerende betiteling van Zonnegloren als een dorpszieken huisje, ontstaan uit een sanatorium- pje, merk ik op dat het sanatorium Zonnegloren in het verleden steeds gerekend mocht worden tot een van de allerbeste sanatoria in Nederland. Daar door de verbetering van de her kenning en de behandeling van de tu berculose het aantal patiënten dat voor opname in het sanatorium in aanmerking kwam terugliep en de be zetting van het sanatorium kleiner werd, besloten bestuur en directie het sanatorium om te vormen tot een ziekenhuis. Naast dit ziekenhuis bleef er een sanatorium van weliswaar klei nere omvang bestaan, dat nog een uiterst belangrijke taak bij de behan deling van de tuberculose in Neder land vervult. De ombouw en omvorming tot zieken huis worden geleidelijk voltrokken. Door bestuur en directie is een groot aantal zeer bekwame jonge specialis ten aangetrokken. Deze zijn steeds met grote zorg uitgekozen. Hierdoor bezit Soest - geen klein dorpje, doch een gemeente met pl.m. 40.000 inwoners - thans een zeer goed geoutilleerd ziekenhuis, gelegen in een prachtige, rustige omgeving en be mand met een zeer bekwame medi sche staf, waaraan alle Soester huis artsen hun patiënten met een gerust hart toevertrouwen. Deze huisartsen nemen het een man als Schuurman Stekhoven bijzonder kwalijk dat hij, zonder dat hij ooit de drempel van dit ziekenhuis heeft over schreden, de integriteit en de be kwaamheid van het bestuur, de di rectie en de medische stof zowel tij dens een openbare zitting van de Utrechtse Rechtbank als in de pers en voor de televisie in discreddet pro beert te brengen. Wanneer de Heer Schuurmans Stek hoven spreekt over de super-specia list, zijn cliënt, dde moest werken met mensen die dat niet zijn, rijst de vraag waarom zo'n super-specialist dan zo nodig in een dorpsziekenhuis je moest gaan werken? Deze anaesthesist is geen super-sipe- cialist, behalve misschien in eigen oog; hij is ook geen lector, zoals in verschillende publicaties werd gesteld. De door hem niet voor vol aan geziene collegae in Zonnegloren zijn voor hun werk zeker niet minder capaibel dan hij voor het zijne; en als de Heer Schuurmans Stekhoven suggereert dat de bewaking van operatie-patiënten in Zonnegloren tekort zou schieten, verdient toch wel opmerking, dat de enige die voor dat tekortschieten aan sprakelijk zou kunnen zijn, de anaes thesist is, want dat behoort nu juist tot zijn taak! H. J. STROBAND. Wat zijn er ontstellend veel mensen die er een gewoonte van maken hun claxon te gebruiken als dit helemaal niet nodig is. Veelal als groet, bij aankomst of vertrek. Steeds wordt de buurt maar weer „getracteerd" op dit lawaai. Overdag is dat al niet zo prettig, 's avonds wordt het nog meer onaan genaam, omdat het dan veelal rusti ger is, maar 's nachts is het gewoon ergerlijk en zelfs dan gebeurt het nogal eens dat men na een hele avond en halve nacht babbelen zo nodig bij vertrek toch nog op die toe ter moet drukken. Wat dit voor men sen zijn weet ik niet, maar die heb ben er kennelijk nog nooit van ge hoord, tooh ook nog rekening met an deren te houden. De Wet stelt heel andere regels over het gebruik van dit „lawaai-appa- raat" en die moet toch elke bestuur der kennen entoepassen! Alstublieft, laat ieder die dit leest en deze nare gewoonte erop nahoudt, dit toch achterwege laten en zegt U het ook tegen kennissen, vrienden en fa milie, dde bij U komen en zich bezon digen aan dit kwaad. Laten we zoveel mogelijk rekening met elkaar houden. M. MOSK, Leeuwerikweg 17, Soest. In de afgelopen week werden door de politie 24 processen-verbaal opge maakt, die betrekking hadden op ze ven verschillende overtredingen. ZeZ betroffen 12 keer ondeugdelijke auto- verlichting., 4 keer overtreding van de maximumsnelheid voor auto's, 3 keer door roodlioht rijden, 2 keer een te zwaar beladen vrachtwagen, 1 keer technische gebreken aan auto, 1 keer fietsen zonder licht en 1 keer links rijden, door een fietser. De Baarnaar H. van V. (36) werd aangehouden in verband met oplich ting. De man kreeg na een roerend verhaal, van de 76-jarige moeder van winkelier B. aan de Korte Ossendam, een gevelkachel mee om de slaapka mer te verwarmen. Het verhaal bleek Bij de vele kantines die afgelopen week ongewenste bezoeken te verwer ken hebben gekregen, behoort ook de kantine van de IJsbaanvereniging Pe ters Baan. Toegang werd verschaft via een bovenlicht in de bestuurska mer. Er wordt evenwel niets vermist. Honderd jaar geleden werd op 7 ja nuari de kunstschilder Hendrik Wee gewijs te Nieuwer Amstel geboren. Hij reisde veel, en vestigde zich in 't Gooi, waaruit hij na de eerste wereld oorlog vertrok. Werkend in binnen- en buitenland, keerde hij later weer in 't Gooi terug: het blééf evenwel verhuizen, en de schilder van vele facetten uit het boerenleven (o.m. 't bóeren-interieur), van stillevens, land schappen, bloemen, exposeerde o.a. in Kunstzaal Hamdorff te Laren, het Stedelijk Museum te Amsterdam, zo mede in Arti et Amicitiae aldaar. *t Is ondoenlijk meer dan een enkel facet aan te geven van de indruk die zijn werk op de beschouwer maakt: Stillevens tintelend, soms bruisend van kleur en tezelfdertijd van een zo grote rust, dat men er eindeloos door geboeid blijft. Soms ervaart men in een geschilderd bóeren-interieur of in een houtskool tekening een zó verstild détail, dat 't raakt aan sereniteit. Een kan bloe men, fors van opzet en tintelend van leven, portretten, zonnige aquarellen, een grote verscheidenheid in onder- Hendrik Weegewjjs. (1875-1964) werpen en uitvoeringstechnieken vul de 't leven van de schilder, die ook naam maakte als etser. Helaas is bij de bombardementen van Rotterdam en Zutphen tijdens de tweede wereldoorlog, veel van zijn werk verloren gegaan. Weegewijs ves tigde zich in deze periode te Soest - ook daar bleef 't verhuizen - en ex poseerde er na de oorlog tezamen met andere schilders in „Eemland", welke expositie door de toenmalige burge meester Mr. S. P. Baron Bentinck werd geopend. Zij die zo gelukkig zijn een werkstuk van de schilder Hendrik Weegewijs te bezitten, staan dit onder geen be ding af, en zo komt 't dat er slechts zelden iets van Weegewijs op de kunstveilingen wordt aangeboden. Op negen-en-tachtig jarige leeftijd overleed de schilder die tot op hoge leeftijd werkzaam bleef, en wiens werk bij velen een onuitwisbare in druk achterlaat. Mej. E. 'T HART. van dc Gemeentehof! Burgemeester en wethouders maken bekend dat ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken e.a. voor een ieder gedurende een termijn van drie maanden na dagtekening van deze bekendmaking, een tweetal door de gemeenteraad op 20 juni 1974 vastge stelde verordeningen ter inzage is ge legd. Eén verordening, te weten de veror dening op de verblijfsgebouwen regelt het toezicht op het exploiteren van verblijfsgebouwen met name pensions, onder intrekking van afdeling 10b („Toezicht op logeerinrichtingen") van hoofdstuk III van de Algemene poli- tieverodening voor de gemeente Soest. De andere verordening genaamd „Brandbeveiligingsverordening" regelt de brandtoeveiligimgseisen waaraan ge bouwen dienen te voldoen. Burgemeester en wethouders van Soest, De burgemeester, Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN De secretaris, H. BORREMAN Soest, 5 februari 1975. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat voor een ieder met ingang van 6 februari 1975, gedurende drie maanden, ter gemeen tesecretarie, afdeling I, ter lezing is neergelegd hun besluit van 14 januari 1975, afdeling I, nummer 7356, tot vaststelling van de nadere regelen G en H en tot wijziging van de nadere regelen A, C, D en F behorende bij de bouwverordening. Burgemeester en wethouders van Soest, De burgemeester, Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN De secretaris, H. BORREMAN. Soest, 5 februari 1975. liet hele assortiment Nu geen probleem meer. Gratis lymtips. klaar terwijl U wacht. uitvoering in Japans riet. Tot ziens bij VELDWEG 4 TELEFOON 02155-14878 SOEST Na 18.00 uur 02155-17351 Bij alle lentebodes die zich dit jaar bijzonder vroeg aandienen is nu ook de geboorte van een veulentje geko men. Het werd op donderdag 23 ja nuari geboren en het was het zeven de veulen van de merrie Sonja, van de heer Steenkamp. Sonja had in de voorgaande jaren reeds zes hengstjes ter wereld gebracht en nu haar eer ste merrie. Het diier kijgt de naam „Jojo". Voor Sonja viel de geboorte van haar zevende kind twee maanden eerder dan in andere jaren gebrui kelijk was. Of dat nu aan het vroege voorjaar gdlegen heeft VRIJSTELLING B.T.W. Ik kreeg een aanslag b.t.w., maar kennissen zeggen me, dat ik als ijsventer in m'n vrije tijd niets hoef te betalen, omdat m'n omzet daar niet groot noeg voor is. Antwoord: U moet wél aangifte doen. maar indien u minder dan 1850, b.t.w. per jaar moet afdragen, valt u onder de z.g. kleine-ondernemersre geling. Dat houdt in, dat u dan de aan u betaalde b.t.w. zelf mag be houden. Het af te dragen bedrag is de door u in uw prijzen begrepen b.t.w. ad 16% (dus 16/116 van uw omzet) minus de b.t.w. die u op uw inkoop hebt betaalt en die op uw in koopfacturen vermeld staat. Deze moet 16/116 van uw totale inkoopbe drag zijn, zodat u per saldo 16/116 van uw bruto-winst (de toegevoegde waarde) moet afdragen. METEORIETEN. Hoe zwaar is de grootste meteoriet die ooit op de aar de terecht kwam en waaruit bestaan die meteorieten? Antwoord: De grootste meteoriet die ooit op onze aarde neerkwam, ligt in Zuidwest-Afrika en woog zo'n zestig ton. Dit was een zg. ijzerpieteoriet, bestaande uit een nikkelijzeralliage en ligt er al einds voorhistorische tij den. Er vallen ook steenijzermeteorie- ten die uit nikkelijzer en silikaatmi- neralen bestaan, maar dat zijn er maar weinig (hoogsten 4% van het aantal). De meeste meteorieten zijn aerolieten (steenmeteorieten) en be staan in de regel uit circa 30% py- roxeen, 40 °/o olivijn, 10 plagioklaas, 5 tot 20% nikkelijzer en zo'n 6% troiliet. VROUW EN MISDAAD. Ik lees nooit van vrouwelijke bankrovers, in brekende meisjes en tantes die voor bijgangers in elkaar slaan. Is dit niet een onderwerp, dat interessant is in dit jaar van de vrouw? Antwoord: De vrouw is niet zo on schuldig als ze er uit ziet. Bij de minderjarigen die van misdrijven worden verdacht ligt de verhouding 1 meisje op 13 jongens (in 1973: 2322 meisjes tegen 30.197 jongens). Bij de strafrechtelijk meerderjarigen (18 jaar en ouder) ongeveer 1 op 9 (in 1973: 10.810 vrouwen op 92.270 mannen). Wat de leeftijd betreft ligt de piek bij de meisjes van 18 tot 20 jaar. Vrouwen zullen niet zo veel bankro ven plegen (alhoewel daar toch ge vallen van bekend zijn), maar worden vaker betrapt bij winkeldiefstallen, voorts maken zij zich ook vaak schul dig aan verduisteringen en mishande lingen. Over misdrijven in het ver keer spreken we maar niet. De cij fers zijn van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De illusie van Frankrijks grootheid heeft weer wat nieuw voedsel gekregen door het bezoek van president Sadat aan zijn kollega Giscard d'Estaing. Ten slotte zouden de twee hoge heren met elkaar gesproken hebben over de rol die Parijs zou kunnen spelen om de problemen in het Nabjje Oosten uit de weg te ruimen en dat kan dan weer gezien worden als een erkenning dat de Franse hoofdstad dan toch nog maar altijd een van de plaatsen is waar wereldpolitiek wordt gemaakt. De werkelijkheid is minder om trots op te zijn. Voor de Egyptenaren komt het er voornamelijk op aan een wa penleverancier te vinden en dan wel een die niet al te veel last kan ver oorzaken. In dit opzicht hebben de Egyptenaren akelige ervaringen op gedaan met d'e Sowjet-Unie die nu schijnt te weigeren niet alleen om nieuwe wapens te sturen maar die zelfs geen zin heeft om de reserve onderdelen te verstrekken die nodig zijn voor het onderhoud van het Rus sische materiaal van het Egyptische leger. Intussen heeft ook de VS wel enig wapentuig aan Egypte geleverd, zoals het dit al sinds jaren her doet aan Israël. Maar in zoverre heeft de Amerikaanse leverancier hetzelfde nadeel als de Russische: de kraan kan ogenblikkelijk dichtgedraaid wor den als iets de Amerikanen niet aan staat. Weliswaar is de toestand nu zo dat Washington en Cairo tamelijk eensgezind dezelfde 9trategie voeren om het konflikt met Israël op te los sen, maar dat hoeft niet zo te blij ven. Een gedachte die bij Sadat zeker wel eens moet zijn opgekomen nu al zo lang het eerste beginresultaat van Kissingers bemiddeling niet is ge volgd door iets dat als een vervolg kan dienen. Verdoezeling In dit opzicht is Frankrijk een aan trekkelijker leverancier, juist omdat het niet de grote mogendheid is die het zich nog wel eens waant alsof het verleden nog steeds voortduurt. De Russen en Amerikanen verkeren in een positie waardoor ze niet getroffen kunnen worden door bijvoorbeeld een Arabisch 'olie-embargo of iets van dien aard. Frankrijk daarentegen i; hiervoor uitermate kwetsbaar. Het zal Parijs altijd zeer moeilijk vallen om wapenorders uit die hoek van de wereld te weigeren, zeker nadat hel land zo opvallend zijn best heeft ge daan ten tijde van het eerste olie embargo om goede maatjes te worden met iedere regeerder die olie in de grond heeft. Dat Frankrijk tevoren niet zozeer in trek was als leveran cier van legerbenodigdheden is voor namelijk omdat de klanten als Egyp te en Syrië wel kooplust hadden maar geen geld en derhalve aange wezen waren op voornamelijk de Russen die krediet verstrekten tegen een politieke prijs die men pas later onaangenaam ging voelen. Die financiële rem is nu wel weg gevallen. Egypte zwemt weliswaar niet in het geld, maar de olievorsten onder aanvoering van de SaoedSsche koning Feisal hebben volop en ze steken het gaarne in iedere onder neming waarmee de Russische in vloed in hun deel van de wereld teruggedrongen kan worden. Goed, er is een zekere plechtigheid verleend aan Sadats winkeltrip langs de Franse bewapeningsindustrie. En om de sfeer niet te bederven zal er niet op zijn gezinspeeld dat Sadat blij was naar een handelaar over te stappen die aardig onder de duim gehouden kon worden. Maar het is wel zo natuurlijk. In Turkije heerst steeds meer een geprikkelde stemming, men vraagt zich af of het land wellicht niet al vele jaren lang een verkeerde koers heeft ge varen. Het sprak voor de Turken vanzelf, dat ze zich zouden oriënteren op het westen. Dit is historisch zo gegroeid toen de befaamde Kemal Atatürk, de vader des vaderlands, uit de failliete boedel van het Ottomaanse rijk het moderne Turkije liet verrijzen. Hij wist niet alleen een dreigende militaire nederlaag tegen de Griekse legers af te wenden, maar vooral maakte hij een eind aan de middeleeuwse toestand waarin het land was gebleven, waarbij hy vaak met harde hand ingreep. Het resultaat was inderdaad dat Tur kije een staat werd waarin niet lan ger het islamietisch recht heerste maar dat van het westen, waar ook het romeinse schrift werd gebruikt kortom: Turkije zocht zijn toekomst naar westers model. Een ontwikke ling die ten tijde van de Tweede Wereldoorlog zo ongeveer zijn be slag had gekregen. Daarna was het haast logisch dat de traditionele angst voor de Sowjet-Unie, waarmee de Turken duizend kilometer grens heb ben, nog sterker werd want die toch altijd al machtige buur was nu een werkelijke wereldmacht geworden En net als de tsaren van weleer erop gebrand invloed te krijgen bij de Dardanellen die Ruslands toegang tot de Middellandse Zee beheersen. Dat het voornamelijk in Azië, maar in ieder geval zeer ver van de Atlan tische Oceaan gelegen Turkije lid werd van. het Noord-Atlantische Ver drag was haast vanzelfsprekend. Sindsdien is er veel gebeurd wat het voor de Turken van nu minder van zelfsprekend maakt op deze weg voort te gaan. Ze voelen zich bekocht. Dat komt niet alleen door de ekonomische moeilijkheden die in een dergelijk arm land met weinig industrie extra hard aankomen. Maar ook dit helpt wel mee. Maar er is ook een nieuw gevoel van nationale trots ontstaan na het ingrijpen op Cyprus, waar premier Bulent Ecevit naar Turks gevoelen voorkwam dat de Grieken even dit eiland zouden inpikken. Verloren zonen Wat hierbij bitter aankwam was dat het Amerikaans antwoord hierop was. dat de levering van oorlogsmateriaal zou worden stopgezet - overigens meer op aandrang van het parlement in Washington dan doordat minister Kissinger dit zo nodiig vond. Deze heeft er geen behoefte aan de ooste lijke NATO-flank nog verder uit te hollen, nadat de Grieken al uit de militaire samenwerking zijn gestapt. Maar deze gang van zaken verscherpt ook de Turkse indruk, dat ze ekono- misch nu ook niet zo geweldig ge holpen zijn door het westen. En men gaat betreuren zich wat al te na drukkelijk losgemaakt te hebben van het Nabij Oosten, vooral nu de Ara bische wereld niet langer het ver achtend bekeken machteloze klubje is van weleer. Bovendien is het geld van de olielanden natuurlijk een lok kende faktor - men kan op zijn minst eens nagaan of de olielanden hun beurs niet wat wijder voor de Tur ken willen openzetten. Daarbij komt natuurlijk dat de Turken dan wel een heel andere oriëntatie hebben gezocht, maar dat de verwantschap natuurlijk nooit geheel te verlooche nen viel. Ook in de Arabische wereld is trouwens een zekere bereidheid de Turken als verloren zonen terug te halen in de familie. Met name de Libische leider Khadaffi heeft zich meermalen in die geest uitgelaten waarbij het voor hem natuurlijk ook meetelde dat hij op die manier te vens het door hem gehate westen van een belangrijk steunpunt kon beroven op die manier. Een echte regering heeft Turkije sinds maanden niet meer. Ecevit won wel de verkiezingen glorieus als „held van Cyprus" maar verloor daarbij de koalitiepartners die hij niet kan mis sen. Het is de vraag of zijn opvolgers of hijzelf, wanneer er weer eens een stevig op een meerderheid steu nende regering komt, zich kunnen permitteren voort te gaan qp de pro- westerse koers. De geweldige opkomst van de uiterst rechtse mohamme daanse sekten en andere uitingen van een herlevend mohammedaans konservatisme duiden erop, dat de Turkse bevolking er niet zo geest driftig meer voor is. Kostverlorenweg-hoek Laanstr. Telefoon 14913 ELKE DONDERDAGAVOND PINTAVOND VVü verzorgen tevens uw feestjes en partjjen. Alimentatieplichtigen zjjn per 1 januari 1975 opnieuw gekonfronteerd met een forse verhoging van de alimentaties, die zij ten behoeve van het levens onderhoud van hun kinderen en/of ten behoeve van het levensonderhoud van hun gewezen echtgenoot moeten betalen. Met ingang van 1 januari 1974 zijn de uitkeringen voor levensonderhoud voor de eerste keer automatisch aangepast. De bedoeling van deze wettelijke regeling was dat eenmaal vastgestelde alimentatie-uitkeringen welvaartsvast zouden wordien door ze elk jaar op een bepaalde manier te koppelen aan het loonindexcijfer van de Algemene Ouderdomswet. Met ingang van dit jaar zijn alle alimentaties verhoogd met 16 Dit percentage wordt berekend over het, uitkeringsbedrag zoals het op 3i december Jfjp vaststond, was, vast gesteld of gewijzigd. Uitzonderingen óp wettelijke regeling mogelijk De verhoging van de alimentatie met 16 geldt voor alle alimentaties, on geacht of die door de rechter of door de partijen zelf zijn afgesproken. Het percentage wordt dus berekend over het uitkeringsbedrag, dat de alimen- tatieplichtige op 31 dec. '74 moest be talen. In dat bedrag is de indexering begrepen, dat gold vanaf 1 januari 1974. Met ingang van die datum wer den de alimentaties voor het eerst van rechtswege aangepast en er gol den toen verschillende percentages, naar gelang het jaar waarin de ali mentatie was vastgesteld. De bedoe ling van de vorig jaar ingevoerde wettelijke regeling was duidelijk. Door de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud wa ren de soms jaren geleden vastge stelde alimentatie-bedragen ten enenmale ontoereikend geworden om in het levensonderhoud van de ali- mate te voorzien. Weliswaar kon een gescheiden vrouw via de rechter om verhoging van het alimentatiébedrag vragen, maar een algemene, wettelij ke regeling had de praktische voor keur, ook al om de rechtbanken, die het al druk genoeg hebben met de vele duizenden echtscheidingsproces- sen, niet te overbelasten. Vandaar dat de alimentatieverhoging nu van rechtswege plaatsvindt. Een rechterfijke uitspraak of overeen komst tussen partijen is er niet voor nodig. Onbillijk: wat dan? Nu kan het zijn, dat men de verho ging onbillijk vindt. Er zijn in dat geval twee mogelijkheden. De eerste is dat partijen zelf een andere rege ling treffen. Het staat hun na mei ijk vrij om overeen te komen dat niet de totale verhoging, maar slechts een deel ervan of zelfs helemaal geen verhoging betaald behoeft te worden. Als partijen niet tot overeenstem ming kunnen komen, is er een twee de mogelijkheid: naar de rechter gaan en hem vragen een andere re geling te treffen. Daarbij is echter wel de hulp van een advokaat nood zakelijk. En vanzelfsprekend hoort de rechter voor hij een beslissing neemt, de andere partij. De wettelijke regeling impliceert dat de vastgestelde alimentatie-uitkerin gen welvaartsvast zijn geworden, door ze ieder jaar te koppelen aan het loonindexcijfer. Uitsluiting van de indexering is in bepaalde geval len echter mogelijk. Indien bijvoorbeeld de aiimentatie- plichtige moet leven van een vast in komen, dat niet meegaat met het loon- en prijspeil kan automatische stijging van de alimentatie voor hem bezwaarlijk zijn. Men kan dan bij overeenkomst de „indexering van rechtswege" uitsluiten. Ook kan elk van beide partijen aan dé' rechter vragen om die indexing uit te slui ten. Tijdelijk Het is ook mogelijk de wettelijke in dexering voor bepaalde tijd uit te sluiten, bijvoorbeeld voor een jaar. Er kan daarvoor reden zijn als de alimentatie aan het eind van het jaar wordt vastgesteld en bijvoorbeeld de alimentatieplichtige niet op korte ter mijn op inkomensverhoging kan re kenen. Mocht een uitsluiting van de wettelijke indexering bijv. na verloop van tijd onbillijke verschillen te zien geven met de algemene regeling dan kan meer weer naar de rechter gaan om hem te vragen de uitsluiting on gedaan te maken. Daarna is de alge mene regeling weer van toepassing. In de gevallen waarin men voor uit keringen van levensonderhoud de hulp van de rechter wil inroepen, moet dat gebeuren door middel van een verzoekschrift. Bij scheidingsza ken kan het ook in de dagvaarding. Maar zoals gezegd is dan de hulp van een advokaat noodzakelijk. In het geval men die advokaat zelf niet kan betalen, is onder bepaalde kon- dities kosteloze rechtsbijstand moge lijk. De telefoon is als kommunikatiemiddel bij uitstek niet meer weg te denken uit onze samenleving. Werd de telefoon voor zakelijke doeleinden enkele decennia geleden ook reeds intensief ingeschakeld, het partikuliere telefoon gebruik is pas sinds 1950 in ons land flink op gang gekomen. Vooral in de zestiger jaren nam het aantal partikuliere telefoonaansluitingen enorm toe. Voor privédoeleinden wordt van het telefoonverkeer aanzienlek meer ge bruik gemaakt dan van het postverkeer. De brief verliest het duidelijk van de telefoon, want terwijl slechts 15 van het postverkeer afkomstig is van par- tikulieren, is dat voor het telefoonverkeer liefst 47 In het vakblad „Economische Sta tistische Berichten" tonen drs. J. C. E. Maas en drs. J. Teijema, beiden medewerkers van de afdeling Markt analyse en Prognose bij de PTT, aan dat de telefoon ook voor de lagere inkomensgroepen een belangrijker kommunikatiemiddel is dan de post en dat een tarievenbeleid waarbij verliesgevende posttarieven e.a. door de telefoon worden goedgemaakt he lemaal niet zo vanzelfsprekend zou moeten zijn. Moeten verliezen op 't postverkeer door telefoon worden goedgemaakt? De telefoon is bezig aan een indruk wekkende opmars, dat is duidelijk. Het aantal uitgaande berichten per telefoon bedroeg in 1925 210 miljoen, in 1950 755 miljoen en in 1974 rond 3500 miljoen. Van de 210 miljoen in 1925 gepleeg de telefoontjes waren ongeveer 180 miljoen afkomstig van bedrijven en instellingen, het partikuliere tele foongebruik was dus een halve eeuw geleden nog verre van intensief. Van de 755 miljoen telefoongesprekken in 1950 nam het bedrijfsleven er nog circa 600 miljoen voor zijn rekening, maar hoe anders ligt dat een kwart eeuw later. De prognose voor 1975 luidt een totaal van ongeveer 3600 miljoen telefoongesprekken, waarvan maar liefst 1700 een privé-karakter zullen dragen! Deze cijfers tonen op ondubbelzinnige wijze aan, dat de partikuileren in toenemende mate de telefoon verkie zen boven andere vormen van kom- munikatiemedia zoals de post. In 1925 werden er door partikulieren naar verhouding heel wat meer brieven geschreven dan nu. In dat jaar werd slechts 14 °/o van de partikuliere be richten telefonisch overgebracht; dit aandeel is via een percentage van 29 in 1950 sterk gestegen tot liefst 77% in 1974. Geen luxe meer Niet als enkele decennia geleden wordt de telefoon door partikuieren nog langer gezien als een luxueuze voorziening. Integendeel, voor velen behoort de telefoon tot de noodzake lijke levensbehoeften, waar men niet zonder kan en waar men geld voor over heeft. Aanvankelijk kwam de telefoon voornamelijk voor in wonin gen van gezinnen, waar een van de gezinsleden reeds in beroepsverband met het gebruik van de telefoon ver trouwd was, maar tegenwoordig vindt men de telefoon in alle kate- gorieën van gezinnen. Ook het aantal bejaarden, dat tele foon neemt, stijgt bij de dag en het feit dat bejaarden in sommige geval len zelfs een beroep op de algemene bijstandswet kunnen doen wanneer hun inkomen ontoereikend is om alle telefoonkosten zelf te kunnen beta len, bewijst nog eens ten overvloede dat de telefoon thans wordt gezien als een primaire levensbehoefte, die in het intermenselijk verkeer niet meer gemist kan worden. Anders dan bij partikulieren domi neert bij het bedrijfsleven nog steeds het postale verkeer. Voor de zakelij ke korrespondentie bezit het postale medium het grote voordeel van de bewijskracht (b.v. voor financiële transakties), de nauwkeurigheid (b.v. specifikatie van bestellingen) en de attentiewaarde (b.v. postreklame). In de zakelijke sfeer wordt natuurlijk ook heel wat af getelefoneerd (rond 2600 miljoen gesprekken nu tegen plm. 1200 miljoen 25 jaar geleden), maar veelal worden dan telefonisch gemaakte afspraken bevestigd door een brief. Verder richt het bedrijfs leven zich veelal per brief tot parti kulieren. mede omdat partikulieren overdag vaak moeilijk telefonisch be reikbaar zijn. Het zakelijke aandeel in het postverkeer is in de afgelopen 50 jaar dan ook gestegen van °5 naar 84 In „Economisch Statistische Berich ten" maken drs. Maas en drs. Teije ma overigens duidelijk, dat de hoge re inkomenstrekkers nog immer de beste klanten van de PTT zijn. Zij baseren deze konklusie op de resul taten van een marktonderzoek onder een kleine 2000 Nederlandse huis houdens. die gedurende een periode van vier weken precies registreerden hoevee! poststukken uitgingen en hoeveel telefoongesprekken zij bin nen- of buitenshuis uit eigen initia tief voerden. Uit dit onderzoek bleek dat de hogere inkomenstrekkers meer korrespondeerden per brief en relatief ook meer telefoongesprekken voerden.

Soester Courant | 1975 | | pagina 9