Plan „Landelijk Gebied" volgende week donderdag in de gemeenteraad PUEM transformatorgebouw komt niet aan de Zoom PvdA en CDA vinden elkaar bij de stemming Donderdag 13 februari 1975 53e jaargang no. 25 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Kamperen bij boerderijen beperkt mogelijk Prinses Christina verjaart MATERIALISTISCH IDEALISME Beëdigd Oefening Vliegbasis Soesterberg SOESTER g COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9. Yeracbjjnt iedere donderdag Volgende week donderdag behandelt de gemeenteraad het bestemmingsplan „Landelijk Gebied". Het is het tweede punt op de agenda, die in totaal 29 punten telt. Er wordt rekening mee gehouden dat de bespreking van dit be stemmingsplan zoveel tijd in beslag neemt, dat de behandeling van de andere agendapunten in het gedrang komt. Daarom zal zo nodig ook de volgende dag. vrijdag 21 februari, vergadert worden; óók weer in de zaal van de brandweerkazerne, aanvang eveneens 19.30 uur. Het ontwerp van dit bestemmingsplan heeft vanaf 5 augustus vorig jaar. ge durende een maand voor een ieder ter inzage gelegen. Tegen het plan zijn 45 bezwaarschriften ingediend. Met de bezwaarden werden (in groepen) een drietal vergaderingen gehouden, waar zy In de gelegenheid werden gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten. 36 bezwaarden maakten daarvan gebruik. Het bestemmingsplan zal het nu geldende, op 20 december 1961 vastgestelde „uitbreidinsgplan, regelende de bestemming van gronden, gelegen in het lan delijk gebied van de gemeente Soest" gaan vervangen. Van de thans zittende leden, maakte alleen wethouder K. de Haan destijds deel uit van de raad. Van de 45 ingediende bezwaarschriften werden er slechts 3 gegrond ver klaard; 15 gedeeltelijk- en 23 ongegrond. Bovendien werden nog vier be zwaarschriften niet-ontvankeijjk verklaard omdat ze niet tijdig werden inge diend. Tegemoet gekomen werd aan de be zwaren van de heer P. A. Hiilhorst, wonende aan de Lange Brinkweg, wiens boerderij gevestigd is aan de dorpszijde van de weg. De boerderij is dus niet in het plan opgenomen. Anders ligt het met de bedrijfsgebou wen; dlie zijn gevestigd op de cultuur grond aan de overzijde van de weg in het plangebied. De ontplooiingsmoge lijkheden van het bedrijf zouden be- nadeled worden indien niet ter plaat se de bestaande bedrijfsgebouwen in het plan werden opgenomen en ook de mogelijkheid van uitbreiding niet ■werd vastgelegd. Aan dit bezwaar komt de gemeente tegemoet. Eenzelfde bezwaar had de heer G, A. Hilhorst, wonende Kerkpad z.z. 41 en ook de heer C. B. van Werkhoven, die een tuinbouwbedrijf heeft op het perceel Eemweg 7. Bij de heer Van Werkhoven gaat het om de mogelijk heid tot uitbreiding van kassen en warenhuizen (glasopstallen). In het algemeen gaat het om onge wenste ontwikkelingen in het lande lijke gebied van Soest te voorkomen. Daarom dient vastgehouden te wor den aan het principe van één bouw perceel per agrarisch bedrijf en de daarmee samenhangende concentratie van de agrarische bedrijfsbebouwing. Dat kan problemen geven bij sommige bedrijven en daarom zijn er „ver- plaatsingsmogelijkheden van bouw percelen". Aan andere bezwaren kon worden te gemoetgekomen. In sommige gevallen werden de bouwpercelen groter ge maakt of verlegd; in één geval omdat er een aardgasleiding in de weg lag. Het Landbouwschap had bezwaren te gen de scheiding van het agrarisch bedrijf en het niet-bodem-gebonden agrarisch bedrijf, maar het college is van oordeel dat in het plan mogelijk heden tot een zekere ontplooiing in de veredelingssector worden openge laten. Van landbouwzijde werd ook enkele malen gevraagd hogere silo's te bouwen dan de 9 meter (hooguit 15 meter) diie in de voorschriften zijn toegestaan (het landbouwschap wil zelfs naar 25 meter) maar daar gaat het college niet op in. Gevraagd wordt ook de doortrekking van de A. P. Hil- horstweg naar Baarn, niet uit te voe ren omdat er dan teveel sluipverkeer wordt aangetrokken. Het gaat echter sleohts om een fietspad en dat „sluip verkeer" zal niet tegengegaan worden. Aan de Grote- en aan de Kleine Melm zal de mogelijkheid blijven van laad- en losplaatsen; de heren Van Roomen hadden daarom gevraagd. Dat recht zou zijn blijven bestaan op grond van het overgangsrecht, maar wordt nu. expliciet vastgelegd. Kampeerbedryven Volgens het plan horen de campings niet thuis in het landelijk gebied van Soest. Verblijfsrecreatie met de daar bij behorende accommodaties, vindt men, tast het natuurgebied aan. In de nabijheid van grote woongebieden moet daarom voorrang gegeven wor den aan de dagrecreatie. Zowel dag als verblijfsrecreatie samen, zou naar de mening van het college, de draag kracht van natuur en landschap over schrijden. Soest is daarom van verblijfsrecreatie uitgesloten in het streekplan Utrecht se Heuvelrug en zo zijn in dit be stemmingsplan geen verbl ijfsrecrea- tieve objecten opgenomen. Wel zal in regionaal overleg nog bekeken wor den in de streek een kampeerterrein 'te handhaven. De in Soest gevestigde kampeercentra kunnen evenwel op grond van overgangsbepalingen hun activiteiten onverminderd voortzetten. Met het oog op strenger wordende wettelijke eisen voor kampeercentra, zal in de overgangsbepalingen worden opgenomen dat aanpassing aan die eisen van bouwwerken mogelijk zal zijn „voor de overigens niet in het plan ingepaste kampeerterreinen". Daarmee is gedeeltelijk tegemoet ge komen aan de bezwaren van de ex ploitanten. Voor de heer S. de Koning (Birk- straat 136) ligt dat evenwel anders, omdat hem slechts een tijdelijke ver gunning werd verleend en wel tot uiterlijk 1 augustus 1976 en dan ma ximaal 50 toercaravans. Ook voor de kampeerders op het ter rein Soestduinen ziet het er niet hoop vol uit omdat hun kampeerterrein eigendom is van de gemeente. Het be leid dat de gemeente hier voert kan dn het kader van dit plan niet ter discussie komen, vinden b. en w. Ook de naturisten gaan moeilijke tijden tegemoet. Zij vinden het een vorm van discriminatie, dat slechts de mo gelijkheid tot dagrecreatie in Soest bestaat en zij wezen op hun taak voor -het bosonderhoud. Die was slechts uit te oefenen met de aanwezigheid van een schuilhut en enige caravans. Het college zegt dat „de bosarbeid niet ge combineerd kan worden met enige vorm van verblijfsrecreatie". Boven dien is het college van mening dat whet naituristisch recreëren door het plan niet wordt belemmerd. Toch is er enige verruiming van kam- peermogelijkheden en wel, zij het op beperkte schaal, door het toestaan van kamperen in agrarische bedrijfsge bouwen of in kampeermiddelen bij agrarische bebouwing. Per bouwper ceel is het maximum aantal kampeer ders gesteld op ten hoogste 20; het aantal tenten -op ten hoogste 3. Ook caravans zijn toegestaan op de bouwpercelen en dan alleen daar waar zij niet te zeer in het oog vallen, „om landschappelijke redenen acceptabel zijn". Het Witte Huis Het perceel Birkstraet 138. waarop Het Witte Huis staat, krijgt de offi ciële „horeca-bestemming". Voor even tuele nieuwbouw is de bepaling opge nomen dat daar een nokhoogte is toe gestaan tot 9.50 meter. Uitbreiding buiten dat perceel zal niet worden toegestaan; de percelen Birkstraat 132 en Birkstraat 140 krijgen derhalv£ geen horeca-bestemming. Het poly- •normgebuw op nummer 132 mag tot februari 1978 blijven staan, maar moet dan weg. Er werd indertijd een tijde lijke vergunning voor gegeven. Nutsbedrijven Voor de nutsbedrijven in het alge meen zijn de bepalingen enigszin ver ruimd. Stond er aanvankelijk dat der gelijke bebouwing geen grotere hoog te mocht hebben dan 4 meter en geen grotere oppervlakte in beslag mocht nemen dan 500 m2, nu zal van geval tot geval bezien worden aan welke maatvoering behoefte besta-at. Te klein Naar de mening van de stichting Snchtse Milieufederatie, de werkgroep Ontwikkeling Eemland, de werkgroep HLK en de werkgroep Milieu, is het gebied dat in het plan is opgenomen tc klein. Daartoe zouden ook moeten behoren Kortend (by Ferd. Huyck- laan), het gebied aan weerszijden van de Stadhouderslaan en nabij de Wiek- sloterweg. Verder menen zij dat het gebied tussen de A. P. Hilhorstweg en de Eem een verder strekkende agrarische bestemming (bestemming D in plaats van B) dient te krijgen en de Langeindse Maten de bestem ming C, Ook zij verzetten zich tegen de door trekking van de A. P. Hilhorstweg richting Baarn, Het cofllege is van mening dat een aantal gebieden vanwege de nauwe aansluiting bij de bebouwde kom een andere -planologische benadering be hoeven omdat zij öf als randgebied zijn aan te merken öf, hoewel niet of niet direct in aanmerking komend voor stedelijke bebouwing, toch niet als gronden beschouwd kunnen wor den, die een blijvende plaats zullen in-icmen in het landelijk d-ael van de gemeente. Afgezien daarvan moet ook rekening gehouden worden met een grote diversiteit van particuliere be langen. B. en w. stellen zich op het stand-punt dat nagenoeg elk agrarisch gebied landschappelijke waarde heeft, maar dat bij het geven van een be scherming aan deze waarde, uitge gaan is van de gebieden waarin hier aan een bijzonder accent gegeven be hoort te worden. Wel is men van oor deel dat het aanbeveling kan verdie nen voor het landschap van betekenis zijnde stuwelen (struikgewas) te be schermen. I-n verband hiermee zullen Op dinsdag 18 februari zal h.k.h. prinses Christina haar 28ste verjaardag vieren. Zij zal wegens haar verblijf in Canada voor haar zangstudie niet in Nederland zyn. Dit zal echter velen onder het Nederlandse volk niet beletten de vlag voor haar uit te steken. Ook wjj wensen haar in haar vriendenkring een gezellige ver jaardag toe. de voorschriften worden uitgebreid met een bepaling welke aanlegvergiun- nimg vereist voor het rooien van op gaand houtgewas. De totale documentatie bij het raads voorstel omvat 63 pagina's ter grote van een pocketboek. Alle bezwaarden krijgen een a-fschrift van het besluit toegezonden en zij worden erop attent gemaakt dat zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, gedurende de termijn dat het plan bij gedeputeerde staten van de provincie Utrecht ter inzage ligt. weer bezwaren daartegen kunnen indienen. Bezwaren kunnen uiteraard ook allen indienen die bezwaar hebben tegen de aangebrachte wijzigingen. Met 14 tegen 11 stemmen heeft de gemeenteraad nu definitief besloten dat het transformatorgebouw van de PUEM niet op de hoek van de Wieksloter- weg en De Zoom gebouwd mag worden. CDA en PvdA, (met uitzondering van de PvdA-wethouder K. de Haan) èn Jan Visser van Progressief Soest stemden tegen; de complete VVD-fractie en de drie wethouders hadden geen bezwaar, zy het dat ook zy een voorstander waren dat er gezocht zou worden naar een andere plaats op het sportcomplex tussen De Zoom en de Bosstraat, Juist het feit dat het sportcomplex eigendom is van de gemeente, was de reden geweest dat b. en w. vlot, te vlot, besloten aan het verzoek van de PUEM tegemoet te komen, ook al was het in strjjd met de bestemming. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer K. de Wilde, verweet het dagelijks bestuur van de gemeente geen rechtlijnig beleid te voeren. Het verzoek had direct afgewezen moeten worden omdat het in stryd was met planologische voorschriften door de raad opgesteld. De raad is immers de baas en b. en w. moeten zich daaraan houden. De burgemeester verweet de raad op haar beurt dat twee commissies er oorspronkelijk geen probleem in zagen maar daar later op teruggekomen waren. Dat klopt en dat zal menig commissielid doen besluiten niet al te gemakkelijk te zeggen geen bezwaar te hebben tegen een of ander voorstel. Normaal gesproken moet dat wel kunnen omdat nu een maal niet iedereen alles kan weten en de achterban er anders over kan den ken; maar nu de burgemeester vindt dat eens ja-gezegd, altyd ja-gezegd moet zyn, is het beter by de commissies de boot af te houden. Dan komen we toch weer op het oude systeem dat eerst de stukken door de fracties besproken moeten worden, voordat ze in de commissievergadering komen. Op de keeper beschouwd was het voorstel natuurlyk te zot om los te lopen, want waar blyven we dan met onze plannen. By een volgende gelegenheid kan bijvoorbeeld de waterleiding vragen om een fors gebouw te mogen weg zetten langs de Eem. CDA, PvdA en Progressief Soest hadden dóór dat voor schriften er wel zyn om nageleefd te worden en dat er zeker nooit met twee maten gemeten mag worden; overheid, semi-overheid en burgers, allemaal over een kam, tenzij er enorme levensbelangen mee gemoeid zyn. De PUEM zal best ergens anders een terrein vinden. Aan de officiële raadsvergadering ging een anderhalf uur durende explicatie van de zijde van de PUEM vooraf, gevolgd door een schorsing van de bijeen komst van een half uur en toen nog een bijna drie kwartier durende ver gadering. De raad was compleet; alle 25 leden waren aanwezig. De PUEM kwam met drie man; de heer F. van Koppenhagen, technisch adjunct-directeur, de heer H. van Beest, hoofdingenieur en de heer C. W. J. Meeder, technisch voor bereider. Het college liet zich assisteren door de heer H. van der Dussen, directeur van gemeentewerken. De publieke tribune was zeer matig bezet. De heer Van Koppenhagen startte met een eenvoudig lesje „electrici- teit", dat evenwel velen wel te mach tig geweest zal zijn. Hij stelde daarna vast dat in Soest de grens van de levering met de bestaande outillage de verwachte toename in de komende bereikt was omdat er in de afgelopen jaren industrie werd gevestigd en woningbouw gepleegd en ook omdat het gemiddelde gebruik per gezin was toeenomen, Er waren prognoses over vijf jaren; Industrieterrein 1975 - 5 MVA (miljoen volt-ampere of 1000 kilowatt), 1980 - 9 MVA; De Zoom. Soestduinen, 1975 - 2,9 MVA, 1980 - 3,6 MVA; Soesterberg 1975 - 4,8 MVA. 1980 - 6 MVA. Er waren drie oplossingen mogelijk: a. uitbreiding station Stadhouders- laan wat echter met zich meebracht het trekken van een nieuwe kabel vanaf het station Peter v. d. Bree- merweg naar de Stadhouderslaan; b het zgn. inlussen van het Industrie terrein waarvoor ook een kabel van af de Peter v. d. Breemerweg gelegd moest worden;'en c. de bouw van het station aan De Zoom, de meesf ideale oplossing omdat dan gebruik gemaakt kon worden van de in re serve en onbelast liggende kabel van af Bilthoven naar Amersfoort. De Zoom was ook ideaal gezien van uit een evenwichtige verdeling van stations over de gehele provincie. Toen bleek in eerste instantie dat de gemeente geen bezwaar had tegen de bouw van het station aan De Zoom leek niets de bouw meer in de weg te zitten. De heer Van Koppenhagen stelde ver der dat de bouw van een station op het Industrieterrein 4,3 miljoen gul den zou gaan kosten en de bouw aan De Zoom 3,2 miljoen. Rekening moest ook gehouden worden met snellere slijtage door overbelasting van het station aan de Peter v. d. Breemer weg. Er zouden eerder nieuwe trans formatoren geplaatst moeten worden met voorzieningen aan het schakel station en die voorziening zou neer komen op 2.5 miljoen gulden. Da1 betekende een investering die jaren te vroeg zou moeten plaatsvinden Plaatsing van een station op het in dustrieterrein zou betekenen dat de PUEM over enige jaren alsnog een nieuw station zou moeten bouwen dan evenwel zuidelijker dan de nu beoogde plaats aan De Zoom, De heer Van Koppenhagen benadrukte daar om dat een verkeerde keuze, al snel een miljoenenaffaire betekende. Ondergronds bouwen was in Neder land, gezien de koeling, nauwelijks mogelijk en zou voor Soest een op offering van meer natuur betekenen. De heer Van Koppenhagen besloot: „Ik hoop dat we met z'n allen wel bewust zijn, wat u vanavond ook be sluit, dat we praten over de belangen van onze verbruikers, uw inwoners waarvoor u hier zit en ik ook in dit ene bijzondere geval gezamenlijk voor dezelfde belangen van dezelfde groep mensen, de gemeenschap van Soest en Soesterberg". Noordelijker "Vragen werden daarna gesteld door de heren D. Hoekstra, G. Oldenboom en R. van Logtenstein van het CDA de heer K. de Wilde van de PvdA en mevrouw G. Alting-Ambrosius en de heer P. Langë en ir. M. A. van Ee van de VVD. De heer Hoekstra wilde het station noordelijker bouwen in de richtin; van het buurtschap Hees; de heer Oldenboom informeerde naar de al ternatieven indien de raad niet ac- coord zou gaan met de plaats aan De Zoom en ook die heer Van Logten stein wilde een andere lokatie. De alternatieven, waren, zo meende de burgemeester, genoemd; industrie terrein en uitbreiding Stadhouders laan. Van belang was echter, dacht de heer Van Koppenhagen, dat de gemeente de grond aan De Zoom behorend bij het sportcomplex aan de Bosstraat, in eigendom had. Daar kwam bij dat dat punt toevalliger wijze, het meest' ideaal was. Aan de keuze was overigens wel een uitge breide studie vooraf gegaan. De heer De WiMe stelde dat er geen twijfel mocht bestaan, dat ook de raad het welzijn van de bewoners op het oog had; het ging er slechts om waar de voorziening neer te zetten De raad had zich te houden aan haar eigen planologische voorschriften en hij informeerde naar de mogelijkheid V8n plaatsing aan de De Beaufort- 'aan Die plaats was genoemd, meen de hij, döor de heer Van Koppen hagen, als lokatie indien een station op het industrieterrein gebouwd werd. Dat klopte, zed de heer Van Koppenhagen, met dien verstande dat er dan twee stations gebouwd moes ten worden. De heer De Wilde zocht ook een op lossing door het gebouw te plaatsen op een andere hoek van het sport complex, mogelijk in de buurt van bestaande of nog komende bebouwing Ir. M. A. van Ee (VVD) wees op het aangrenzende terrein van de Water leiding, hoek Den Blieklaan en De Zoom. Dat zou echter niet mogen wist de heer Van Koppenhagen en dat werd onderstreept door de heer Van der Dussen. Daar verzette het waterleidingbedrijf zich tegen als ook de provinciale voorschriften. Mevrouw Alting (VVD) stelde voor het station toch in te graven en dan voor de koeling een gracht aan te leggen. Maar dat kostte teveel na tuur. De heren Visser, Oldenboom en Van Poppelen wezen nog eens op de De Beaüfortlaan; daar bleken echter te veel planologische bezwaren tegen te bestaan. De heer De Lange, tenslotte infor meerde waar het volgende station gebouwd zou worden, indien ook het nieuwe stransformatorhuis overbelast zou raken en toen bleek dat een per ceel in de richting van het Spiehuis in aanmerking kwam. Om half tien begon daarna de offi ciële raadsvergadering, met als enig agendapunt de verkoop van 1740 m2 rond gelegen op de hoek van de Wicksloterweg O.Z. en De Zoom, voor de totale prijs van 87.500 gulden aan de PUEM. Namens het CDA, zei de heer J. van Poppelen, het voorstel, onaanvaard baar te vinden. Er moest gezocht worden naar een ander terrein, meer naar het noorden en het nieuwe voorstel zou besproken moeten wor den in de commissie ruimtelijke or dening. Ir. M. A. van Ee (WD) wilde duide lijke opheldering over de bezwaren die er zouden bestaan het PUEM- gebouw op het terrein van de water leiding te zetten. Als dat niet kon, als dat ergens geregeld was, „dan wa: dat maar een stomme wet". Naar zijn mening zou er eventueel een plaatsje gezocht moeten worden elders op het sportcomplex, beter nog buiten het complex en dan was er overleg nodig met de commissie ruimtelijke orde ning. De heer K. de Wilde vond dat het college een wat rechtlijniger beleid had kunnen voeren. De raad was nu opgeknapt met een situatie waarin bepaald moest worden hoe het nu wel moest. Dat was de taak van het college geweest, die van stond af aan het voorstel van de PUEM had moeten verwerpen, omdat er sprake was van strijdigheid met planolo gische voorschriften. Hij had boven dien het gevoel dat er nog meer transformatorstations in Soest ge bouwd zouden moeten worden en vand'aar was naar zijn mening het industrieterrein een uitstekende plaats en voor het volgende station een ter rein zuidelijker dan De Zoom. Hij had begrip voor de opstelling van de PUEM. maar dacht dat het toch ver standiger was nu een terrein te zoe ken tussen het sportcomplex en het industrieterrein. Moch dat niet moge lijk blijken, dan moest er nog eens gepraat worden over verschuiving binnen het sportcomplex. Hij ver zocht het college het voorstel terug te nemen. Jan Visser (P.S.) vond het voorstel ook onaanvaardbaar en stelde voor een oplossing te zoeken meer in zui delijke richting, waarbij hij zijn voor keur uitsprak voor de De Beaüfort laan. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) vestigde de aandacht op het probleem dat als de gemeente geen andere grond beschikbaar had, de PUEM van een particulier grond kon kopen en de raad geheel buiten spel kwam te staan, omdat dan b. en w. buiten de raad om de bouwvergunning konden verlenen. Zij stelde daarom voor het voorstel aan te nemen, met het a- mandement dat de huidige plaats niet geschikt was. maar dat er elders op het sportcomplex een geschikter plaats aangewezen moest worden. De heer W. Blaauw (WD) zou voor het voorstel stemmen; naar zijn me ning was de kwestie te veel opgebla zen. Hij vond het wel jammer dat de PUËM niet elders naar een terrein gezocht had. In haar antwoord zei de burgemees ter dat ook de raadscommissies niet rechtlijnig gehandeld hadden; Ruim telijke Ordening en financiële com missie waren immers accoord gegaan de commissie R.O. zelfs in tweede instantie. Zij stelde vast dat er nu drie meningen waren; meer naar het noorden, meer naar het zuiden en elders op het sportcomplex. Met de laatste visie had het college geen probleem. De heren Van Poppelen (CDA) en De Wilde (PvdA) hoopten dat het col lege niet te formeel zou gaan handelen, door de raad buiten spel te zetten indien de PUEM grond van een particulier aankocht. Jan Visser (P.S.) wees er op dat nog lang niet vaststond dat het gehele sportcom plex in gebruik genomen zou worden zodat er ook nauwelijks gesproken kon worden over een andere plaats op dit complex. Er volgde een hoofdelijke stemming met het beknede resultaat; VVD in haar geheel en de drie wethouders vóór het voorstel; PvdA, CDA en Progressief Soest tegen. Het voorstel was verworpen, Je fcunt ndet anders neggen dan dat het kabinet Den Uy! z'n best doet. We doen eigenlijk allemaal ons best om een steeds verfijndere samenle ving te verwezenlijken. Ieder, ook de minister, naar zijn beperkingen van inzicht en wijsheid, maar toch alle maal doende om de samenleving maar steeds meer te vervolmaken. En wat zien we nu als resultaat daarvan? Dat vrijwel iedereen de om standigheden van de huidige maat schappij steeds griezeliger gaat vin den. Vooral voor de ouderen wordt het beeld van onze samenleving een angstig iets. Zij zien de geldontwaar ding, die vooral hen in het bijzonder bedreigd; ze konetateren een toene mende onveiligheid op straat en in huis; ze zien naast allerlei sociale verzorgingen en sociale instellingen een mentaliteit groeien van „waf kan het me schelen en v/at doet het er toe", die twintig a dertig jaar geleden nog ondenkbaar was. En toch, zo zegt men, bouwen we voortdurend aan een verbetering van de maatschappelijke verhoudingen in onze samenleving. Als dat dan echter toch niet het re sultaat oplevert waarbij ieder zich gelukkiger en veiliger en hoopvoller voelt, dan zouden we ons toch eigen lijk eens moeten gaan afvragen of we met al die voorgeschreven verbeterin gen voor dit en voor dat wel op de goede weg zijn. Is het inderdaad wei beter om de za ken zo te verdemokraiticeren, om de burgers zoveel inspraak te geven op de besluitvorming van de overheid? Om de mensen steeds meer te laten verdienen, om hen door steeds betere sociale voorzieningen en tal van voor schriften te behoeden tegen alle mo gelijke tegenvallers in het leven? Om de verantwoordelijkheden steeds meer aan de overheid te trekken en zo de mens van eigen handelen en verant woordelijkheidsgevoel te ontlasten? Want daar zijn we toch mee bezig, gestuwd door de schoonste politieke gedachten en er van uitgaande da/t het ndet goed was zoals het was. Het kapitalistisch systeem aan de schandpaal, maar ook geen kommu- misme, in woord althans. De mond vol van demokratie en die steeds meer willen perfektioneren en dit dwingend opleggen, zonder te beseffen dat daar mee weer 'n stukje individuele vrijheid en verantwoordelijkheid verloren gaat. Waardoor we in naam van de demo kratie weer een stapje dichter bij de diktatuur zijn gekomen. We zien, hoe de mentaliteit van de mensen in de steeds socialere, of moe ten we zeggen socialistdscher?samen leving aan het veranderen is. Tegen onze bedoelingen in is de afgunst en de gewelddadigheid gegroeid en daar mee de veiligheid van de burger, in het groot en in het klein, verminderd. Een zekere moedeloosheid over al die uit de „verbeteringen" voortvloeiende gevolgen breekt zich baan. En des ondanks menen de vernieuwers dat zij op de goede koers zitten en we dus op weg zijn naar een betere samen leving! In de theorie is het inderdaad alle maal mooi uitgedacht. Als alle men sen volgens dat boekje te werk zou den gaan zou het misschien kloppen en kregen we een betere samenleving. Maar in de praktijk kan dat niet, klopt het niet, omdat men, en dat wil zeggen niemand, in staat is om het wezen van de mens te veranderen. De mens is, in alle honderden eeuwen van zijn bestaan, in wezen hetzelfde gebleven. Hij is een onderdeel van de natuur. En al het natuurlijke kan men hoogstens door dwang iets bijschaven doch noodt wezenlijk veranderen. En daardoor kan de theorie nooit ledden tot de mentale verandering. En daar door kan de theorie nooit leiden tot de mentale verandering van de mens. Hoe bewust men daar ook naar streeft, het blijft een utopie om door allerlei dwangmatige maatregelen een beter soort mens te doen ontstaan. Hoe gemakkelijker de mens het krijgt, hoe ongebondener hij zich zal gaan gedragen. Meer geld, meer gelijkheid van inkomen, minder eigen verant woordelijkheid, zijn niet de eerste dingen om het geluk van de mens te bevorderen. En dat laatste is toch hetgeen wij bedoelen te bereiken? We zouden, geloof ik. af moeten stap pen van het materialistisch idealisme en het geestelijk denken de voorrang moeten geven, hoe konservatief dat dan ook moge lijken. Maar daarmede is natuurlijk minder aan persoonlijke ijdelheid en aanzien te verwerven. Op 6 februari 1975 is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken als taxa teur in antieke meubelen, antiek por selein en antiek aarde-, koper- en tin- werk beëdigd de heer Charles Eijkel- boom. Barchman Wuytierslaan 50, Amersfoort. Op 13 en 14 februari as. wordt op de Vliegbasis Soesterberg een gecombi neerde grond- en tuchtoefening ge houden. In het kader van deze oefe ning zal er alleen overdag worden ge vlogen. Behalve het normale vlieverikeer wordt de vliegbasis ook overvlogen op andere dan de normale richtingen en hoogtes waarbij de dichtbevolkte gebieden zoveel mogelijk worden ver meden. Deze vluchten zijn gepland in de basisoefening en worden gecontro leerd, zodat de eventuele overlast voor de omwonenden tot een mini mum wordt beperkt.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1