verliest tegen ziekenhuis Anesthesist kort geding Uitslaande brand vernielt personeelsverblijf «fel» Imkers sloten korfvlechtcursus af i J A, van der Weerd Frans Bosman B.V. Frans Bosman B.V. maaswinkel Het oog gericht op politieke tegenstellingen in Groot-Brittannië Bestuur Zonnegloren krijgt gelijk Vogelexcursie Flevopolders Jeugd in aktie Gewond door vallend krat bierflessen Horloger Juwelier Optiek Kabouterhuis vernield Imkers sloten korfvlechtcursus af Vierendertig maal De Kleine Gids Gevonden voorwerpen Man komt met arm onder wals Diefstallen uit auto's i M Meubelfabriek Oisterwijk Commandowisseling Datim Soestduinen BRUIDSREPORTAGE Noorwegen-avond van Nederlandse Reisvereniging Bloemboeketjes van de week Zilveren sieraden verradende handvan de meesier FOTO H ERM AN V AN D AM Telefoon 02154-7552 Soesier Courant van donderdag 13 februari Uw adres voor reparatie Radio - T V. Birkstraat 46 - Soest Telefoon 13367-18978 Wij zijn telefonisch bereikbaar van maandag t.m. zaterdag van 8.30 uur tot 18.00 uur U kunt uw T.V. bij ons ook zelf brengen en ophalen Dit voorkomt voorrijkosten ELECTROTECHNISCH BÜREAU Wasautomatën, drogers. afwasautomaten, koelkasten enz, O.a Miéle, Siemens, Zanussi. Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon' 17253 Se.r.viceplaats: Birkstraat 48 'Telêlp-on. 13367-.189'78" m den blieklaan 35 eoeet tel. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUBHATUUB Dat de Britse Konservatieven hun partijleider Edward Heath afdanken is eigenlijk niet zo'n wonder. De laat ste tien jaar heeft hij drie van de vier verkiezingen verloren, nogal ge voelig ook. En omdat het nooit het ideaal kan zijn van een partij om eeuwig in de oppositie te blijven, ligt het voor de hand het eens te probe ren met een figuur die meer goed kan doen bij de kiezers. Of dat nu echt mevrouw Margaret Thatcher moet zijn is een andere zaak: de Lager huisleden die haar nu hun stem ga ven doden dat waarschijnlijk vooreen groot deel om tegen Heath te stem men dan voor haar. En aangezien zij nog niet de absolute meerderheid van de fraiktie achter zich had komt er nog een stemming en wellicht daarna nog een waarbij andere aanzienlijken u/iit de partijtop wel kandidaat zijn, wat ze nu niet waren uit loyaliteit jegens Heath. De grote kanshebber werd tot dusver Wiil'Liam Whitelaw geacht, een vriend van Heath en ongeveer gélijkdenkend en bovendien iemand die door zijn werk in Noord-Ierland zeker respekt heeft gekregen in Engeland. Een ander aapekt van de zaak wordt een beetje versluierd door deze afkeer van een man die kennelijk is voor beschikt om te verliezen. Mevrouw Thatcher is in voorkomen en ideeën een typische vertegenwoor digster van de middengroepen, waar groite ergernis leeft over het steeds meer verliezen van positie ten koste van de lagere giroepen. Of dit gevoel van ten onrechte de zwaarste lasten toebedeeld te krijgen nu gerechtvaar digd is of niet doet er minder toe, het is er. En dat heeft zijn konse- ikwenties: als mevrouw Thatcher haar zin krijgt rukt zij de hele partij een stuk naar rechts. Haar verwijt aan Heath is voorname lijk dat hij te zacht en te slap was jegens de vakbonden tijdens zijn pre mieschap en dat hij de vakbeweging ook nog te veel naar de mond praat ivu hij de oppositie moet leiden. Het spreekt vanzelf, dat mevrouw Thatcher door een en ander wel in de gratie is gekomen bij brede lagen van deze middengroepen, maar dat juist in arbeiderskringen haar naam niet zo'n gunstige klank heeft. Mevrouw Thatcher zou daardoor haast nog meer een automatische verliezer worden bij verkiezingen dan Heath was. Waarbij men in het oog moet houden, dat vol gens opiniepeilingen Heath bij de Kanservatieve kiezers bepaald nog wel de populairste is. Die peiling be trekt uiteraard ook de arbeiders bij het inzamelen van de gegevens. Heath en Whitelaw gingen er van uit, dat de enige kans van de Kon- servatieve partij was een sociaal voor uitstrevend beleid te voeren maar dan op basis van wat praktisch kan, waar bij zij dan de Labour-partij verweten teveel ideële stokpaardjes ongeacht de gevolgen te berijden, zoals nationali saties die wel veel kosten maar wei nig heil brengen. Vermoedelijk zal de volgende leider van de Konservatie ven daar op voortborduren, maar het suikses van mevrouw Thatcher toont, hoe vergankelijk het misschien ook is, hoezeer in de partij zelf een kleinere groep soms een onevenredig grote in vloed kan uitoefenen, zoals dit trou wens ook bij Labour meer dan eens het geval was. Dat zijn dan groepen die de polarisering verscherpen en dat effekt van steeds bitterder tegenstel lingen is iets, waarop de Britten in toenemende mate mogen gaan reke nen. Of de fellere groepen er veel mee zullen bereiken is de vraag, maar de sfeer zal er niet aangenamer op worden. KANTMAN Dr. M. Zvonar, anesthesist van het ziekenhuis Zonnegloren, heeft het kort geding dat hy tegen het ziekenhuisbestuur had aangespannen, verloren. Ook de schorsing met onmiddellijke ingang op 21 januari, is volgens de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. van Dyk, niet ten onrechte gebeurd. Dr. Zvonar had geëist dat het verbreken van de overeenkomst met het ziekenhuis per 30 juni a.s. en ook de later opgelegde schorsing, ongedaan ge maakt zouden worden. De president van de rechtbank over woog in zijn vonnis, dat verdere sa menwerking tussen de chirurgen van het ziekenhuis en de anesthesist ten gevolge van de gegroeide conflicten, onmogelijk is. Volgens de president zijn die conflicten eerder veroorzaakt door de houding van dr. Zvonar dan door de overige leden van de medi sche staf. Samenwerking was niet meer mogelijk cmat het wederzijdse vertrouwen ontbrak. Er is volgens de president van de rechtbank dan ook sprake van „gewichtige redenen": het argument van het ziekenhuisbestuur voor het verbreken van de overeen komst met de anaesthesist. In de operatiekamer staan levens van pa tiënten op het spel en voor een opti male behandeling van die patiënten is een nauwe samenwerking tussen alle betrokken specialisten een voor waarde. Handhaving van dr. Zvonar had kun nen leiden tot het vertrek van de chi rurgen, in wie de twaalf huisartsen uit Soest hun vertrouwen hadden uit gesproken. Het voortbestaan van het ziekenhuis zou dan in gevaar geko men zijn. Dat de oorzaak van het conflict voor- ai bij dr. Zvonar ligt, leidde de pre sident ook af uit verslagen van staf- besprekingen en uit verklaringen van de betrokkenen. De president bepaalde dat dr. Zvonar de kosten van het kort geding moet betalen. Op veler verzoek zal de Natuurbe- schermingswacht „Eemland" I.V.N. ook dit jaar weer een waterwild-ex cursie organiseren naar de beide Fle vopolders en wel op zaterdag 22 fe bruari a.s. Ongetwijfeld zal er ook deze keer weer een groot aantal soor ten te znen zijn w.o. waadvogels, roof vogels en vele soorten eenden en gan zen. Het is een dagtocht per autobus, van pl.m. 09.00 uur tot pl.m. 16.00 uur. In Lelystad zal de reis onderbro ken worden voor een korte lunch. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, dus haast U. Inlichtingen worden gegeven door het verenigingssecretariaat, Telef. 02155- 15693. De jeugd bezorgde de brandweer enig werk. Aan de Korte Middelwijk straat werd een hoop afval aangesto ken en dat gebeurde ook met de in houd van een container met karna- valsrestanten, die geplaatst was ach ter het Verenigingsgebouw. De brandweer werd ook te hülp ge roepen voor het blussen van een bermbrandje aan de Hooi weg. De Grote Melmrweg, die onbegaanbaar was geworden door mest, werd niet door de brandweer schoongespoten. Daar zorgde de mestrijder B. voor. En de landbouwer K. betaalde de schade aan de fiets van Neeltje van der S. uit Zwartebroek, die hij had aangereden cp de Spiekerweg. D. P. (27) werd getroffen door een vallend krat bierflessen, diie hij met zijn vorkheftruck verplaatste in het bedrijf van de SRV aan de Nijver- heidsweg. Hij vervoerde er op dat moment 27 tegelijk, waarvan de bo venste naar beneden kwamen. On danks snel wegspringen kon hij niet voorkomen dat een krat hem toch aan de heup raakte. P. werd pér am bulance naar het ziekenhuis Zonne gloren vervoerd waar zijn pijnlijke heup werd nagekeken. Na behande ling kon hij naar zijn woning in Ne- derhorst den Berg terug keren. Onze uitgebreide collectie zilveren sieraden is gecreëerd door kunstenaars, voor men sen met smaak. Daarom moet ook (i ze gezien heb ben. Komt u gauw eqns vrij blijvend. kijkenl SOESTERBERGSE STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST Het kabouterhuis „De Paddestoel" achter het openluchttheater aan de SoesteTbergsestraat is doelwit geweest van vernielers. Een groot aantal ra men met sponningen en al, werd uit het gebouw geslagen. Ook hier stelt de politie een onderzoek in, In het najaar startte de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt, voor belangstellenden een korfvlechtcursus. Voor deze aantrekkelijke cursus die gegeven werd door de heer G. J. Lefc- rink, een bijzonder ervaren imker/korfvlechter, werd onderdak gevonden bij de kinderboerderij van de Stichting De Vrije Teugel in het Soesterveen. Ruim twintig imkers - waaronder ook enkele dames - hebben zich onder de voortreffelijke leiding van de heer Leferink iets proberen eigen te maken van het specifieke imker-handwerk, dat vroeger door elk eimker in de rustige wintermaanden werd verricht. Vorige week werd de cursus afgeslo ten. El'ke deelnemer had die avond het in de loop van de curus gemaak te werk meegebracht, -dat door de cursusleider werd beoordeeld. De cursus was niet opgezet om een serie vakkundige korfvlechters af te leveren, maar om de geïnteresseerden een redelijke vaardigheid bij te bren gen, zodat zij zich op eigen kracht verder in diit oud-Hollandse hand werk zouden kunnen bekwamen. Gedurende de cursus bleek echter wel dat korfviechten een van de hand vaardigheden is die met vallen en opstaan en met veel uithalen en op nieuw beginnen wordt geleerd. Verschillende cursisten begonnen op gewekt en vol vertrouwen aan het Vlechten van een bijeenkorf, maar veranderden tijdiens de productie van opzet. Via een stopgoed mand, werd het soms een fruit- of poesemand om uiteindelijk resultaten in een wat lu diek aandoende mand voor de tiener kamer. Wat het resultaat ook was, na afloop van de cursus mocht de leiding met een gerust hart stellen dat er door alle deelnemers met toewijding en erg bard was gewerkt. Van het werken met het goudgele stro - zo'n echt na- tuurprodukt uit -de eigen omgeving - gaat een enorme rust uit, terwijl bo- Deelnemers aan de vlechtcursus voor imkers, die vorige week afgesloten werd. Foto Herman van Dam vendien het zëlfmaken van zo'n rus tieke korf een bijzondere voldoening geeft, een voldoening die het kopen wm zo'n voorwerp kant-en-klaar dn de winkel natuurlijk nooit geeft. De heer Chris Uiterwijk onderstreep te dat in zijn korte toespraak aan het eind van de laatste les. Als een van de initiatiefnemers van deze unneka cursus waarvoor ook ver buiten Soest grote belangstelling bleek te b co taan, dankte de heer Uiterwijk de cursusleider de heer Leferink voor zijn aandeel in het welslagen van de cursus, waarbij hij hem als blijk van waardering een' kist sigaren aanbood; voor mevrouw Leferink was er een grote taart. Hierna werd voor de laatste maal het leslokaal in de Kinderboerderij opge ruimd. De deelnemers die hun werk stuk nog af wilden maken konden het benodigde materiaal mee naar huis nemen, om met de opgedane kennis op eigen „strootje" hun werk af te maken. Voor de vierendertigste keer is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzekering" verschenen. Deze succesvolle en nuttige uitgave van de Vereniging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de so ciale verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bij standswet, Rijksgroepsregeling werk loze werknemers, Wet Sociale Werk voorziening en het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering opgenomen. Ook vindt men er in een duidelijk schema dat de sociale verzekerings wetten en de daarbij behorende uit voeringsorganen laat zien en een sa menvattend overzicht van de per 1 januari j.1. geldende premies en uit keringsbedragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken instellingen. De gids, is voor negen dubbeltjes verkrijgbaar bij elke Raad van Ar beid. Wie toezending per post wenst moer er op rekenen dat portokosten in rekening worden gebracht. De navolgende voorwerpen werden bij de politie als gevonden aangege ven: huissleutel, damesbontje, regen jas. legerjack, suède wantje, kat, hondje, handschoen, fietstas, schakel armband. Duits leesboek, jongens fiets, bankbiljet, herendas. kinder fietsje, damesfiets, motorhelm, brie venbus (27a), want, kinderhorloge en beugeltje (gebit). Betreffende deze voorwerpen zijn aan het politiebureau op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen te verkrijgen, De 54-jarige fabrieksarbeider C. J. D. raakte bij de Technische Handelson derneming M., gevestigd op het in dustrieterrein, bij het schoonmaken van een wals, met zijn arm onder de machine bekneld. In verband met het reinigen van de wals, draaide de ma chine langzaam. Dat is zijn redding geweest, want nu kon een te hulp geschoten Turkse collega de motor uitschakelen. De politie slaagde erin D. te bevrijden en hij werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. De arm bleek niet te zijn gebroken wel werden alle spieren ernstig gekneusd. Politie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. De heer J. S. B. uit Soest deed aan gifte van diefstal uit zijn afgesloten personenauto van een oranjekleurig koffiezetapparaat, ter waarde van 75 gulden en van een radiobeschermkap ter waard evan 25 gulden. De auto stond geparkeerd aan de Dr. Rupert- laan. Mevrouw M. J. W. H.-S. deed aan gifte van diefstal uit haar auto van een handtas met ondermeer een be- taalpas, betaalcheques, rijbewijs en kentekenbewijs. De auto stond ge parkeerd in een van de Lanen van het Landgoed Pijnenburg, waar zij was gaan wandelen. Ook deze auto was afgesloten. ^*tafels TV-kasten ""^slaapkamer ^bankstellen ★wandkasten *dekenkistep Toonzalen: Utrecht, I Amsterdam, Leidsekade 102 Hollantlaan 26 (bij afslag E36, Utrecht/ (naast Lido, vlakbij Leidseplein), Jutphaas (Nieuwegein), tel. 030-883762. I tel. 020 - 233917. I Ma t/m za 9-18 uur. Donderdag tot 21 uur. I Ma t/m za 9-18 uur. Het restant van het personeel sverblyf by de firma v. d. Broek, dat door brand verwoest werd. Foto Herman van Dam weegbrug bij het personeelsverblijf door het vuur aangetast. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een de fecte oliekachel geweest. De schade kon nog niet precies worden vastge steld. Op donderdag 20 februari as. zal de afdeling Soest van de Nederlandse Reisvereniging een dia-avond geven over Noorwegen. De heer Van de Wa teren zal vertellen over dat zo fasci nerende vakantieland. De avond wordt gegeven in restaurant Darthuijzen aan de Prins Hendriklaan, hoek Prins Bemhardlaan. De zaal is te bereiken met de bussen 71 en 77 (uitstappen Alb. Cuyplaan). Op de avond zal te vens het nieuwe zo merprogramma be kend worden gemaakt. Aanvang 20 uur. Namens de tien Soesterbedrijven zijn vandaag bloemboeketten bezorgd bij de familie W. Roeten, Leeuwerüeweg 9; de familie B. Willemsen, Leeuwe- rikweg 24; de familie T. van de Valk, Beukenlaan 50; de familie H. de Ruygt, Schoutenkampweg 55 en de fa milie G. Menkveld, Schoutenkamp weg 127. Aan deze wekelijkse bloemenhulde werken mee: Slagerij Van Asch, Van Weedestraat 66; Wijnhandel Brouwer, Steenhoffstraat 66; Juwelier Colitico, Van Weedestraat 9b; Banketbakkerij Dogterom, Torenstraat 6; Ho mee Spiekersjop, Steenhoffstraat 66; Bar 't Luykje, Steenhoffstraat 47; Bloe menmagazijn Oranjezon, Torenstraat 13a; Algemene Bank Nederland, Van Weedestraat en Soesterbergsestraat Pannenkoekenboerderij De Smickel, Lange Brinkweg en de Soester Cou rant, Van Weedestraat 29. Door een felle uitslaande brand Is het personeelsverblijf van het slopersbe drijf N. v. d. Broek aan de Klein Engendaalweg geheel vernield. Het gebouw met inventaris ging verloren; de brandweer slaagde er echter in *de aan het gebouw vastzittende kantoorruimte te behouden. Daar was zelfs geen water schade. De brandweer rukte met drie wagens uit en was het felle vuur binnen tien minuten meester. Het nablussen nam nog ruim een uur in beslag. Door di rect een straal in te zetten op de scheiding van kantoor en personeels verblijf, kon het kantoor gespaard worden. Wel werd de bascuul van de met Hasselblad gefotografeerd complete repor tage in album vanaf 150, TEVENS complete filmreportage mogelijk. JAC. VAN LENNEPLAAN 13, BAARN Kolonel H. J. de Graaf, nieuw* commandant DATIM. Van 1962 tot 1966 heeft de nieuw* commandant gewerkt bij de interna tionale „Logistieke Werkgroep F 104" te Wahn in West-Duitsland. Van 1966 tot april 1972 heeft, de in« middels tot Luitenant-Kolonel bevor derde heer De Graaf, gewerkt op het Directoraat Materieel Luchtmacht als hoofd van de sectie Bevoorrading nieuwe vliegtuigen. Hij is vele malen in Canada geweest om met vliegtuig industrieën besprekingen te voeren. Van april 1972 tot en met 24 januail 1975 heeft hij in de functie van Eer ste Officier, tevens plaatsvervangend Commandant, gewerkt op het Depot Vliegtuig-materieel te Gil ze-Rijen. In deze periode is hij enige tijd lid ge weest van het Luchtmachtteam dat zich bezig hield met de opvolger van de F 104. Op 27 januari van dit jaar volgde zijn benoeming tot kolonel en werd hij te werkgesteld op het Datim. De heer De Graaf is gehuwd en heeft één dochter. Hij woont in Driebergen en is lid van de WD, Morgenmiddag, vrydag 14 febrari, vindt er in het Jessurunkamp aan de D* Beaufortlaan te Soestduinen, een bevelsoverdracht plaats by het Datim. D* kolonel M. W. A. Weers, sinds 14 september 1970 commandant van het Depot Algemeen-technisch en Intendance-Materieel, zal dan het bevel overdragen aan de kolonel H. J. de Graaf. Na de oorlog trad hij als vrijwilliger in dienst van de Koninklijke Marine. Hij bracht enkele jaren in het toen malige Nederlands-Indië door en keerde in 1947 in de rang van luite nant ter Zee der 3e klasse KMR, als navigatie-officier aan boord van Hh. Ms. torpedojager „Van Galen" naar Nederland terug. In 1948 volgde zijn benoeming tot Lui- ter Zee der 2e klasse en tot eind 1951 heeft hij onafgebroken als comman dant van een mijnenveger deelgeno men aan vele mijnenveegoperaties. In 1952 ging hij in de rang van kapi tein over naar de Koninklijke Lucht macht en werd tewerkgesteld op de Vliegbasis Twenthe, als commandant Materieel Squadron. In 1958 werd hij in dezelfde functie overgeplaatst naar de vliegbasis Soes- terberg en in 1960, inmiddels bevor derd tot majoor, werd hij hoofd van het bureau materieelzaken bij het commando luchtverdediging te Zeist, Kolonel De Graaf werd op 18 januari 1921 geboren te Amersfoort. Na de HBS volgde hij de opleiding voor Koopvaardij-officier op de Kweek school voor de Zeevaar te Amster dam.

Soester Courant | 1975 | | pagina 9