Slipjacht door Soesterduinen INKOMSTENBELASTING 1974 VOORLICHTING BIJ DE AANGIFTE Luitenant-Kolonel A. M. Bosshardt komt „In de Ruimte" Donderdag' 20 februari 1975 53e jaargang no. 26 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 POLITIEKE ABORTUS Excursie naar Utrechts Museum Verboden wapenbezit bovenzaal van het Medisch Centrum te Soest Smitsweg/hoek Nieuweweg, belastinggebouw „Huize Peking" te Baarn, Javalaan 3, Gemeente verliest rechtsgeding Standwerker Moffie „Laat inwoners beslissen of markt verplaatst moet worden" L.T.S. aan de Molenstraat houdt „Open Huis" De kolonel geworden. 1 des Hedils v Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,- Verschijnt Iedere donderdag De abortuskwestie wordt langzamer hand van een doodernstige zaak tot een politieke zotheid, al vat ieder een de kwestie uiteraard nog even ernstig op. Het huidige kabinet wilde in deze zo omstreden zaak niet zelf met wetsvoorstellen komen. Kon dat ook niet, omdat de linkse en de konfessionele ministers van het ka binet hierover natuurlijk tegen ge stelde meningen hebben. Er lag trou wens al een paar jaar een voorstel van de PvdA-ers Lamberts en Zoet- hof, dat er hoofdzakelijk op neer komt om in de bestaande wetgeving enkele strafbepalingen tegen zwan gerschapsonderbreking te laten ver vallen, terwijl de mogelijkheden er toe aanmerkelijk gemakkelijker ge maakt worden. Het was echter al bekend, dat dit voorstel in de Twee de Kamer geen meerderheid kon wor den verkregen. Waarom het dan nog maar niet in behandeling werd ge nomen De konfessionele partijen, als sterks te tegenstanders van dit voorstel, hadden trouwens toegezegd met een eigen ontwerp voor een regeling van de abortus te komen. Het heeft nogal wat tijd gevergd eer dit ontwerp tot stand kwam. Aan die kant besefte men immers ook wel, dat dit voor stel evenmin een meerderheid zou verwerven. Het zette in de inmiddels gegroeide en getolereerde situatie de klok weer een eind terug; de beslissing b.v. bij een team van deskundigen en niet bij de vrouw en haar arts. Niet al leen de progressieve partijen maar ook de WD zullen dit voorstel ze ker niet aanvaarden, mede omdat het weer de weg opent voor het klandistien verrichten van abortus, met alle gevaren van dien en waar tegen men juist een doeltreffende wetgeving nodig acht. Wel, dacht de WD, dit is dan een schone gelegenheid om misschien een politiek voordeeltje te behalen. Wij komen ook met een eigen ontwerp. Niet helemaal het linkse en weinig van het confessionele idee hierover maar er keurig tussenin. Wel de mogelijkheid tot zwangerschapsonder breking legaliseren en vrij ruim la ten. maar met voldoende medische indikatie omringd. De PvdA kon zich onmogelijk blij over dat kompromis tonen. Het zou toch te gek zijn om dat ontwerp te gaan steunen en daar mee de WD het aureool te verlenen van redder van de in de nood ver kerende vrouwen. Dat zou misschien politiek verlies kunnen betekenen. De konfessionelen moeten, zeker in deze kwestie, wel principieel blijven en kunnen de vrij heid, die het WD-ontwerp de vrou wen biedt, dus niet onderschrijven. Wat zal dus het resultaat van al dat denken en opstellen zijn? Dat er geen der drie onderwerpen op een kamermeerderheid kan rekenen. Het is niet alleen een wettelijke maar ook een prestigekwestie geworden. Toch zouden eigenlijk alle partijen de abortuskwestie nu weieens wet telijk geregeld willen zien. Feitelijk is het nu immers zo. dat wat er nu in de diverse abortusklinieken ge schiedt een onwettige daad is, die oogluikend wordt toegestaan. Als men zich in alle opzichten aan de letter van de bestaande wetge ving hield, dan konden al die kli nieken wel sluiten en zou er slechts in enkele speciale gevallen van door medici verrichte zwangerschapsonder breking sprake kunnen zijn Maar dan groeide weer het aantal klande- stien verrichte abortussen door aller lei onbevoegde krachten met de vaak funeste afloop voor de vrouw. Men is er toch wel van overtuigd, dat deze mogelijkheid zoveel mogelijk moet worden uitgebannen. Maar nu zijn de partijen hierover in een vicieuze cir kel terecht gekomen. Als men uit politieke overwegingen hardnekkig blijft, gebeurt er niets, behalve het blijven tolereren van overtreding van de wet. Daarmee mag een parlement zich toch niet eeuwig blijven ver zoenen. Maar hoe men eruit moet komen zonder gezichtsverlies, is op dit ogen blik nog een raadsel. Ja, de politiek kan de praktijk weieens lelijk in de weg staan. En dat is niet alleen op dit gebied, dat geldt b.v. ook voor de regeling van de prostitutie. Het Rotterdams gemeentebestuur oppert plannen om de wilde verspreiding daarvan aan banden te leggen en dan maar eroscentra te stichten. Maar het „bieden van gelegenheid" is toch ook bij de wet verboden? Mag een gemeentebestuur daar dan de hand mee lichten? In feite gebeurt dat natuurlijk overal. Doch net als met het uitvoeren van abortus, het mag eigenlijk niet. Hvpokriet als we zijn, houden we maar een hand voor de ogen, met de vingers wijd gespreid. Tot uiterlijk 27 februari a.s. bestaat er gelegenheid zich telefonisch op te geven voor deelname aan de excursie van het departement Soest van 't Nut, naar het museum „Van Speeldoos tot Pierement" te Utrecht. De excursie wordt gehouden op zaterdag 1 maart en de reis wordt gemaakt per speciale Nuts-bus. Voor inlichtingen en opga ve van deelname, telefoonnummer 12919. A. van E. (36) uit Utrecht en J.V. (23) uit Tilburg kregen van de politie een proces-verbaal in verband met ver boden wapenbezit. Zij werden door de bospalitie in het Berkenlaantje aan getroffen waar zij bezig waren een vastgelopen auto uit de zand te trek ken. In de wagen lag een vuurtwks, waarvoor geen vergunning was afge geven. SOESTER COURANT Door de „Jachtvereniging Soestdyk" werd zaterdag j.1. een slipjacht georganiseerd. Het was de 25ste in successie. De start was by de Stoeterij De Birkt aan de Birk- straat en de jacht voerde door de Soesterduinen naar de „kill" op het landgoed „Pjjnènburg". De 35 deelnemers hadden soms moeite de meute bjj te houden. De weilanden werden dit jaar gemeden, vanwege de slechte bodemgesteldheid. Op 18 november 1971 besloot de raad met de gebroedrs Van Asch een over eenkomst aan te gaan op voet waar van de gemeente het recht had ver kregen van aankoop van een perceel grond met de daarop staande opstal len aan de Beukenlaan 51, tegen een vastgestelde prijs. De rechtsgeldig heid van deze overeenkomst werd later door de gebroeders Van Asch betwist; naar de mening van het col lege van burgemeester en wethou ders, ten onrechte. De gebroeders Van Asch wilden wel tot verkoop overgaan, maar dan onder voor hen betere condities. Dat betekende dat de gemeente aanzienlijk hogere be dragen zou moeten betalen dan was overeengekomen. Op grond van een juridisch advies besloot de raad op 15 maart 1973 tot het aangaan van een rechtsge ding met als eis. de naleving met de gebroeders Van Asch aangegane overeenkomst. Dit geding diende vo rige week vrijdag en werd door de gemeente verloren Thans loopt nog de rechtsverdering tot onteigening, waartoe de gemeen teraad op 19 december 1974 besloot. Deze onteigening is nodig ter uit voering van het onherroepelijk goed gekeurde gedeelte van het bestem mingsplan Soestereng-Park en Cen trum, i.c. de grond benodigd voor de doortrekking van de Dalweg en in feite hetzelfde perceel met opstal len aan de Beukenlaan. Evenals vorig jaar zal de inspectie der directe belastingen te Baarn gedurende de maand maart 1975 extra gelegenheid bieden om voorlichting aan het publiek te geven bij het invullen van het aangifteformulier inkomstenbelasting 1974. Hiervoor zullen ambtenaren van deze dienst spreekuur houden in de gedurende de maand' maart 1975 op elke donderdagmorgen van 9 tot 13 uur. Bovendien wordt vanaf 28 februari 1975 tot en met 21 maart 1975 op de vrijdagavonden tussen 19 en 20.30 uur de nodige informatie verstrekt in het alwaar men uiteraard ook op elke werkdag terecht kan van 8.30-12.15 en 13.30-16.30 uur. Telefonisch kunnen inlichtingen worden gevraagd' onder no. 02154- 5851. foortse afdeling voerde als argument aan dat uitbreiding van de Soester markt zou gaan ten koste van de vrijdagse markt in Amersfoort. Dat wilde men daar voorkomen. Het ge volg was nu dat de Soester markt 10 a 20 °/o hoger in prijs lag dan alle markten in de omtrek en het gevolg daarvan wat dat vele Soesters week markten in de omgeving bezochten. Het was uiteraard het goed recht van de marktkooplieden te pogen de mo nopolie-positie te handhaven, maar of de klant daarmee gediend was, be twijfelde de heer Moffie.. Als oplossing zag hy daarom de in woners van Soest te laten beslissen of zü gelukkig waren met de huidi ge standplaats. Zy zouden het best kunnen beslissen of een andere plaats niet beter was en die andere plaats zou dan weer mogelijkheden geven voor uitbreiding en eerlijke concur rentie. Dan zou er ook gezorgd kun nen worden voor een „onvervreemd bare" standplaats voor de standwer kers, die nu steeds genoegen moest nemen met een restplaats. Daar had den zij reeds in 1973 officieel voor be dankt. Hij drong er bij het CDA op aan te rug te komen op de beantwoording door het college en dat zal ook ge beuren. CDA-soos in sfeer In de rechtzaak door de gemeente aangespannen tegen de gebroedrs B. M. J. A. en W. H. van Asch, betref fende gronden benodigd voor de door trekking van de Dalweg, is de ge meente in het ongelijk gesteld. Luitenant-Kolonel Bosshardt, beter bekend onder de naam „Majoor Boss hardt", heeft veel bekendheid en goodwill verworven in Nederland vooral na een televisie-uitzending „Anders dan anderen" in 1959 met Bert Garthoff. lan „Landelijk Gebied" De zeer goed bezochte CDA-soos heeft zich maandagavond bezig gehouden met het bestemmingsplan Landelijk Gebied, waarbij een aantal agrariërs een beroep op de fractie deden toch vooral hun belangen in de gaten te willen houden. „Laat niet verloren gaan wat in gezamenlijk overleg bereikt is", was hun verzoek.Zij noemden zich „de parkwachters van de polder". Ook de campinghouder, de heer S. de Koning, riep de hulp van het ODA in. Zijn bedrijf dreigt wegbestemd te worden, nadat GS reeds in 1971 een principe vergunning voor 50 toercaravans had verleend. Hij had belangrijke inves teringen gedaan en alles zou nu verloren gaan. Aandacht werd verder gevraagd voor de belangen van de muziekvereniging Soesterberg, waar op gemeentelijk niveau mee gesold wordt; op de gewei gerde bouwvergunning aan de Soesterbergers Adema; op de marktsituatie in Soest en op de overlast van het industrieterrein voor toch wel duizenden inwoners. De heren Lensink en Van den Berg van de Soesterbergse harmonie wezen op de onmogelij ke situaitie waarin hun vereniging verkeerde. Gerepeteerd moest worden in een lokaal van 6 bij 6 meter, zonder enige voorziening. De Gemeente raadde hen lllt jaar gele den aan zelf een geschikt terrein op te zoeken voor nieuwbouw, omdat de gemeente er geen gait in zag. De ver eniging meende dat gevonden te heb ben in het plan Steenberghe waar een kleine hoek, voor woningbouw onge schikt, braak zou blijven liggen. Dat terrein werd door de gemeente niet geaccepteerd. Er bestonden planologi sche bezwaren. Rond kwam men daar na met het R.K. Kerkbestuur en de gemeente was over die vondst en thousiast. Er werden plannen gemaakt en tekeningen ingediend door ge meentewerken. Toen het echter op de bouwaanvraag aankwam, bleken er plots weer gemeentelijke bezwaren. Het terreintje had een andere be stemming en. van gemeentewege werd toen gewezen op de hoek in het plan Steenberghe waar een gebouw voor de stichting Jeugdwerk zou worden weggezet. Daar kon de muziekvereni ging bij aanbouwen. De heren Len- sink en Van den Berg vertelden erbij dat het gemeentelijk plannetje voor de bouw van een lokaal bij de R.K. Kerk op 100.000 gulden geschat werd en daar kon het bestuur van de ver eniging zich niet mee accoord verkla ren. In zelfwerkzaamheid zou dat ge bouw er neergezet kunnen worden voor 35 k 40.000 gulden. De heer J. van Poppelen zegde toe er zich in te zullen verdiepen en er kun nen CDA-vragen verwacht worden. Waarom wil men van gemeentezijde pressie uitoefenen op de muziekver eniging te participeren in het gebouw van het Jeugdwerk? Waarom mocht de muziekvereniging eerst niet bou wen op dat terrein en Jeugdwerk nu wel? Waarom moet het plan van de gemeente 100.000 gulden kosten en kan de vereniging voor circa 40.000 gulden dat gebouw wegzetten en ten slotte wat heeft het de gemeente ge kost tekeningen enz. te maken voor het terrein naast de R.K, Kerk? Surinamers Architect Beekman vroeg namens zijn cliënt de heer Van Kampen, waarom de horeca-bestemming voor het per ceel Birkstraat 132 wordt afgewezen. Hij wees op een gesprek dat jaren ge leden gevoerd werd met de toenmali ge wethouder van openbare werken en waarbij werd toegezegd dat voor de totale oppervlakte van de ver spreid staande huisjes op dat terrein, één groot gebouw zou mogen worden neergezet. Wat kwam er van die be lofte terecht? Het was des te dringender nu de heer Van Kampen met „Den Haag" bezig was om in dat paviljoen Surinamers onder te brengen. Het CDA zal uitzoeken wat de wet houder indertijd heeft toegezegd. No tulen van die bespreking zullen wor den opgevraagd. Mevrouw A. Slob-van Gils vroeg daarna aandacht voor het probleem van de gebroeders Adema te Soester berg, die op eigen terrein geen dub bele woning mogen bouwen. Haar werd duidelijk gemaakt dat niet de gemeente, maar G.S. dwars lag en raadslid Storimans vond het met het oog daarop maar triest, dat pressie groepen alles bereiken en „nette men sen" niets. Hij stelde voor dat de ge meentelijke overheid nu ook maar eens als een pressiegroep moest gaan opereren, dan zou Utrecht wél oog hebben voor de menselijke kant van de zaak, Camping G.S. kwam weer ter sprake toen de heer S. de Koning hulp inriep zyn campingbedryf te handhaven. De prin cipevergunning van G.S. voor 50 toer caravans (met een serie voorschriften) werd op 11 juni 1971, voor onbepaal de tyd verleend. Burgemeester Bentinck had hem ge feliciteerd toen die vergunning er was en dat klopte ook, omdat de gemeente zich indertijd altijd op het standpunt gesteld had: „als de vergunning van G.S. er is, dan hoeft u van de ge meente geen tegenwerking te verwach ten". Een half jaar later was de ge meente echter plots gaan praten over een tijdelijke vergunning voor drie jaren en dat zou verband gehouden hebben met het nieuwe tracé van de weg naar Amersfoort. Nu "stond de wegbestemrmng dan voor de deur waarbij als argument werd aange- is een populaire figuur Ms officier van het Leger .verkt zij reeds vele jaren in het hart van Amsterdam. Zij is een bekende verschijning op de wal letjes en in de kroegen. Deze dyna mische vrouw heeft onder haar lei ding het goodwilcentrum in de Am sterdamse binnenstadwaar duizenden dronkaards, zwervers, verschoppelin gen en wanhopigen een open deur vinden om hun problemen en noden te spuien. .Zij staat daar als een ver tegenwoordigster van het evangelie van Jezus Christus. Het sociale werk dat zij verricht, doet zij vanuit een hart vol liefde voor Jezus Christus, haar persoonlijke verlosser. Dit jaar zal Kolonel Bosshardt haar 40-jarig jubileum als officier van het Leger deis Heils vieren, U kunt Luitenant-Kolonel Bosshardt ontmoeten en horen spreken in de dienst van de Evangelie Gemeente „In de Ruimte" in de „Schaapskooi", Klein Engedaalweg 52 te Soest, a.s. zondagmiddag, 23 febuari, om 16.00 uur. Zij zal vergezeld worden van een combo, bestaande uit jonge heilsolda ten die het Evangelie spelend en zin gend zullen brengen. Dinsdagavond 25 februari a.s. organiseert de Scholengemeenschap „Eemland" een zogenaamd Open Huis. Van zeven uur tot half tien zyn alle zesdeklassers van de lagere scholen in Soest, Baarn en omgeving met hun ouders welkom in de beide schoolgebouwen in Soest om een kijkje te nemen achter de scher men van deze Scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs. Aan de hand van een duidelijke plattegrond en een mini-puzzeltocht (met prijsjes) langs de lokalen kun nen belangstellenden op een gezel lige manier kennis maken met het technisch en huishoudonderwijs. AVO-leerkrachten leiden de bezoe kers rond. Groot en klein kunnen in het schoolgebouw aan de Talmalaan 42 (LHNO) iets bakken en in de school aan de Soesterengweg 15 (LTO) creatief bezig zijn onder lei ding van enkele vakleerkrachten. In de aula van dit hooftgebouw wordt gratis een kopje koffie geschonken. De schooldekaan, de heer Jansen, geeft in zijn voorlichtingsstand uit gebreide informatie over de toe komstmogelijkheden van LBO-leer- lingen. Een fraai dia-klankbeeld in één der lokalen geeft een duidelijke indruk hoe de jongens en meisjes op deze school overdag bezig zijn. Ook leerlingen van de overige scho len voor voortgezet onderwijs in de ze regio, die belangstelling tonen voor het lager beroepsonderwijs, wor den dinsdagavond 25 februari, e.v. met hun ouders, in de gelegenheid gesteld dit „open huis" te bezoeken. Nadere inlichtingen eventueel telefo nisch onder nummer 02155 - 1 42 44. De bekende Leger des Heils „majoor" Bosshardt spreekt zondag a.s. by „In de Ruimte aan de Klein Engendaal- weg. voerd dat door de provincie verblijfs- recreatie niet geduld werd. „U gelooft toch niet dat ik enorme bedragen in mijn bedrijf had geïnvesteerd, indien dat in 1971 door G.S. genoemd was", zo vroeg de heer De Koning. De heer Oldenboom dacht dat hij de enige zou zijn van alle verblijfsrecre- atie-bedrijven die weg zou moeten, omdat hij geen gebruik kon maken van het overgangsrecht. Wat het CDA gaat doen, zal vanavond blijken. Parkwachters Ook voor de agraiërs is het afwach ten welk standpunt het CDA a.s. donderdag inneemt. Zij kunnen ervan verzekerd zyn dat het CDA hun be langen optimaal zal verdedigen; die toezegging kregen zij van de aanwe zige fractieleden. De heer Oldenboom wees er op dat de fractie de plicht had hot algemeen te diienen en niet dat van één groepe ring. Goed zou het zijn, meende de heer Van Poppelen indien agrariërs en miligroepen eens gezamenlijk aan de tafel gingen zitten. De heer Ros senberg vertelde dat die plannen er waren. De heren Van Roomen be zwoeren de fractie toch vooral vast te houden aan wat in gezamenlijk overleg met de gemeente bereikt was. Bij het opstellen van het plan Lan delijk Gebied hadden zij veel in spraak gehad en die inbreng mocht niet verloren gaan door pressie van actiegroepen, „Het moet mogelijk blijven voor ons agrariërs om in beperkte mate te kunnen bouwen in de polder. Dat moet voor onze opvolgers vastgelegd worden. Wy zyn de beste parkwach ters van de polder", aldus de heer G. van Roomen. Hy vond ook dat de A. P. Hilhorstweg aangelegd was („die heeft ons agrariërs 600.000 gulden ge kost") om juist die beperkte bouw mogelyk te maken. Gezegd werd verder nog dat er toch nog.vrees- bestond datdedoortrek king van de A. P. Hilhorstweg t.z.t. meer verkeersdrukte zou geven op deze onitsluitingsweg. De heer Van Poppelen zag dat niet zo en meende dat het een veiliger verbinding was met Amersfoort voor de bromfietsende schoolkinderen. Aan die veiligheid werd ernstig getwijfeld omdat er geen fietspad langs de weg lag. Industrieterrein Mevrouw E. Rademaker-Beuken deed namens vele bewoners van de wijk 't Hart een beroep op de CDA-fractie toch vooral er op toe te zien dat de voorschriften voor het industrieter rein nageleefd worden. Met de „eerste herziening" van het bestemmingsplankon zij zich vereni gen, mits dait niet inhield dat ook an dere bedrijven nu hoger gingen bou wen. Zij betwijfelde of er wel sprake was van gemeentelijk toezicht en zij wees daarbij op de enorme stankover last van het bedrijf Lindner. „Heeft dat bedrijf ooit een nieuwe hinderwet vergunning aangevraagd voor de nieu we machines die zij in gebruik heb ben genomen?", vroeg zij. Ook de overlast van Sinclair and Valentine nam toe en in het algemeen vond zij dat de CDA-fractie meer attent moest blijven op wat er op het industrieter rein gebeurde. De heer Van Poppelen zegde toe dat de fractie polshoogte zal gaan nemen. Weekmarkt Nadat de heer C. van Rijthoven van de Wijkraad Soesterberg gewezen had op de hearing van de Stichting Ons Belang, die een strikt besloten karak ter zou hebben, vroeg de heer E. Moffie voor de derde achtereenvol gende maal aandacht voor de week markt te Soest. Hij zei hard gelachen te hebben om het antwoord dat bur gemeester en wethouders gaven op de schriftelijke vragen van het CDA. Als voorzitter van de Bond van Neder landse Standwerkers had hij nooit gevraagd om uitbreiding, maar om verplaatsing. Dat alle kraamhouders van de huidige markt er tegen waren, ontkende hij. Hij had hen zelf bena derd en was- tot een andere conclusie' gekomen. De aanvraag moest echter lopen via de afdeling Amersfoort en daar zat 't nou juist in. De Amers-

Soester Courant | 1975 | | pagina 1