Voorzitter Jaarsveld ongerust over opzet 5 mei-viering Organisatie „30 jaar bevrijding" in Soest moeizaam van start Donderdag 27 februari 1975 53e jaargang no. 27 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 P.V.O.-leden accoord met aankoop Rembrandtzaal Kamer van Koophandel Amersfoort voorstander van nieuwe rijksweg 28 Voorjaarsconcert Soester Orkest Vereniging CDA-fractie vraagt nadere uitleg over marktkwestie Nieuwe buslijn toch dicht bij de wijk Hees Van Weedestraat „blauwe zone" Hoofdinspekteur J. K. Adema opvolger korpschef Scholtmeijer Amnesty Internatinal houdt een Haiti avond Expositie in Artishockgebouw LEVEN MET WERKLOOSHEID Toewijzing woningen Overhees rond Vleesverkoop SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag De Soester harmonie P.V.O. hield maandagavond een zeer belangrijke jaar vergadering waarbij niet alleen afscheid genomen werd van voorzitter Jaars veld, Hannes Staal tot ere-lid werd benoemd en twee majorettes, Ans Horns- veld en Tineke Luytelaar, werden onderscheiden, maar het was ook de avond waarop de leden accoord gingen met het sluiten van een lening, groot 110.000 gulden, voor de aankoop en inrichting van het eigen gebouw, de voormalige Rembrandtzaal aan de Rembrandtlaan. Het was mogelijk daarom wel, na de oprichtingsvergadering, de belangrijkste vergadering in het soms veel be wogen leven van de nu ruim 77 jaar bestaande vereniging. Een deeltje van. dat veel bewogen leven had voorzitter Jaarsveld de lei ding gehad en daarvan vertelde hij Iets in zijn openings- tevens af scheidswoord. Toen hij in 1965 de voorzittershamer van de heer J. Pa rel overnam, telde de harmonie nog 25 leden, de doordouwers waaronder de acht mensen die waren doorge gaan- toen de vereniging er ook niet meer dan 8 telden. Jaarsveld zelf was er elf jaar „tussenuit" geweest omdat hij er wegens drukke werk zaamheden geen tijd meer voor kon opbrengen. Het was op aandrang van oud-bestuurslid de heer W. Lage- maat, dat hij de voorziittersfunctie op zich nam en het stemde hem tot vreugde dat alle plannen, samen met Lagemaat en de andere bestuursle den waren uitgevoerd. Dankzij be zoek indertijd aan alle schoolhoofden was PVO gegroeid met 30 jeugdle den. Die groei was gebleven en dat had andere problemen gegeven. Dankzij een enorme geste van de Soester Zakenkring, die een lening van 50.000 gulden beschikbaar stelde, had men het instrumentarium voor die leden kunnen aanschaffen en ook de eerste uniformen voor de jeugd. Op 28 juni 1966 telde PVO 76 leden; nu op 24 februari 1975 liefst 217. Naar Jaarsveld's mening moest het bestuur gelijke tred houden met de samenstelling van het ledenbestand en daarom nodig verjongd worden. Voor hem betekende dat zich niet meer beschikbaar stellen voor het voorzitterschap. Dat speet hem aan de ene kant wel, maar aan de andere kant was hij dankbaar. Dankbaar, om dat alles bereikt was dankzij de inzet van élle leden, van jong tot oud: In 1968 waren er majorettes bij ge komen; in 1974 de puppyrettes en begin 1975 de drumband van Olym- pia. PVO was de grootste muziek vereniging van Soest, ook een uni cum in het land. Als laatste scheen nu ook het zalen- probleem opgelost te kunnen worden. Alles was rond, op de toestemming van de leden en de medewerking van het gemeentebestuur na. Die toe stemming van de leden kwam ei met algemene stemmen; 26 van de 33 stemgerechtigde leden woonden de vergadering bij. Aanwezig waren er ook de leden van de adviescommisie, de heren N. H. Breedeveld, drs. L. J. Dijkstra en J. K. de Bruin. Zij juichten de stap tot aankoop van het pand toe. Ook met de exploitatie- opzet konden zij 'zich geheel vereni gen. Bestuursverkiezing Na doornemen van notulen en jaar verslagen, waarvoor de secretaris, de heer D. Mol dank werd gebracht en penningmeester H. Reulen décharge werd verleend, vond de bestuursver kiezing plaats. De heer K. van de Molen werd bij acclamatie tot voor zitter gekozen en via een schrifte lijke stemming, waaraan een statu tenwijziging voorafging, werden als bestuursleden benoemd, de heren R. Roeten, M. v. d. Schoot, K. Jaars veld en mevrouw Verlaan. In de jeugdraad werden vervolgens be noemd H. Lip, C. Drost, A. v. d. Grift en G. Koelewijn; te weten twee ma jorettes en twee leden van de drum band. Programma 1975 PVO zal als gebruikelijk haar mede werking verlenen aart de viering van Koninginnedag; 's morgens tijdens de zanghulde bij het gemeentehuis en daarna in de Paleistuin, 's Middags De beide Kamers van Koophandel in de provincie hebben zich uitgesproken voor een spoedige realisatie van rijksweg 28 tussen Amersfoort en Utrecht. Dit blijkt uit een één dezer dagen verzonden brief aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De aanleg van de R 28 heeft de laatste tijd een dermate stroom van reacties teweeg gebracht, dat de Samenwerken de Utrechtse Kamers van Koophandel het noodzakelijk achten de visie daaromtrent van het bedrijfsleven kenbaar te maken aan de volksvertegen woordiging. De Utrechtse en Amerfoortse Kamer van Kocphandel wijzen er op, dat de intensiteit van het verkeer op de weg Amersfoort-Utrecht nog steeds toeneemt. Het aantal voertuigen be- De Soester Orkest Vereniging zal on der leiding van haar dirigent Willem de Vries, een vroeg voorjaarsconcert geven op dinsdag 4 maart, in de Ju li anakerk aan de Julianalaan te Soest. Aanvang 20.15 uur. WILLEM DE VRIES, dirigent Soester Orkest Vereniging Het vezHieugt de orkestleden zeer de bekende violist Jan Wittenberg als solist in haar midden te hebben. De ze is bereid gevonden het vioolconcert in G klein van Vivaldi met het orkest uit te voeren. Eveneens staan werken van Haydn, Beethoven, Mozart Strategier op het programma. Na veel studeren en hard werken op de repetities hoopt het orkest voor een zo goed mogelijke uitvoering zorg te dragen. Programma's tevens toegangsbewijs aan de kerk verkrijgbaar a 2,50, ook bij de leden. zal de harmonie spelen op het SEC- veld en mogelijk zal daar de Tros- t.v. een opname maken van de har monie, compleet met puppyrettes, majorettes, drumband en orkest, 's Avonds zal de lampionnenoptocht, voorzover dat het Soesterveen be treft, opgeluisterd worden. Voorzitter Jaarsveld was in het ge heel niet enthousiast over de opzet van de 5 mei-viering. Naar zijn me ning ging het dezelfde kant uit als indertijd met de viering van het regeringsjubileum. Er zou een com missie zijn, waarin alle verenigingen zitting zouden moeten hebben. Hem was tot de dag van vandaag nog niets bekend. Er was een vergadering geweest op 11 februari, maar van en met wie wist Jaarsveld niet. ..Dat betekend wel dat PVO eigenlij niet meer kan meewerken op 5 me Wij hebben ons program opgesteld en re kening gehouden met de schoolva kantie die rond 5 mei zal vallen. Wij droeg in 1970 op werkdagen gemid deld 24.600, terwijl dit cijfer in 1973 opliep tot 27.630. Het verkeer op deze route waaraan zowel een internatio nale, nationale als regionale functie moet worden toegekend, wordt mo menteel geconfronteerd met vele bottle-necks. Daardoor, zo stellen de beide Utrechtse Kamers, wordt het wegvak Maarn-Amersfoort van de provinciale weg S 9 in toenemende mate gebruikt als „sluipweg". Pro vinciale Waterstaat van Utrecht heeft berekend, dat momenteeel circa 60 '/s van het verkeer op dit weggedeelte, deze route als alternatief verkiest boven de route door Soesterberg. Op het gedeelte Maarn-Amersfoort van deze provinciale weg was de groei van de gemiddelde werkdagetmaal- intensiteit over de periode 1970-1973 ruim 50%. Het gemiddelde niveau in 1973 kwam daarmede te liggen tus sen 18.200 en 19.500 motorvoertuigen per werkdag. In het rapport „Intensiteitstellingen van het verkeer 1973" van Provin ciale Waterstaat wordt dit wegvak voor wat betreft het afwikkelings niveau als onvoldoende gekwalifi ceerd. Dat betekent, dat reeds bjj ge ringe storing ontoelaatbare file-vor ming en gevaarlijke situaties optre den. De tewe Kamers van Koophan del zjjn het daarmee eens. De samenwerkende Utrechtse Ka mers van Koophandel voegen daar aan toe, dat „de verwachting, dat als alternatieve route de doorgetrok ken R 27 tot R 1 enige soulaas zou kunnen bieden, op grond van de tot dusverre voor handen zijnde telge gevens niet bewaarheid is geworden. Deze route van Utrecht via Hilver sum richting Hoevelaken blijkt mede vanwege het in kilomerters langere traject geen aantrekkelijk en voor de hand liggend alternatief te zijn". Een verbreding van de huidige ver binding Soesterberg-Amersfoort zal eveneens op bezwaar stuiten, niet in de laatste plaats van de bewoners van de aldaar gelegen woningen. Dit al ternatief zal derhalve evenzeer lei den tot onduldbare vertragingen in het bereiken van een adequate op lossing, zo voegen de beide Utrechtse Kamers van Koophandel er aan toe. Voorts wordt in de brief gewezen op het feit dat reeds in 1963 tot de aanleg van de R 28 werd besloten en inmiddels (na een uitstel van jaren alvorens met de uitvoering werd ge start) een bedrag van meer dan 40 miljoen is geinvesteerd in onderdelen van dit tracé. Al met al zijn de bei de Utrechtse Kamers van oordeel, dat slechts een snelle aanleg van Rijksweg 28 voor de gesignaleerde problemen de oplossing kan geven, hebben onze leden nu niet kunnen vragen vrij te houden voor PVO en de ouders hebben plannen gemaakt", aldus voorzitter Jaarsveld, die deze gang van zaken uitermate betreudr- de. PVO zal verder muzikale medewer king verlenen aan de voetbalwed strijd tussen Turken en Artishockers; gedurende de komende maanden con certen geven in de bejaardencentra; op 25 juni en op 23 augustus mu zikale acte de présence geven bij respectievelijk avondvierdaagse en de paleiswandeltochten van Olympia. In de loop van de vergadering werd Hannes Staal tot ere-lid benoemd en kregen de beide hoofdmajorettes Ans Hornsveld en Tineke Luytemaar, de zilveren harp opgespeld voor hun bijzondere inzet voor de vereniging. Na de (te) lang uitlopende rondvraag bracht de heer N. H. Breedeveld hul de aan de scheidende voorzitter Jaarsveld, namens de adviescommis sie. Met hem was het bijzonder pret tig samenwerken geweest. Woorden van dank sprak tenslotte ook de nieuwe voorzitter, de heer v. d. Mo len. Hij overhandigde namens de leden aan Jaarsveld een gouden ze gelring met diamantjes: „Het is ons bekend dat al jaren uw trouw ring kwijt bent en u is met PVO nu zo lang getrouwd geweest". Naar aanleiding van de antwoorden die door het college van burgemeester en wethouders werden gegeven op schriftelijke vragen van de CDA-raadsfractie over het marktgebeuren in Soest, vraagt de fractie een mondelinge toelich ting. De fractie zegt zeer teleurgesteld te zijn met name over het antwoord op de vraag of het college bereid was om de mogelijkheden te onderzoeken of de weekmarkt in Soest een grotere omvang moest krijgen en zo ja waar die weekmarkt dan zou moeten plaatsvinden. Het college volstond met het weinig zeggende en niet terzake doend ant woord: „Voor uitbreiding van de markt biedt het marktterrein geen mogelijkheden". „De CDA fractie ver zoekt u daarom, de door het college van b. en w. aan het CDA gegeven antwoorden mondeling toe te lich ten tijdens de eerstvolgende raads vergadering op 20 maart a.s. Wij stellen het op prijs indien bij de mondelinge toelichting tevens de rap porten van de ambtelijke verkeers- commissie c.q. politie-rapport over de verkeersveiligheid in deze, wilt betrekken", aldus de fractie van het CDA in haar brief aan de voorzitter van de gemeenteraad. De organisatie van de viering „30 jaar bevrijding" is twee weken geleden moeizaam van start gegaan. Oorzaak van die moeilijke start is wel het feit dat de oorspronkelijke coördinator, zich te elfder ure, tien weken voor de feestelijkheden, heeft teruggetrokken. Onder leiding van de heer W. Paans is nu alsnog een groepje enthousias telingen aan de slag gegaan en is im principe besloten enige evenementen te organiseren voor de jeugd en de bejaarden. De gemeente heeft 10.000 gulden beschikbaar gesteld, een be- dag waarvoor, naar men zegt, niet al te veel „overhoop" gehaald kan worden. Aan de schoolhoofden is inmiddels een brief verzonden waarin gevraagd of zij bereid zijn mee te werken aan het samenstellen van een be vrijdingskrant. Het motto daarvoor is „Oorlog en vrede" in de meest uitgebreide zin. Voor iedere school is een pagina beschikbaar en de ge maakte werkstukken zullen tentoon gesteld worden op 5 mei in het ge bouw „De Open Hof". Het ligt ver der in de bedoeling dat de school kinderen in de morgenuren van de 5é mei de krant huis aan huis be zorgen. Het vervoer wordt door de organisatoren geregeld. Wat voor de ouderen georganiseerd zal worden, staat nog niet vast. Wel zijn inmiddels uitnodigingen verzon den naar vele plaatselijke vereni gingen om hun medewerking te ver krijgen. Al met al is de start moeizaam, een feit waarop de heer K. Jaarsveld, oud-voorzitter van PVO, tijdens de maandag j.1. gehouden ledenverga dering van de harmonie reeds op wees. Ook PVO is inmiddels door de organisatoren benaderd om mee te werken. Op 1 juni a.s. zal een nieuwe busdienst ingaan en zal de busdienst naar Hees gestopt worden. Er is thans een nieuwe busroute in de nieuwe dienstregeling opgenomen die dicht bjj de wjjk Hees een halteplaats heeft en die verder door de wjjk Overhees gaat en het Smitsveen. De oorspronkelijke gedachte ook de wjjk Klaarwater in een busroute op te nemen, komt hierdoor te ver vallen. De route wordt vanaf het busstation Soest-Zuid: Korte Ossendam, Ossen- damweg, Nieuweweg, Smitsweg, Veenbesstraat, Varenstraat, Konings weg, Obrechtstraat (Overhees), Van der Weydenstraat (Overhees), InsIn ge rstra at (Hees), Den Blieklaan, Foe- kenlaan, Esdoornlaan, Plasweg, St. Willibrordusstraat, Braamweg, Korte Ossendam naar het busstation. Het wordt een dienst die ieder uur ge reden wordt. Het niet aandoen van de wijk Klaar water werd voorwat de bewoners van Honsbergen betreft door de le den van de commissie openbare wer ken niet als een groot bezwaar ge zien, omdat aan de Beukenlr *i/Laan straat een bushalte is. De ambtelijke verkeerscommissie is van mening dat het parkeren op de Van Weedestraat, tussen Anna Paulownalaan en Prins Bernhardlaan gereguleerd dient te worden. Daarbij geeft zij de voorkeur aan het instellen van een „blauwe zone" boven het plaatsen van parkeermeters. Aan de commissie openbare werken wordt voorgesteld vooreerst een en- quete te houden onder alle aanwo- nenden en de uitslag van deze en- quete mede te betrekken bij het te nemen besluit. Dat besluit dient ove rigens genomen te worden door rijks waterstaat, dat deze weg in beheer en onderhoud heeft. De leden van de commissie openbare werken konden zich daarmee verenigen, zij het dat men er zich van bewust is, dat par keermeters geld opleveren, al blijft dan de vraag aan wie dat geld dan toekomt. De bewoners hebben echter inspraakmogelijkheid. Maximumsnelheid Burgemeester en wethouders hebben bezwaar aangetekend tegen de alge mene maatregel de maximumsnelheid buiten de bebouwde kom te verho gen tot 80 km. voorzover dat de Soes- terbergsestraat en de Van Weerden Poelmanweg betreft. Er bestaat ook bezwaar tegen dat voornemen voor wat betreft de Birkstraat, maar deze weg valt onder Rijkswaterstaat. De heer D. Hoekstra (CDA) was het met het college eens; de CD A-er Stam dacht dat de 80 km al praktijk was. De leden van de commissie openbare werken gingen tenslotte accoord dat de politie de commandant van de vliegbasis zal benaderen in verband met parkeerproblemen, door Ameri kaanse militairen veroorzaakt, die hun wagens in de omgeving van de sportzaal De Bunt neerzetten en dat de politie een onderzoek instelt of de aarder wal bij de apoteek aan de Weegbreestraat het uitzicht voor het verkeer belemmert. Met ingang van 1 april a.s. is benoemd tot korpschef van de gemeentepolitie Soest, de heer J. K. Adema, hoofdinspecteur van de gemeentepolitie te Am sterdam. Hjj is de opvolger van de heer H. G. Scholtmeüer, die op 31 maart a.s., in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd, de politiedienst verlaat. steld als adjunct-inspecteur. Op 1 augustus 1958 volgde zijn bevordering tot inspecteur, ambtenaar 2e klas. Hoofdinspecteur, ambtenaar 2e klas werd hij op 16 maart 1971 en vervol gens op 1 december 1974 hoofdinspec teur, ambtenaar le klas, Bij de gemeentepolitie te Amsterdam heeft hij achtereenvolgens dienst ge daan als wachtcommandant aan de Singel en Warmoesstraat. Ook was hij inspecteur van dienst bij de centrale meldkamer aan het hoofdbureau; chef van de ongevallendienst bij de ver keerspolitie; chef van het wagenpark aan het hoofdbureau; waarnemend ohef van het bureau interne zaken van de uniformdienst; waarnemend chef van het bureau uitvoerende dienst van de uniformdienst; hoofd inspecteur bij de centrale recherche aan het hoofdbureauwaarnemend chef van de recherche aan het bureau Singel; chef van de recherche en de uniformdienst in het district Amster dam-Noord en chef van de uniform dienst in het 5e district, waaronder valt de RAI, het stadion en het Von delpark. In laatstgenoemde functie heeft hij veel te maken gehad met de problemen rond de overnachtingen in het Vondelpark en daar annex mee, de drug-problematiek. In Amsterdam was hij tevens aangewezen als com mandant van de Mobiele Eenheden en daardoor dikwijls nauw betrol^ken bij „roerig" Amsterdam. De heer Adema is gehuwd en heeft een dochter van 15 jaar. Hij woont thans nog in Amstelveen. Hij is geen Md van een kerkgenootschap, noch van een politieke partij. In Amster dam nam hij geen deel aan het ver enigingsleven, maar hij zal zich wat dat betreft in Soest niet aan mogelij ke verplichtingen onttrekken. „Ik wil wel, wat dat btereft, de kat even uit de boom kijken", aldus de heer Ade ma. Soest kende hij niet. Hij heeft er in middels wel rondgereden en ervaren dat het (nog) moeilijkk is er de weg te weten. Wat hem in Soest bijzonder aantrekt is de natuur, die hem doet denken aan zijn jeugd in Oosterwol- de. J. K. Adema de nieuwe korpschef De heer Adema werd op 20 juli 1932 te Leeuwarden geboren. Hij heeft zijn jeugd doorgebracht in Oosterwoide (Pr.) en doorliep de Rijks HBS te As sen waar hij in 1952 het diploma B behaalde, v Dat zelfde jaar nog werd hij opgeroepen in militaire dienst en in 1954 werd hij als reserve-officier der Artillerie gedemobiliseerd. Naar hij ons vertelde heeft hij de militaire dienst als positief ervaren. Al is hij naar hij zegt, geen liefhebber van strakke discipline, toch meent hij dat <ie militaire dienst voor menigeen een goede voorbereiding is voor de bur germaatschappij Na de militaire dienst volgde de heer Adema de opleiding aan het rijks instituut voor hogere politie-ambtena- ren te Hilversum. Twee jaar later, op 1 augustus 1956 werd hij bij de ge meentepolitie te Amsterdam aange- Klein en onbetekenend lijkt Haïti dat santen met de Dominikaanse republiek een eiland vormt en behoort tot de Grote Antillen in de Caribische zee. Met zijn ongeveer 5 millioen inwoners eigenlijk een weinig spectaculair staat je dat maar schaars in het wereldnieuws komt. Maar toch ook een land dat geldt als een der armste ter wereld. Een land dat gedurende de meer dan an derhalve eeuw van zijn onafhanke lijkheid geregeerd werd door dicta tors. Hiervan gelden de laatste zeven tien jaar als de meest wrede en gru welijke periode van onvrijheid die dat land ooit gakend heeft. Wordt op grote landen als bijvoor beeld Chili en Brazilië zeer veelvul dig de aandacht gevestigd, Haati ligt buiten de interessesfeer Tal van jaren worden hier mensen willekeurig gear resteerd en gevangen gezet, verdwij nen op mysterieuze wijze. Vinden ge heime executies plaats. Gevangenen krijgen geen proces, geen advocaat, geen geestelijke bijstand en mogen geen post ontvangen, zelfs geen brief schrijven en ook geen bezoek ontvan gen van hun familieleden. Amnesty International tracht zich het ellendig lot van deze mensen aan te trekken. Een aantal adoptiegroepen in Nederland hebben zich het lot van een gevangene aangetrokken, waar onder de Soester Adoptiegroep. Al bijna een jaar werkt de groep voor een gevangene en proebert de aan dacht te vestigen op het grote on recht dat hem wordt aangedaan. Op dinsdag 4 maart a.s. organiseren de gezamenlijke Amnesty-groepen uit Soest een Haïti-avond, waarop door pater P. J. Simons c.i.c.m. van het Missiecentrum van het Bisdom den Bosch een kleurenfilm over Haïti zal worden vertoond. Pater Simons heeft deze film tijdens zy'n verblijf in het gevolg van Bisschop Bluysen zelf in Haïti opgenomen. Joke Menssdnk van de adoptiegroep uit Soest zal die avond iets vertellen over de werkwijze van een adoptie groep. Er zal een kleine foto-tentoon stelling over Haïti wórden ingericht. Bij die gelegenheid verzorgt de Werk groep Soest een tweetal publikaties over Haïti, te weten een publikatie over het land en zijn historie en een publikatie over de situatie van de politieke gevangen in Haïti. De avond zal gehouden worden in het Amnesty-oentrum aan de Middelwijk straat 72. De toegang is vrij. De aan vangstijd is 20.00 uur. Voor nadere informatie en voor bestelling van de Haïti-publikaties kan men zich wen den tot het secretariaat van de werk groep Soest en omstreken, Wiardi Beokmanstraat 320, Soest, tel. 02155- 17001. Tot en met 21 maart exposeren in het Artishockgebouw aan de Steen- hoffstraat de kunstenaressen Roelien de Lange, Doorlie Gerdes en Atie Lichtveld. Van Roelien de Lange zijn dertien en van Atie Lichtveld tien wandkleden tentoongesteld. Doorlie Gerdes zond tien plastieken in, drie in brons en één in cement. De tentoonstelling is dagelijks geo- „Dubbclganger" van Doorlie Gerdes (Artishockgebouw). Bestrijding van de werkloosheid heeft alles in zich om als een heerlijk po litiek stokpaardje te dienen. Maatre gelen daartoe worden vooral van de regering verwacht. Die schermt daar toe met miljarden die zij er aan te kosten wil gaan leggen en beweert dan, na de laatste nota over dit be leid, dat ze er nu toch alles aan doet wat de regering maar moge lijk is om die werkloosheid terug te dringen. De vakorganisaties, die ook niet achter willen blijven, roepen er een weinig zinvol demonstratief kon- gres voor bijeen, waarmee veel tijd en geld verspild wordt, om de vak beweging een wat stoom te laten af blazen. Im die stoom zijn nog wat verder gaande eisen verwerkt, wordt het bedrijfsleven als de grootste boosdoe ner uitgekreten, toont men zich niet helemaal tevreden met de reegerings- maatregelen omdat men ook niet he lemaal tevreden is met deze rege ring en dit alles om ook zijn inzet bij te dragen in het politieke spel om de werkloosheidbestrijding. En dan natuurlijk de parlementaire oppositie, die alleen al om politieke redenen de maatregel van de re gering als onvoldoende moet afschil deren en er een mooie kans in ziet om het al te progressieve streven een beetje terug te dringen, omdat dit de werkgelegenheid zeker niet bevordert en op den duur onbetaal baar wordt. Zo is iedereen dan druk bezig om plannetjes te bedenken die de werk gelegenheid weer kunnen stimuleren. Het groeiend gebrek daaraan is ech ter niet zo maar plotseling ontstaan en is daarom ook maar niet zo een- twee-drie weer te niet te doen. Als dat zelfs nog ooit kan lukken. Het geen meer en meer betwijfeld wordt. Tenzij er een algemeen aanvaarde geheel andere mentaliteit ten aan zien van de arbeid zou ontstaan. We zijn al zo'm goeie twintig jaar bezig om de lonen maar steeds te laten stii^en, zonder er al teveel op te letten of dat ekonomisch ook ver antwoord is d.w.z. er ook een pro- du ktiviteitsstij ging tegenover staat die het betaalbaar doet blijven. Daarmee werd een geldontwaarding, een inflatie in het leven geroepen en gehouden, die noodzaakt om met die loonstijgingen voort te gaan als men er van uit blijft gaan dat de werknemers over steeds meer wel vaartsuitingen moeten kunnen be schikken. Maar ook de grondstof- prijzen stijgen, er komen steeds meer mensen in de wereld en door dit al les stijgen de prijzen van de pro- dukten zodanig, dat er uiteindelijk toch minder gekocht kan worden, de produktie en daarmee ook de pra- duktiviteit afneemt in plaats van min of meer gelijke tred fe houden met de geforceerde zogenaamde welvaart. In wezen een reeds ingetreden ver arming dus. Daarnaast kweken we bovendien een groot aantal werklozen door de jonge mensen zoveel te laten leren, dat ze niet meer geschikt noch bereid zijn tot het zeer eenvoudige werk in de bedrijven, dat er toch niet uit weg te denken valt. Omdat dit toch ge daan moet worden halen we dan zo'm honderdvijftig duizend buitenlanders naar hier, die nog niet zo geleerd zijn en daarom wel bereid tot het uitvoeren van het eenvoudige werk als ze maar kunnen werken en ver dienen. Intussen profiteren de werkloos ge worden min of meer vakkundige en lager onderwijs genoten hebbende Nederlanders dan van de uitkeringen uit de werkloosheidskassen of uit eindelijk desnoods van de bijstand. En men doet alsof er nooit een eind aan die gelden kan komen, alsof de nog werkende Nederlanders maar be reid zullen blijven om met een steeds grotere portie van hun verdiensten die te geleerde werklozen te blijven ondersteunen. Want alle goedbedoelde regerings maatregelen ter stimulering van het bedrijfsleven vatten het kwaad van de werkloosheid niet bij de kern aan. Men peinst er (nog) niet over om de loonkosten terug te dringen, de in flatie te bestrijden, de normen voor uitkering en vakwaardering te ver anderen, het kunnen werken belang rijker te doen achten dan welke op leiding dan obk. Gezien de ontwik kelingen op ekonomisch en sociaal gebied zullen we met een durende flinke werkloosheid moeten leren le ven. Althans zo lang we het finan cieel nog allemaal kunnen opbrengen. De circa vier miljard die thans aan de bestrijding gespendeerd worden, zullen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. voor een aantal wellicht uitkomst bieden, doch het euvel niet verhelpen. pend van 14 tot 17 uur en woensdag-, donderdag- en vrijdagavond van 18.45 tot 22 uur. Ook 's zondagsmid dags, behalve 9 maart in verband met het zondagmiddagconcert, De toegang is vrij, Dinsdag heeft een bespreking plaats gevonden tussen de woningbouwver enigingen Goed Wonen, Patrimonium en Sint Joseph en de gemeente over de toewijzing van de 350 huurwonin gen in het plan Overhees (250 Brede- ra en 100 Panagro). In principe zijn de meeste woningen nu verdeeld. De drie woningbouwver enigingen zullen de toekomstige be woners zo spoedig mogelijk benade ren om hen in te lichten en van ver dere informatie te voorzien. Bij eventuele overlapping van huren zal door de woningbouwvereniging zeker soepelheid betracht worden. Zaterdagmorgen, negen uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan alle houders van kaarten, geel zowel als grijs.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1