van de Gemeentehof grond Kampeercentra blijven op van overgangsrecht «Men maaswinbel Camping De Koning ingepast lof GEMEENTERAADSVERGADERING Egoïstische luxe Nul en gener waarde Samenhang Kom naar het Dolfinarium ooiiiii Harderwijk show DOLFINflRIUm Frans Bosman B.V. Soester Courant van donderdag 27 februari 1975 Plan Landelijk Gebied Soest door gemeenteraad vastgesteld Besturen wordt ingewikkelder en gaat ook steeds meer tijd in beslag nemen. Dat hebben de leden van de gemeenteraad vorige week nogeens duidelijk ondervonden. De agenda telde 29 punten en dat is nog te overkomen; dat gebeurt meer. Dit keer stond er echter het bestemmingsplan Landelijk Gebied bij en alleen de bespreking daarvan nam 8Y2 uur in beslag. Dat betekende dus twee dagen vergaderen; twee avonden donderdag van halt acht tot bijna twee uur 's nachts en vrijdag nog eens van halt acht tot een paar minuten voor twaalf. 23 raadsleden woonden de vergadering bij, daaronder de drie wethouders. De VVD-ers ir. M. A. van Ee en dokter P. Lange waren verhinderd en door die afwezigheid heeft het plan in onderdelen mogeijk, een ander aanzien gekregen. Jan Visser van Progressief Soest had geen goed woord voor het plan over. Hij zei bij herhaling dat het van „nul en gener waarde" was. Navrant was het eigenlijk dat juist zijn stem Soest aan de mogelijkheid van ver- edelingsbedrijven hielp. Het CDA diende daartoe een motie in, zij het dat ook het CDA dergelijke bedrijven niet wil. Maar het CDA kwam op voor de kleine agrariër die door de bepalingen in het plan een langzame maar zekere dood zou moeten sterven. Door aanname van het amendement heeft het college een grote bevoegdheid verkregen en nu is het maar te hopen dat men daar tot in lengte van jaren blijft voelen voor de kleine man. Visser had overigens zijn kruit verschoten na zijn inleiding; hij deed althans nauwelijks moeite zijn afkeer van het plan nog eens te onderstrepen. Alle fractie-voorzitters hielden een inleiding en daar staat in het reglement van orde voor de raad in artikel 16, precies 15 minuten voor in eerste instantie en 10 minuten in de tweede ronde. Die tweede ronde kwam er niet, mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) en de heer J. van Poppelen (CDA) hielden zich er keurig aan. Mevrouw Korthuis sprak 10 minuten en de heer Van Poppelen 12 minuten. Jan Visser ging over de schreef met een inleiding van 20 minuten. Het zij hem vergeven, want hij liet later niets meer van zich horen en er moet bij gezegd worden, dat het altijd leuk is naar hem te luisteren; goeie in tonatie, goeie klemtonen, soms iets te scherp en te persoonlijk, maar in doorsnee toch wel aardig. Helemaal te bont maakte het de heer K. de Wilde (PvdA). Hij had een beschouwing van liefst 51 minuten, zei daarin bijna alles wat er te zeggen viel, maar kwam er later tijdens de verdere behandeling ook nog Iedere keer weer op terug. Het was te veel van het goede, al moet gezegd worden dat het weer „goed was. Een gedegen stuk werk waarin tussen neus en lippen door, Visser op zijn vingers getikt werd voor zijn negatieve houding. De heer De Wilde nam ruim deel aan de discussies naderhand, die hoofdzakelijk ge voerd werd door de landbouwdeskundigen van WD en CDA, de heren Hilhorst en Van Poppelen. Opvallend is daarbij, zoals eigenlijk altijd, hoe goéd de burgemeester haar weetje weet. Zij was ook de enige die niet van ophouden wist. Om half één, de eerste dag, vond de heer Oldenboom het welletjes. Maar hij kreeg de raad niet mee in meerderheid. 12 van de 23 leden wilden met de burgemeester door gaan. Tegen tweeën gaf de heer Blaauw (VVD) er de brui aan, maar men kon zien dat de burgemeester daar nog lang niet aan toe was. Al veel eerder, eigenlijk direct van het begin af, was wethouder Ebbers de zaak al beu. Zo leek het althans, want gedurende de gehele beraadslaging de eerste dag, zat hij met zijn rug naar de raad. Hij had grote interesse voor de mooie gekleurde plankaart die achter hem hing. Het kan natuurlijk ook geweest zijn dat hij die kaart voor het eerst zag. Opvallend was wel, dat toen de tweede dag, na nog eens 21/* uur praten, het plan vastgesteld was en de vergadering voor enkele minuten geschorst werd, de kaarten a la minute werden weggehaald. Hij mocht kennelijk van hogerhand niet meer achterstevoren zitten. De tribune was bomvol. Daarop onder andere oud-wethouder mevrouw Walter en de oud-raadsleden Det- mar en Gerth en ook de directeur van gemeentewerken. Velen bleven tot in de kleine uurtjes zitten. Een bijzonder gelukkig man was de heer De Koning die zich zo maar een bijzonder levensvatbaar bedrijf zag toebedeeld. In plaats van wegbestemmen kreeg hij toestemming 100 caravans op zijn terrein toe te laten. Anders lag dat met de andere kampeerterreinen. Die mogen wel blijven, maar alleen krachtens het over gangsrecht en dat is in feite ook heel lang. De naturisten daarentegen moeten weg en buiten Het Witte Huis zal er aan de Birkstraat in het landelijke gebied geen horeca vestiging meer komen. Wel pensions, maar dat mag overal, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De tweede dag was de tribune bijna leeg. Er zaten wat ambtenaren, geheel vrijwillig, wisten zij ons te ver tellen, dus geen claque, al haalt dat in een raadsvergadering niet veel uit. Hoewel soms kun je je niet aan de indruk onttrekken dat er langer gepraat wordt als de tribune vol is. Desalniettemin was de sfeer ge weldig; men zei elkaar zo duidelijk mogelijk wat men dacht, al zal het voor velen een misterie blijven waar om het CDA nu toch die kampeercentra kwijt wilde. Want eerlijk gezegd is het landelijk gebied van Soest toch al opgeknapt met een hoop andere zaken, waarvan het vliegveld dan wel het grootste is. Misschien is de motivering, „we willen het PUEM-gebouw niet en daarom consequent doorredenerend ook geen caravan toestanden en misschien als wij de kans krijgen ook het vliegveld niet". Het Landelijk Gebied is nu begrensd en de voorschriften, wat er wel en wat er niet mag gebeuren, zijn vast gelegd. Afwachten is wat de Provincie daar allemaal van vindt. Daar gaat wel weer een jaar overheen. sche bedrijven waardoor ongewenste niet-agrarische bouw zoveel mogelijk beperkt werd, Bijzonder onplezierig was men echter getroffen door de toelichting voor de verbiyfsrecreatie in het bos- en na tuurgebied, voor zover zich dat af speelde op kampeer-, caravan- en zomerhuisjesterrein. Daar geen plaats meer voor inruimen werd een „egoïs tische luxe" genoemd, die wjj ons in ons overbevolkte land niet kunnen en mogen permiteren." „Wij keuren het af de regio en an dere delen van ons land met de con sequenties van de door ons allen in de hand gewerkte bevolkingsprobleem op te knappen". Van mening was de fractie ook dat niet nodeloos de af stand tussen steden en recreatiegebie den verlengd moest worden," terwijl ook de middenstand met de verblijfs- recreatie niet meer op zijn plaats was zonder meer stellen dat de verblijfs- recreatie niet meer op zn plaats was „omdat deze teveel ruimte zou op eisen in een gebied dat toch reeds aanzienlijk was versnipperd". Me vrouw Korthuis wees er op dat dag- recreanten veel gauwer geneigd wa ren de „schillen en de dozen" achter te laten en de volgende keer een nieuwe plek zoeken. De verblijfsre- creant had meer hart voor zijn omge ving, omdat dat „zijn" zaak was. E. Korthuis-Elion (VVD) egoïstische luxe Het leek de fractie daarom onvol doende de bestaande centra te hand haven alleen ingevolge het overgangs recht. Zij zouden dan, in verband met overheidseisen, op den duur verdwij nen en dat zou door de fractie be treurd worden. Voorgesteld werd daarom de bestaande centra alsnog in het plan op te nemen en in overleg met deskundigen voorschriften te for muleren ter bescherming van het landschap. In een amendement werd dit voor stel vastgelegd. bliaklaan 35 aoaat tal. 13991 of 14550 UACHT16 EIKEN PUt» NATUUR de voorzitter, is uw plan van nul en gener waarde", aldus Visser. Hij wees daarbij ook op de problemen die Soest had met andere bestemmingsplannen; Weg-over-deEng door de raad aange nomen, door de provincie gedeeltelijk afgekeurd; plan Kerckelandt door de raad aangenomen en later weer inge trokken; plan Eng, Park en Centrum door de raad aangenomen en door provincie en Kroon gedeeltelijk afge keurd; nieuw plan Kerckelandt door de raad afgewezen; de wijk Klaarwa- ter met behulp van art. 19 gebouwd; de Struktuurschets deel I van eind 1973 rijp voor de recycling van oud papier. „Tien jaar zitten we straks vast aan uw voorschriften voor agrarische doel einden A, B, C, en D", zo ging Visser verder. „Door vergrijzing (75 van deze 50 bedrijven straks geen spelle tje meer: zo vader, zo zoon. Dan heb ben we de handen niet vrij om met de lege boerderijen iets leuks te doen, Tien jaar vastgebakken zitten we ook aan die smerige dagrecreatie. Aan de jonkheren en baronnen van de Ver. Utr. Heuvelrug, die waarschijnlijk zelf aan de Costa del Sol zitten, hebben we het Soester Hoogt te danken. Geen troostelozer plekje is in Soest te vinden", aldus Visser. Hij vroeg wat eigenlijk goede dagrecreatie was en stelde vast dat ook dat onderzoek nog niet was afgerond. Hij zei ook niets in het plan aangetroffen te heb ben over de exacte invloed van de bebouwing, de militaire terreinen, de afgravingen, de recreatie, de nuts voorzieningen en het verkeer op het natuurgebied. Hü vond het onbegrijpelijk dat een VVD-burgemeester het particulier ini tiatief van enkele kleine campingon dernemertjes de nek om wilde draaien en dat daarnaast de mogelijk heid wordt ingebouwd in de toekomst langs de Eem en in het landgoed Pij nenburg kampeermiddelen toe te staan. „Dan maakt de overheid uit waar de mensen moeten kamperen. Het komt me hypocriet voor." Hij wees er op dat in de discussienota „Streekplan Utrecht-Oost" stond „dat bevorderd dient te worden dat com plexen voor verblijfsrecreatie inge past in het landschap te prefereren is". Waarom moest het campingbe- drijf van de heer De Koning wegbe- stemd worden. „Hij zal het bij G.S. altijd winnen", aldus Visser. Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) zei dat haar fractie bijzonder blü was met de gevolgde werkwijze, waarbij in een aantal hoorzittingen de gele genheid werd gegeven ingediende be zwaarschriften ook mondling toe te lichten. Naar haar mening kon men bij de opstelling van het plan niet autonoom te werk gaan, omdat men gebonden was aan het planologisch beleid van hogere overheden. „De vrijheid die ons nog gelaten is, dienen wij zo goed en royaal mogelijk te gebruiken, waarbij wij ons niet om des tijds wille moeten laten dwingen om zonder veel beschouwing of cri- tisch doordenken een dergelijk plan te aanvaarden," aldus mevrouw Kort huis, De fractie had al eerder haar ongenoegen laten blijken dat de vele vergaderingen aan dit plan gewijd, gehouden werden in de overbezette voorbereidingstijd van de begroting. De sluitende regeling die het plan be vatte was enerzijds vereist om een gericht beleid te kunnen voeren, maar hield anderszijds, naar haar mening, het gevaar in van starheid: „Van iets te willen vastleggen wat in onze dy namische tijd niet vast te leggen is' Zij wees daarbij naar de ervaring van de afgelopen jaren waarin soms op grond van voorschriften niet aan een verzoek tegemoet gekomen kon wor den, terwijl de raad dat toch eigen lijk wel wilde. Tevreden was zij daar om dat er in het plan wijzigings- en aanpassingsbevoegdheden werden in gebouwd, maar betreurd werd, dat de raad daar geen zeggenschap over had. „Graag willen wij daarom de toezeg ging van u dat dergelijke beslissingen door het college steeds genomen zul len worden in nauw overleg met de commissie Ruimtelijke Ordening. Discutabel vond de woordvoerdster van de VVD het ook of nu wel zo'n sluitende regeling getroffen moest worden ten aanzien van de Birk straat. Omdat de weg niet verlegd zou worden naar het noorden, zouden toch ingrijpende voorzieningen getrof fen moeten worden aan de zuidkant. „Is het dan geen struisvogelpolitiek dit plan nu aan te nemen, terwijl wij zigingen die het plan wezenlijk zullen aantasten zich al aankondigen? En bent u ervan overtuigd dat de pro vincie dergelijke ingrijpende maatre gelen in de nabije toekomst zal goed keuren? De wijzigingsbepalingen voor zien hierin, voorzover wij het kunnen beoordelen, niet", aldus mevrouw Korthuis. Blij was de VVD-fractie met de be palingen ten aanzien van de agrari- „Mevrouw de voorzitter, uw bestem mingsplan Landelijk Gebie-d is van nul en gener waarde", zo begon Jan Visser van Progressief Soest zyn be toog. Het plan maakte wel een dege lijke indruk en hij had er veel le zenswaardige dingen en interessant feitenmateriaal over Soest in gevon den, dat hjj op school (Visser is le raar aan de LTS red.) had gebruikt. „Boeiende lectuur met hier en daar weliswaar onvergeeflijke foutjes", al dus Visser. Hij noemde een paar voorbeelden. Een van de drie recrea tieve bestemmingen (de zomerhuisjes) werd geschrapt en de VVD had voor gesteld deze bestemming weer toe te voegen. „Opvallend", aldus Visser, „dat op deze manier uw eigen politieke vrienden u daarvoor op de vingers moeten tikken". Ook de doorsnee van R 28 op de plankaart klopte niet en als derde voorbeeld wees hij op ver schillen met de overzichtkaart. Te strak werd zijns inziens ook vast gehouden aan de verouderde struk tuurschets 1967, aan de Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening en het Streekplan voor de Utrechtse Heuvel rug uit 1962; achterhaalde afchief- stukken waarvan de filosofiën vol komen uit de tijd zijn. Rijp dus voor de prullemand". Visser vroeg zich af waarom dit plan nu „holderdebolder" moest verschij nen; als we het vanavond aannemen, zitten we er 10 jaar aan vast en is de burger juridisch gebonden aan handen en voeten". Omdat de samenlevingsnormen zich snel wijzigden, de Tweede Nota R.O. ging nog uit van 20 miljoen inwoners, hadden zijns inziens de reclamanten gelijk die het landelijk gebied groter willen maken. Er waren nog zoveel onderzoekingen aan de gang en hij nam het hoogst kwalijk dat dit plan er door „gedramd" moest worden. „Wat aan uw plan landelijk gebied ontbreekt, is een visie en een con structief beleid en daarom mevrouw Jan Visser (P.S.) plan nul en gener waarde Geheel oneens was hij het met, zoals hij het noemde „de conservering van de militaire terreinen in uw plan". Dat had voor hem de doorslag ge ven. Het zou juist van geniaal inzicht getuigd hebben, indien het gemeente bestuur contact had gezocht met de gemeenteraad van Leeuwarden om Defensie voor te stellen de beide vliegbases op te heffen. „Het is on begrijpelijk dat deze militaire terrei nen als vanzelfsprekend, zonder slag of stoot, worden opgenomen in het plan landelijk gebied", ladus Visser. Hij was het ook niet eens met de Genie dat stelde: „Het deel van het kamp dat de bestemming natuurge bied heeft gekregen bezit geen enkele nauurwetenschappelijke waarde. Al leen het feit, dat dit deel niet be bouwd is, vormt onvoldoende reden dit terrein tot natuurgebied te be stemmen". Groot was zijn verbazing ook geweest toen hij gelezen had in de toelichting dat het adviesbureau een lans brak voor de unieke waarde van de Eem- vallei. „Is het u werkelijk om het be houd van dit uitermate belangrijke gebied te doen? Waarom heeft u dan geen bezwaar ingediend tegen de rampzalige kanalisatieplannen van de provincie?" Er waren heel wat vrijstellingsvoor schriften ingebouwd en daarmee kc-n een toekomstige gemeentebestuur zijns inziens het landelijke gebied volbou wen. Hij wees dan ook het hele plan van de hand. Geen verblijfsrecreatie De heer J. van Poppelen (CDA) con stateerde dat er meer aandacht be steed was tijdens de voorbereidings periode aan het ontstaan van het lan delijk gebied dan aan de bestaande situatie. Al met al was het naar zijn mening een bijzonder complexe mate rie, waarbij voor de komende jaren het beleid bepaald werd „voor de grote groene schil rondom Soest". In het plan werd. wat de uitvoering be trof. veel aan het college overgelaten, maar hjj vertrouwde erop dat het col lege bij het nemen van ingrijpende beslissingen en bij twijfelgevallen nauw contact zou onderhouden met de raad Hij vond dat het vooral in een dicht bevolkt gebied van groot belang was dat duidelijke bepalingen werden vastgelegd voor het behouden van het landschap, de mogelijkheden voor re creatie en de mogelijkheden voor de agrariërs, waaronder het veiligstellen van de uitvoering van het bedrijf. „Circa 80 agrarische gezinnen, die in het landelijk gebied wonen en wer ken, vinden hun bestaan in de land bouw en het is daarom begrijpelijk, dat deze bevolkingsgroep zich af vraagt of bij de opstelling van het plan wel voldoende aandacht is be steed aan de economische consequen ties voor de landbouw, dit als gevolg van de belemmerende bepalingen die zijn opgnomen", aldus de heer Van Poppelen. HU wees vervolgens op de verschil lende belangen in het weigebied; ener- zyds de agrariërs en anderzyds de na tuurbeschermers. Hy zei daarvan: „In het verleden was, en ook heden nog, is de agrariër een belangrUk beheer der van het landschap. J. van Poppelen landbouwdeskundige CDA Vooral door zijn toedoen hebben we Nederland en ook in Soest zeer mooie gebieden verkregen, waarop we te recht trots mogen zijn. Door de ge wijzigde economische omstandigheden is men genoodzaakt de bedrijfsvoering aan te passen en in sommige gevallen is het noodzakelijk tot intensivering van het grondgebruik over te gaan en de bedrijfsgebouwen te moderniseren, dan wel te vervangen", aldus de heer Van Poppelen. Dat kon bij natuur beschermers en milieugroepen vragen oproepen en in bepaalde gevallen was ook gebleken dat door verdere inten sivering van het grondgebruik en de bouw van enkele nieuwe boerderijen in het gebied tussen de Eem en de spoorlijn, angst was ontstaan dat de vogelstand in dat gebied achteruit zou gaan. Toch had het rapport over de vogeltellingen uitgewezen dat er veel soorten vogels voorkwamen en het werkte geruststellend, dat de boer als beheerder van het landschap dat medemogelijk gemaakt had. Er wa ren desondanks meningsverschillen en soms stonden de twee groepen scherp tegenover elkaar. Staatssecretaris Meyer had onlangs gezegd dat bij te nemen maatregelen tot natuurbescher ming een schadeloosstelling moet wor den verleend, zodat opgelegde beper kingen niet zouden leiden tot inko mensachteruitgang. Daar was het CDA het geheel mee eens. Hij vroeg wat de consequenties voor de boeren was dat hun land wel in het plan was op genomen, doch hun bedrijfsgebouwen niet. Wat het bos en duingebied betrof was het CDA van mening dat de dag recreatie voorrang moest hebben bo ven de verblUfsrecreatie en dat daar om de bestaande kampeerterreinen niet uitgebreid mochten worden. Wel wilde hU \Veten of het bestemmings plan voldoend© ruimte openliet om eventueel grotere uitbreidingen, die de komende kampeerwet zou kunnen eisen, zou toelaten. Dit omdat volgens het overgangsrecht en de toegelaten aanpassing aan wettelU'k© eisen, de kampeerterreinen gehandhaafd zou den worden. Hij pleitte verder voor begeleiding van het bosgebruik en het bosonder- houd en vroeg optreden tegen ruiters, die zich niet aan afspraken hiielden. „Jammers vindt onze fractie het, dat vooral door de grote behoefte aan bosrecreatie, in Soest zoveel bossen zqn voor militaire doeleinden. Zou het mogelijk zijn dat vooral tijdens de weekeinden en in de vakantieperio de mee bosoppervlakte dat nu voor militaire doeleinden is bestemd, wordt opengesteld voor recreatiedoeleinden' zo vroeg de heer Van Poppelen. Hq constateerde tenslotte dat het moeilijk was een bestemmingsplan vast te stellen waarmede iedereen te vreden gesteld werd en hij vond het daarom belangrijk dat men tenminste respect had voor eikaars problemen en dat men trachtte door geven en nemen, de beste oplossing te vinden. In grote lijnen was het CDA het met de gestelde voorschriften eens, zij het dat er enkele amendementen zouden worden ingediend om enige wijzigin gen aan te brengen. De heer K. de Wilde (PvdA) wees op de samenhang van drie onderwerpen. n.1. het ontwikkelingsplan voor Soest, het bestemmingsplan Zuidereng het plan Landelijk Gebied. DaarbU stelde hij het plan voor dc Weg over de Eng als afgeschreven kon worden beschouwd. Wel wilde hU weten hoe ver het stond met het plan Zuider eng; zou dat in juni a.s. in de raad kunnen komen? Met de vaststelling van het plan Lan delijk Gebied, werd naar zijn mening ook reeds antwoord gegeven op een aantal kernvragen, die bij het ont wikkel in gspilan nog aan de orde zou den komen. Immers nu werd vastge steld welk gebied tot de bebouwde kom gerekend zou worden. Logischer was het daarom zijns inziens geweest eerst het ontwikkelingsplan was vast gesteld, en daarna de onderdelen zou den zqn uitgewerkt. Aan de andere kant vond de heer De Wilde dat het plan Landelijk Gebied eigenlijk enkele jaren geleden had moeten worden vastgesteld, op het _JHF In hel grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatseg voor een dolfijne ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in éen programma. Tijden: dagelijks 11.30-13.00- 14.30en 16.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. HARDERWIJK ™iSS" moment eigenlijk dat de wet Ruimte-, lijke Ordening de gemeenteraad op droeg een bestemmingsplan vast te stellen voor het geibed dat niet tot de bebouwde kom behoorde. Dat had in feite vóór 1 augustus 1970 moeten ge beuren. In dat verband tikte de heer De Wilde de heer Visser op zijn vin gers, die opnieuw op uitstel had aan gedrongen. Hij vond ook dat Visser te negatief was en dat betreurde hij. Dank bracht hq voor het vele werk dat verzet werd in de voorbereidings tijd. Wel vond hij het jammer dat het college niet ingang op de opmerking dat initiatieven noodzakelijk waren om de kwaliteitstoename van het lan delijk gebied te bevorderen. Zijn frac tie vond dat de gemeente op systema tische wijze moest trachten zijn bos- bezit uit te breiden. „Een bestemmingsplan heeft uiter aard beperkte waarde. Door voor schriften, bestemmingsbepalingen en dergelijke kan een bestemmingsplan proberen de ontwikkeling in goede banen te leiden. Daarnaast is echter even hard nodig een actieprogramma gericht op een goed onderhoud van onze bossen", aldus de heer De Wil de. Daarom vond hij de reactie van de gemeente op de beschouwingen van de Stichting Natuur en Milieu* dat een handleiding gaf voor een ak- tiepro-gramma, wat vreemd en eigen lijk te formeel door te stellen, dat de gemeentebossen wel degelijk de aan dacht van de gemeente hebben. Hij hoopte echter dat het college toch een uitvoeringsplan aan de raad zou voorleggen. K. de Wilde (PvdA) meer gebied „landelijk" Zijnfractie was verder van mening dat men in het bestemmingsplan er in geslaagd was de dikwijls strijdige belangen van landbouw en recreatie op een evenwichtige manier tegen el kaar af te wegen. De onderverdeling in een viertal agrarische bestemmin gen werd ook aanvaard, Eens was hij het met de heer Van Peppellen, dat waar nodig de agrariër financieel te gemoet gekomen moest worden. Een groot vraagteken zette hU even wel bU hetgeen over de verblUfsre- creatie in de algemene toelichting werd opgemerkt. ZUn fractie was van mening dat de gemeente zich niet mocht afsluiten voor verblUfsrecrea- tie, die zich bediende van tenten, ca ravans en zomerhuisjes. Wat het regionale wegenpatroon be trof was hij voor de aanleg van de rijksweg 28 (Utrecht-Amersfoort). Hij merkte daarbij op: „Als het toch van de bouw van de Rijksweg 28 komt, zou het dan dankbaar zijn, dat de ge meenten Soest, Leusden en Amers foort tezamen met de provincie pro beren te berekien, dat de gronden ten noorden van deze weg, dus tussen de bestaande Amersfoortsestraat en de te bouwen R 28, in principe gebruikt worden, waar nodig, voor militaire doeleinden? Dan zou de Leusderhel ten zuiden van de te bouwen R. 28 vrij komen van militaire bestemmin gen en volledig voor recreatie wor den gebruikt", aldus de heer De Wil de. ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Miele, Siemens. Zanussi. Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 17253 Serviceplaats: Birkstraat 48 Telefoon 13367-18978 Hij vroeg het college daarvoor initia tieven te nemen. Geen voorstander was de fractie van de aanleg van een parellelweg naast de bestaande weg tussen Soest en Amersfoort, noch ten noord noch ten zuiden van de Birk- Voor het vervolg van dit raadsverslaf zie men de volgende nieuwspagina.

Soester Courant | 1975 | | pagina 5