A.J.S. Majoor scrabble-kampioen 1975 BAKKER ^maaswinkel Wandkleed „Homochrome" van Atie Lichtveld A. van der Weerd ^Segang) .Meubelfabriek Oisterwijk Het oog gericht op politiek lapwerk Doe Het Zelf Centrum Saloondeuren Veegvaste verf Pehalin BEITSVERF Behang Jaarvergadering Natuurwacht „Eemland"-I.V.N. Dat moet een INDUS horloge zijn! w i s 1 1 1 Autobestuurder raakt van de weg Postzegelvereniging recipieert in Honsbergen Twee geslaagde evenementen van 't Nut Soest Frans Bosman B.V. Frans Bosman B.V. Kamerconcert in Artishockgebouw Horloger Juwelier Optiek Ria Roubos uit Raarn wint opnieuw jeugdkampioenschap (vrije Schriftelijke PvdA-vragen over bouwplannen voor 1975 Grote arbeidsreserve in de provincie Utrecht Burgerlijke stand Schriftelijke WD-vragen over collecte-plan Schriftelijke PvdA-vragen over werkgelegenheid Soester Courant van donderdag 6 maart 1975 Het is een curieuze ontwikkeling dat de NATO nu de wapenhulp aan Tur kije gaat verzorgen die niet meer kan komen uit de VS, overigens het be langrijkste lid van diezelfde NATO. Het heeft weliswaar geen geweldige omvang want dat zou het bondge nootschap niet aankunnen: het gaat volgens de sekretar is-genera al voor namelijk om reserve-onderdelen en andere bijzaken die nodig zijn om het aanwezige materieel gebrui ksgereed te houden. Maar het klinkt in ieder ge val goed en als zodanig zal het de Turken enigszins kunnen troosten die nogal kwaad waren over het ophou den van de Amerikaanse leveringen. President Ford en zijn minister Kis- singer hadden overigens de wapen hulp ndet willen opschorten. Zij oor deelden dat de Grieken toch al boos waren en dat daarin mets ten goede zou veranderen als de Turken geen Amerikaanse wapens meer kregen en dat het ook niet erger kon worden als het wel gebeurde. Maar het kongres dacht er anders over en de parlemen tariërs drukten door. dat er een eind kwam aan de verscheping van mate rieel. Enerzijds om de Turken te straffen, dat ze in de kwestie Cyprus wat al te zeer doorduwden en zo een regeling dwarsboomden, maar ander zijds en vooral omdat er in de VS een groot korps kiezers is van Griekse afkomst en slechts weinigen die uit Turkije stammen. En of Kis- singer nu al bezwoer dat op deze manier de uiterste NATO-vleugel die door Griekenlands half uittreden toch al verzwakt was nog eens een extra klap toebrachten, het bleef erbij. De NATO. die daarvoor overigens niet bedoeld was, wordt nu gebruikt om dit bevel van het kongres te om zeilen. Het is natuurlijk geen toeval dat Luns met zijn opmerking komt net nadat hij met Ford en Kissdnger heeft gesproken. Maar niet alleen is de NATO zo een instrument gewor den van de Amerikaanse buitenlandse politiek (of zo men wil als middel om die politiek door te zetten ondanks tegenwerking van het kongres) bo vendien fungeert de NATO nu ook als een apparaat voor een soort Euro pese politiek. Want de Europese NATO-leden heb ben alleen al omdat ze dichter zitten bij het eventuele vuur dat hun mili taire alliantie moet doven wel over wegende bezwaren om de zuid-ooste lijke NATO-vleugel pardoes in elkaar te zien zakken. Eigenlijk zou b.v. de EEG als de voornaamste Mub van deze Europese NATO-leden in staat moeten zijn om een redelijk alterna tief te bieden en door een eigen be leid de last te voorkomen die Ameri kaanse besluiten veroorzaken, maar dat Is er eenvoudig niet. Nog niet, volgens opitimsten. En dus wordt het eigenlijk daarvoor niet bedoelde NA- TO-apparaat er maar voor gebruikt. Dit klinkt als een toch maar elegante en voldoende doeltreffende oplossing van het probleem dat de Europese landen geen kans zien een eigen ge zamenlijke buitenlandse politiek te ontwikkelen en uit te voeren. Maar dan vergeet men dat het in dit geval alleen maar gaat doordat wat de Europese landen wensen toevallig wel overeenkomt met wat president Ford zelf ook wenst. En derjet men dat de NATO de kaïns had gekregen in te gaan tegen een wens van de Ameri kaanse regering in? KANTMAN. Hoek MOLENSTRAAT- STEENHOFFSTRAAT TELEFOON 02155-17875 SOEST 38 X 102 cm Geweldige prijs. Per paar 25, 4 kg 5,50 Latex 4 kg 9,50 GEEN GRONDVERF NODIG Een ademende verf, dus kan niet bladeren. 800 9talen. Zelfde dag leverbaar. Behanger beschikbaar. Tafels, afstoomapparaat te huur. De Natuurbeschermirugswacht „Eem- land"-I.V.N. zal haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering houden op vrijdag, 21 maart a.s., om 20.00 uur, in de grote zaal van „De Rank", Soesterbergsestraat, Soest. Vóór de pauze zal de gebruikelijke agenda worden afgewerkt, inclusief het uitbrengen van de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en led der der natuurwachters. Voor de verzorging van het program ma na de pauze heeft het bestuur zich weten te verzekeren van de me dewerking van de heer H. Nijland van het Rijks-Instituut voor Natuur beheer. De heer Nijland zal aan de hand van een film resp. dia-serie een en ander vertellen over het leven van het edelhert en de vos. Aan een on derzoek over het laatste onderwerp ■werkt de heer Nijland momenteel zelf mee. Geïnteresseerde niet-leden zijn, voor zover de ruimte het toelaat, van harte welkom. SOESTERBERGSE STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST O Op het Zeister Spoor te Soesterberg raakte een autobestuurder van de weg en kwam daardoor met zijn wagen in de berm vast te zitten. De politie trof in eerste instantie niemand bij het voertuig aan. Bij een tweede controle werd de 47-jarige J. van den D. uit Doorn aangehouden, die zich bij de auto ophield. Van den D. was onder invloed. Hij verklaarde niet te weten wie het voertuag bestuurd had. Wel was hij in het bezit van de autopa pieren en de sleutels. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten en hij krijgt een proces-verbaal. H dan bliaklaan 35 aoast tal. 13991 of 1456Q MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR De postzegelvereniging „Eemland" houdt op vrijdag 14 maart as. van 19 tot 20.30 uur in het dienstencentrum „Honsbergen" aan de Wiardii Beck- manstraat in de wijk Klaarwater re ceptie ter gelegenheid van de viering van het vijfjarig bestaan. Aan het eind van de receptie zal de opening plaatsvinden van de postze geltentoonstelling, waarop een aantal leden van de vereniging een deel van hun verzameling zullen exposeren. A.s. zondagmiddag, 9 maart, aanvang 15 uur, wordt in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat het maandelijkse kamerconcert gehouden. Daaraan werken deze keer mee Ursula van 't Wout-Stamm, sopraan; Adriaan van 't Wout, altviool; Jan Jansen, clavecimbel en Rob Ouwerkerk, piano. Zu zullen werken uitvoeren van Karl Heinz Taubert, Francois Couperln, W. F. Bach, Clara Schuman, Robert Schuman, Willem Pijper en Klaus Zoe- phel. Ursula Van 't Wout-Stamm heeft ge studeerd aan de Staatliche Hochsehu- le für Muzik te Keulen bij Prof. Cle- mens Glettenberg. Zij was enkele ja ren als soliste verbonden aan de ope ragezelschappen van Bonn en Wup- pertal. Na haaf huwelijk wijdde zij zich meer aan het lied- en oratorium- repertoire en verzorgde zij talrijke radiouitzendingen. Zij geeft nu overal in het land concerten, waaronder en kele malen in het Holland Festival. Ook in de Oude Kerk te Soest, haar woonplaats, was zij meermalen te be luisteren samen met haar echtgenoot en Jan Jansen, Adriaan Van 't Wout studeerde aan het Amsterdams Conservatorium en de Staatliche Hochschule te Keulen. Hij heeft onder andere gewerkt in 't Rheinisohe Kammerorchester Köln, het Noordhollands Philharmonisch Or kest en is nu 2e solo-altist in het Ra dio Filharmonisch Orkest. Hij be speelt een Max MÖller altviool uit 1926. Vorige week donderdag sprak Petra Clarijs, autrice van o.a. „Wat is an tiek" en „Uw huis vol tegels" voor een uitverkochte zaal in restaurant Darthuizen. Ruim 140 aandachtige toehoorders genoten van de spranke lende en zeer leerzame voordracht over „antiek". Aan de hand van kleu- ren-dia's wist deze espritvolle vrouw haar gehoor van het begin .tot het einde te boeien. Ook op zaterdag 1 maart organiseer de 't Nut een geslaagd eventment. Een Nuts-bus vol deelnemers, letter lijk van groot tot ldein, reed die zon nige dag naar Utrecht om daar het museum van „Speeldoos tot Piere ment" te bezoeken. Men had er het Jan Jansen, camitor-orgamist van de Oude Kerk te Soest, studeerde aan het Utrechts Conservatroium, orgel, piano en clavecmibel. Hij behaalde in 1970 de Prix d'excellence voor orgel en is leraar aan het Utrechts Conser vatorium. Rob Ouwerkerk studeerde bij Wolf gang Wijdeveld, dae hem opleidde voor het Staatsexamen piano (1871). Voor zijn verdere muzikale ontwikke ling is zijn contact met Shura Oher- kassky van beslissende betekenis ge weest. Hij is pdanodocent aan de mu- ziekschoolafdelimg van het Conserva torium te Arnhem. Hij werkt als be geleider en repetitor en geeft in Am sterdam lessen vocaal repertoir aan acteurs in samenwerking met Julia Colpa. Ouwerkerk studeert clavecim bel aan het Utrechts Conservatorium. De sopraan Ursula van 't Wout- Stamm, zondagmiddag in Artishock. ELECTROTECHNISCH BUREAU Aanleg en onderhoud van licht- en krachtinstallaties Elektrische fornuizen, boilers e.d. via de P.U.E.M. Birkstraat 48 - Telefoon 13367-18978 rijk alleen, zodat na genot van een kop kiffie rustig genoten kon wor den van al het gebodene. De prettige uitleg en de vrolijke tonen van de di verse oude instrumenten, stuk voor stuk ongelooflijk mooie kunstwerken, zorgden voor een onvergetelijke sfeer. .ELECTROTECHNISCH bureau Verkoop - Radio - T.V. - Service Dealer van: B en O, Blaupunkt. Philips. Nordmende, Akai. Sony en National Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 17253 Serviceplaats: Birkstraat 48 Telefoon 13367'18978 Afgelopen zaterdag werd voor de derde maal in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat gescrabbled om het nationaal kampioenschap. Kwamen vorig jaar de deelnemers ook uit Amsterdam, Woerden en Voorburg, nu was de faam van het gebeuren doorgedrongen tot in Friesland, dat een deel neemster uit Harlingen leverde. Ook het totaal aantal deelnemers was weer groter en bereikte nu de 120; vorig jaar 102 en het jaar daarvoor 60. De wisselbeker bleef ook dit jaar weer in Soest en werd nu gewonnen door de heer A. J. S. Majoor. Bjj de jeugd was de eerste prijs voor Ria Roubos uit Baarn. Zij won ook in 1973. Het jeugdwerk van djp gereformeerde kerk in Soest-Zuid werd ook dit jaar, dankzij dit steeds nauonaler wordende evenement, weer 800 gulden rijker. De goed lopende organisatie was ook dit jaar weer in handen van de he ren Faas ern Knol. Zij zorgden voor de tijdige start en hanteerden, waar inodiig de „Dikke van Dale". Het lang ste woord dat gelegd werd, was „ver spillenden"; de senior-speler Evert v. Trigt verdiende er 20 punten mee. Lange tijd werd dit klassement aan gevoerd door de 8-jarige Karei Jaars veld, - die het woord „meespelenden" bij elkaar kreeg, terwijl ook „reis dekentje" hoge ogen gooide. Het laagr ste aantal punten in één ronde be haald, was 71, waarmee wel aange toond werd dat niet alleen groothe den aan dit kampioenschap deelne men. De prijs voor de strijdlustigsten ging naar de heren Bos en Van Vliet, bei den uit Soest afkomstig. De oudste deelnemers waren mevrouw Rennen berg uit Soest en de heer Smeink uit Hilversum. Deze 73-jarigen kwamen in de finale poule tegen elkaar uit. Ondier de deelnemers was ook de ♦stoelen s*TV-kasten ""♦slaapkamer *bankstellen ♦wandkasten ♦dekenkisten Toonzalen: Utrecht, Hollantlaan 26 (bij afslag E36, Utrecht/ Jutphaas (Nieuwegein), tel. 030-883762. Ma t/m za 9-18 uur. Donderdag tot 21 uur. Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur. De raadsfractie van de PvdA heeft schriftelijke vragen bjj het college van burgemeester en wethouders ingediend teneinde duidelijkheid te verkrijgen over de bouwplannen voor dit jaar, zoals die door Ministers van Volkshuis vesting op grond van de provinciale alviescommissies zijn vastgesteld. 1. In de meeste provincies hebben de provinciale adviescommissies drieja renplannen ingediend. In de provincie Utrecht is dat niet gebeurd. Is uw college bekend, waarom dit niet ge beurd is? 2. Is het juist, dat aan de gemeente Soest 100 woningwetwoningen111 ge subsidieerde particuliere woningen en geen corporatiewoningen zijn toege wezen? 3. Indien de berichten ter zake als juist moeten worden aangemerkt, wil uw college dan meedelen, waarom de gemeentelijke lijst geen woningwet woningen bevatte (de 100 thans toe gewezen woningwetwoningen zouden door de provinciale adviescommissie bij de Minister zijn voorgedragen) en om welke reden van de 111 toegewe zen gesubsidieerde particuiere wonin gen er 72 door de provinciale advies commissie zijn opgevoerd? 4. Kan uw college meedelen, wat on der ongesubsidieerde corporatiewonin gen moet worden verstaan? 5. Wil uw college bevestigen, dat in deze gemeente het beleid er op ge richt is de mogelijkheden van wo ningbouw en premiebouw maximaal te benutten? 6. Kan uw college meedelen, welke bouwplannen met behulp van de voor 1975 gedane toewijzing dit jaar ter hand genomen wordt? De geregistreerde arbeidsreserve in de maand januari bjj de arbéidsbureau's te Amersfoort, Breukelen, Utrecht, IJsselstein, Veenendaal en Zeist gezamen lijk bedroeg 5138 mannen en 1436 vrouwen. Daar stond een gezamenlijke vraag tegenover van 3673 en die vraag is ruim 1100 lager dan in de maand januari 1974. Het aantal ingeschreven werklozen daarentegen is ruim 1300 hoger dan vorig jaar in dezelfde maand. Van de stijging van de arbeidsreserve neemt de „bouw" er 350 voor haar rekening en daarbij komt nog 400 man „in algemene dienst" waaronder losse arbeiders en magazijnpersoneel. In beroepsgroepen ingedeeld zijn dat 105 timmerlieden, 26 betonwerkers, 67 opperlieden, 32 bouwmachinisten, 34 c.v. monteurs, 70 man ongeschoold produktiepersoneel, 56 metselaars, 27 stukadoors, 175 schilders, 27 elektro- monteurs, 52 chauffeurs, 25 man ma gazijnpersoneel en 25 vrouwen in al gemene dienst. Aan stijging heeft verder bijgedragen de inschrijving van 140 personeelsle den uit de sociaal geneeskundige sec tor; 120 man kantoorpersoneel en 100 man handelspersoneel. De metaalsektor daarentegen laat vrijwel geen verschil zien. Voor deze groep geldt dat er in geschoolde be roepen nog steeds meer vraag is dan aanbod. Wat de part-time krachten betreft be staat de reserve uit 143 man admini stratief personeel, 17 typistes, 23 se- kretaresses, 17 receptionistes/telefonis tes, 70 winkelpersoneel, 6 cassiéres, 26 modinettes, 30 verplegend/verzor gen personeel, 37 kantinepersoneel, 63 werksters, 33 hulpen in de huishou ding, 42 personeel in algemene dienst, 10 ongeschoold personeel, 65 onder wijzend" personeel, 10 maatschappelij ke werk(st)ers en 10 groepleidsters. Deze gegevens zijn opgenomen in de „arbeidskroniek" van de gezamenlijke arbeidsbureaus in de provincie Utrecht. Overzicht van de zaai in De Rank tjjdens de nationale scrabble- kampioensc happen. Foto Herman van Dam winnares van vorig jaar, mevrouw C. Berkmeyer. Zij eindigde nu in het „peloton". De eerste winnaar, de heer Sprong uit Hilversum, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Er werd in totaal aan meer dan der tig tafels gescrabbled. De spelers, die via de herkansing de finale bereikten, hadden aan het eind van de dag er toch ongeveer 4'/j uur schrafoblen op zitten. Bij de senioren werd de wisselbeker overhandigd aan de heer A. J. S. Ma joor uit Soest. Hij verzamelde in de finale 445 punten, Tweede werd me vrouw J. Lakmaker uit Amersfoort met 419 punten en derde mej. M. Schlichting uit Amersfoort met 388 punten. Bij de junioren werd de wisseLbeker meegenomen door Ria Roubos (14) uit Baarn, die in totaal ou deze scrabble- dag 634 punten verzamelde. De twee de prijs was voor Sander Komijn uit Amersfoort, met 632 punten en de derde prijs voor Mariska Fniele, die in totaal 610 punten scoorde. GEBOREN: Mark Redmer, zoon van J. Buitenhuis en P. C. M. Schimmel. Michie'1 Jas per, zoon van C. W. A. Moonen en C. M. B. Roovers. Erla, dochter van G. A. Kamdziora en A. W. S. van Raalte. Monique Silvia, doch ter van A. J.. W. Advocaat en B. Huisman. ONDERTROUWD: Arutcnio Piras en Johamna van der Horst. Wilhelmus Petrus Hendri- kus Beijersbergen en Petronalla Wij- nanda Maria van den Deijssel. Adriaan van den Bosch en Marianne Sprong. Dominicus Adrianus Fran- oiscus Maria van den Braadt en Ma rt ena Jantine Claudia Brigitta Holter- man. Gerrit Evert Bosman en An na Elisabeth Kops. GEHUWD: Carel Johan Maas en Maria Louisa Barbara Keet. Jan Willem Roozen- beek en Christina Gerarda Rohof. Douwe Boersma en Anna Magdalena Kuijvenhoven. Amtonius Franciscus Gradus Theodorus Kolkbrink en Renskje Geertje Wassenaar. OVERLEDEN: Koert Ester, weduwnaar van G. Log- tenberg. WiLhelmina Schuur, we duwe van M. de Ligt. Jan Geert Hoffmann. Antoon van der Burg, echtgenoot van E. M. Dietzel. Ni- colaas Johannes van Dijk, echtgenoot van M. M. Gijtenbeek. Clasina Lensink, echtgenote van P. de Wit. Johanna Rookmaker, weduwe van J. Frirna. Neeltje Drai, weduwe van C. T. de Graaf, De WD-raadsfractie heeft een drietal vragen aan het college van burge meester en wethouders gesteld betref fende het jaarlijkse collecte-plan. Die vragen luiden aisvolgt: 1. Welke criteria hanteert het bestuur van het Centraal Archief bij de op stelling van het jaarlijks collecte plan? 2. Aan welke criteria moet een aan vraag tot het houden van een collecte in Soest voldoen, teneinde te worden ingepast in de vrije periode? 3. Heeft de gemeenteraad de bevoegd heid tot het inwilligen van een aan vraag gedelegeerd aan het college? Zo ja, wanneer? Of is het een zelfstan dige bevoegdheid van het college? Zo ja, waar steunt deze op? De raadsfractie van de PvdA heeft twee schriftelijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wet houders betreffende de werkgelegen heid in de woningbouw. De vragen hebben als basis de door de rege ring genomen stimuleringsmaatregelen waardoor a. een extra geldelijke steun gegeven wordt voor de bouw van eigen woningen; b. extra geldelijke steun voor de verbetering van de na oorlogse woningen van gemeenten en woning-bouwverenigingen, waarbij geen onderscheid gemaakt wordt tus sen woningwetwoningen en premie woningen en c. het verstrekken van leningen door het Rijk voor de finan ciering van de aanlegkosten van cen trale verwarming in complexen wo ningen van een gemeente of woning- vereniging. De desbetreffende luiden: 1. Is iets te merken van de toename van de bouw eigen woningen, mede door de maatregelen onder a. be doeld? 2. Is door hetgeen onder b. en c. is vermeld de mogelijkheid toegenomen, dat spoediger op groter schaal dan tot heden wellicht mogelijk bleek, ook in deze gemeente aan het op het vereiste woonpeil brengen van complexen na oorlogse woningen van de gemeente kan worden gewerkt? Tot 21 maart loopt in het Artishockgebouw een expositie van drie kunstena ressen; Dorlie Gerdes, plastieken; Roelien de Lange en Atie Lichtveld, wand kleden. Atie Lichtveld exposeert een tiental wandkleden waaronder „Homo- chrome" (zie foto). Haar wandkleden zijn voornamelijk gemaakt van textiel; oude en ge bruikte lappen of kledingstukken. Naast de sacrale rode of blauwe kloosterkleden, maakt Atie Lichtveld monumentale zwart/wit composities, die opvallen door de ingewikkelde technieken en constructies. Verder maakt zij objecten, die zij zelf aanduidt mot de term „textielobjec- ten". Deze bestaan uit kunststoffen zoals bont, transparant plastiek, si er- doppen voor auto's, een strijkplank- dekje, deel van een toga en vele an dere vreemde dingen. Deze zeer ge durfde experimenten zijn vaak in be ginsel symetrisch opgezet. Het trans parante raamkleed is schitterend zo dra het door licht, zonlicht, tot leven wordt gebracht. Want licht hebben haar werken nodig. Ze zijn geïnspi reerd op de architectuur, zoals Moor se moskeëen, tempels en oud-Jerusa- lem en ze zijn allen non-figuratief. De tentoonstelling is geopend dage lijks van 14 tot 17 uur en tevens woensdag-, donderdag- en vrijdag avond van 18.45 tot 22 uur. De toe gang is vrij. (A.s. zondag 9 maart is de expositie niet toegankelijk in ver band met het zondagmiddag-kamer concert).

Soester Courant | 1975 | | pagina 11