Hulpverlening brandweer in de toekomst niet meer gratis Tarieven zieken vervoer gaan met minstens 50 procent omhoog In Egghermonde nu officieel gestart met woningbouw Meeting regionale middenstanders in „De Open Hol" A.s. zaterdag Wilgen knotten Donderdag" 6 maart 1975 53e jaargang no. 28 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Dansen, volgens Jan Visser „elitaire bedoening" Fiat van financiële commissie voor P.V.0. Afscheidsreceptie hoofdinspecteur Scholtmeijer Morgen wereldgebedsdag 18-jarige knaap richt vernielingen aan Over zestien maanden 137 huizen gereed Envelopjes-collecte Nationaal Rheuma Fonds THEORIE EN PRAKTIJK SOF STER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag De gemeente Soest heeft plannen, In navolging van vele andere gemeenten, vergoedingen in rekening te gaan brengen voor door de vrijwillige brandweer verleende diensten. Er zijn tarieven opgesteld voor het gebruik van brand slangen, van bijzondere apparatuur zoals zagen en las- en snügereedschap, voor het gebruik van het rijdend materiaal, voor bijzondere werkzaamheden, voor wachtdiensten bij voorstellingen en voor dienstverlenend personeel. Voor het uitrukken met een autolad der gaat per uur 60 gulden berekend worden en voor bijvoorbeeld het ope nen van een deur, zonder gebruik van een autoladder, per half uur 25 gul den. Wachtdiensten bij voorstellingen gaan per man voor de eerste vier uur tot middernacht, 25 gulden kosten en daarna 9 gulden per man per uur. In de dienstverlenende sector wordt voor de inzet van een man tot en met de rang van hoofdbrandwacht per uur 25 gulden gerekend, voor een onder- brandmeester 30 gulden; voor een brandmeester 35 gulden en voor een staflid 56 gulden per uür. De leden van de financiële commissie hadden het er moeilijk mee. Jan Visser van Progressief Soest vroeg of nu het poesje niet meer gra tis uit de boom gehaald werd en of men nu niet meer voor niks uit een vastgelopen lift bevrijd zou worden. Ook zag hij problemen voor vereni gingen die voorstellingen organiseer den en die nu plots voor veel hogere kosten kwamen te staan. De WD-er Blaauw wees op de ge vallen dat niet de rechtstreeks be trokkene hulp inriep, maar die dan wel zou moeten betalen. Hij dacht ook dat er veelvuldig een beroep ge daan zou worden, als dat nodig was, toch vooral wat goedkope krachten te sturen en dat men graag gespaard wilde blijven van de komst van bij voorbeeld een staflid. Hij veronder stelde ook dat menigeen de kat maar in de boom zal laten zitten en dat in het algemeen veel minder hulp inge roepen zal worden, ook als dat echt nodig is. Volgens wethouder De Haan was het juist de bedoeling het inroepen van hulp in te dammen, maar omdat er nogal wat vragen open bleven bij de commissieleden, zal hij een volgende keer met meer informatie terugko men. Het vervoer per ziekenauto gaat in Soest aanmerkelijk meer kosten. Het tarief dat in juli 1973 werd vastgesteld, is sindsdien niet meer gewijzigd. In de gemeente Amersfoort is dat in de loop van het vorig jaar wel gebeurd en daardoor liggen de bedragen daar 50 hoger dan in Soest. Bovendien is in Amersfoort een nieuwe verhoging in de maak. In verband met de toekomstige regio nalisering van de gezondheidsdiensten is een onderlinge aanpassing van de tarieven noodzakelijk; het uitrukken van de ziekenauto's wordt binnenkort vanuit één centraalpost geregeld. Met het oog daarop kan Soest niet ontko men aan het in rekening brengen van een hoger tarief. De prijsverhoging beloopt hier meer dan 50 Voor het lokaal vervoer per zieken auto werd 72 gulden in rekening ge bracht en dat wordt straks IUPj^uI- den; voor het interlokaal v-jrvoe: wordt straks 165 gulden gerekend en dat was 108 gulden. Ook alle andere tarieven gaan in verhouding omhoog. De leden van de financiële commissie gaan met het voorstel akkoord, zij het dat zij met belangstelling afwach ten of ook het ministerie van econo mische zaken dat zal doen. Daaraan werd getwijfeld. Invoering was naar de mening van wethouder De Haan minder bezwaar lijk, omdat 98 van de bevolking op »een of andere manier verzekerd is en ziekenfondsen en verzekeringsmaat schappijen met de nieuwe tarieven akkoord gaan. Van belang is ook de algemene opvatting dat dergelijke diensten self-supporting moeten zijn. A.s. maandag 10 maart, aanvang 20 uur, wordt In gebouw „De Open Hof" aan de Dalweg, hoek Veenbesstraat, een regionale bijeenkomst gehouden voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Spreker op die avond is de heer Perquin, landelijk voorzitter van het NKOV. De avond wordt georganiseerd door het NKOV en de vereniging „De Soester Ondernemer" en is bedoeld voor alle ondernemers in de provin cie Utrecht en Het Gooi. Onderwer pen zullen zijn „Kan dat zo door gaan" en „Wat staat ons dit jaar te doen". In de uitnodiging wordt gesteld dat het Economisch Instituut voor de Mid denstand berekend heeft dat de in komens van de middenstand er dit jaar 2 op achteruit zullen gaan; „en dat na de achteruitgang van on geveer 10% in 1974 en nog een 10% in 1973". „Kan dat zo doorgaan" en Wat staat ons dit jaar te doen?" „Als u het eens bent met de volgen de punten", zo wordt gezegd in het maandblad van „de Soester Onderne mer", - achterblijven in inkomen, het importeren van goederen (door over- heidsprotectie) tegen dump-prijzen, 't vestigen van „winkels in de wed" op goedkope grond, het aan banden leg gen van particulier initiatief enz. kom dan maar niet. Bent u het met bo venstaande maatregelen niet eens, dan verwachten wij u in „De Open Hof", aldus de Soester Ondernemer. Dansen zoals de dansscholen dat leren is volgens het raadslid van Progressief Soest, Jan Visser, „een elitaire bedoening". Met het oog daarop gaat hjj niet accoord met de verkoop van een terrein aan de Weegbreestraat, groot 1720 m2, voor een bedrag van 106.960 gulden aan de heer W. Slingerland van de gelijknamige^Soester dansschool. niet na adverteren in landelijke vak bladen. Met het voorstel de grond te verkopen ging men dan ook akkoord. 2/3 van het perceel zal ingericht wor den als parkeerterrein, terwijl er alle mogelijke voorzieningen aan het ge bouw aangebracht zullen worden om geluidsoverlast te voorkomen. Visser bleef „tegen". Volgens Visser zou oorspronkelijk op die grond een wijkvoorziening komen en dat was naar zijn mening een dansschool niet. „Waarom geen café of bioscoop?", wilde hij weten. Zijn mede-commissieleden steunden hem niet. Niets lukte daar immers in het verleden; geen enkel horeca-be drijf had ooit interesse getoond, ook De financiële commissie heeft geen bezwaar de rente en aflossing te garan deren van de 110.000 gulden-lening die de muziekvereniging PVO aan wil gaan voor de koop van het pand Rembrandtlaan 9. Da financiële commissie heeft er evenmin moeite mee 1125 gulden sub sidie te geven aan de afdeling Soest van de „Zonnebloem", nodig voor een opleidingscursus voor welfare-help sters. Dit corps dat geheel uit vrijwil ligsters bestaat is in aantal vermin derd door verhuizingen e.d., terwijl daartegenover juist het aantal objec ten, mede door de ingebruiksneming van Honsbergen, is uitgebreid. Het aantal cursisten dat zich voor de op leiding heeft opgegeven, bedraagt 15. Zij betalen ieder 30 gulden voor de cursus die uit 15 lessen bestaat. De financiële commissie gaat ook ak koord met de aankoop van twee per celen grond nabij het MonnAkenbos, van de R.K. Parochie „Petrus en Pau- lus". De gezamenlijke oppervlakte 50590 vierkante meter en de te beta len prijs 1,50 per m2. Voorwaarde bij de koop is dat gedtxrende de eer ste 25 jaren geen ontzanding van de grond mag plaatsvinden zonder over leg met het kerkbestuur, "Woensdag 26 maart, van 16.30 tot 18.30 uur, wordt in de brandweercen trale aan de Lange Brinkweg de af scheidsreceptie gehouden voor de heer H. G. Scholtmeijer, korpschef van het Soester Politiekorps. De heer Scholt meijer zal op 1 april de politiedienst met functioneel leeftijdsontslag ver laten. Morgen, vrijdag 7 maart, is het „We reldgebedsdag". Dan zal, met het tijds verschil dat we op aarde hebben, ge durende 24 uren, gaande van het oos ten naar het westen een keten van gebed gevormd worden door mensen die in Christus' naam samenkomen. Het thema van de liturgie luidt dit jaar: „Wordt allen één". Deze liturgie is samengesteld door vertegenwoor digsters uit de vele kleine kerken in Egypte. Vanuit hun oosterse traditie vragen zij met hen te bidden, te zin gen en naar het bijbelwoord te luis teren. is een initiatief dat reeds stamt uit 1887. Toen stelden vrouwen in Amerika alle vrouwen voor op éénzelfde dag in de lijdens- tijd samen te komen om te bidden om vrede. Het initiatief kreeg langzamer hand zeer grote bekendheid en zo werd onder andere in 1928 in Neder land voor het eerst meegedaan. De laatste jaren is 't bovendien niet meer een vrouwen-wereldgebedsdag, maar nemen er ook mannen aan deel. In Soest zijn samenkomsten 's avonds om acht uur in de Ichtuskerk aan de Alb. Cuyplaan met medewerking van het r.k. kerkkoor „Cantate Domino*' en in Zonnegloren aan de Soester- bergsestraat met medewerking van het koor „Sursum Corda". Liturgiën zijn in de kerk verkrijgbaar ad 40 cent per stuk. Samenkomsten zijn er ook in de be jaarden-centra Braamhage, Groot-En- gendaal, Molenschot, Honsbergen en Nieuw Mariënburg. De 18-jarige J. K. werd op de Korte Brinkweg aangehouden in verband met het aanrichten van vernielingen in de bar „'t Boertje" aan de Burg. Grothestraat. K. werd ter ontnuchte ring ingesloten en kreeg een proces verbaal Na zo'n 13 a 14 jaar praten en onderhandelen is dinsdagmiddag in het be stemmingsplan Egghermonde te Soesterberg, de woningbouw daar officieel van start gegaan. Daartoe verzette de burgemeester, mevrouw mr, J. M. Corver-Van Haaften, met een zgn. shovel een berg zand, deskundig bijge staan door de shovel-bestuurder de heer J. van Bostelen uit Otterlo. Niets was haar teveel op deze voor Soesterberg zo belangrijke dag. Zij negeerde de witte werfclaarzen die voor haar klaarstonden, stapte met haar eigen werkschoenen door het mulle zand en beklom zonder aarzelen de hoge ma chine. Na enig proef scheppen werd een volle „shovel" boven een hoge vracht wagen omgekeerd. De vlot verlopen werkzaamheden werden gadegeslagen door een groot gezel schap, dat met 'twee Tensen-bussen vanaf het restaurant 't Zwaantje naar de bouwplaats was aangevoerd. Onder hen de wethouders K. de Haan en J. Ebbers, de raadsleden J. van den Brakel, G. van Aalst en C. Verheus, de gemeentesecretaris en de directeur van gemeentewerken, de heer J. Luyf van de hulpsecretarie te Soesterberg, een flink aantal „hoofden" van dienst" ver tegenwoordigers van de bouwmaatschappijen en op de achtergrond een enkele Soesterberger. Terug in restaurant het Zwaantje werd getoast. De burgemeester vertel de iets over de enorme problemen diie de gemeente te overwinnen had om het bestemmingsplan goedgekeurd te krijgen. Tot aan de Kroon werd het plan behandeld en daarna volgde nog de onteigeningsprocedure. Zij was blij dat het nu zover was dat met de bouw definitief gestart kon worden. Het „karwei" dat haar toebedacht was had zij daarom met plezier ver richt al was het lastig. Zij was echter bijzonder deskundig terzijde gestaan. De burgemeester wees er daarna op dat ook het overleg met de bouw onderneming „Dura Woningbouw b.v." uit Rotterdam nogal wat tijd in be slag genomen had. Alhoewel men het zelfde doel voor ogen had, de bouw van woningen, begon ieder de onder handelingen van de eigen kant; de gemeente: goedkoop bouwen; Dura: door deze bouw niet in de rode cij fers te geraken. Na gestoei over hard hout of vurenhout en meer van der gelijke zaken was men het eens ge worden. Als alles goed ging zouden nu over 16 maanden 187 gezinnen de nieuwe huizen kunnen betrekken. Dat dat zou mogen lukken, daarop toaste zij. Ir. J. C. G. Pechtold van Dura sprak een dankwoord, waarin hij allereerst zijn grote bewondering uitsprak over de door de burgemeester verrichte „werkzaamheden" „In het Jaar van de Vrouw is u erin geslaagd onze re gie te veranderen. Wij hadden ge dacht u gewoon met een schep te la ten werken". Dat was dan niet gelukt en hij meende dat mevrouw Oorver daardoor wel aanspraak mocht maken op de titel „De vrouw van het jaar". De heer Pechtold wees daarna op de vele problemen die de bouwwereld doormaakt en hij dacht dat veel voor komen kon worden en had kunnen worden. Wel was hij van mening dat op ministerieel niveau wat meer dui delijkheid gebracht had kunnen wor den. Wat Egghermonde betrof hoopte hij dat men „begrip voor eikaars pro blemen zou blijven houden" en dat zou resulteren in een goed product. Uit dank voor de tot nu toe bereikte resultaten bood hij de burgemeester een fraaie plant aan. die weinig on derhoud behoefde, „net als onze wo ningen", aldus de heer Pechtold. 187 woningen Het bouwplan is ontworpen door ar chitectenbureau Inbo in overleg met Bohan Bouwgemeenschap en aanne mer Dura Woningbouw in nauwe sa menwerking met b. en w. en de tech nische dienst van de gemeente Soest. Deze samenwerking betrof niet alleen de stcdebouwkundige aspekten, maar vooral ook de vormgeving en bouw technische aspekten. In de week van 10 tot 15 maart wordt de jaarlijkse nationale collecte gehou den van het Rheuma Fonds. Het is dit jaar een envelopjes-collecte, zodat dit jaar geen collectant met ramme lende bus aan de deur komt of u op straat aanhoudt. De week voor 10 maart worden de zakjes verspreid, die dan in de eerder genoemde weekwor den opgehaald door collectanten, die zich behoorlijk legitimeren kunnen. Om vervelende dingen te voorkomen Is het wel nuttig naar dat legitimatie bewijs te vragen. Reuma is een volksziekte waaraan, volgens zeer recente cijfers, 17.000 Nederlanders lijden. Daarvan zijn er 13.000 invalide en daarmee neemt de reuma, na hart- en vaatziekte een tweede plaats in als handicap. Het Nationaal Rheuma Fonds trekt jaarlijks grote bedragen uit voor reu ma-onderzoek; wetenschappelijk on derzoek naar de bron van deze ern stige ziekte. Daarnaast wordt veel geld besteed voor hulp aan reuma patiënten. Dankzij het fonds kunnen patiënten hulpmiddelen aanschaffen, maar ook vakantiereizen maken. Er worden creatieve dagen voor hen ge organiseerd en gehandicapten-bijeen komsten gehouden. Kortom er wordt gedaan wat mogelijk is en zover de middelen reiken. Om die middelen toereikend te houden wordt jaarlijks gecollecteerd. Daarbij bewijzen de 700 plaatselijke comité's onschatbare hulp. Vorig 'jaar bracht de collecte 2 mil joen gulden op; dit jaar hoopt men op meer. Meer dan 80 van alle ontvangen gelden en 100 van de collectegelden komen direkt ten goede aan de reu mapatiënten. Dat wordt mogelijk maakt door de kantoorbezetting Den Haag klein te houden en door efficiënt werken en bovendien door spontane medewerking van vrijwilli gers. Daarom, vergeet het collecte- zakje niet en mocht u geen collectant te zien krijgen stort dan uw gift op giro 324 van Rheuma - Den Haag. De burgemeester verlaat de „shovel" waarmee zij zand verzette in Egghermonde. Foto Herman van Dam Het plan is gesitueerd in een bos rijke omgeving (tussen Kampweg en Oude Tempellaan) waarbij naar een zodanige situering gestreefd is, dat het bestaande bomenbestand zoveel mogelijk gespaard wordt. Aan de noordzijde loopt een doorgaande fiets route, gemarkeerd door bomen. De wegen die rondom het plan lopen worden gebruikt als hoofd-ontsluiting van het plan. Vanaf die wegen zijn plaatselijke aftakkingen gemaakt, waaraan de parkeervoorzieningen zijn gesitueerd. De woningen gelegen aan de hoofdontsluitingen hebben zoveel mogelijk parkeerruimte op eigen ter reinen en die woningen die wat ver der naar het centrum van het plan zijn gelegen, zijn bereikbaar via woonstraten, die zodanig zijn gede tailleerd, dat de voetganger preva leert boven de auto. Vanaf deze woonstraten lopen wandelroutes door het openbaar groen, zodat wordt ver meden dat doorgaande autowegen het plan doorkruisen. Het openbaar groen kon door deze opzet worden gehand haafd, dat wil zeggen met het be staan hoogte verschil en bomenstand. De intensiteit van het groen neemt naar het midden van het plan toe en mondt uit in twee duidelijke groen- vlekken waar ruimte is gecreëerd voor spelende kinderen. Het plan omvat 187 woningen ver deeld over vier typen, met elk speci fieke eigenschappen. Door de vorm geving en de kleurbehandeling z(jn de verschillende typen woningen aan elkaar gerelateerd en op deze wyze ontstaat een gevarieerd evenwichtig totaal beeld. De sektorverdeling is als volgt: 51 woningen in-de vrtfe sektor- verkoop; 73 woningen in de premie- verkoop en 63 woningen in de pre mie-verhuur. De verkoopwoningen worden gebouwd in opdracht van Bohan Bouwgemeen schap; voor de huurwoningen zal Del ta Loyd Vastgoed als opdrachtgever optreden. Wat de huur betreft wor den er 41 huizen opgeleverd t.z.t. die een huur van 400,- per maand gaan doen en 22 woningen die een maand- huur van 319,50 moeten opbrengen. Deze huurprijzen zijn in overleg met de gemeente vastgesteld. We kunnen ons geen kabinet herin neren, waarvan zoveel ministers aan felle kritiek ten aanzien van hun be leid bloot staan als nu met het kabi net Den Uyl het geval Is. Kritiek die eigenlijk nog meer de per soon van de minister betreft dan zijn, door het kabinet gesteunde, beleid. Dat waren al eerder de ministers Vredeling en mevrouw Vorrink, daar na minister Van Doorn en minister Gruyters. Telkens valt er bij de volksvertegenwoordiging, maar ook bij de achterban van partijen en bij kommentaren, een onbehagen te no teren over de wijze, waarop de ge noemde ministers optreden en over wat zij doen en niet doen. Het draait meestal wed uit op een storm in een glas water, welke storm de minister-president dan weet te doen luwen, zo van: bekogel de mi nister niet, hij doet zijn beet. Telkens weer ontstaat er om een van de ministers uit dot kabinet een soort rel, dóe een ogenblik het hand haven van dat kabinetslid In gevaar schijnt te brengen. Zo ver laat de op positie het dan niet komen, omdat de aanleiding toch niet gewichtig genoeg is om er een kabinetskrisis voor te riskeren, met alle moeilijke gevolgen van dien. Maar deze voorvadlen ver troebelen toch wel de werkingssfeer tussen parlement en regering. Er ont staat een irritatie, waardoor men de grote lijnen wel eens uit het oog zou kunnen verliezen en persoonlijke ge voelens uiteindelijk zwaarder zouden kunnen gaan wegen dan het politieke beileid. Dit alles is een opmerkelijk facet van het kabinet Den Uyl. Het komt vreemd genoeg voort uit het optre den van de betreffenden. Ook minis ter Gruyters neemt het air aan van: „Hoor es, ik weet precies hoe de za ken er voor staan, jullie weten daar eigenlijk niet veel van en vertrouw nu maar dat er niets anders mogelijk is dan zoals ik het doe". Maar zoiets valt bij volksvertegenwoordigers nooit goed. Ze krijgen dan het gevoel ge manipuleerd te worden en naar een beslissing te worden gedrongen, ter wijl ze het er eigenlijk niet mee eens zijn en zonder dat hun alternatieve oplossing ook maar de moeite van be sturing waard geacht wordt. Misschien heeft, in dit geval, minister Gruyters wel gelijk met zijn bewe ring dat er feitelijk niet meer huizen nodig zijn dan zijn verminderd bouw programma aangeeft. Maar in deze tijd van werkloosheid en de duizen den, vooral jongere mensen die nog verlangend uitzien naar een voor hen geschikte woonruimte, kan een kind uitrekenen dat zo'n ministeriële stel ling niet met gejuich wordt begroet. En wanneer men dan bovendien de indruk werkt van: dit standpunt is nauwelijks voor kritiek vatbaar en kan onmogelijk veranderen, wanneer zo'n minister min of meer gedwongen moet worden om zijn beleid nu eens tegenover het volk te verdedigen, dan wekt dit natuurlijk wrevel op. On nodig. Zo gauw demokratische lieden per soonlijk met de praktijk te maken krijgen, gaan zij die inmenging ken nelijk ook als een te zwaar en moei lijk hantearbaar element beschouwen. Iets waar zij voorgangers zo graag om bekritiseerden. Dan komen zij tot de overtuiging, dat er toch ook gezag uitgeoefend moet worden en er vlug ger tot daden moet worden gekomen. Maar juist zij weten dan de gulden middenweg niet te vinden, de soepel heid van het geven en nemen niet op te brengen, niet diplomatiek te werk te kunnen gaan, want zij zijn teveel overtuigd van eigen gelijk en hebben haast om dat tot gelding te brengen. Met een en ander komt dan ook tel kens het feit om de hoek gluren, dat de homogeniteit van dit kabinet be paald niet groot is. De diplomatieke handigheid van de minister-president is telkens weer nodig om te erge frustaties te voorkomen. Voortdurend dreigt het gevaar dat één van zijn ministers uit de pas zal vallen, te zelfstandig te werk gaat, niet vol doende parlementaire handigheid toont bij het verdedigen van zijn be leid. Ja ook regeren moet geleerd worden en is moeilijker dan oppositie bedrij ven. Theorie en praktijk kloppen vaak niet met elkaar. Zoals nu blijkt. Samen met een aantal individuele vrijwilligers gaat de Vogel werkgroep van de Natuurwacht „Eemland"-I.V.N. haar vorig jaar gestarte aktie tot het knot ten van wilgen voortzetten. Zoals bekend heeft het college van B. W. van Soest inmiddels töegezegd, dat voorlopig een 25-tal wilgen door personeel van de plantsoenendienst zal worden afgezaagd met behulp van motorzagen. De vrijwilligers dienen daarna te zorgen voor het kleinzagen, wegslepen en verbranden van de afgezaagde takken. Wie weet hoeveel hout er van 25 ver waarloosde knotwilgen afkomt, zal begrijpen dat een groot aantal men sen nodig is om het karwei te klaren. Er wordt daarom een beroep gedaan op vrijwilligers om de handen uit de mouwen te komen steken. Het mee brengen van gereedschap Is gewenst; degenen die over meerdere stuks be schikken, worden verzocht zoveel mo gelijk gereedschap mee te brengen (voorzien van eigen naam). Bij voldoende belangstelling zal het knotten de volgende week worden voortgezet. De knotwilg wordt beschouwd als een karakteristiek element in het Neder landse landschap, Bovendien bieden zij gastvrijheid aan nestelende vogels (o.a. uilen en andere holenbroeders), aan allerhande andere dieren die een schuil gelegenheid zoeken en aan veel plantensoorten, w.o. vaak zeldzame. De boeren kunnen als één-mansbedrijf de wilgen niet onderhouden, terwijl tevens de vraag naar wilgentenen is afgenomen, zodat het knotten niet lo nend is. Van verwaarloosde wilgen wordt de pruik te zwaar, waardoor zij gemakkelijk omwaaien en verloren gaan. Het knotten vindt plaats gedurende de gehele zaterdag, aan de Stadhou derslaan te Soest (de binnen-door weg van Soest naar Baarn).

Soester Courant | 1975 | | pagina 1