KEUKENSHOjjV INSOESTH Prachtig concert van Soester Orkest Vereniging mm "vzw mnsr-?*- KOliKliNWIsIsK Met een boek voor niks en 'n reis voor half geld .REIZEN EN LEZEN' BOEKENWEEKGESCHENK „BERICHT AAN DE REIZIGERS" „Wriendenprijs-Gastrechtbewijs" „Als je leest ben je nooit alleen" BOEKENMOLEN Ontdek juist in de BOEKENWEEK Peters bv Peters bv r PUEM-transformatorstation nu aan de Bosweg Derde cyclus winterlezingen Raad van Kerken Soest H. J. v. d. Kroft sprak over „Charismatische vernieuwing" Nd fe von 28 februari tin 8 maart BOEKHANDEL SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 voor wonen in de groene zone" Leeuwerikweg Soester Courant van donderdag 6 maart 1975 SCHIPPER kunt levens kijken naar Wand-on vloertegels Plavuizen Houlen wanden en plalondschrolen Kutkwanden Parketvloeren Vouwdeuren- Gewone en - gelineerde deuren INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.) - TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte - Ook zaterdags open 10-5 uur Vanaf morgen, vrijdag 7 maart, lig gen gedurende twee weken in het ge meentehuis de stukken ter inzage, die betrekking hebben op het voornemen van b. en w. aan de PUEM vergun ning te verlenen voor het bouwen van een 50/10 kV-schakelstaition op een perceel grond gelegen aan de Bosstraat, hoek Wieksüoterweg O.Z. Het betreft hetzelfde schakettstation dat gebouwd zou zijn aan De Zoom, indien de gemeenteraad begin febru ari tijdens een speciale raadsvergade ring niet de goedkeuring aan die bouw onthouden had. Het perceel grond ligt in het bestem- .mingsplan Hees („in voorbereiding") en heeft daarin nog geen duidelijke bestemming. Het ligt aan het gedeelte van de Bosstraat, voorbij en aan de kant van de SEC-velden, tussen de laatste woning en de hoek Wiekslo- terweg. De voorzitter van de Raad van Ker ken te Soest, Ds. P. Kloek, opende maandagavond in De Open Hof deze bijeenkomst en stelde centraal door te lezen het 12e hoofdstuk uit de Co- rinthebrief I het gedeelte 1 tot en met 11, waarin het gaat over vele gaven, een Geest, waarna hij stelde dat deze gaven uitgaande van dit schriftwoord in de officiële kerk wel een beetje het kind van de rekening De heer van de Kroft begon zijn le zing met de overweging, dat hij voor keur had om te spreken over Charis matische vernieuwing. Het is eigen lijk iets verjongends van wat er al lang is. Bij sommigen, nauwkeuriger gesteld bij niet weinig mensen, werkt het wat averechts. Omdat het te ma ken heeft met een opwekkingsbewe ging en dan wordt er al snel gedacht aan samenkomsten met sensationele manifestaties. Het is geen pinkster beweging. Bij veruit het grootste deel van de kerkmensen is het een gewone ervaring, dat wij het vormsel en de doop-sacramerat wel kermen, maar dat niet ervaren ais iets van iedere dag. Het is een vernieuwde ervaring in deze zin, dat er doorwerking ontstaat van vormsel en doop, vergelijkbaar met de doorwerking van het le pink sterfeest. Helaas is er door de eeuwen heen een enorme kloof ontstaan tussen Paukis aan de ene kant en wij aan de andere kant. Dit vraagt even om een korte historische terugblik. In de eer ste 3 eeuwen wordt het christendom overspoelt met vervolgingen. Kerkva ders, die onder die vervolgingen le den, spraken voortdurend over de charismata. Gewone gang van zaken, men wist zich geleid door de geest van God, Dat was in de eerste eeu wen zeer zeker het geval. Er was sprake van een godsvertrouwen^ door het totaal ontbreken van menselijke steun. In 313 wordt de godsdienstvre de van Milaan gesloten, dan krijgt men een geweldige verandering. De christenen verlaten de catacomben. Constantijn maakt er een staatsgods dienst van en dan zit de christenheid op rozen en zoals ervaren wordt ook op doornen. Naast het ene fundament dat de chistenheid had, Jezus Chris tus, heeft ze zich andere fundamenten toebedeeld o.a. macht van de keizer, diplomatie enz, en deze mogen allen worden aangewend zolang het een grondslag is in Jezus Christus en niet in/plaats van hem. In het algemeen kan gesteld worden, dat de gangbare mening van ons christenen: „Hoe moeten wij werken" een pseudovraag is en het zou moeten zijn: „Op welke wijze zouden wij beter bereid kunnen zijn ten opzichte van de geest van God". In de loop van de eeuwen zijn wij ver afgedwaald van de levende God. Wij spreken over een godsbeeld en in de rationalistische theologie wordt ge sproken over een godsbegrip. De cha rismatische vernieuwing wil zijn een ■weg, waarop de chisbenen zich weer totaal gaan open stellen voor iedere invloed van de geest. Volgens het evangelie moeten wij zijn een zoutend zout in de gemeenschap waar wij thuishoren. Nadrukkelijk werd ook gesteld, dat de charismatische vernieuwing geen sekte, geen eigen kerk wil zijn. De charismata, dus de genadegaven, ga ven van de Heiligen Geest, moeten ■weer manifest zijn in de kerken. Het seculariseringsproces moet worden te ruggedrongen omdat het op het stand punt staat, dat alles wat in het Oude Testament en Nieuwe Testament staat, niet werkelijk gebeurd is, maar alleen maar een duiding, alles wordt genivelleerd. Het Is natuurlijk een re actie op het dualistische tijdperk, waarin stof en geest teveel van el kaar gescheiden werden. De charis matische vernieuwing wil doorgeven, dat het pinkstergebeuren van toen ook werkelijk staat te gebeuren in deze tijd. Je moet het evangelie doen volkomen geleid door de geest, dan komt alles volledig tot z'n recht dan valt het accent en klemtoon ook niet teveel op het tijdelijke, op het hier en nu, zoals inleider dat momenteel in de missie en zending wel dacht te zien. Dit is de 3e oecumene, de geestelijke oecument. De eerste oecumene is die van de pioniers vóór de 2e wereld oorlog, de tweede oecumene is die van na de 2e Wereldoorlog vanaf 1948 tot nu toe. De charismatische vernieuwing wil graag de 3e oecume ne zijn, de oecumene van het Pink sterfeest, dat in absoluut verband staat met het gebeuren van Goede Vrijdag en Pasen. Dit geldt niet al leen principieel, het geldt óók voor het subjectief geloofsgebeuren. Dit ge- loofsgebeuren is wel een persoonlijke, maar nooit een invidualistische za Jezus Christus bracht lange tijden door in gebed en uit dat gebed werd hij gestuwd tot het medemenselijke. Inleider weest ook naar Johannes 5 19 en 12 49, waarin hij alles van God verwachtte. Willen wij Jezus voorbeeld volgen, dan zullen ook wij gestuwd moeten worden door die evangelische inspiratie. Dit is een voorwaarde om met elkaar te blijven Onder het motto met dit keer een dubbel le) Een bundel verhalen van Noord- en Zuidnederlandse schrij vers. Een heel bijzonder boekje qua inhoud en vormgeving. Het centrale thema van alle bijdragen is: reizen. 2e) bij het boekenweekgeschenk ontvangt U bovendien een Een extra prettige verrassing van de NS waarmee U alléén of met z'n tweeën op alle trajekten van de NS kunt reizen voor HALF GELD (Enkele reis half geld, retour voor de prijs van een enkele reis, 2e en le klas). Het boekenweekgeschenk ontvangt U GRATIS bjj aankoop van 12,50 aan boeken. Niet gratis maar bijna voor niets Een 40-tal interviews met bekende Nederlanders over een boek dat in hun leven belangrijk is geweest. Een boekje dat speciaal middelbare scholieren de weg kan wijzen naar meer leesplezier. Boekenweekprjjs: ƒ3,50. En natuurlek GRATIS voor iedereen: Het speciale boekenweek nummer van de het informatieblad voor boekenliefhebbers, boordevol ak- tuele informatie. hoeveel fijne boeken U vindt bij -in die oecumene, die pimksteroecume- ne heet, wat bekroond zal worden met gespreksgroepen, aktiegroepen maar ook vooral gebedsgroepen. Door het gebed gaan de kerken met elkaar spreken. Charismatische vernieuwing zoekt een beginpunt, waar ook Jezus Christus begint bij God de Vader. In de bespreking, die volgde kwamen nog verschillende punten naar voren. Dinsdagavond gaf de Soester Orkest Vereniging o.I.v. Willem de Vries een concert in de Julianakerk. Het was verheugend, dat een talrijk publiek aan wezig was, waaronder diverse autoriteiten. Met een goed geslaagde Ouverture tot de Opera La Clemenza di Tito van Wolfgang Am, Mozart werd begon nen. Vervolgens een werk van Her man Strategier, Partita in modi an- tichi, in 5 delen. Ook dit werk bleek met grote nauwkeurigheid ingestu deerd te zijn. Goede techniek, mooie nuancering en prachtig van stem ming. De acousbiek in de kerk was goed en het klonk zeer bevredigend. Een prettig intermezzo waren de Duitse dansen van Ludwig van Beet hoven. Vooral de trompet had in de ze dansen een belangrijke partij, die op sublieme wijze werd vertolkt. Te recht liet de dirigent de trompettist in het succes delen. Willem de Vries heeft het orkest goed in de hand en zijn aanwijzingen wor den goed opgevolgd, wat vooral de nuancering ten goede komt. Er waren natuurlijk wel kleine oneffenheden, maar deze waren zeker niet storend en die komen zelfs bij de grootste vakorkesten nog voor. Wanneer is muziek trouwens volmaakt? Nimmer, het kan altijd weer beter. Als laatste werk voor de pauze het optreden van de solist Jan Witten- berg, die op prachtige wijze het vi oolconcert in G. klein van Antondo Vivaldi vertolkte. Het orkest zorgde voor een correcte begeleiding. Solist en orkest moesten een ovatie in ont vangst nemen. Na de pauze een stuk, speciaal voor blazers en slagwerk gecomponeerd door L. van Beethoven. Hoewel goed gespeeld, had men dit werkje beter uit dit programma kunnen weglaten. Het deed wat afbreuk aan het geheel. De Soester Orkest Vereniging tijdens het concert in de Julianakerk. Foto Herman van Dam Het dient echter gezegd S.O.V. bezit een prachtige hout-koper bezetting. Tot slot de Symphonie M 100 (Mili taire Symphonie) van Joseph Haydn in 4 deden. Deze beslist niet gemak kelijke symphonie werd met grote overgave uitgevoerd en men moet er bewondering voor hebben, dat dilet tanten deze mooie muziek op deze wijze kunnen uitvoeren. Daar zal on getwijfeld menig studie-uurtje aan vooraf gegaan zijn. Het langdurig applaus, dat de diri gent met het orkest in ontvangst mocht nemen, was zeer zeker ver diend. De S.O.V. kan op een zeer geslaagd concert terug zien. CS. Talmalaan Een vrijstaand woonhuis Een huis dat uw aandacht dubbel en dwars waard is. De achtertuin licht op het zuiden en heeft ruimte volop. Er staat bovendien een grote schuur die zonder problemen als garage te gebruiken is. Indeling: woonkamer, eetkeuken, grote kelderkast, toilet, achterkamer, eetkeuken, douchecel, 2e toilet, hal met schrootjesplafond. 1e verdieping: overloop, 4 slaap kamers en 1 bergkamertje. Prijs 160.000,—. F. C. Kuyperstraat Helft van dubbel (winkel)-woonhuis Achter de vriendelijke voorgevel van dit half vrijstaande huis met grote schuur liggen veel mogelijkheden voor u. De huidige indeling is: woonkamer, moderne eetkeuken, winkelruimte, hal, kelder, toilet. Vraagprijs 95.000, Laanstraat Helft van dubbel woonhuis Over dit pand zult u enthousiast zijn als u het van binnen heeft-gezien. Er heeft een ingrijpende modernisering plaatsgevonden, de indeling is gewijzigd en achter het huis is een fors stuk aangebouwd. Bovendien heeft het een garage en c.v.-gas. Indeling: woonkamer met open haard, eetkeuken, bergkamer, bad kamer met ligbad, toilet en nog steeds op de begane grond een grote, fraai aangelegde tuin. Op de 1e verdieping vindt u 2 slaapkamers en de overloop. Inclusief vloerbedekking, vitrage, overgordijnen (verkeren in uitstekende staat), luxaflex, gasfornuis en afzuigkap. Prijs 139.000,—. ossenüamweg as/soest/ W1S5-14311/16251 Een moderne hoekwoning met een smaakvol afgewerkt interieur, c.v.-gas, centraal antenne systeem, verwarmde garage en achtertuin, U vindt hier een woonkamer, keuken met houten betimmering, afzuigkap, en veel kastruimte, hal, toilet, kelderkast, boven 3 slaapkamers, een douchecel met 2e toilet alsmede vaste trap naar de zolder met grote kamer. Vraagprijs 129.000,—. Varenstraat Drive-in middenwoning met c.v.-gas en achtertuin (11 mtr. diep) op het zuiden. De indeling is als volgt: Hal, (tuin)kamer, dubbele garage. 1e verdieping: woonkamer, eetkeuken, toilet en grote bergkast 2e verdieping: 2 grote slaapkamers (waren oorspronkelijk 3 kamers) en badkamer met ligbad. Het mag gezegd worden dat deze drive-in er van binnen als nieuw uitziet. Prijs 116.000,—. Albert Cuyplaan Hoekflat (2e woonlaag) Een vrije opgang zoals bij deze hoekflat het geval is mag u zeker als een niet onbelangrijk pluspunt zien en verder heeft men de aangrenzende bergruimte bij de keuken getrokken zodat er een royale (eet)-keuken is ontstaan. Ook heeft u vanuit de kamers een practisch vrij uitzicht. Indeling: 1 woonkamer, 2 slaap kamers met groot balkon, een eetkeuken met r.v. stalen aanrecht, toilet, douchecel en hal. Vraagprijs'/ 56.000,—. voor wonen in de groene zone ossendamweg 45/soest/ 02155-1451V16251 I

Soester Courant | 1975 | | pagina 3