Pi 40 jaar Frank Boerderij „Klein Middelwijk" op de Monumentenlijst aan de Koninginnelaan MiiiÊ maaswinkel van Soesterbergers over „Soest" houdt aan REIZEN naar het BUITENLAND? Klachtenregen A, van der Weerd „Nederlandse vrouw" in het algemeen tevreden met de haar toebedeelde taak Dat moet een INDUS horloge zijn! Het oog gericht op twee terreurdaden Gevonden voorwerpen Lissone-Lindeman/Ruys Filmavond Humanistisch Verbond Op de Soesterbergse- straat auto uit de bocht Vakantie-ouders gezocht voor Berlijnse jeugd Jaarvergadering Natuurbeschermings wachters Ned. Chr. Vrouwenbond Geen ophaaldienst rommelmarkt op zaterdag 29 maart Politie blust ruigte-brandje Speciale Chili-avond in het Amnesty-Centrum Horloger Juwelier Optiek Teveel aandacht voor actiegroepen Natuurwandeling Vrouwengilde Winkeldiefstal Ton Beuken SOESTERBERGSE- STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST 1 den blieklaan 35 soest tel. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Voor al uw reserveringen De navolgende voorwerpen werden deze week bij de politie als gevonden aangegeven: bowlingbal, broche, fiets tas, portemonnaie met inhoud, bood schappentas, vuilnisemmer, twee do zen met schaartjes, gouden kinder armband, bromfiets, hondenfluitje, étui met sleutels, herenhandschoenen, gouden kinderringetje en kinder handschoen. Betreffende deze voorwerpen zijn op woensdag en zaterdag van 14 tot 18 uur inlichtingen te verkrijgen in het politiebureau. Ook de vierde van de zes hoorzittin gen die de Wijkraad te Soesterberg heeft belegd om meer contact te krij gen met de bevolking, heeft geen an der beeld te zien gegeven dan de eer ste drie. Een regen van klachten over „Soest", dat, naar de mening van de Soesterbergers, Soesterberg als een soort vergeten gebied behan delt. Er komen wel ambtenaren kijken, soms zeis meer dan één keer, als we ergens over klagen. Ze noteren alles ijverig, maar daar blijft het bij, want er gebeurt verder niets". Dat was ook deze avond weer de teneur van de klagers. Het betrof dit keer de bewoners van de Buijs Ballotlaan. de Simon Stevinlaan, de Chr. Huy- genslaan, de Antonie van Leeuwen hoeklaan en een gedeelte van de be woners van de Plesmanstraat en de Prof. Lorentzlaan. De klachten betroffen weer het on derhoud van de gemeentewoningen (een van de bewoners: „Ik heb in december al gebeld over drie kapot te lampen in het trappenhuis. Ze zijn nog steeds kapot"); de instelling van de verwarming in die woningen; het misbruik van de kinderspeelplaatsen door de oudere jeugd; parkeerproble men (uitgerekend op een gedeelte van de Huygenslaan waar ruimte was zijn geen parkeerhavens aangelegd); de container voor grof huisvuil aan de Anth. van Leeuwenhoekla.n en natuurlijk ook het min of meer bui tenspel zetten door het gemeentebe stuur van bestaande en functioneren de bewonerscommissies. Maar niet alleen de gemeente, ook de plaatselijke politie kreeg felle kri tiek te verduren. De klachten betrof fen het „niet optreden" waar dat no dig was, het achterwege laten van maatregelen en het ontbreken van toezicht. Vandaar een voorstel om de eerder genoemde container maar vlak bij de politiepost te zetten. Dan was er toezicht op te houden en kon voorkomen worden dat middenstan ders en bedrijven uit eigen omgeving, maar ook uit Zeist en Den Dolder, er misbruik van maakten. De heer Nelissen van de Chr. Huy genslaan: „De poLitie treedt tegen de meest onbenullige dingen op en is op allerlei plaatsen waar ze niet hoeft te zijn; waar ze moeten zijn, zie je nie mand. Het is toch niet zo dat ze in diensttijd thuis koffie drinken?" Een klacht die hout sneed en die daarom direct ter kennis van het ge meentebestuur is gebracht, betrof het onderzoek op baarmoederhalskanker. Voor dat onderzoek moeten de Soes terbergers naar Soest toe. naar het „mobile" onderzoekcentrum. De af stand zou velen ervan weerhouden aan het onderzoek deel te nemen. Waarom dat onderzoek niet in Soes- terbergg? In aansluiting daarop werd ook de sportkeuring weer aangesneden, waar voor men „over de bult" moet ko men naar het ziekenhuis Zonneglo ren. Er kwam nóg een voorbeeld en wel het spreekuur van de belasting dienst voor het invullen van het aan giftebiljet. Ook dat spreekuur wordt alleen in Soest gehouden. Verzoeken zullen naar de desbetreffende instan ties uitgaan om in deze situaties ver betering te brengen. Voorzitter P. Pieren na afloop van deze vierde hearing: „Er komen er nog meer, maar we hebben nu al voor twee jaar werk." STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 16571 en 14905 (Een allround reisbureau) Maandag 17 maart a.s., aanvang 20 uur, wordt in de zaal van de open bare bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan een filmavond gegeven voor de leden van het humanistisch verbond. Vertoond wordt de kleurenfilm „To kio, de 51ste vulkaan". Enkele gebroken ribben en een hoofdwond hield de 31-jarige me vrouw M. de H.-A. uit Hilversum over aan een verkeersongeluk dat haar op de Soesterbergsestraat over kwam. Zij reed in de richting Soest en nam vermoedelijk met te hoge snelheid de bocht bij de Duizend Dennen. Daardoor ging de auto slip pen en verloor mevrouw De H. de controle over de wagen. Met de rech te rvoorzij de botste zij tegen een links van de weg staande boom. De auto kwam dwars op de weg tot stilstand; hij was total-loss en moest door een kraanwagen worden weggesleept. Dokter Buss verleende eerste hulp en liet het slachtoffer met de ambulan ce naar het ziekenhuis Zonnegloren brengen. Tegen de wens van de gemeenteraad in en ook tegen de wens van de huidige bewoner, de heer Espeet, heeft de minister van CRM, de boerdery „Klein Middelwyk" aan het Kerkpad Z.Z. 63 toch op de monumentenlijst geplaatst. Belanghebbenden kunnen vóór 26 april a.s. hiertegen in beroep komen by de Kroon. Dat zal naar verwacht mag worden heer Espeet doen. Naar zijn mening is de plaatsing op de „aanvullende lijst voor de gemeente Soest" niet juist, omdat er weinig origineels van de oude boerderij meer over is. De indeling is anders geworden in de loop der tijd en ook de kap is er al eens geheel af geweest. Zijn bezwaar is bovendien dat als de plaatsing doorgaat hij te zeer beperkt wordt in zijn bedrijfsuitoefening. De nationaal bekende siersteenslijpe- rij „De Sprong" is erin gevestigd en uitbreiding of welke verandering ook, zou niet meer mogelijk zijn. De vorige bewoner, de heer Oosthoek, die de boerderij geheel als woning in gebruik had. vroeg die plaatsing op de monumentenlijst aan; de gemeen- De boerdery „Klein-Middelwyk", ge zien vanaf de Lange Brink weg. Foto Herman van Dam teraad had er bezwaar tegen. Daar is nu het bezwaar van de huidige be woner bijgekomen. Espeet jr.: „Ze betuttelen wel, daar op het ministerie, maar met de afre keningen, met de betalingen zijn ze minstens acht jaar achter, heb ik gehoord. Nee voor ons hoeft het niet". Wat de gemeenteraad gaat doen, zal de april-vergadering leren. De twee jongste tereurakties zijn niet met elkaar te vergelijken, hoe ver leidelijk dit ook is. De ontvoering van de Westberlijnse politikus Lorenz diende een zuiver nationaal politiek doel, de gijzeling in een hoted te Tel Aviv had een veel bredere internatio nale strekking. Daardoor is het ook weinig zinvol tegenover elkaar te stellen hoe de Duitsers in alles toega ven aan de gijzelaars en de Israëli sche autoriteiten in geen enkel op zicht toegaven en geweld gebruikten ook al zouden bij dit bloedbad ook onschuldigen het slachtoffer worden. Men kan intussen wel zijn twijfels hebben over de Israëlische weigering kompromisson te sluiten met terroris ten. Dit pdincipe gaat er van uit dat toegeven aan zulke Palestijnse kom mando's er alleen maar borg voor staat dat met des te meer animo nieuwe overvallen gepleegl zullen worden. Het lijkt er veel op of deze redenering volslagen mank gaat, de Palestijnse aifeties zijn tenminste nog talrijk genoeg. De redenering zou op zijn gegaan, misschien, in het geval Lorens wanneer men aanneemt dat bewegingen als die van de twee de juni er genoeg van krijgen eigen mensen te verliezen en aangekeken te worden op de dood van anderen zonder daarmee de gevangen zittende kameraden te bevrijden. Maar in het geval Tel Aviv is weliswaar geëist dat enige Palestijnen uit de cel ont slagen zouden worden, maar dat was dit keer zeker niiet het hoofddoel. Het was 5 maart 40 jaar geleden dat de heer A. Frank zyn aannemersbedrijf en hobbyzaak in het pand Koninginnelaan 48 begon. Ondanks de crisistijd dorst hij het toch aan om deze stap te doen. Met de hulp van een krullenjongen, een handkar en wat materiaal voerde hy zijn eerste werkzaamheden uit, terwijl zijn vrouw de winkel waarnam. In deze moeilijke jaren wist het be drijf zich, onder zijn actieve leiding, toch goed te ontplooien en zelfs in de oorlogsjaren wist hij zich staande te houden. Na de oorlog was er al direct een opleving in werk en handel, verbou wingen en winkelbetimmeringen, zelfs de restauratie van een kerk in Am- merzoden gingen van een leien dakje. Doch in de winter van 1947 werd de werkplaats door brand totaal ver woest. Dit was een enerme klap voor het bedrijf. De heer Frank wist ech ter door zijn enorme energie en door zettingsvermogen ook hier weer bo venop te komen, zodat na enige jaren de zaak weer floreerde. De winkel verkoop had zich intussen ook flink uitgebreid en het assortiment was vergroot. A. Frank sr. Na enige jaren kwam de oudste zoon. en enige tijd later, nog een zoon bij hem in het bedrijf. In februari 1973 deed hij de zaak aan zijn zoons over, hoewel zijn actieve geest hem ver bood om op zijn lauweren te gaan rusten, vandaar dat hij nog veel in zijn werkplaats te vinden is. In juli 1973 werd ijzerhandel D. Waal overgenomen in verband met het enorme ruimtegebrek voor de doe- het-zelf-afdeling, die hier een uitste kend onderdak vond en de naam „Hobby Centrum Frank" meekreeg. Dat ook de aannemerij floreert blijkt wel uit het feit dat, ondanks het in storten van de bouwmarkt, de firma nog altijd over voldoende opdrachten beschikt. 40 jaar is al met al voor de heer A. Frank een mooie tijd om op terug te zien en voor zijn zonen een uitdaging om met dezelfde vitaliteit de toe komst tegemoet te gaan. Proficiat! Het buitengebeuren by de „40-jarige Frank" aan de Koninginnelaan. Foto Herman van Dam In de eerste plaats ging het erom de sfeer danig te verzieken voor de vre desmissie van minister Kissinger die zojuist was begonnen. En voor dat doel was die vrijlating niet erg in teressant. Waarop gehoopt werd was dat deze aktie zou leiden tot een Is raëlische repressaille- aanval zoals ge bruikelijk is en waarvan dan vooral het zwakke Libanon te lijden heeft. Dergelijke vergéldingsakties zijn een probaat middel om opnieuw door de Arabische wereld een golf van ver ontwaardiging te laten gaan, vooral natuurlijk onder het gewone publiek, maar dit mist zijn invloed toch niet op regeringen óde zich ook wed ge roepen voelen zeker nu niet de schijn te wekken ook maar in het geringst toe te geven jegens Israël. In dit speoiale geval wijst alles erop, dat de Palestijnen al bij voorbaat gerekend hadden met het mislukken van de bevrijdingseis na de gijzeling. Er moest zo gemanoeuvreerd worden, dat Israël ging geloven dat de on derneming niet alleen vanuit Egyp te werd ondernomen maar zelfs bij de overheid in Caïro bekend kon zijn. Tenslotte is het Egypte dat het meest belang heeft bij een verdere regeling van de Sdnaï en daarvoor ook de grootste bereidheid toont. In zekere zin vrezen de Palestijnen zélfs min of meer door de Egyptenaren ver kocht te worden. Vandaar dat de Is raëli's hun uiterste best deden om Egypte vrij te pleiten en Egypte op zijn beurt tamelijk lakoniek aan het gebéuren voorbij ging. Maar hoe men het wendt of keert: de overval heeft toch wel enig resul taat gehad. In Egypte is men er nog eens met de neus op gedrukt, dat buiten de Palestijnen om geen rege ling van de kwestie mogelijk is. In Israël zijn de tegenstellingen bin nenslands weer verscherpt - de groep die elk akkoord waar maar iets in zit voor de Palestijnen afwijst kan weer met klem beweren, dat die lie den van Arafat duidelijk niet te ver trouwen zijn. En tenslotte is er nog Genève waar ooit eens allen om één tafel moeten zitten, dat perspektief is weer verder af doordat Israël er door het gebeur de bepaald niet meer lust toe heeft gekregen om met Arafat te praten. KANTMAN. Pax Christi Kinderhulp, dit jaar het koperen bestaan vierend, nodigt enige honderden Nederlandse gezinnen uit West Berlynse kinderen de kans te ge- venven échte vakantie te beleven in ons land. Op 1 juli zullen twee treinen,, waar schijnlijk elk gevuld met 800 kinde ren tussen de 5 en 18 jaar, bij 01- denzaal over de grens rollen. Of het er zoveel zullen zijn is afhankelijk van de bereidheid van een 600-tal Neder landse gezinnen die momenteel nog nodig zijn. Van 1000 adressen waar in vorige jaren de meisjes en jongens een ontspannende vakantie door brachten, is bericht ontvangen dat het „pleegkind" weer vijf weken kan komen. Tot 8 augustus komen de jonge Ber- lijners hier de broodnodige ontspan ning zoeken, die zij in hun eigen stad moeten missen; enerzijds omdat de vrije ruime nagenoeg ontbreekt, an- derszijds omdat zij in omstandigheden verkeren, die een zorgeloze vakantie onmogelijk maken. Vaak horen de medewerkers van de actie de opmerking dat de kinderen na het verblijf in Nederland weer in dezelfde situatie terugkomen. Wat heeft het eigenlijk voor zin? Onder zoeken hebben uitgewezen dat de kinderen wel degelijk profijt trekken van de vijf weken wég uit de ge ïsoleerde metropool. Zoiets geeft zin aan de actie. Voor de 600 meisjes en jongens voor wie in de treinen een plaats is gere serveerd wordt thans nog een ge schikt vakantie-adres gezocht. Voor al in de streken Soest en Baam, maar ook in andere gebieden waar frisse lucht en ruimte aanwezig zijn, kunnen belangstellende gezinnen zich opgeven. Het aanmeldingsadres inde- ze streek is: H. A. Visschedijk, Dah liastraat 11, Baarn, telef. 02154-5370. l'l'IWi De jaarlij<kse algemene ledenvergade ring van de Natuurbeschermingswacht „Eemland" zal gehouden worden op vrijdag 21 maart a.s. in de grote zaal van gebouw De Rank aan de Soes terbergsestraat. De agenda telt de gebruikelijke jaarverslagen van se cretaris en penningmeester alsmede een verslag van de bevindingen van de natuurwachters. Ook de begroting komt aan de orde. Na de pauze zal de heer H. Nijland, medewerker van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, aan de hand van een film, respectievelijk dia's, vertel len over het leven van het edelhert en van de vos. De afdeling Soestdijk van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt van avond haar ledenvergadering in het wijkgebouw bij de Emmalcerk aan de Regentesselaan. De avond zal worden verzorgd door ds. Jac. van Dijk uit Arnhem, die komt spreken over het onderwerp „Leven met de Bijbel". Gasten zijn hartelijk welkom. In verband met de Paasdagen wor den er op zaterdag 29 maart geen spullen opgehaald voor de 5e Soester Rommelmarkt. Dat is de markt geor ganiseerd door en ten bate van de Stichting Jeugdzorg Soest. Wel zal de ophaaldienst op zaterdag 22 maart in bedrijf zijn en dan alle zaterdagen na Pasen tot aan de Rom melmarkt op 26 april. Het centrale telefoonnummer voor deze markt is neg steeds 16376, ten name van me vrouw E. Heuzeveldt. Voor al uw AUTO PLAAT- en SPUITWERK J. van Zal Nieuweweg 37 (achterom), Soest Telefoon 02155-1 1018 Gewaarschuwd door omwonenden, bluste de politie met een schuim- blusapparaat uit de serveillance-auto een beginnend brandje in afval ach ter een bouwkeet aan de Koning- weg. Daardoor kon worden voorko men dat het vuur de keet bereikte. In het kader van de Chili tentoon stelling welke van 8 tot 22 maart in het Amnesty Centrum aan de Mid delwijkstraat 72 wordt gehouden, zal op dinsdagavond 18 maart een spe ciale Chili-avond worden georgani seerd. Deze zal beginnen om 20.00 uur. Doel van de tentoonstelling als van deze avond is er nogmaals de aan dacht op te vestigen, dat er in Chili nog duizenden politieke gevangenen worden vastgehouden. De Amnesty werkgroep heeft zich voor deze avond van de medewerking van een spreker kunnen verzekeren die gedurende een vijftal jaren na melijk van 1968 tot 1973 in Chili heeft gewerkt, onder andere als jeugd- en opbouwwerker in de arme volkswijken van Santiago-Zuid. Hij zal ook door hem zelf opgenomen dia's vertonen. Na de pauze zal er een film over Chili, getiteld: „Als het volk ont waakt" worden vertoond. Voorts zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Voor de bezoekers zal gratis infor matiemateriaal beschikbaar zijn. De toegang tot deze avond is gratis. Er zal gecolTctêërd worden denbffte" van het Amnesty-werk voor Chileense .vluchtelingen enpolitieke,, gevange nen. Verdere informatie geeft het secreta riaat: Wiardi Beckmanstr. 320, Soest, telefoon 17001, Burgemeester mevrouw t orver tot leden van het U.V.V.ï „Ik heb de indruk dat, in totaal gezien, de Nederlandse vrouw betrekkelijk tevreden is met de haar toebedeelde taak in de maatschappij. Zeker niet alle vrouwen zullen naar aanleiding van het Jaar van de Vrouw nu buitenshuis willen gaan werken en hun eerste taak toch in het gezin vinden. Zonder die inzet kan de maatschappij niet draaien", aldus mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaften, burgemeester van Soest, in haar toespraak tot de leden van de afdeling Soest van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die de jaarverga dering bezochten. „Niet alle pers in Nederland denkt en schryft genuanceerd. Er is daardoor teveel aandacht voor de actiegroepen, waardoor het gewone werk van alle dag op de achtergrond raakt", aldus mevrouw Corver. Naar haar mening behoorde bij dat gewone werk, het vrijwilligers werk, dat met veel liefde en inzet gedaan moet worden. Zij was bijzonder trots dat dat hier in Soest zo voortreffelijk gebeurde. De circa 50 leden van het UW aan hoorden deze onverdachte en onver wachte lof met veel plezier aan en zij gaven de burgemeester een harte lijk applaus. In haar toespraak ver heelde de burgemeester niet dat de wijze waarop het comité voor het Jaar van de Vrouw was samengesteld („mij is de miet zo aangename taak van vice-voorzitster toebedeeld") al problemen inhield. Er waren vele uit eenlopende meningen over de vraag waarop de aandacht in het kader van dit jaar gelegd moest worden. Het onderwerp „vrede" zou zeker aan de orde komen, „al wordt het woord makkelijk gebruikt en zijn we on danks alle inspanningen in de weréld nog niet ver gekomen". De positie van de vrouw liet in de wereld nog wel te wensen over, al moest dat; zeker in Nederland, niet overdreven worden. Zaken als scho ling, inspraak in beleidsvorming e.d. zouden echter ook hier aandacht die nen te krijgen. Zij wees de dames op de manifestatie „Emancipatie" die binnenkort in Utrecht georganiseerd zal worden en waarvan zij hoopte dat men toch iet zou proeven „wat er in dit jaar zal omgaan", aldus mevrouw Corver. Zij kreeg het woord aan het slot van een bijzonder vlot verlopen vergade ring onder leiding van de presidente van de afdeling, mevrouw P. J. Oranje-Entink. Mevrouw Oranje zei in haair welkomstwoord dat het pret tige van jaarvergaderingen was, de mogelijkheid om even terug te zien of het werk goed gedaan was en of met grote vreugde allerwege meer het op sommige plaatsen voor verbe tering vatbaar was. Zij constateerde waardering voor het vrijwilligers werk, dat overigens zou oud was als de mensheid. Van belang was echter wel dat nu, dankzij dde grotere be langstelling, het werk op wetenschap pelijk niveau bekeken werd en dat als gevolg daarvan er nu ook oplei dingscursussen waren. Die werden ook door Soester vrijwilligsters ge volgd. Zij herinnerde vervolgens aan de vie ring in het afgelopen jaar van het 20-jarig bestaan van de afdeling en van de bejaardensociëteit, waarbij vastgesteld werd dat er in de voor bije jaren ook in het UW-werk veel veranderd was. De secretaresse mevrouw E. Busch- Kaper las daarna de notulen van de vorige vergadering voor, waarna me vrouw J. H. Middelhoven-Hogenhout het financiële overzicht gaf. Zij moest haar boeken afsluiten met een Mein nadelig saldo. Op voorstelvan de kascommissie werd haar décharge verleend. Aandacht werd vervolgens gevraagd door het hoofdbestuurslid, mevrouw Takken-Achterkamp, voor de lande lijke viering van het 50-jarig bestaan van de UVV in Den Haag; door me vrouw J. L. Holdtgrafe-Krabbenibos voor het ziekenbezoek-werk en door zuster A. J. E. JTcvr. Van Lerrnep, voor het bejaardenwerk. De rondvraag leverde een verzoek op een kLedingbeuris te organiseren van goede gedragen kleding. Van ver schillende zijden werd het belang daarvan onderstreept. De vergadering werd besloten met een praatje over „lapjes" en wat daar allemaal mee te doen is, door me vrouw Kitty Wentinfc-Klokke. De mandelijkse wanweling van het vrouwengilde zal bij redelijk weer gehouden worden op woensdag 19 maart (anders de volgende dag). Ver trek om precies 9.15 uur vanaf het voormalig rusthuis „Eikenhorst", ein de Koningsweg. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. Inlichtingen tele foon 12877. Mevrouw G. B.-V. werd in kruide- niersbedrijf Eemlandia aan de Schrikslaan betrapt op diefstal van vier tandenborstels ter waarde van totaal bijna acht gulden. De politie maakte proces-verbaal op. sierlijke komblnatie van aluminium en zwart hout; stoel ook gestoffeerd. interieurverzorging soesterbergsestraat 51, soest t.o. busstation - Telefoon 02155 - 12180

Soester Courant | 1975 | | pagina 11