Ruim baan bij Van Schalkwijk snbalra Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! 8% NB mtt&072/0 L van der Weerd PRETTIG WINKELEN maaswinkel NIEHOF j S- Het oog gericht op Wilsons kunstmatig heldendom Grote keuze KLOKKEN wekkers - reiswekkers electr. wekkers barometers Horloger Juwelier Optiek VVD-kamerlid Ploeg spreekt in restaurant „De Soesterduinen" Devies: „Vertrouwen en garantie" - A Dichter Jan Visser leest voor uit eigen werk EEMLAND PIJN KEUZE MAKEN MANTELS KOSTUUMS en JAPONNEN Informatieavond miljeubelasting Wateroverlast ®Servicenter Banden - Accu's Reparaties alle merken Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Geeft loon naar sparen. Soester Courant van donderdag 20 maart 1975 Premier Wilson zal de Britse kiezers aanbevelen bij het komende referen- dium ja te zeggen tegen de Europese Gemeenschap. Eerder had hij al laiten horen dat ministers die tegen zijn dit rustig mogen zeggen - Anthony Benn en Miohael Foot zuilen dit ongetwij feld doen - maar dat het kabinet als geheel de bevolking een advies geeft. En dat wordt dus ja. Of dit de geest drift bijzonder zal aanwakkeren kan niemand zeggen. Voor vele Britten is het niet een kwestie van rekenen maar iets emotioneels en als eilanders hebben ze een eeuwenoud wantrou wen tegen die lui van het vasteland. Bij die onberedeneerde weerzin heeft Wiilson zich ook destijds aangesloten om het leiderschap van de Labour- party te behouden, hoewel hij eerder als premier toch de eerste was ge weest die probeerde Engeland de EG binnen te voeren. Het klinkt een beetje hypokriet en het is natuurlijk ook een staal van grootscheepse, het huik naar de wind hangen, maar in de partijpolitiek - vooral de Engelse - moeten wel eens grove methoden worden toegepast door wie zijn zin wil krijgen. Wat Wilson erop vond was, dat hij ging verklaren dat lid maatschap van de EG op zich best goed en interessant was, maar dat zijn voorganger als eerste minister niet goed genoeg had onderhandeld om redelijke voorwaarden te krijgen. Dat wilde hij dan wel eens overdoen. Nu, het is in Dublin overgedaan. On der meer kwam er een regeling uit de bus waardoor lidstaten - dus niet alleen Engeland - die meer zouden moeten bijdragen' aan de EG-kas dan eigenlijk in overeenstemming is met hun rijkdom of armoe, enige kompen- satie krijgen. En de EG zal nog eens gaan praten met Nieuw-Zeeland over de boter uit dit verre land en de ex port ervan naar Europa. Engeland is vanouds een klant van dit produkt maar de Nieuw-Zeel anders hebben in tussen, toen ze Londen en de EG za gen onderhandelen, naarstig andere markten gezocht die ze b.v. in Japan hebben gevonden. Het is dus mdet zo'n klemmende zaak, maar Wilson heeft er grote ophef van gemaakt, naar men moet aannemen om psychologische redenen: het staat goed dat hij zo op de bres staat voor een bijzonder gewaardeerd lid van het Gemenebest. Maar al betekent dit dan niet veel en is de financiële re geling gewoon een zaak van redelijk heid voor allemaal - het, heten nu overwinningen van Wilson aan de on derhandelingstafel. En als men hem hoort heeft hij nu in het geheel niets oneer aan te merken op de relatie met Brussel. Wel is er b.v. de zaak van de Britse staalindustrie die grote tegenzin heeft in een Europees sys teem te laten onderbrengen en dat is een zaak die in ekonomisoh belang de boter ver overtreft, maar dat schijnt wel in orde te 'komen zonder bijzondere ophef als men Wilson moet geloven. De vraag voor iedereen is nu of Wilson met dit kunstmatige helden dom teruggekeerd van de „Europese raad" de Britten overtuigt, dat dank zij zijn ingreep de EG zo goed is ge worden als ze vroeger slecht was. In wezen belangrijker dan dit hele vergulden van Wilsons politieke laveer waren de andere besluiten van d'e in Dublin vergaderende regerings leiders der EG-landen. Men kwam er toe ijlings besprekingen te gaani voe ren met de VS over ekonomische vraagstukken - de monetaire en eko nomische toestanden in de wereld blijven maar verslechteren en 't heeft geen zin als aan de tweekanten van de oceaan de zaak verschillend wordt aangepakt. Het andere besluit van enig gewicht was de voorbereiding op de korvferentie over de energie voorziening. Twee zaken van levens gewicht al kregen ze dan minder aan dacht dan de wezenlijk onbenulligere van. de heer Wilson. KANTMAN. zowel klassiek als modern SOESTERBERGSE- STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST Het Tweede Kamerlid voor de VVD, de heer Ploeg, spreekt voor de leden van de afdeling Soest/Soesterberg op woensdag 26 maart a.s., aanvang 20 uur, in restaurant „De Soesterduinen" aan de Soesterbergsestraat. De heer Ploeg spreekt over defensie- zaken; ontwikkeling en toestanden in het Nederlandse leger en de proble men rond de vervanging van deStar- fighter, alsmede over het kabinets beleid. Na afloop van de spreekbeurt is er gelegenheid voor discussie. Op 14 april a.s. spreek in de zaal Brandpunt te Baarn de belastingspe cialist van de VVD in de Tweede Ka mer, de heer Koning en op 24 april organiseren de afdelingen Baarn en Soest van „Vrouwen in de WD" in restaurant Groeneveld te Baarn een discussie over het onderwijs. Bij deze discussie zijn ook heren welkom. In de bestuursvacature van de afde ling, ontstaan door het vertrek uit Soest van de heer Cramer v. d. Bo- gaart. is voorzien door de benoeming van de heer R. R. Twijsel. Wie de laatste maanden de Steenhoffstraat passeerde, kon merken, dat er Iets bijzonders gaande was in winkelpand no. 61. Boven de winkelramen stond sinds jaren in vergulde letters geschreven „De Vlijt", maar plotseling waren deze letters verdwenen en er voor in de plaats was de naam „Van Schalkwijk" aangebracht. Was in het pand altijd een manufacturenzaak gedreven, nu komt er het electro-technisch installatiebhreau van Joh. van Schalkwijk, die verhuisd is van Steenhoffstraat 55 naar 61. Er moest veel veranderd worden, maar met vereende krachten is het een fraai modern winkelpand geworden. Dat gelukte toen hij 27 jaar werd. Hij kon perceel Steenhoffstraat 55 kopen en daar liep het op rolletjes, omdat •nu de verlichtingsartikelen, radio's, stofzuigers enz. beter tot hun recht kwamen. De verkoop verliep naar wens en ook de werkzaamheden, zo als aan ij eg van electriciteit enz. na men toe. Het ging niet alleen goed in de win kel, ook in het gezin van de inmid dels -gehuwdé Van Schalkwijk ging het voorspoedig. Uit het huwelijk werden zeven kinderen geboren (3 meisjes en vier jongens). Twee zoons zijn thans in de zaak werkzaam, met tevens nog negen man personeel. De oudste zoon Ben kwam na het behaalen van het diploma H.T.S. elec- tro technisch electronica in het be drijf en de andere zoon Ton is s ciaal belast met de in- en verkoop als sales promotor. Vanwege de enorme uitbreidingen, groeide de zaak van Van Schalkwijk in h^t oude pand uit z'n jasje. De vele - verschillende, artikelen, konden niet -meer voldoende worden uitge stald,- zodat naar e engroter en rui mer pand werd uitgezien. Intussen was de heer Van Schalkwijk Sr. met echtgenote verhuisd inaar de Kruis weg, zodat in het oude pand wel iets meer ruimte kwam, maar niet vol doende. Uiteindelijk slaagde men er in het perceel Steenhoffstraat 61 te kopen, waarvan de naam De Vlijt toen ver dween. Achter de geslot enramen van dit pand is hard gewerkt, want een in terieur van een manafacturenmaga- zijn is niet geschikt voor een electri- citeitsbedrijf, daarom moest er heel wat getimmerd en geschilderd wor den. Er is een grondige vernieuwing aangebracht, zodat de kopers een ruim overzicht hebben van het gebo- dene. De winkel is geheel gemoderniseerd en de moderne en klassieke verlich ting, deelectrische kookapparaten, stofzuigers, T.V.'s, radio's enz., komen goed tot zijn recht. Joh. van Schalkwijk sr. De heer Van Schalkwijk, thans ln de leeftijd van 71 jaar, is in Soest gebo ren en dus geen onbekende. Na het beëindigen van de lagere school, werd de jeugdige Johannes te werk gesteld bij electriciën Joh. Bos boom aan de Steenhoffstraat en deed daar de eerste stappen op het gebied van de electriciteit. Hij was een goed leerling en kon op 17-jarige leeftijd als monteur in dienst komen bij de heer Landjnan aan de Burg. Grothe- eraat. Hij bleef daar werkzaam en bracht het zelfs tot chef-monteur. Op 24-jarige leeftijd had Van Schalk wijk zoveel vakbekwaamheid, dat hij het aandurfde voor eigen rekening te 'beginnen. Hij richtte een werkplaats dn, in een perceel aan de TalmaJaan (een gesloten huis). Zijn klantenkring en de opdrachten, breidde zich spoe dig uit, zodat Van Schalkwijk ge noodzaakt was naar een groter en ruimer pand uit te kijken, temeer daar hij het plan had een winkel te stichten. Op de eerste etage z\jn t.v., video en stereo ondergebracht. Foto Herman van Dam De firma Van Schalkwijk heeft na tuurlijk ook een eigen werkplaats en servicedienst. Het devies van de he ren Van Schalkwijk is „Vertrouwen en garantie". Dinsdagmiddag was het zover, dat het gehele complex werd opengesteld voor een bezoek. Een open huis Om half vier was de gehele familie Van Schalkwijk, plus het voltllig per soneel in het nieuwe bedrijf aanwe zig. Toen de eerste bezoekers zich aankondigden, sprak de heer Van Schalkwijk Sr. het navolgende: „In de eerste plaats wil ik mijn bed de zoons, 'maar ook alle medewerkers en medewerksters, hartelijk dank zeggen voor de geweldige inzet die zij getoond hebben om De Vlijt om te bouwen van modemagazijn tot elec- tro-technische zaak, in T,V., radio en Hi Fi-stereo-apparaten, met een apar te afdeling witgoed, zulks in samen werking van de P.U.E.M. Wij konden ons in het oude pand Steenhoffstraat niet voldoende pre senteren zoals wij dat graag zouden willen, maar nu wij er in gesla; zijn om ditp pand aan te kopen, no digen wij u allen uit om onze nieuwe zaak te komen bezichtigen. Hiermede verklaar ik onze zaak voor geopend". De benedenverdieping is geheel inge richt voor de fraaie klassieke verlich ting, wasmachines, koelkasten, stof zuigers 'enz. De fraaie bovenverdie ping is een prachtige showruvmte voor de T.V.'s, raddo's, stereo-appara- tuur en heeft een demonstratie-afde ling met Video-recorders. Men kan in een aparte kamer alles beluisteren en om een keuze te maken. De grote kelder, die geheel onder de winkel doorgaat, is speciaal ingericht voor werkruimte en magazijnen. Er bestond grote belangstelling van de zijde van leveranciers, zoais de direktie van Erres Nederland, Dijk stra en Massive, twee verlichtingsfa brikanten. Verder vertegenwoordigers van de PUEM en zeer veel zakenre laties, vrienden en bekenden. Het aantal aangeboden cadeauen en bloem stukken is overweldigend. Wij wensen de familie Van Scalkwijk veel succes voor de toekomst in deze prachtige zaak. De afdeling „verlichting" in het nieu we pand van Van Schalkwek. Foto Herman van Dam J:,-; Vrijdagavond 21 maart a.s. om half negen, treden drie dichters op in Theater Miniatuur (Appelmarkt, Amersfoort) bij de Dichterskring „Amersfoort". Dit zijn Peter Kooi, L. Maher en Jan Visser. Peter Kooi (28) uit Maarn is mara thonloper, leraar gymnastiek en schrijft gedichten onder de naam „Perpeille". Hij zegt: „Ik sta dicht bij de natuur. Ik uit mij in muziek, be wegen en woorden. Ik ben filoso fisch ingesteld. Veel dichten doe ik niet, het is meer denken. Vaak zet ik slechts een gedachte van 2 regels op papier, soms moet ik er voor opstaan. Soms wordt het meer en ben ik ar beidend bezig om door de weerstand te dringen die de waarheid om zich heen draagt. De weerstand blijft ech ter altijd bestaan. Misschien vind ik verlichting in een andere weerstand, die van het hardlopen. In de stilte van teveel woorden loop ik mijn ma rathon". L. Maher (Rozenstraat 10. Arnhem) schildert en schrijft: „Schrijven en schilderen vindt plaats vanuit een angst voor wat er kan gebeuren om eventuele negatieve gebeurtenissen als voorzorg uit het leven te banften. Schilderen is een bezigheid waardoor ik mij op andere gezichten kan wer pen, mensen waarvan ik denk dat zij anders denken en leven dan ik. Wie leeft echter gelijk mij! Door te schrij ven worden dingen van jezelf duide lijker, je krijgt meer zicht op wie, wat, hoe je bent, met een zekere re- latviteitsfaktor". Jan Visser (41) uit Soest is leraar Nederlands en gemeenteraadslid. In 1964 kreeg hij van O. K. en W. de prijs van letterkundigen voor zijn bundel „Te Berde". Daarna schreef hij „Ten Poems from Whoof" (1965), „Vele Manieren Van Minnen" (1968), „Hemelval" (1969) en „De Nadagen van Baron Bentinck" (1972). In A'foort leest hij voor uit zijn „Verzamelde Gedichten", die in 1972 verschenen en zijn aanstaande bundel „Klaarwater". Hij wordt muzikaal begeleid door de Soester gitarist Max de Groot. TENTOONSTELLINGEN Museum Flehite: Westsingel, Amers foort. „Handvaardigheidverleden tijd?". Open di. t.m. za. 10-12 uur en 14-17 uur en zo. 14-17 uur. La Cave du Soleil, Muurhuisen 101, Amersfoort. Sieraden laten ontwerpen en uitvoe ren door Loek Lafeber. Open di. t.m. vr. 10-17 uur. Woensdagmiddag ge sloten. Galerie Valk, Valkestraat 31, A'foort. Tot en met 9 april: „Gerrit Kip" - nachtindrukken en landschappen, en Erik van Evert - schilderijen en teke ningen. Open: di. t.m. vr. 13.30-17 uur en za. 11-18 uur. „Zonnehof", Zonnehof 8. Amersfoort. Tot en met 20 april: „Boekenhof". Open: ma. t.m. za. 10-17 uur en zo. 14-17 uur. Ploeghuis, Muurhuizen 157, A'foort. 21, 22 en 23 maart: Jo de Recht - schilderijen. Open: vr. 19-22 uur, za. 11-17 uur en zo. 14-17 uur. Kapelhuis: Krankeledenstr., Amers foort Tot en met 8 april: Yvonne Kracht - zeefdrukken en tekeningen, Gerard Höweler - stenen en Maria van Kes- teren - gedraaide houten vormen. Open: di. t.m. vr. 13-18 uur en za. 10-18 uur. Akzo Chemie: Stationsstraat 48, Amersfoort. Tot en met 28 maart: Fototentoon stelling „Bouw in beeld" van Willy Schurman. Open di. en do. 14-16.30 uur. MUZIEK - TONEEL - CABARET St. Joriskerk: Hof, Amersfoort. Vr. 21 maart om 20 uur: Geref. Ora torium Vereniging „Magdiël o.l.v. Uit mooie aparte kollekties. exclusief in /nodel en kleur. Prettig en rustig winkelen in uw modehuis Slotlaan 130, Zeist, tel. 03404-12407 Jaap Zwart „Messias" van G. F. Han del. Kerkelijk Centrum „De Brug": Schui- lenburgerweg 1, Amersfoort 22 maart om 19.30 uur: Regionale Muziekschool. Openbare Leerlingen- uitvoering m.m.v. Jazzballet o.l.v. Da niël van Teeseling. Theater Miniatuur: Appelmarkt 14, Amersfoort Vr. 21 maart om 21 uur: Peter van Ginkel - Jazz Ensemble. Restaurant Amershof: Snouckaertlaan. Amersfoort. Vr. 21 maart om 20 uur: Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde: De heer H. Jansen: Plan ten binnenshuis in vensterbank en plantenbak. Theater Miniatuur: Appelmarkt 14, Amersfoort. Vr. 21 maart om 20.30 uur: Dichters kring Amersfoort. De heren Perpeille, L. Maher en J. Visser. Internationale School voor Wijsbe geerte, Dodeweg, tel. 033-15020. Za. 22 maart om 16 uur: Prof. Dr. W. van Doom: voordrachten, princi pieel en historisch overzicht. 20 uur: Bakoenin en Kropotkin. Zo. 23 maart om 10 en 14 uur: Con crete vergelijkbare punten van mar xisme en anarchisme, in samenwer king met Utrechtse filosofische stu denten. Kon. Ned. Natuurhistorische Vereni ging: Zo. 23 maart: Vogelexcursie naar Neokeveld en omgeving o.l.v. de heer C. Vermey, tel. 033-13297, vertrek om 9 uur vanaf hotel Monopole. Oudheidkundige Ver. Flehite: Bree- straat 82, Amersfoort. Wo. 26 maart om 20 uur: Jaarlijkse algemene ledenvergadering. FILMS: Grand Theatre: Snoukaertlaan, Amersfoort. „Keetje Tippel". (18 jr.). Tijden: zo. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur, overi ge dagen: 14, -8.45 en 21.15 uur. Studio „G": boven Grand Theatre. „Les enfants du paradis" (18 jr.). Tijden: dagelijks: 14 en 20.15 uur. Cinema I, Stadsring, Amersfoort. „Manken van Nieuweghen". Tijden: za. en wo.: 16.15 en 21.15 uur, zo.: 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur, overi ge dagen: 14, 18.45 en 21.15 uur. Nachtvoorstelling: vr. om 23.45 uur: „Teil them Billy Boy is here" (18 jr.). Kindervoorstelling: za. en wo. om 13.30 uur: „Ivanhoe" (adviesleeftijd 10 jaar). Cinema II, Stadsring, Amersfoort. „Jesus Christ Superstar". Tijden zo. 14.15, 16.30, 19 en 21.30 uur, overige dagen: 14.15, 19 en 21.30 uur. Nachtvoorstelling: vr. om 24 uur:„Je- remiah Johnson" (18 jr.). City Theatre: Westsingel, Amersfoort. Vr. t.m. wo.: „New Man's Law" (18 jr.). Tijden: za. 14, 18.45 en 21.15 uur,' zo. 14, 16.15, 18.45 en 21.15 uur, overi ge dagen: 14 en 20 uur. Alleen donderdag: „Vanuit de Arden nen naar de hel" (14 jr.). Tijden: 14 en 20 uur. Vrijdagavond om 23 uur in de Late Sex Show: „Vrouwen privé" (18 jr.). ^"Zaterdagavond om 23.45 uur: „Som- mertime killers" (18 jr.), BAARN Minikorf - Laanstraat: Expositie Mevr. Jacoba Baptisten. i o-O/uwA.^, Bd.nl bll*kla«n 36 aoaat tal. 13901 of 14660 MACHTIG EIKEN W1U8HATBUB Men verzoekt ons opname van hei navolgende: Over de aktie „Weiger de Miljeu belasting" organiseert het Soester Ak- tiekomité een informatie-avond. De avond wordt gehouden op woensdag 26 maart. Aanvang om 8 uur in de zaal van de bibliotheek aan de Albert Cuyplaam (hoek Molenstraat). Alle be langstellenden zijn welkom. Toegang gratis. De in formatie-avond zal bestaan uit 2 gedeelten. Voor de pauze zullen en kele sprekers het woord voeren. De volgende vragen komen daarbij aan bod: 1. Wat is het doel van de weigerings- tie? 2. Wat is er tot nu toe gebeurd ln Nederland? 3. Wat is er gebeurd in Soest? 4. Hoe gaan we verder met de aktie? Zo mogelijk worden er enige dia'6 en'of een film vertoond. Na de pauze kunt u vragen stellen, ideeën naar voren brengen en uw mening geven- Verder kan er alles gezegd worden, wat u verder op uw lever hebt. In de pauze is er gelegenheid om schrif telijk vragen in te dienen. Dit alles staat te gebeuren op woensdag 26 maart (8 uur 's avonds) in de biblio theek aan de Albert Cuyplaaru Voor al uw AUTO PLAAT- en SPUITWERK J. van Zal Nieuweweg 37 (achterom), Soest Telefoon 02155-1 1018 In haar flat aan de Weegbreestraat kwam de door mevrouw D. bewoonde etage onder water te staan, doordat de slang van de wachmachine los raakte. De onderburen hielden er een gevlekt plafond aan over. Eenzelfde ongemak overkwam de heer P. eveneens wonende aan de Weegbreestraat. Het gebeurde ook tijdens zijn afwezigheid. BEUKENLAAN 27 - SOEST TELEFOON 02155-16853 w Spaarwinstbiljet /A/ Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 61/2%of zes jaar vast met een rente van 81/2%. Berekend op basisvan rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrenté van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 881,66 2 jaar 6V2% f I.OOO,- f 4.408,30 2 jaar 6Va% f 5.000,- f 612,95 6 jaar 8'/2% f I.OOO,- f3.064,73 6 jaar 8V2% f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f r.338,23 i 5<V f 130,- f 1.128,60 f 1.206,02 f 1.312,48 f 1.468,23 61/4% 6V2°/o 7 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK "De percentages vermeld onder,.totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 25,-na 2 jaar, tot f 650,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. S

Soester Courant | 1975 | | pagina 10