Scheiden kost veel geld bescherming REISS stoffen Vraag toch eens een negatieve uitslag ies voor vlotte V1 Middelmaru KUNT NIET ALLES WETEN Frans Bosman B.V. Ziekenhuis Zonnegloren SECRETARESSE ENIGE VERKOOPSTERS Wasserij „Het Vertrouwen" VERKOOP VAN KOMPOST AAN PARTiKULIEREN Regionale Muziekschool Amersfoort OPENBARE LEERLINGENUITVOERING zaterdag 22 maart 1975 TE KOOP MAKELAARDIJ RIJPSTRA PARTNERS Tak wor Uit voorraad leverbaar TUINPLANKEN a ƒ2,- per str.m. afgehaald. Tevens perkoenpalen, haardhlokken, graszaden, kunst mest etc. QOQ GDODDQOO BOüQOtt VOOR UW eventueel ook bekwame part-timers PRIJS PER ZAK PL.M. 30 KG. ƒ5,- Verantwoord koken met fantasie is gezondheid Telefoon 13622 Hervormd Wijkcentrum „DE BRUG" AMERSFOORT SOEST Weir Auto-i Voor uw handels- of familiedrukwerk DRUKkRRIJ SMIT - v. Weedestraat 29 Soester Courant van donderdag 20 maart 1975 Men zou zo zeggen, dat het nu langzamerhand algemeen bekend moet zyn. dat loontrekkenden in vele gevallen via een aanslag inkomstenbelasting op verzoek, een deel van de hen ingehouden loonbelasting terug kunnen krijgen. Velen maken daar echter nog steeds geen gebruik van en of dat nu toch nog door onbekendheid met de mogelijkheid komt, of door werking van het „van uitstel komt afstel", of doordat men al zoveel verdient, dat men niet meer de moeite neemt nog eens wat (en soms veel) bjj te verdienen met het invullen van een aangiftebiljet wel, hoe dat komt is niet na te gaan, maar het ver schijnsel is er. Globaal gezegd vallen die loontrek kenden in 1974 niet in de inkomsten belasting, die uit niet meer dan één dienstbetrekking tegelijk in het gehele jaar minder dan 27.600,loon ge noten en die bovendien niet meer dan 400,neveninkomsten hadden. Dat geldt tegenwoordig voor man en vrouw apart, dus als zij beiden wer ken, en vroeger daardoor automatisch iq de inkomstenbelasting vielen, moe ten zij nu ook gaan nadenken, en wel ieder zelfstandig. "Valt men in de inkomstenbelasting dan wordt de loonbelasting die inge houden is verrekend en als dje hoger is dan de inkomstenbelasting krijgt men het verschil dus automatisch te rug, waardoor men de staat alleen maar renteloos krediet heeft ver strekt. Valt men niet verplicht in de in komstenbelasting dan moet men zelf een aanslag vragen, en anders krijgt men niets terug. Twijfelt u, vraag dan door middel van een zogenaamd aangiftebiljet T, een aanslag. Zou de inkomstenbelasting toch hoger uitko men dan de ingehouden loonbelasting, dan behoeft u niet bij te betalen. U loopt dus geen risiiko (behalve als u verplicht in de inkomstenbelasting valt, maar de fiskus dat nog niet ■wist. Dan „valt" u er echt in). Het is niet mogelijk alle gevallen waarin een aanslag op verzoek tot een teruggave leidt te katologiseren, doch u kunt gemakkelijk nagaan of zich bij u omstandigheden voordoen waarin die mogelijkheid waarschijn lijk is. Er zijn twee groepen gevallen, n.1. ten eerste diie; waarin het inko men niet gelijkmatig en dagelijks is genoten en ten tweede die waarin bij de heffing van de loonbelasting nog niet of niet geiheel rekning is gehou den met aftrekposten ais buitengewo ne lasten, persoonlijke verplichtingen, hypotheekrente enz, Hoe dan? Bij de eerste groep snijdt het mes aan twee kanten. Wie maar een deel van het jaar heeft gewerkt, hetzij een paar maanden volledig, hetzij het hele jaar door een paar dagen per week, heeft gedurende die tijd betaald naar een tarief dat qua progressie behoort bij iemand die het hele jaar door het loon in kwestie heeft verdiend. Wie in een half jaar 8000,heeft verdiend, heeft de helft betaald van1 de belasting over een jaarinkomen van 16.000,De belasting over een jaarinkomen van 8000,is echter veel lager en hij kan dus wat terug krijgen. Bovendien is in het tarief van de loonbelasting rekening gehou den met de tftrek van de belasting vrije voet en de verwervingskosten over een heel jaar, zodat wie een half jaar werkte nog maar die halve aftrekken heeft gehad. Dit laatste is vooral belangrijk voor de gehuwde vrouw die wat bijver dient. Vfoeger werd dat bij de man belast en werd er automatisch reke ning gehouden met het vrijgestelde deel. Nu ze zelfstandig wordt aange slagen schiet het er bij in wanneer ze geen aanslag vraagt! Part-time-sters, let op uw zaak! Bij de tweede groep ligt het heel an ders. Heeft u aftrekposten waarvoor u verzuimd hebt een beschikking tot vermindering van loonbelasting te vragen, of is u die geweigerd b.v. voor hypotheekrente die de aftrek voor uw huis niet boven de 2500, bradht, of doordat de aftrekpost niet te voorzien was (denk aan onver wachte ziektekosten en andere tegen vallers), of hebt u voor deze laatste soort posten wel aftrek gehad maar die verdeeld over het gehele jaar, zo dat nu niet het inkomen, maar wel •de aftrek ongelijkmatig heeft ge werkt, dan kunt u al die aftrekken nog netjes verdeeld over het jaar (en- dus afgetrokken aan de top!) genie ten als u tijdig een aanslag vraagt. Huwelyk Bij de tweede groep behoren ook nog de aftrekken die geleden zijn in de belastingvrije sommen die uit het te rugwerken van de tariefgroepen voortvloeien. Voor de tariefgroep is de laatste dag beslissend. Vroeger gold dus, voor de man én de vrouw voor haar vóórhuwelijks inkomen het gehuwdentarief voor het hele jaar, ook al trouwden zij op oudejaarsdag. Nu is dat voor de man nog zo, en zelfs nog „voordeliger" omdat het nahuwelijks inkomen van de vrouw niet meer wordt bijgeteld. Maar voor de vrouw is het niet meer „voordelig", want de belastingvrije som voor een gehuwde vrouw is la ger dan die voor een ongehuwde. Zij zwijgt dus fijn en vraagt geen aan slag. Maar hij wèl. Bij ontbinding van het huwelijk kan de vrouw echter voor het hele jaar de belastingvrije som voor ongehuw- den krijgen, als zij maar op de laat ste dag gehuwd is. Er bestaat helaas nog niet de mogelijkheid op zo'n ma nier te huwen dat de man net vóór, maar de vrouw net na nieuwjaar ge huwd is. Let ook op de premie! Het verzoek om een aanslag moet u doen op een zogenaamd aangiftebiljet T (de T van teruggave), verkrijgbaar bij de inspektie der belastingen. Het biljet voor 1974 moet in 1975 worden ingeleverd. Tijd genoeg dus. maar doe het toch maar meteen als u de Ioooopgaven van uw werkgever hebt ontvangen, want anders komt er weer niets van. Het is ook niet meer zo, dat u tevens apart om teruggave van premie moet vragen. De komputer weet intussen zelf de weg en geeft het teveel be taalde ook ongevraagd terug, als u er recht op heeft. Een andere kwestie is dat zich door de zelfstandigheid van de gehuwde vrouw het geval voor kan doen dat man en vrouw geen aanslag krijgen en ook geen belang hebben bij een aanslag op verzoek, maar wel teza men aan ingehouden premie meer dan. het maximum ad. ƒ3263,- heb ben betaald. Dat hoeft niet, want voor de premieheffing heeft minister Boersma geen zelfstandigheid van de komputer merkt het niet als u niets doet. Voor deze gevallen is er het aangiftebiljet Ph (van premieheffing) ingesteld, dat u ook bij de belasting- inspektie kunt krijgen. Een ieder wordt geacht de wet te kennen, staat er in de Grondwet. Krachtens de nieuwe eohtscheidingswet die op 1 oktober 1971 in werking is getreden, bestaat de mogelijkheid dat de echtgenoten vóór of na het vonnis bij overeenkomst kunnen bepalen of en zo ja tot welk bedrag na de echt scheiding de een tegenover de ander tot een uitkering tot diens levensonder houd zal zijn gehouden. Zulks is vastgelegd in artikel 158 van het burgerlijk wetboek. De echtgenoten kunnen natuurlijk ook na gezamenlijk overleg afzien van een alimentatie, in dat geval spreken we van „nihi'l-beding". Maar zo'n nihil-overeenkomst heeft verstrekkende konsekwenties voor de gemeenschap. Een gescheiden vrouw die besloten heeft haar man te ontslaan van de verplichting om alimentatie te beta len, gaat naar sociale zaken en ont vangt een bijstandsuitkering. En die bijstand kan de gemeente niet verha len op de echtgenoot. Een zeer be langrijk arrest van de Hoge Raad be paalde namelijk, dat wanneer echte lieden besloten hebben tot een nihil beding, verhaal van de kosten van bijstand is uitgesloten. Dit opzienba rend arrest heeft tot gevolg gehad dat het aantal nihil-overeenkomsten tus sen scheidende huwelijkspartners toe neemt en dat uiteindelijk de gemeen schap de „onderhoudsverplichtingen' overneemt. Een in de ogen van velen onverteerbare zaak. Verdubbeling nihil-overeenkomsten in 1974 Sinds het in werking treden van de nieuwe echtscheid'ingswet is het aan tal echtscheidingen in ons land fors gestegen. In 1971 waren er in Neder land 11.572 echtscheidingen uitgespro ken, in 1972: 14.938, in 1973 rond 17.000 en in 1974 cijfers ontbreken op dit moment nog - zal het aantal scheidingen vermoedelijk boven de 18.000 liggen. Scheiden kost geld. Dat geldt niet alleen voor de betreffende echte lieden, die b.v. een advokaat moeten bekostigen en in vele gevallen hun bezittingen zullen moeten delen, het geldt ook voor de gemeenschap Tenslotte moeten de rechters die zich talloze uren per jaar uitsluitend met echtscheidtagszaken bezighouden door die gemeenschap worden betaald', evenals het administratieve personeel van de rechtbank, dat de vonnissen moet uittikken en andere werkzaam heden moet verrichten in verband met echtscheidongszaken. Het is dan ook niet onredelijk dat ge wezen echtgenoten de verplichting hebben tot het geven van middelen om te voorzien in het levensonder houd van de andere partij als de ex- echtgenoot niet voldoende inkomsten heeft en zich deze ook niet in rede lijkheid kan verwerven. Hetzelfde geldt trouwens bij een scheiding van tafel en bed. Aan de rechter is dan de taak de draagkracht van de ene partij en de behoeften van de andere partij tegen eikaar af te wegen. Volksverzekering De alimentatieplicht is een typische loot van het Nederlandse familierecht dat ervan uitgaat wat allernaaste fa milieleden elkaar, naar draagkracht, moeten onderhouden als daaraan be hoefte blijkt bestaan. Zonder te wil len beweren dat in de praktijk van alle dag de alimentatieregeling zo be vredigend zou werken moet worden vastgesteld, dat afschaffing van de onderhoudsverplichting in het geheel niet te verdedigen zou zijn. In het verleden gedane suggesties om b.v. een volksverzekering te kreëren die gescheiden vrouwen van een uit kering verzekert, zullen bij een grote meerderheid van de bevolking èn van de regering en parlement op weinig bijval kunnen rekenen. Het zou ook wel al te absurd zijn dat gehuwden en zelfs ongehuwden een premie zou den moeten betalen om de financiële konsekwenties van een echtelijke breuk van derden te lijmen. Aanvullende bestand Maar indirekt draagt de gemeenschap wel degelijk mede de financiële las ten van het toenemend aantal echt scheidingen. De kategorie vrouwen vormt een van de grootste groep kliënten van de algemene bijstands wet. Een aanzienlijk deel van deze bijstanidontvangende vrouwen ont vangt weliswaar, ook alimentatie maar deze is veelal niet toereikend om geheel in de noodzakelijke kos ten van het bestaan te kunnen voor zien. De bijstandswet past dan bij. Het aantal bijstandsbntvangende, ge scheiden vrouwen, dat in het geheel geen alimentatie ontvangt, neemt de laatste tijd echter duidelijk toe. Dat is zeker niet in de laatste plaats te danken aan een arrest van de Hoge Raad d.d. 12 oktober 1973. Volgens dit arrest van ons hoogste rechtskollege is verhaal van de kosten van bijstand uitgesloten, wanneer beide partijen overeenkomst hebben aangegaan waar bij is bepaald dat geen onderhouds plicht van de een jegens de ander bestaat na de echtscheiding. Dit ar rest verhindert de gemeentelijke diensten van sociale zaken de aan een gescheiden vrouw uitgekeerde bij stand geheel of gedeeltelijk te verha len op haar gewezen echtgenoot, wan neer beide partijen van te voren een nihil-beding hebben afgesloten. De gevolgen van dit arrest laten zich raden. Veel echtelieden spreken met elkaar af dat zij na de scheiding van alimentatie afzien, want de bijstand betaalt toch de vrouw wel uit en de man is dan meteen van zijn alimen tatiebeslommeringen af. Desnoods geeft hij zijn gewezen vrouw nog een spaarsommetje mee, dat is op de duur voordeliger dan een wellicht jaren lang durende alimentatie verplichting. De vrouw heeft van een nihil-bedrag geen schade. Zij krijgt in vele geval len toch wel bijstand en waarom zou zij dan perse alimentatie van haar gewezen echtgenoot eisen, want die wordt immers toch weer van de bij stand afgetrokken! Méér nihil-bedragen Het zal zeker niet toevallig zijn dat het aantal z.g. nihil-overeenkomsten het afgelopen jaar sterk is toegeno men. Vorig jaar is bij alle sociale diensten een enquête gehouden, zo meldt het blad Sociaal Bestek, om in zicht te krijgen in het aantal geschei den vrouwen, dat een nihil-beding heeft gesloten en een periodieke uit kering van de bijstandswet krijgt. Uit dit onderzoek bleek dat in 1974 het aantal nihil-bedragen meer dan verdubbeld was in vergelijking tot 1973. Voor de toekomst wordt nog een veel sterkere toename van het aantal nihil-overeenkomsten verwacht. Een en ander impliceert dat de fi nanciële lasten van een echtscheiding in toenemende mate op de gemeen schap worden afgewenteld. Duizenden gescheiden vrouwen trekken van de bijstand en hun gewezen echtgenoten zijn bevrijd van hun alimentatieplicht, wanneer zij erin slagen met echtgeno te tot nihil-overeenkomst te sluiten. De gemeente kan dan niet van de be taalde bijstand op de man verhalen en het voormalige echtpaar leeft nog en gelukkig, de gemeenschap betaalt via de bijstand toch wel! Alleen een wetswijziging zou in deze situatie nog verandering kunnen brengen en dat lijkt alleszins nood zakelijk ook, tenzij men er van uit gaat dat iemand alle financiële lasten, die kunnen voortvloeien uit gebeurte nissen in zijn persoonlijk leven. Verfvlekken op een ruit kunt u ver wijderen met hete azijn. De azijn wordt verhit door de hele fles even in een pan met kokend water te zet ten. U vergeet uw brieven niet te posten. als u ze direkt na het schrijven zicht baar uit uw tas laat steken of in d'e auto met een hoekje achter de klep van asbak of handschoenenkastje klemt. U vergeet de verjaardag van uw vrouw niet. als u de bloemist op draagt elk jaar op die datum 's mor gens vroeg haar lievelingsbloemen te bezorgen. Voor de trouwdag kunnen b.v. bruidssuikers worden besteld bij de banketbakker. U vergeet de geboortejaren van uw kinderen nooit meer, als u de laatste cijfers van die jaartallen tot één ge tal samenvoegt en dat één keer uit uw hoofd leert. U vergeet bepaalde kleren niet te re pareren als u ze zo lang zichtbaar naast de kastophangt, inplaats van er in. U mag rustig vergeten de elektrische deken van uw bed tijdig in te scha kelen, als u voor uw verjaardag of Sint een tijdklok kado vraagt. U vergeet niet uw dagelijkse li chaamsbeweging te nemen, indien u zich een hond aanschaft die geregeld moet worden uitgelaten. Een visluchtje aan de handen ver dwijnt door afwrijving met (hoog stens) 3 °/o waterstofperoxyde. Een lekker stukje zeep daarna geeft een aangename geur. Aanslag in vazen verdwijnt door azijn en zilverzand. Alles goed schudden, eventueel een borsteltje gebruiken en tenslotte uitspoelen en drogen. De zeemlap blyft zacht als u deze in zout water naspoelt en opgerold weg legt. Glashelder water in het aquarium kunt u verkrijgen door het hoorn blad. Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Moet u een biefstuk bakken, voeg dan een beetje zout bij het vet en u hebt geen last van „spatten". Nieuwe emaille voorwerpen springen niet zo gauw als u ze voor het ge bruik uitkookt en daarna laat afkoe len in water. Moet u grof goed naaien, smeer de draad voor het gebruik in met paraf fine. De draad is dan veel sterker. Kamillethee is een goed ontvettings- middel voor uw haar. Wanneer u iets warm wilt houden in de oven, zet er dan een schaaltje wa ter bij. Dit voorkomt uitdrogen. Petroleum moet steeds op een donke re plaats bewaard blijven. Door zon nestralen treedt verdamping op. Slap geworden rieten (gevlochten) stoelzittingen kunt u bewerken met een spons en heet water. Wrijf hier mee grondig aan de onderkant van de zitting. Laat de stoel op een war me plaats drogen^ maar niet te dicht bij de kachel. Ook zeepsop met spiri tus helpt goed, maar u dient er dan dat dit niet aan wel voor te zorgen het houtwerk komt, omdat dit meng sel het politier beschadigt. Houten keukengerei nooit met soda afwassen. Met soda wordt blank hout grauw. Donkere vlekken uit eikehout kun nen met verdunde zwavelzuur ver wijderd worden en, indien nodig, na- gewassen met chloorwater. Roggebrood besmeerd met visiever en bestrooid met een beetje zout, smaakt uitstékend. Rozijnen dit u in meel rolt zulöen niet onder in het deeg of de pudding zakken. Vlekken worden gemakkelijk van de handen verwijderd met een papje van meel en citroensap. Komkommer kan heel goed gebakken worden gegeten. De schijven worden heel even in een vette pan gelegd; ze worden erg gauw bruin. De kom- binatie gebakken aardappelen, ge bakken komkommer en gebakken to maat is heel lekker. Vermeng uw gehakt eens met fijnge hakte ui en peterselie, het geeft een pittig smaakje en het is gezond. Ge bruik inplaats van azijn citroensap op uw sla, er bevindt zich veel vita mine c in citroenen. Geef groenten bij de boterham; in het voorjaar komen er sterrekers, radijs, in plakken gesneden komkom mer, ramenas of winterpeen voor in aanmerking. Wie brood moet mee nemen legge eens enkele plakjes to maat onder de kaas, de boterham blijft fris! Zijn de aardappelen te zout, maak er dan purée van met flink wat melk. Brood blijft langer vers als we een appel in de broodtrommel leggen. Ingestreken plooien houden langer als we de stof aan de verkeerde kant met een beetje stijfselwater vochtig maken. Ribfluwelen broeken hoeven volstrekt niet altijd gestreken te worden. Vaak is het al voldoende als we de uitge dropen broek in natte toestand met een nagelborsteltje gladborstelen en na het drogen nogmaals met een dro ge borstel behandelen. Vilten hoeden maken we schoon met een papje, bestaande uit benzine en magnezia of aardappelmeel. We bren gen het papje op en laten het goed opdrogen. Daarna de hoed afborstelen. Uw adres voor reparatie Radio - T.V. Birkstraat 48 - Soest Telefoon 13367-18978 Wij zijn telefonisch bereikbaar van maandag t.m. zaterdag van 8.30 uur tot 18.00 uur U kunt uw T.V. bij ons ook zelf brengen en ophalen Dit voorkomt voorrijkosten Verkrijgbaar op onderstaande adressen, uitslui tend op ZATERDAG of anders na telefonische afspraak: a) „de Paltz" 2, Soestduinen, tel. 03463-1588 (bereikbaar vanaf de weg Soestduinen/S'berg) b) Maartensdijkseweg 10, Maartensdijk, tel. 02156-270. Voor een van onze internisten zoeken wij een full time Vereist is tenminste een Mavo-diploma en een type diploma. Kennis van de medische terminologie en ervaring in een soortgelijke funktie strékken tot aanbeveling. Sollicitaties te richten aan de geneesheer-directeur. Toon U vlot onder elke weers- omstandigheid. Kom bij ons even zo n komfortabele, super anti-storm-en- regenjas passen. Natuurlijk is dit maar één model uit zeer velen. DAMES - EN HERENKONFEKTIE TORENSTRAAT 19 - SOEST Wij kunnen plaatsen i Wij bieden prettige werkkring met goede voor waarden. Vakkennis niet direkt vereist. Er wordt dan ruimschoots gelegenheid tot in werken gegeven. Een mooie kans om in een mooi vak werkzaam te zijn. Sollicitaties aan het adres der zaak Langestraat 29 - Amersfoort - Tel. 033-14879 TELEFOON 02154-2687 WETERINGSTRAAT 60, BAARN Uw was DONDERDAGS ge haald wordt de week daarop donderdags kastklaar thuis be zorgd. Snelle service voor hotels en pensions. Ook wassen wjj uw BEDRIJFSKLEDING zoals jassen, overalls, pantalons etc. KOMPOST- EN RIOOLWATERZUIVERINGSBEDRIJF SOEST-BAARN Vanaf heden Verkoop uitsluitend woensdagmiddags van 1-5 uur en zaterdagochtends van 9-10 uur aan het bedrijfskantoor Maatweg. Soest. Nog enkele plaatsen open op de kursus MODERN KOKEN7 lessen 100,- incl. ingrediënten. Te beginnen dinsdag 1 april van 14-16.30 uur. Avondkursus te beginnen op woensdag 2 april van 19-21.30 uur. KURSUS INDONESISCHE KEUKEN: 6 lessen 90,- incl. ingrediënten. Te begin nen donderdag 3 april van 14-16.30 uur. Inlichtingen en aanmelding dagelijks tussen 10.00 en 12.00 en 17 en 19.30 uur. Th. Staverman-Held Jan Steenlaan 51 DIRECTEUR A. HERCKENRATH met medewerking van JAZZBALLET, o-l.v. Daniël van Teeselöng aanvang 19.30 uur. Schuilenburgerweg 2 - Amersfoort Toegangsprijzen: 2,25 (18 jaar en ouder) ƒ1,25 (jongeren tot 18 jaar) Kaarten verkrijgbaar bij de administratie Muur- huizen 1 of 's avonds vanaf 19.00 uur aan de zaal. DOLLARDSTRAAT, geheel gemoderniseerd^ MIDDENWONING met c.v. gas, uitzicht over waterpartij, Ind.: betimmerde hall, kelderkast, -ruime woon kamer met fraaie open haard, openslaande deu ren. (verwarmde) serre, keuken; le verd3 slaapkamers, badkamer met ligbad; 2e verd.: 4e slaapkamer en berging. Aanvaarding op korte termijn. Vraagprijs ƒ98.500,- k.k. inkl. div. vloerbedekking SPSRmI?STRAAT' mode™e DRIVE-IN HONING met c.v. gas, voor en achter balkon, garage voor 2 auto's. haIV kamer At antoor-ruimte; it-X v?7i orm1lge wo°nkamer met schuifwand m LÏÏfc ï1'2ïeUken met ^vlOer, toilet en bergkast. 2e verd.: douchekamer met 2e tol let en wastafel, 2 ruime slaapkamers met. kas- tennis, 3e slaapkamer. Wemig onderhoud door aluminium raamkozijnen en hardhout. Aanvaarding in overleg. Vraagprys ƒ115.000,- k.k. Inlichtingen Stadsring 79 - Amersfoort Tel. 033 - 34234 Het ve plaatse! formati Os in zi in de e van ging In 1974 derland buitenk om inlit B. J. VAN WEEDESTRAAT 5A - B - 8 - TELEFOON 12504 SMITSHOF - TELEFOON 17832

Soester Courant | 1975 | | pagina 5