paar jaar hart-reval datie StlGGUWWlTjle en de 7 dwergen (een geëmancipeerd sprookje) sverstano van de aangeboren hartgebreken Se vrouw en haar hart... i dat van haar man Nederlandse Hartweek: 31 maart-6 april Giro 204050 Nederlandse Hartstichting - Den Haag Soester Courant van donderdag 27 maart 1975 fllK* 1975: Jaar van de vrouw Jaar van het hart hartinfarct voelt de patiënt zich rechtstreeks in zijn bestaan bedreigd. Logi: h, de angst voor de dood neemt hand over hand toe; de oorzaken hier van ven in het midden latend kan worden gesteld, dat een hartinfarct een direc confrontatie met de dreigende dood betekent. En de maatschappij, waar m we deel uitmaken, is hard voor de „kneus". Vijf ar geleden was het nog zo, dat iemand die een hartinfarct had over leefd geluk had gehad". Geluk dan in de zin van: hjj heeft het gehaald, niet. Hjj werd natuurlijk verder gecontroleed en behandeld door de oog, maar hoe moest hij ermee verder leven? Met zichzelf, met zijn i,in de maatschappij? Hij v is een ernstige kneus die met zichzelf geen raad wist en met wie men raad rist. Hij werd in de watten gelegd, moest voorzichtig zijn, mocht zich niet [spannen, en werd invalide verklaard. Een stabiel geïntegreerd leven jor hem niet meer weggelegd, hij was een outcast, hij leefde in een ghett< (leefde?) Hoe en wat uitgaande, dat het enig gezond verstald de bereikte medische suc- voor patiënt en maatschappij hanteVbaar moesten worden gemaakt, werd een aantal uitgangspunten op- gestel; patiënt, gezin en maatschap pij mesten gerevalideerd worden. Zo eenvddig is dat, maar ga er maar m staan.Dit houdt het vol gend* in: A. D patiënt moet weten waar hij aan tis; dat moet hem gezegd wor den; oor wie? door een team, want eenmfiswerk is onbegonnen werk als het at om ziekte, therapie, werk, psyctïche knopen* vrije tijd, maat schap elijke integratie, godsdienstige zekerjeden en onzekerhederi, om alles wat mens mens doet zijn. B. Verlichting dus. Gegevens verza mel e in binnen- en buitenland; des- kund ;heid verzamelen en aankweken op erlei gebied; teams formeren, dat ril zeggen vogels van diverse pluir ige tot samenwerkingsverban den rengen. C. G d op tafel brengen. Teamwork Er vird aan een gigantisch stukwerk begcnen. De Nederlandse Hartstich- daar een van de belangrijkste reprfeentanten van. Er werden aan- vanllijk vijf teams opgericht: in Ams Tdam, Enschede, Groningen, i en Utrecht. eden waren, en zijn, o.a.: car- g, psycholoog, maatschappelijk werl r, fysiotherapeut, arbeidsdes- kun<ge, ergenoom (dat is iemand die weet van arbeidsbelasting) Leid Teai1 diolc alle* revajdatie-arts, secretaresse, en last but huw ot least: de patiënt en zijn/haar lijkspartner. De patiënt en zijn gezin kregen, voor lichting: Wat is een hartinfarct? Hoe ontstaat het? Hoe geneest het? Wat zijn de (vermoedelijke) oorzaken? Wat moet, kunt en mag U doen? Wat moet, kunt of mag U laten? Zo maar een paar vragen, die zo goed en zo kwaad als het ging, werden be antwoord in een soort vlugschrift, dat de patiënt kreeg zodra hij weer enigs zins overeind was gekrabbeld. Een uitgangspunt, om de patiënt niet leen te laten met zijn (en onze!) on zekerheden. Revalidatie De fysiotherapeuten gingen de men sen oefenen en trainen, in het begin soms met de angst om het hart het hart van de fysiotherapeut en met de defibriillator binnen handbereik. Zij konden met de defibriillator omgaan, zij hadden een alarmsysteem, maar het belangrijkste: zij kregen van te voren gegevens uit de door de car dioloog verzamelde cijfers, curven, electrocardiogrammen, zuurstofwaar den en wat al niet, verkregen uit be lastingstests. Deze tests vanzelfspre kend onder controle van bloeddruk, polsfrequentie, hartrhitme, ademha ling; eventuele pijnklachten, vermoei baarheid en andere sensaties van de patiënt zelf. Objectieve gegevens dus gecorreleerd aan subjectieve ervarin gen. De spycholoog en de maatschappelijk werker gingen gegevens verzamelen uit psyche, gezin en maatschappelijke verbindingen. De revalidatie-arts ging aan de slag met arbeidsproblemen en revalidatie van bijv. werkgevers en bedrijfslei ders, die ook moesten weten waar ze met hun mensen aan toe waren, ter- wille van die mensen. Teambesprekingen, besprekingen met patiëntengroepjes, met echtparen, ook in grotere groepen, gegevens ordenen en administreren en weer gebruiken voor de volgenden, betalende instan ties warm maken. Vergaderen: teams met elkaar, gege vens uitwisselen, systemen corrigeren, samen met de Hartstichting. Een nieuw vlugschrift voor de patiën ten maken toen we wat ervaring had den. Statistieken maken om je resul taten te kunnen beoordelen en uit wisselen, en maar hopen dat ze gun stig uitvallen, opdat je weet, dat je niet op de verkeerde weg bent, opdat je met kracht van argumenten kunt pleiten voor een goede zaak. Dit was een stukje van de begintijd, niet alles. Alles laat zich niet be schrijven. We deden ons best. We dat zijn de patiënten, hun vrouwen, hun mannen, hun begeleiders. Dit is een stukje van de tegenwoor dige tijd. *We zijn er nog lang niet, maar we hebben iets bereikt. Niet dat we nu zo verschrikkelijk sterk staan, niet dat we kunnen zeggen: zo is het en niet anders, zo en zo klein is door revalidatie de kans geworden dat U opnieuw een hartinfarct krijgt. Om dat aan de weet te komen, moeten we nog vele jaren verder zijn, want alleen in de tijd kan vergeleken wor den wat de winst is ten opzichte van vroeger. Winst Is er dan winst? Wij menen van wel. Wie dit een understatement vindt, moet bedenken, dat enige terughou dendheid een kritische instelling le vend houdt en een prikkel is om te blijven zoeken naar beter, zodat je Sterker komt te staan. Het ziet er naar uit de gegevens uit vijf jaren ervaring laten deze uit spraak toe dat voorlichting, in structie, training en samenspraak de genezingskansen in de long run ver beterd. Dit wat betreft het puur li chamelijke. De psychologische- en maatschappe lijke resultaten zijn goed, daar be staat geen twijfel over. Patiënten, hun vrouwen, hun mannen en kinderen: zij leven weer, ze hebben weer grond onder hun voeten. Arbeidsvoorziening en arbeidsaanpassing en -inpassing zijn moeilijke zaken in een tijd met steeds toenemende werkloosheid, maar wanneer je als patiënt en als collega of baas weet, waar je je aan te hou den hebt ben je al een heel eind. Je kunt dan eindelijk patiënt-af zijn, vroeger bleef je patiënt. Je kunt vrije tijd besteden, werken, een huwelijks partner zijn, een vader of moeder in je gezin zijn. Je 'bent niet meer uit geteld, integendeel: je telt opnieuw mee. Heel, héél kort geleden zaten ver standige en minder verstandige vrou wen en mannen bij elkaar in een héél hoog gebouw met een laag plat ge bouwtje ernaast. Ze zeiden tegen el kaar: „1975 is het jaar van de vrouw; in 1975 worden alle Sneeuwwitjes op nieuw in de bloemetjes gezet". Sneeuwwitje, dat weten jullie im mers, was het mooie dochtertje van een lieve koningin, die te vroeg dood ging nadat zij zich in de vinger had gesneden. De druppeltjes bloed vielen in de vorm van een hartje in de sneeuw-witte sneeuw, daarom noem de zij haar mooie dochtertje met lipjes zo rood als bloed en haartjes zo zwart als ebbenhout uit de derde wereld Sneeuwwitje. De boze stiefmoeder van Sneeuwwit je was jaloers op het mooie kleine meisje en iedere keer als zij in haar wonderspiegeltje keek, vroeg zij aan dat spiegeltje of zij nog steeds de mooiste was in het land, En dan zei dat spiegeltje: „Ja hoor, je bent de mooiste van allemaal. Je bent de mooiste Miss van alle Missen". Maar toen dat spiegeltje, dat ook niet gek was, zag dat Sneeuwwitje steeds mooier werd, sprak het op een dag de waarheid. En toen zei het tegen de koningin: „Mis Poes, het kleine meisje heeft nou gewonnen hoor, zij is Miss World". En toen werd die koningin-stiefmoeder erg vals. Zij stuurde één van haar chauffeurs met het kleine meisje naar het bos. De chauffeur moést Sneeuwwitje om zeep helpen. Maar toen hij met 't „harts- vangertje" Sneeuwwitje in het hart wilde steken, kon hij dat niet over zijn hart verkrijgen. En zo kwam Sneeuwwitje terecht bij de pygmeëen, die nog heel erg gezond leefden. Zij poetsten hun tanden goed en maakten geen ruzie maar grap jes. Zij trimden flink, zij speelden „mens-erger-je-niet" en in de buiten lucht. Zij aten verstandig en zij gin gen op tijd in de hangmat. Uit het andere sprookje weet je nog wel, wat die lelijke koningin-stiefmoeder alle maal uithaalde om Sneeuwwitje hart- bevingen ce bezorgen of misschien wel spataderen. Nou en dan weten jullie ook, dat dat iedere keer mislukte omdat Sneeuw witje zulke leuke hartsvriendjes op de kop had getikt. Maar die koningin-stiefmoeder liet het er niet bij zitten hoor!! Zij blééf bezig. En als dat nou maar voor een goed doel was geweest, zoals geëman cipeerde vrouwen doen en dolle mi- na's, dan was het niet erg geweest, maar zij had het op haar seksegeno ten begrepen en dat kan niet, zéker niet in 1975! Jullie weten dat de Hartstichting en de -boomkwekers best willen, dat jul lie lekkere appels eten, want dat is ook goed voor de tanden, maar die kohingin-stiefmoeder gaf Sneeuwwitje heel vals door het venster een vergiftigde appel. Een stukje daarvan bleef in het keeltje zitten van die lie ve Sneeuwwitje en toen ging Sneeuw witje echt dood. D'r hielp geen hart massage of defibrillatie meer aan, totdat de Prins van het naburige vor stendommetje Sneeuwwitje vond in haar glazen kistje. Toen hij het mooie meisje in coma in het glazen kistje wilde ontvoeren, struikelde hij. Toen schoot het stukje appel uit haar luchtpijpje en had hij kans om door mond-op-mond beademing Sneeuw witje weer tot leven te wekken. Toen de boze koningin-stiefmoder daarna weer voor het spiegeltje stond en vroeg „én spiegeltje, ben ik nog steeds de mooiste Miss?" zei dat spiegeltje naar waarheid: „Niks hoor, nou ben je helemaal uitgeteld. Het jonge ko ninginnetje Sneeuwwitje is nou Miss Universe". Zo ging dat, nog maar héél kort ge leden. Sneeuwwitje was daarmee hip pie-af, ma?" "—""•-power van de .gin kon zij toch niet helemaal ergeten. Daarom liet zij dit plaatje nog ma ken voor alle kleine kinderen en kleu ters van Nedreland, compleet met schildpadden er. paddestoel en en ko nijntjes en vogeltjes en hartje J" de boom. En zo zongen zij nog éér. r het liedje „Sport en spel buitenlucht en daarna wjjs gegeten, lach erbjj 't is goed voor 't hart dat mag je nooit vergeten!" En daarna leefde ledereen nog lang en gelukkig en kruinen jullie het blanke meisje en haar zeven vriendjes binnenkort zien als ze wat groter zijn geworden op een nieuwe kin derposter (te koop) in een heleboel grote winkels, Per jaar worden in Nederland tussen de acht- en twaalfduizend kinderen geboren met een meer of minder ernstige afwijking. Daarvan komen er on geveer zestienhonderd op de wereld met een aangeboren hartgebrek. Deze kinderen hebben de naam „hartpatïëntjes", ongeacht de ernst van hun gebrek. Buitenstaanders zjjir geneigd te denken dat kii.deren met een aangeboren fout aan hun hart ziek zyn en dat ze gedoemd zyn om gehandicapt door het leven te gaan. Een misverstand, dat volgens kinderartsen in de hartcentra onnodig paniek en verdriet teweeg brengt b\j ouders van zulke kinderen. Levenskansen In bestrijding van hart- en vaatziekten is vrouwen altijd een belangrijke taaWtoebedacht. Zij zijn het, die de man opvangen als hij uit het ziekenhuis thuikomt na een hartaanval. Zij voeren bij de voedselbereiding gezonde en behftigenswaardige gewoontes in. Zij houden - na de eerste schrik - het gezi( draaiende en laten daarin de genezende patiënt zo ongemerkt en na- tuuijjk mogelijk weer mee spelen. Zoveel gewicht heeft de Nederlandse Hart- sticling aan deze rol van de vrouw toegekend, dat zij speciale cursussen vooJiaar heeft georganiseerd. De raag rijst of vrouwen zelf dan nooit met de gevreesde ziekte te kampen krij)n. Of roken, spanningen en een zittend leven voor haar geen funeste gevigen heeft. Natuurlijk vallen er onder vrouwen ook slachtoffers, maar miner dan onder mannen. In de leeftijd van 40 tot 50 jaar worden de man- nenes keer meer dan vrouwen door een hartinfarct getroffen. te etentjes met zich meebrengt wordt het risico op een hart- of vaatziekte erg groot. Betekent deze sombere taal, dat vrou wen dan maar veilig in de besloten heid van haar huis moeten blijven zitten? Dat zeker niet. In het licht van het Jaar van de Vrouw is wel duidelijk geworden, dat eidereen vooral de vrouw kans moet krijgen op een volledige ontplooiing van mogelijkhe den. Voor veel vrouwen houdt dat een baan buitenshuis in. Het vergroot tevens de kans op een hartaanval. Meer mannen dan vrouwen Mislhien kan ons maatschappelijk bes tl, dat de man als kostwinner be- sterpelt wat hem de financiële veritwoordel ij kheid voor zijn gezin schouders legt mede „schul worden geacht aan het feit, dat ekte meer mannelijke dan vrou- welke slachtoffers maakt. De span- m van de dagelijkse zorg in het het besef vooruit te moeten in eenhiet aflatende jacht op carrière, treften een zware wissel op zijn ge- zon iteid. Spanningen kunnen oor- zaa zijn dat de man eerder naar een signet grijpt dan in andere rus- tig< omstandigheden. Zijn drukke wefckring laat hem weinig vrije tijd, of - erger nog lust om wat aan no< zakelijke lichaamsbeweging te dcx Als zijn baan ook nog verplich- op dig' de nin wet, Dubbele baan Want is die begeerde werkkring be machtigd dan pas beginnen de (orga nisatie) moeilijkheden. Huisvrouwen en de eventuele verzorging van kinderen zijn zaken, die nu eenmaal niet ineens van de aardbol verdwijnen. Zij vra gen de nodige aandacht, vandaar dat werkende gehuwde vrouwen zich vaak zien opgescheept met een dub bele baan: één binnens- en één bui tenshuis. De Hartstichting waarschuwt daarom vrouwen, die werken of gaan werken: wees bewust van het verhoogde risi co dat men loopt. Neem voorzorgs maatregelen in acht: zorg voor vol doende ontspanning, denk aan nood zakelijke vrije tijd en aan lichaams beweging. Neem als het enigszins-Jtan het (beroeps)leven niet al te zwaar op. Het werk is belangrijk, maar niet overheersend. Artsen sluiten namelijk niet uit, dat een toenemende emotio nele belasting verband kan houden met een hartinfarct. Houdt vooral ook de voedingsgewoonten in het oog. Veelvuldig eten in restaurants kan een ongewenste gewichtstoename tót gevolg hebben. De plate-service hiervan de oorzaak. Want, nietwaar, wat eenmaal op je bord ligt, eet je op. Ook is het veel moeilijker om buitenshuis de juiste samenstelling van het menu te bepalen. Zwaar bestaan Heeft de werkende vrouw met ge zinsverantwoordelijkheid een vrij zwaar bestaan, de taak van huis vrouw is al evenmin licht. Wanneer zij zo gezond als mogelijk terugkeert uit het ziekenhuis, waar cardiologi sche of hartchirurgische ingrepen zijn gedaan is de vreugde in het gezin niet minder dan bij het herstel van Volgens mevrouw dr. C. L. Bruins, kindercardioloog in de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, moet het onderscheid lichte en ernstige aangeboren hart gebreken goed in het oog worden ge houden. „Van kinderen die met een hartafwijking worden geboren, haalt een klein groepje slechts de eerste levensweek. Dan is er een hele grote groep die bij de geboorte niets blijkt te hebben. Maar kort na de geboorte krijgt een aantal van die baby's moeilijkheden met de voeding en hun gewicht gaat achteruit. Toch kunnen deze kinderen volledig genezen. Het kan ook dat er een geruisje te horen blijft zonder dat het kind daar last van krijgt. In een aantal geval len is het beter om zo'n kind te ope reren. Van de hele groep die geope reerd moet worden, verkeert mis schien tien procent in de situatie van chronische invaliditeit. En het belangrijkste kenmerk daar van is een beperkt uithoudingsver mogen. Eenderde te verwaarlozen Naar de mening van de kindercardio logen is zeker eenderde van alle aangeboren hartgebreken te verwaar lozen. Ofschoon er een tendens is om fouten aan het hart op steeds jongere leeftijd door middel van een operatie te herstellen, zijn er ook kinderen voor wie nog geen oplos sing is gevonden. Kinderen die een dermate gecompliseerde hartafwij king hebben dat ze niet geopereerd kunnen worden. Deze - overigens kleine - groep kin deren heeft gemeen met andere lichamelijke en/of geestelijk gehandi capten, dat zij voor een optimaal functioneren speciale aandacht en de man. Goedwillende familieleden nemen zonder klagen huishoudelijke taken op zich. Maar hun onhandig gedrag leidt vaak tot ergernis bij de patiënt, die dan geneigd is zelf maar weer gauw het helft in handen te nemen. De Hartstichting hoopt dat in de toe komst voor deze problematiek ge spreksgroepen zullen worden georga niseerd, waaruit in de toekomst te vens vrijwilligers kunnen worden ge- recruteerd (mannelijke en/of vrouwe-, lijke) die in de betrokken gezinnen helpen. Hoewel ons land nog steeds het land van de weduwen is, lopen vrouwen helaas de achtérstand op het vroe; re, hoge sterftecijfer van de man in. Vooral in de jongere leeftijdsgroepen van 35-39 jaar stijgt het aantal sterf gevallen onder vrouwen snel. Het is de laatste tien jaar verdubbeld. Mede oorzaak is o.a. het roken, waaraan vrouwen zich steeds jonger bezondi gen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat van de meisjes en jongens tussen 13 en 19 jaar 47 °/o van de meisjes en 43 °/o van de jongens rookt. Daarom: gelijke rechten voor vrouwen, maar geef de gevaren, die zij daardoor lopen op hart- en vaatziekten, geen gelijke kans. voorzieningen behoeft, terwijl bij de ouders doorgaans een grotere be hoefte bestaat aan begeleiding. Constructie fout Dr. Bruins: „Een aangeboren hart gebrek is een constructiefout: een gaatje in het hart, een verkeerde stand van een hartklep of een af wijkende stand van de grote vaten. Het gevolg is dat zo'n hart abnor maal wordt overbelast! Maar een aangeboren hartgebrek wil niet zeg gen dat het hart niet gezond is. De hartspier is gewoon gezond en de hartdoorbloeding komt niets tekort. Het is onjuist om te veronderstellen dat hartziekten en aangeboren hart gebreken iets met elkaar te maken hebben. Het is namelijk geen ziekte, maar een fout die in veel gevallen te verwaarlozen is en in een aantal andere gevallen te verhelpen. Kindercardiologie Na de eerste hartoperatie bij een kind in 1943 in Bal timore zette men in ons land enkele jaren later de eerste schreden op het gebied van de kindercardiologie. De Leidse kinder- cardiologe -kreeg destijds een deel van haar opleiding in Amerika, waar zij samenwerkte met de artsen die de eerste operatie hadden verricht. Nu heeft Nederland zeven centra voor kindercardiologie: Leiden Gro ningen, Utrecht,twee in Amsterdam, Nijmegen en Rotterdani. Bovendien zijn elders (in het Zuiden) enkele kinderartsen aktief met bijzondere belangstelling voor de kindercardio logie. Het opsporen van aangeboren hart gebreken gebeurt op steeds jongere leeftijd. Huisartsen, maar ook school artsen sturen kinderen door naar de specialist, wanneer zij een hartaf wijking vermoeden doordat ze ruis horen. Dr. Bruins: „Bij sommige aangeboren hartafwijkingen is er mischien een tendens tot dalen. Dat kan samen hangen met het feit dat er minder grote gezinnen zijn, dus minder kans op kinderen met aangeboren afwij kingen. Maar ook doordat het minder vaak voorkomt dat oudere moeders nog baby's krijgen. Onzeker Er zijn nog veel dingen onzeker. Zo is het niet bekend waar aangeboren hartgebreken vandaan komen. Wel is bekend dat er een verband bestaat tussen het hebben van rode hond tijdens de eerste zes weken van de zwangerschap en een aangeboren hartgebrek. In die eerte weken wordt namelijk het hart gevormd en is de invloed van een virusziekte mogelijk. Helaas doen de meest wilde fantasie- en de ronde over de oorzaken van aangeboren hartgebreken. Terwijl een hartafwijking beslist niet te voor spellen is. Alleen dan wanneer in de familie meer aangeboren afwiikingen voorkomen heeft het zeker zin oni informatie te vragen over een kind.' Voorlichting Dat het met de voorlichting aan ou ders over hun kinderen in veel ge vallen slecht is gesteld, blijkt uit lekenverhalen waarin kinderen met een bijna te verwaarlozen hartgebrek over één kam worden geschoren met kinderen die een ernstiger hartgebrek hebben. De aan het Leids Academisch Zie kenhuis verbonden psycholoog Drs. R. P. Kamphuis: „De voorlichting is nog een probleem. Er zijn ouders die elkaar de put in praten terwijl daar geen enkele aanleiding voor is. Na een poliklinisch onderzoek hebben ouders toch nog vragen. In plaats dat ze de arts nog een keer vragen, praten ze; er alleen maar thuis met andere ouders over. Het lijkt alsof er nog steeds een drempelvrees bestaat voor de dokter. Er moet wel bij gezegd worden dat het om een uiterst moeilijke tech nische materie gaat. Dan is het voor te stellen dat ouders - die vaak door de huisarts moeten worden ingelicht - het niet helemaal goed begrijpen. De huisarts is bovendien voor zijn gegevens aangewezen op het centrum voor kindercardiologie en hij weet niet altijd precies hoe de zaak in elkaar zit. In zo'n geval kunnen de ouders met hun vragen het beste bij het centrum aankloppen, want daar zitten de mensen die hen pre cies kunnen vertellen wat er aan de hand is. Het komt voor dat ouders al jaren weten dat hun kind een aan geboren hartgebrek heeft, maar dat ze nog met grote misverstanden le ven". Intergratie Drs. Kamphuis: „Kinderen die een hartgebrek hebben stuiten in onze samenleving op moeilijkheden. Ze moeten vaak de grootste moeite doen om aan een baan te komen. Dat komt omdat de samenleving weer denkt: die is gehandicapt, die kun nen we niet gebruiken. Terwijl juist deze mensen zeer werkwillend zijn." Het komt ook voor dat ouders een veel te grote druk op hun kinderen leggen. Zozeer zelfs dat het kind al bij voorbaat voor een invalide door gaat.,, Het,, beperkte uithoudingsver mogen bij kinderen met een aange boren hartgebrek wordt op scholen vaak niet goed begrepen. Sommige leraren hebben er begrip voor dat zo'n kind de eerste uren van de dag erg actief kan zijn, maar dat het aan het eind van de schooldag best erg moe kan zijn. Volgens dr. Bruins en drs; Kamphuis gaat het er om dat de samenleving deze kinderen accepteert. En dat zal moeilijk zijn zolang we nog met zo véél vooroordelen blijven rondlopen. Kinderharten fonds Binnen de Nederlandse Hartstichting is sinds 1971 het Oudercomité Kin- derhartenfonds werkzaam. Het ls een groep van ouders die zich beijvert voor vakantie-recreatie voor de kin deren; die zowel ouders als buiten staanders probeert voor de lichten en die met behulp van het maat schappelijk werk in individuele ge vallen begeleiding probeert te geven. Desondanks worden nog steeds kin deren en ouders onnodig verontrust, omdat de voorlichting misschien niet of verkeerd is overgekomen. Bij dit Oudercommité zijn maatschap pelijk werk(st)ers aangesteld. Het maatschappelijk werk moderne stijl behelst - naast het bieden van steun in de vorm van feitelijke raad en daad - het peilen van psvehische nood en het kennen of ontwerpen van de wegen naar een mogelijke oplossing. Vakantie Dr. Bruins: „In het milieu van de:ze weken blijkt voor deze gehandicapten het vakantieleven met soortgenoten een verademing, terwijl de thuis soms geremden zich ontpoppen tot zeer aktieve gasten. Zo gaan, uiter aard onder medische cantröle, spe lenderwijs de ogen open voor de mate van validiteit." De ouders van deze kinderen, kun nen die week tesamen met de overige gezinsleden een „normale" vakantie houden. In 1974 waren 200 kinderen de gast van het Oudercomité Kinderharten fonds in het „Henry Dunanthuis te Zeist. Naast de bescheiden eigen inkomsten, worden alle genoemde werVzaamhe- den gesubsideerd door de Nederlandse Hartstichting. Ouders die in contact wiher tre^«n met andere gezinren In eelijke om standigheden. kunr>en zich melden bij het Oudercomité K'ndprhac+en_ fonds, p/a Nederlandse Hartstichting Sophialaan 10, Den Haag.

Soester Courant | 1975 | | pagina 17