Scheidende korpschef Soesfer gemeentepolitie ontving koninklijke onderscheiding H. J. van Hal dir, sociale dienst met pensioen Autobestuurder rijdt winkel binnen autogordels® vast en zeker Donderdag 27 maart 1975 Uitgave t Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 14152 - Postgiro 126159 Adjudant R. Plaatje verlaat met pensioen de veiligheidsdienst van het koninklijk huis VERVROEGD AFTREDEN VAN Schoolraad bijzonder tevreden over brandpreventie-oefeningen op de basisscholen Passiemuziek in de Utrechtse Domkerk DIT KABINET Slechte organisatie „Geef Max de zak" 53e Jaargang no. 31 Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt Iedere donderdag SOESTER COURANT Gistermiddag werd officieel afscheid genomen van hoofdinspecteur-korpschef van het Soester politiecorps, de heer H. G. Scholtmejjer. Be burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haatten, deelde hem mede, dat Hare Majesteit de Koningin hem voor zjjn vele diensten benoemd had tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Uit haar handen ontving de heer Scholtmejjer ook de zilveren legpenning van de gemeente Soest met de inscriptie „auctor abit operis - set tatem exat opus" (de maker verlaat het werk, maar het werk blijft bestaan). Van het gemeentebestuur kreeg de scheidende korpschef een autoradio en uiteraard overhandigde de burgemeester hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Het officiële afscheid werd besloten met een receptie, waarvoor overweldigen de belangstelling bestond. Wij komen er volgende weck op terug. Op de foto de burgemeester met de geridderde heer Scholtmejjer. R. Plaatje werd op 18 maar 1915 te Clagtwedde (Gr.) geboren. Na het doorlopen van verschillende scholen, werd hij in 1935, als dienstplichtig soldaat ingedeeld bij het le Regiment Huzaren. Op 8 april 1937 werd hij benoemd tot marechaussee en op 1 mei 1941 be vorderd tot wachtmeester. Op 1 maart 1943 werd hij opper-wachtmeester en werd toen geplaatst bij de politieke opsporingsdienst. Op 1 januari werd hij benoemd tot wachtmeester le klasse bij de rijks politie en ingedéeld bij de staf van de A.I. Op 1 augustus 1955 werd hij instructeur van de rijksspeurhonden- school. Op 15 januari 1959 werd hij inge deeld bij de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. Op 1 maart 1962 volgde zijn benoeming tot adjudant der rijkspolitie, welke functie hij tot op heden heeft vervuld en vele rei zen van Koningin en Prins als bewa ker heeft meegemaakt. De volgende onderscheidingen vielen de scheldende adjudant ten deel: De Orde van Oranje Nassau in goud; een medaille van de President van Oostenrijk; een madaille van de Bin nenlandse Strijdkrachten; mobilisatie- en oorlogskruis; herinneringsmedailles ter gelegenheid van het 25-jarig hu welijk van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en van het huwelijk van Prinses Beatrix en Prins Claus. Wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd, moest adju dant Plaatje de veiligheidsdienst ver laten, en dat deed hij door middel van een druk bezochte receptie, die op vrijdag 21 maart j.1. werd gehouden in het zaaltje naast de Emmakerk. Overweldigend was het aantal dames en heren dat afscheid van de heer Plaatje kwam nemen. Wij zagen o.m. Freule Roëll, particulier secretaresse van H.M. de Koningin. De heer C. Seesink, oud-hoofd van de veilig heidsdienst van het Koninklijk Huis. Het bestuur van de personeelsvereni ging K.P.S. De heren A. Klok, Brand- sen en Bom, als dagelijks bestuur van de Christelijke Bond van Politie ambtenaren. De heer H. G. Scholt- meijer, hoofdinspecteur van politie te Soest. Afgevaardigden van de Baarn- se politie. Luitenant De Boer. briga decommandant Kon. Marechaussee hïrV ih R. Plaatje van Paleis Soestdijk. Verschillende jachtopzieners en verder bijna het ge hele personeel van Paleis Soestdijk, o.m. de telefonistes, tuinlieden, chauf feurs en timmerlieden en verder alle collega's en oud-collega's. Ook het hoofd van de Nieuw-Baarnschool, de heer Jansen, met alle onderwijzers en consiërge gaven acte de présence. (De heer Plaatje heeft jarenlang de klei ne Prinsesjes begeleid naar en van de school). Allen lieten hun woorden van afscheid vergezeld gaan van cadeaus of bloemen. De heer Plaatje, die vergezeld was van zijn echtgenote, twee zoons en schoondochters, was het soms te veel. Hij kwam dankwoorden te kort. Wel gaf hij de verzekering, dat wanneer hij het nog eenmaal mocht overdoen, het vast en zeker weer de politie was, want het is een mo:i beroep en hij kan het menig jongmens aanbevelen. Gevraagd naar wat hij nu verder gaat doen, beantwoordde hij met: ik zal mij niet gaan vervelen, want mijn hart trekt altijd naar het water en ik zal mij nu meer gaan toeleggen op de watersport. Wij hopen dat de kwieke adjudant nog vele jaren van zijn pensioen mag genieten. De 21e maart is voor de gehele fami lie Plaatje een onvergetelijke dag ge-' worden. De schoolraad is bijzonder ingenomen met de voortgaande aktiviteiten van de brandweer inzake ontruimings- en brandpreventieoefeningen op de lagere scholen. Voorzitter Th. Holleman sprak de hoop uit dat deze aktiviteiten gevolgd zullen worden door initiatieven van de leerkrachten op dit terrein. Overigens, zo deelde hjj dinsdagavond in de vergadering van de schoolraad mee, zal de brandweercommandant in de komende vergadering van de schoolraad een nadere uitleg geven van de preventieve oefeningen op de scholen. Mevrouw P. J. Oranje-Entink ves tigde nog de aandacht op Soesterberg, waar een eigen plaatselijke brand weer opereert. Ook daar zou het houden van oefeningen uiteraard zeer gewenst zijn. De korte agenda van de schoolraad werd bijzonder vlot afgewerkt. Tot opvolger van de heer W. Bijl, verte- De heer H. J. van Hal. directeur van de gemeentelijke sociale dienst, gaat I mei met pensioen. Op 25 april wordt hem een officiële afscheidsreceptie aangeboden. genwoordiger van het onderwijzend personeel, werd aangewezen de heer G. Stekelenburg te Soesterberg. De schoolraad wordt binnenkort uitge breid tot 16 man, in verband met de opheffing van de ouderraden voor het lager onderwijs en het kleuter onderwijs. Tot lid van een werkgroep, die zich gaat bezighouden met de bestuurs vorm van de in de toekomst te sich- ten samenwerkings-LOM-school, werd benoemd mevrouw P. Oranje-Entink. Na de vergadering op 16 april a.s. van leerkrachten en schoolpsycholo gische dienst betreffende de LOM- school, zal de schoolraad zich nog eenmaal heroriënteren over deze aan gelegenheid. Daardoor wordt niet te ruggekomen op het eerder ingenomen standpunt, dat de stichting van een dergelijke school voor de gemeente Soet-Baarn noodzakelijk is. Met het concept-besluit tot instelling van de regionale schoolraad voor het openbaar onderwijs, kon de Soester- schoolraad zich geheel verenigen. De vergadering werd besloten met een niet openbare rondvraag. In deze stille week worden in de Domkerk een tweetal uitvoeringen gegeven van passiemuziek. Goede Vrijdag 3.00 uur n.m., het lij densevangelie naar Johannes, getoon zet door Willem Vogel, uigevoerd door de Domcantorij. Stille Zaterdag 3.00 uur n.m., het lij densevangelie naar Lucas, getoonzet door Maarten Kooy, uitgevoerd de Nederl. Cantorij, alles o.l.v. Maar ten Kooy. De toegang is vrij. Je kunt het met ze eens zijn of niet, maar ieder zal erkennen dat de leden van het kabinet Den Uyl van een hardnekkig soort zijn met een dikke huid. Nu weer werd van staatssecre taris Klein zijn hele opzet van de studentenloterij voor een plaatsje op de universiteit door de Kamer van de hand gewezen en veranderd. En al had hij al eens eerder verklaard dat een verhoging der kansen op grond van aangetoonde prestaties bij het eindexamen van de middelbare school indruiste tegen zijn rechtsge voel, nu dat door de Kamer toch werd gewild en aangenomen, blijkt het rechtsgevoel vande heer Klein niet zodanig te zijn aangetast dat hij dan het blijtje er bij neerlegt en heengaat. Er zijn tijden geweest, dat een staatssekretaris of minister om minder, hem opgedrongen, verande ringen in zijn beleid zijn funktie ter beschikking stelde, hetgeen dan als een vanzelfsprekende daad van eer gevoel werd aanvaard. Al eerder hebben ook andere leden van het kabinet zich neergelegd bij beslissingen van de Tweede Kamer die hen noodzaakte van hun aanvan kelijk ingenomen standpunt af te stappen en daarin belangrijke veran deringen aan te brengen. Maar de leiders van het kabinet vrezen kenne lijk alle incidentele en individuele veranderingen in de ploeg, waar schijnlijk omdat dit weer andere, eigen stromingen zou kunnen losma ken, die het voortbestaan van deze regering zouden kunnen bedreigen. En nu staat wederom staatssekretaris Van Huiten, van Verkeer en Water staat, aan felle kritiek bloot naar aanleiding van zijn voorstellen over gecentraliseerde kabelnetten voor ra dio en televisie-ontvangst. Ook dat kon wel weer eens niet de goedkeu ring van de Kamer verwerven. Dan zal echter ook Van Hulten wel blij ven zitten. Hardnekkig houdt men zo de oor spronkelijke ploeg in stand. Toch pak ken zich door een en ander steeds dreigender wolken boven het kabi net samen. De Kamer raakt wat ge ïrriteerd door de miskleunen van ver schillende, meest nog wat jonge, landsbestuurderen. En anderzijds raakt men in kabinetskringen geïrri teerd door de kritiek, waaraan men blootstaat, zelfs en vooral uit officieel deze regering steunende, of althans gedogende, partijen. De progressieve doeleinden kunnen lang niet volledig ten uitvoer worden gebracht doordat daarvoor dan toch niet volledige steun wordt verkregen van de frakties van KVP en ARP en noodzakelijke kompromissen wekken dan weer kritiek bij de linkse aan de regering deelnemende partijen. En dit in een tijd, waarin het kabinet toch al voor enorme ekonomische en sociale problemen staat in verband met de stijgende werkloosheid, waarvoor de geplande maatregelen ook al bij alle partijen uiteenlopende kritiek oproe pen. Daarbij komt nog, dat de straks te behandelen abortuswetgeving een dwars door regering en Kamer lopen de scheiding teweeg zal brengen. Het wordt door een en ander steeds meer de vraag of minister-president Den Uyl wel zal kunnen en willen vasthouden aan zijn meermalen ge uite bedoeling om dit kabinet zijn zittingsperiode van vier jaar te doen uitdienen. Het wordt in parlementai re kringen niet onmogelijk geacht, dat in het komende najaar of voor jaar de regering het toch tot een breuk met de Kamer zal laten komen en dus vervroegde verkiezingen zullen worden uitgeschreven. In linkse krin gen begint steeds meer de mening te overheersen dat men daar niet meer te lang mee moet wachten. Men meent dat men nu nog goede ijzers in het vuur heeft om zetelwinst te kunnen verwachten. Voor KVP en ARP is dat vooruitzicht momenteel met zo hoopgevend, maar indien zij, om ver vroegde verkiezingen te voorkomen, nog meer zouden toegeven aan het linkse beleid, dan zou dit hun aan hang zeker niet doen groeien. De vraag blijft of nieuwe verkiezin gen tot de vorming van een homoge ner kabinet kunnen leiden. Nu deze regering dan twee drie jaar heeft gewerkt, zal premier Den Uyl zich intussen hebben gerealiseerd welke fouten er bij de samenstelling zijn gemaakt. Zij zijn aantoonbaar. En de verdwijning inmiddels van D'66 kan zeker ook bijdragen tot een homoge ner ploegverband. Er zijn dan ook verschillende redenen die kunnen lei den tot een aftreden van dit bakainet en een hervorming op enigszins ande re leest. De heer Van Hal begon zijn ambtelij ke loopbaan als volontair bij de ge meente Vleuten, op 9 december 1932. Een half jaar later kwam hij naar Soest, waar hij woonde. Ook hier be gon hij als volontair, op de afdeling registratuur. Later werd hij arbeids- contractant en nog later kreeg de heer Van Hal een tijdelijke aanstel ling met een soort „eeuwigdurend karakter", zoals dat toen gebruikelijk was. In mei 1941 werd hij door de gemeen teraad, op een enkelvoudige voor dracht. met algemene stemmen, aan gesteld tot secretaris-penningmeester van het Maatschappelijk Hulpbetoon. Dat bleef hij tot op 1 januari 1965 de Algemene Bijstandwet in werking trad en hij directeur werd van de so ciale dienst. Gedurende de oorlogsjaren maakte de heer Van Hall zich bijzonder ver dienstelijk met de opvang van eva- cu's en in de na-oorlogse periodes met akties als Hart-Volksherstel, de mobilisatie-comité Nikaproba, politie ke delinquenten en vooral de zorg voor de oorlogsslachtoffers. Hij was toen ook de eerste voorzitter van de weer opgerichte afdeling van de KVP. Hij bleef dat 15 jaar en was onder meer lid van het kringbestuur en de ledenraad. Tijdens de receptie, die hem in 1973 bij gelegenheid van zijn 40-jarig ju bileum in dienst van de gemeente Soest werd aangeboden, kreeg hij de zilveren ere-penning van de gemeen te Soest, Voor vele tienduizenden guldens scha de werd aangericht in de winkel van de firma Audio aan de Kerkstrat. Daar reed een auto, bestuurd door de Marokkaan A. B. (29). wonende te Amersfoort, binnen nadat hij volgens zijn verklaring door een tegenligger verblind was. B. reed op de Torenstraat, richting Middel wijkstraat, nabij de Oude Kerk en stuurde in ee reflexbeweging naar rechts toen hij het zich op de weg verloor. Via het plantsoen belandde hij tegen de gevel van de firma Audio. Die gevel werd ontzet; de winkelruit vloog aan stukken en het interieur van de zaak liep grote scha de op. B. kwam met de schrik vrij; hij ging per taxi naar huis. Het ken tekenbewijs van de grondig vernielde auto werd door de politie ingevor derd. Volgens de heer Delsman van Audio zijn de in de etalage opgestelde T.V.'s en stereo-apparatuur volledig ver nield. De etalage zal verbouwd moe ten worden (de verkoop gaat uiteraard gewoon door), De ophaaldienst van de aktie „Zakken voor Max" heeft in Soest slecht ge functioneerd. Zaterdagmorgen nog haalde de politie op verzoek van de bewoners 30 zakken kleding op aan de Van Hamelstraat in de WijkKlaar- water, die daar waren blijven staan. Niet vreemd is het daarom dat een Turkse vrouw, die de tekst op de zakken niet lezen kon, zich over en kele zakken aan de Wiardi Beekman- straat ontfermde. Zij bracht de zak ken terug, nadat de politie haar op de eigenlijke bedoeling van de aktie gewezen had.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1